ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Bemanning Maiseni heeft geld binnen Dode door frontale botsing 'Direct stoppen met spuiten havenslib' Illegaal Turks theehuis ontruimd Verbiedt gemeente verhoging van stroompriis Laatste gesprek bij HVO geen resultaat Voorstel Albatros valt slecht bij personeel Belangeloos theater voor 'Nieuwe Scène' I Aziaten onderbetaald Capelle dreigt met kort geding Ghanezen gaan nog wèl een half jaar de zee op CDA zet zijn raadsleden onder druk Kamer van Koophandel vraagt minister Terlouw: □ROTTERDAM ZATERDAG 6 MAART 1982 Rotterdam Bij de kunst- mestfabriek Albatros op de Vondelingenplaat is een voorstel van de directie over een arbcidstijverkorting slecht gevallen bij het perso neel. Be ondernemenings- raad heeft het overleg met de directie opgeschort. Vorig jaar maakte de arbeids tijdverkorting onderdeel uit van de cao-onderhandelingen. Omdat het voorstel te weinig nieuwe banen zou opleveren en een vermindering van twee procent op de continueopslag in de ogen van het personeel te hoog was, werd het onder handelingspunt opgeschoven naar dit jaar. ïn een enquete onder het per soneel stelt het bedrijf nu voor om de indertijd voorgestelde arbeidstijdverkorting van drie uur per week om te bouwen tot 19 1/2 roostervrije dagen. In de zomermaanden mag geen. roostervrije dag worden opgenomen. Bij" een krappe be zetting beslist de waehtchef of de vrije dag al of niet kan doorgaan. In de laatste bepa ling zegt de directie dat wan neer een roostervrije dag is op genomen en een werknemer op die dag ziek wordt, de vrije dag toch afgaat van het totaal. Het voorstel wordt door dis- trictsbestuurder Piet Janse van de Industriebond FNV omschreven ais 'volstrekt on acceptabel'. „Zoals het plan nu op tafel ligt, betekent het al leen maar uitlokken van veel onderlinge ruzies over vrije dagen", aldus Janse. Het di~ strictsbestuur van de Indu striebond in Rotterdam is wel bereid om met de directie van Albatros te praten over de exacte invulling van de ar beidstijdverkorting. Rotterdam Dertien thea- tergroepen uit Rotterdam en omstreken gaan zaterdag 20 maart belangeloos optreden in Theater Zuidplein, De op brengst van dit gebeuren komt ten goede aan de Ant werpse groep 'Kollektief In- 1 ternationale Nieuwe Scène*. Deze groep trok tot voor kort Europa rond waar in een eigen tent optredens werden ver zorgd. Op zondag 4 oktober echter maakte een kille ruk- wind een einde aan die optre dens omdat de tent volledig werd verwoest. De inhoud van de theater-tent alsmede de tent zelf werd volledig ver nield. De groep kon zich door de hoge premie niet tegen stormschade verzekeren. Vandaar dat in ons land vijf benefiet-avonden worden ge houden. Dat heeft .plaats in Maastricht, Nijmegen, Rotter dam, Den Bosch en Amster dam. Bp 20 maart worden van 14.00 tot 03,00 uur optredens ver zorgd door kindertheater We derzijds, kindertheatergroep Rats. de poppentheaters Jaco bus Wieman en De Rode Kijk doos, theatergroep Diskus, Walter de Buck, Arbeiders zangkoor Morgenrood, Peter Blanker Consort, Basta v.h. Strijdorkest 7, Proloog, Sjef Vanuytzel, Kollektief Interna tionale Nieuwe Scène, Bruin- werk en Noodweer, be presentatie is in handen ^an Nelleke Burg en Peter Blanker. De toegangsprijzen bedragen in de voor- en na middag vijf gulden, een passe partout voor de hele middag kost zeven gulden vijftig, 's Avonds kosten de kaarten I 1^,50, 's nachts tien gulden en sen passe-partout voor de nachtelijke uren kost 22,50. Kaartverkoop is aan de kassa het Theater Zuidplein, in- iingen zijn te verkrijgen bij 1i Nivon, Dirk Smitsstraat 76 Ul Rotterdam. tichaam jCidentificeerd Rotterdam De politie heeft jet lijk geïdentificeerd, dat onderdag in de Nieuwe Maas Br hoogte van de Nieuwe Ma- ex werd aangetroffen. Het is e 23-jarige H. Yun Bok Yo. to man was als opvarende *n een Koreaans zeeschip op 5 januari in Vlaardingen tij- ens werkzaamheden aan te water geraakt. Sinds- ien werd hij vermist. IDA op de bres voor Zestienhoven Rotterdam - 'Zestienho ven moet luchthaven blij ven', is het motto, waar mee het CDA in deze re gio de verkiezing voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland (op 24 maart) ingaat. Regionaal lijsttrekker Leo van Atten vindt praten over een eventuele sluiting van de Rotterdamse luchthaven 'een. luxe-probleem'. In een tijd, dat er over de hele provincie 80.000 mensen werkloos zijn, in Rijnmond 30.000 en alleen al in Rotterdam 18,000, gaat het niet aan 2000 man op straat te zetten, zei hij bij de start van de ver kiezingscampagne, gister avond in Atlanta. De vergadering begroette met veel applaus een verklaring van één van de CDA-leden uit Oversehie, waarin werd uitge sproken, dat de luchthaven Zestien hoven onverkort ge handhaafd moet blijven, be hoorlijk moet worden geëx ploiteerd en het gebruik er van moet worden bevorderd. Wel mag gezocht worden naar een alternatieve plaats, maar dat moet dan wel gebeuren in samenhang met eventueel an dere lokaties voor de woning bouw. Als enige andere lokatie voor de luchthaven ziet Van Atten de polder Schieveen, Dat is ook de enige mogelijk heid, die het CDA-Tweede Kamerlid M. B. M. J. van Vlij men ziet. Handhaving van de luchthaven op deze plaats is ook ruimtelijke een garantie, dat er een groene buffer blijft bestaan tussen Rotterdam en Delft, zo zei hij. Hij deelde mede, dat htt CDA dinsdag de VVD-motie tot handhaving van Zestienhoven in het struc tuurschema burgerluchtvaart terreinen zal steunen. 'Het be staan van een regionale lucht haven in dit gebied staat voor ons niet ter discussie', zo ver zekerde hij de CDA-ers in Rotterdam. Als vestigings plaatsfactor kan de luchthaven bij Rotterdam niet gemist wor den. Het structuurschema is gebaseerd op Schiphol en een aantal regionale luchthavens, waarvan Zestien hoven de be langrijkste is- De heer Van Vlijmen had nog een nieuwtje: zelfs de Amsterdamse Kamer van Koophandel pleit in een brief aan de Kamer voor het behoud van Zestienhoven. Er werd voorts gesproken over de aanleg van rijksweg 16 door Midden Delfsland. Het Ka merlid verwacht, dat deze weg de eerste tien jaar zeker niet zal worden aangelegd. Rotterdam De twee grootste Nederlandse reders, Nedlloyd en Shell-tankers, ontduiken de wet op het minimumloon door onderbetaling aan Aziatische schippers. Bij beide rederijen zijn naar schatting tweedui zend Aziaten in dienst, die on geveer zeshonderd gulden per maand verdienen. Volgens het ministerie van so ciale zaken zijn tegen de rede rijen geen sancties mogelijk, hoewel zij in overtreding zijn. De loon technische dienst van het ministerie onderzoekt dit jaar de loonbetalingen van Shell-tankers en Nedlloyd. De reders betalen hun Aziaten 276 dollar volgens internatio nale normen. Dit is een correct bedrag, mits de schepen waar op deze Aziaten varen nooit een Nederlandse haven aan doen en hun thuishaven in het Verre Oosten hebben. De ravage op de tunneltraverse. Rotterdam De 19-jarige J.J Kalishoek uit Rotterdam is gistermiddag om het leven ge komen door een frontale bot sing tussen twee personenau to's op de 's-Gravendijkwal. Op de tun nel traverse richting zuid raakte het slachtoffer met zijn personenauto over het verhoogde middengedeelte en reed frontaal in op een andere wagen, bestuurd door de 56-ja- rige H. Kool uit Rotterdam. Vervolgens klapten er nog twee andere personenauto's op de reeds gebotste wagens. In het Dijkzigtziekenhuis werd bij Kalishoek de dood gecon stateerd. Kool bleek gescheur de knieschijfpezen te hebben. Doordat zich omstreeks het zelfde tijdstip in de tunnelbuis van zuid naar noord nog een aanrijding voordeed, ontstond er in de omgeving een uur lang een verkeersstremming. De politie vraagt getuigen van het dodelijk ongeval zich in verbinding te stellen met tele foonnummer 143144, toestel 5103. Capelle aan den IJssel Rotterdam moet onmiddel lijk stoppen met het spuiten van havenslib in het 's Gra- venlandgebied in Capelle aan den IJssel. In een aangetekende brief stelt het Capelse gemeentebe- Rotterdam De bemanning van het Ghanese vracht schip 'Maiseni' heeft vrijwel het volledige salaris ontvan gen na negen maanden van onzekerheid. De Rotterdam se maatschappij East Atlan tic Lijn heeft het schip, de 26-koppige bemanning èn de betaling over te nemen. Het schip, dat al negen maan den in de Rotterdamse haven ligt, veranderde het laatste jaar twee keer van eigenaar. De Ghanese bemanning kreeg geen cent uitgekeerd. De Maiseni vertrok bijna een jaar geleden uit Ghana. De Nederlandse eigenaar deed het schip al heel snel over. In eer ste instantie aan een BV be staande uit vier Ghanezen. „Lui in dienst van eigenaar Scheijers" stelde het personeel meteen. Scheijers scheen fikse schulden in Nederland te heb ben, met name bij de East At lantic Lijn. Daarom ook ging het schip bij aankomst in Rotterdam, in au gustus vorig jaar, aan de ket ting. East Atlantic stelde zich ten doel, als voornaamste schuldeiser, het uitstaande be drag terug te verdienen." Zij voorzag de bemanning bij voorbeeld in de voorbije maanden van voedsel en olie. De overname werd geregeld maar door een staatsgreep in Ghana bleven de noodzakelij ke (overdrachts)papieren maanden onderweg en waren de scheepslieden nog langer van inkomsten verstoken. door John Bunte De internationale vakbond van zeelieden (ITF) spande zich in om het personeel een volledig salaris in Nederland uitbetaald te doen krijgen. Nu is echter toch een andere 'deal' gemaakt. Het zeelui hebben deze week reeds zeventig pro cent van het uitstaande salaris in Rotterdam uitgekeerd ge kregen en het restant wordt later in Ghana uitbetaald. De ITF, die dreigde het schip aan de ketting te houden, heeft haar goedkeuring aan deze re geling gegeven. Schuldeiser Oost Atlantic Lijn heelt het schip nu, vrijwel met complete bemanning, overge nomen. Slechts twee Ghane zen hebben besloten gebruik te maken van het hen, door de nieuwe eigenaar, toegeschoven vliegticket naar het thuisland Ghana. De Rotterdamse scheep vaartm aatsch app ij kreeg de rest van de beman ning zo ver een contract, met diverse clausules, voor een half jaar te tekenen. De resterende 24-koppige be manning blijft nu, met een be ter contract, werkzaam bij de East Atlantic Lijn Het schip zal varen op de Middellandse Zee tot de Rotterdamse maat schappij minimaal uit de kos ten is. De verwachting is dat dit ongeveer een half jaar zal duren. De bemanning heeft echter de mogelijkheid op ie der gewenst moment het schip te verlaten en van de aangebo den vliegtickets gebruik te maken. Velen, van nabij be trokkenen, denken dat dit haar beslag zal krijgen wan neer de Maiseni, over enkele maanden, in de Italiaanse ha ven Genua ligt. Rotterdam Onder het toeziend oog van de politie is gisteren het illegale Turkse theehuis in de Van der Sluysstraat 62 ontruimd en dicht gespijkerd. De ontruiming gebeurde op last van de deelge meente Centrum-Noord, die de Nederlandse exploitante en haar beide Turkse vennoten steeds een overlastvergunning heeft geweigerd. Ondanks ernstige ontradingen van de deelge meente en ondanks handtekeningenacties van de buurt zette de exploitatie de opening van het theehuis door. Op 26 februari stelde de deelgemeente de ex ploitante van het sluitingsbevel op de hoogte Op 1 maart volgde een hoorzitting. Omdat een minnelijke schikking niet mogelijk bleek werd het illegale theehuis gisterochtend onder toe zicht van de politie gesloten. stuur, dat zo lang de vergun ning niet door GS is verlengd, het geen pos geeft het werk voort te zetten. Momenteel is Rotterdam met voorbereiden de werkzaamheden bezig. Mandag zou er weer gespoten worden. Dat het Capelle ernst is blijkt uit het kort geding, dat in het vooruitzicht wordt gesteld De vergunning om in 's Gra venland slib te bergen liep eind vorig jaar af. Capelle ver zet zich tegen de verlenging, omdat twee elementaire zaken onvoldoende zijn opgelost. Al lereerst komen de bouwplan nen in het gedrang, omdat Rotterdam tot 1986 wil blijven spuiten. Tot voor kort was de afspraak, dat het slib er tot 1985 kon worden geborgen. Krijgt Rotterdam zijn zin, dan heeft dat voor Capelle aan zienlijke financiële consequen ties. Rotterdam zou daarvoor moeten opdraaien. Bovendien verlangt Capelle inzicht in de samenstelling van het slib. Tot op heden is niet eens duidelijk of woning bouw op die grond straks wel mogelijk is. Het CDA ziet brood in Zes tienhoven. Met de verkie zingen in het vooruitzicht voor de Provinciale Sta ten, de Rïjnmondraad en de gemeenteraad blijkt de luchthaven de inzet te zijn geworden in de strijd om de gunst van de kiezers. Bij de start van de cam pagne voor de Statenver kiezing vormde Zestïenho- ven 'het gesprek van de avond'. Maar hier moet het er gemoedelijk aan toe gegaan zijn vergeleken met de met afdelingsbestu ren verbrede bestuursver gadering, die het CDA donderdagavond aan de komende raadsverkiezing heeft gewijd. Het was een besloten vergadering en door' Koos de Gast. het fijne hoort men er daardoor niet van, maar het moet een discussie zijn geweest op het scherp van de snede. De emoties rondom Zes tienhoven zijn er hoog op- gelopen, zo hoog zelfs, dat de CDA-fractie in de ge meenteraad er gisteren nog een extra vergadering aan heeft gewijd. Alsof de stad geen andere proble men heeft, werd Zestien hoven in de CnA-bestuurs- vergadering min of meer de toetssteen voor de vraag of de zittende CDA- raadsleden voor een her verkiezing in aanmerking zullen komen. Wie een standpunt over Zestienho ven huldigt, dat tendeert naar 'afbouwen' of zelfs sluiting, dreigt zonder par don het hos te worden in gestuurd. TJit de kring van de PvdA kan men dergelijke gelui den verwachten. Van het CDA verbaast zo'n onge nuanceerde opstelling. Zestienhoven is natuurlijk een belangrijke zaak, maar het is niet het enige probleem, waarmee een raadslid zich bezighoudt. Raadsleden met een uitste kende staat van dienst hebben er recht op breder op hun kwaliteiten te wor den beoordeeld. Eén van degenen, die de vergadering over zich heen kreeg, moet Peter Pex zijn geweest. Hij heeft zich in gespannen voor het berei ken van een compromis tussen het CDA en de PvdA. Een compromis, waaraan nogal wat bezwa ren kleven en waarin een aantal valkuilen zit. De in tenties van beide partijen waren niettemin overdui delijk. De PvdA houdt vast aan sluiting, het CDA probeert de luchthaven open te houden. Het ver schil is echter, en dat is het zwakke punt, dat de PvdA mikt op direct suc ces en Pex zijn kaart had gezet op de tijdwinst, die het compromis oplevert. Niet iedereen in zijn ach terban heeft dat kennelijk begrepen. Op dit plein werden vorige week ook bezwaren tegen het compromis geformu leerd. Niet omdat we de manouevre van Pex niet hadden begrepen, maar omdat de van een afstand toekijkende burger zolang- zamerhand beroerd wordt van alles wat er politiek rond Zestienhoven ge beurt. Dat neemt niet weg, dat de aanpak van Pex best te verdedigen is. Immers: wat men ook over Zestien hoven in het verkiezings programma voor de ko mende raad schrijft, het is wel deze raad die eind maart een uitspraak over Zestienhoven moet doen. En het is deze raad, waar in de PvdA nog een meer derheid heeft en zich, met toepassing van de fractie- dicipline, niets van het CDA behoeft aan te trek ken. Dan kun je twee din gen doen: op je CDA pun ten blijven staan (en daar mee bereik je niets van wat je wilt) of proberen een zodanig besluit te for muleren, dat zowel voor de PvdA (en waarom zou de PvdA dat misschien ook niet welkom zijn als het CDA de mogelijk heid biedt de beslissing een paar jaar uit te stellen. Want dat moet toch kun nen Nu al is duidelijk, dat woningbouw op Zes tienhoven niet vóór 1992 aan de orde behoeft te ko men. Men kan de exploita tie nog gerust tien jaar toestaan. Men zou daarom nu moeten beslissen in 1987 opnieuw te praten over: hetzij de verplaat sing naar een andere loka tie, hetzij verlenging van de exploitatie met op nieuw vijf jaar omdat wo ningbouw nog niet nodig is. Door per vijf jaar de stand van zaken op te nemen ontstaat er steeds voor tien jaar zekerheid voor de exploitatie op Zestienho ven en is benutting als bouwlokatie per vijf jaar 'op afroep beschikbaar*. Een dergelijke aanpak ge tuigt van zin voor reali teit. Voor geen enkele par tij is sprake van gezichts verlies. JL Rotterdam De Kamer van Koophandel heeft minister Terlouw (economische za ken) gevraagd de verhoging van de elektriciteitstarïeven van de gemeente Rotterdam niet goed te keuren. Op het eerste gezicht blijft de verhoging van de stroompnj- zen met 2,65 procent binnen Vlaardingen De werknemers van Vlaardingen Oost Bedrij ven (HVO) hebben gisterenmiddag een laatste gesprek gehad met hun directie. Het onderhoud, overigens zonder resultaat, kwam als reactie op het laatste ultimatum van het havenperso neel. „Het gesprek", aldus werknemer en actieleider Piet Boogaard, „is bijzonder prettig verlopen. Er was begrip voor ons standpunt. Ze zouden best aan onze eisen willen voldoen, maar kunnen niet vanwege de FME, hun organistie. Ik vind het jammer, dat we niet tot een oplossing zijn gekomen. Anders was staken onnodig geworden". Ongeveer vijfhonderd van de zevenhonderd werknemers zullen aan de staking, die maandagmorgen begint, meedoen. CNV-le- den voeren geen actie. Zij distantiëren zich van de actie en ho pen normaal hun werk te kunnen verrichten. Piet Boogaard: „Ik denk dat dat uitgesloten is. In principe gooien we maandag de hele boel plat". de marges die de rijksoverheid heeft aangegeven, maar een nieuwe innmgsmethode van het GEB leidt in de praktijk tot een extra kostenstijging voor de afnemers van gemid deld meer dan één procent. Voor bedrijven die onregelma tig stroom afnemen, valt de verhoging nog hoger uit. Het GEB verwacht dit jaar een winst van 65 miljoen gulden. Dat resultaat rechtvaardigt volgens de Kamer van Koop handel geen verhoging van de stroomprijs die boven de norm van de regering uitgaat, In het geval minister Terlouw de tariefsverhoging niet ver biedt, vraagt de Kamer hem de gemeente op te dragen de oude wijze van facturering weer toe te passen. De commissie Nijverheidsbe langen van de Kamer conclu deert uit een vergelijking van de stroomtarieven in ons land met die elders ïn West-Europa dat de concurrentiepositie van industriële grootafnemers van elektriciteit slecht is gewor den. Voor Rijnmond is o ontwikkeling zorglijk, omdat in dit gebied zeven van de in totaal zeventien zogeheten gi ganten zijn gevestigd. 2e beta len. jaarlijks honderd miljoen gulden meer voor hun stroom dan de buitenlandse concur renten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1