ROTTERDAMS MiEUWSRLAD Bouw middag plat Sexboten varen nieuwe koers GRAAG .GEDAAN. 0» S=SïS?r~ Duizend ambtenaren in Palace !Bö*i College wil openbaar ministerie laten beslissen: f *°°ZZz RDM- staking voorbij Vis in de Maas niet erg radioactief Krol: Excuus aan commissie Baggerman Actie kost zes ton Demonstratieve vergadering AbvaKabo □ROTTERDAM ZATERDAG :3 MAART 19E2 Rotterdam De vissen en het slib in de Maas bevatten wel «dp radio-actief mate riaal, maar de stralingsni veaus zijn uitermate laag. Ook is uit een driejarig on derzoek gebleken, dat ra dioactiviteit in Maasvis niet waarneembaar stijgt. Dit heeft minister De Koning (landbouw en visserij) geantwoord op schriftelijke vragen van het tweede ka merlid Willems van de PSP. Rotterdam betrekt haar drink water uit de Maas. Het onder zoek naar radio-actieve stoffen in vis en slib in de Maas werd in 1976, *77 en '78 door vier verschillende instanties uitge voerd. Hun eindrapport is nu, met enige vertraging klaar. De minister heeft toegezegd het binnenkort te publiceren. Belgie en Frankrijk hebben plannen om hun kerncentrales aan de Maas, respectievelijk bij Tthange en Chooz uit te brei den. Minister De Koning meent uit de plannen te kun nen afleiden dat het Tritium- gehaite - een radioactieve stof - m de Maas kan toenemen tot aan het toelaatbare. Die toena me zou in strijd zijn met af spraken dat de vervuiling met mag toenemen. Rotterdam - Ir D A. Krol betreurt hel, dat hij de commissie Baggerman, dit» onderzocht heeft of er in Rotterdam sprake is van ontoelaatbare politieke beïnvloeding, ervan heeft beticht, dat zij 'de zaak Krol' vanwege de komen de verkiezingen heeft 'on dergespit". Ir. Krol be schuldigde het college van burgemeester en wethou ders ervan, dat hij om po litieke redenen met be houd van volledig salaris een non-activiteitsregeling had moeten accepteren. In een brief aan het colle ge schrijft ïr. Krol nu, dat het hem duidelijk is ge worden, dal de commissie Baggerman niet de speci fieke taak had zijn zaak te onderzoeken. Nu de com missie Baggerman dus pro cedureel kennelijk met de vrijheid had over zijn klacht een uitspraak te doen mag haar derhalve met verweten worden de zaak te hebben onderge spit, aldus ir. Krol Rotterdam Volgens bonds- bestuurder Siep Doorenbos heeft de landelijke stakingsac tie van de reinigingsdiensten de AbvaKabo al ruim zes ton gekost. Op bijeenkomsten wordt gecollecteerd om het steunfonds, dat door promi nente leden is opgericht, te vullen. De stakers krijgen tij dens de actie hun loon ten vol le uit de stakingskas betaald. Het steunfonds zal de slinken de stakingskas, als dat nodig is, aanvullen. Rotterdam Ruim tweehon derd bouwvakkers, die werk zaam zijn in de Rotterdamse nieuwbouwwijken Zevenkamp en Oosterflank en uit Capelle- Schollevaer, hebben gistermid dag het werk platgelegd. Op die manier protesteerden zij tegen de ziekengeldplannen van de re gering. Tegelijkertijd met deze actie werd het werk ook neergelegd bij een project van Muwi in Rotterdam-Zuid en bij Wilma in Dordrecht. In totaal zijn daar 120 werknemers bij betrokken. In Zevenkamp, Schollevaer en Ooster flank werken 700 man. De Bouw- en Houtbond FNV heeft tot nu toe slechts kleine, voorbereidende acties tegen het ziekengeld gevoerd. Pas in mei moet een accoord bereikt zijn over een nieuwe cao, waarover de onderhandelingen pas in april starten. „Mochten de plannen rond het zieken geld gewoon doorgaan dan zal dat in onze cao-onderhandelingen een be langrijk onderdeel vormen", aldus dis trictsbestuurder Th. J. van Amers foort. Bij de actie gisteren, die door het slechte weer werd gehouden in de aanbouw van de sporthal, voerde Bram Buys, voorzitter van de Bouw en Houtbond FNV, als enige het woord. Komende maandag gaat het bestuur zich verder beraden over eventuele acties tegen het ziekengeld. Al vanaf vier maart werden bedrijven en bouwwerken bezocht door de vak organisatie. Het betrof hier korte werkonderbrekingen. Alleen bij het Dura-projecl, de bouw van de nieuwe bibliotheek, moest de actie worden af gelast door ziekte van een districtsbe stuurder. Bram Buys vindt weerklank bij de veie actievoerders Rotterdam Het college van burge meester en wethouders heeft in zijn streven om sexboteir neer te leggen aan de Parkkade en Waalhaven een nieuwe taktiek uitgestippeld. Niet de Raad van State - zo vindt het Rotterdamse gemeentebestuur - maar het openbaar ministerie is de in stantie, die moet uitmaken of sexbo ten al of niet door de beugel kunnen. De 'koerswijziging' betekent, dat de gemeen te wil dat het sexbotenplan gewoon wordt uitgevoerd en dat pas daarna - als ze er een maal liggen - bekeken kan worden of de wet al of niet overtreden wordt. Het openbaar ministerie moet dan zelf maar beoordelen of het nodig is om in te grijpen. Tot deze stellingname komen de advocaten, mr.E. Droogleever Fortuijn en mr.E.W.J.H. de Liagre Bohl. Het juristenduo heeft voor de ge meente het verweerschrift gemaakt, dat inmid dels is opgestuurd naar de afdeling rechtspraak van de Raad van State Het verweerschrift zal - eind '82 - fungeren als leidraad in het gemeentelijk pleidooi voor het door Kees Jonker opheffen van het schorsingsbesluit van de sex boten vergunningen en het weerleggen van de talloze bezwaren, die er in november '80 toe leidden, dat de sexbotenplannen voorlopig in de ijskast werden gezet. De voornaamste reden daartoe was - zo luidde het oordeel van de voorzitter van de afdeling rechtspraak, mr.J. van der Hoeven - het feit, dat de sexboten in strijd zouden zijn met artikel 250 bis van het wetboek van strafrecht. In dat artikel staat, dat het strafbaar is wanneer iemand een beroep of gewoonte maakt van het opzettelijk bevorderen van ontucht van anderen met derden. Bescherming De twee advocaten zijn van mening, dat ge noemd wetsartikel alleen een norm ter be scherming van prostituees bevat. De gemeente mag volgens hen gerust een vergunning afge ven voor de sexboten zonder daarmee in strijd met '250 bis' te handelen. „Belanghebbenden bij de handhaving van deze norm zijn dan ook uit sluitend degenen die prostitutie bedrijven of daartoe worden gebracht door de exploitanten. De norm heeft niets te maken met de overlast die buitenstaanders - buren of wijkbewoners - eventueel van prostitutie en de daarmee sa menhangende nevenverschijnselen ondervin den. Daarvoor bestaan andere wettelijke bepa lingen, zoals gemeenteverordeningen", aldus De Liagre Bohl en Droogleever Fortuyn. Zij achten de handhaving van de norm van '250 bis' de taak van het openbaar ministerie en van niemand anders. „Het openbaar ministerie kan daarbij het opportuniteitsbeginsel hanteren. Het komt ons voor, dat de voorzitter van de afde ling rechtspraak dit over het hoofd zag bij zijn beschikking van 20 november 1980", zo luidt het verweer. o Een muzi kale visie op de zieken- geldpiannen zorgde voor de nodige af wisseling in Palace ^■r zijn mensen die onze krant nog niet f lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even Naam; verandering in. - ^dreS; Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Pcst( en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van de Laurenskerk. urenskesjr f *Wcode- W0< f r^Piaafc; 7e^foon. I ^"urdeho Rotterdam „Over zie kengeld en ziektedagen hebben we jaren geleden al onderhandeld. Dat was een stuk vakbondsstrijd uit het verleden. Daarom is het ziekengeld een ver worven recht. En dat la ten we ons niet afnemen". Dit zei gistermiddag Her man Bode, de vice-voor- zitter van de FNV, tijdens de demonstratieve verga dering van de ambtena renbond AbvaKabo in ge bouw Palace aan de Zo merhofstraat in Rotter dam. De bijeenkomst, die muzikaal werd opgeluis terd door de theatergroe pen Diskus en de Ama zing Stroopwafels, trok ruim duizend belangstel lenden. De aandacht ging echter voor al uit naar de sprekers van de diverse bonden. Namens de AbvaKabo sprak voorzitter Jan Dutman, die samen met Herman Bode 's ochtends ook al in Spijkenisse enkele hon derden toehoorders had toege sproken. Leo van de Waal na mens de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) en de voorzitter van het district Zuid-Holland-Zuid van de FNV, Wim Vijg, sloten de rij sprekers. De tussenlig gende tijd werd gevuld met muziek en nieuws van het ac tiefront. Maar niet alleen de regering kreeg gisteren in Palace een veeg uit de pan. Ook 'het Christelijk Nederlands Vak verbond (CNV) werd bij her haling de oorlog verklaard. Onmiddellijk nadat Herman Bode nogmaals had benadrukt dat de FNV onder geen beding de verworven rechten prijs geeft, zei hij: „In het rijtje dat zonodig de FNV- een lesje meent te moeten geven, schaart zich helaas ook Harm van der Meulen van het CNV. Helaas, want ik had hem lie ver naast ons gehad. Het CNV vaart een merkwaardige koers. Op het laatste moment hebben ze afgehaakt, Omdat er schade toegebracht zou worden aan onze economie. Maar was dat dan vier weken geleden, toen ze nog wel mee deden, dan ook al niet zo?" Bode besloot zijn toespraak met het uitspreken van de hoop dat de leden van het CNV deze gang van zaken niet zouden nemen, en zich schou der aan schouder met de FNV achter de acties gaan scharen. Namens de ABOP verklaarde Leo van de Waal dat thans de tijd gekomen is, dat ook het onderwijzend personeel tot ac tie dient over te gaan. „We doen het niet graag", verklaar de hij. „Maar nu zijn we er, want het is ons menens. Het onderwijs wordt als melkkoe gebruikt. En zoals het er nu naar uitziet, trekken we in de toekomst ook samen op tégen de plannen van de gemeente Rotterdam. Er wordt ons groot onrecht aangedaan, want lera- reren die ziek thuis zijn ge bruiken die tijd vaak nog om achterstallige werk tn te halen en leerplannen uit te werken. Op andere momenten ont breekt hen daarvoor de tijd En dan wordt er nog gespro ken over het terugbrengen van het aantal uren van 29 naar 26 per week", „Zestigduizend ambtenaren zijn vandaag in verzet tegen de ziekengeldplannen van de regering", sprak districtsvoor- zitter van de FNV, Wim Vijg „Via de radio hoorde tk dat 35.000 het werk hebben onder broken Dit is een groot succes. Maar er zijn ook sombere be richten. Bij het Limburgs Dag blad is het CNV er mgeslaagd een actie te breken en het RSV-concern heeft een scha declaim tegen de FNV inge diend omdat we geen pogin gen zouden hebben onderno men om een staking te voor komen. Hiertegenover staat een goed bericht: Windmill heeft het kortgeding ingetrok ken en toegezegd dat de werk nemers bij ziekte honderd pro cent krijgen uitbetaald" In het rijtje 'goede berichten' pasten ook de mededelingen van het actiefront. „Bij Van Nelle-Lassie ligt het werk de hele dag plat en de door Rot terdam rondrijdende jubileum- tram van dit bedrijf ts voor zien met leuzen van de FNV". Ook de mededeling dat het postorderbedrijf van Terraeu- len was platgekregen oogstte bijval: „Hier staken 75 man en dat betekent dat vandaag de spullen niet bij de klanten zul len worden bezorgd..." Wim Vijg besloot met de woorden: „De ene bond trekt op voor het ziekengeld en de andere bond combineert dit met cao onderhandelingen. Maar de kern is de strijd om het zie kengeld. Als we dit verliezen, verzwakken we onze positie in de bedrijven. En dat mag nooit gebeuren..." .Zie ook pagina 15 'Directie heeft de i zaak uit de haud laten lopen' Rotterdam De sta king, die donderdag avond uitbrak bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij, is gisteravond afgebro ken. Districtsbestuur der Herman Berkhout van de FNVzag tegen acht uur kans de sta kers te bewegen hun actie op te geven. Het werk werd daarna nog niet direct hervat. Aangenomen wordt, dat het personeel van daag weer aan de slag gaat. De wilde stakin gen bij het Havenbe drijf Vlaardingen Oost en Wilton Fijenoord duren daarentegen voort. Volgens Berkhout is do directie van RDM schul- dig aan de moeilijkhe- den, die zich gisteren 'i hebben voorgedaan tus- sen werkwilligen en sta- kers, waarbij herhaalde- f lijk over en weer klap- pen vielen. „Er zijn rui- ten aan diggelen gegaan en er is geknokt. Een 1 krankzinnige zaak. Van de rechter mag de vak- bond geen staking uitroe- f pen. maar nu belazert de i directie de boel. Daar ligt de schuld van de moei- lijkheden, omdat zij don derdag zonder reden de poort sloot, toen actie- voerders van Wilton Fijenoord arriveerden", f Bovendien heeft de di- ree tie volgens Berkhout i toegestaan, dat er werk- willigen-comïté's zijn ge- j; vormd, waardoor zich Y vechtpartijen voordeden tussen deze groepen en stakende werknemers. L Er stond de FNV gezien Y de grote spanningen, die gisteren de hele dag het RDM-terrein beheersten, niets anders te doen dan te vragen de actie te beeindigen. „Maar", ver zekerde RDM-actieleider Rinus Vischschaper, „ais we over twee weken weer aan de bak mogen van de rechter en er nog geen resultaten zijr. be- boekt, zullen we ons op nieuw laten zien". Donderdag zette de avondploeg bij RDM de staking in. Een groep van ongeveer werkwilli gen zag gisterochtend kans de blokkade voor de poort te breken, waar na in de loop van de dag een volgende blokkade volgde.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1