ROTTERDAM 17 Vuilnisman staakt volle week Hoogvliet: een onsamenhangen d geheel 1 l 'Kwaliteit onderwijs achteruit' Rijnmond wil proef met vrij e vrachtautobaan NOTEERT U EVEN... ^3" In India stapje gauw over je dilemma heen., Als ziekengeldplannen blijven ter meulen natuurlijk 199S Zender in Poort gebouw uit de lucht Wijken te geïsoleerd van centrum Voor inlichtingen omtrent adverteren indezerubriek Tel. 010-144144 toestel 111. SAUNA WIJBURG 41 Schoolbegeleiders weg Van der Doef kiestvoor Zestienho ven Rotterdams Uieuitfsbiad dinsdag 2 maart 1982 i Staken als de plannen op tafel blijven liggen, dat was de uitslag van de stemming Rotterdam De Rotter damse reinigingsdienst gaat een volle week plat als de ziekengeld plan op tafel blijven liggen. Drie honderd vuilophalers hebben gisteravond hier toe besloten op een massa le ledenvergadering van de AbvaKabo. De Rotterdamse reinigings dienst start met haar actie, zodra bij de eerste bedrijven in het Waterweggebied sta kingen uitbreken. „Onze col lega's van het particuliere bedrijfsleven laten we niet alleen de hete kolen uit het vuur halen. Wij als ambte naar zullen ze ondersteunen in de strijd tegen de zieken geldplannen", zei bestuurder Guus van Huygevoort van de ambtenarenbond gistera vond. Volgens Van Huygevoort is de strijd tegen de korting op het ziekengeld nog niet ge wonnen: „We stonden met 20 achter. Toen Den Uyl zijn plan introk met 21. Nu staan we ervoor om het ge- ïijk te rnaken". In de nieuwe plannen van de regering gaat de vuilnisopha ler bij ziekte in de eerste er 120 gulden op achteruit, elke week langer kost hem 36 gulden. De eerste week is het duurst, omdat dan ook de eerste dag uit eigen zak be taald moet worden. Volgens Van Huygevoort is deze aan pak niet de manier om te be zuinigen. „Op geen enkele wijze laten we toe dat de re gering ingrijpt in de cao. Er zijn andere bczuinigingsmo- gclïjkheden te bedenken. Het gaat slecht met de economie, maar er zijn altijd nog bedrij ven die winst maken. Kijk naar Esso en Shell. Maar in dit land is een afspraak on der heren kennelijk meer waard dan afspraken bij Shell en Esso. Die pakken ze met fluwelen handschoenen aan, ons benen ze uit". Druk overleg over de plannen in de strijd tegen een eventuele ziekengeldkort'n Hoogvliet Een viertal studenten van de Academie voor Bouwkunst te Rotterdam laat weinig heel van de planologische indeling van de deelgemeente Hoogvliet. In een onlangs uitgekomen studïenota stellen zij, dat deze Rijnmondsatelliet ruimtelijk een onsamenhan gend geheel is. Volgens de aanstaande bouwkundi gen sluiten de omliggende wijken niet aan op het centrum. Er zijn te veel open plekken. Bovendien bevatten zij te veel doorgaande wegen. Ook over het centrum is men in de nota niet te spre ken. „De voorzieningen, die er zijn, liggen te geïso leerd; en het centrum bevat nog veel te veel open plekken", aldus de bevindingen van het viertal, In het studierapport wordt aangedrongen een ringweg aan te leggen rond de wijk Middengebied, waar alle centrumvoorzieningen liggen. Deze tweebaansweg moet een nieuwe ontsluitingsroute worden van Hoogvliet. Hij is geprojecteerd langs de huidige La- ning, gaat over in de Aveling, loopt richting Zalm plaat, maakt dan een bocht even voorbij de metro- baan om dan langs het metrostation Hoogvliet lo pend weer aansluiting te vinden op de Lamng. De nieuwe weg - in de nota Laan genoemd - zal om zoomd worden door gestapelde woningen. Beneden eengezinswoningen en daarboven kleinere maison nettes. De 'gaten" naar de verschillende wijken wor den eveneens opgevuld met woningbouw. Met dit centrumplan komen er in Hoogvliet zo'n drieduizend woningen bij, waarvan driekwart eengezinswonin gen. Ook vinden de studenten, dat alle doorgaande wegen in de deelgemeente moeten verdwijnen met uitzondering van het noordelijk deel van de Aveling. Deze wordt dan met een T-kruising aangesloten op de ringweg. In het nieuwe bouwplan komt ook de Groene Kruis weg niet meer voor. Hier zullen de diverse wijkvoor- zienmgen moeien komen ais een multifunctioneel wijkgebouw. Rond de metro gaai men mee met de Hoogvlietse plannen om aan weerszijden van de rae- trobaan kantoorflats neer te zetten. Op de begane grond van de flats moeten buurlwmkels en horeca- voorzienmgen komen. Reactie deelgemeente In een voorlopige reactie zegt de deelgemeente de sludie mteressam ie vinden. Alhoewel men vraagte kens plaatst by de haalbaarheid Ook wordt afge vraagd of de nieuwe ringweg met zijn drie tot vier verdiepingen hoge woonlagen de beslaande wijk nu juist met isoleert van de bestaande wijken m plaat* van ontsluit De nota zal in deelraadscommissies worden bespro ken en aan bewopersgroepen worden voorgelegd I I' wandmeube.'cn, bankstelten, slaapbanken enz. Uit voorraad te leveren. IMergens zo'n keus. Fabrieksioonzalen Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 ALLE MERKEN CAMERA'S TOT 40% KORTING OOK IN- EN VERKOOP VAN GOEDE GEBRUIKTE CAMERA'S VAM DER GRAAF B.V. WALENBURGERWEG 3 MEENT 44 (bk- BimWnroHe) ROTTERDAM-CENTRUM FUJI-FILM INDIEN OMTV/IK.KELO EN AFGEDRUKT tot 14.00 u. 25.- na 14.00 u. ƒ32.- incl. solarium en baddoeken. ■a-O. SAUNA STOOMBAD ZONNEBANK WHIRLPOOL SOLARIUM BISTRO RUSTKAMER INTENSIVE SUN CELLUTR0N Tel. 010-774847 Mathenesserlaan 410 - R'dam. Rotterdam De kwaliteit van het onderwijs m Rotterdam wordt aangetast door bezuinigingen bij de schooladviesdienst (SAD) en het project Onderwijs en Sociaal Milieu (OSM). Dat stellen de beide instanties in een gezamenlijk persbericht. De onderwijsbegeleiders moeten 41 arbeidsplaatsen inleveren. Staatssecretaris Van der Doef (verkeer en waterstaat) heeft gisteren voor het vlieg veld Zestienhoven gekozen om snel naar Beek (Zuid-Lim burg) te reizen. Daar bracht hij een bezoek aan het lucht verkeersleidingscentrum Eu rocontrol dat tien jaar be staat. Van der Doef maakte de re tourvlucht Rotterdam-Beek in een tweemotorig straaltoestel van de Rijksluchtvaartschool (RLS). Terug op Zestienhoven werd de staatssecretaris pijp in de mondbegroet door een medewerker van de havendienst. Al in januari 1983 komt er vol gens bet persbericht personeel op straal ie staan; de inkrim ping zou niet kunnen worden opgevangen door natuurlijk verloop. Omdat een groot be drag aan wachtgeld moet wor den uitgekeerd zal er volgens de SAD en de OSM van bezui nigingen bovendien nauwe lijks sprake zijn. Het project Onderwijs en So ciaal Milieu houdt zich onder meer bezig met de invoering van nieuwe onderwijsmetho den voor kinderen uit de zoge heten 'kansarme' milieus. Dat werk zou door de bezuinigin gen ernstig worden aangetast. Bovendien komi de ondersteu ning die men geeft aan ouder participatie en aan 'probleem kinderen' geheel te vervallen By de Schooladviesdienst ver dwijnt het school maatschappe lijk werk en wordt het project Culturele Minderheden dras tisch ingeperkt Ook kan men geen onderwijsmaterialen meer maken die zijn aangepast aan de Rotterdamse situatie Scholen zullen voorts nauwe lijks meer gebruik kunnen maken van audiovisuele mid delen van de SAD. De Rotterdamse scholen zullen deze week over de consequen ties van de bezuinigingen, wor den geïnformeerd. Tevens zal hen dan om commentaar wor den gevraagd. Voordelige visitetassen... met schouderbanden Keuze uit 4 modellen met veel vaV ken In zwart, brum bordeaux, grijs of camel Van 39,95 en 49,95 voor Rotterdam De politie heeft gisteravond tn samen werking met de radiocontrn- ledlenst van de PTT in het Poortgebouw een illegale ra diozender uil de lucht geno men De complete installatie werd in beslag genomen De politie hield wegens hun betrokkenheid bij de zender twee mensen aan. De parket politie die ook bij du actie was betrokken arresteerde vijf mensen van wie de op sporing was gevraagd Enke le arrestanten wilden hun naam niet noemen De actie in het Poortgebouw verliep zonder problemen De politie had alleen moeite om binnen te komen omdat het gekraakte gebouw aan de Stieltjesstraat sterk is gebar ricadeerd. Terug uit India, waar een Rotterdamse delegatie twee weken heeft rondge trokken om de haven te verkopen. Een tevreden vertegenwoordiging van gemeente en bedrijfsle ven. India is een sterk in economische betekenis toenemend sub-continent en het is goed daar je visi tekaartje te kunnen ach terlaten. Toch spreekt wethouder drs. Jan Rie- zenkamp (tot eind april politiek verantwoordelijk voor de haven en econo mische ontwikkeling) in zijn reisverslag over 'een dilemma voor links'. 'Je weet wel van de toe standen, die daar bestaan. Je hebt je er zelfs van ach ter je bureau een voorstel ling van gemaakt, Maar het is buitengewoon schokkend daar ter plek ke aanwezig te zijn'. De delegatie, dertien man sterk, bezocht New Delhi, Poona. Bombay, Madras en Calcutta. Men bezocht er de havens, een scheeps werf en enorme fabrieken met 10.000 tot 20.M0 man personeel. 'Havens zo vuil, dat het Rotterdamse water daarmee vergele ken drinkwater ïs. Ar beidsomstandigheden in fabrieken, die hier geen uur zouden worden toege laten. Een geschoolde fa brieksarbeider verdient in Poona bij één van de best betalende fabrieken van India 500 per maand. 'Het dilemma voor linkse mensen is; moet je onder die omstandigheden han del bevorderen Riezenkamp is over die" bedenkingen snel heenge stapt. Want die duizenden arbeiders in een onveilig werkende fabriek hebben het veel en veel beter dan de miljoenen, die geen in komen hebben. In die fa brieken komt toch een stuk emancipatie tot ont wikkeling. Het is een be gin naar een samenleving met menswaardiger om- tstandigheden. 'Als je niet over je aarzelingen heen stapt blijven de mensen in kartonnen dozen wo nen'. Tijdens de reis is vooral gesproken over de contai- nerisatie. Opnieuw de vraag: moet je containers brengen naar een land, dat over duizenden arbei ders beschikt om lading te kunnen behandelen. Riezenkamp: 'De econo mische vooruitgang van India stagneert doordat het over onvoldoende con tainerfaciliteiten be schikt. Het kan zijn pro ducten (apparaten, halffa brikaten, thee en jute) al leen aan Europa kwijt als de goederen in een contai ner kunnen worden gele verd. Een voorbeeld: een van de delegatieleden had een aavraag bij zich voor de levering van tweemaal tienduizend varkensleren vesten. Belangrijkste le ven ngswocrwaarde: ze moeten in containers op gehangen worden ver scheept. Indiase bedrijven konden aan die eis niet voldoen er» het gevolg is, dat de order wel naar lan den als Zuid-Korea of Tai wan zal gaan'. In vrijwel alle havenste den heeft de Rotterdamse delegatie een presentatie van de haven gegeven en workshops gehouden over de containerisatie. De belangstelling daarvoor was zo groot, dat de laat ste bijeenkomst nog duur de tot één uur voor het vertrek voor de terugreis. In India heeft men vooral ook duidelijk gemaakt, dat Rotterdam bij uitstek de draaischijf is voor de distributie van de Indiase goederen over Europa, Met name de verenigde theeleveranciers hadden grote belangstelling voor Rotterdam als stapel plaats. Vragen waren er ook naar de financiële voordelen, die de bouw van schepen voor Indiase rekening in Nederland kan hebben. De Shipping Corporation of India be hoort tot de vijf grootste rederijen van de wereld. Van de bezochte havens maakte die van Madras de beste Indruk. Het is een schone, georderende en goed gerunde haven, waarvoor het Havenbe drijf van Rotterdam een concept voor de container- terminal heeft gemaakt. India verkeert in de ont wikkelingsperiode, die door Koos de Gast Europa dertig tot vijftig jaar geleden doormaakte. 'Eigenlijk is het land nog niet aan de container toe, maar deze wijze van transport wordt India in feite opgedrongen. Het kan niet snel genoeg 'bij komen' om aan de vraag op de Europese markt te kunnen voldoen'. De economie groeit mede zo snel doordat India nu al voor vijftig procent in zijn behoefte aan energie kan voorzien. In 2000 zal het geheel op eigen ener gieproductie kunnen draaien. Riezenkamp: 'Nu al wordt er jaarlijks 125 miljoen ton kolen gewon nen. Vergelijk dat eens met de 30 miljoen ton, die de Rotterdamse haven pas in 2000 hoopt te ver werken'. India heeft ook twee kerncentrales. De bevolking van India groeit met één Nederland - 14 miljoen zielen - per jaar. Dagelijks trekken duizenden mensen van het platteland naar de grote stad, De burgemees ter van Calcutta weet nauwelijks hoeveel inwo ners zijn stad heeft. Het kunnen er tien, maar ook twaalf miljoen zijn, Eén van de delegatieleden: 'De drukte op straat moet je vergelijken met het uit gaan van het Feijenoord- stadion na een wedstrijd met 60.000 toeschouwers. Maar in Calcutta is de hele stad zo vol'. 'Het is wel schokkend om te horen, dat bijvoorbeeld een gemeentelijke over heid niets aan de armoe en huisvesting doet. Als je daarnaar vraagt, krijg je een rechtstreeks ant woord; men peinst er niet over. De problemen zijn zo gigantisch groot en de mensen zoveel in aantal, dat als men er enige vorm van sociale voorziening zou gaan invoeren, het land meteen bankroet zou zijn', aldus Riezenkamp. De beste hulp, die men In dia kan geven is hulp bij de ontwikkeling van de havens en een goed dien stenpakket bij de distibu- tie van Indiase goederen over Europa. Het is een paradox, dat het 'rijke' Rotterdam daarbij tegenover Derde- Wereldlanden zelf in wer vende positie verkeert om als wereldhaven te kun nen overleven. Rotterdam Rijnmond wil een proef nemen met een vrije vrachtautobaan. Via zo'n rij baan kunnen vrachtauto's dan verkeersop stoppingen door het personenautovervoer vermijden. Volgens Rijnmondgecommitteer de drs J, Laan moet de gedachte, vervat in de nota goederenvervoer, nog nader worden uitgewerkt. De Rijnmondraad heeft met een aantal kriti sche kanttekeningen ingestemd met de nota. De VVD had met name bezwaar tegen een bewuste beïnvloeding van de vervoerskeuze tussen spoor, wegvervoer of vervoer over water. Het CDA betreurde het, dat de lucht vracht te minimaal in de nota was afgedaan Zn de nota worden de aanbevelingen gedaan om meer vervoer per pijpleiding, spoor en binnenschip te stimuleren en de noodzaak tot het gebruik van het wegvervoer te beperken Verder wordt er aangedrongen op verhoging en verbreding van de spoorbruggen bij Dord recht en over de Delfshavense Schie verbre ding van de Van Brienenoordbrug en het openstellen van de zogenaamde „oortjes" aan de noordzijde van de Beneluxtunnel tussen Schiedam en Vlaardtngen. In de nota is ook de wenselijkheid van distributiecentra met verbinden via de weg. het water en per s ,oor uitgesproken. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5