HVO plat ondanks stakingsverbod PvdA: aparte wethouder voor emancipatie 'Staat Posthoorn boven de wet?' Theater sannyasins maakt discussie los IMORGBC KMONSTRAT1E Buurt hoeft niet bang te zijn voor herrie Nieuwe riolering moet grond weer uit CONTROLE: Wat gebeurt er met Mastenbroekschool 9 VLAAR9IN6S DAGBLAD SCHBEDAMSGHE GilRANl NIEUWE WATERWEG COURANT RANK XEROX 'Rijnmond verdraait Schiedams standpunt' Directeur gemeente werken: Ontwerp verkiezings programma Boemerang woedend over medewerking aan piraat Elastiek lokt kritiek uit in bomvolle Quibus Open huis nieuw gebouw Heipaal Gevolg van opschuiven van bouwblok CARAVAN CHASSIS BOVENBOUW rlVm jwijafcamf! Km Thml Politiek wijkt niet van plan Bachplein af MAANDAG 8 MAART 1982 Met containers werden vanmorgen de toegangspoor ten bij HVO geblokkeerd. Vlaardingen Bij Vlaardin gen Oost Bedrijven (het voor malige HVO) is vanmorgen een wilde staking uitgebroken. De werknemers weigeren zich bij de rechterlijke uitspraak, die het FNV verbiedt voor 26 maart tot actie over te aan, neer te leggen. Ook bij Wilton Fijenoord probeerden de werknemers vanmorgen een staking te forceren. Bij het Vlaardingse bedijf Windmill spreken de werkne mers zich vanavond uit over een staking. Daar zijn al plan nen in de maak om volgende week het werk neer te leggen. Vanmorgen tussen half acht en acht uur hadden zich zo'n tweehonderd werknemers voor de achterpoort van HVO verzameld. De meeste werkne mers hadden na het kort ge ding van zondag geen actie meer verwacht. Maar op de werknemersverga dering, die vanochtend bij HVO werd gehouden, stemden zij allemaal met de wilde sta king in en stonden zij eensge zind achter de woorden van stakingsleider Piet Boogaard. „Het actiecomité heeft gistera vond besloten toch te staken. Het was directeur Blok schijn baar nog steeds niet duidelijk dat het ons menens is. We hadden vrijdag een laatste ge sprek, dat bijzonder prettig was verlopen. Maar je hebt de tent nog niet verlaten of ze schoppen je in je lendenen", aldus Piet Boogaard die daar mee doelde op het door de me taalwerkgevers aangespannen kort geding. „Als we drie weken hadden gewacht had er geen boot meer m de dokken gelegen. Dat is de reden geweest, dat we de boel nu hebben plat ge legd." Aan het begin van de middag had een delegatie van werkne mers opnieuw een gesprek met de bedrijfsleiding. Naast de eis over honderd procent ziektegeld wordt de directie voor het blok gezet om ook aile stakingsuren normaal uit •te betalen. De HVO-directie, die normaal toegang kreeg tot het terrein, weigerde elk com mentaar. Schiedam Rijnmond heeft de bezwaren, die Schiedam heeft tegen aanleg van rijks- wegen 19 en 24, verwrongen weergegeven in een brief aan minister Zeevalking, waardoor het lijkt alsof de gemeente best nog op andere gedachten zou kunnen komen. Dit stelt het Sehiedamse college van B en W. Om dit misverstand uit de weg te ruimen heeft het colle ge een vermanende brief ver stuurd aan het dagelijks be stuur van Rijnmond, waaruit ondubbelzinnig moet blijken dat Schiedam de aanleg van beide wegen door Midden- Delftand keihard afwijst. Het Sehiedamse gemeentebe stuur betreurt de voorzichtiger houding, die Rijnmond tegeno ver de twee rijkswegen aan neemt. Het college wil voorko men dat Zeevalking de indruk krijgt dat alle bezwarfen wel meevallen en dat er nog aan te sleutelen valt. Telefooncellen leeggeplunderd Vlaardingen^Op geraffi neerde wijze zijn twaalf Vlaar dingse telefooncellen leegge plunderd. Met een totale buil van 3.520 gulden werden geld- bakjes en -busjes opengebro ken. Dij de diefstallen werd ook nog eens voor bijna 1.100 gul den schade aangericht. Schiedam Directeur De Block van de Sehiedamse dienst gemeen tewerken wil van wethouder Post hoorn op korte termiin weten wat er met de voormalige Masten- broekschool in de De Meester- straat gaat gebeuren. De reden hiervan ligt bij de aangerichte ver nielingen. Wanneer het gebouw het komend schooljaar weer ge bruikt moet worden, dient er in al- lerlijl het nodige opgeknapt te worden. Het gebouw is enige maanden be zet geweest door een aantal Nieuwland-jongeren, die graag een jeugdcentrum gerealiseerd zagen. Nadat het pand was ontruimd kwam de gemeente met een scha debedrag van rond de honderddui zend gulden te zitten. Er is sprake van dat de Mastenbroekschool weer voor onderwijs gebruikt gaat worden, maar hier bestaat nog geen zekerheid over. Wethouder Posthoorn heeft overi gens toegezegd naar een gebouw voor de Nieuwland-jeugd op zoek te blijven. Dat zal dan waarschijn lijk een bestaand pand worden, omdat voor iets nieuws geen geld is en binnenkort de eerste paal voor een open jongerencentrum bij de Margnethai de grond in gaat. Vlaardingen Eén wethouder moet in het bijzonder worden belast met de coör dinatie van het totale emancipatiebeleid in de gemeente, een soort projectwethou der dus. Dat stelt de Vlaardingse PvdA in het verkiezingsprogramma, dat een dezer dagen zal worden gepresenteerd. Daarnaast zal een aparte raadscommissie zich speci fiek met emancipatie moeten gaan bezighouden, terwijl de andere zich er geregeld over moeten buigen. Schiedam Verbijsterd zijn de medewerkers van de Stich ting Radio Boemerang nu hen ter ore is gekomen dat wet houder Herman Posthoorn mee gaat werken aan een pro gramma van een populaire Sehiedamse radiopiraat, „Met name gemeentebestuurders horen toch de wet na te leven; staat Posthoorn dan boven de wet?", stellen de voormalige etherpiraten. Radio Boemerang werd in het verleden om de haverklap uit de lucht geplukt. Uiteindelijk werd besloten een punt achter de illegale activiteiten te zet ten, als stichting verder te gaan en te proberen als erken de, lokale omroep aan de weg te timmeren. Hierbij kregen ze, zo zeggen de medewerken;, erg weinig steun van het ge meentebestuur. De aanvraag werd ook afgewezen. Het deed hen derhalve dubbel pijn een wethouder bereid te zien aan een programma van een radio piraat mee te werken. „Hebben we daarom nu gepro beerd legaal door te gaan?", stellen de mensen van Boeme rang in een open brief. Ze kondigen aan de diverse poli tieke partijen te mobiliseren. „Posthoorn moet in het open baar worden berispt", menen ze. De wethouder heeft vorige week besloten definitief aïn het programma mee te wer ken. Een dezer dagen zal hij diverse vragen uit de Sehie damse sportwereld beantwoor den, hetgeen dan zondagmor gen wordt uitgezonden. Er zijn al veel vragen binnen geko men, voor een deel afkomstig uit vorige programma's, waar in diverse verenigingen fikse kritiek op het beleid van de gemeente spuiden. Daarom wil de populaire piraat nu eens 'de andere kant' aan het woord la ten. Volgens de presentator van het sportprogramma kan de wethouder niets gebeuren. Hij komt namelijk niet 'live' in het programma. Iets dat on langs in het Overijsselse 't Harde wèl het geval was met Sicho Mansholt en Relus ter Beek, die om die reden wel licht gerechtelijk zullen wor den vervolgd. Schiedam Goed1 hoog staand theater was het niet. "Maar wel fascinerend, voor al ook om de reacties die de performance aan het jonge Quibus-publiek ontlokte. En daar is het de Bhagwan- theatergroep Elastiek, voortgekomen uit een Arn hemse commune van sannyasins, mooi om te doen geweest. Iets van de vreugde en de lol, maar ook de felheid en de agressie binnen een samenlevings vorm van meerdere men sen, is gisteravond overge slagen op de bezoekers van het theatercafé aan de Lan ge Haven in Schiedam. Een vrouw, gekleed in het oranje dat de Poona-gangers pleegt te kenmerken, stond ADVERTENTIES Kleine Kopieerapparaten tegen lage prijzen. Voor mensen die eindelijk wei eens op een echt goede machine willen kopiëren. Eenmalige demonstratie van 9.00 tot 18.00 uur in onze rijdende showroom in de Bananenstraat 7, naast Rommenhollerkool te Rotterdam. Voor nieuwe klanten ligt een gratis mini-calculator klaar. Kijk voor meer Rank Xerox nieuws elders in deze krant. RankXeron en Xero* wettig gedeponeerde warenmerken en handelsnamen van Rank Xerox ltd stampvoetend en schreeu wend op het podium, ly risch en door het dolle heen uitgelaten kond doend van haar liefde voor een ander; het is de directe, uiterst emotionele aanpak van ge dachten en emoties die vol gens sommige psychiaters maar ook volgens de India se meester Bhagwan uiterst bevrijdend werkt. Zo stond er dus een, de gevoelens van zich af te schudden, en door Kor Kegel wat zei een jonge knaap on der het publiek? „Van 20'n vrouw wórd je toch homo- fiel!" En prompt keurde zijn vriendin het ganse theater even zeer af. Hierover ont spon zich later een discussie die erop neerkwam, dat die jongeman zijn vriendin chanteerde, door duidelijk te maken dat zij vooral niet gek moet gaan doen, dat zij vooral niet mag schreeu wen, Blijf liever netjes en doe gewoon dit was de kleinburgerlijke opvatting, waar het Bhagwan-theater kort en bondig mee afre kende j&ist door het ama teuristische tintje dat over de voorstelling lag. Zo hoorde je in het publiek de kritiek, dat mensen niet moeten denken theater aan te kunnen, alleen omdat ze zes maandjes bij de Bhag wan in Poona zijn geweest. De toeschouwers, die dat zeiden, hebben het commu netheater niet begrepen. Het is binnen de samenle ving van de Arnhemse sannyasins een wonderlijk middel om pret en smart dieper te ervaren door er mee aan de slag te gaan, bij voorbeeld door theatervor men. En het ging erom dat ervaren uit te dragen. Het is een expressie, die opmer kelijk genoeg ook voor het hedendaagse jeugdige publiek nog vreemd was en eng, grillig. Sannyasins op het Q ui- bus-podium; uitgelaten theater. Het emancipatiebeleid in Vlaardingen wordt in een apart hoofdstuk in het PvdA-verkiezingsprogram - ma behandeld. Volgens het program kan de gemeentelij ke overheid een grote rol spelen bij de emancipatie, bijvoorbeeld in scholing, kin deropvang en huisvesting. Arij Maarleveld, de PvdA- wethouder die zich momen teel met emancipatie-activi teiten, maar dan in wat en gere zin, bezighoudt ziet erg veel voordelen in zo'n coör dinerend wethouder. „Je moet het zo zien, dat het emancipatiebeleid een brede taak is, die met alle porte feuilles te maken heeft. Net als fmancién en personeels zaken een eigen commissie nodig hebben, is dat voor emancipatie ook zo. Daarom is een raadscommissie voor emancipatiezaken ook nood zakelijk." Verder wordt vol gens de wethouder duidelijk heid geschapen, als er een coördinerend wethouder wordt aangesteld voor dit be- leidsterein. „Anders kun je toch toestanden krijgen als; waar bemoeit die vrouw of man zich mee, als je in an dermans portefeuille zit. Hoewel de samenwerking in dit college goed genoeg is dat dat niet zo gauw zal voorko men, hoor." Het feit dat emancipatiebe leid beschouwd moet worden als 'over-all-beleid' wordt ook benadrukt in de concept emancipatienota, die is afge rond en die binnenkort de inspraak in zal gaan. Maarle veld: „Juist in dat kader van die brede functie van eman cipatie vind ik ook absoluut dat die emancipatienota in vrijwel alle raadscommissies voor advies besproken moet worden. redereen heeft er mee te maken." Op de open dag werd werk van de leken- en schilderclub van de Heipaal tentoon gesteld. Vlaardingen Mensen uit de buurt van de Meerkoetstraat in Holy waren bang, dat het verhuisde wijkcentrum de Heipaal een disco en veel herrie mee zou nemen. Daarom was er zaterdag, een week voor de officiële ope ning, open huis voor de omwonenden. Zodat die even konden kijken wat ze nu precies in de buurt krijgen. „Een disco komt er in ieder geval niet", zei Bart Noyon van het wijkcentrum. Daarvoor is het gebouw niet voldoende geluidsdicht. De gemeente zou in Holy een jongerencen trum neerzetten, waar ze een disco kunnen houden. Dat zo'n centrum bij gebrek aan geld op de lange baan is geschoven noemt Noyon een politiek spelletje. „Wij laten ons daar niet meer voor gebruiken." De Heipaal is er met het nieuwe gebouw wel op vooruit gegaan. Zat het oude gebouw in de Reigerstraat al vol als er één activiteit werd gehouden, in het nieuwe onderkomen kunnen gemakkelijk drie groepen terecht. Dat is een kwestie van een paar schuifwan den dichtdoen. In een van de lokalen was een expositie te zien van werk van de schil der- en tekenclub. Holy heeft er met de Heipaal m de Meer koetstraat ook een gezellig buurtcafé bij, waar zaterdag al druk gebruik van gemaakt werd. Een groot deel van de verbouwing van de vroegere Meerkoetschool is door de men sen uit de buurt gedaan. Die zullen het dan ook volgende week openen. Met een heipaal, liet Noyon alvast weten. Schiedam - De rioolbuizen, die nog maar een paar weken geleden op bet bouwterrein van de binnenstad in de grond werden gelegd, moeten er weer uit. Ze liggen op Als hij wel eerder in- ADVERTENTIES J Preventief onderhoud van het chassis Fen de bovenbouw verlengen de levens- Fduur van uw caravan. Maak nog deze f week een afspraak voor een GRATIS chassis controle. Rechtstreeks bij vakman Dries. ^■DR/ESl CARAVAN SERV CE SPAANSEPOUXR, Bokelweg 100, 3125 AD Schiedam./ Tel. 010-154540. keerde plek, nu wethouaér Chris Zijdeveld met de be- zwaarschrijvers in de binnen stad is overeengekomen een bouwblok achter banketbak kerij Kester twee meter op te schuiven. Het dubbele werk aan de rio lering zal geen consequenties hebben voor de huren van de honderd woningen, waarvoor 16 maart de eerste paal wordt geslagen. Ook zal de bouw geen vertraging ondervinden van het opnieuw rïoleren, om dat al op een andere plek van de kaalslag met het heien kan worden begonnen. De indieners van bezwaar schriften tegen de binnen stadsplannen trokken hun schrijven aan de raad van sta te en Rijnmond half februari in, nadat wethouder Zijdeveld tijdens een zitting van enkele uren met hen overeengeko men was dat het bouwplan een wijziging zou ondergaan. Op de hoek van de Baanstraat en de Grofbaan zou iets meer ruimte voor het vrachtverkeer worden gecreéerd door op de plantekening een blok wonin gen op te schuiven. Dat was aan de vooravond van de be langrijke PvdA-vergadering over de kandidatenlijst. Wat Zijdeveld toen wel gelukte, had hij eerder zelfs niet gepro beerd; het op een akkoordje te gooien met de bezwaarschrij- spraak had gegeven en aan de kritiek tegemoet gekomen was, zoals hij dat op 17 februa ri deed, dan had de riolering meteen goed aangebracht kun nen worden. Schiedam Ondanks het ver zet van enkele Bacbplein-be- woners. willen de meeste poli tieke partijen in Schiedam vasthouden aan het voorne men om in dit deel van Groe noord een huiskamercentrum voor scholieren te bouwen. Men heeft de indruk dat ook veel omwonenden van het Bachplein zeer gebaat zijn bij een onderkomen, waar dé jeugd in eigen sfeer bijeen kan zijn. Te veel gaan de actie voerders van het Bachplein uit van eventuele overlast, zonder dat naar alle voordelen wordt gekeken, zo vinden woord voerders van de commissie cultuur, sport en jeugd (CSJ). Enkele gemeenteraadsleden zijn bereid om individueel in contact te treden met de actie voerders, die zich verzetten te gen het zogenaamde centrum voor randgroepjongeren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1