Geen opvang voor vluchtelingen in Vlaardingen SPOOT Ti Jan Postema ligt niet wakker van de tweede klasse 'De buurt hoeft er geen overlast van te hebben' Centrum kraakt toeristisch beleid Rob Jacobs en SVVbeslissen volgende week Vluchtelingenhulp erg teleurgesteld Jeugd uil l/fycawm/ neen u Uu h eigen ruimte in gebruik Auto's rijden vrolijk verder door Oosterstraat Koevermans bij laatste dertig Fortuna oefent sterk DVO'32 jubileert Vlaardingen blij met brug over de vaart Vlaardingen Er zal in Vlaardingen geen opvangcen trum voor vluchtelingen komen. Het college van B en W heeft, na overleg met de ministeries van justitie en van crm, daartoe besloten. Als overweging om een der gelijk opvangcentrum niet te stichten, geldt vooral de slechte financiële positie van Vlaardingen. Daarnaast is hc* college bang dat van een dergelijk op vangtehuis een aanzuigende werking uit zou gaan. Dat heeft het college van B en W medegedeeld aan de Vlaar dïngse afdeling van de Vere niging voor Vluchtelingen hulp en aan diverse kerkge nootschappen, die zich geza menlijk voor een dergelijke voorziening hebben uitge sproken. Al in december van het afge lopen jaar heeft het gemeen- roep bij de Raad van State kan worden gerekt. Ondertussen zitten die mensen in erg be roerde omstandigheden. En dat terwijl die mensen toch niet uit weelde uit hun land gevlucht zijn." Kunstgrepen Op het ogenblik verblijven zo'n 30 Eritrese vluchtelingen in Vlaardingen, die ook al ge ruime tijd op hun officiële sta tus als vluchteling wachten. Ook zij zijn met allerlei kunst grepen aan onderdak gehol pen, maar een eigen huis is er voor hen niet bij. „Ik heb op het ogenblik drie van die jon gens in een kraakpand aan de Kethelweg zitten: een erg nare toestand. Maar waarschijnlijk is er voor hen binnenkort een oplossing te vinden." Het rijk heeft in de gesprekken met het Vlaardïngse gemeentebe stuur de toezegging gedaan, dat de erkenningsprocedure voor deze Eritreërs zal worden bespoedigd. Wim Oppenhelm: ,.Ik heb best begrip voor de financiële pro blemen en voor het feit. dat je geen duizenden vluchtelingen per jaar kunt opnemen. Maar het gaat helemaal niet om dui zenden mensen. En wij wor den steeds met het menselijk leed geconfronteerd, dus voor ons is het nooit genoeg wat er wordt gedaan." De Vlaardïngse afdeling van de vereniging zal zich de ko mende weken beraden over het afwijkende bericht van de gemeente. Of er vervolgens nog op enigerlei wijze actie wordt ondernomen is nog niet te zeggen. door Paul Houkes tebestuur een gesprek met de 1 beide ministeries gehad. Daarbij is gebleken dat het rijk niet bereid is, ondersteu ning te geven aan initiatie ven voor vluchtelingen, die nog niet een bepaalde status hebben en daardoor gerech- tigd zijn tot een verder ver- blijf irï Nederland. Het rijks beleid is er ook op gericht, om voor dergelijke vluchte lingen geen voorzieningen te treffen, zolang zij die status niet hebben. Erg jammer Wim Oppenheim van de Vlaardingse afdeling van de vereniging voor vluchtelin genhulp reageerde gisteren erg teleurgesteld op het bericht van de afwijzing. „We hebben er al jaren geleden gesprekken over gevoerd, samen met de pastores van de kerkgenoot schappen en ook met het ge meentebestuur. Wij hadden voorgesteld om een gedeelte van de Cornelis Houtman- school in te richten voor de eerste opvang van vluchtelin gen. Het nare is dat vluchte lingen die hier komen, en die wel degelijk een legale status hebben als ze zich iedere veer tien dagen op het politiebu reau melden zolang de erken ningsprocedure loopt, nauwe lijks aan een huis kunnen ko men. Je moet voor die mensen dus andere oplossingen probe ren te vinden, zoals het plaat sen in gastgezinnen. Dat is erg moeilijk en ook niet de meest ideale oplossing." Het probleem bij zogenaamde met-uitgenodigde vluchtelin gen is vooral, dat de procedure die gevolgd moet worden om erkenning als vluchteling te krijgen welke erkenning nodig is voor definitieve vesti ging in Nederland zo vrese lijk tang duurt. Oppenheim: „Wettelijk zou die procedure maximaal zes maanden moe ien duren, maar in de praktijk duurt het veel langer: vaak wel twee of drie jaar. In zo'n geval wordt na zes maanden officieus afwijzend beschikt, zodat de procedure via een be- Van der Kaaden- Valstar Het Maassluise echtpaar Van der Kaaden-Valstar uit de Piersonstraat is vandaag pre cies vijftig jaar getrouwd. Vanmorgen om half elf kwam de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Van Es-Hamoen, bet gouden paar namens het gemeentebestuur feliciteren. Johannes van der Kaaden die is geboren in Maasland wordt morgen 75 jaar. Zijn vrouw Maria komt ook uit Maasland, waar zij op 14 september 1909 werd ge boren. I- Verberk De Schiedamse burgemeester Te Loo heeft vanmiddag in de kantine van de openbare nutsbedrijven (ONS) een ere medaille in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan I. Verberk, chef van de on derafdeling uitvoering/on derhoud gas en water. De heer Verberk kreeg het ko ninklijk zilver ter gelegen heid van zijn veertigjarig ambtsjubileum. Vlaardingen - Voor de vijfde achtereenvolgende keer neemt een groep leerlingen van scho lengemeenschap Westland- Zuid momenteel deel aan een skicursus. De groep, bestaande uit 97 leerlingen en 15 begelei ders, zit dit jaar in Tirol in Oostenrijk. Aan de eerste tocht, in 1978, namen 43 leerlingen deel. Jongerenwerker Jaap van der Graaf kreeg gisteravond van de jeugd een fles jenever overhandigd als dank voor zijn inzet bij het verkrijgen van de eigen ruimte. V Rotterdams Nieuwsblad woensdag 24 februari 1982 Scholieren uit Groenoord kunnen voortaan tweemaal in de week terecht in een zelf Ingericht centrumpje aan de Mozart- laan. Binnen is het er nogai druk, maar buiten hourt men nau welijks wat er gebeurt. Schiedam Voor een be perkte groep jongeren uit Groenoord is gisteravond een alternatief clubhuisje ge opend, dat min of meer als voorloper kan worden be schouwd van het omstreden gebouw voor randgroepjon geren dat op het Bachplein moet komen. In de oude houten keet aan de- Mozartlaan, waar vroeger de muziekschool zat, -waren giste ren ongeveer dertig jongeren met elkaar aan het dollen*. Beetje praten, beetje stoeien, beetje dansen, en dat alles op niet al te harde mu2iek. want er staat maar één pick-upje, dal niet al te veel herrie kan hebben. En wild swingen kan ook al niet, want dan stort er de vloer in, zo grapte jonge renwerker Jaap van der Graaf, Buiten, in de flats aan de Mo zartlaan en de Eduard van Beïnumlaan, hoorde men er dan ook niets van. „De buurt hoeft er geen overlast van te hebben," zei Van der Graaf, die op de eerste avond dat de alternatieve soos geopend wass een fles jenever van de jonge-^ ren cadeau kreeg. Van der Graaf is in deeltijddienst van de stichting samenlevingsop bouw Schiedam-Noord (SSSN), waar hij in augustus vorig jaar Lia van Bavel op volgde, en hij is gedetacheerd bij de stichting open jongeren centrum (OJC). „De jongeren wachten hier al jaren op een eigen ruimte", aldus Jaap van der Graaf. „Nu is het bouw plan voor het OJC aan de Pol dervaart weer een maand uit gesteld, en op het Bachplein loopt een beroepsprocedure te gen de komst van dat centrum voor randgroepjongeren, kort om: de jeugd uit deze wijk kan nog een tijd wachten. En ze moeten toch wat. Daarom heb ben we dit gebouwtje in ge bruik genomen. Officieel raag het eigenlijk niet, maar zolang we het hier in de hand kun nen houden, moet het kunnen. De afspraak met de jongeren zelf is: als ze er een puinhoop van maken, dan schluss!" De behandeling van het OJC valt nu in maart in de ge meenteraad te verwachten. Eerst praat de commissie cul- vuur, sport en jeugd (CSJ) er nog over in een vergadering op 2 maart. „Maar pas op, je moet wat we nu hier hebben niet zien als een klein OJC'tje, dat is het in geen geval. Het heeft een soort huiskamer functie. De jongeren hebben het hier zelf helemaal inge richt, geverfd, gestuckt, nieu we elektriciteitsbedrading in aangebracht, en dat alles voor nog geen 500 gulden. Het is ook de bedoeling dat hier al leen die jongeren komen, die aan de inrichting hebben mee gewerkt. En als het te vol wordt, gaat de deur dicht. We blijven trouwens niet te lang open, tot ongeveer half elf 's avonds, en dat maar voor twee avonden in de week. Dat moet de buurt toch we! kunnen ver dragen, lijkt mij." „Ik hoop, dat als ze een ver antwoordelijkheidsgevoel krij gen voor dit gebouwtje, dat er dan straks een vaste kern is die meteen kan overstappen naar het Bachplein, als daar het clubhuis voor randgroep jongeren staat. Dan begin je daar tenminste met een groep, waarin het klikt," aldus de SSSN-jongerenwerker. Schiedam De bewoners vereniging Schiedam-Centrum spreekt schande van het toeristi sche beleid van de gemeente Schiedam. Vooral het feit dat talloze bezienswaardige panden nog steeds niet voor het publiek toegankelijk zijn. wordt door de vereniging afgedaan als 'belachelijk'. Op die manier heb je als stad de toeristen niets te bieden, vindt men. Morgenavond, op de ledenver gadering van Centrum, spreekt VVV-directeur Ruud Pillard en hij kan kritische vragen verwachten van de centrumbewone_rs. Bestuurslid Jan Hagendoorn: „Schiedam heeft zoveel mooie gebouwen. Maar wat heb je eraan? jc raag immers nergens in! Dat is jammer, want vaak is de bin nenkant van de panden het bezichtigen meer dan waard." Een van de meest sprekende voorbeelden noemt Hagen doorn het Zakkendragershuis je, dat voor het publiek is ge sloten. De huidige huurder Jan Schaper houdt in de weekends open avonden in het schilderachtige pandje aan de Schie, maar overdag is het niet yoor het publiek geopend en juist dan zouden toeristen vol gens de bewonersvereniging Schiedam-Centrum naar bin nen moeten kunnen. Nog vo rig jaar spraken de wethouders Posthoorn en Scheeres met Schaper, in een poging het huisje open te stellen voor het publiek, en hoewel ze optimis tisch waren na afloop van het gesprek is er nog steeds niets aan de openingstijden van het Zakkendragershuisje veran derd. Maar er zijn volgens Jan Ha gendoorn meer voorbeelden te vinden. Recht tegenover zijn eigen (eveneens schilderachti ge) pandje staat de achttiende eeuwse Korenbeurs die werd ontworpen door de beroemde Italiaanse architect Giudici, „Mooi, maar ik mag er niet in," aldus Jan Hagendoorn. Een hoofdstuk apart vormen de Schiedamse molens en de distilleerderijen. Die tastbare overblijfselen aan Schiedams jeneververïeden zouden vol gens veel mensen een belang rijke trekpleister kunnen bete kenen voor toerisme in de stad. Maar ook die zijn voor het grote publiek niet toegan kelijk. Verander dat en het toerisme zal toenemen, zeggen vele Schiedammers. Een van hen is de voorzitter van de Schiedamse VVV: No- votel-directeur Jan Willem Mijinke. In een interview met onze krant ter gelegenheid van het jubileum van Novotel pleitte hij eveneens voor het openstellen van die panden. Schiedam is attractief genoeg, maar je moet die attracties wel voor het publiek toegankelijk maken, aldus Mijinke toen. Donderdagavond wil Centrum de onaantrekkelijkheid van Schiedam voor toeristen aan de orde stellen. Dat gebeurt na de pauze van de algemene le denvergadering die om acht uur begint in zaal Beatrix in de Lange Kerkstraat. Een tijdelijke maatregel om doorgaand verkeer uit de Oos terstraat te weren mocht van de gemeente niet al te veei geld kosten. Het resultaat is navenant. De straat is onlangs ter hoogte van de Arnold Hoogvlietstraat doorgeknipt; alleen bestemmings-vrachtver- keer mag er nog door. Dat is ook aan de ingangen van de Oosterstraat, bij de Binnensin gel en de Oosthavenkade, op borden aangegeven. „In de hoop dat automobilisten daar hun route op alstemmen", 2©gt J. Loosbroek, verkeersdeskun dige van de gemeente. Dat blijkt nauwelijks te gebeu ren. Veel automobilisten sla lommen vrolijk tussen de hek ken bij de Hoogvlietstraat door. Ze zijn dan ongeveer over een afstand van zeven meter in overtreding en dat blijkt verreweg de meeste chauffeurs niet af te schrikken. Er waren volgens Loosbroek wel drastischer maatregelen te bedenken, maar die zouden al lemaal teveel geld gaan kos ten. „Tegen de bouwvak moet de Spoorsingel weer open gaan, dan is die maatregel niet meer nodig." Bij het doorknippen is de Wijk agent van de Ooslwijk ge vraagd om een oogje in het zeil te houden. Volgens hoofdagent De Ruiter van de politiepost Broekweg wordt er behalve door de wijkagent ook door anderen regelmatig gecontro leerd. „Die borden worden door erg veel automobilisten genegeerd", aldus De Ruiter. „Er zijn daar sinds de straat is doorgeknipt al heel wat bekeu ringen gevallen." iififimriifiiHiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiriHiJiiinnijiiiiiuiJuiiiJ«i«jifiiiJJnuiuuiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiinuiiuiiimimiii!iiiiuiimiiiiiiiiJiiitniiiiuiiiiiiiNiiïmii! i Schiedam Het bestuur van SVV en oefenmeester Rob Jacobs hebben gisteravond de eerste besprekingen ge voerd over contractverlen ging. In principe bereikten beide partijen een accoord over een hernieuwde over eenkomst, waarin door SVV zoals werd verwacht geen salarisverhoging kon worden opgenomen. Jacobs heeft ae voorstellen in be raad genomen en zal volgen de week dinsdag definitief beslissen of hij al dan niet opnieuw in zee gaat met de Schiedamse eerste divisie club. Duidelijk bleek tijdens het constructief verlopen gesprek dat het bestuur van SVV erg tevreden is over de werkwijze van Jacobs en dat men het to taal geen bezwaar vond om de Schiedam Rob Koevermans heeft gisteren uit Zeist be richt ontvangen dat hij deel uitmaakt van de laatste der tig spelers die uitverkoren zijn voor de nationale ama teurselectie, die zich binnenkort intensief gaat voorberei den op de voorrondes van de Olympische Spelen. De achttienjarige stylist heeft deze eervolle invitatie van bondscoach Ger Blok te danken aan zijn voortreffelijke optreden in een eerdere voorselectie. Met de andere 29 spelers komt Koevermans dinsdag 2 maart in het KNVB-sportcentrum in aktie in een wedstrijd tussen de oude en de nieuwe selectie. huidige verbintenis te verien-; gen. Slechts op het punt sala-^ risverhoging lagen begrijpe- lijk— de meningen uiteen. lm feite kan dat het enige breek- punt zijn in de onderhandelm-' gen. Jacobs: „Ik heb uiteraard- geen enkele toezegging ge daan". Wel heeft hij zijn visie voor volgend seizoen op tafel ge-. Iegd, waaraan eveneens de no-^ dige financiële konsekwenties; zijn verbonden. Het ligt voor' de hand dat hij Rob Koever mans en Michael van Alpben dan definitief bij de A-seleetie .1 haalt, waardoor anderen moe- ten afhaken. „Ik heb ongeveer zes spelers op m'n lijstje staan, die moeten afvloeien of ver-', kocht dienen te worden", al dus Jacobs. „Als ik overeen- - stemming bereik met het be stuur, kunnen we in een later stadium over organisatorische zaken gaan praten". iiuiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuiiiitiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiitiiiiHiiuiiiiumiiHHmiH!! Vlaardingen Het gaat eindelijk een beetje de richting op die Jan Poste ma bij de start van het jaarlijkse rad van avon tuur heel voorzichtig had uitgestippeld. Na een moeizame aanpassingspe riode, waarin Fortuna de gestaag groeiende aan hang drie immense teleur stellingen bezorgde (DHS 2-0, SVW 1-0 en Coal 1-0), is de Vlaardïngse tweede klasser inmiddels al acht wedstrijden op rij ongesla gen en is het met elf pun ten uit evenveel wedstrij den voorlopig? neer gestreken op een gerust- gevende klassering in de middenmoot. Gepaste tevredenheid derhal ve, die afstraalt van een door groefd gelaat, waaraan de alweer bijna zestig jaren nauwelijks zijn af te lezen. Hel Het elftal van Fortuna Vlaardingen dat volgens Postema niet bang hoefte te zijn voor de tweede klasse. door Donald Bax gaat Jan Postema, broer van de in Haagse kringen uitste kend ingeburgerde t\ -presen tator Koos, echlt'i te ver om dc nieuwkomer in de tweede klasse dan maar meteen op Ié nemen in het rijtje favorieten Wat dat betreft lijken zeer verrassend Spartaan '20 SVW en Oud-Beijerland hur verregaande aspiraties no£ meer kracht bij te zetten. Voor Postema is hel veel er veel belangrijker dat langza merhand het geloof in eiger kunnen een positieve klooi slaat ten opzichte van het in den beginne overduidelijk af wezige zelfvertrouwen, „Wc hebben", zegt Postema, „erg hard getraind. Jan Bouman en ik hebben ook veel met de groep gesproken, dat we hele maal niet in de ellende be hoefden te zitten. Want al met al lig ik zeker niet wakker van het niveau in de tweede klas se. De ploegen waartegen we tot nu toe hebben gespeeld, moesten het hoofdzakelijk van hard werken hebben". Ofschoon de achterban aan de Maraihonweg al heel stilletjes van een terugkeer op het podi um van het amateurvoetbal droomt, waakt Jan Postema in de historisch zwaar beladen Oud Beijerland Fortuna Vlaardingen had met zater dag tweedeklasser SHO geen enkele moeite. De brigade van Jan Postema won verdiend met 0-2. De doelpunten kwamen op naam van Rudolfo Gardeslen en Hans Hof man. Bij Fortuna ontbraken Peter Sonne veld, Wim van den Berg, Hans van Os en Mar Visser. Bij Fortuna debuteer de Edwin Berveling. Hij verving zijn broer Ron. De reserves van SVV speelden hun laatste wedstrijd voor de Rijnmond-Cup. Het elftal van Aad Putters won eenvoudig met 1-3 van DOTO. De Schiedamse doelpun ten werden gescoord door Marcel van der Ven, Fred Grüdelbach en Johan Versluis. Vlaardingen Het vijftig jaar oude DVO '32 zet vrij dag 5 maart de festiviteiten rond het gouden jubileum voort met de gebruikelijke jubileumreceptie. Het be stuur van DVO '32, onder voorzitterschap van Ben Versteege, beschouwt deze officiële bijeenkomst in het clubgebouw aanvang 20.00 uur als één van de hoogte punten rond het halve eeuw feest. catacomben met straffe hand voor een te groot optimisme. „In de voetballerij kan alles en niets, als je begrijpt wat ik be doel. We moeten reeel zijn. Als je naar de eerste klasse wilt, komt er iets meer om de hoek kijken. De jeugd en het tweede elftal staan nu nog op te grote afstand van het eerste. Boven dien is Fortuna een vereniging waarin de zuiverheid de bo ventoon voert", aldus Poste- Vijfde jaargang Postema, die over enkele maanden zijn vijfde jaargang bij Fortuna ingaat, hoon even wel steeds meer geluiden naar boven borrelen, die aangeven dat het de goede kant op gaat. Vrijwel automatisch cijfert hij zichzelf naar de achtergrond, „want", zegt hij, „tk ben met §teeds Volharden en met Gou da kampioen geworden, maar dat komt niet alleen door de trainer of de spelers, maar ook door de vent die de ballen op pompt, de netten ophangt, de lijnen kalkt. Al deze factoren bepalen de sfeer waarin je werkt". En, een beetje idolaat als hij is van het voetbal aan de andere kant van de Noordzee; „Het hangt allemaal samen met een brokje begeleiding en gezellig heid. Zoals het bijvoorbeeld bij Liverpool gebeurt. Dat daar die vrouwtjes van over de ze ventig op hun gemak zitten te breien en even een speler een vriendschappelijk tikje geven als zij voorbij lopen. Die band, hè, die is zo vreselijk belang rijk. Fortuna is in 1974 weer zelfstandig geworden. Vier jaar terug had het de groots te- moeite om in. de derde klasse te blijven. Als je hogerop wilt, zal ook de structuur van de club zich daarvoor moeten le- Vlaardingen Mei grote vol doening heeft het bestuur van de voetbalvereniging Vlaar dingen kennis genomen van het provinciale en gemeente lijke besluit om op korte term- jn een brug aan te leggen over de Broekpoldervaart. Ai vanaf 1976 hebben zij er op aange drongen de ontsluiting met de nieuwbouwwijk Holy te reali seren. Al met al blijkt het nu juist de provincie te zijn die zich extra sterk heeft gemaakt voor deze inderdaad mei over bodige oeververbinding. „Het beste bericht dat we deze week hebben gelezen", meent Viaardingens voorzitter Wim van den Berg. „Ook wij heb ben jeugd uit Holy en die moet nog steeds een aantal levens gevaarlijke kruisingen passe ren om op ons terrein te ko men. Bovendien hebben wij met Vlaardingen nog ruimte voor nieuwe (jeugd)leden, ter wijl Zwaluwen en HVO echt aan het maximum zitten. AI wil dat niet zeggen, dat ieder een uit Holy nu maar meteen lid van Vlaardingen moet worden".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3