16 Politie te laat bij acties van Onkruit Felle kritiek op rapport over GEB Bel Air in zee met eigen cruiseschip Pro Gastarbeider: Stadhuis op stelten YVONNE'S BOEK OPGEDRAGEN AAN RECHERCHEURS «rjs»s®Uv Demonstranten: 'Er gebeurt meer in haven dan overslag van koffie van olie9 sis, Langer geding over conflict in top GEB Vacationer vaart vanuit Malaga Drie miljoen voor nieuw zeemanshuis mg oi UU&EN WFLEEN. Een week van 700 schepen Minister opent9Artwork9 Rotterdams Nieuwsblad RZ/RV/RY/SW woensdag 24 februan 1382 door Robert van de Roer militaristen op de muur van het Huis Bewaring toto: Jaap CFO: „Abva-leden van MC betrokken bij bandjesaffaire Rotterdam De CFO, de al gemeen christelijke federatie van bonden van overheidsper soneel, heeft felle kritiek geuit op het rapport van de Neder landse Organisatie Kring over de organisatiestructuur bij het gemeenlijk energiebedrijf van Rotterdam. De CFO heeft B en W verzocht voorlopig geen be slissingen te nemen over een reorganisatie van de directie van het GEB, Momenteel loopt er een rechtsgeding over het omstreden NOK-advies. CFO-bestuurder H.Stapel meent, dat zowel de NOK als de GEB-directie zeer onzorg vuldig heeft gehandeld. „De NOK lapt de inspraak, die zij zelf hoog in het vaandel heeft, aan haar laars. De directie gaal af op een slecht on derbouwd advies. Er is nagela ten dit advies binnen de be- leids- en inspraakorganen te toetsen. Er wordt blindelings een visie gevolgd", aldus de heer Stapel. Volgens de CFO is het NOK- rapport zonder overleg met de overlegorganen, de staffunc tionarissen en de directie aan het college voorgelegd. De me dezeggenschapscommissie kreeg het rapport wel, maar op dezelfde dag, dat men ero ver moest adviseren, „Inhou delijk heeft de commissie niet over het rapport gesproken. Men is zonder discussie met dit rammelend rapport akkoord gegaan", aldus de heer Stapel. Uit de MC geslapl Reeds :n september plaatste de CFO kritische kanttekeningen bij het functioneren van de medezeggenschapscommissie. Wegens de tot een rel uitge groeide „bandjesaffaire" bij het GEB heeft de CFO toen het vertrouwen in de commis sie opgezegd en hebben de drie CFO-leden zich teruggetrok ken. „Bij ce bandjesaffaire wa ren Abva-leden van de mede zeggenschapscommissie be trokken. Voor ons was er ."daarom geen basis meer om goed samen te werken. We ^hebben de Abva en Kabo, die de andere 2etels in de commis sie bezetten, gevraagd hun mensen te vervangen en nieu we verkiezingen te laten hou den. Daaraan heeft men geen gehoor gegeven", vertelt de heer Stapel. Algemeen directeur W. Zand bergen van het GEB noemt de kritiek van de CFO erg on christelijk. „De christelijke fractie is zelf uit het overleg getreden. Het is dus aan haar eigen opstelling te danken, dat de CFO niet bij het overleg is betrokken geweest". Bij de behandeling van het NOK-advies was er overigens één CFO-lid weer terug in de medezeggenschapscommissie. Die heeft zich niet tegen het NOK-rapport gekeerd, maar heeft als enige zijn stem voor behouden, aldus de heer Zand bergen. Hij wijst erop, dat de volledige staf van het GEB over het NOK-rapport is inge licht. Niet openbaar NOK-adviseur P. Felix wijst kritiek op de werkwijze van het organisatiebureau NOK eveneens van de hand. „Het is niet onze taak als adviseurs in spraak te bewerkstellingen. Dat doet het hoofd van dienst, (algemeen directeur W. Zand bergen red.) Wij hebben twee opdrachten gehad, De ene kwam van Ben W om de bandjesaffaire uit te zoeken. De andere was van directeur Zandbergen om de affaire in een ruimer kader te zetten en daarbij het personeelsbeleid, de werkwijze van de top en van de medezeggenschapscom missie te betrekken", aldus de heer Felix. „Daaruit is ons ad vies tot reorganisatie van de directie voortgekomen". Zowel algemeen directeur Zandbergen als NOK-adviseur Felix zijn niet bereid het rap port van de NOK openbaar te maken. Ook Ben W van Rot terdam voelen daar niets voor om onevenredige benadeling van bij de aangelegenheid be trokken personen te voorko men, zoals dat in de wet open baarheid van bestuur om schreven staat- Rotterdam Op advies van de ambtenarenrechter is het kort geding, dat GEB-directeur ir.G.B. Meijer had aangespannen tegen het collegebesluit tot reorganisatie van de directie, ingetrokken. Volgens dat besluit moet de GEB-directie worden teruggebracht van vier naar drie directeuren. De rechter adviseerde de partijen om de rechtmatigheid van de reorganisatie via een normaal rechtsgeding te betwisten. Hij vond de problemen, waarover hij zich moet buigen om een uitspraak te kunnen doen, te inge wikkeld om via een kort geding te behandelen. De gemeente zal de reorganisatie uitstellen totdat er uit spraak in het rechtsgeding is. Rotterdam De actie, die zo'n honderd anti-militaristen van Onkruit gisteren hebben uitgevoerd op het terrein van het havenbedrijf Kühne en Nagel, was aanvankelijk bedoeld als 'oppakactie' van do totaalweigeraar Wiert Omta (27) uit Rotterdam. Op het laatste moment zag Onkruit daar toch maar van af. Vermoedelijk nog deze week ondernemen de anti- militairisten een nieuwe ac tie in Rotterdam, waarbij Omta zich alsnog zal laten aanhouden om de 'gebruike lijke' celstraf van achttien maanden te gaan uitzitten. Radiokabel Twee andere Onkruideden be geleidden de actie gisteroch tend via een eigen radiozen der. Op de radiokabel lazen zij via Hilversum 3 een verkla ring voor, die gedurende tien minuten m een groot deel van Rotterdam was te horen. Na de actie bij Kühne en Na gel trokken de demonstranten door het centrum naar de Noordsingel om de gedetineer de toiaalweigeraar Jan van Herp te 'begroeten'. Enkelen smeerden verf op de poort aan de Bergstraat, vernielden een lamp en klommen op de muur van het Huis van Bewaring. Talrijke actievoerders keurden dit optreden van hun medede monstranten af. De politie, die bij Kühne en Nagel ook pas arriveerde, toen de Onkruideden al weg wa- minuut voordat de arrestan tenwagens aankwamen, ver dwenen de actievoerders in de Zwart Janstraat, waarna zij zich in de binnenstad ver spreidden. De actie aan de Lloydstraat duurde nog geen tien minuten, Zo'n tachtig demonstranten gingen het terrein op, de rest bleef bij de poort staan en bond daar met kettingen de hekken in geopende stand vast. Onkruit zette vervolgens een deel van het terrein van Küh ne en Nagel en in het bijzon der het kantoor van het Mili tary Traffic Management Command (MTMC) in de rook met zelfgemaakte bommetjes. Ook werden het wegdek en het gebouw met verf beklad. De demonstranten wilden hiermee aangeven, 'dat er op het terrein van Kuhne en Na gel aktiviteiten plaatsvinden, die zich aan iedere controle van do Rotterdamse bevolking onttrekken, terwijl de ge meenteraad machteloos aan de kam staat'. Het MTMC is een Amerikaans legeronderdeel met ongeveer 250 werknemers, dat op het complex van het bewuste ha venbedrijf een kantoor heeft gehuurd. Hersens Het Military Traffic Manage ment Command regelt onder meer de administratie van Amerikaanse militaire trans porten naar Europa. De anti militaristen zijn er op grond van getuigenverklaringen van overtuigd, dat er in het verle den op het terrein van Kühne en Nagel ook kernwapens zijn overgeslagen. Of dat nu nog gebeurt, is vol gens Onkruit onduidelijk. Vandaar dat de actievoerders het MTMC-kantoor gisteroch tend in een rookgordijn lieten opgaan. Het Military Traffic Manage ment Command is tevens or ganisator van de munitietran sporten, die in het noorden van ons land zoveel beroering hebben gewekt. Onkruit noemt het legeronderdeel de 'hersens achter de transpor ten'. Bij een telefonisch verzoek van deze krant om commen taar gooide een werknemer van het MTMC gistermiddag de haak erop. Bij het tweede telefoontje zei een ander, dat er niemand aanwezig was voor een reactie. Ook een voorlich ter van defensie kon geen commentaar geven, 'omdat dit onze zaak niet is'. „Dat we tot deze aktievorm zijn overgegaan heeft niet al leen te maken met het feit, dat we duidelijk willen maken, dat er in Rotterdamse haven heel wat meer gebeurt dan het overslaan van koffie en olie", zegt de actievoerder van On kruit. Rotterdam „Dit boek draag ik op aan Jan van der Wel en Gerard Stam van het Prostitutie Begeleidingsteam van de gemeentepolitie Rot terdam. Ik heb diepe bewon dering voor de toewijding en liefde waarmee zij hun bijna onmogelijke taak verrich ten". Dat staat te lezen in het nieuwste boek van Yvonne Keuls: 'Het verrotte leven van Floortje Bloem', Gisteren overhandigde zij in het hoofdbureau van politie de eerste exemplaren aan de beide rechercheurs, die de schrijfster meenamen op hun rondgang door 'Rotter dam-bij nacht'. Ook gaven zij Yvonne Keuls veel ach tergrond informatie over het onderwerp van haar boek: hel leven van de jonge her- o'mehoertjes. De beide politiemannen kennen veel jonge heroine- prostituees, die hun werk terrein 's-nachts in de Rot terdamse binnenstad heb ben. Yvonne Keuls maakte dankbaar gebruik van hun kennis en was onder de in druk van hun werkwijze. „Zelden heb ik zo'n contact met de politie gehad. Vor die meisjes zijn jullie niet al leen politiemensen, maar ook een soort rots in de branding, bij wie ze altijd nog terecht kunnen, als alles fout gaat. Ik heb bewonde ring voor de wijze, waarop jullie daarnaast toch kans zien om de wet uit te oefe nen. Ik weet zeker dat ik in jullie plaats wat dat betreft de mist zou zijn ingegaan", liet de schrijfster de recher cheurs weten. De geestdriftige schrijfster, geflankeerd door de recher cheurs Rotterdam Een nieuw va derlands cruiseschip, met Ne derlandse officieren en Rotter dam als thuishaven: de Vaca tioner. In de eerste week van april begint de Rotterdamse reisorganisatie Bel Air vanuit de Zuidspaanse haven Malaga met dit schip aan een pro gramma van zevendaags crui ses. Volgens een concept waarbij de (maximaal ISO) passagiers aan boord veel zélf zullen moeten doen. Bel Air - direc teur John Boer: „Daardoor kan de prijs behoorlijk lager zijn dan die van alle andere cruiserederijen. Er zijn bij voorbeeld geen hutstewards. De mensen moeten hun bed ftf II II II tl II zelf opmaken. Ontbijt en lunch gaan volgens het buf fetsysteem. Alleen de hoofd schotel tijdens het diner wordt uitgeserveerd. De totale bema ning zal uit niet meer dan twintig mensen bestaan". Opnieuw dus een Nederlandse cruiseproject; nadat zo'n zelfde plan van de Bestevaer - rederij die met de Prins van Oran je zou gaan varen enige ja ren geleden mislukte. John Boer, die in het begin van de jaren zestig met Bel Air begon, is overtuigd van succes. „Het lukt, anders was ik er nooit aan begonnen", zegt hij. „Er zijn al heel wat boekingen. Uit eigen land, maar ook uit Enge land, Spanje en zelfs uit de Verenigde Staten". door Bram Oosterwijk Zo gaat de Vacationer er uitzien Rotterdam De gemeenteraad beslist morgen over het ga rant staan voor een geldlening van drie miljoen gulden voor de Stichting Zeemanshuis Rotterdam. Met dit geld wil de stichting het zeemanshuis Stella Maris aan de Willems kade uitbreiden en verbouwen. KKQfiS ÏÏtEfnxN Rotterdam Het actiecomité Pro Gastarbeider heeft gister middag het stadhuis op stelten gezet. Dat gebeurde met een luidruchtige wandeling door de gangen. De demonstranten voerden onder 'meer een schuiftrompet, trommels en fluitjes met zich mee. Met het protest wilde Pro Gastarbeider de aandacht ves tigen op de woonomstandighe den van vijftien migranten, die al geruime tijd proberen een andere woning te krijgen. Aan het einde van het rumoe rige protest vond er een ge sprek plaats met wethouder mevrouw Elizabeth Schmitz, Zij wees erop dat Rotterdam te maken heeft met een lange lijst woningzoekenden. Het carnavaleske protest in het stadhuis vindt zijn oor sprong in serie gesprekken, die het actiecomité Pro Gast- arbeidre heeft gevoerd met woonruïmtezaken. „In die ge sprekken zijn belofte gedaan, die nimmer zijn nagekomen", aldus woordvoerdster Nel Soe- tens. Wethouder Schmitz be loofde dat aspect mee te ne men in een gesprek met deze Teksten te over in het stad huis gistermiddag gemeentelijke dienst. „Ik zal de ambtenaren vragen of ze duidelijk kunnen maken, wan neer deze mensen geholpen worden. AI is het alleen maar om de onzekerheid weg te ne men, waarin deze gezinnen verkeren. Maar het kan ge beuren, dat er wordt geant woord dat ze nog een jaar moeten wachten. Nogmaals, de woningnood in Rotterdam is groot", aldus wethouder Schmitz, Rotterdam In de afgelopen week zijn in de Nieuwe Wa terweg binnengekomen 700 schepen metende 5.125.919 brt. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam (met inbegrip van Pernis, Botlek en Europoort) 597 schepen, Schiedam 3, Vlaardingen 23, Dordrecht 44, Hoek van Holland 19, 2wijn- drecht 3, Capelle a/d IJssel 1 en overige havens 10. In hetzelfde tijdvak van 1981 kwamen binnen 643 schepen metende 5.476.609 brt. waar van 551 schepen bestemd wa ren voor Rotterdam. Sinds 1 januari zijn binnenge komen 4.962 schepen metende 40.696.332 brt. tegen 4.376 schepen metende 38.341.708 brt. in dezelfde periode van het vorig jaar. Rotterdam Gistermiddag heeft de minister van CRM André van der Louw in de Bijenkorf de tentoonstelling 'European Illustration' geopend. Het is een expositie van een selectie van origineel art work, door een internationale jury geselecteerd als het beste illustratie-materiaal van de laatste twaalf maan den, toegepast in tijdschriften, dagbladen, boeken, recla me-drukwerk, bedrijfspublicaties plus t.v.- en bioscoop reclame. De expositie volgt de verschijning van het gelijknamige jaarboek en wordt sinds 1975 in diverse landen getoond. De tentoonstelling in de kelder van het warenhuis duurt tot 20 maart. Het plan is bijna aan z'n sta pelloop toe, want in de eerste week van maart ligt de Vaca tioner (de Engelse benaming voor vakantieganger) ter be zichtiging in Rotterdam. Die Vacationer is de verbouwde versie van het in 1971 in de vaart gekomen containerschip Nassau. Boer: „Het is ge kocht door een Engelse finan cieringsmaatschappij. De koop en de verbouwing bij de scheepswerf Welgelegen in Harlingen kosten dik tien mil joen gulden. De romp en de machinekamer blijven zoals ze waren, de rest is compleet an ders of vernieuwd. Het stuur huis is van achteren naar vo ren gebracht, er zijn nieuwe dekken in gekomen, met hut ten, een restaurant, een bar. Er is een flink zonnedek, met zwembad. Net als op andere cruiseschepen wordt er ook op ons schip gezorgd voor muziek en amusement. Alleen op een andere manier. Muziek op band bijvoorbeeld en een klein aantal artiesten. Dat heeft alle maal invloed op de prijs die men betaalt". De Vacationer heeft 74 twee-> drie- en vierpersoonshutten; in twee klassen. Men betaalt er afhankelijk van het seizor per passagier minimaal 550 gulden (vier - persoons stand aard familiehut) en maximaal 1.325 gulden voor (één - per soons standaardhut). Prijzen, die nog moeten wor den aangevuld met het bedrag voor de vliegreis heen en te rug naar Malaga. Vertrekhaven is Malaga en vandaar maakt de Vacationer het rondje Gibraltar, Portimao aan de Portugese Algarvekust (waar men de reis ook kan be ginnen), Se villa, Tanger en weer Malaga. Na het tot half november lopende cruisesei zoen gaat de Vacationer waar schijnlijk nog enkele maanden naar de Canarische Eilanden of naar het Caribische

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4