Zakkende Zaneveiier voor rekening gemeente watoom. Intrekken subsidie jeugdcentrum dreigt 'CDA Vlaardingen buitenbeentje' m m ir m PvdA^pikt' CPÏV-motie over armen VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT m TV REPARATI Plannen Harmonie zijn rond Theatervernieuwend podium-café kan in september beginnen j Afwijkende standpunten over Zestienhoven en rijksweg 19 1ST IS (T IE B TIE 1 EL IE V. TeLoo tegen Ombudsman: 'Bouw nieuw woonwagen kamp start over een jaar' Mil j oenenstrop voor Maassluis PPR: ook energie leveren aan krakers Radiopiraat uit de ether Bellen telefoon 346000 Gemeente zit op hete kolen Mauritsschool nog te duur Brand verwoest bedrij fswoning Werkwilligen breken door barricade heen Vier kelderboxen in vlammen Fietsen op slot: toch gestolen Botsingen: twee naar ziekenhuis DINSDAG 16 MAART 1982 Vlaardingen De Vlaar dingse Kunststichting ver wacht veel van de samen werking met Maarten Put man, de toekomstige di recteur van de Stadsge hoorzaal. Samen met Put man gaan twee afgevaar digden van de Kunststich ting de programmering verzorgen van De Harmo nie, waar vanaf september theater wordt gebracht in de sfeer van ontmoeting. Een soort theatercafé, min of meer een voortzetting van wat B'bwana deed aan de Hoflaan. Een rapport dat de werkgroep Harmo nie hierover maakte is door B en W goedgekeurd. „We hebben wel vertrou wen in de samenwerking met Putman", zegt Luc Staub van de Kunststich ting. „Hij heeft in Breda ook een theater opgezet dat aan vernieuwing deed; hij is heel deskundig op dat gebied." Terwijl die samenwerking toch een compromis is, want de stichting wilde aanvanke lijk de programmering zelf in handen hebben. „Maar wat wij in gedachten had den", zegt Staub, „was toch niet te realiseren." De vernieuwingen m de Harmonie moeten in sep tember beginnen met een st.rtjaar. Als de plannen door de raad worden goed gekeurd kan tijdens de zo- mersluiting met de verbou wing van de foyer tot podi um-café worden begonnen. Van de Harmonie wordt een zaal gemaakt die ge schikt is voor het soort con fronterend theater zoals dat de werkgroep voor ogen staat, zonder podium of tri bune. Het Harmoniecom plex moet volgens de werk groep een eigen karakter ontwikkelen. „Het eerste jaar wordt zeker geen ideale situatie", zegt Staub. Het streven is ernaar om dat eerste seizoen mini maal elke week een thea terstuk te brengen. De ver nieuwing kan niet te dras tisch worden doorgevoerd, want veel groepen hebben nog een contract lopen voor de Harmonie. Het totaalpro gramma dat de Kunststich ting wil kan in het begin ze ker niet helemaal uitge voerd worden. In dat pro gramma zit ook jazz, pop, li teratuur, filmvoorstellingen en actieve kunstbeoefening. Pas in het seizoen *82/'83 kan het grootste deel van dat programma worden uit gevoerd. Sommige ideeen van de Kunststichting zijn in het uiteindelijke compromis niet meer terug te vinden. Zo wilde die stichting de binnenplaats zo inrichten, dat er openlucht-voorstel lingen kunnen plaatsvin den, en de mogelijkheid om een terras aan de kant van de Schiedamseweg te ma ken zou ook onderzocht moeten worden. Luc Staub begrijpt wel waarom dal met in het voorstel terug is te vinden: „Dat is allemaal toch te detaillistisch om nu al te regelen." Het oude gebouw van B'bwana aan de Hoflaan wil de Vlaardingse Kunststich ting ook weer in gebruik nemen. Daar zou dan ver gaderd kunnen worden en er zouden twee muziekgroe pen kunnen oefenen. En achter dat gebouw zouden weer net als in de tijd van B'bwana openlucht-voor stellingen gegeven kunnen worden. Vlaardingen De Vlaardingse gemeenteraadsfractie van het CDA vormt een buitenbeentje wat betreft de standpun ten binnen die partij aangaande de aanleg van rijksweg 19 en de toekomst van vliegveld Zestienhoven. Dat maakte Leo de Snayer, lid van de Provinciale Staten voor de christen demo craten, op een ledenvergadering van de Vlaardingse afdeling van deze partij duidelijk. I „De CDA-statenfractie heeft er voor gezorgd dat rijksweg 19 in het streekplan is opgeno men", meldde De Snayer zijn partijgenoten. „De problemen die Vlaardingen door de aan leg van de rijksweg zal krij gen, zijn niets vergeleken met de verkeerschaos, waarmee vele plaatsen in het Westïand dagelijks te maken hebben. Op korte of lange termijn bete- [l^kent dit de realisering van deze weg, waarin nu ai tachtig miljoen gulden is geïnves teerd". De Vlaardingse CDA- leden zijn evenwel van me ning dat door aanpassing van rijksweg 33 een goede ver keersafwikkeling mogelijk is. Ook wat betreft luchthaven Zestien hoven bestaat verschil van mening. Vlaardingen stemde onlangs voor het op doeken van het vliegveld, ter wijl Provinciale Staten juist voor het voortbestaan van Zes tienhoven heeft gekozen. Sta tenlid De Snayer: „Zou het vliegveld verdwijnen, dan gaan 1.200 arbeidsplaatsen di rect en 800 indirect verloren. Het veel gehoorde argument dat op deze plek woningen moeten worden gebouwd, gaat mijn inziens dan ook niet op. Rotterdam moet eerst eens aan zijn 14.000 leegstaande wonin gen denken". Schiedam Burgemeester John te Lóo heeft tegenover VA- RA's Ombudsman Frits Bom de toezegging gedaan, dat in Schiedam over een jaar begonnen zal worden met de bouw van het nieuwe woonwagenkamp aan de Koekoekslaan, al dus Bom gisteravond in zijn uitzending. De burgemeester gaf tegeno ver Bom toe, dat ook hij de toestand in het oude kamp Hof van Cyrene aan de Schiekade 'niet te verteren' vond. De Ombudsman be steedde gisteravond voor de VARA-televisie ruime aan dacht aan de toestanden in het oude kamp. Gisteravond kwamen beel den de Nederlandse huiska mers binnen die associaties opriepen met woonwijken in de Derde Wereld of aan de sloppenwijken van Napels. Hen blik over het ernstig verwaarloosde complex, de slechte afwatering, de le vensgevaarlijke eleetrieiteit- saansluitingen en sanitaire voorzieningen die strijdig zijn met alle hygiëneregels, zorgde niet voor de beste re clame voor Schiedam. „Ach", klaagde een kampbe woonster, „we zijn al zolang tnet de gemeente in de weer, naar naar ons wordt toch niet geluisterd. We wachten al tweeëntwintig jaar* op een op- In hoeverre Schiedam er m slagen de toezegging ge- ■jtend te doen is niet te zeggen. Met geen woord werd in de uitzending gerept over de vele .bezwaarschriften, die al zijn ^oorspeld als de wijziging van bet bestemmingsplan voor de «joekoekslaan, waarin hel Pian voor het nieuwe kamp is opgenomen, ter inzage zal borden gelegd. Die bezwaar schriften zullen de bouw ern- st!g kunnen vertragen. De zakkende Zaneveider: strop voor gemeente Maassluis De herstel kosten van de zakkende Zaneveider komen voor tóch rekening van de gemeente Maassluis. Een arbitragecommissie heeft bepaald dat het Maassluise bouwbedrijf Elemen- tum niet aansprakelijk kan worden ge steld voor de ernstige verzakkingen van de drie flatgebouwen in Maasluis-west. Het opkrikken van de verzakte flats heeft circa vijftien miljoen gulden ge kost; een deel daarvan neemt het rijk voor zijn rekening. Enkele jaren na de opleve ring begonnen de flats plot seling ernstige verzakkingen te vertonen. Muren scheur den en de flats kwamen steeds schever te staan. Circa vijftig gezinnen moesten hun woning verlaten omdat men dacht dat er instortingsge vaar bestond. Uit een onder zoek bleek dat sommige pa len geen enkele steunfunctie meer vervulden. Via inge wikkelde hydraulische tech nieken zijn de gebouwen toen stuk voor stuk opge krikt en zijn er nieuwe palen de grond ingegaan. Maassluis heeft altijd gepro beerd de schuld van de ver zakkingen m de schoenen te schuiven van het bouwbedrijf Elementum dat de flats in op dracht van de gemeente heeft neergezet. De gemeente stelde dat het bouwbedrijf fouten heeft gemaakt in de onderhei- ing van de flats. De raad van arbitrage voor de bouwbedrij ven is echter tot de conclusie gekomen dat bij de heiwerk zaamheden de adviezen van het door de gemeente inge huurde- instituut voor grond- mechanica van TNO zijn opge volgd en dat Elementum dus niet verantwoordelijk kan worden gesteld. Volgens de ar bitragecommissie zijn de ver zakkingen te wijten aan nega tieve kleef, waardoor heipalen met op hun plaats bleven maar gewoon wegzakten. TNO heeft dat met voorzien en ver keerde adviezen gegeven. In het contract met Maassluis ■heeft het instituut indertijd opgenomen dat het geen enke le aansprakelijkheid heeft voor eventuele negatieve ad viezen Schiedam Nog voordat CPN-raadslid Ulferd Bruseker ook maar iets had kunnen zeggen lanceerde de PvdA bij monde van Aad Wiegman gisteravond een motie die steun beoogt aan arme Schiedammers, die hun energierekeningen niet kunnen betalen. Vorige week kondigde Bruseker aan niet langer op de PvdA te willen wachten om met steunmaatre gelen te komen, maar dat wilde de PvdA niet op zich laten zitten. Wiegman nam het CPN-im- tiatief over, zij het dat D'66- raadslid Rob Hijmans zijn motie 'afgezwakt' noemde. De kleine linkse partijen hadden verder willen gaan dan de PvdA, die zich be perkte tot een verzoek aan Schiedam In samenwerking met de opsporingsdienst van de PTT heeft de politie in Schïedam-Oost een 35-jarïge radiopiraat op heterdaad be trapt bij illegale uitzendingen. Op het Loremzplein werden de zendapparatuur alsmede een antenne in beslag geno men. Tegen de zendamateur is proces-ver baal opgemaakt. ADVERTENTIE Tussen negen uur en half tien gebeld, ^Is regel: Dezelfde dag uwT.V hersteld' SCHIEDAMSEWEG 3Mf. VLAARDINGEN. TEL 346000 de directeur van de openbare nutsbedrijven om voor niet- betalers oplossingen te zoe ken. Als het aan de CPN ge legen had, zou nu al vast staan dat arme mensen toch gas, water en licht geleverd blijven krijgen, ook al beta len 2e niet. Volgens Bruseker zouden sociale instanties deze mensen moeten helpen. De VVD deelde in grote lijnen die mening wel, maar waar schuwde ervoor dat er twee categorieën verbruikers gaan ontstaan: mensen die wel beta len en mensen die al gauw denken dat betalen niet per se hoeft. Voor het CDA was dat een reden om zelfs de mmder verstrekkende PvdA-mode niet te steunen. CDA-fractie- voorzitter Siem Rosman dacht er niet mee uit de voeten te kunnen en liet de situatie lie ver zo De CPN noemde dat a- sociaal. Alleen de PPR steunde uitein delijk Brusekers voorstel Bij de stemming daarna over Wiegmans motie was alleen het CDA tegen. De PPR was aanvankelijk nog gevallen over een andere bepaling over de leveringsvoorwaarden, waarin stond dat mensen zon der woonvergunning geen gas en elektra mogen krijgen PPR-raadslid Herman Noorde- graaf wilde krakers hiervan uitgezonderd zien, omdat hij kraken in bepaalde situaties gerechtvaardigd acht. Het niet leveren van energie zou dan een onterechte, extra bescher ming zijn voor huiseigenaren, betoogde Noordegraaf. Wet houder Scheeres deed daarop de toezegging dat de kraakge- vallen soepel beoordeeld zul len worden. Aad Wiegman: CPN te vlug af... Schiedam Wanneer de gemeente over twee we ken nog geen begin heeft gemaakt met de werk zaamheden aan de twee gebouwen voor de zoge naamde randgroepjonge ren, dan zal het ministerie van CRM haar handen van het project aftrekken. Schiedamse ambtenaren èn wethouder Herman Posthoorn zitten derhalve op hete kolen, mede om dat vijf bezwaarschriften tegen de plannen in Noord de uitvoering vertragen. Deze bezwaarschriften zullen echter waarschijn lijk één dezer dagen wor den ingetrokken. De gemeente Schiedam zou van het ministerie van CRM 180.000 gulden krij gen voor de realisering van twee gebouwtjes in Scbiedam-Zuid en -Noord. Van dit geld zouden twee beroepskrachten aange steld worden. Hieraan was wèl de voorwaarde gekop peld dat voor^ 1 januari van dit jaar met de werk zaamheden gestart moest zijn. Er bestond echter een uitloopmogelijkheid van drie maanden, maar ook daar hikt de gemeente nu tegenaan. Met de bouw van de twee pandjes is in totaal edn bedrag van 320.000 gulden gemoeid. Waren het in Schiedam- Noord verontruste bewo ners van het Bachpleïn die de plannen vertraagden; in Zuid, waar geen be zwaarschriften werden in gediend, moet de eerste paal ook nog altijd de grond in. Er is inmiddels een aannemer gevonden en er wordt, aldus een woordvoerder van de ge meente, „erg hard aan ge trokken" om die datum van 1 april inderdaad te halen. De angst van de bewoners van het Bachplein, die grote overlast van <3e jon geren vrezen, is enigszins weggenomen. De gemeen te is van zins voor een deel aan de verlangens van de bewoners tegemoet te komen Ook daar is men nu van mening dat de gekozen locatie (bij de 'metroboog' op het pleintje tussen Bachplein en Woudhoek) 'de minst slechte' in Noord is. Eén bewoner zal straks, wan neer het gebouwtje er is, zitting nemen in de wijk- begeleidingcommissie en daardoor mede verant woordelijk zijn voor het reilen en zeilen. Schiedam Op aandrang van enkele leden van de commissie financien heeft het college van burgemeester en wethouders bet raadsvoorstel om de voor malige schoolgebouwen in de Mauritsstraat te kopen op het' laatste moment van de raadsa- genda afgevoerd. De gebou wen worden door een groot deel van de PvdA-fractie te duur gevonden. Volgens financieel wethouder Remier Scheeres betekent dit met dat de aankoop nu van de baan is- „We gaan het even opnieuw bekijken, maar het voorstel komt heus wel in de raad, hoor Misschien volgende maand al." Vlaardingen Een uitslaande brand heeft vanmorgen een huis op het terrein van Wind mill gedeeltelijk verwoest. Rond half uen brak brand uit op de bovenverdieping van het huis in wat 'de oude kolo me' wordt genoemd. Dat 2ijn de vroegere bedrijfswoningen van Windmill, die al geruime tijd leeg staan. De bedrijfsbrandweer kon het brandje zelf bedwingen De Vlaardingse brandweer kwam nog wel ter plaatse, maar hoef de niet meer aan het werk. Hei vermoeden bestond dat de brand aangestoken is. Schiedam Een groepje van ongeveer twintig mensen is er vanochtend in geslaagd het terrein van Wilton Fijenoord op te gaan. De werkwilligen wisten met moeite door de barricade heen te breken. De 'wilde stakers' grepen niet in Ondanks het feit dat de toestand aan de poort van Wil ton meer en meer gespannen wordt, kwam het met tot een handgemeen. De werf is nog steeds in han den van de stakers die met 'bakkies' contact met eikaar onderhouden. Ket was de eer ste keer, dat werkwilligen er in slagen het terrein op te ko men. Gisteren probeerde ie mand dat ook. Hij kwam per boot het terrein op maar werd door postende stakers direct weer van de werf gehaald. Ook hier had de actie een rus tig verloop. Vlaardingen Vier kelder boxen van de flat aan de Bern- weg zijn gistermiddag hele maal uitgebrand en veel ande re boxen liepen brand- of wa terschade op. Ook bovengele- gen woningen kwamen er met helemaal ongeschonden vanaf. De oorzaak van de brand is onbekend, maar de politie ver moedt dat kinderen een brandje hebben gesticht in de gangen van het keldercom plex. Volgens bewoners van de flat komt dat regelmatig voor. Vlaardingen Vier fietsen die door de eigenaars netjes op slot waren gezet werden dit weekeinde gestolen. De sloten vormden voor de dieven klaarblijkelijk geen beletsel. Twee fietsen verdwenen uit de stalling van station Vlaardin- gen-Oost, de andere twee wer den ontvreemd uit de stalling van station Vlaardmgen-Cen- trum en uit de hal van een flat aan de Van Beethovensingel. Schiedam Twee verkeers deelnemers moesten in het zie kenhuis behandeld worden na aanrijdingen met zwaarder materieel dan zijzelf bezaten. Op de hoek van de Burge meester Van Haarenlaan en de P.J. Troelstralaan kwam een 16-jarige bromfietser uit Vlaardingen onder een auto, bestuurd door een 33-jarige Schiedammer. Hij werd met een flinke vleeswond in het Holyziekenhuis opgenomen. Op de hoek van de Marconi straat en de Korte Singelstraat was het een 46-jarige fietser die werd aangereden door een 16-jarige bromfietser. De fiet ser liep een gebroken been op.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1