i ROTTERDAM II *0$ Acht maanden geëist voor poging tot moord GRAAG .GEDAAN ijsas=t=-. 9 PLEIN Demonstranten eisen sectie ter meuten natuurlijk MANIFESTATIE TEGEN DUUR GAS Overvaller schiet bewoner in dijbeen Klik Vijftig jaar geleden moest Rotterdam ook bezuinigen... isers- van met Zelf ma- umi- oru- jmu- mid- listo- Het n op het loopt dit RZ/j?v/j?y.'RW Rotterdams Nieuwsblad maandag 22 i-.'fcruci 1952 'Politie schuldig aan dood Marokkaan' Ongeveer 1500 Ma rokkanen trokken zater dag door Rotterdam. Ze protesteerden tegen het optreden van de politie. Rotterdam Een aantal Marok kaanse organisaties acht de Rot terdamse vreemdelingenpolitie fj schuldig aan de dood van 29-jari- ge Marokkaan Amrabete Driss. De man overleed op 5 februari in een cel op de arrestantenafdeling van het hoofdbureau aan het Haagseveer. De organisaties beweren, dat de ge vangene is geslagen door de politie en spreken van een moord. Zij wan- s get trouwen de gemeentelijk lijkschou wer en de politie, die menen, dat Driss zelfmoord heeft gepleegd door zich aan stukken van zijn overhemd op te hangen. er bt VOO! w<j - da t zi; i.Dï neet een demonstratie in de Rotterdamse bin- ?ezu nenstad, waarin zij leuzen scandeerden als loc i 'Stop massamoord", 'Kameraad dood? Ikke 1 oo niet begrijpen' en 'Zelfmoord, kom nou, ichfe Zuidafrikaanse praktijken ook in Neder land' als. delij tstaa" doei 'erin, isron Ook willen zij een gesprek met de burgemeester. Een verzoek om een gerechte lijke sectie, dat advocate mr. Hanreke Verbeeke namens de Marokkaanse organisaties al indiende bij de officier van justitie in Rotterdam, is niet ingewilligd. Justitie meent, dat de verklaring van de lijk schouwer hiertoe g'een aanlei ding geeft. g zi e b< d gent laroi 2erl. I du irvt eb iiii irt pa -idi! r t >P. van IS' ati( ip;1 Uit protest hielden zaterdagmiddag onge veer 1500 Marokkanen en sympatisanten De Marokkaanse organisaties eisen in een brief aan de burgemeester een onafhankelijke lijkschouwing, inzage in de rapporten en een onderzoek naar het politie-optreden rond de dood van de man. rwa - v Geen sporen De organisaties vinden deze k\v weigering, evenals die tot in sert zage in de rapporten, 'merk- "nisc waardig'. Zij hechten geen t waarde aan de lezing van de aro| lijkschouwer. Leden van de Marokkaanse gemeenschap. die de rituele lijk wassing heb ben verricht konden namelijk geen sporen ontdekken, die wijzen op zelfmoord. Zij con stateerden enkele blauwe plekken op het onderlichaam van Driss- Volgens de gemeen telijk lijkschouwer waren dat echter zogenaamde 'lijkvlek ken'. De organisaties vinden het ook vreemd, dat het Marokkaanse consulaat pas vijf dagen na de dood van Driss contact heeft gezocht met de imam een Islamitische geestelijke voor de Ujkwassing. De imam was de eerste, die enkele verwon dingen constateerde, waaruit volgens hem bleek, dat de ge vangene is geslagen. Hij wei gerde vervolgens nog dezelfde dag Driss te bed raven en eiste een onderzoek van de autori teiten. Uitbreken Amrabete Driss werd op 3 fe bruari bij een verkeerscontrole in Rotterdam aangehouden, omdat hij geen verblijfsver gunning kon tonen. In af wachting van een kort geding, dat zijn raadsvrouwe had aan gespannen tegen zijn uitwij zing, zat hij vast op de arres- tantenafdeling van het hoofd bureau. Op de dag voor zijn dood trof de advocate hem bij een be zoek nog in goede stemming aan. Mr. Verbeeke zegt. dat justitie haar heeft meegedeeld, dat de Marokkaan vlak voor zijn overlijden met een „celge noot met behulp van een aard appelmesje en een lepel heeft willen uitbreken. De poging mislukte en Driss werd apart gezet in een cel. De Marokkaan beschikte vol gens zijn landgenoten welis waar niet over een verblijfs vergunning voor ons land, maar wel voor de Ierse repu bliek, zodat hij niet per se naar Marokko behoefde te worden uitgewezen. De Rotterdamse vreemdelingenpolitie had hiertoe toch besloten. De Marokkaanse organisaties maken ook hieruit op, dat de vreemdelingenpolitie ben vijandig is gezind en samen werkt met het consulaat. Zij menen verder, dat de afgelo pen vijf jaar vier Marokkanen in Rotterdam en omstreken zijn overleden, waarbij de poli tie een dubieuze rol heeft ge speeld; in 1977 bij de Maasha ven in Rotterdam, in '81 in Dordrecht en Rhoon en nu dus op 5 februari. De organisaties hebben ook moeite met het optreden van de vreemdelingenpolitie naar buitenlanders in het algemeen. De protesterende instellingen zijn de Islamitische Verenigin gen Noord en Zuid Rotterdam, de Arabische Jeugdvereniging, het Komitê Marokkaanse Ar beiders in Rotterdam, de De- mokratische Unie van Marok kaanse Arbeiders in Neder land en het SOS-comité Rot terdam. Tijdens de protestmars door de Rotterdamse binnen stad zong de imam een Marok kaans dodenhed Slachtoffer aangehouden wegens drugsbezit Rotterdam De politie heeft zaterdagavond op de West-Kruiskade een 25-ja- rige man aangehouden voor een overval, die hij vrijdagmorgen met een mededader had gepleegd op een woning in de Bor- selaarsiraat. Hierbij schoot hij een 3 I-jarige Paki staanse man in zijn linker dijbeen. Politiemensen ondervonden grote tegenwerking bij de aanhouding van de overval ler, die nog een geladen pis tool met scherpe patronen op zak had. Niet alleen de verdachte zelf, maar ook tien andere mannen verzet ten zich hevig tegen de ar restatie. De verdachte gooi de 2ijn vuurwapen weg in «en berg zand. Ook op het politiebureau bleef hij zich verzetten. De man liep hierdoor zodanig letsel op aan zijn bovenarm, dat hij m het Dijktzigtzie- kenhuis moest worden be handeld. De twee overvallers belden vrijdagmorgen aan en dron gen, toen de 25-jarige vrouw van het latere slacht offer opendeed, de woning binnen. Reiden waren ge wapend met een vuurwa pen en eisten van de bewo ners geld en sieraden. Toen deze zeiden niets te hebben, vuurde een van de mannen een schot af. Vervolgens verlieten de overvallers de woning. Na ongeveer een kwartier waarschuwde de buurman van het slachtoffer de poli tie. Toen politiemensen een onderzoek instelden, von den zij op het dak van de schuur achter de woning een tas met 750 gram heroï ne, die kennelijk vanuit de woning was weggegooid. In het huis zelf werd nog eens 12.000 gulden in beslag ge nomen. Terloops nam de politie ook nog een bedrag van 26 mille in beslag bij een man, die 'toevallig' aanbelde bij de woning. Uiteindelijk wer den het slachtoffer, nadat hij in het Zuiderziekenhuis aan de schotwond xvas be handeld. zijn vrouw en de buurman in bewaring ge steld wegens overtreding van de opiumwet. De politie zet het onderzoek in deze zaak voort ADVERTENTIE Van goede kwaliteit... Zeer fraaie voorsluiting BH met Sartge maagband Draagt erg fijn in wie in alle grote maten B 801lm 110, C 80 t/m 115 en D 85 t/m 115 van 17,95 voor REVOLVER WEIGERT TIJDENS NACHTELIJKE VECHTPARTIJ e Rotterdam - Onder het motto 'De gasprijs kan moet omlaag' wordt op zaterdag 3 april in De Flint \n Amersfoort een landelijke manifes tatie gehouden. De actie is in voorbereiding op de burelen van het Landelijk Ombudsteam stadsvernieuwing (LOS) in Alkmaar. Het LOS gaat ervan uit, dat steeds meer men sen met lage inkomens de sterk stijgende gas- prijzen met meer kunnen betalen. „Sinds 1974 is het gas meer dan vijf keer zo duur geworden. Dit is onaanvaardbaar! Des te meer omdat Esso en Shell voor de periode 1981 en 1985 een nettowinst van tenminste twintig miljard uit de opbrengst van ons aardgas ver wachten", zo motiveren de organisatoren de be doeling van hun manifestatie. Dordrecht Een 33-jarige inwoner van Nieuw-Lekker- land heeft voor de rechtbank in Dordrecht acht maanden cel tegen zich horen eisen. Hij stond terecht voor een poging tot moord op de vriend van zijn ex-vrouw. President van de rechtbank mr. L. Frijda nam ruim de tijd om de gebeurtenissen en de voorgeschiedenis met de ver dachte door te nemen. De moeilijkheden tussen de ver dachte, zijn ex-vrouw en haar vriend dateren al van kort na de scheiding. In de nacht van 20 op 21 januari 1981 kwamen de2e problemen tot een cli max. De verdachte had op dat moment vier kinderen uit zijn huwelijk in huis. Het was koud en de verwarming func tioneerde slecht. De Nieuw- Lekkerlander: „Ik voelde me verantwoordelijk voor mijn kinderen en wist dat er iets moest worden gedaan". Kort na middernacht vertrok hij naar de woning van zijn ex-vrouw, om daar verwar mingstoestellen op te eisen. De vriend gaf hem er een en zou een tweede later brengen. Mr. Frijda legde er de nadruk op dat de verdachte, ondanks de welwillende houding van de vriend, thuis een hakbijl en mes klaar legde en een revol ver in zijn binnenzak stopte. Later in de nacht kwam de man de kachel afleveren. Vol gens diens verklaringen in het proces-verbaal wilde de ver dachte, dat hij binnen zou ko men. Daar zou hij de revolver voor de dag hebben gehaald onder de uitroep: „Hiermee ga jij er aan". Er ontstond een ge vecht om het wapen. De be dreigde vriend sprong op de- verdachte af en hoorde een klik. Na een klap op het hoofd te hebben gehad slaagde hij erin de revolver te bemachti gen. Hij vertrok naar zijn auto en waarschuwde de politie. De verdachte verklaarde dat de behulpzame vriend drei gend was overgekomen. Hij wilde de kachel in de loop van de week weer op komen halen gelijk met de kinderen. De verdachte erklaarde dat hij m dat stadium van zins was de kinderen niet meer terug te la ten gaan naar zijn ex-vrouw. In het voorondei2oek heeft de recherche zich uitvoerig be2ig gehouden met het wapen, om dat de Nieuw-Lekkerlander beweerde dat hij het op de vei lige stand zou hebben gezet, waardoor het tijdens het ge vecht ketste inplaats van af ging. Bij de testen bleek dat de revolver ook in deze stand bij het overhalen van de trekker vuurde. Omstandigheden Officier van justitie mr. F.A.H Varekamp stelde in zijn requi sitoir. dat de werkelijke toe dracht van de gebeurtenissen moest worden gezocht in de omstandigheden, omdat de enige getuigen de verdachte, de bedreigde en het mindet^a- rige zoontje (9) waren geweest. Hij vroeg zich af, waarom de man de trekker overhaalde als hij alleen maar wilde dreigen. Als hij wist dat het wapen in de veilige stand stond, zou het ketsende wapen de dreiging slechts doen afnemen. Het klaarleggen van bijl en mes wijzen volgens de officier op verregaande plannen. De offi cier eiste acht maanden on voorwaardelijke celstraf we gens poging tot moord of dood slag In de vordering nam hij de overweging mee, dat hij niet overtuigd was dat de ver dachte gevaarlijk zou zijn en dat hij op het moment van de daad sterk verminderd toere keningsvatbaar zou zijn ge weest. s Raadsman mr B Ttssot van Patot bracht als belangrijkste punt van verdediging naar vo ren, dat de man erg bang was voor de vriend van zijn ex- vrouw. In zijn visie had de verdachte uit zelfverdediging gehandeld, toen de vriend van zijn ex-vrouw bij zijn komst dreigend op hem was overge komen. Mr. Frijda viel de ad vocaat diverse malen in de rede door te stellen dat ner gens uit bhjkt dat de man de verdachte had gedreigd, zodat het met waarschijnlijk is dat deze de revolver uit zelfverde diging had gehanteerd. Over twee weken doet de meervoudige kamc-r van de rechtbank uitspraak in deze zaak. Er zijn soms van die grij ze dagen, waarop de actu aliteit van alle dag het wat Iaat afweten. Niet dat er geen belangwekkende onderwerpen zijn. Maar het zijn dagelijks dezelfde zaken, die de aandacht vragen en dat geeft aan het politieke gebeuren in deze regio toch wat eento nigheid. Je vraagt je dan onwille keurig af hoe zo'n Stads huisplein er vijftig jaar geleden zou hebben uitge zien. Waarmee zou de kro niekschrijver zich in 1932 bezig kunnen hebben hou den? Dat is wel terug te vinden in het Nieuwsblad van vijftig jaar geleden. We kijken dan rond in het Rotterdam van burge meester Droogleever For- tuyn, met nauwelijks meer inwoners dan nu: 587.316. Een overzichtelij ke gemeente, want een college met vier wethou ders kon de winkel draaiende houden. Het zijn er nu acht. Zat de wereld dan toen zo veel eenvoudiger in el kaar? O neen. 1922 Was een van de eerste crisisja ren en de gevolgen daar van komt men in grote verscheidenheid tegen. De krant van 2 januari bevat te al een oproep van het gemeentebestuur om steun te verlenen aan een comité lot verstrekking van kleding, dekking en schoeisel. 'De nood des le vens vordert, dat men ge zamenlijk zijn schouders onder dit werk zet'. Het zelfde bericht maakt er melding van, dat er in Rotterdam meer dan 30.000 werklozen waren en dat voor vele duizen den van hen de extra hulp moest worden Ingeroepen. Er werden twee crisis* straatcollecten gehouden, die ƒ32.000 en ƒ33.000 op brachten. Ombuigingen in de ge meentelijke uitgaven wa ren er toen kennelijk niet door Koos de Gast bij. Wel bezuinigingen: tweemaal - in februari en mei - nam de gemeente raad het besluit het ge- meentepcrsoneel met drie procent op het salaris te korten. De eerste keer duurde de discussie in de raad zelfs enkele dagen. De wethouder bracht een tas met boodschappen mee naar de raad om aan te tonen, dat de prijzen waren gedaald en dat loonsverlaging daarom best aanvaardbaar was. Trouwens: in andere be roepen waren Ionen en sa larissen lager, aldus de wethouder. 'Maar die mensen hebben geen werk', werd er in de raadszaal geroepen. Als de gemeente zo'n korting van zes procent op de sa lariskosten zou toepassen, zou dat rond honderd mil joen per jaar opleveren. Er valt uiteraard niet over te praten. Men pro beert nu in vijf jaar 170 miljoen op allerlei uitga ven bijeen te schrapen. De tarieven van tal van gemeentelijke belastingen gingen drastisch, soms met honderd procent, om hoog. Rotterdam beleefde daardoor zelfs een be stuurscrisis: toen de raad een van de voorstellen tot belastingverhoging met 26-16 verwierp traden de wethouders Brautigam (sociale belangen) en De Zeeuw (financiën) af. In feite komt men in de kranten van 1932 dezelfde problemen tegen als van daag de dag. In ingezon den stukken wordt geru zied over de broodprijs van twaalf cent en er wordt voor gepleit dat de gemeente goedkope grond ter beschikking moet stel len om arbeiderswonin gen met betaalbare huren te kunnen bouwen. De be richten over de diefstal van rijwielen verschenen dagelijks onder een vaste kop. De Batavierlijn moest zijn dagelijkse afvaarten naar Londen tijdelijk tot drie in de week gaan be perken. Er stond een uit breiding van de verschil lende lijnvaarten tegeno ver. men zou kunnen zeg gen, dat de basis voor de huidige relatie tussen Rotterdam en Gdynia en Gdansk vijftig jaar gele den werd gelegd toen de vaste scheepvaartlijn Gd ynïa-Dantzïg-Rof ter- dam werd geopend. Het toenmalige stoom schip Nieuw Amsterdam van de Holland-Amerïka- Lijn kon kennelijk de concurrentie niet meer aan. Het in 1906 in Belfast gebouwde schip werd voor ƒ137.600 voor de sloop verkocht naar Ja pan. Rotterdam wijdt dit jaar met Architecture Interna- tional Rotterdam extra aandacht aan de stede- bouw. Ook dat blijkt al niets nieuws, want in 1932 kwam de beroemde Le Corbusier twee dagen naar Rotterdam om in de Nutszaal lezingen te hou den. Er mag dan vandaag de dag gejaagd worden op al lerlei merkwaardige re cords, een halve eeuw ge leden hadden Rotterdam mers ook al gevoel voor bijzondere prestaties. Schipper Hein Schilper- oort uit Delfshaven stak met een waterfiets het Kanaal over van Calais naar Dover. Ene mevrouw Brouwer zwom van Rot terdam via Hoek van Hol land naar Schevevingen in een tijd van elf uur. En op 24 november stapten de heer en mevrouw Van der Leeuw in hun sport vliegtuigje, om daarmee op 19 december in Mom- bassa aan te komen. En over de ook vandaag actuele luchtvaart gespro ken: Rotterdam liep toen in juni uit naar de Waal haven om de Graf Zeppe lin te bewonderen. De luchtlijn Rotterdam Haamstede vervoerde al in augustus zijn duizend ste passagier en werd la ter zelfs naar Vlissingen doorgetrokken. Een rond vlucht boven Rotterdam kostte vier gulden. Bij alle somberheid bood Arena uitkomst om de zorgen van alle dag even te kunnen vergeten. In één programma het beste, wat de wereld van het va riété. acrobatiek, clowne rie en jongleer kunst te bieden heeft, zoals er in de recensie werd geschre ven, 'Louis Davids, de kleine man, met 2ijn gro te voorraad levensvreugd in liedjes en korte vertel sels ondergebracht, werd al met een hartelijk ap plaus verwelkomd', zo gaat het verhaal verder. 'En tot slot komen de Ural-kozakken voor het voetlieht en de zaal is vol klank van sublieme man nenstemmen'. Rotterdam beleefde in 1932 ook nog twee klima tologische records: op 12 juli viel er in 35 minuten tijd 38.5 mm regen. En op 19 augustus was het om zes uur 's middags nog bijna 35 graden in de schaduw in de stad. Die warmte geven we hierbij gaarne door voor deze koude dagen.... ADVERTENTIE Er zi)n mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend oi vriendin misschien. Breng daar even j verandering m. m Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gelikst pQsl en goed beloond! Wam voor die kleine» jy e; moeite krijgt u een originele 00nPlaafs pepermolen en zoutvat. M txui^sdank v°ord z°ufvaf Ac/res:^ I P°s*code; I - 7eieioo.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3