ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Investeringssubsidie voor clubhuizen een stuk soepeler Akzo en heil samen in plastics m Q herverdeling Meer rek in ij nsgeld Directie breekt cao-gesprek af Eerste paal Nemag-terrein geslagen Knotwilg wordt beschermd Ook bij De Reus ziektewet acties Politieman mishandeld Duizend gulden buit bij overval Pech bij laatste acties in metaal College geeft toe aan druk uit wijken ZATERDAG 20 FEBRUARI 1982 Den Haag Minister De Koning {landbouw en visserij) neemt de knot wilg in bescherming. Op verzoek van de Tweede Kamer heeft hij een wij ziging van de boswet voorgesteld, die provin cies en gemeenten de be voegdheid geeft regels te stellen voor het bewaren van wilgen langs wegen en landbouwgronden. Aanleiding voor de wijzi ging is de rooi-actie van boze boeren vorig jaar in de Krimpenerwaard. Zij waren bekeurd voor het illegaal storten van afval en namen wraak door wilgen langs hun land op te ruimen. De bewindsman geeft toe dat de problemen die tot dat conflict hebben ge leid niet worden opgelost door de wilgen in be scherming te nemen. „Wel is het mogelijk een instrument te geven waarmee het ladschaps- schoon kan worden be houden", zo schrijft hij tn zijn toelichting op de wij ziging. Krimpen a.d. IJssel Bij der tien bedrijven, waaronder de liftenfabriek De Reus in Krimpen aan den IJssel, is gis teren actie gevoerd tegen de ziektewet. In totaal legden ze venhonderd werknemers voor de periode van een half uur lot een uur het werk neer. De overige bedrijven waar actie werd gevoerd, waren de me- taalfabrieken Demka Utrecht, NHF Arnhem, Van Kempen en Begeer m Voorschoten, Be- geman in Helmond. Afra Bla- del. Stork in Kerkrade, de chemiebedrijven Magnetic Oosterhout en SEP in Kerk rade, de textielbedrijven Dutch Finish, Dentex en PES- KA alle in Kerkrade en bij het voedingsbedrijf Latenstein in Nijmegen. Rotterdam De politie heeft een 49-jarige schipper uit Dordrecht een proces-verbaal gegeven wegens mishandeling van een agent gisteravond in de Westewagenhof. De politie man liep een bloedneus op en kneuzingen aan het hoofd en moest zijn dienst staken. De schipper had onenigheid met de agent over een parkeero- vertreding. Op een gegeven moment wilde de man wegrij den waarna de politieman hem beetpakte. De Dordtertaar duwde de agent weg en sloeg hem in het gezicht. De politie man deelde vervolgens enkele klappen uit met zijn wapen stok. Met assistentie werd de automobilist, evenals zijn twee zoons en een kennis die in een auto zaten naar het politiebu reau gebracht. Rotterdam Een met een bivakmuts gemaskerde man heeft gistermiddag omstreeks kwart voor zes een overval gepleegd op de modezaak Bertels aan de Bergweg en daarbij ongeveer duizend gulden buitgemaakt. Hij be dreigde de drie verkoopsters niet een mes en eiste geld. Vervolgens stapte de man achter de toonbank en deed een greep in de kassa. Daar na verdween hij in de rich ting van de Van Hoonaard- straat, waar hij vermoedelijk jh een auto is weggereden, Tijdens de overval stonden aan de overkant van de Bergweg mensen bij de tram halte. De recherche van bu reau Noord vraagt hen zich in verbinding te stellen met tel. 010-143144 1st. 4043. Rotterdam Het college van B en W heeft beslo ten, de mogelijkheid tot het verkrijgen van inves teringssubsidie voor club huizen te vergroten. Het besluit is genomen op aan raden van de Adviescom missie Investeringsbijdra gen Clubhuizen. Vooral verenigingen, die al eerder zelf een clubhuis, kantine of iets dergelijks bouwden en toen een derge lijke subsidie hebben gekre gen. kunnen profiteren van deze regeling. Aanleiding tot dit besluit vormt het feit, dat verenigin- gen in deze tijd hun bestaan de accommodatie uitbreiden met bijvoorbeeld een be stuurskamer of jeugdhonk, maar in de oude situatie pas voor subsidie in aanmerking komen, als de afschrijvings periode geheel was verstre ken. De financiële mogelijk heden van de verenigingen worden door deze maatregel aanzienlijk vergroot. 3n som mige gevallen kan het oplo pen tot ongeveer twintigdui zend gulden. Verenigingen die menen m aanmerking te kbmen voor deze vernieuwde subsidie moeten contact opnemen met de secretarie van de betrok ken deelgemeenten. Arrestaties in drugscafé Rotterdam De politie heeft gisteravond een in val gedaan m café Tutu Frutti aan de Nieuwe Binnenweg, omdat daar gehandeld wordt m drugs. Van de vijftig aan wezigen zijn er 25 mee naar het bureau geno men wegens overtreding van de opiumwet Diver se ha ndelshoeveel heden cocaine, herome en soft drugs werden in beslag genomen Rotterdam Akzo Zout Che mie en Shell Nederland Che mie gaan samenwerken bij de produktie van plastics om de verhevigde concurrentie tn West-Europa het hoofd te kunnen bieden Vier fabrieken in Rotterdam en Moerdijk zijn bij de samen werking betrokken twee van Akzo en twee van Shell. Voor de werkgelegenheid van de Stakingen dreigen bij Matex-installaties De werkgroep versierde de eerste paal van het Nemag- terrein: „Woonlasten naar 200 gul den". Rotterdam Bij de op- slagbedrijven van Nieu we Matex in de Botlek, Europoort, Vlaardingen en Amsterdam (Ama- tex) dreigen stakingen na de mededeling van de directie dat zij alleen in aanwezigheid van de op- slagbedrijven Panocean en Paktank met de vak bonden wil onderhande len over arbeidstijdver korting. De Vervoersbond FNV heeft zijn leden opgeroepen voor een vergadering op woensdag 24 februari, maar het is niet uitgesloten dat er voor die tijd al acties worden gehouden Vorige week heeft de vakbond van de Matex-direetie ultima tief geeist dat de onderhande lingen over de nieuwe cao voor vandaag (zaterdag) moe ten zijn afgerond. Met de Matex-inslaiiaties (500 \verknemers), Panocean en Paktank heeft de Vervoers bond FNV afspraken lopen om m de toekomst een cao voor de hele bedrijfstak af te sluiten Aangezien er volgens zijn op vattingen tussen de uhetermi- tials onderling nog te grote verschillen in arbeidsvoor waarden bestaan, heeft de vakbond er de voorkeur aan gegeven om per bedrijf over de cao voor 1982 te pfaten. Nieuwe Matex onderdeel van het Van Om meren-con cern heeft daarmee inge stemd, op voorwaarde dat over arbeidstijdverkorting, indexe ringsregeling en looptijd van de cao op bednjfstakniveau wordt onderhandeld. De direc tie vindt die zaken te belang rijk voor afzonderlijke regelin gen. In tegenstelling tot de Vervoersbond FNV is zij ove rigens van mening dat de hui dige cao's voor de opslagbe- drijven op het punt van de ar beidstijden niet of nauwelijks van elkaar verschillen. In het verleden heeft de Ver voersbond FNV met Nieuwe Matex al afspraken gemaakt over stapsgewijze arbeidstijd verkorting tot 31,5 uur per week met ingang van 1 januari volgend jaar. Op basis daarvan zou volgende maand de eerste verkorting van de werkweek van 35.5 naar 33,5 uur - moeten ingaan. enkele honderden werkne mers bij deze bedrijven heeft het besluit geen gevolgen. Over de plannen is advies ge vraagd van de betreffende on dernemingsraden en in ver band met de concurrentie wet geving vindt ook overleg plaats met ambtenaren van de EEG Bij de produktie van poly- vinylchloride (PVC) zijn nu nog vier afzonderlijke fabtie- ken van Shell en -AKZO be trokken, namelijk voor de grondstoffen chloor en ethy- leen, voor het tussen prod u kt vinylchlonde-monomeer (VCMï en tenslotte voor het eindprodukt PVC. AKZO be schikt over fabrieken voor de produktie van chloor en yCM in het Botlekgebied en Shell voor de produktie van ethy- leen en PVC in' Moerdijk en Pern is. Daar samenvoeging van de VCM- en PVC-aciivi- teiten in een zogenaamde joint venture, in ubinatie met de grondstoffen lab rieken wordt een volledig geïntegreerde produktieketen verkregen- en daarmee naar verwachting van Shell en AKZO een betere uitgangspositie op de plastic- markt. Rotterdam Drs W. van der Vlerk van de stichting Onze Woongemeenschap heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de n,°uwbouw op het Katendreehtse Ne mag-terrein. Leden van de werkgroep Nemag hadden de paal be schilderd met de kreet 'Woonlasten omlaag'. Over de kale huur van de 160 woningwetwoningen, die ligt tussen de 340 en 390 gulden per maand, zijn de Ka- tendrechters ontevreden: „Enerzijds zijn we blij uit onze slooppanden te kunnen, anderzijds kunnen we de kos ten met opbrengen". Volgens de werkgroep stijgen de totale lasten boven de 600 gulder. uit. „Iemand met een maandelijks modaal inkomen van 1840 gulden, die met een gezin in een vierkamer flat woont, houdt ongeveer 1100 over", aldus de werkgroep. In deze tijd is dat veel te weinig". De toekomstige bewoners verzekeren, dat ze tegen de prijzen acties zullen ondernemen: „Wij weigeren op te draaien voor beslissingen, die de gemeente en het rijk nemen zonder de bevolking te raadplegen. We voelen ons net een melkkoe". Een groot probleem vinden de wijkbewoners de ener gievoorziening: „Drie flats krijgen een centrale ketel, waardoor de aanschafkosten voor de gemeente laag zijn. Maar wij betalen het voile pond". De directie van Havenbedrijf Vlaardingen Oost neemt de brief van de actievoerders in ontvangst. Rotterdam De Industriebond FNV heeft haar laatste prikacties afgeslo ten met een 'pechtocht' door het Wa terweggebied. Direct na het bezoek aan laatste bedrijf, Verolme Botlek, werd de antieke stoomsleper Finland, waarmee de vakbond een rondtocht door het Waterweggebied maakte, weggebracht naar een scheepswerf in Maassluis. De Finland vertoonde gisterochtend bij Wilton Fijenoord al kuren. De tocht kon worden voortgezet, toen een boot van Wilton de stoomsleper naar het Havenbe drijf Vlaardingen Oost bracht. Tijdens de reis werd met veel vlieg en kunstwerk het mankement verholpen Op eigen kracht voer de Finland via Windmill naar de Botlek haven, waar voor de Tan ker Terminal Rotterdam het roer het be gaf. Een boot van de Rotterdamse haven dienst verzorgde vervolgens de 'enkele reis' naar Verolme Botlek. De laatste actiedag van de Industriebond was overigens glorieus begonnen, nadat zeven sleepboten de Finland begeleidde bij het invaren van de haven van Wilton Feijenoord. Rond de 1600 werknemers wachtte daar d'e oude stoomboot op. Ook bij HVO en Windmill werd het werk tij dens het bezoek van de Finland stilge legd Evenals dat eergisteren bij vijftien andere bedrijven gebeurde, overhandigde de In dustriebond de directies een brief, waarin zij stelt onverkort vast te houden aan IÖ0 procent ziekengeld Gebeurt dat niet, dan komen er stakingen, aldus de vakbond. Volgende week vergadert de Industrie bond bij vijftien bedrijven over mogelijke stakingen. Rotterdam Het college van BenW is gisteren bezwe ken onder de druk die vanuit de wijken is uitgeoefend om de herverdeling van het welzijnsgeld gekoppeld aan bezuinigingen ongedaan te maken. De fel bekriti seerde verevening, waarmee het geld op basis van ach terstandscores eerlijker over de Rotterdamse wijken verdeeld moest worden, is uitgesteld tot 1986. De kritiek op het volumebe leid richtte zich vooral tegen het feit dat sommige wijken 'dubbel gepakt' zouden wor den. Naast bezuinigen zouden zij ook nog geld in moeten le veren voor minder bedeelde wijken. De Rotterdamse wijkorgamsa- ties sloten de rijen. Wijken met achterstand wensten geen extraatjes ten koste van voor zieningen in andere wijken. Eensgezind ging men over tot een boycot van de wijkwel- zijnsplanning Een tweede punt van kritiek was, dat de gemeenteraad de afgelopen maand al zou heb ben moeten beslissen hoeveel per wijk bezuinigd zou moeten worden. Het college heeft nu besloten dat, net als voor an dere gemeentelijke instellin gen, over de definitieve bezui nigingsvoorstellen pas in de cember bij de begrotingsbe handeling wordt beslist. Dit heeft echter wel tot ge volg, dat de wijken nu bezuini gingsvoorstellen moeten doen lot een totaalbedrag van 6,8 miljoen, m plaats van 5,2 mil joen. Door deze extra aanslag krijgt de gemeenteraad ruimte voor politieke afweging van de voorstellen. De wijkorgam- saues krijgen meer ruimte om de gemeenteraad 'te bewer ken' om bepaalde bezuinigin gen niet door te voeren. Ook de indicaties, waarmee de achterstand van de wijken werd gemeten, ondervonden hevige kritiek. Voor een deel gerechtvaardigd, erkende wet houder W. van der Have. Het opkomstpercentage bij deel- raadsverkiezingen en het per centage bejaarden zijn nu als indicaties geschrapt. Voor de hoeveelheid geld (het volume) dat een bepaalde wijk krijgt, heeft dit echter nauwelijks be tekenis. Via een achterdeurtje blijft de oorspronkelijke vereveningso peratie echter wel degelijk een flink partijtje meespelen. De feitelijke ongelijkheid tussen bijvoorbeeld een wijk als Mid delland met 89 gulden per in woner voor welzijn eli Croos- wijk met 216 gulden per inwo ner per jaar. wenst het college niet ongemoeid te laten. „Bij de verdeling van welzijnsbud getten over de wijk. zal het ge meentebestuur die ongelijk heid in het achterhoofd hou den", aldus wethouder Van der Have. De verevening vindt tot 1986 geleidelijk plaats Zo zullen wijken die volgens het oor spronkelijke volumebeleid nauwelijks hoefden in te leve ren of er zelfs geld bijkregen, nu- een aanslag van 4 procent op hun welzijnsbudget krijgen. De wijken 'boven de streep' moeten 13,2 procent inleveren. Voor de wijken blijft er een stok achter de deur staan. Als de ze ondanks de consessies van het college blijven bij hun boycot van de welzijnsplan ning. zal wethouder van der Have zijn ambtenaren op dracht geven de bezumigings- aanslagen met voorstellen te concretiseren. De wijken wor den dan nog slechts in de gele genheid gesteld om commen taar te geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1