20 liftRor; Rechters in 't nauw Graanbedrij ven plat als vierploegendienst doorgaat Nevenwerk van ambtenaren aan banden President Rotterdamse strafkamer: Onderbezetting echt heel erg' SHB-personeel: geen werk in andere sectoren van de haven Een dag voor alle vrouwen: 8 maart "t Was 8 maart in de stad Chicagi Vrouwen stroomden daar bijeen voor meer loon en korter werken weefgetouwen lagen stil Vier jaar voor neersteken broer Karei Appel trekt 40.000 bezoekers Transporten heroïne bestraft Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 5 maart 1982 Rotterdam De onderbezetting bij de rech terlijke macht in Rotterdam wordt steeds schrijnender. „De rek is eruit. Het is op dit moment water naar de zee dragen", zegt de president van de strafkamer mr. T. Fransen. „Hoe we hier op lange termijn uit moeten komen, weet ik niet. Met het vooruitzicht, dat deze onderbezetting voor onbepaalde tijd voortduurt, kan de bereidheid van de rech ters om er voor een korte tijd, als dat nodig zou zijn, extra hard tegen aan te gaan, wel eens minder worden..." De Rotterdamse rechtbank komt op een totaal van ongeveer 43 rechters zo'n acht rechters tekort. Op korte termijn komt zeker geen verandering in deze situatie, aldus justitievoorlichter mr. Toos Faber. Dit jaar kunnen er in heel Nederland maar vijftig mensen in de functie van rechter of aanklager bijko men op de parketten, rechtbanken, gerechtshoven en andere rechtsprekende colleges, meldt de woord voerder. „Er is gewoon geen geld voor meer mensen en daarnaast zijn er ook niet meer mensen." Jaarlijks stromen er in het hele land 'slechts' dertig mensen door uit de zesjarige opleiding tot rechter of officier (RAIO). „Er solliciteren per jaar ook maar 120 mensen naar die opleiding. Dat is niet veel." Het gebrek aan rechters is net als andere tekorten m het strafrechtsapparaat (politie, gevangeniswezen) een landelijk verschijnsel. In Den Haag en Amsterdam bijvoorbeeld zijn de problemen even groot. „We krijgen steeds meer zaken voorgeschoteld, ter wijl onze sterkte altijd wordt berekend naar de situa tie in het verleden. Op die manier loop je dus altijd Mr.T. Fransen:,,...De zaken worden ook steeds bewerkelijker.." achter", noemt rechtbankpresident Fransen als voor naamste oorzaak. „We hebben zo'n groot aantal zittingen van de poli tierechter, de rechtbank en de raadkamer. We heb ben eigenlijk tc vaak zittingen, die dan vervolgens ook nog uitlopen. Als je 's ochtends om half tien be gint met de zitting, dan wil je tussen de middag ook wel eens drie kwartier je benen strekken. Dat kan vrijwel niet. Je kan nauwelijks ontspannen. Daar naast lopen de zittingen vaak "s avonds nog eens tot na zessen door." Oliezwendel Fransen bracht de onderbezetting dinsdag ter sprake tijdens de behandeling van de zaak van een van de hoofdverdachten in een grootscheepse oliezwendel, die al in december terecht had moeten staan. „De door Robert van de Roer onderbezetting bij ons is echt heel erg", zei Fransen tegen de raadsman en zijn client. „Wij zijn overbelast en kunnen het aantal zaken ternauwernood aan." De verdachte diende in december een bezwaarschrift in tegen de dagvaarding, waarna de zaak werd aan gehouden. De raadsman gebruikte gisteren enkele andere rechtsmiddelen, waardoor de zaak opnieuw is uitgesteld. Fransen waarschuwde de advocaat: „Als u, en dat is natuurlijk u goed recht, zo doorgaat dan zitten wij straks midden in de zomer met deze zaak. Rooster Als u maar weet, dat het zomerprogramma voor de bezetting vast ligt en dat daar onder geen beding tn kan worden gewijzigd. Wij hebben gewoon veel te weinig mensen." Het komt volgens de rechtbankpresident de laatst tijd steeds meer voor, dat voor bepaalde zaken extra zittingen moeten worden uitgetrokken, waardoor an dere zaken worden uitgesteld. „Wij hanteren in da strafsector weliswaar een rooster, maar je weet noot: wat er nog voor zaken tussen komen." Een andere bepalende factor is de toenemende zwaarte van strafzaken zoals fraudes, die vaak zittin gen van hele dagen vergen. Fransen spreekt van eet steeds grotere 'bewerkelijkheid* van zaken. „Een var de hoofdverdachten in die oliezwendel hoeft eet vonnis van 110 pagina's. Dat is een onzettend zwart belasting voor de rechters. Als je tien van zulke za ken hebt, dan loopt de rechtbank vast." Fransen verwacht niet, dat de rechtspraak komt it lijden onder het huidige gebrek aan mankracht, by voorbeeld dal bepaalde strafzaken onzorgvuldig wor den afgewerkt. „Ik zie dat gevaar niet direct. Bij mi is het zo, dat ik dan maar langer ga werken.. Derde kamer De Rotterdamse rechtbank heeft ook onvoldoendt rechters voor de bezetting van de derde strafkamer op woensdag, die vorig jaar januari al had moetc-r functioneren. De reden was. dat d*e twee meervoudi ge kamers, die op dinsdag en donderdag voorname lijk zwaardore zaken behandelen, het werk toen a. amper meer aankonden. Tot nu toe werkt de derde meervoudige kamei slechts incidenteel en zoals hot er nu uitziet, zat 4 nieuwe kamer pas in september van dit jaar volop gaan draaien. De mankracht daarvoor zou uit de c. viele sector onttrokken moeten worden. De huidige situatie bewijst ondubbelzinnig het gelijï van de president van de Rotterdamse rechtbank mr F.J.M. Nivard, die bij zijn installatie op 2 april 197: al signaleerde: „De onderbezetting van de rechterlij ke macht begint een chronische kwaal te worden' Rotterdam De Rotterdamse graanbedryven gaan plat als de werkgevers hun plannen met een vierpioegendienst doorzetten, maar ook als het volledige loon niet bij ziekte wordt doorbe taald. Dat werd gistermiddag besloten tijdens een door ongeveer 500 werknemers bezochte FNV-vergadermg m de Larenkamp aan de Slinge. De werknemers van de Graanelevaiormaatschap- pij (GEM), Grain wave en de Maashaven Silo eisten dat de eao- onderhandehngen die tot nog toe weinig hebben opgeleverd, on middellijk worden voortgezet en niet pas op 15 maart, zoals de werkgevers willen. Volgens graanwerknemer Ko Moering zijn de arbeiders boos over de houding van de direc ties. „De manier waarop wij behandeld worden doet den- Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft een 24-jange keukenbediende conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier jaar. Hij op 22 augustus van hel vorige jaar zyn zeventienjarige broer neergestoken voor de ouderlij ke woning in Hoogvliet. De jongen overleed aan die ver wonding. Rotterdam De tentoonstel ling varf het nieuwe werk van Karei Appel m museum Bov- jnans-van Beuntngen is ver lengd tot en met zondag 28 maart. In de periode van 23 ja nuari tot begin maart bezoch ten ruim veertigduizend be zoekers de expositie. Ook de catalogus met afbeeldingen van al Je tentoongestelde wer ken is herdrukt. Het boek werkje met elf afbeeldingen m kleur kost /"1",50. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft vanmorgen drie Turken veroordeeld tot zware straffen wegens betrok kenheid bij een groot heroine- transport uit Turkije, Een 45- jarige man, die beschouwd werd als,organisator werd e- venals een 30-jarige bemidde laar tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld, Er was te gen hen respectievelijk negen en acht jear geeist. Een 26-jari- ge koerier had zeven jaar te gen zich horen eisen en werd vanmorgen tot zes jaar veroor deeld. ken aan het feodale tijdperk. Op 1 januari hadden de eao- gesprekken al op gang moeten komen, en nu is er nog geen resultaat. De onderhandelings- delegatie wordt schandalig be handeld door de directie Wij wensen niet als kwajongens te worden gezien Ik vind dan ook dat wij een motie van af keuring aan de directie moe ten sturenMoering kreeg luide bijval vanuit de overvol le zaal. De cao-voorstellen die door de werkgevers zijn gedaan, zijn volgens het FNV-bestuurder Frank Kloosterman onaan vaardbaar. Niet alleen wordt daarin uitgegaan van een 4- ploegendienst, ook wil men werknemers kunnen verplaat sen tussen de verschillende lo caties als dat nodig is. Voorts wil men de vut-uitkenng af bouwen en de uitkering die op feestdagen wordt gegeven ver minderen De verzamelde graanarbeiders stemden gisteren alle werkge vers voorstellen af. Dat gebeur de met een grote unanimiteit. Volgens de FNV-ers was bijna iedereen naar de Larenkamp gekomen, „Weinig of geen mensen zijn op het werk zijn achtergebleven, hoewel de werkgevers zich fel tegen de bijeenkomst hebben gekeerd." Acties in de graanbedrijven staan voor de deur: „We wil len niet als kwajongens be handeld worden." Rotterdam De Stichting Samenwerkende Haven bedrijven (SHB) mag het personeel alleen in de con ventionele stukgoedsector (inclusief twee containero- verslagbednjven) inzetten en niet zoals het in de cember aangekondigde plan van de directie - in an dere sectoren van de Rotterdamse haven. De onder nemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft dat donderdag voorlopig beslist, na een beroep van de ondernemingsraad van de SHB De ondernemingskamer, die 15 april definitief uit spraak doet, vindt dat de directie ten onrechtè geen advies over deze zaak aan de ondernemingsraad heeft gevraagd. De uitspraak is volgens raadsman mr. W. Bekenkamp van de ondernemingsraad van belang voor de moei zaam verlopende cao-onderhandelingen bij de SHB. Dat cao-gesprek is onlangs al eens afgebroken over de kwestie van de verruiming van de taakstelling. Directeur A. G-Elshove van de SHB, die zich neer legt bij de uitspraak van de ondernemingskamer, ver wacht dat hij binnenkort met de vakbonden tot een akkoord komt over de kwestie van het inzetten van SHB-personeel m andere sectoren. Dc noodzaak daar toe is volgens hem zeer dringend, gezien de leegloop m de conventionele stukgoedsector. Vorig jaar moes ten de stuwadoorsbedrijven 15 miljoen gulden lee- gloopkosten opbrengen. Op dit moment is gemiddeld de helft van de 1.800 SHB-ers dagelijks zonder werk. Rotterdam - Minister Van Thijn (binnenlandse zaken) wil richtlijnen voor de honore ring van nevenwerkzaamhe den van ambtenaren. Door voering van dergelijke richtlij nen, waarvan op korte termijn een concept is te verwachten, zal onaanvaardbare cumulatie van nevenwerkzaamheden en daaruit voortvloeiende neve ninkomsten kunnen helpen voorkomen, aldus de minister, De minister schrijft dit in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Frans Moor (PvdA) over de dubbele aan stelling van een arts bij het Academisch Ziekenhuis Rot terdam en bij de kliniek aan de Veenweg. Pas na haar indiensttreding bij het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (op 1 september 1979) is duidelijk geworden, dat de arts haar functie bij de geriatrische kliniek had aan gehouden. Zy is toen bij her haling erap gewezen, dat dat onverenigbaar werd geacht met de functie bij het acade misch ziekenhuis. Daarop heeft zij op 5 september 1980 om ontslag uit haar functie bij de Veenwegkliniek verzocht. De gemeente Rotterdam had de arts toen al een disciplinai re maatregel opgelegd. Ver dergaande maatregelen waren in voorbereiding, toen zij ten slotte toch haar ontslag aan bood en kreeg. Kort voor de ontslagdatum meldde zij zich echter ziek. Terugvorderen van een deel van het dubbel genoten salaris is volgens de minister niet mo gelijk. Wel zegt hij toe, nader te willen bezien, of regelingen kunnen worden getroffen, die het in de toekomst mogelijk zullen maken om in dit soort gevallen tot terugvordering over te gaan. Het teken voor de internationale vrouwendag Rotterdam Mc -derdag op de internationale vrouwendag 8 maart. Dat zou het 'Stedelijk comité 8 maart' maandag willen bereiken: af schaffing van moederdag op de tweede zon dag van de maand mei en deze verplaatsen naar 8 maart. Moederdag is een Amerikaans idee uit 1908 van een dame uit Philadelphia, sinds 1912 in de VS wettelijk en omstreeks 1920 naar Europa overgewaaid. Sinds onge veer ID30 is moederdag ook in Nederland en Belgie ingebruik. De dag waarop wérkelijk voor en door vrouwen gestreden is, 8 maart dus, moet volgens het comité de nieuwe moe derdag worden. Want nu 74 jaar geleden, op 8 maart 1908, kwamen vrouwen in de textielindustrie in de Amerikaanse steden Chicago en New York voor het eerst massaal in verzet legen de slechte werkomstandigheden. Zij legden het werk neer en eisten een 8-urige werkdag, kiesrecht en verbetering van de arbeidsvoor waarden. Dit eerste zichtbare verzet beteken de jeen enorme stimulans voor de Europese vrouwen, waarrond die tijd ook de kiesrecht kwestie en de strijd voor gelijke rechten Speelde. Twee jaar later, in 1910, werd op de Interna tionale Vrouwenkonferentie in Kopenhagen besloten om 8 maart als symbool voor de vrouwenstrijd elk jaar te vieren. Nederland begon hiermee in 1912, Op een overvolle bij eenkomst in het paleis voor volksvlijt in Am sterdam riep Heieen Ankersmit, één van de voorvrouwen in de SDAP. (terwijl de grote mogendheden zich opmaakten voor de oor log) op 8 maart 1912 de vrouwen op te strij den voor hun rechten en de vrede. Legendarisch waren in die dagen ook de woorden van de Duitse communiste Clara Zetkin: „Als de grote meerderheid van de vrouwen zich uit diepe overtuiging achter de leuze 'Oorlog aan de oorlog' schaart, dan is er pas een waarborg voor de vrede'. En: 'Wij zullen niet ontbreken, wanneer het erom gaat om tot onze laatste ademtocht alles wal we kunnen, alles wat we zijn, voor de zaak van de vrede, de vrijheid en het geluk van de mensheid in te 2etten'. De vrede en gelijke rechten zijn tot de dag van vandaag uitgangspunten geweest voor het vieren van de Vrouweridag. Wel hebben er accentverschuivingen plaatsgehad. De vrouwen uit 1908 streden om het verkrijgen van rechten. De vrouwen in 1982 vechten voor de voortgang van de uitvoering van hun verworven rechten. Een slechte economie en een bezuinigingsmes maken dit niet gemak kelijker. Toch lijkt het erop dat het aantal vrouwer dat zich inzet voor die strijd, groeit. En nit alleen de meer radicalen: juist de buurt- clubhuizen in de wijken hebben voor maar dag activiteiten georganiseerd. Na de bijeer komst op het Schouwburgplein om half tie f 's morgens hebben negen wijken een programma samengesteld. De thema's zijn verschillend. Zo staat in ft Oude Noorden die dag 'moederschap' eer traal. Alle vrouwen uit het Oude Noorde zijn uitgenodigd om na de bijeenkomst oph Schouwburgplein *sochtends om half tie naar buurthuis De Vink in de Vinkenstrsl te komen. Voor kinderopvang wordt grai i gezorgd Tot *s avonds twaalf uur zijn f films, kraampjes en lekkere hapjes ïn wijl gebouw 'dc Larenkamp' in Zuid is maanda avond vanaf acht uur ook een feest va vrouwen Het damesorkest 'Ladies fm treedt op. Entree: 1,50 gulden. Ook in Kralii gen, Overschie, Hoogvliet, de Afnkaande wijk en de Provenierswijk zijn activiteit I (programma's zijn niet ontvangen). De Spangense vrouwen gaan naar het A hambra theater, Coolsingel. waar regissfl door Karin Kuijpers Marleen Gorris bij de vertoningen van hi 1 film 'De stille rond Christine M." aamver zal zijn Na de voorstellingen, die om 10, 14 en 20 ü-j beginnen, is er gelegenheid met Marlet Gorris van gedachten te wisselen. Op de 8ste maart biedt de directie van A 5 hambra voorts aan alle vrouwen van Rot^ dam en omstreken de kans om iets voor dragen dan wel te exposeren. „Alles kan" dus de Alhambra-directie. „Gedichten, kor 1 verhalen, liedjes en ook wie zijn eigen sch 5 derijen, kunstnijverheid, enzovoort wil exp 1 seren is die dag welkom". In het vrouwenhuis staat 8 maart 'vrou«j en fascisme' centraal. Vanaf 14 uur isers tentoonstelling van schilderijen en foto's v< vrouw-onderdrukkende teksten en bed'*: uit de stad tc zien. Om 20 uur is er een s(e° f- lijke manifestatie waarin discussies wor& 1 gehouden over het thema 'vrouwen, fasciF J en anti-feminïsme* en de betekenis van fascisme in Latijns-Amerika. Uruguaanse' Chileense vrouwen verlenen hun mede*e kin& h. i Verder wordt de film 'Donna', de videos 'Jose' van de feministische filmgroep ring' vertoond en is er een optreden van> vrouwenband "Gooze Pimpels'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4