Vlaardingen ze tevreden over koninklijk besluit VVV werkt aan Waterweg-agenda Wethouder stort zich in de etherpiraterij Werknemers geven hun directie nog een week 'Aan het gebouw zal het niet meer liggen' Bols-silo staat wederopbouw molen De Palmboom in de weg VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groter aanbod voor toeristen tussen Schiedam en Westland AbvaKabo bezorgd over welzijnswerk 30 km/uur mag: Posthoorn: 'Wat is nu nog illegaal?' Dieven snel ingerekend Inbrekers nemen antieke klok mee HVO dreigt met nieuwe acties tegen ziektegeld Nieuwbouw Westland-Zuid: Rob Jacobs trainer Excelsior DINSDAG 2 MAART 1982 Vervolg van de voorpa gina Vlaardingen De afdeling verkeer van de gemeente Vlaardingen heeft gisteren met veel enthousiasme kennis genomen van het koninklijk besluit, waarbij de gemeente officieel toestemming krijgt een maximum snelheid van 30 kilometer per uur in te stellen op de Zuidbuurtseweg, de pol derroute tussen Vlaardingen en Maassluis. AI in 1978 waren" de gemeenten Vlaardingen en Maassluis er eenzijdig toe over gegaan de snelheidsbeperking op die weg omlaag te brengen, maar dat leidde toen tot enor me weerstanden bij het minis terie van verkeer en water staat, dat meende dat er geen wettelijke gronden zijn voor een maximum van 30 kilome ter per uur. Ruud Blom, hoofd van de af- delig verkeerszaken zei van morgen desgevraagd: „We hebben op de afdeling niet op gebak getracteerd, maar we waren er eigenlijk wel voor in de stemming. Éérlijk gezegd had ik op de tweede zitting van de kamer voor geschillen van bestuur van dc Raad van State al hei idee, dat het dit keer wel eens zou kunnen luk ken. Maar als zo'n KB dan in derdaad afkomt, is het toch wel een verrassing. Vooral omdat het nog nergens anders in Nederland gelukt is." Volgens Blom heeft de door slag gegeven, dat de secretaris van de geschillen kamer op een middag zelf poolshoogte is ko men nemen op de Zuidbuurt seweg. Dat gebeurde net op een moment, dat er erg veel scholieren op de fiets gebruik maakten van de weg, terwij] er ook nog aardig wat autover keer was. Volgens Blom is het overigens zeker niet zo, dat op alle ge vaarlijke wegen binnen de ge meente nu ogenblikkelijk een 30 kilometer-grens kan wor den ingesteld. „Of men daar ook mee akkoord gaat zal toch aan de situatie ter plaatse lig gen. Maar mogelijkheden biedt dit besluit zeker." Met bet besluit van de Kroon is nogmaals een Vlaardings succes behaald op verkeersge bied. Al eerder was Vlaardin gen de eerste in het land met een nachtelijk rijverbod voor vrachtverkeer, terwijl ook het diagonaal oversteken, dat in Vlaardingen op het kruispunt Van der Driftstraat/Gedempte Biersloot is toegestaan, uniek is in het land. f Schiedam Een populai re Schiedamse radiopiraat heeft wethouder Herman Posthoorn- weten te strik- ken. Sportief georiënteer de Schiedammers kunnen j hun vragen voor de ver antwoordelijke wethouder deze week bij de mede werkers van de zendama teur deponeren. Post hoorn zelf voorziet geen moeilijkheden: „Hoe ille gaal is illegaal nu eigen lijk nog? Als je het beleid van het ministerie met be trekking tot de abortus al leen al bekijkt..." Waarschijnlijk zal de radiozen der volgende week met een bandrecorder op de de wet houder afstevenen. De medewerkers, die de naam van hun omroep niet genoemd wensen te zien, vonden het, gezien de programma's (met vaak slechts één partij aan het woord) niet meer dan logisch de verantwoordelijke wethou der eens met grieven uit dc plaatselijke sportwereld te confronteren. Herman Post hoorn reageerde meteen en thousiast: „Het leek me ge woon wel aardig, die vragen uit de Schiedamse sport. Pro blemen voorzie ik voorlopig niet." Momenteel wordt echter al ge poogd gerechtelijke stappen te ondernemen tegen ex-minister en Euro-parlementariër Sicco Mansholt en het huidige Tweede Kamerlid Relus ter Beek. Zij beiden hebben on langs meegewerkt aan een uit zending van een radiopiraat in het Overijsselse 't Harde en daar dreigen ze nu problemen mee te krijgen. Posthoorn ziet zichzelf nog niet zo snel voor de Rotterdamse rechtbank verschijnen. De populaire 'piraten' vinden een gesprekje met een wethou der leuk en aardig, maar dit Wethouder Herman Post hoorn: „Het lijkt me wel aar dig." moet niet ten koste van alles gaan. Wat de medewerkers prefereren is een groot Schie dams luisterpubliek en daar zijn stunts' als babbels met wethouders niet per se voor nodig. Wordt het gevaarlijk, dan is een afspraak al snel geannuleerd. Posthoorn, de nieuwe lijstrek ker van de PvdA, heeft van zijn voornemen nog geen ge wag gemaakt binnen het colle ge van burgemeester en wet houders, maar vandaag nog' wilde hij de kwestie aankaar ten in de wekelijkse vergade ring van B en W. De wethou der verwacht hier overigens geen problemen over. Dat bur gemeester Te Loo in feite hoofd is van de Schiedamse politie, ziet hij niet als iets on overkomelijks. Komen er wèl moeilijkheden, dan ziet hij van zijn plannen af. 1,90 Vlaardingen Twee Vlaar- dingse jongens van 19 en 21 jaar zijn maandagnacht aange houden voor het openbreken van een Alfa Romeo. Zij had den de geluidsapparatuur, die later in dc woning van de oud ste werd gevonden, uit de auto gestolen. De politic kreeg een telefonische melding, dat twee verdachte personen zich bij het parkeerterrein aan de Aal- schol ve rl a an op h ield e n. Toe n zij daar arriveerde was een van de twee knapen nog aan wezig. Vlaardingen Een antieke klok ter waarde van ongeveer 9000 gulden is zondagavond uit een woning in de Lusthof- straat gestolen. De inbrekers, die ook nog een schilderij meenamen, kwamen via een °pen raam binnen. Vlaardingen De werk nemers van de Vlaardin gen Oost Bedrijven heb ben hun directie nog een week de tijd gegeven om af te zien van de nieuwe ziektewetregeling. „Als de HVO nijdig vast blijft houden aan die ziekte wet", zei woordvoerder Piet Boogaert gistermid dag na een stemming on der het personeel van het scheepsreparatiebedrijf, „kunnen ze acties ver wachten'1. De werknemers weigeren de nieuwe ziektewet van de rege ring, acht procent ziektekosten plus één wachtdag voor eigen rekening, te accepteren. Als de Raad van Overleg Metaalin dustrie het landelijk beraad tussen werkgevers en werkne mers aanstaande woensdag Han Spruijt: „Wakker wor den in Vlaardingen, een bor rel drinken in Schiedam en lunchen in Maassluis..." Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De drie af zonderlijke afdelingen van de WV in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaan de koppen bij elkaar steken om te komen tot een Waterweg-program ma, dat de doorsnee-toe rist een flinke dag lang kan amuseren in het ge bied ten noorden van de Nieuwe Waterweg. Het blijkt dat de dcie steden elk voor zich veel te wei nig te bieden hebben om de dagjesmens lang vast te kunnen houden. Daarom wil men de VVV-krach- ten nu bundelen. Stel: u ontwaakt bij het krie ken van de ochtend in hel Vlaardingse Deltahotel en na het ontbijt aldaar wendt u zich tot het Visserijmuseum. Na de koffie reist u af naar Schie dam, alwaar het nationaal ge distilleerd museum, Rein Mel- ehers' fiesjesmuseum en het Zakkendragershuisje (en wel licht het Prinses Beatrixpark) worden bezocht, en rond het middaguur vervolgt u de tocht naar de veiling te Honselers- dijk, waar een prachtige bloe men- en groenteshow gehou den wordt. U nuttigt er de lunch en in Maassluis brengt u Vlaardingen School gaan in het Centre Pompi dou; welke leerling zou dat niet willen? Het nieu we hoofdgebouw van scholengemeenschap Westland-Zuid heeft er duidelijke invloeden van ondergaan. Gisteren, de eerste schooldag na de voorjaarsvakantie, kregen de leerlingen de gelegen heid hun nieuwe onder komen te bewonderen. De officiële opening van de Westland-Zuid-nieuwbouw aan het Geuzcnplein in de Westwijk zal pas plaatsvinden, wanneer ook de ernaast gepro jecteerde gymzaal voltooid is. Tot die tijd kunnen 700 leer lingen en 73 docenten getuige zijn van de finishing touch aan hun nieuwe hoofdgebouw. Vandaag begonnen weliswaar de lessen, maar details, puntjes op de i, die moeten nog wor den aangebracht. Van de kant van de ouder- com missie kwam afgelopen weekeinde een opmerkelijk initiatief. Om de schoonmaak kosten te beperken had een ploeg van vijfenzeventig ou ders zich bereid verklaard de nieuwe school „bouwschoon" te maken. Een karwei dat met behulp van professionele hulp middelen in één dag werd ge klaard. Vanuit de splinternieuwe, vro lijk gekleurde en ruim opge zette entourage, heeft men een schitterend overzicht over de afbraak van de oude nood- school. „Ik kan het best met droge ogen aanzien", bekent conrector Van Hemert, „we hebben ons er al te lang moe ten behelpen." De nieuwe kantine van Westland-Zuid, waarin vol gens het nieuwe reglement niet mag worden gerookt. de middag door met een be zoekje, aan het sleepvaartmu- seum, een cafeetje aan de Oude Haven en de molen op de Zuiddijk. Vervolgens keert u terug naar Vlaardingen of Schiedam om er een welver diend diner te nuttigen. De. voorgaande reisbeschrijving is een spontaan idee van de Vlaardingse gemeen te voor lichter Han Spruijt. Hij zou er nog wel meer kunnen verzin nen. Spruijt reageerde hiermee op het bericht, dat de Schiedamse VW-directeur Ruud Pillard (die vanmiddag om half vijf zijn nieuwe kantoor aan de Builen havenweg geopend zag) het initiatief wil nemen tot zulk een entertainment voor het gebied Nieuwe Waterweg- Noord annex het Westland. Pillard lanceerde dat vorige week als een eigen plan en het bleek dat noch de VVV in Vlaardingen noch in Maassluis ergens van wist, Spruijt heeft inmiddels contact gehad met Pillard en is enthousiast ge raakt door Pillards idee. op niets uitloopt, zullen direc teur Blok en de zijnen een laatste ultimatum omvangen. Als de directie na 8 maart dan nog niet heeft besloten het volledige salaris bij ziekte uit te keren, zal een staking wor den uitgeroepen. „Ik verwacht", sprak FNV- districtshestuurder Dik Nas op de vergadering, „dat Vlaardin gen Oost uiteindelijk toch overstag zal gaan. Het kost het bedrijf maar een half procent om hun werknemers het hele ziektegeld te betalen. IK kan me nauwelijks voorstellen, dat ze om die halve procent een harde staking willen aan- gaan". Werknemer Piet Boogaert was echter minder optimistisch. „Directeur Blok heeft een paar keer tegen ons gezegd, dat hij die eigen ziektekosten geen goede zaak vindt. Maar hij za! ook zeker geen stelling nemen tegen zijn eigen organisatie. Ik heb geen hoop. dat de direc teur ,ja' legen onze plannen zal zeggen". De directeur was niet aanwe zig om enig commentaar te le veren op de ontstane situatie. Rotterdam Rob Jacobs traint volgend seizoen de' eerste divisieclub Excel sior. De 38-jarige Maas- si uizer, die tot het einde van dit seizoen nog in dienst is van SVV, volgt Hans Dorjeo op, die zijn contract niet meer wil verlengen. Twee jaar ge leden was Rob Jacobs nog assistent van Hans Doijee. De oud-speler van Feyenoord heeft ai- tijd verklaard graag als hoofdtrainer op Woudes- tein te willen werken. Vlaardingen Werkn'omer- sorganistie AbvaKabo maakt zich ernstig zorgen over de werkgelegenheid in de wel zijnssector. Volgens de bond heeft decentraliseren van het welzijnswerk, door middel van de rijksbijdrageregelingen, vergaande gevolgen voor de positie van de betrokken werknemers. Dat schrijft de bond in een brief aan de ge meenteraad. Om verlies van arbeidsplaat sen en af kat ving van het wel zijnswerk tegen te gaan. stelt de ambtenarenbond voor, dat de gemeente een inventarisa tie maakt van het huidige aan tal arbeidsplaatsen. De vak bond zou dan een garantie overeenkomst willen afsluiten, zodat deze banen gedurende drie jaren blijven gehand haafd. Zij realiseert zich even wel dat externe factoren, zoals bijvoorbeeld vermindering van de rijksbijdrage, tot ver mindering van arbeidsplaatsen kunnen leiden. Schiedam Monumentenzorg 'rekt geen cent uit voor de we deropbouw van de halve mo len De Palmboom, zolang de weer dan veertig meter hoge graansilo van Bols niet is ge sloopt. De stomp op de Noord west. die Schiedams vijfde mo len zou kunnen worden, wordt door de Bols-silo dermate ont sierd, dat monumentenzorg bet miljoenenbedrag voor de restauratie verspild zou vin den. Zolang er in Nederland nog molens in een 'open land schap' staan, krijgen deze voorrang. Op twee miljoen gulden schat directeur-gemeentewerken riarm-Gustave de Block de restauratiekosten van Dc Palmboom. Maar nog duurder zou sloop van het enorme, leegstaande gebouw van de Lucas Bols Erven zijn. Bij de gemeente Schiedam weet men j vertellen dat voor het be drag dat de sloop van de Bols- silo kost, wel twee hele molens in Schiedam totaal herbouwd zouden kunnen worden. En ah- men bedenkt dat de com plete herbouw van de ooit ge sloopte molens De Oliphant en De Batavier op de Broersvest meer in het oog zou vallen dan de "wederopstanding1 van De Palmboom, zou daar wel.eens de voorkeur aan kunnen wor den gegeven. Toch schijnt ook dit plan in de2e lijd vol bezui nigingen te ijdel. Het is vooral hot o ntsierend element van de RKs-silo, die op vijftig mpter afstand van De Palmboom staat, waardoor de halve molenstomp de eerst komende jaren zal blijven \'er- pauperen. Maar ook het zoge naamde wind recht speelt mee. Dat is een oud gegeven, dat straks bij de bouw van wind molens opnieuw actueel zal worden, als het in bestem mingsplannen" moet worden vastgelegd. Het windrecht de naam zegt het al bepaalt dat een molen wind moet kun nen ontvangen, kortom, er mag geen hoog gebouw voor komen te staan, want bij be paalde windrichtingen is dat een sta-in-de-weg. Op dezelfde wijze zou de Bols-silo een be lemmering voor De Palmboom zijn. als de wind uit het noor den komt. Geen woningbunker Ook verbouwing van de halve molen tot woonruimte is een idee, dat nog nauwelijks uit voerbaar lijkt. Want zolang door Kor Kegel het over meer jaren gezien in derdaad interessant zou kun nen blijken om De Palmboom opnieuw op te bouwen, rekent monumentenzorg het tot geld verspilling om daar de wel licht Lijdelijke bestemming van woonruimte aan te geven. Wat de Bols-silo betreft: het vijftien jaar geleden neergezet te gebouw, dat nu vrij alge meen beschouwd wordt ais een stedebouwkundig onding, is van een uiterst moeilijke be tonconstructie. Dat maakt sloop bijzonder duur. Maar verbouwing van de silo, waar door het geschikt wordt vooi andere bestemmingen, is ook uiterst onrendabel, omdat de overigens dikke betonmuren niet berekend zijn op 'horizon tale draagkracht'. De muren hebben een verticaal gerichte steunfunctie, die op expansiek rachten berekend is en niet op verbouw tot etages. De Schiedamse architecten Joep Willems en Nol Heuvel- horst, behalve in nieuwbouw van Van Dam-eenheden ook gespecialiseerd in restauratie van monumenten, hebben wel eens een plan gemaakt om de graanbunker van Bols te ver bouwen tot enkele tientallen woningen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens, maar dit was zo duur dat Bols zelf hieraan niet wilde begin nen. Mooi in sky-line De Palmboom zou, in oor spronkelijke staat, volgens di recteur-gemeentewerken De Block prachtig staan in de Schiedamse sky-line, die wat betreft de binnenstedelijke ho rizon gesierd wordt door de, molenwieken van achtereen-* volgens De Walvisch, De Drie Koornbloemen, De Vrijheid en De Noord, de toren van de Grote Kerk en de koepeltjes van het Zakkendragershuisje, de Lindenhof, de Haven kerk en het stadhuis. Algemeen er vaart men het stadskantoor en de Bols-silo als 'horizonvervui- lend'. Deze archieffoto uit 1973 tekent nog heel goed de 'windbelemmerende' posi-. tie die de foeilelijke Bols- silo inneemt. De Noord molen krijgt er bij noor- derwind al minder ener gie door en ook de halve molen, meer naar rechts op de foto, zou aan dat eu vel onderhevig zijn. (Luchtfoto: Sijthoff Pers Henk van Westering)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1