ROTTERDAMS NIEUWSBLAD FNV- 'Milioeneninvesteriiigeii leveren 7.000 banen op' Defect containertakel oorzaak vrij komen gif MS Vier Rotterdamse joffers exposeren in Weeskind I Rietschoten Houwens van stakingslij st af, VMIJ wil wel staken Drugscafé op lastvanBenW gesloten Reddings- aktie voor 'Perspektief sflMpSflMBaa SJpssij Kamerleden vragen onderzoek naar gif op vuilnisbelt Barend Maaskant overleden Ernstig gewond na val van kade Verkeersdode in Bernisse Zeven werknemers negeren waarschuwing politie ZATERDAG 27 FEBRUARI 1982 Rotterdam De miljoeneninvesteringen in het Rijnmondgebied kunnen tussen 1984 en 1986 maximaal zevenduizend ar beidsplaatsen in de metaal- en eleetro- technische industrie opleveren. Deze verwachting sprak districtsbestuurder Wim Vijg van de FNV vanmorgen uit op een discussiebijeenkomst over de werk gelegenheid in Rijnmond. Over twee jaar bereiken vol gens Vijg de bouwaetiveiten in - het Rotterdamse industriege bied hun hoogtepunt. Na 19§6 zullen het werk bij Esso, Shell, Akzo, BP, EGT, MCT, Che vron en de gemeente Rotter dam afnemen. „Op deze ont wikkeling dient de metaal- en electrotechnische industrie in het Rijnmondgebied alert rea geren; in het besef dat het niet alleen om op ziehzelfstaande projecten gaat, maar ook om vervolgopdrachten en onder houdswerkzaamheden", aldus de FNV-bestuurder. Rotterdam Op last van B en W heeft de Rotterdamse poli tie gistermiddag het café 'Tutti Frutti' op de Nieuwe Binnen weg gesloten. De sluiting ge beurde, omdat er drugs wer den verhandeld en het cafe overlast voor de omgeving op leverde. Vorige week al deed de politie een inval in het café, waarbij hoeveelheden cocaïne, heroïne en soft drugs in beslag werden genomen. Er werden bij die inval vijfentwintig bezoekers gearresteerd. De regering moet volgens Vijg er voor zorgen, dat het Neder landse bedrijfsleven profiteert van de miljarden, die de ko mende jaren in Rijnmond wor den geïnvesteerd. „Bij de na dere uitwerking van het zoge noemde 'herenakkoord' zal naast het bouwen van fabrie ken ook moeten staan, dat de opdrachten aan Nederlandse bedrijven worden gegund", al dus de Rotterdamse districts bestuurder. Ontevreden Om blijvende werkgelegen heid te creeëren is een goed overleg over de miljardenin vesteringen tussen de vakbe weging, werkgevers en over heid volgens de vakbondsbe stuurder onontbeerlijk. „In de huidige overlegsituatie zijn we echter weinig tevreden over de medewerking van de be drijven", aldus Vijg. Toekom stige punten van overleg zijn onder meer de her-, om- en bijscholing en het sollicitatie- beleid. „De bedrijven kunnen in de huidige arbeidsmarkt werkne mers krijgen uit alle delen van het land, zelfs vanuit het bui tenland. Als de ondernemin gen in hun aannamebeleid be reid zijn tot omscholen van werkeloos personeel uit het Rijnmondgebied en niet alleen de krenten uit de arbeids markt willen, kan aan een we- zelijke oplossing van de werk gelegen heidsproblematiek in de Rotterdamse regio worden gewerkt". Vijg waarschuwde ervoor dat de zorgen over de werkeloos heid in Rijnmond de komende jaren aanzienlijk zullen toene men; „Nog steeds wordt Rijn mond gezien als een econo misch sterk gebied met een re latief geringe werkloosheid. Ik vraag me af of Rotterdam eerst een werkloosheidsper centage van twintig procent moet hebben, voordat men van dat idee afstapt. Als we niet oppassen staan we er be roerder voor dan het noorden of het oosten. Rijnmond heeft economisch veel te bieden, maar daar tegenover staat een ongunstige samenstelling van de beroepsbevolking en de grote-stadsproblematiek van Rotterdam, die zelfs niet voor bij gaat aan Schiedam en Vlaardingen". Het terugdringen van de wer keloosheid in Rijnmond is vol gens het FNV een zaak van overheden en ondernemingen. „De vakbeweging zelf kan geen banen scheppen. Voor behoud en creëren van werk moeten de bonden zich in de alleereerste plaats presenteren in de bedrijven. Dat betekent dat leden van <§e vakbeweging het ondememingsgebeuren op de voet moeten volgen: ont wikkelingen van produkten, Rotterdam „Een red- dingsaktie". Zo noemt Bas Vroege, een van de fotogra fen achter 'Perspektief de openbare verkoping die gisteren de gelijknamige galerie aan de Stationssin gel 19 plaats had. Perspektief is een galerie die gespecialiseerd is in de foto grafie. Een medium dat door gaans op grote belangstelling van het publiek mag rekenen, maar ook een kunstvorm, die weinig brood op de plank brengt. Anderhalf jaar lang l yf- K door Cees van der Geer hebben een stel foto-enthou siasten geprobeerd in Rotter dam een centrum voor creatie ve fotografie van de grond te krijgen en het is ze aardig gelukt. Een reeks prima ten toonstellingen met werk van mensen als Biezen, Martens, Mechanicus, Krzyzanowski. een aantal goed draaiende workshops, een geslaagd sym posium over fotografie-onder wijs in Nederland en de uitga ve van het tijdschrift Perspek tief. Alles bij elkaar voldoende om trots op te zijn. Maar helaas, aktiviteiten kos ten geld en zoals hierboven al ■gememoreerd, kunst en zeker fotografie, verkoopt niet zo ge- makkelijk. De uitgaven wer- ;den hoger dan de inkomsten of, zoals ze zelf bij Perspektief ^ggen: „We hebben de finan ciële rek een beetje over schat". Gelukkig voor de galerie is er hulp onderweg. De overheid heeft de verdienste van dil fo tocentrum onderkend en er is subsidie onderweg. Hel zat echter toch nog wel even du ren voordat het zo ver is en om de ergste gater. in de be groting te dichten, heeft men nu een verkoping georgani seerd. Vanmiddag zal vanaf één uur tegen de eenheidsprijs van honderd gulden per (unie ke) foto werk te koop van be kende fotografen als Marrie Bot, Peter Martens, Vincent Mentzel. Auke Bergsma, Rob van Unnik en de Belg Julien Vrebos. Allen stelden bun werk gratis ter beschikking, zodat de baten volledig ten goede komen aan de galerie en in feite ook het het culturele niveau in Rotterdam. Rotterdam Bij het electrotechnische bedrijf rietschoten Hoüwens komt er voorlopig geen staking tegen de koning op het ziekengeld, Het niet uitgesloten, dat er nog een nieuwe leden vergadering komt. „Een aantal personeelsleden beeft daar bij ons op aangedrongen", aldus vak bondsleider Herman Berkhout. ^an de vijftig personeelsleden, die op de leden- eragdreing aanwezig waren, spraken 31 zich j v°°r een harde actie» negentien leden voel en daar niets voor. Omdat voor een staking rfa Trn,eerc*cr'heid van 75 procent is vereist, kan „ysfriebond FNV het bedrijf van het sta- mgshjstje afvoeren. Volgens districtshoofd Johan Stekelenburg was er bij Rietschoten Houwens sprake van een georganiseerde tegenactie. Bij het bedrijf wer ken 1700 man. De meeste van hen reizen door Nederland. Verolm e Het georganiseerd personeel van Verolme IJs- selmonde besloot gisteravond tijdens een leden vergadering van de bond tot een staking. Alle 23 aanwezigen van de totaal 900 personeelsle den waren voor een dergelijke actie. Het perso neel van VMIJ werkt verspreid over 23 bedrij ven ïn het hele Rijnmondgebied. produktietechnieken, arbeid somstandigheden, afzetmark ten, investeringen en arbeids plaatsen. Dit moet resulteren in planningsovereenkomsten. Ondernemers moeten zich rea liseren dat een werkgelegen heidsbeleid zonder overeen stemming tussen werkgevers en werknemers tot mislukken is gedoemd," voegde Vijg er aan toe. Den Haag De PvdA-fractie in de Tweede Kamer heeft er bij de regering op aangedron gen een onderzoek in te stel len naar de vuilnisbelt bij het Sint Franciscus Ziekenhuis in Rotterdam. De Kamerleden mevrouw Müller, mevrouw Ter Veld en Castricum vroegen hierom na een verklaring die een werk nemer van een vervoerbedrijf aflegde. Dit vervoersbedrijf haalde afval van deze belt weg. De werknemer zei dat een aantal van zijn collega's en ex-collega's door het gif van deze belt aan kanker zijn overleden. De Kamerleden willen dat deze bewering na der wordt onderzocht. Rotterdam De Rotterdamse journalist Barend W. Maaskant is op 63-jarige leeftijd overle den. De crematie is vrijdag middag in besloten kring ge schied. Barend Maaskant verzorgde gedurende enkele tientallen jaren de scheepvaart- en luehtvaartverslaggeving voor het Algemeen Dagblad. Hij trad kort na de oorlog bij die krant in dienst. Vorig jaar april légde hij in het kader van de VUT-regeling zijn functie neer. De heer Maas kant heeft ook in vele andere bladen gepubliceerd. Hij schreef diverse maritieme boe ken. Rotterdam Tijdens onder houdswerkzaamheden aan de kademuur van de Vlaskade heeft de 44-jarige Rotterdam mer C. van den Berg zijn evenwicht verloren en een val van vier meter gemaakt. Hij 'kwam met zijn hoofd terecht op een ijzeren punt van een afgemeerde roeiboot en is met ernstig hersenletsel in het Dijkzigtziekenhuis opgeno men. Bernisse De 57-jarige W. Rijkee uit Hellevoetsluis is gis teravond door een verkeerson geval in Bernisse om het leven fekomen. Volgens de politie otste de man met zijn perso nenauto achterop een stil- staande vrachtauto, Vlak voor de douaneloods werden de kisten met het gif in luchtdichte vaten overgeladen. Rotterdam De arbeidsin spectie heeft inmiddels of ficieel vastgesteld dat het afbreken van een beves- tingspunt van een kleine mobiele containertakel de oorzaak is van het vrijko men van een grote hoeveel heid gevaarlijk landbouw gif gisteren in de Rotter damse haven. De container met drieduizend flessen bromide werd op pier 2 aan de Waalhaven overge laden van het terrein van Multi Terminal op een spoorwegwagon. Tijdens dit transport viel de con tainer vlak voor een doua neloods uit de takel op de openbare weg van de pier. Op dat moment hing het ge vaarte ongeveer twee meter boven het wegdek. Direct kwam er een grote gifwolk vrij, die door de wind in de richting van pier 1 bij de Waalhaven dreef. Werkne mers die in de omgeving van het ongeluk waren, kregen last van prikkelingen in neus en keel, Een man werd voor onderzoek naar het ziekenhuis overgebracht. Anderen wer den ter plaatse door de GG&GD behandeld. Vanuit een helicopter waar schuwde de politie de werkne mers op pier 1 en 2 aan dè Waalhaven. Zij moesten hun bedrijven verlaten en zich bui ten de afzetting begeven. La- Een brandweerman in actie bij de plaats waar het gif vrijkwam ter bleek dat zeven mensen geen gehoor hadden gegeven aan deze oproep. Agenten, die de verlaten bedrijven contro leerden, brachten deze mensen naar het einde van de pier. Zij werden met een vaartuig van de rivierpolitie afgevoerd. Voorbereid Brandweerlieden met pers lucht maskers en speciale kle ding begonnen de inhoud van de container over te laden in vaten, die luchtdicht afgeslo ten kunnen worden. Tijdens het overladen ontsnapte nog steeds in kleine hoeveelheden het oranjekleurige gif. dat ge- vaarijk is bij inademing en wanneer het met de huid in aanraking komt. Voor de om geving was op dat moment het ergste gevaar al geweken. De rivierpolitie zette gisteren voor het eerst personeel in, dat voorzien was persluchtmas kers en speciale beschermende kleding. Twee jaar geleden >vas dit materiaal aangeschaft, om bij calamiteiten zoals giste ren te worden gebruikt. Het overladen van de bromide in de luchtdichte vaten duurde tot diep in de avond. Vier Rotterdamse Joffers. Zo heeft de Goudse Galerie 't Weeskind de nu lopende expositie aangekondigd. Joeki Simak, Germien Roszbach, Verri van Dor- molen en Cocky Simons werken in hetzelfde atelier en exposeren vaak samen. Van deze vrer 'Joffers' komt Germien Roszbach ongetwij feld als de meest talentvolle naar voren naast Veri van Dormolen. De aquarellen van Germien, bloemen op zijde, zijn bijzonder fraai in hun tere kleurschakeringen welke zo mooi zijn aangepast aan. het fijne en zuivere materiaal waarop ze zijn uitgevoerd. Het is daarom zo jammer dat de meeste van haar werken in deze ruimte zo slecht uitko men. Door de lichtval treedt een vervlakking op en ook de kleuren lijken veel matter. En juist die kleuren en ruimtelij ke werking zijn zo opvallend in haar werk. De olieverven van Cocky Si mons zijn daarentegen zeer matig te noemen. De doeken zijn volkomen dxchtgeschil- derd. De schilderijen van de bouwput terwijl de schilde rijen van waterlandschappen rondweg slecht zijn uitge voerd. Sfeer, stofuitdrukking de ruimte welke zo typerend is voor ons landschap, ontbreken door R. M. Hoekstra-Hfnze ten ene male en ook de com positie rammelt aan alle kan ten. Het is daarom zo verwon derlijk dat zij deze werken heeft opgehangen, terwijl van haar tevens een serie mooie te keningen en aquarellen te zien zijn. Alles wat zij hierin wel tot uitdrukking weet te bren gen, komt bij tiaar schilderijen letterlijk en figuurlijk niet uit de veri. Jammer, want op deze- manier doet zij zichzelf veel tekort, omdat dc tekeningen en aquarellen aantonen dat zij echt wel wat kan. De bronsjes van Joeki Simak zijn figuratief van opzet. In de meer ontspannen houding van haar figuren komt zij beter uit. Bij de figuren in actie, zoals bijvoorbeeld de schaatsridders, vertonen de ledematen weinig spanning zodat het element van actie te weinig nadruk krijgt. De monotype van de Wille'msbrug is erg mooi van compositie. De bronsjes van Veri van Dor molen zijn mooi in opzet en uitwerking, vooral de naaktfi guren zijn trefzeker weergege ven. Zij verbeeit de werkelijk heid in brons, de mensen om haar heen zijn haar modellen. Haar beeldjes zijn bijzonder aantrekkelijk. Een expositie waarin veel te zien valt en waarin de kwali teit van de geëxposeerde, wer- ken wisselt. Nog te zien tot en met 28 fe bruari.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1