IB ROTTERDAM Krakers woedend over plotselinge ontruiming Fietstocht van twee jaar Dansen op ritmische Kaseko-muziek Ladingpakket gaat nog niet naar Quick Dispatch Staking kost twaalf miljoen Na actie op Heemraadsingel Roteb: Na staking 4000 ton I extra vuil Positie pop musicus nader bekeken Ernst van Aïtena ziek Totaal weigeraar opgepakt Eerst zekerheid voor personeel Müller-Thomsen 'Rijnmond heeft geen oog voor werk gelegenheid' Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 16 maart 1982 RZ/RV/RY/RW Rotterdam De krakers van Heemraadsingel 305 zijn woedend over het feit dat zij gisteren om half tien uit hun pand zijn gezet. Zij verwijten politie en gemeentebestuur een onfatsoenlijk optreden. Bovendien menen zij dat het argument waarmee de ont ruiming plaatsvond zeer ge zocht is. Er was dan wel brandgevaar m het pand, maar volgens hen is ont ruimd omdat er vorige week door een illegale zender is uitgezonden. Alle betrokken instanties ontkennen echter dat die zender (radio Oranje) - iets met de actie te maken heeft. De ontruiming vond plaats omdat het gevaar in het pand -onaanvaardbaar groot was geworden. De krakers van het pand aan de Heemraadsingel 306 wa ren vanochtend vroeg nog hoogst verbouwereerd over de plotselinge ontruiming. Kraker Lucas vond pas later op de middag weer woorden om zijn verontwaardiging uit te drukken. „Het is een schoftenstreek" begon hij toen. Wij waren no' - in onderhandeling met de 1 heer Slijkerman van de ge meente over vervangende huisvesting; dan verwacht je 'toch dat je zolang in het pand mag blijven zitten. Aan het eind van de week zouden wij weer een pand gaan be- - kijken maar dan worden we -er plotseling zomaar uitge zet." Rotterdam De Rotterdam- i se reinigingsdienst Roteb heeft tien reservewagens in gezet om het de vierduizend ton vuil. dat door de stakin gen vorige week is blijven liggen, op te ruimen. Ook zijn er van de veeg- dienst zestig man voor één week op de huisvuilophaal dienst geplaatst. Achter elke wagen lopen nu drie laders. I Volgens een woordvoerder van de Roteb hoeft er niet overgewerkt te worden. „Wij hebben oen redelijk schone stad aangetroffen. Het me rendeel van de burgers heeft de vuilniszakken binnens huis gehouden. Wij verwach ten ongeveer tien dagen no dig te hebben om het karwei te klaren." Rotterdam - De bijeenkomst, vanavond, in de boekhandel i Woutertje Pie terse, waarin Ernst van Al te na zou spreken over het vertalen van poezie, gaat niet door. Van Altena is -ziek. De avond is verschovcen naar dinsdag 30 maart. Volgens Piet Slijkerman, be leidsmedewerker van de af deling stadsvernieuwing, heeft de gemeente echter meer dan voldoende mede werking gegeven aan de groep krakers. Tot drie maal toe is volgens hem vervan gende woonruimte aangebo den, „Maar ze zijn er gewoon niet serieus op ingegaan. De laatste panden, die twee we ken geleden zijn aangeboden, zouden vandaag kunnen worden betrokken. Het gaat daarbij om drie huisjes; Pa trimonium was geheel bereid om de groep te helpen en dat geldt nog steeds." Een ontruiming was volgens Slijkerman noodzakelijk ge worden. „In het pand aan de Heemraadsingel werd de toe stand steeds gevaarlijker: de krakers stookten vuurtjes onder de open schoorsteen en lieten kacheltjes branden met verlengsnoertjes. Het brandgevaar werd steeds groter. De gemeente kon niet langer de verantwoording voor het pand op zich ne men." Knokploegen De toestand rond het kraak pand werd steeds explosie ver. Kraker Lucas: „Er kwam zelfs een knokloeg aan de deur. De ruiten zijn ingegooid en ook heeft men geprobeerd de deur te force ren, maar dat is niet gelukt. Ook ambtenaar Slijkerman spreekt van dreigementen van buurtbewoners om knokploegen te sturen. „De toestand was te explosief ge worden. De groep die in het pand zat zou absoluut niet te gen een knokploeg opgewas sen zijn geweest, dat is een ding dat zeker is; daarom moest je die mensen ook in bescherming nemen. Het is alleen jammer dat zoiets nu door een ontruiming moest worden afgedwongen." Een belangrijk tegenstander van het voortduren van de kraakactie was de werkgroep Heemraad. De 35-jarige Jan Hoekstra is secretaris van die werkgroep die talloze brie ven naar de gemeente schreef met het verzoek het pand te ontruimen. „We heb ben op zich niets tegen kra kers, maar ze moeten zich dan wel schikken naar de normale regels. Dat weiger den die krakers echter; wat zij deden was geen wonen, maar uitwonen! Er was ge luidsoverlast en er was brandgevaar. We hebben verschiiJende keren de brandweer moeten bellen omdat er een sterke brand lucht hing. Het kon zo ge woon niet langer." Kwaad zijn de krakers over het optreden van de politie. Toen om half tien net pand werd ontruimd werd de kra kers verteld dat zij een kwartiertje hadden om hun spullen mee te nemer.. Lu cas: „Maar wat kan je nou in een kwartiertje meenemen; bovendien was niet iedereen thuis, dus er staan nu nog spullen in het pand: die wor den straks weggemetseld." Politiewoordvoerder Van Rotterdam De totaalweigeraar WIert Omta is in de Rotter damse binnenstad aangehouden. Hij is overgedragen aan de Ko ninklijke Marechaussee en is inmiddels naar Nieuwersluis over gebracht- Van Wiert is lid van de bekende anti militaristische ♦groepering Onkruit. Hij had zich op 3 november van het vorig jaar voor het vervullen van zijn dienstplicht moeien meiden. Van Wiert weigert een beroep te doen op de Wet Gewetensbe zwaren Milïtairïe Dienst omdat politieke bezwaren tegen het vervullen van de dienstplicht niet worden erkend. Wanum ontkent dat de poli tie de krakers heeft verhin derd hun spullen uit het pand te verwijderen. „Er zijn zelfs nog krakers teruggeko men omdat zij herinnerden dat er nog meer spullen aan wezig waren; die mochten gewoon opnieuw naar bin nen. Bovendien hebben die krakers maanden de tijd ge had om een andere woning te accepteren en dan moeten ze achteraf niet gaan zeu ren." Volgens Van Wanum is overigens gebleken dat het Engelse meisje dat zich in het pand bevond, illegaal in ons land verblijft. Zij zal worden uitgewezen. Muziekfestival toont Surinaamse cultuur Rotterdam De Stichting Solidair houdt een festival om de Surinaamse cultuur onder Rotterdammers moet brengen. Men wil die cultuur gaan uitdragen met muziek. En dan niet met bekendere muzieksoorten als de Calyp so, maar met de vrij onbe- door Richard Stomp Het Engelse meisje, dat zich illegaal in ons land bevindt, verzette zich tegen haar aanhouding Rotterdam Er moet meer aan de belangen van de pop musicus gedaan worden. Dit vinden een aantal mensen uit de kunstsector. Een poging om die belangen te schetsen wordt op 4 april ondernomen. Voor die dag hebben Berend Lenstra van het New-popfes- tival en Huub de Graaff van de Rotterdamse Kunststich ting een bijeenkomst georga niseerd, waar maatschappe lijke aspecten van de popmu ziek zoals het kunstbeleid van CRM, de fiscus, onder wijs en muziekrechten, ter sprake komen. Tevens is binnen de kun stenbond FNV een werk groep popmuziek ingesteld, die de specifieke problemen van de popmusicus gaat be kijken. 'Er moet eindelijk eens iets worden geregeld voor de popmusicus, zodat er werk bare omstandigheden ont staan', aldus een van de werkgroepleden. kende 'Kaseko'-muziek. Het is de tweede keer dat de stichting een dergelijk festi val in de Maasstad organi seert, maar dit jaar zal het al lemaal veel groter worden opgezet dan het eerste jaar, toen teveel groepen binnen een avond werden geperst. „Kaseko is een muziekvorm die een strak marsritme combineert met swingende elementen" schrijft Solidair in de aankondiging van het festival. Acht groepen zullen udt up vrijdag 2G maart tn de praktijk brengen tijdens de Rotterdamse voorronde in zaal de 'Hooiberg' aan de Wilhelminakade. Klinkende namen als Vyent Combo, Master Blaster, Indian Dia monds, Free Ride, Rythem Makers, Rythem Voice, Estrella del Ritme en Koele Koele, sieren het programma voor die Rotterdamse voor- m De fietsende Rotary-leden K. Shantharam (links) en S. Hari Haran met hun onmisbare attri buut. Rotterdam Het Westafri- kaanse ladingpakket (bijna 400.000 ton op jaarbasis) gaat pas over van stuwadoor Mül ler-Thomsen naar Quick Dis patch als de werkgelegenheid voor de ongeveer 175 man per soneel van het Maashaven-be drijf van Müller-Thomsen ge regeld is. Dat zijn de raden van bestuur van Internatio- Müller en Nedlloyd- (de con cerns waartoe de beide stuwa doorsmaatschappijen behoren) zaterdag overeengekomen. De overheveling van het stu wadoors werk voor de vracht- dienst die vijf rederijen (waar bij Nedlloyd) onderhouden tussen West-Europa en West- Afrika, gaat in geen geval op 1 april door. Eerder al werd de oorspronkelijke datum van 1 januari drie maanden opge schoven. Aan de Maashaven- Iokatie van Müller-Thomsen zijn de eerste containers voor afvaarten na 1 april inmiddels al aangeleverd. Het nieuwe uitstel is een ge volg van het feit dat de onder nemingsraad van Müller- Thomsen er vorige week bij de Franse, de Westduitse en de Belgische rederij-partners op aandrong om Nedlloyd onder druk te zetten om de werk gelegenheid voor het perso neel te garanderen. Bij een ne gatieve uitkomst werden acties bij Müller-Thomsen niet uitge sloten. Eind vorig jaar verklaarde Nedlloyd die als Nederland se deelnemer in de vracht- dienst kan uitmaken bij welke stuwadoor in Rotterdam de schepen worden geladen en gelost dat er bij Quick Dis patch hooguit plaats is voor 25 havenwerkers van Müller- Thomsen. De werkgelegenheid voor de 175 man speelt nu een zeer be langrijke rol in het kader van de studie die de 2. g. Commis sie II naar de totale problema tiek in de conventionele stuk goedsector van de Rotterdam se haven uitvoert. Rond 1 april moet die commissie daarover rapport uitbrengen. Rotterdam Twee jaar hebben S. Hari Haran en K. Shantharam uitgetrok ken voor een fietstocht rond de wereld. De uit Ma dras (Zuid-Indië) afkomsti ge leden van de Rotary proberen tijdens hun fiets tocht niet alleen met zo veel mogelijk leden van andere landen contact te krijgen maar strijden bo vendien voor meer aan dacht voor de ongeveer 15 miljoen mensen in de we reld die aan lepra lijden. „Vrijwel niemand, zeker in Europa niet, beseft hoeveel mensen in de wereld aan lepra lijden", aldus de twee reizigers. „Wij willen via lezingen proberen daar wat meer aandacht aan te ge ven. Ook aan medische zij de is nog veel werk te doen. Het is de taak van de 'gezonde medemens' om .dat mogelijk te maken". De fietstocht startte vijf maanden geleden. Na tien duizend kilometer door ei gen land moest noodge dwongen een vliegtuig ge boekt worden. Hari Haran en Shantharam mochten namelijk de grens bij Af ghanistan niet over. „We zijn van plan in twee jaar tijd zestig, misschien wel zeventig landen aan te doen. Alleen Rusland, Po len, Albanië, een deel van Afrika en Zuid-oost Azié -slaan wo om diverse reden over. „Ons doel is naast het le pra-probleem aankaarten ook zoveel mogelijk men sen te lereij kennen. Het is nou eenmaal makkelijker contact te hebben met mensen die je een keer ge zien hebt. Belangrijk is eveneens dat het onderlin ge contact tussen de ver schillende Rotary-clubs be ter en vooral hechter wordt. Vandaar dat wij daar ook lezingen geven over hoe het er in ons land aan toe gaat". Tot vrijdag verblijven ze in Rotterdam, waar een ont moeting met de burge meester van Capelle op het programma staat. Daarna trekken ze naar Belgie, Luxemburg en Frankrijk waar zij een maand in Pa rijs zullen blijven. „Daarna fietsen we terug naar Am sterdam waar we zo goed koop mogelijk overvliegen naar Londen". De reis wordt daarna voortgezet naar Amerika, Canada en Australië. Ze hopen alleen nog een afspraak met de loco-bur gemeester Van der Ploeg te maken. Dat is er tot op heden niet van gekomen maar de beide wielrijders zijn er zeker van dat ook dat wei zal lukken. ronde. Die acht groepen zul len uitmaken moeten uitma ken wie er op de finale in De Doelen (3 juli) zal mogen uit komen tegen bands uit Utrecht en Amsterdam. Belangrijker Dat wedstrijdelement speelt wel een grote rol, maar is ze ker niet het allerbelangrijkst, vinden de organisatoren. Veel belangrijker acht men allereerst 'de promotie van een stukje Surinaamse cul tuur'. De Nederlanders kun nen daarbij kennis nemen van wat die cultuur te bie den heeft. Men spreekt van 'een bijdrage aan de weder zijdse acceptatie in een maat schappij waarin verschillen de cultuurvormen aanwezig zijn.' Een tweede doelstelling van de stichting Solidair is het uitdragen van de Kaseko. En daarbij wordt dan niet in de eerste plaats aan een Neder lands publiek gedacht. Het festival zou bijvoorbeeld bij Surinaamse tekstschrijvers, arrangeurs en componisten belangstelling moeten wek ken voor de Kaseko, opdat die muzieksoort verder wordt verbreid. Maar niet alleen de schrij vers van de muziek wil men warm maken voor het Suri naamse ritme. Ook uitvoe rende musici moeten worden geïnteresseerd. In eerste in stantie wordt daarbij gedacht aan muziekscholen en zelfs conservatoria, maar de men sen achter het festival sluiten geenszins uit dat over een jaartje ook een drumband de Kaseko op het programma heeft staan. Beleid Volgens organisator R. Du- voort past het festival uitste kend in het overheidsbeleid inzake de culturele minder heden. „Het voldoet aan het landelijke streven om meer aandacht te besteden aan de culturele en religieuze ach tergronden van de Surina- mers", meent Duvoort. Het festival en de voorronde zijn voor het publiek toegan kelijk. Op 26 maart gaat de zaal aan de Wilhelminakade om half negen 's avonds open. Toegangskaarten kos ten vijfentwintig gulden per persoon. Het is de bedoeling muziek wordt gedanst. IIIIIKIIIIlIIinilllflIIIIIIMIIIIIIIIIIIIfjillllllipi Werknemers Zestienhoven: Rotterdam Het Comité Werknemers Zestien hovèn verwijt Rijnmond dat het geen .oog heeft voor de werkgele genheid op de luchthaven. „De werkende bevolking heeft van Rijnmond voor haar arbeid niets te verwachten", aldus voorzitter J. Eger in een brief aan het openbaar lichaam.. Sluiting van Zestienhoven be tekent volgens het comité het verlies van ten minste twaalf honderd arbeidsplaatsen. Iti dat aantal is de zogeheten af geleide arbeid begrepen. Minister Den Uyl (sociale za ken en werkgelegenheid) heeft, zo beweren de werkne mers. voor tienduizend ar beidsplaatsen een miljard gul den nodig. Hij kan daarop ;al honderd miljoen bezuinigen door Zestien hoven te handha ven. Daar staat tegenover dat de sociale kosten ais gevolg van het verlies van de werk gelegenheid op het vliegveld dertig miljoen gulden per jaar bedragen. Het werknemerscomité hecht geen geloof aan de argumen ten van Rotterdam en Rijn mond dat Zestienhoven nood zakelijk is woningbouw. „Rijn mond rekent zich rijk aan wo ningen. Het wil kennelijk elk jaar tienduizend huizen bou wen, terwijl er nu veertienddi- zend leeg staan en dat is pis na een jaar echte recessie", al dus de brief. Het einde van het vliegveld leidt er volgens de werkne mers ook toe dat voor honder den miljoenen guldens verkeer naar het buitenland afvloeit. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii» Schiedam/Rotterdam De wilde staking bij Wilton Fijenooord. die een week duurt, kost hét bedrijf samen met RSV per week ongeveer twaalf miljoen gulden. Volgens een topfunctionaris van Wilton zijn in de stakingsweek 2eker twee orders WF aan de neus voorbij gegaan. Momenteel liggen twee schepen voor re paratie op de werf waarvan er één volgens contract al klaar had moeten zijn. i De stakers bij Wilton blijven nog altijd volhouden dat zij hun blokkade pas beëindigen als de directie accoord gegaan is met<k eis wat betreft de ziekengeld-regeling. Wel stuit het 'platleggen van het bedrijf op steeds meer verzet van de kant van de werk willigen, die zich iedere morgen trouw voor de poort verzame len. „Het wordt ook steeds moeilijker om de mensen in de hand te houden", meent actieleider Piet de Smit. „Tenslotte zijn er men sen bij die constant aan het posten zijn geweest. De vermoeid heid wordt steeds groter en daardoor ook de agressiviteit". De bewaking van het terrein, die momenteel in handen van stakers is, is de laatste dagen verscherpt. Dit, mede omdat ge ruchten de ronde doen dat er acties op komst waren. Tot op-hl- den zijn er echter nog geen noemenswaardige problemen op rond de Schiedamse werf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4