Huurders mopperen over koude huizen Omwonenden brengen bezwaarschriften huis aan huis rond Stichting Plantage stopt: werk wordt overgenomen 1 VLAARBINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Groenoord-Zuid kan niet hoog genoeg stoken Grond afgegraven na lek in olietank Bewoners hoeven niet te betalen voor parkeren Laatste vertraging: 7 minuten... n Veiling hij HVO levert weinig op Acht gezinnen geëvacueerd na brandmelding Misschien volgende week al aanbieden Floor Quast: "U weet niets!'' Inspraak verordening goed voor archief? Op 1 mei popfestival op Parallelweg Bewoners Tuindorp: 'Wat zegt-ie nou WOENSDAG 17 MAART 1982 J Schiedam De door kou geteisterde bewoners van Groe- t noord-Zuid kunnen de volgende winter mei een gerust hart jl tegemoet zien. Alle klachten, waarmee zij de afgelopen win- 5 termaanden de woningbouwvereniging Volkshuisvesting en Onze Woning bestookt hebben, kunnen wellicht al met een l simpele ingreep verholpen worden. In de komende zomer 2al i! de SSSW, waarbij beide woningcorporaties zijn aangesloten, een operatie uitvoeren die moet leiden tot aanzienlijke ver betering van de wjjkverwarming. Voor de huurders van Onze Woning zal het betekenen, dat zij overgaan van oliestook op gas. Wel moet het SSSW-be- stuur hier nog een definitieve li beslissing over nemen, waarbij een onderzoek van een Papen- drechts warmte-adviesbureau van invloed zal zijn. In de zo mer zouden de ketelhuizen, waar nu nog olietanks staan, omgebouwd kunnen worden. Er komen dan gasinstallaties te staan. In Groen oord-Zuid staan 400 woningen. De meeste ervan zijn van de SSSW-organisatie Volkshuisvesting en voor deze werd vorig seizoen al overge gaan van olie op «as. De SSSW besloot hiertoe iustijds, omdat de installatie met zijn twintig jaar al een hoge ouderdom had bereikt, maar vooral ook om alle klachten over kou en dure stookkosten weg te nemen, maar sindsdien is er niet veel verbeterd. De meet- en rege- lapparatuur in de gasketelhui- zen reageert op veranderende klimatologische omstandighe den, maar bet kan voorkomen dat de capaciteit van de gaske- tels de behoefte van de huur ders niet aan kan. Telkens zouden er werknemers van de SSSW naar een ketelhuis moe ten uitrukken om er de maxi male keteldruk te wijzigen, In de woningen kunnen de bewo ners zelf via een thermostaat ventiel nog wel iets regelen, maar daarbij zijn ze toch af hankelijk van wat de ketel- druk is. Volgens SSSW-directeur Ge rard Prins, die gisteren nog niets van de klachten wist, zou het kunnen zijn dat deze ven tielen nog niet voldoende 'in- geregeld' zijn. Op verzoek van de huurders kan de SSSW hiernaar komen kijken. In principe is het de bedoeling dat de huurders individueel hun warmtebehoefte moeten kunnen bevredigen en dus alk- invloed moeten kunnen uitoe fenen op de temperatuur in huis. Wel wijst Prins erop, dat man co's aan het stooksysteem ook kunnen voorkomen door wat zich in terrein leidingen en blokaansluitingen aan belem meringen kan voordoen. Deze gevallen zijn slechts inciden teel na te gaan. Grond afgegraven Op het ogenblik houdt de SSSW een onderzoek in het ketelhuis aan de Willem Pij- penstraat in Groenoord-Zuid. waar zich rond de jaarwisse ling een lekkage voordeed. De olie verontreinigde ruim 500 kubieke meter grond en 75 kubieke meter grondwater. De dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) en de ge meente Schiedam hebben daarna geadviseerd tot afgra ven en inmiddels is de gif grond verwijderd. De lekken de tank wordt verwijderd, maar bekeken wordt of er nog een nieuwe moet komen, of dat het oliesysteem meteen vervangen wordt door gloed nieuwe gasvoorzieningen. Een veiling van schilderijen in de kantine van Vlaar- dingen Oost Be-" drijven heeft voor de wilde stakers van HVO en Wil ton Fijenoord wei nig opgeleverd. Op deze manier trachtte het stakingscomitè geld in te za melen, omdat hun wilde actie nu eenmaal niet door de vak bonden worden gesteund en zij dus ook geen geld ontvan gen. Het kleine groepje mensen, dat zich gisteravond nog naar de veiling had begeven, werd echter op luidruchtige wijze door een orkestje weer de kantine uitgeblazen. De opbrengst was dan ook mini maal. Amper een handvol landschapjes ging onder de hamer en over tafel. De kas van het steunfonds werd zo doende slechts karig ge spekt. Vandaar dat de schil derijenveiling zaterdag nog eens dunnetjes wordt over gedaan. torm van kritiek op sectorgrenzen Vlaardingen 'VCP, weg ermee'; 'Blijf van ons brood af', en 'Geen Berlijnse muur in Vlaardingen' stond op borden, die insprekers gisteravond meenamen naar de gecombineerde commissiever gadering verkeer/inspraak over het verkeerscirculatieplan. Vooral de laatste tekst schoot veel aanwezigen in het ver keerde keelgat. Verder waren de wet houders Jelle Wijnstok en Bas Gou- driaan tevreden met de 'constructieve opstelling' van de insprekers, waaron der veel middenstanders, die opnieuw een 'golf van vragen en opmerkingen over hun hoofden uitstortten. Schiedam Acht woningen aan de Rotterdamsedijk zijn vannacht ontruimd en de be woners geëvacueerd nadat er brand was uitgebroken in snackbar De Koffiemolen, Be Schiedamse brandweer was vannacht om kwart over twee ter plekke. Omdat de toestand nogal ernstig leek werden acht gezinnen ver docht hun woning te verla ten. 2ij werden in politiewa gens en taxi's naar het hoofdbureau aan de Lange Kieuwstraat overgebracht. Be brand bleek overigens mee te vallen. Er was kort sluiting ontstaan in de me terkast en de brandweer had het vuur snel onder de con trole. De helft van de Rotter damsedijk heeft echter, ten gevolge van de brand, een groot deel van de nacht zon der stroom gezeten. De tech nische dienst van de Open bare Nutsbedrijven Schie dam is tot vanmorgen vroeg °e2ig geweest om dit manco te verhelpen. Be geëvacueerde bewoners konden om ongeveer vier uur vanacht het politiebu reau verlaten en hun bed weer opzoeken. Een lange en soms roerige ver gadering bracht geen uitsluit sel over hoe het plan er nu uit eindelijk uit gaat zien. Daar voor waren er nog te veel vra gen. Was er te veel kritiek ook, niet alleen van de bewo ners, maar ook uit de commis sie. Floor Quast noemde het VCP een verward compromis; andere leden vonden het plan voor verdeling van de stad in vier sectoren te ver gaan. Met een aanwijsstok liet een bewoner op een kaartje van de stad zien, hoeveel kilometer hij na ingang van het VCP zou moeten omrijden om van punt A naar punt B te komen. Dat scheelde, rekende hij voor, vijf kilometer op een route die hem nu maar een kilometer rijden kost. Dat is het gevolg van de in het plan voorgestel de sectorgrenzen, waardoor het onmogelijk wordt met de auto van het ene deel van de stad direct naar het andere te gaan. Die sectorgrenzen wor den gelijk ingevoerd met de oplevering van de verschillen de parkeergarages die in de binnenstad worden gebouwd. „De bewoners worden aan het lijntje gehouden", en „Dit is autootje pesten", waren kreten van de insprekers. Zij waren ook bang dat bewoners voor taan zouden moeten betalen voor parkeren. Maar dat be taald parkeren is er echt al leen voor bezoekers, verzeker de Goudrïaan hen. De bewo ners betalen hoogstens een kleine bijdrage voor een stic ker of schijf. Zonder visie Uit de commissie klonk het wat genuanceerder, maar net zo kritisch. Floor Quast noem de het ontwerp-VCP een plan zonder visie. Hij pleitte voor meer doorgaande oost/west routes, die het doorgaande verkeer uit de binnenstad houden. „Als je aan de zuid flank van die verbindingen hebt zijn die sectorgrenzen he lemaal niet nodig", dacht hij. Door die grenzen zou de be drijvigheid teruglopen, vrees de Quast met een aantal aan wezige middenstanders. De sectorgrenzen moeten niet zo rigoureus worden doorge voerd, vonden ook Nel van der Linden en Maarten Ver meer van het CDA. Vermeer haalde daar het voorbeeld van Groningen bij, waar die gren zen al bestaan en volgens hem hebben die daar bewezen niet te deugen. Maar daar wilde Goudriaan het niet over heb ben; „Dan kan ik Parijs er ook wel bijhalen, we hebben het hier over Vlaardingen." De inspraak bij het VCP noemde Quast een treurige be doening. „Uil inspraak met zo weinig bewoners mogen geen conclusies getrokken worden", vond hij. „U weet nieu». Er 2ijn bij die inspraak wat ambtena ren en bewoners beziggehou den." De opmerkingen die gis teravond werden gemaakt ko men in een aanhangsel bij het ontwerp, zei Wijnstok. „Wij kunnen aan het werk met de vragen van vanavond." Hij wilde middenstanders en be woners een belangrijke stem geven bij de verdere inspraak over het ontwerp-VCP. Jan van Hentert: Vlaardingen - Wethou der Bas Goudriaan zou een goede opvolger zijn van de oud-radiodominec-, die een tijd geleden een rubriek had onder de titel: Dui zend vragen en één ant woord. Dat zei VVD'er Jan van Hemen gistera vond op de vergadering over hei ontwerp-VCP. „Als de inspraak door de gemeente niet serieus ge nomen wordt kunnen we het geld beter aan zinnige dingen besteden", meende Van Hemert. De VVD'er vindt de inspraak zoals die nu wordt gevoerd een illu sie. De algemene inspraak verordening kan, volgens Van Hemert, als het zo gaat beter voor goed het archief in. „Dat bespaart een hoop geld. en dan kunnen we het voortaan ook met vier wethouders doen in plaats van met vijf." Het was de enige uit spraak waar het publiek een open doekje voor over had. Wethouder Jelle Wijnstok was er minder gelukkig mee. 'AI te boude uitspra ken'. noemde hij het'. „Wij zijn zeer in strijd met de problemen", zei Wijnstok. Vlaardingen Vijftien om wonenden van De Put en Dijkzigt gaan vandaag en mor gen in de hele buurt 'vooront- werp'-bezwaarschriften ver spreiden tegen zeshoge bebou wing op die plaatsen. Op de buurtvergadering van 4 maart besloot de meerderheid van de aanwezigen om de krachten tegen de bouwplannen van de gemeente op die manier te" bundelen. Zo'n vierhonderd vijftig mensen zullen dezer da gen een concept-bezwaar schrift op de deurmat vinden. Ze kunnen daar hun handte kening onder zetten; ze kun nen er ook hun eigen opmer kingen aan toevoegen. In het voorontwerp bezwaar schrift staat, dat de betrokken bewoners een keuze moeten kunnen maken. Een keuze tussen de plannen van P. Hammei voor woningen van zes lagen, waar de gemeente tot nu toe een voorstander van is, en een verdere uitwerking van een plan van gemeente werken voor huizen van drie tot vijf woonlagen. „Misschien dat de discussie op die manier de goede kant opgaat", zegt Jan van Ree ven, een van de mensen achter het bezwaar schrift. Van Reeven wil de omwonen den die keuzemogelijkheid bieden. „Met dit bezwaar schrift dragen we voor de mensen de mogelijkheid aan om iets te doen." De mensen die het papier gaan rondbren gen komen uit verschillende straten uit de buurt: Aster-, Iris-, Tulp- en Voorstraat. Ze: gaan die bezwaarschriften over een paar dagen weer per soonlijk ophalen. Van Ree ven denkt erover om de onderte kende bezwaren die dan al binnen zijn, aan te bieden op de informatieve bijeenkomst die maandagavond wordt ge houden over bebouwing van Dijkzigt. S»t C' Wethouder Zijdeveld sloeg gisteren de eerste paal voor wo ningbouw in de binnenstad. Schiedam Wéér liep de bebouwing van de kaalslag in de Schiedamse binnenstad vertra ging op. Al ging het dit keer niet om jaren of maanden, maar slechts om zeven minuten. Wethouder Zijdeveld was over de Hoogstraat komen lopen en vond toen opeens een hek voor zijn neus. Een stukje symboliek dat er zijn mocht. Door middel van dat hek leken de laat ste indieners van bezwaarschriften uitgebeeld te zijn, waar de wethouder van ruimtelijke or dening, met lichte vertraging tot gevolg, toch nog omheen kon lopen. Een legendarisch moment voor politiek Schie dam en de bewoners van de binnenstad, dat was de door Zijdeveld verrichte handeling gis termiddag zeer zeker. De binnenstadsproblema- tïek is al vele tientallen jaren oud. Enige weken geleden besloten de laatste 'dwarsliggers' hun grieven te laten varen en alle bezwaarschriften in te trekken. Toen ook stond niets de plannen van de gemeente en bouwmaatschappij Muwi meer in de weg. Gis termiddag ging de eerste paal de grond in voor bouwfase 1 (honderd woningwetwoningen) en de binnenstad was, tussen de buien door, uitge lopen om dit te aanschouwen. Schiedam De Stichting Plantage Festival gaat er mee stoppen. Tenminste, dat ver wachten alle van nabij betrok kenen. Dit jaar derhalve geen popconcert op Koninginnedag. Andere groeperingen hebben het werk van de stichting al overgenomen. Diverse jonge renorganisaties, uit vrijwel alk- wijken, hebben zich gebundeld en organiseren op de Dag van de Arbeid, l mei, een groot popconcert op het terrein aan de Parallelweg. Trekpleister zal hier de Haagse formatie Earth and Fire zijn. Volgens de huidige penning meester van de Stichting Plan tage Festival, Wim van Mee- nen, ontbreekt het de organi satie aan vers bloed. Met het vertrek van Hans Grob ver dween ook de grote animator van de jaarlijkse happening. Van Meenen; „Met de huidige bezetting bestaat er weinig animo om door te gaan. We zijn nu aan het bekijken wat er moet gebeuren." Het ligt in de bedoeling het werk van de stichting over te laten nemen door andere orga nisaties. Dit gebeurt nu eigen lijk al. Zoals de zaken er nu voor staan zullen jeugdwer korganisaties in Schiedam- Zuïd en in Noord, De Kreek, Jeugdhaven Nieuwland en waarschijnlijk ook de 'Masten - broekjongeren' op 1 mei een groot popfestival organiseren op het circusterrein aan de Pa rallelweg. Deze week nog is het terrein aan een laatste in spectie onderworpen. ld Ook het Schiedams popovcrleg is al bezig het werk van de Stichting Plantage over te ne men. Waarschijnlijk in augus tus zal op de Plantage een groepenpresentatic worden ge houden. Schiedam Enkele bewoners van Kethel-Tuindorp hebben met verbazing kennis geno men van de uitzending van de Vara-Ombudsman. Hierin liet burgemeester Te Loo tegeno ver Frits Bom weten dat bin nen een jaar begonnen kan worden met de realisering van een woonwagencentrum aan de Koekoekslaan. Wat Frits Bom de burgemees ter vroeg was, wanneer de ge meente met de realisering van het centrum wenst ie begint nen. Dat is inderdaad over een jaar. Alleen: dan zou er geen enkel bezwaarschrift inge diend mogen worden. Iets dat niet in de lijn der verwachting ligt. De burgemeester sprak te genover deze krant al van een aantal dat rond de 350 komt. H

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1