Jongeren centrum mag 1,7 miljoen kosten Vlaardings stadshart in stukken gehakt Opnieuw brand in leao: Sint Jan bedreigd Tweede stakingsdag bij Wilton en HVO Persleiding onder weg 'geperst' fI 'l {'DINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT I Ruud Lubbers naar Maassluis Donkere tunnel wordt verlicht Tasjesdieven slaan weer twee keer toe Eerste paal voor de zomervakantie Ontwerp-circulatieplan: toch sectoren Gecombineerde inspraak- en commissievergadering Problemen over dubbel glas Popoverleg moet terug in Sehiedamse Gemeenschap Brandweer zet alle zeilen bij om monumentale kerk te redden Automobilist ramt geparkeerde wagens Auto en motor total-loss DINSDAG 9 MAART 1982 Maassluis Ruud Lub bers, fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, is donderdag gast spreker bij een politiek fo rum in de Koningshof in Maassluis. Daar gaan poli tici, die namens het CDA in Provinciale Staten zit ten in op vragen van het publiek en ontvouwen zij het beleid dat zij de vier jaar na de verkiezingen van 24 maart willen voe- Schiedam De afgelopen da gen zijn opnieuw twee bejaar de vrouwen overvallen door tasjesdieven. Twe< jongens op een brommer bleken in beide gevallen verantwoordelijk, In de Van Schwindenstraat werd een 72-jarige vrouw op het trottoir gepasseerd door een brommer. De duo-passagier griste de boodschappentas uit haar hand. Hier zit onder andere een portemonnee met dertig gulden en diverse paperassen Eveneens zondagavond werd op dezelfde wijze op de BK- laan een 82-jarige Sehiedamse haar tas, met daarin zestig gul den, afhandig gemaakt. Zij kwam hierbij ten val en liep enkele schaafwonden op. Schiedam Het tunneltje onder de- spoorbaan Botterdam-Hoek van Hol land tussen sportpark Bijdorp en de Jo- han de Wittsingei krijgt openbare ver lichting. Dat kost de gemeente Schiedam 5302 gulden. Woensdagavond spreekt de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning, waar al eerder het griezelig don kere spoorwegtunneltje ter sprake kwam, zich uit over het voorstel. Schiedam Het open jongerencentrum Schie- dam-Noord mag van de gemeente 1,7 miljoen gul den kosten. Een gedetail leerde prijsopgave is ech ter pas mogelijk wanneer de bouwkosten bekend zijn. Als de gemeenteraad maandagavond het kre diet beschikbaar stelt, kan de gemeente op zoek naar een aannemer. De ver- Wachting bestaat dat dit snel afgerold zal worden en de eerste paal zeker nog voor de zomervakan tie de grond in gaat In het kredietvoorstel aan de raad komen burgemeester en wethouders tot de conclusie dat een jaarlijkse exploitatie van 145.000 gulden toerei kend moet zijn. Hierbij is uit gegaan van een personeels last van bijna 85.000 gulden. Voor dit bedrag kan een be heerder èn een full-time so ciaal-cultureel werker aan gesteld worden. Het heeft erg lang geduurd voordat de gemeente met het kredietvoorstel en enigszins. Viaardingen De Vlaarding se binnenstad moet in vier verschillende sectoren worden verdeeld, die dusdanig van el kaar zijn afgescheiden dat au tomobilisten niet van de ene sector naar de andere kunnen rijden. Dat is, ondanks de pro testen van diverse belangheb benden die de afgelopen tijd hun mening hebben laten ho ren, de oplossing die de plan- groep voor het verkeerscircu latieplan (VCP) heeft gekozen voor de verkeersafwikkeling m het centrum. Dit standpunt. verwoord in het concept-VCP, is inmiddels door het college van B en W aangenomen. De 'officiële* deelnemers aan de inspraakprocedure voor het VCP hebben tijdens de discus sies over de plannen met een dergelijke opdeling ingestemd. Dat geldt echter geenszins voor vele andere belangheb benden die buiten de inspraak om hun mening hebben gege ven, waaronder de 'alternatie ve inspraakgroep' onder lei ding van Jan Bulva, bestaande uit bewoners en winkeliers uit De gezamenlijke raadscommissies voor verkeer en in spraak houden volgende week dinsdag, 16 maart, in het stadhuis een eerste, gecombineerde vergadering over het ontwerp-verkeerscirculatieplan, zoals dat nu is samenge steld. De officiële insprekers en andere belanghebbenden krijgen tijdens deze vergadering de gelegenheid, zich even eens over de plannen uit te spreken. Het is de verwachting, dat van dat recht velen gebruik zul len maken. Zeker van de alternatieve inspraakgroep van Jan Bulva wordt het nodige vuurwerk verwacht, omdat van de door deïe groep ingediende ideeen vrijwel niets in het uiteindelijke concept-VCP terug1 te vinden is. De groep-Bulva heeft zich in haar bijdrage sterk gekant tegen de invoering van een sectorenplan in de Vlaardingse bin nenstad. Volgende maand volgt een tweede behandeling in de di verse commissies, waarna pas in mei het circulatieplan in de gemeenteraad moet worden vastgesteld. 1 Derde fase renovatie VOP: Viaardingen De derde fase van de renovatie in de Vette- ftoordsepolder is in de proble men gekomen, omdat de be woners zich op het laatste mo ment sterk makén voor dubbel glas in de huizen. Deze voor ziening is niet opgenomen in de afgesproken prijs. De bewo ners vinden, dat de aannemer dit dubbel glas voor een be- kngrijk deel voor zijn reke ning moet nemen binnen het bedrag van de aanneemsom, °war Van der Waal wil hier °p voorhand niets over toezeg gen. Een en ander bleek tijdens het renovatiefeest, dat zaterdag ter gelegenheid van de oplevering van de tweede fase in het buurthuis in de VOP werd ge houden. De zaak is gisteren weer be sproken door het bouwbedrijf en de bewoners. Tijdens du gesprek zijn nog geen nieuwe ontwikkelingen ontstaan. Donderdag moeten de bewo ners zich in een vergadering over de zaak uitspreken. Als de twee partijen onver zoenlijk tegenover elkaar blij ven staan, zou dit kunnen be tekenen dat Van der Waal zich als aannemer terugtrekt en dat een ander het derde re- novatiekarwei zal moeten kla ren. In dat geval is het waar schijnlijk, dat de aanneemsom aanmerkelijk hoger zal wor den. het centrum. Ook de groot winkelbedrijven zien een der gelijk sectorenplan niet zitten. In het ontwerp-VCP, dat B en W aan de diverse raadscom missies en de gemeenteraad heeft voorgelegd, zijn vele we gen en straten die nu nog re gelmatig worden gebruikt als aan- en afvoerweg voor de binnenstad uit de route ge haald. De Sehiedamse weg en de Van der Driftstraat zullen in de toekomst belangrijk wor den ontlast omdat doorgaand verkeer op deze wegen vol strekt wordt geweerd, en dat zelfde geldt ook voor bijvoor beeld de Maassluissedijk. Vanaf de belangrijkste wegen rond het stadscentrum, de Burgemeester Pruissingel, de Westlandseweg. de Hoflaan en de Van Beethovensingei, moet het verkeer aan de hand van een duidelijke bewegwijzering rechtstreeks de door hen geko zen sector worden ingeloodst. Voor de vier sectoren 'zijn de toevoerwegen de Delftseveer- weg, de Van der Driftstraat, de Vondelstraat en de H. Ro land Holststraat. De sectoren zijn dusdanig gekozen dal in elk van de drie belangrijkste, die vooral een winkelfunctie hebben, een van de geplande parkeergarages zal komen. Het belangrijkste element uit het circulatieplan voor de Oostwijk is, dat er geen aan sluiting meer aanwezig zal zijn tussen de Julianasingel en het westelijk gedeelte van de Schiedamseweg. Doorgaand verkeer vanaf de Oude Ha- venbrug, over de Schiedamse weg rechtstreeks naar de Mr. L.A. Kesperweg wordt onmo- gelijk. Wat de Vettenoordsepolder betreft: de plangroep en het college hebben zich niets aan getrokken van de kritiek van de bewoners van de Mahler- straat, die vrezen dat hun straat een racebaan wordt als deze straat als de belangrijkste uitvalsroute voor het noorde lijk gedeelte van de wijk wordt aangewezen. In deze wijk verdwijnt verder de mo gelijkheid van de doorgaande route van de Maassluissedijk, die ook geen functie meer zal hebben als ontsluitingsweg voor de VOP. Het kruispunt van de PKD met de Vette- noordstraat wil het college diagonaal afsluiten, om zo een potentiele sluiproute door de wijk te verhinderen. gedetailleerde plannen op de proppen kwam. Al in 1980 werd overeenstemming be reikt over de locatie: het braakliggend terrein tussen de voormalige Poldervaart en de sporthal Margriet. De medewerkers van de stich ting OJC-Noord werden er moedeloos van. Het enige dat zij konden doen was het or ganiseren van filmavonden in de Blauwe Brug en de jaarlijkse open jongerendag in het Passage Theater. In de laatste gesprekken tus sen het OJC-bestuur en de verantwoordelijke wethou der, Herman Posthoorn, werd de belofte gedaan dat de gemeenteraad zich zeker in maart over het voorstel uit zou spreken. Aan die be lofte heeft Posthoorn zich gehouden. De gemeente gaat er vanuit dat het OJC straks zo'n vijf tig uur in de week geopend zal zijn. Daarom ook zou een bedrag van 85.000 gulden personeelskosten gerecht vaardigd zijn. De gemeente heeft met betrekking tot de beheersvorm voor dezelfde handelswijze gekozen als bij Centrum Oost. Dit betekent dat het compleet ingerichte gebouw aan de stichting OJC-Noord verhuurd zal worden. Ook hier is voorlo pige overeenstemming over bereikt. i Pas tegen het eind van het jaar zat de persleiding die bij het Kethelplein Viaardingen binnenkomt zijn voltooid. Jn de toekomst zal'al het Vlaardingse rioolwater er door worden geperst naar De Groote Lucht. Vlaardingen/Schtedam Langs rijksweg ter hoogte van de Van Linden van de Heuvelsmgel wordt druk gewerkt aan de aanleg van een persleiding die het Sehiedamse rioolwater in de toekomst naar de zuiveringsinstallatie de Groote Lucht tussen Viaardingen en Maassluis moet brengen De persleiding zal op diverse punten wegen moeten kruisen. Om de overlast voor het verkeer zoveel mogelijk te beper ken zal de leiding onder de weg door 'geperst' worden. De straat hoeft dan niet opengebroken te worden voor de riool buizen, die de rijksweg zullen blijveri volgen tot de rand van de Westwijk om daar af Ce buigen in de richting van de zui veringsinstallatie die langs de Waterweg wordt gebouwd. De werkzaamheden op het Vlaardingse grondgebied zullen pas in november zijn afgerond. Ook Viaardingen zal zijn nolenngstelsel aan moeten sluiten op de Groote Lucht, die tevens het afvalwater van Maassluis en Maasland gaat zuiveren. Voor Viaardingen zal een aparte persleiding worden aangelegd.'De leiding waaraan momen teel aan wordt gewerkt langs rijksweg 20 is uitsluitend be stemd voor het Sehiedamse afvalwater^ Wethouder wil opening forceren Schiedam Het Sehiedamse Popoverleg ziet de toekomst weer met wat meer vertrou wen tegemoet. Wethouder Herman Posthoorn heeft de organisatie een aantal voor lopige toezeggingen gedaan. Dat moet ertoe leiden dat de verzamelde popmuzikanten weer in het overkoepelend subsidie-gevend orgaan de Sehiedamse Gemeenschap komen, en er bovendien wel licht een aantal repetitie ruimten bij komt. Het Popoverleg stapte onge veer een jaar geleden uit de SG, omdat de popmuziek daar, volgens hen. niet se rieus genomen werd- De par tijen gaan nu weer met el kaar rond de tafel zitten. De grote animator hierbij is wet houder Herman Posthoorn. In gevoerde gesprekken tus sen Popoverleg en wethou der is bovendien ovgf de rea lisering van repetitieruimten gepraat. Er zijn suggesties ge daan als het benutten van transformatorhuisjes, omdat die nu toch niet meer ge bruikt worden. Daarnaast zal de bovenruimte van de Sint Joris Doele op zeer korte ter mijn voor de Sehiedamse popgroepen vrij komen. Zij zullen zelf aan de inrichting werken teneinde de huur prijs zo laag mogelijk te hou den. Het Popoverleg zal waar schijnlijk ook weer de orga nisatie van een festival in de Plantage in handen krijgen. Hier mag slechts één popge- beuren per jaar plaats vin den. Zoals de zaken er nu voor staan gebeurt dat dit keer niet op Koninginnedag, maar ergens in augustus. Het plein achter de Grote Kerk in een dreigende gloed. Veel publiek kon gis teravond aanschouwen, hoe de brand weer wist te voorkomen dat de huizen hoge vuurzee oversloeg van de leao- school naar de eeuwenoude Grote Kerk. Schiedam Met veel moeite heeft de brandweer gistera vond de Grote Kerk (Sint Jan) kunnen redden van een be dreigende vuurzee, die op en kele meters afstand fel oplaai de in de leegstaande leao- school op het Oude Kerkhof. Het was voor de derde maal in drie maanden tijd dat in deze school brand uitbrak, maar die van gisteravond was veruit de grootste. Hoog laaiden de vlammen boven het schoolge bouw op. De brandweer moest er met groot materieel aan te pas komen om het vuur, dat naar het eeuwenoude kerkge bouw dreigde over te slaan, te bedwingen. Evenals de vorige twee keer denkt de recherche ook nu aan brandstichting in de school, die op de nominatie staat gesloopt te worden om ruimte vrij te maken voor wo ningbouwplannen in de bin nenstad. De school was het do mein van kinderen. Gister middag nog kreeg de politie een melding dat er kinderen complete vernielingen in de Leao aanrichtten. En gistera vond op half zeven kwam bij de brandweer een alarm bin nen. Om een vierde brand te voor komen heeft de gemeente de school laten dichttimmeren. Het plaatmateriaal hiervoor moest de gemeente overigens wel halen bij het Vlaardingse bedrijf van gemeentewerken, want in Schiedam was onvol doende hout in voorraad. Voor de brand kwamen onge veer 250 mensen op de been, die de verrichtingen van de brandweer met spanning volg den. In de monumentale Sint Janskerk, die op het spel leek te staan, was deze maal geen activiteit gaande. Drie maan den geleden was er een mis aan de gang en moest de kerk ontruimd worden. Het was toen. de houten aanbouw van de school, waar het vuur woedde. Het is nog niet bekend, wan neer de gemeente tot sloop van de school overgaat. Twee weken geleden namen enkele klassen van de leao al hun in trek bij de Willem de Zwijger- mavo in Nieuwland. Schiedam/Viaardingen De wilde stakingen bij Wilton Fye- noord en HVO zijn vanmorgen de tweede dag in gegaan. Werk willigen werden bij de twee bedrijven m Schiedam en Viaardin gen bij de poort tegen gehouden door leden van de stakmgsco- mité's. Bij Wilton dreigden enkele schermustehngen toen enkele mensen door het cordon stakers probeerden te dringen. Maar na wat heen en weer geduw gaven de werkwilligen het op en gin gen naar huis. Woordvoeders van de sta- kmgscomiés bij de twee bedrij ven heten vanmorgen weten vastberaden te zijn de staking voort te zetten wanneer me taalwerkgevers en vakbond vanmiddag geen overeenstem ming bereiken over de hand having van honderd procent ziek tegel d. Bij beide bedrijven worden stakers geregistreerd. De leden van de FNV bij Wilton kon den in wijkcentrum de Bever in Schiedam-West een stem peltje halen en bij HVO regi streerde het actiecomité de sta kers, zowel leden als niet-le- den van de bonden. Voorzitter van de bed rij fsled en groep van de FNV bij Wilton, Jaap Ei kenboom, die zich afzijdig houdt van de staking, zei van morgen dat de FNV-leden bij Wilton zich geen zorgen hoe ven te maken over uitbetaling van de gestaakte dagen. Of de vakbondskas open zal gaan wilde hij niet bevestigen. „Hoe het gebeurt weet ik niet, maar de mensen hoeven niet bang te zijn," Rond een uur of acht zag het vanmorgen bij Wilton zwart van de mensen. Alleen de leerlingen van de bedrijfs- school en beveiligingsbeamb ten mochten van het actieco mité het terrein op. Voor werkwilligen bleef de de poort hermetisch gesloten. Lag het werk bij HVO gisteren al vol ledig stil. bij Wilton kwam de staking vandaag pas echt goed op gang. De staking bij de Sehiedamse werf begon gister morgen pas later. Bij HVO was de poort 's ochtends vroeg al geblokkeerd met containers, waardoor niemand het terrein op kon. Maar bij Wilton han teerde het actiecomité een an dere tactiek. Rond een uur of tien werd daar door de eerste mensen het werk neergelegd. En vervolgens gmg het sta- kingscomité met enkele dweil- ploegen de werf af om ande ren ook te bewegen te gaan staken. Enkele honderen werknemers bleven echter aan het werk en verlieten gister middag pas het bedrijf. Zie verder pagina 13 Schiedam Een 39-jarige Ridderkerker heeft gistermid dag voor een fikse ravage op het Sehiedamse Rubensplein gezorgd. De automobilist ver loor de macht over het stuur, waarna twee geparkeerd staande wagens èn een tele fooncel werden beschadigd. De bloedproef wees uit dat de man teveel alcohol had genut tigd. De vooraan geparkeerde wa gen kreeg door de botsing zo'n duw dat een telefooncel ge ramd werd. De voorzijde van de auto liep zware schade op. Schiedam Een motor en een personenauto zijn gisteravond na een botsing op de Burge meester Van Haarenlaan/Par kweg totaal vernield. De 19-ja- rïge Sehiedamse motorrijder kwam er met enkele lichte schaafwonden van af. Het ongeluk gebeurde nadat de 39-automobilist geen voor rang had verleend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1