ROTTERDAM 25 Afgezet bestuur begint nieuwe supportersclub Rijnmond: zorgen over stijgende stroomprijzen voor grootafnemers Senaa tscommissie wil advies van Riezenkamp over kolentransport Inval in heroïnepand Twee weken afsluiten Blaak onverantwoord" Bewoners Poortgebouw kwaad over zoekactie Rijnmond-, f weede voetbrug over Rotte nodig Wat kan ik net beste doen met mijn geld? SHV neemt deel in Primagaz >Belvëdëre« Scheuring bij Feyenoord Ondernemings raad Gulf: 'We zijn overvallen' Poolse dirigent vervangt Zinman Ouder schilders- bedrijf Schipper van 'gifschip' aangehouden Politie woedend op gemeente Rotterdams Nieuwsblaa dontierdag 4 maart 1982 New York/Rotterdam Een Amerikaanse senaats commissie voor energiezaken wil van de Rotter damse havenwethouder Riezenkamp adviezen heb ben in verband met de verwachte ontwikkeling bij het wereldkolentransport. De Verenigde Staten kampen met grote problemen om hun steenkool snel en doeltreffend te exporteren. De havens aan de oostkust zijn te ondiep voor grote kolenschepen en missen bovendien de noodzakelijke overslagin stallaties. Riezenkamp is eind april in New York in verband met de Nederlandse tentoonstelling in het "Wereld handelscentrum ter gelegenheid van de tweehon derdjarige relaties tussen ons land en de VS. Op 1 mei vertrekt hij naar het ministerie van crm. Vorig jaar heeft een commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden al de ambtenaar mr. Th. Schut over dezelfde problemen gehoord. Rotterdam De bewoners van het Poortgebouw zijn woedend over de wijze, waarop de politie maandag avond 'de staat van beleg' uitvoerde aan de Stieltjes- straat. Met ongeveer veertig man bestormde de politie het gebouw om 'de illegale zen der Radio Oranje in beslag te nemen. Daarbij zouden di verse ruiten zijn gesneuveld en de voordeur zijn gefor ceerd. 1 De krakers zijn onder meer verbolgen over het feit, dat een fotograaf van de politie de situatie in het Poortge bouw op de plaat heeft vast gelegd. De politie daarente gen meent, dat de man al leen foto's heeft genomen van de schade aan de deur, die de politie moest aanbren gen om binnen te kunnen komen. Zeer kwaad zijn de krakers over het gegeven, dat de po litie heeft 'geneusd' in de spullen van de bewoners. Een andere klacht van de krakers is, dat een bewoon ster, die werd afgevoerd we gens het niet noemen van haar naam, zich op het poli tiebureau geheel moest ont kleden bij 'een wat overijve rige vrouwelijke agente'. Radio Oranje, die diverse Rotterdamse actiegroepen aan het woord laat, zal vol gende week maandag weer op dezelfde golflengte in de lucht zijn. .Rotterdam De SHV heeft een belang van twintig procent verworven in de Franse gasmaatschappij Primagaz. Dat be drijf houdt zich bezig met de distributie van vloeibare petro- leumgassen (LPG) op de Franse en Westduitse markt. De verkoop van butaan en propaan in Nederland, België, de Bondsrepubliek en Oostenrijk maakt al deel uit de van de aktiviteiten van SHV op energiegebied. Het concern is ver der geïnteresseerd in de internationale kolenhandel, de ver koop van olïeprodukten in West-Europa en de opsparing en produktie van aardgas en olie in de VS en Nederland. Rotterdam De politie heeft een inval gedaan in een heroïnepand in de Van Speykstraat, waar op dat mo ment achttien mensen aan wezig waren. De eerste etage bleek ingericht als gebrui- ADVERTENTlE SCHOONHOVEN Telefoon 01823-2377 I koukon open van 12.00- 2100 gurl voor pannen die gezellig dineren en kegelen willen! op kersruimte. Tegen zes perso nen werd op het bureau, we gens overtreding van de opi umwet, proces-verbaal opge maakt. Tien anderen moes ten mee naar het bureau van de vreemdelingenpolitie, waar ze na controle weer konden vertrekken. Voorafgaande aan de inval had de politie gedurende eni ge uren de directe omgeving van het pand in de gaten ge houden en hierbij ook al ar restaties verricht. Zes men sen, die het pand verlieten, bleken gebruikershoeveelhe- den heroïne op zak te heb ben. Zij konden na proces verbaal naar huis. De actie van leverde de politie in to taal 5 gram heroïne op. Het oude bestuur, toe gesproken door Evert Buitenhuis, gefoto grafeerd door de ramen. „Toen mocht de pers er nog niet bij". Joke Hagenaars, met de bloemen, neemt de felicitaties na haar triomf in ontvangst. Foto s Henk Speksnijder Rotterdam De uitslag van de stemming liet nog even op zich wach ten, maar het gedraal van Joop Torcqué, tot dan voorzitter van Feye- noords supportersvereniging, maakte zijn verlies duidelijk. „Voordat ik de uitslag bekend maak, wil ik mededelen dat wij een nieuwe sup portersvereniging willen oprichten. Wij gaan op onze manier verder voor de leden, die zich niet bij de actievoerders thuis voelen". lang gezwegen, we zijn steeds weer morrend naar huis gegaan. Nu kunnen we ons als supporters uitspre ken'*. Bergschenhoek Volgens het dagelijks bestuur van Rijn mond moet er een tweede voetbrug over de Rotte wor den gerealiseerd. In het fiet spadenplan Noord-Oost wil men de tweede brug ter hoog te van de aansluiting van de Hoeksekade met de Rottekade aanleggen. Voor de eerste brug is deze week de basis gelegd, Drs. J, Borgman, voorzitter van het recreatieschap Rottemeren, sloeg daartoe de eerste paal voor de brug, die de oeverver binding moet vormen tussen in het Rottemerengebied. Fiet sers en voetgangers uit de Rot terdamse wijken Ommoord, Alexanderpolder en Zeven kamp krijgen "vanaf half april een goede verbinding met het gebied. Borgman in actie bij het slaan van de eerste paal Rotterdam Rijnmond maakt zich zorgen over de stijgende prijzen die industriële grootaf nemers van elektriciteit in Botlek en Europoort moeten betalen. Het dagelijks bestuur antwoordt dit op vragen van de VVD'er G.A.N.H. Sehreu- der over de mogelijkheid dat Akzo Zout Chemie zijn nieuwe chloorfabriek volgend jaar niet in bedrijf neemt vanwege de hoge stroomtarieven. advertentie Belasting- en ■andere financiële adviezen Bureau Drs. A-Vecht S 010-215460 Gelet op het voortdurende overleg tussen minister Ter- louw (economische zaken) en het Samenwerkingsverband Industriële Grootafnemers van Elektriciteit (SIGE) is Rijn mond overigens (nog) niet van plan om in Den Haag aan de bel te trekken. Volgens het o- penbaar lichaam vertrouwt de directie van Akzo Zout Che mie erop dat een oplossing wordt gevonden voor het pro bleem van de stroomkosten. 'Herenafspraak' Vorige week heeft directeur ïr. A. Ron tel tap van de Botlek installaties gezegd dat Akzo Zout Chemie de regering houdt aan de 'herenafspraak' met de toenmalige ministers Van Aardenne (economische zaken) en Andriessen (finan ciën) die in 1979 schriftelijk hebben beloofd de stroomprijs voor het bedrijf in overeen stemming te brengen met het Duitse tarief. Die toezegging is voor Akzo Zout Chemie het 'groene licht' geweest om te beginnen met de bouw van de nieuwe chloorfabriek in de Botlek. Ronteltap voegde eraan toe dat er intussen voldoende tekenen uit Den Haag zijn dat minister Terlouw de belofte van zijn voorganger zal inlossen. Akzo Zout Chemie rekent op een subsidie van 75 miljoen gulden per jaar. Dat is het bedrag dat het bedrijf méér betaalt voor zijn stroom dan de concurren ten in de Bondsrepubliek. Het liberale Rijnmondraadslid Schreuder had met zijn vragen géreageerd op een vraagge sprek in deze krant met ir. E.A. de Wit, hoofd energieza ken van Akzo, over de voorge nomen sluiting van de Botlek vestiging in het geval de rege ring geen forse korting op de stroomtarieven geeft. Hij zei toen dat de topdirectie van Akzo Zout Chemie in Hengelo daartoe in beginsel had beslo ten. Tegenover Rijnmond heeft ir. Ronteltap ontkend dat al een principe-besluit is geno men over beëindiging van de produktie van chloor en vlnylchloride, grondstoffen voor plastics. Tumult alom in de kantine van De Kuip, waar toekom stig trainer Hans Kraay de scheuring betreurde. De ver slaggever had van het oude bestuur als gast toestemming gekregen de vergadering bij te wonen, de overige pers moest wachten op de benoe ming van het interim-be stuur. „Twee supportersvere nigingen is een slechte zaak", sprak Kraay. „Triest wat hier allemaal gebeurt". Even dreigde de vergadering opnieuw in een chaos tenon- der te gaan. Twee supporters zonder lidmaatschap waren binnengeglipt. De vergade ring, geschorst voor het tel len van de volmachten (waaronder die van ex-direc teur Peter Stephan voor de actiegroep), kon pas worden hervat nadat actievoerster Joke Hagenaars de beide 'dissidenten' had verzocht de zaal te verlaten. Het aantal stemmen (bijna zestig in het voordeel van de actievoerders) maakte het verlies van Joop Torcqué, ook nog ere-voorzitter van de supportersvereniging, mede-oprichter Jaap van Wees (bijna 51 jaar lid), Jaap Rietkerk en Jan Bakker overtuigend duidelijk. Ze toonden zich slechte verlie zers, al bekenden ze 'niet tot rancuneuze daden te zullen overgaan'. Bloemen voor Joke Hage naars van een supportster Voor alles wat ze heeft ge daan'. „Als het oude bestuur een nieuwe vereniging wil oprichten", sprak Joke Hage naars, „dan moeten zij dat weten. Dat is hun goed recht, maar wij hebben er een". „Een klap onder de gordel", sprak een andere supporter. „Dit is een smerige zaak". Blijft de vraag welke suppor tersvereniging straks als er kend door het leven mag gaan, Torcqué zegt over der mate goede contacten te be schikken, dat zijn nieuwe club straks dat recht toe komt. „Alles is al voorbe reid", sprak hij. „Binnenkort zal de officiële oprichting be kend worden gemaakt". „Dit doet je toch wel iets", beaamde Joop Torcqué later, nadat hij het nieuwe bestuur met de overwinning had ge lukgewenst. Door hoon ach tervolgd verliet hij de zaal, de oudere supporters, zijn medestanders, waren toen al lang opgestapt. Tweespalt derhalve, ook btj de supporters, waarvan er zo'n tweehonderd naar De Kuip -waren getogen om de val van het oude en de intre de van het nieuwe bestuur bij tc wonen. Een interim- bestuur, bestaande uit Evert Buitenhuis, Roos van Gooi, Carla van Rijn, Gerard Pe ters en Anton Winkelman, dat gedurende twee maan den de lopende zaken gaat afhandelen en intussen de le den gelegenheid geeft zich kandidaat te stellen voor een bestuursfunctie. „Het doel", zei Joke Hagenaars nog eens. „is een uitspraak van het Stichtingsbestuur over het gevoerde beleid. Eindelijk zijn we aan het kernpunt ge komen, waar we al zo lang mee bezig zijn. We hebben te Wim Jansen Met de macht m handen be pleitte een supporter meteen een handtekeningactie op touw te zetten voor de terug keer van Wim Jansen. Ap plaus. „We zullen het Stich tingsbestuur een zeer krach tig 'nee' moeten laten ho ren". Weer applaus. „Gaat de supportersvond vrijdag door?", wilde een ander nog weten. Het interim-bestuur „De heer De Kimpe, direc teur van het stadion, heeft ons zojuist laten weten dat de supportersavonden niet van de heer Torcqué zijn, maar van de supporters. Dus gaat je vrijdag gewoon door". En toen kon de avond helemaal niet meer stuk... Rotterdam De onderne mingsraad van Gulf Neder land voelt zich overvallen door de beslissing van de di rectie om de chemische instal laties in Europoort te sluiten Hij is van mening dat het ver zoek om een advies daarover veel te laat is gevraagd om van wezenlijke invloed te zijn op het besluit. Ook vindt de ondernemings raad dat er een open overleg moet komen tussen de vak bonden en de directie. Tot nu toe heeft Gulf de bonden bui ten de deur gehouden. Rotterdam David Zinman-is nog niet zover hersteld van een ongelukkige val, dat hij deze week het Rotterdams Philharmomsch Orkest al kan dirigeren. De concerten van donderdag en vrijdag worden nu geleid door de 29-jange Poolse dirigent Jactjk Kasprzyk. die sinds 1980 chef dirigent is van het symfonie- orkest van de Poolse radio. Kasprzyk maakt met deze con certen (programma- symfonie nr. 102 van Haydn en 'Das Lied von der Erde' van Mah ler) zijn debuut in Nederland Rotterdam Er bestaat in Rotterdam nog een oudér schildersbedrijf dan de hon derdjarige Vuyk en Van Reekum BV, waarover wij maandag berichtten. Aan de Nozemanstraat 52 zetelt de firma W H. van Andei en co Dit bedrijf stamt van 1855.. Dordrecht De Dordtse rijkspolitie te water heeft een 45-jarige Dordtenaar aangehouden wegens betrokkenheid bij de verboden opslag van chemisch afval. De opslag werd vorig jaar november ontdekt in een aantal m en om Dordrecht gelegen schepen. De schipper meldde zich vrijwillig bij de politie. De man wordt vermoedelijk valsheid in geschrifte en oplichting ten laste ge legd. De schipper is de tweede en laatste arrestant in de zaak van de gifschepen. In februari werd al een veertigjarige schip per uit Dordrecht aangehouden. Rotterdam De Verkeerspo litie van Rotterdam is woe dend op het gemeentebestuur. Oorzaak is de afspraak van de gemeente met de aannemer, die de Paalwoningen over de Blaak bouwt, dat de Blaak in het najaar twee weken en drie weekeinden voor alle verkeer zal worden afgesloten. Die af sluiting is nodig om de Biaako- verbouwing te kunnen realise ren. De verkeerspolitie wijst erop, dat de Blaak één van de hoofdverkeersaderen van Rot terdam is en eigenlijk geen moment kan worden afgeslo ten. De aannemer had om een afsluiting van drie weken ge vraagd. Aanvankelijk wilde het gemeentebestur niet ver der gaan dan een week alslui- ting, maar men bereikte een compromis over tien werkda gen en drie weekeinden. De verkeerspoltie wil absoluut niet verder gaan dan één week. De politie heeft geen mensen en geen geld genoeg om het verkeer via omleidingsroutes in goede banen te leiden. De raadscommissie ging overi gens met een afsluiting ven twee weken akkoord, al was er bij de raadsleden ook be zorgdheid om het afsnijden van een zo essentiële weg. Daarbij is de toezegging ge daan, dat er aan het eind van de zomer een actieplan" op tafel zal liggen met alle maat regelen, die zijn bedacht om een verkeerschaos te voorko men. Tijdens de bouw van de Paal woningen zal eerst de ene helft van de Blaak voor het verkeer zijn afgesloten én wordt het verkeer in beide richtingen over de andere helft geleid. Na de volledige afsluiting zal de situatie wor den omgekeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3