s en HVO i Dienst gemeentewerken schreeuwt om opdrachten RIJNSTROOM ir' en tranen Woningbouw GTB -terrein mei '83 van start Kamervragen over plassengebied bij Maassluis VLAARDINGS DAGBiAD SCNIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Voorlopig 6,5 miljoen voor Schienoko Industriebond mag stakingsdagen betalen Foto 7s van Hollands mooiste Geen kosten- deskundige voor Touwbaan- project 'De 410' mogen eigen architect houden Projectambtenaar Jan Goed: Zijdeveld lonkt weer naar Muwi IKV spoort politiek aan Rotterdam's PRANK SPECIALIST HENKES JONG 89 UJARDf FOUR ROSES WHISKY DUJARDJN VIEUX 10 I COEBERGH BESSEN VAT 69 □WATERWEG DONDERDAG 13 UAART 1982 Vlaardingen De Vlaar- dinger, die de nieuwe pro motiefolder van de VVV over zijn stad in handen krijgt, zal met enige ver wondering naar al die mooie foto's kijken. Hij zal zich verbaasd afvragen waarom hij nooit geweten heeft, dat hij in zo'n prachtige stad woont. Het zijn voornamelijk plaatjes van de historische gebou wen in het centrum. En toen de fotograaf op de Maasboulevard kwam" wachtte hij tot de zon ach ter een imposante wolken partij verdween, zodat zelfs de industrie aan de overkant van de Nieuwe Waterweg er prachtig uit ziet. „Het centrum van Vlaar dingen oefent op menig een een grote uittrek kingskracht uit", schrijft de VVV. Die overigens ook een kleine onwaar heid niet schuwt om men sen naar.de stad te trek ken. Zo 'zouden luifels er ook bij slecht weer voor zorgen dat de boodschap pen droog blijven. Dan be doelen ze waarschijnlijk, dat je onder het Liesveld viaduct met je tas in de hand zou kunnen schuilen voor de regen. ij Vlaardingen Tot woede van t dt>, bewoners en tot verdriet van de ambtenaren in de pro jectgroep heeft de raadscom missie voor de stadsvernieu wing zich gisteravond achter de functionele wethouder op gesteld in de kwestie van een kostendeskundige ten behoeve van de bewoners in het Touw- baan-njeuwbouwproject. Om die kostendeskundige hadden de bewoners gevraagd, om op die manier de bouwsom goed in de gaten te kunnen houden. Wethouder Gou- drïaan voelde er pchter niets voor, de 1100 gulden per dag die hiermee gemoeid is uit de inspraak-subsidie te halen. „Met dat geld kunnen we wel andere dingen doen," meende Mj- Zo n kostendeskundige heeft de Tomvbaangroep al eerder in kunnen schakelen, toen de plannen nog in de schetsfase waren. Het was een eis die zij stelde, toen haar werd ge vraagd al in een vroeg stadium met één aannemer in zee te willen gaan: het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal. Nu de bestekken worden klaarge maakt wil de projectgroep weer die mogelijkheid hebben. Goudriaan, en met hem de commissie, proefde uit de wens van de bewoners arg waan ten opzichte van de aan nemer. „We hebben binnen de gemeente mogelijkheden ge noeg om te controleren, of de prijs en de kwaljteit aanvaard baar zijn," meende hij. On danks veel aandringen van de 2ijde van de bewoners ging hij niet overstag. De bouwplannen voor de Touwbaan-nieuwbouw zijn in middels in een gevorderd sta dium. Volgens een tussencai- culatie zullen de kale huurprij zen uitkomen op rond de 390 gulden, de streefhuur die van- tevoren ook was vastgesteld, in dit bedrag is inbegrepen dubbel glas voor alle wonin gen en hoogwaardige isolatie- voorzieningen In de spouwmu- ren en de daken. Stadsvernieuwing in'zwa t Schiedam' kan zo van stai Vlaardingen/Schiedam De wilde staking bij Vlaardingen Oost Bedrijven en Wilton Fijenoord is ten einde. In de de loop van gisternacht is de werk geversorganisatie FME akkoord gegaan met de eis van honderd procent ziektegeld. Glunderende ge zichten dus bij het personeel van HVO en Wilton. „We zijn echt ontzettend blij, weeer aan het werk te kunnen gaan", is de eerste reactie van de werkne mers. En een aantal is al weer op weg om zijn nor male werkzaamheden te gaan verrichten. Tijdens de werknemersvergadering bij HVO speel den zich emotionele taferelen af. Piet Boogaard, die zich tijdens de tien stakingsdagen als actieleider heeft opgeworpen, werd met enorm Lpplaus te kanti ne binnengehaald, ,,De tranen liepen over mijn ge zicht", vertelt Boogaard. „Ik ben enorm opgelucht. Ineens ook helemaal leeg van binnen. Jongen, ik weet niet eens wat voor dienst ik nu heb. Iedereen, feliciteert mij wel, maar ik zeg steeds: ik moet jullie feliciteren. Jullie, de werknemers van dit bedrijf, hebben het voor elkaar gekregen''. Inhalen En met roodomrande ogen vervolgt hy: „De. schade die dit bedrijf door de staking geleden heeft, gaan we inhalen. HVO heeft een goeie naam en op de manier waarop de jongens weer aan de slag zijn gegaan, zit ten we zo weer op het oude niveau. Dit bedrijf moet goed blijven draaien". FNV-districtsbestuurder Dik Nas had vanmorgen om zeven uur al een onderhoud met directeur Blok. „Ik heb hem gisteravond gebeld en gezegd dat er wat moois bloeide. Ook Blok was opgelucht. Ja, wat denk je. Een behoorlijke order, die door de actio kantje boord hing, kan hij nu toch binnenhalen. Hij heeft er ook mee ingestemd, dat de vakbond de stakingsda gen mag uitbetalen". Wilton Bij Wilton kwam een officieel eind aan de staking met een optocht. De triomfantelijke posters trokken over het terrein, gevolgd door een geluidswagen van de Industriebond FNV. Emotionele taferelen vooral rond stakingsleider Piet Smit, die, net als vele ande ren, zijn tranen de vrije loop liet. Smit: „Ik ben dol gelukkig. Het was een fantastische strijd, die op een klein Incident na perfect is verlopen. Het was mijn eerste grote staking, maar ik heb gezien dat ik enorm goede mensen om heen heb". Schiedam Het gebied Schienoko/Brandersbuurt zal na 1986 door het ministerie van volkshuisvesting als stadsvernieuwingsgebied worden aangewezen. Binnen kort komt al 6,5 miJjoen gulden beschikbaar voor het gebied, dat voor velen al beter bekend is als 'zwart Schiedam'. Het nu reeds te spenderen, bedrag wordt 'geleend' van de drie overige, in het kader van de inte rim saldo regeling, toegewezen stadsvernieuwingsge bieden in Schiedam. Voor de drie toegewezen ge bieden, (Hoofdstraat en omge ving m Zuid, Sc hied am-West en -Oost) heeft Schiedam van het ministerie een bedrag van 50.5 miljoen gulden toebedeeld gekregen. Een onlangs uitge vaardigde ministeriele richt lijn is echter, dat het gereser veerde geld vóór 1986 uitgege ven moet zijn. Anders wordt het teruggevorderd en bij de, dan van kracht wordende, Wet op de Stadsvernieuwing opnieuw verdeeld. Sommige delen van onder meer Schie- dam-Oost (Villastraat en om geving) stonden pas voor 1989 Stakingsleider Piet Smit voerde vanmorgen de optocht over het terrein van Wilton-Fijenoord 'n de kantine van HVO ovationeel applaus voor Piet Boogaard toen hij bekend maakte, dat aan. er een stakingsuitkering is overeengekomen. Vlaardingen De afdeling bouwkunde van de dienst van gemeentewerken heeft voor de komende jaren zo weinig werk in portefeuille, dat op at ierlei manieren geprobeerd moet worden aan opdrachten te komen, om te voorkomen dat er architecten moeten wor den ontslagen. Dat heeft wet houder Bas Goudriaan gistera vond de commissie voor de stadsvernieuwing duidelijk ge maakt. Hij heeft zich voorgenomen om allerhande werkzaamhe den, die bijvoorbeeld aan ge meentewoningen moeten plaatsvinden, zoveel mogelijk door gemeentewerken te laten uitwerken. Het voorstel van het college om de beperkte op knapbeurt voor de 410 semi- permanente woningen in de Babberspolder door de eigen architecten te laten voorberei den was dan ook vooral be leid om gemeentewerken de gelegenheid te geven, zich in de sociale woningbouw in te, werken. De noodkreet van gemeente werken werd door de commis sie welwillend aangehoord. De raadsleden voelden er echter niets voor door middel van een 'ad-hockerig beleid', zoals de CDA'er Jo Schriel het uit drukte, aan de problemen bij de gemeentelijke dienst te werken. Ondanks het feit dat Goudriaan zich stevig bleef verweren legde de commissie zijn wensen naast zich neer. De projectgroep, die de op knapbeurt van de 410 voorbe reidt, mag verder met de par ticuliere architect Vermeer, die al enige tijd bij de plannen betrokken is. Inzicht Schriel drong er bij het college op aan, dat er op korte termijn een volledig inzicht wordt ver schaft in de mogelijkheden, die de afdeling bouwkunde van gemeentewerken heeft „Voor mij staat nog helemaal niet vast, dat gemeentewerken altijd de opdrachten moet krij gen. Je moet ook op de prijs stelling letten: als blijkt dat we met gemeentewerken vrijwel altijd duurder uit zijn, dan moet je er rekening mee hou den dat dat toch uit de ge meenschapspot moet komen." Schriel drukte zijn twijfels aan de capaciteiten van gemeente werken uit met de woorden: "Ik zie die afdeling toch als een doodgeboren kindje met een lam handje." Goudriaan zegde toe, dat de raad binnenkort een volledig inzicht krijgt in de afdeling, zodat politieke keuzes gemaakt kunnen worden. Schiedam De huidige, door Rijnmond be kend gemaakte, gegevens over de bodem ver-, omreinigmg op het voormalig GTB-terrein aan <te Dwarsstraat vormen geen belemmering voor de woningbouw. Dit zei stedebouwkundig amb tenaar, en woordvoerder van de projectgroep stadsvernieuwing Zuid, Jan Goed gisteravond commissie stadsvernieuwing. „Lr is geen aanleiding cm niet te bouwen", al dus Goed. „Als de inspecteur volksgezondheid groen licht geeft, dan gaan we aan de slag." Als streefdatum noemt hij mei 1983. He* ligt in de bedoeling het bouwplan voor het gebied tussen de Groenelaan en de Dwarsstraat in juni bij het rijk in te dienen. Afgelopen vrij dag heeft nog een gesprek met een aantal be woners van Schiedam-Zuid plaatsgevonden en die waren, stelde Goed, tamelijk positief: „Hele maal geen problemen t" Er is voorts nog niets met zekerheid te zeggen over de toekomst van het voormalig hoofdge bouw van de Gemeentelijke Technische Bedrij ven aan de Dwarsstraat. Slopen of handhaven; daar zal de gemeente, aldus wethouder Zijde veld, opzeer korte termijn een beslissing over nemen. Schiedam Als het aan wet houder Chris Zijdeveld ligt, dan zal het Rotterdamse bouwbedrijf Muys en De Win ter (Muwi) ook de volgende fase van de binnenstadsbouw voor zijn rekening nemen. In de met wederzijdse compli mentjes overgoten speeches van Zijdeveld en Muwi-direc- teur Reyntjes, na afloop van de eerste officiële handeling (het slaan van de eerste paal), deed Reyntjes ook meteen maar een gooi naar bouwfase 2. Zijdeveld had er wel oren naar. De wethouder: „Wie eenmaal heeft bewezen de goedkoopste te 2ijn, zal dat ook de volgende keer wel lukken. En bovendien staat de bouw keet er al, zoiets scheelt altijd weer in de aanloopkosten..." Vlaardingen De Interker kelijke Vredesbeweging (IKV) is er benieuwd naar wat de di verse politieke partijen den ken te doen met de motie die onlangs in de Vlaardingse ge meenteraad werd aangenomen omtrent het kernwapen-vrij blijven van de gemeente. „Wij willen weten wat na deze eerste stap de plannen zijn van de partijen, en zouden graag een openbaar standpunt van de politieke partijen zien in deze kwestie", stelt het Inter kerkelijk Vredesberaad. Iede re politieke partij heeft inmid dels een brief ontvangen waarin hel verzoek is opgeno men het kern wapen vraagstuk in de komende campagne ex tra aandacht te geven. in de planning. Ambtenaar Gustaaf Schaap: „Schienoko is een gebied waar concrete plannen voor klaar liggen Daar zouden we bij wijze van spreken overmorgen al aan de slag kunnen." Het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning had er geen bezwaar te gen 6,3 miljoen gulden over te hevelen naar een ander ge bied. Schaap kreeg gistermor gen telefonisch die toezegging. Op 5 april zal de definitieve toewijzing volgen. Uit het ge voerde overleg is ook geble ken, dat Schienoko/Branders- buurt na 1986 officieel als stadsvernieuwingsgebied zal worden aangewezen Het wordt nu nog wèl hard werken voor het Schiedamse ambtenarenkorps. Voor 1 juni moet een sledebouwkundig plan m Den Haag liggen. Schaap: „We proberen dit jaaY' nog een beschikking te krijgen voor onze plannen met het Spinhuispad De verrassende ontwikkeling werd gisteravond medegedeeld in de commissie stadsontwik keling. De PvdA'cr Hans van Kleef reageerde wan trou wend: „I-Iet lijkt heel aantrek kelijk, maar er zit een forse adder onder het gras. We we ten geen van allen hoe het er financieel na '86 uitziet. Mis schien zijn wc dat geld voor Oost of Zuid straks wel kwijt!" Wethouder Chris Zijdeveld wilde hier met aan. „Als je iets ter beschikking hebt, dan moet je proberen dat de stad zo snel mogelijk ten goede te doen komen. Na *86 heb je een 'totaal-claim' op de pot. Want je zit dan wèl met vier toege wezen ISR-gebieden. De on derhandelingspositie is een stuk beter en dan haal je de gereserveerde gelden heus snel binnen Maassluis Er moet nu ein delijk duidelijkheid komen over wat er gaat gebeuren met het plassengebied ten westen van Maassluis. Er zijn nog steeds geen afspraken gemaakt over het toekomstige gebruik van de kleine plassen, die ont stonden door afgravingen. Tweede Kamerlid Piet van der Sanden (CDA) vindt, dat de rijksoverheid moet ingrij pen om aan de onzekerheid een einde te maken. Hij stelt dat in schriftelijke vragen aan de ministers van binnenlandse zaken, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening cm CRM. Het maken van plannen voor het waterrijke gebied verloopt moeizaam. omdat behalve Maassluis ook de gemeente Rotterdam, de deelgemeente- raad Hock van Holland, het o- penbaar lichaam Rijnmond en het hoogheemraadschap Delf land op de een of andere ma nier zeggenschap hebben over het gebied. Een Maassluise surfclub ge bruikt de plassen voor haar sport, maar een houten ge bouwtje dat de club er zelf neerzette werd vorig jaar op last van de gemeente afgebro ken. Natuurliefhebbers willen zo weinig mogelijk recreanten in het gebied, omdat een groot aantal vogels de plassen regel matig bezoekt. ADVERTENTIE temt JONGE GENEVES tl U t/'ÏVs0*' ZTm 3115= N WE.B1NNENWEG 186 ihoek's-Gravendijkwal) Tel. 769847 iN WÉ. BINNENWEG 285 (tio. Al bert HeiinjTet.760418 WHISKY

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1