I BPÏTIROflM It t Rotterdam geeft de toon aan bij PvdA Rijnmond jSmit-Lloyd verstandig' Goed spelend Hermandad mist publiek 25r termeulen natuurlijk ia ter meulen natuurlijk Industriebond CNV over ziekengeldacties: *s Benzinestation overvallen Weissink: investeert Niveau presentatie concerten redelijk goed RZ/KV 'RY/SW Rotterdams Nieuwsblad" maandag 15 maart IS82 'FNV is op de verkeerde weg' Rotterdam „In de ziekengeldacties is de In dustriebond FNV te ver gegaan. Daarom vond [fik de bezetting van het Adriaan Volkerhuis ook een daad van onbehoorlijk gedrag. Want als je op deze wijze moet proberen oplossingen te vinden voor het ziekengeldprobleem ben je volgens mij geheel op de verkeerde weg". Dit zegt districtsbestuur der Gerrit Duel van de Industriebond CNV over de rol van het FNV. De christelijke werknemer sorganisatie houdt zich be wust afzijdig van alle zie- I kengeldacties in Rijn- mond. Over de wilde stakingen bij Wilton Fijenoord, het Ha venbedrijf Vlaardingen Oost en de Rotterdamse Droogdok Maatschappij zegt Duel; „Be wijzen kun je het nooit, maar ik kan me niet aan de indruk onttrekken dat de Industrie bond FNV achter de scher men een rol meespeelt. Men heeft niet getracht de zaak af te remmen, maar eerder om de stakingen op gang te brengen. Bij ons leeft duide lijk het idee, dat zij niet doen wat de rechter hen heeft ge zegd. Die indruk krijg je heel sterk ais je in de actiecentra niet de mensen praat. Bij alle stakingen zie je kaderleden van de Industriebond FNV vooraan staan". De huidige acttes in de metaal industrie omschrijft Duel als 'een betreurenswaardige zaak'. „Zorgen maken we ons om de gevolgen van de stakingen voor de werkgelegenheid. De schade loopt in de miljoenen en schepen zullen Rotterdam nog lange tijd mijden. Voor Vlaarchngen-Oost zal het mo gelijk moeten zijn om na de acties de orderportefeuille weer redelijk te vullen, maar voor de werkmaatschappijen van Rijn Schelde Verolme in Rijnmond zal het een moeilij ke zaak zijn. Baar gaat het toch al ni°t zo goed. Ze spre ken nu al over de valide werkplaats van de overheid". De gevolgen van de stakingen laten 2ich volgens Duel nu al zien. „Bij Vlaardingen Oost ligt nu een boot aan de kant, die klaar is. De stakers willen die schuit niet laten vertrek ken totdat de eisen zijn inge willigd. Logisch dat er nogal wat mensen zijn die zich daar druk overmaken. Het is geen goede zaak." Over het optreden van de ac tievoerende werknemers ver baast de Industriebond CNV zich. „We vragen ons af waar ze bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij mee bezig zijn. Dat knokploegen werk willigen buiten zetten, is on verkwikkelijk. De vraag komt, en hij is nu al een paar keer gesteld, of wij geen ploegen moeten samenstellen om de poon te ontzetten. Tot nu toe Rotterdam Drie jongelui van ongeveer achttien jaar hebben vrijdagavond een ben zinestation aan de Stad ^ou ders weg overvallen. Eén van de daders richtte een vuurwa pen op de 28-jarige pompbe diende. Hij moest de dagop brengst in een tas doen. De pompbediende deed er vier honderd gulden in en beweer de dat dit bedrag de volledige dagopbrengst was. De overval lers drongen aan op meer geld, maar toen zij dat niet kregen, namen ze de benen. hebben we dat kunnen ver hinderen. Heethoofden hebben we kunnen intomen, maar als de stakingen zich zo grimmig blijven ontwikkelen als nu, komen er ongelukken van. Laten we hopen van niet. Ten slotte moeten werkwilligen en stakers straks weer met elkaar samenwerken. En dat wordt wel eens vergeten". De Industriebond CNV sluit niet uit dat ook zij wel eens kunnen besluiten tot stakingen als er geen oplossingen komen. „Het stakingswapen zien wij als uiterste middel. We hebben nog lang niet het gevoel dat het overleg over het zieken geld is vastgelopen. Daarom houden wij ons cp dit moment afzijdig. Maar er mag geen af breuk gedaan worden aan de huidige arbeidsovereenkom sten". Het eerste akkoord over een uitbetaling van honderd pro cent ziekengeld in Rijnmond, bij Windmill in Vlaardingen, is in ds gelederen van de christelijke werknemersorga nisatie met angst ontvangen. „De directie van dat chemi sche bedrijf is erg onzorgvul dig geweest, nu zij onder druk van een dreigende staking heeft gehandeld. Maar ik ben er bang voor dat de Industrie bond FNV straks de wagen voor de poort zet, als de rege ring deze afspraak wettelijk verbiedt. Dan blijkt dat Wind mill zich in de nesten heeft ge werkt", aldus Duel, die in het vage laat of hij straks zal aan schuiven bij de Industriebond FNV. Volgens hem zijn er tus sen de regels door toch nog openingen voor verder onder handelen. De Industriebond CNV krijgt van de collega's van de FNV regelmatig te horen, dat de 'christelijker! zich verschuilen'. Duel: „Dat verwijt vind ik kwalijk. Want wij doen dat niet. Op basis van zelfstandig denken houden wij er een ei gen beleid op na". Daarom ontkent Duel hard nekkig dat het CNV op de stoel van de werkgever zou zitten. De districtsbestuurder is weinig te spreken over hun opstelling in het ziekengeld conflict. „Ik vind dat in deze affaire de werkgevers hun taak hebben verzuimd. In het eerste plan van de regering hadden zij hun standpunt ai duidelijk kenbaar moeten ma ken. Maar ze hebben zich steeds verscholen achter alge mene opmerkingen. Alle par tijen hebben een waarschu wende vinger opgestoken. Dat gebeurde al in februari. Nu het menens is, zijn ze ge schrokken. Die acties hebben ze aan zichzelf te wijten," BOVEN: Mevrouw Albers verricht de doopplechtigheid. LINKS: De Smit-Lloyd 75 aan de Parkkade Rotterdam Met de Smit-Lloyd 75, zaterdag aan de Parkkade in Rotter dam gedoopt en overgedragen, is de laatste van een serie van vijf sleep en bevoorradingsschepen afgeleverd, die in oktober 1980 bij de noordelijke werfcombinatie Con os hip is besteld. De schepen hebben elk een geïnves teerd vermogen van 6000 pk. Conos- hip bouwt nu nog zes bevoorradings schepen van elk 4000 pk voor Smit- Lloyd en scheepswerf De Waal in ZaJtbommel twee van 9500 pk, de grootste die Smit-Lloyd ooit heeft besteld. Een investering van zo'n honderd miljoen gulden. De heer J. W. H, Weissink, lid van de hoofddirectie, zei daar zaterdag over: „Er zou gezegd zijn, dat Smit- Lloyd teveel in nieuwbouw inves teert, hetgeeen tot overcapaciteit kan leiden. Dat is een onjuiste gedachte. Een deel van onze nieuwe vloot is bedoeld als vervanging van oude tonnage. Bovendien trekt de offsho re-markt enigszins aan. Daar spelen wij, op een verstandige manier, op in. Daarom ook willen wij samen werkingsverbanden in het buitén- land aangaan met lokale partners om protectionistische maatregelen te ontlopen in de offshore". De Smit-Lloyd 75 werd zaterdag ge doopt door mevrouw E. Albers, echt genote van een directeur van de NAM, voor wie het schip op het Ne derlands plat van de Noordzee gaat werken. Het voorjaar staat voor de deur... Dus de grote schoonmaak kan weer beginnen Een nieuwe vitrage maakt het geheel nog frisser En de prijs is geen pro bieem 180 cm hoog Per meter van 6,25 voor kj m _L Rotterdam Het optreden ter bescherming tegen geweld op burgers door diverse landelij ke politiekorpsen staat uitge breid ter discussie, de publieke belangstelling ervoor is groot. Dit in schrille tegenstelling tot het optreden zaterdagavond van de Politie Harmonievere niging Hermandad, die iets meer dat een halve Doelenzaai ■wist vol te krijgen met een programma dat vol zat van muzikaal geweld en geva rieerdheid in de te spelen wer ken. Hermandad, onder leiding van' Cor Pronk (Jean Gruter ver trok vorig jaar met stille trom) bracht een afgewogen pro gramma, waarin de assistentie van de muzikaal leider van het eerste uur, Dick Koster, merkbaar was. Verder had de harmonie zich verzekerd van de medewerking van de Drumfanfare „Hermandad", het Volendams Operakoor (VOK), een pianist en twee so pranen. De prestaties van het VOK (werken uit 'Martha', 'Die ver- kaufte Braut', Grafin Mariza enz.), zijn al met veel lovende superlatieven beschreven en aan de aldus opgebouwde re putatie viel zaterdagavond niets af te dingen. De VOK- uitvoeringen kregen extra re liëf door optredens van de Amerikaanse sopraan Betty Me.Donald en een dito stemty- pe uit eigen kweek. Tiny Sier) Het optreden van 'Herman dad', gezamenlijk met de drumfanfare, zoals in 'Micko' en 'Stand By' van Randy Beek, liet door de beheersing van de hoeveelheid 'zacht ko per' een plezierige, wollige klankkleur horen en de vraag door Gerard van den Heuvel is gerechtvaardigd waarom deze drumfanfare niet meer in het programma wordt ver werkt dan de huidige twee op tredens. Solerend Hermandad, sedert vijf weken onder leiding van de nieuwe, 31-jarïge dirigent, verdient het voordeel van de twijfel. Niets is zo moeilijk dan in korte tijd wennen aan een nieuwe directie en het eens worden over de interpretatie van reeds gekende werken. De samenwerking met de vo rige dirigent klikte niet en af gewacht moet worden hoe de nieuwe combinatie het er in de toekomst vanaf gaat bren gen. Het debuut van Pronk hield voorlopig een belofte voor de toekomst in. Vanaf de eerste slag demonstreerde hij een behoorlijk overwicht en presenteerde hij in de meeste programma-onderdelen een gemotiveerd- en vastberaden spelend orkest. Dat hier en daar de orkestbalans (was het orkest geheel compleet?) niet geheel in evenwicht was, zal op 20 maart aanstaande zwaar der wegen dan tijdens het con cert, toen voor goeddeels eigen publiek moest worden ge speeld. Dan zal 'Hermandad', in het kader van de presenta tieconcerten, een uitvoering in de kleine Doelemaal geven onder het gehoor van een strenge, maar rechtvaardige jury. Ondanks een plezierige zater dagavond muziek maken, blijft de vraag interessant of het voor een amateurmuziek vereniging als Hermandad nog wel verantwoord is om voor eigen rekening en risico een dergelijk concert in de grote' zaal van De Doelen te geven. Hermandad betaalde 9.000 gul den zaalhuur, had verplichtin gen aan medewerkers en moest minstens 2000 kaarten verkopen om quitte te spelen. Door de kleine 12GQ toehoor ders van zaterdagavond komt de vereniging in de rode cij fers en worden concerten van dit kwalitatief behoorlijk kali ber, haast onmogelijk. Her mandad overweegt dan ook serieus met andere orkesten (Brass '79 en enkele Rotter damse koren?) voor het geven van concerten, samenwerking te gaan zoeken. Scherp geprijsd... zijn deze wollen tafel lopers in warme kleurenkomDtnaties en mooie dessins van zuiver scheerwol in verschillende maten Maat 55 x 80 cm_ vanaf 70 x 140 cm voor 79,50 70 cm rond voor 49,50 Rotterdam Een tussenba lans van de prestaties van de Rotterdamse Harmonie- Fanfare- en Brassorkesten deelnemend aan de presenta tieconcerten die onder auspi ciën van de Rotterdamse Kunststichting worden ge houden. Iaat een alleszins re delijk resultaat zien. Jurylid Jaap Koops (dirigent van de Mariniers Kapel) kreeg tot d.usverre van de orkesten een zelfde indruk als vorig jaar. „Er is programmatisch wederom gestreefd naar een sterke afwisseling, hetgeen voor het publiek een aan trekkelijke zaak is", zei hij eq sprak verder van een re delijk goed niveau. Het publiek weet de weg naar de HaFaBra-concerten duidelijk te vinden, getuige vrijdag, toen in een yolle Klimmende Bever in IJssel- monde onder andere het plaatselijke fanfarekorps optrad, alsmede de Douane Harmonie, de RET en een onderdeel van het Leger des Heils. Daarvoor had Brass '79 zich in de kleine Doelen zaal gemanifesteerd. Onder meer roet een Scherzo uit het Concerto Symphonique van Henry Charles Litolff, waarmee Brass '79 haar in middels gerenommeerde ko pergeluid vermengde met pianoklanken. Door de jury als „moedig" betiteld, door de toehoorders als verras send en boeiend gekwalifi ceerd. In de Klimmende Bever eveneens verrassingen. Zoals het spel van de Doua ne Harmonie. Het orkest staat sedert een paar maan den onder leiding van Hans Hardonk. „Er waait nu een frisse wind door het orkest", fluisterde Koops. waar^ schijnlijk niet gespeend van enig chauvinisme. Hardonk is een uitermate gewaardeer de blazer bij dc Mariniers- kapel en probeert, tot nu toe met succes, zijn kwaliteiten als dirigent te bewijzen. Voorlopig kreeg de Douane Harmonie het predikaat 'goed' opgespeld, terwijl het Chr. Fanfarecorps IJssel- monde met 'redelijk goed' een trapje lager bleef staan. Ook daar zwaaide een nieu we dirigent, Hans Meyvogel, de stok. resulterend in een dynamische presentatie. door Gerard van den Heuvel „Zeer muzikaal", volgens de jury. Met de toevoeging 'vol doende' blijft de Muziekve reniging R.E.T. wat achter bij de prestaties. Het jury- commentaar; „Ze spelen on der hun niveau en kunnen duidelijk beter". Er volgen nog twee presen tatieconcerten (20 en 27 maart in de kleine zaal van de Doelen), waar onder meer Hermandad, de Shell Harmonie en Brassband Rijnmond te beluisteren zijn. De toegang tot beide avonden is vrij. Rotterdam Grote veront waardiging heerste er bij de afdelingen Spijkemsse en Bernisse van de PvdA in Rijnmond Het feit, dat de Rotterdamse afdelingen sa men met Schiedam en Vlaar dingen woensdagavond al een kandidatenlijst voor de Rijnmondraad hadden voor gekookt als alternatief voor het bestuursvoorstel, was in het verkeerde keelgat ge schoten. Bermsse wil zich{ zelfs uit de kieskring Rijnmond van de PvdA terugtrekken en hun wethouder voorstellen alle bindingen met de Rijnmond- raad te verbreken. De Rotterdamse afdelingen hebben samen met Schiedam en Vlaardingen de absolute meerderheid in de kieskring- vergadering, Daarom zei Sptj- kenisse-voorman Arie Ketting al, dat de hele vergadering, waarop de kandidatenlijst voor de Rijnmondraad moest wor den vastgesteld, feitelijk een farce was. Bij de stemmingen over de kandidaten bleek hij wat dat betreft gehjk te krij gen. De „Rotterdamse lijst" haalde telkens meer stemmen dan de lijst van het kieskring- bestuur. Over één kandidaat wai de hele vergadering het zaterdag morgen eens: Lenie van Rijn- Velïekoop zai de Rijnmondlijst bij de komende verkiezingen aanvoeren. Eenheid nodig Kieskringvoorzitter Hennie Veurtjes maakte de vergade ring duidelijk, dat het bestuur de nadruk had gelegd tip een heid in de nieuwe fractie bij het zoeken naar kandidaten. Het bekennen van eigen kleur, wat vier jaar geleden een seelctiekriterium was, is het bestuur de afgelopen vier jaar in Rijnmond niet zo erg bevallen. Het bestuur wilde op de eerste vier plaatsen de toe komstige Rijnmondgecommit teerden zetten en op de vijfde tot en met de negfcnde plaats de kandidaten voor fractie voorzitter en bolkvoorzitters. Zelf was het bestuur daarvan afgeweken door Ellen van Veenen op de vierde plaats te zetten, terwijl ze niet bereid is am gecommitteerde te worden. Hel bestuur rekent erop, dat de eerste dertig plaatsen op de lijst zeker zijn van een plaatsje in de Rijnmondraad. Momen teel heeft de PvdA 38 raadsle- den.De huidige gecommitteer den L.H. Dijkers, A.G. Kjoots en J. Laan keren in ieder ge val met in het dagelijks be stuur terug. J. Laan is van de lijst geschrapt, omdat hij op de tweede plaats staat voor de ge meente Rotterdam, L. JDijkers is helemaal naar een onzekere 35-ste plaats terugverwezen en heeft m een brief daarover zijn ontstemming duidelijk ge- maakt, terwijl A. Kloots ntqt bij de eerste tien kandidaten Op drie punten corrigeerde 'de vergadering het voorstel van het kiesknngbpstuur P. Pa- tijn, die bereid is gecommit teerde te worden, kreeg de daarvoor bestemde vierde plaats. De huidige fractievoor zitter R. Suurendonk, die het bestuur naar de zestiende plaats had verwezen, is op de achtste terecht gekomen en daarmee weer één van de kan didaten voor hel fractievoor- zittersehap De twee bestuurs leden van het gewest Rotter dam, C. van Wijk en D, Pet'- tinga, die het bestuur om die reden laag op de lijst had ge zet, zijn een stuk hoger op de lijst terecht gekomen. Ook an dere Rotterdamse kandidaten stegen een aantal plaatsen ten koste van de overige regio's, pogingen van de afdeling Spij- kenisse om L, Edzes-van Loon bij de eerste vier kandidaat gecommitteerden te krijgen, mislukten. De definitieve lijst ziet er nu als volgt uit: l L. van Rijn-Vellekoop, 2 J de Jong, 3 L, van der Jagt. 4 P. Patijn, 5 E, van Veenen, 6 H. de Block, 7 C. Boerman, 8 R. Suurendonk, 9 J. Simons, 10 U. van Rijn, 11 L. Edzes- van Loon, 12 C. van Wijk, 13 F. Prins, 14 L. Tigges, 15 C. van Dongen, 16 C. de Zwart. 17 B. Noorlander, 18 A, Kloots, 19 D. Pettmga, 20 B. Vester, 21 L. Hoffman, 22 T. de Wreede, 23 G. Kooreman, 24 C. de Vries-Kagchel, 25 D. van der Laan, 26 E. de Boer-Kuiper. 27 C. Schmitz, 28 D. Koen-Dieh- le, 29 R. Jansson, 30 L. Stroob er, 31 H. Schippers, 32 S. Rooi- mans-van Veelen, 33 H. Hen- drikx, 34 D. Appel, 35 L. Dij kers. -3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3