iOTTERDAM 15 Ambtenaren in Spijkenisse laten het afweten N ieuwe burgemeester Fred van Lier: ff1* L m im .XL - Ouders van drugs gebruikers uit de anonimiteit Welzijn- werkers heffen bezetting op Radostan viert jubileum Rotterdams Kieuwsblad za'er-l'ig 13 maar* i9S2 Wor Mahe is 20. 1 gratj; tituut, 50. maj ïrdeku f film ,i Alexa; 931 ll a koj W.Pi en ov «j hef tertalj ballet ot is; terda^' die erdc liusta t. Hf ten it I n hii "tonic s ka;- mdet ''Ik wil Vlaardinger onder de laardin; ;ers worden Vlaardingen/Den Haag De werk- kamer van Fred van Lier, de Haagse .onderwijs-, kunst- en personeelswet- houder, staat al aardig vol met bloe- men. In het bureau van de secretares ses 2ijn de stille getuigen te vinden van een sfeervol onderonsje met de naaste medewerkers, dat net heeft plaatsgevonden: een rijtje champagne glazen en een kartonnen doos met flessen onder het bureau. Het is vrij dagmiddag half vier, een half uur na dat de wethouder van de Commissaris 'der Koningin in Zuid Holland, mr. Maarten Vrolijk, het telefoontje heeft gekregen waarin de officiële aanzeg ging van zijn burgemeestersschap in „Vlaardingen is gedaan. Op 15 april zal hij officieel als burgemeester begin- ;nen. Van Lier, in keurig maar vlot gesneden pak, zit wat onderuit op de fleren bank. „Waarom ik niet op de eerste van de maand naar Vlaardin- t gen kom? Nu kan ik hier nog net wat '.zaken afronden en begin april in de commissie brengen. Ik voel er niet zo oveel voor om alles hier onafgemaakt <te laten liggen." •jDe burgemeestersbenoeming in Vlaardin- ïgen is in Den Haag uiteindelijk toch nog jials een verrassing gekomen. En dat on danks het hardnekkige gerucht, dat de Haagse wethouder de laatste jaren al tien- l tallen sollicitaties naar burgemeestersva- catures zou hebben geschreven. Een ge- Irucht, dat hij graag wil ontkrachten. „Het aantal sollicitaties dat ik achter de rug 2heb, is op één hand te tellen, en daar za- door Paul Houkes ften ook nog wat zoals ik ze noem verplichte nummers bij: gevallen waarbij *ik door de partij was uitgenodigd om te ^solliciteren." Dat Van Lier het Haagse 2 college van B en W en de gemeenteraad izou verlaten aan het einde van de huidige zittingsperiode, dat had hij drie en een half jaar geleden al uitdrukkelijk gesteld. s|„ïk heb nooit zozeer een carrière voor mezelf uitgestippeld, maar ik heb altijd li wel geprobeerd om na vijf of zes jaar sl weer iets anders te gaan doen. Je blik jiweer eens verbreden. En altijd heb ik bij igeen nieuwe baan weer gedacht: red je dat wel? Dat was zelfs heel sterk toen ik acht f7jaar geleden plotseling 'wethouderabel' .ri bleek te zijn.1' |r_ Twijfels aan zijn capaciteiten om het burge- meesterschap in een stad als Vlaardingen £goed waar te nemen heeft Van Lier echter a-zeker niet. „Ik heb gesolliciteerd omdat ik !*jtzo eigenwijs ben om te denken, dat ik be- tristuurder ben. Als je plotseling raadslid wordt, dan ga je aan zo'n klus beginnen en .ja enige tijd ben je min of meer automatisch wethouder geworden. Als je na een tijdje merkt, dat dat redelijk gaat, dan krijg je er erg veel lol in. Daarbij moet gezegd worden dat de wisselwerking met de mensen met wie je moet werken vreselijk belangrijk is. Ik ben als een kind zo blij'dat die samen werking hier altijd zo goed is geweest." Band met Vlaardingen Van Vlaardingen weet de toekomstige bur gemeester al het een en ander. „Het js gek, het is me opgevallen dat veel mensen die me de afgelopen dagen zijn komen felicite ren, op de een of andere manier een band met Vlaardingen hebben. Die heeft er fami lie wonen, een ander heeft er nog eens zelf gewoond, weer iemand heeft er een tweede huis dat vond ik heel opvallend. En nog frappanter is dat ik zelf óók een band met Vlaardingen heb. Wij waren met drie broers thuis en de middelste ging varen bij de Shell, met Pernis als thuishaven. Wij gingen hem erg vaak wegbrengen en halen, met het pontje vanaf het Hoofd in Vlaardingen. Daarna bleven we altijd even m Vlaardin- Fred van Lier, over enkele weken de nieuwe burgemeester van Vlaardingen, blij met een welkomstaart gen rondhangen, En nu, in de afgelopen ja ren, kom ik zelfs tamelijk veel in de stad. Met het Haagse college van Ben W verga deren we ettelijke malen buiten de deur en dat doen we meestal m het Vlaardmgse Del tahotel. Van de week zijn we er ook nog ge weest." Voor Van Lier het definitieve besluit nam om naar de vacature in Vlaardingen te solli citeren, heeft hij eerst met zijn vrouw een hele dag in de stad rondgereden, om de sfeer te proeven en wat indrukken op te doen. „Ik weet zeker dat ik me er thuis zal voelen", zegt hij. De afgelopen dagen heeft hij verder heel wat informatie over de stad en de problemen die hier spelen, doorge worsteld. De stadsvernieuwing, de parkeer garages en de inhoud van de net aangeno men politienota: hij heeft zich er al wat op georienteerd. Coed uitgangspunt Dat de Haagse wethouder het in Vlaardin gen zonder eigen portefeuilles zal moeten doen, en dat hij zich als burgemeester alleen maar bezig zal kunnen houden met de wet telijk voorgeschreven taken als politie, brandweer, openbare orde en rampenbe strijding, is voor hem volstrekt geen pro bleem. „Ik denk dat dat een goed uitgangs punt is. Je bent als burgemeester niet demo cratisch gekozen: je kunt niet met een motie van wantrouwen naar huis worden ge stuurd. Dan moetje je eigenlijk ook niet met politieke portefeuilles bezighouden. Maar reken er wel op dat je als burgemeester erg veel kunt doen in zo'n stad. Het is heus wel méér dan alleen het technisch voorzitten van de raads- en collegevergaderingen. Het vormen van een team, de brug zijn naar de burgerij toe, de procesbewaking; het zijn za ken die juist een burgemeester moet doen. Ook als een bepaald onderwerp jouw porte feuille niet is, moet je weten wat er omgaat. Je moet weten wat er in die stad leeft. Als burgemeester zul je soms ook de laatste praatpaal zijn waar burgers terecht kunnen, wanneer ze willen weten of iets echt niet anders kan. Ook al kun je als praatpaal mis schien geen oplossingen bieden: ook die functie is vreselijk belangrijk." Eindstation Vast staat voor van Lier, dat Vlaardingen zijn eindstation zal worden. Nogmaals ver anderen, dat zit er niet meer in, vindt hij zelf. „Ik ben nu 54; ik heb nog tien jaar te gaan. Veranderen op deze leeftijd kan nog, maar straks niet meer. In Vlaardingen wil ik erg graag een aantal jaren fijn werken, maar dat wordt dan wel de afronding." Een eindstation, dat voor Van Lier in dub bele betekenis plezierig is Hij vertelt gek op stations te zijn. laat zien dat diverse van de vele kunstwerken die op zijn Haagse werk kamer hangen stations te zien geven en be kent dat zijn grootste hobby nog steeds het spelen met tremen is. „Ik heb er de laatste jaren nauwelijks meer de tijd voor gehad Alles staat ingepakt in dozen en kisten. Maar als ik straks een huis »n Vlaardingen ga betrekken, dan zit »k er toch op te spin zen om daar weer wat ruimte voor te heb ben..." Voor Fred van Lier is een periode begonnen van afscheid nemen en kennis maken. Daarna een nog wat langere periode van in werken m de Vlaardmgse situatie. Dat dat inspanning zal kosten, daar is hij van over tuigd. „Maar ik wil graag Vlaardmger onder de Vlaardingers worden Ais ze over een paar maanden niet meer spreken over die vent uit Den Haag, dan weet ik. dat :k dat een beetje heb bereikt." Rotterdam Ongeveer tweehonderd mensen hebben gisteren in de Pauluskerk in Rotterdam gediscussieerd over de problemen van ou ders van drugsverslaafden. De helft van de aanwezigen was zelf ouder van vooral heroïneverslaafden. De belangstelling voor deze door de 'Anonieme Families Rotterdam' georganiseerde bijeenkomst, was veel groter dan verwacht. Veel ouders van drugsvers laafden menen dat er onvol doende naar hun ervaringen wordt geluisterd en maakten daarom van de gelegenheid gebruik om de problemen waarmee zij zitten kenbaar te maken. Er werden vragen ge steld aan artsen, politiemen sen, hulpverleners, de junkie bond en aan de ouders, die stap uit de anonimiteit hadden aangedurfd Vooral over het feit hoe een ouder zich tegeno ver zijn verslaafde kind moet opstellen, werd uitvoerig ge sproken De meeste ouders hadden be hoefte aan het uitwisselen van ervaringen en velen kwamen tot de conclusie dat het beter is je er met voor te schamen dat je kind verslaafd is, maar er openlijk met elkaar over te spreken. Rotterdam De circa vijftig welzijnswerkers van de stich ting maatschappelijk werk Rotterdam hebben gistermid dag na ruim een week de be zetting van het gebouw van hun werkgever opgeschort. Er is volgens een woordvoerster van de bezetters een bemidde lingspoging gaande, die een vervanging tot stand moet brengen van het zittende be stuur, dat naar aanleiding van de actie is gevormd De bezetters willen dat het huidige bestuur en directie vertrekken omdat zij het alge meen maatschappelijk werk voor Rotterdam met in een stedelijke organisatie willen houden. De protesterende wel zijnswerkers beraden zich op verdere acties als de bemidde lingspoging voor 19 maart niet lot resultaat leidt. Rotterdam Het Rot tot dams folkloristisch ensemble Rados tan viert morgenmiddag het 20-jarig jubileum met een spe ciale voorstelbng in het Thea ter Zutdpiein (aanvang 14,15) Radostan bestaat van oudsher uit een orkest en een dans groep. Maar sinds najaar 1980 is het ensemble ook een koor rijk. Dit koor zal zich morgen middag voor het eerst officieel presenteren Ook zullen enke le nieuwe choreografien in première worden gebracht. demonstreren In de regen, 'daar word je ziek van'.... Spijkenisse Naar schatting een kleine driehonderd mensen hebben gisteren in Spijkenisse gehoor gegeven aan de oproep van de AbvaKabo om voor twee uur het werk te onderbreken en aanwezig te zijn bij een demonstratieve bijeenkomst tegen de korting op het ziektegeld in en om sociaal- cultureel centrum De Stoep. De belangstelling van de zijde van de plaatselij ke ambtenaren, die van het college toestem ming hadden gekregen aan de aktie deel te ne men, was vrij gering. Vijfenvijftig bouwvak kers, werkzaam aan een groot warenhuis pal naast De Stoep, legden spontaan het werk neer om aan de demonstratie deel te nemen. Ruim zestig, merendeels jeugdige, werkneemsters van het postorderbedrijf Ter Meulen uit de Spaan- sepolder in Rotterdam kwamen per bus naar Spijkenisse en wisten mede door hun zangkun sten een swingend karakter aan de bijeenkomst te geven. Een afvaardiging van het onderwij zend personeel in Spijkenisse was voor deze ge legenheid verkleed als zieken, compleet met krukken en met armen en hoofden gewikkeld in verband De betreffende leerlingen waren of in overleg met de ouders naar huis gezonden of werden opgevangen door achtergebleven leer krachten. Kort nadat de leiding van de sociale werkplaats De Welplaat in vergadering bijeen kwam, vertrokken tien werknemers naar De Stoep. Op eigen initiatief hadden zij daarvoor een aan rolstoel-vervoer aangepaste bus én een taxi gecharterd. Uit de bijval die de verschil lende sprekers kregen, waaronder FNV-man Herman Bode. terwijl de aangekondigde BVA- KABO-voorzitter Jan Dutman op het laatste moment verstek moest laten gaan - bleek dui delijk dat de aanwezigen hardnekking zullen vasthouden aan hun verworven recht op hon derd procent uitkering bij ziekte. Plaatselijke onderwijzers hadden hun uitmon stering aangepast aan de demonstratie tegen de korting op het ziektegeld. In eerste instantie werd de bijeenkomst in het amfitheater buiten De Stoep gehouden. De ge staag vallende regen - „Dit is weer om ziek van te worden" - noopte de organisatie de bijeen komst binnen voort te zetten. In diverse uitmonsteringen maakten Spijkenisser actievoerders duidelijk hoe ze over de ziekengeldplannen denken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3