Kabel in Schiedam en Vlaardingen mogelijk op slot voor piraten FNV groeit weer D'66: forellen kweken in zwembad Groenoord 'Samen met EVP ook niet alleen halleluj a' Ontslag dreigt voor 17 man bij Pelmolen VLAARD1NGS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE COUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'GRAP' KAN EXPLOITATIETEKORT VERKLEINEN Na sommatie advocatenbureau: PPR kapt besprekingen met CPN en PSP Water verwarmen met windenergie Landvreugd wordt duurder Gratis vissen voor jongeren en 65-plussers Paaltjes moeten fietsers beschermen Vrouw komt om in verkeer vrijdag 26 FEBRUARI 1982 Vlaardingen/Schiedam Op korte termijn zal het col lege van B en W van Schiedam een besluit nemen, op welke manier het tv-kabelnet kan worden afgesloten indien piraten illegale uitzendingen zouden gaan ver zorgen met speelfilms waarop auteursrechten betaald zouden moeten worden. De kosten van dergelijke maatregelen zullen vol gens een eerste, globale schatting zo'n 20.000 tot 30.000 gulden bedragen. Op het ogenblik worden in Schiedam de eerste voorbereidingen voor zo'n afsluiting getroffen. Tot de daadwerkelijke afslui ting van het kabelnet zal pas worden worden overgegaan, indien zich dergelijke TV-pi- raten zouden melden. Die zijn op het ogenblik niet meer actief in de regio. Het Viaardingse gemeente bestuur zal de helft van de kosten moeten betalen, als de gemeente Schiedam tot het nemen van dergelijke maat regelen overgaat. Vlaardin gen heeft geen eigen ont vangststation, maar haalt de TV- en radiosignalen uit Schiedam. Ook de gemeentebesturen van Vlaardingen en Schie dam hebben, net als alle an dere gemeenten in Neder land waar een kabelnet, wordt geëxploiteerd, van het Amsterdamse advocatenbu reau Goudsmit en Brandber- gen een dreigende brief ge had waarin wordt gesom meerd, het piraten onmoge- lijk te maken speelfilms uit - te zenden waarop auteurs- rechten zouden moeten wor- den betaald. Naar aanleiding van die brief wordt bestu- deerd, wat de beste mogelijk heid is om het kabelnet af te sluiten als zich dergelijke TV-piraten aandienen, Wel- I ke methode daarbij zal wor- den gebruikt is nog niet dui delijk: het volledig uitseha- kelen van het CAI-ont- vangststation na afloop van - de laatste TV-uitzending, of I alleen het wegdraaien van l piraten op het moment van het starten van speelfilms. -Op dit moment is het pro- bleem niet zo urgent. Nadat het geruime tijd tamelijk T druk was geweest op de Schiedamse en Viaardingse - kabel met illegale TV-sta- t tions, waarbij vooral Rotter damse piraten onderling om I de hoogste eer en de meeste kijkdichtheid streden, is er op het ogenblik geen piraat l meer die regelmatig uitzen dingen verzorgt. Dat komt voornamelijk omdat de meeste illegale uitzendingen op de Duitse kanalen werden ingestraald. De Duitse zen ders worden echter door Schiedam op haar beurt weer overgenomen vanuit Rotterdam. Omdat Rotter dam haar TV-kabelnet al wel geheel hee'ft afgesloten, is die mogelijkheid voor pi raten automatisch vervallen. Schiedamse en Viaardingse TV-amateurs, die het kabel net zouden willen gebruiken, zouden dus alleen op de Ne derlandse kanalen en die van de BRT terecht kunnen. Schiedam De FNV wint weer leden. Volgens een Amsterdamse waarnemer van de bond, die gisteravond in de Schiedamse zaal Irene was, groeit de bond w,eer als gevolg van de stakingsacties. „Als je alleen naar dat effect zou kijken, moet je eigenlijk elk jaar een paar keer staken," aldus de FNV-waarnemer. In zaai Irene sprak gisteravond een meerderheid onder de tachtig FNV-leden van Wilton zich uit voor staken. Als in Schiedam de staking was doorgezet, op de dag dat Wim Kok hier de werkne mers van Wilton-Fijenoord kwam toespreken, dan had het bedrijf volgens hem nog steeds plat gelegen. „Zo groot is de actiebereidheid bij Wil ton-Fijenoord", riep FNV- districtsbestuurder Herman Berkhout gisteravond en- Schiedam Het Schiedamse zwembad Groenoord zou in de wintermaanden gebruikt kunnen worden als forellenkwekerij. Gistermiddag hebben drie Schiedamse leden van D'66 in het sportfondsenbad te Bussum een gesprek gehad met directeur Joep van Ommeren (34), die een dergelijk initiatief heeft genomen. Begonnen als „een uit de hand gelopen grap" levert de forellenkweek in een buitenbad nu dikke winst op, waarmee een fors deel van het ex ploitatietekort van het Bussum se zwembad kan worden gedekt. thousiast uit, toen de uitslag van de stemming bekend was: met 64 tegen 11 stem men hadden de aanwezige FNV-leden van Wilton 2ich uitgesproken vóór staken. „De strijd kunnen we niet meer uit de weg gaan", 2ei Berkhout, „handen af van het ziektegeld!" In zaal Irene waren gistera- vond ongeveer 80 werkne- ij mers van Wilton bijeen ge komen. „Schrik daar nou niet van, laat uw motivatie niet stuk gaan, we zien over al dat het vergaderbezoek te rugloopt. Heus, de wil om te staken is massaal aanwezig," aldus Berkhout. De districtsbestuurder zei „ondanks alles" lid van de PvdA te blijven om zich bin nen die partij sterk te maken voor de arbeiders. „Ik heb gezegd, Joop, kijk uit, jó,. want je zult de hete adem van de vakbeweging in je nek voelen." Bij Vlaardingen Oost Bedrij ven (het voormalige HVOJ beslissen de werknemers maandag over een staking. Dat gebeurt onder werktijd in de kantine van het bedrijf. Verwacht wordt dat ook de HVO-werknemers bereid zijn tot een staking over te gaan met als inzet honderd procent ziektegeld. D'66-leden Adri Reijnhout, Anne-Marijke Peterhans en Trudy van den Akker op bezoek bij de Bussumse zwembaddirecteur Joep van Ommeren. Vlaardingen De PPR gaat, na de ledenvergade ring van gisteravond, terug naar de EVP. De linkse sa menwerking met PSP en CPN is stukgelopen op de vraag of de begroting al dan niet sluitend moest zijn. Voor de pacifisten, en in mindere mate voor de com munisten, was dat niet zo'n belangrijk vraagstuk. Voor Vlaardingen Bij de peulvruchtenafde ling van Hollandse Pelmolen aan de Westhavenkade staan zeventien arbeids plaatsen op de tocht. Bovendien vreest de FNV voor nog meer ontslagen op de afdeling zuidvruchten en in de admin- stratieve sector als gevolg van automati seringen. De vakbond verwijt de directie niet te willen luisteren naar alternatieven en suggesties die door de vakbond zijn gedaan om de arbeids plaatsen te handhaven. In een brief aan de directie van het bedrijf schrijft de industrie bond FNV dat „u over alles met ons wilt pra ten als het alleen maar leidt tot het zo snel mogelijk ontslaan van zeventien werkne mers". De vakbond eist van het bedrijf dat er een deugdelijk reorganisatieplan op tafel komt voor verder gepraat kan worden over vermi- dering van arbeidsplaatsen. Daarbij dient de directie in te gaan op voorstellen van de vak bond. Om de arbeidsplaatsen te handhaven heeft de vakbond al een aantal besparende maatregelen voorgesteld. Zo zou het bedrijf over moeten gaan tot het in transito opslaan van zuidvruchten waardoor invoerrechten kunnen worden bespaard, zouden vorkhef- trucs gehuurd kunnen worden in plaats van gekocht en dienen containers niet in Boxtel maar in Vlaardingen opgeslagen te worden. Ook wil de bond weten wat de invloed is van voorgestelde EEG-maatregel en voor peul vruchten. Door een adviesgroep is het ont breken van die maatregel aangegeven als een van de oorzaken van de moeilijkheden, maar de directie heeft onlangs laten weten niets van de maatregel te verwachten. Bo vendien wil de vakbond inzage in de afspra- ken, die zijn gemaakt tussen Pelmolen en het moederconcern CSM. de PPR wel, de overgrote meerderheid wil dat Vlaar dingen financiëel zijn eigen zaakjes kan blijven rooien. Bestuurslid Riet Eggermont denkt dat samenwerking met de EVP niet zo'n pro bleem wordt. „Met die partij zijn we het altijd program matisch eens geweest." De EVP krijgt door deze om mekeer van de PPR meer kans op een zetel in de raad. „Het maakt onze problemen wat kleiner", zegt kandidaat lijsttrekker Rien Westrate van de EVP. „Zonder die samen werking zouden de verkiezin gen voor ons een hachelijk zaak 2ijn geweest." De PPR-leden zaten een beetje in hun maag met het gema noeuvreer van de laatste maanden. Er waren er die zich afvroegen, of de partij zich niet belachelijk maakte door nu eens met de ene, dan weer met de andere partij samen te willen werken. Kees Clement, de man die in de besprekingen met PSP en CPN het hardst had gehamerd op de financiële haalbaarheid van het beleid, vond het ook een weinig char mante oplossing. „Maar van samenwerking met die twee zouden we enigszins gefrustreerd raken. Dat 2ijn veel meer getuigenispartijen. We hebben de deur naar PSP en CPN opengedaan en die gaan we nu weer dicht doen", zei Clement al voor de uitein delijke stemming. PSP-er Klaas Schutter be treurt de verzwakking van klein links „Maar de aanvan kelijke onduidelijkheid is nu opgelost." Hij noemt CPN en PSP veel meer een spreekbuis van actiegroepen. Schutten „Wij zijn veel meer bereid om voor onderliggende groepen in de samenleving iets te doen. Veel meer bereid om behalve te besturen ook te getuigen. En de grenzen van je financië le middelen, waar de PPR zo mee zit, worden bepaald door het rijk, die zijn aanvecht baar." De PPR wil, om nieuw beleid te betalen, gaan kappen in de bestaande begroting. „Dat moet wel gebeuren als je nieu we dingen wilt doen op het ge bied van woonlasten, welzijn, stadsvernieuwing en werk gelegenheid." Een artikel 12 gemeente, onder curatele van de provincie, mag Vlaardingen volgens de PPR nooit worden. Eggermont: „Dat is geen goede oplossing voor de geldproble men, want daarmee vervalt de democratie." Clement ziet geen grote pro blemen meer opdoemen bij de samenwerking met de EVP. „Hoewel dat ook niet alleen halleluja zal worden. Of wel natuurlijk." D'66-lijsttrekker Adri Reijn hout, fractieleidster Anne-Ma rijke Peterhans en nummer twee op- de lijst Trudy van den Akker toonden zich na het Bussumse bezoek uitermate enthousiast over het idee, dat met weinig hulpmiddelen ook in Groenoord uitgevoerd zou kunnen worden. „Het moei lijkste is eigenlijk alleen, dat je een markt voor die forellen vindt," aldus Van Ommeren. Zijn sportfondsenbad levert de vis aan de hotelketen Golden Tulip. Het diepe bassin van bad Groenoord is groot genoeg, maar ook niet te groot om er forellen in te kunnen kweken. Het is net te kort voor aal scholvers, die een langere, startbaan nodig hebben om naar vis te kunnen duiken. En het is te diep voor reigers. Bo vendien zijn forellen te groot voor meeuwen. „Van die na tuurlijke problemen ben je dus af," aldus Van Ommeren, „probleem is alleen nog het stropen. Ik ben al eens door de politie gebeld, dat er vis uit mijn zwembad werd gehen geld. Ik ben benieuwd hoeveel er nog in zit." Er zijn in oktober 1500 forel- door Kor Kegel len van 200 gram elk uitgezet, In april gaan ze eruit, de vis sen zullen dan 400 gram we gen en zijn daarmee voor de consumptie uiterst geschikt, zo heeft de Leusdense vispatho- loog Evert Lieuwes aan Van Ommeren laten weten. Deze bioloog experimenteert met de forellenkweek, volgens hem is een pompje van êén paardek- racht genoeg om het water ook in strenge vorstperiodes in be weging te houden en de forel len zuurstof te geven. Voor-> deel: dat kost nauwelijks ener gie. Toch heeft D'66 ook daarvoor een plannetje, dat zeer binnen kort in een notitie toegelicht zal worden. Net zoals bij de o- penbare nutsbedrijven Schie dam (ONS) zou bij zwembad Groenoord een windturbine kunnen worden gebouwd, die het exploitatietekort fors kan verkleinen, „zeker bij de stij gende energieprijzen," aldus lijsttrekker Reijnhout. In de zomer, als zwembad Groe noord volop in gebruik is en het water verwarmd wordt, kan de turbine dankzij de wind de hiervoor benodigde energie leveren. Anne-Marijke Peterhans: „De zwembaden beslaan ruim 1,6 miljoen gul den van de gemeentebegroting en daarvan is 714.945 gulden voor Groenoord nodig, Zeker in deze tijd, dat er de noodzaak is tot financiële ombuigingen, moet je kijken hoe je over-' eenkomstig de leus van D"66 méér kunt doen met min der geld." Volgens Van Ommeren zijn er geen problemen voor de volks gezondheid. Als het 2wemsei- zoen opent, moet het water toch ververst worden, en in dit verband geeft hij Groe noord trouwens de tip om in jde winter het water gewoon in tde bassins te laten staan en om het in de zomernachten met een 'deken* of te dekken. Van Ommeren: „Dat scheelt tachtig kubieke meter gas per vier kante meter zwembad." In Bussum is er even over ge sproken dat het bestemmings plan gewijzigd zou moeten worden, omdat daarin bepaald stond: 'zwembad' „maar toen heb ik gezegd, nou, die forellen zwèmmen toch?" al dus Van Ommeren. Een nog wilder plan om hengelaars in de winter tegen een bepaald tarief toe te laten mocht niet doorgaan. D'66 zou hiertegen ook morele bezwaren koeste ren, Als ieder zwembad in Neder land forellen zou gaan kwe ken, gaat er iets mis. Dan is er geen markt meer voor en wordt het exploitatieverlies al leen maar vergroot. Maar in de Rijnmond zou bad Groe noord als forellenkwekerij een unieke positie innemen. Er kan tienmaal zoveel vis in worden afgezet als in Bussum nu gebeurd is en dat betekent dat men een hoeveelheid haalt, waardoor import van de jonge vis uil Denemarken nog goedkoper wordt dan trans port vanuit Limburg, Overi gens kan karper of paling ook. Maar paling heeft twee jaar nodig voor de groei en dat wordt dan in de zomer proble matisch, als er weer gezwom men wordt, en karper levert minder geld op. Die kan hoog uit uitgezet worden in het Prinses Reatrixpark. Aan visvoer kost het Bussum se plan slechts twee kilo per dag. „En dat eten ze niet eens," zegt Van Ommeren, „ze, hebben genoeg aan natuurlijk' voedsel, wat er vanzelf in. komt, zoals algen, muggelar- ven en torretjes." Personeel kost het experiment ook niet. „Eenmaal per dag moet er leventjes iemand langs om ze te voeren," aldus de Bussumse zwembaddirecteur. Ook zou om de maand de zuurgraad ge corrigeerd moeten worden, „maar dat is een peuleschil," volgens Van Ommeren. Schiedam Zaaltjes huren in boerderij Landvreugd wordt binnenkort duurder. Burgemeester en wethouders zijn akkoord gegaan met een lichte prijsstijging. Huurders die de zaaltjes voor sociaal- culturele activiteiten gebrui ken betalen maximaal twee gulden meer, commerciële huurders kunnen een tientje duurder uit zijn. Schiedam Bejaarden en jon geren onder de zestien jaar mogen in de toekomst gratis vissen in Schiedamse wateren." Burgemeester en Wethouders hebben besloten dat aan die inwoners kosteloos een visver gunning zal worden verstrekt. Het gratis vissen voor ouderen en voor jongeren is een voor stel van de commissie voor cultuur, sport en jeugdzaken (csj) geweest. Het college stek als enige voorwaarde dat het de gemeente geen cent mag kosten. Schiedam Langs de Nieuwe Haven zullen paaltjes worden geplaatst, om te voorkomen dat geparkeerde auto's het fiets verkeer in de weg staan. De ENFB (de Enige Neder landse Fietsersbond) had om maatregelen aan de Nieuwe Haven verzocht Er ontston den vooral problemen voor fietsers op het smalle stuk ha ven tussen Westfrankelandse- straat en Vlaardingerdijk. Paaltjes moeten fietsers daar nu vrij baan geven. Vlaardingen De 52- iarige mevrouw N. Broek- Van der Linden uit Vlaardingen is gis termiddag door een- verkeersongeluk om het leven gekomen. Het slachtoffer wilde met de fiets vanaf Schiedamseweg de Oude Havenbrug oprij den, toen zij werd aan gereden door een vrachtwagen die rechts af wilde slaan. De vrouw kwam onder de wielen terecht en was op slag dood.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1