22 ROTTERDAM Goed geïnformeerde patiënten korter in ziekenhuis Tweede Delta niet zeker GRAAG .GEDAAN. ;s=isas=~. i Risico rapport Rijnmond gereed Wereldhave verandert straatnaam Rij nmond kan chemisch afval nog drie jaar kwijt Polen tegen Ri verpolitie ter meuien natuurlijk Bureau reisdocumenten 's avonds dicht GSD wil binnenkort maandelijks uitkeren oogleraar gezondheidsrecht: Kunst nieuwe postdirecteur in Rotterdam Weer' aanhouding voor heling olie Gemeentelijk havenbedrijf verhuisd Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 19 maart 1982 RZ/ RV/RY/RW Rotterdam „Patiënten die goed geïnformeerd zijn, hebben een kortere opnametijd nodig en het effect van hun therapie is vaak groter". Volgens Prof. dr. H. J. J- Leenen, hoogleraar sociale geneeskunde en gezond heidsrecht te Amsterdam, wordt de informatie die een patiënt krijgt, vaak te laat en te onzorgvuldig gegeven, als zij al wordt gegeven. Rotterdam De Poolse vluchtelingen in Rotterdam en de rivierpolitie heb ben gisteren hun krachten op de groe ne zoden gemeten. De sportieve voet balwedstrijd eindigde na een spectacu lair scoreverloop in een gelijkspel: 5 De rivierpolitie en de Poolse asielzoe kers hadden elkaar leren kennen en waarderen na de militaire coup in Po len. De meeste voetballers in het Pool se elftal zijn ex-officieren op de grote vaart, die onder de huidige omstandig heden niet naar hun vaderland terug willen. Het was inmiddels de derde voetbal wedstrijd van het 'Oosteuropese team' in Rotterdam. Trots lieten zij weten dat het team tot nu toe nog niet heeft verloren. i De beide teams broederlijk verenigd. In het kader van de ge- sprekscyclus „Kan de ge zondheidszorg nog beter worden" sprak hij gistera vond in de Erasmus Univer siteit over recht op gezond heidszorg. Volgens de hoog leraar is het gezondheids recht gefundeerd op twee pijlers: het recht op gezond heidszorg (deskundige hulp binnen bereik, zoals ook het recht op arbeid en onderwijs) en het zelfbeschikkingsrecht van de mens; het recht om te beslissen over jezelf, het recht op privacy en informa tie en toestemming. Volgens de Amsterdamse Hoogleraar heeft" de patient ook bet recht om te weige ren. „De geneeskunde moet stoppen als de patient nee zegt". Hij wees er echter op dat een te geringe informatie van de kant van de behande lend arts er toe kan leiden dat patiënten een behande ling weigeren, die ze onder andere omstandigheden wel zouden hebben aanvaard. Ah de patiënt na informatie ech ter gefundeerd 'nee' zegt te- geji een behandeling, moet Rotterdam J.JJP. Kunst >vordt per 1 mei de nieuwe di recteur van het pastdistrict Rotterdam. Hij volgt J.J. Lug- te bp. De heer Kunst (43 jaar) is vijf jaar directeur geweest van de Directie Postverkeer. Hij is vervoersdeskundige. Hij werkt sirids 1956 bij de PTT. Na een opleiding voor hoger pefconeel in Wassenaar begon hij als hoofd van de afdeling loket- en geldchensten van het postdistrict Den Haag, In dit district eindigde hij als chof expeditie. In. 1967 stapte hij over naar de Centrale Diïeetie, waar hij zich in verschillende functies bezighield met het binnen lands vervoer. Rotterdam De politie heeft een 36-jarige Rotterdammet aangehouden als derde ver dachte van de heling van 4000 ton gestolen gasolïe. De partij is onlangs in de Antwerpse ha ven ontvreemd en door twee tankers naar Rotterdam ver voerd. Eerder al werden hier voor een 59-jarige Dordtenaar en een 5l -jarige Rotterdam mer aangehouden. ADVERTENTIE vele kleuren en dessins! Extra voordelig wand vinyl oo textiei&asis Beslist eerste keus in diverse kleuren en dessins o*a granol, Imnenstruktuur. matting en marmer 150 cm breed Per meter van 12,95 vóór de behandelend arts dat res pecteren. Volgens prof. Leenen is d€ gezondheidszorg namelijk niet oneindig, De grenzen worden naar zijn mening on dermeer bepaald door de vraag 'is het zinvol wat we doen*. Daarmee doelde hij op het eindeloos rekken van het leven maar ook 'is het no dig'. Hij dacht daarbij aan diagnostische verrichtingen, vaak dure onderzoekingen, waarbij Leenen waarschuwt tegen routinematig gebruik. Op de vraag 'wie stelt de (fi nanciële) grenzen in de ge zondheidszorg. moet dat van door Reina ten Bruggenkate uit de politiek gebeuren, zei hij: „De politiek is altijd be zig met details. De grote be slissingen blijven liggen". Zijn opponent gisteravond was prof. dr. J. Jeekel, hoog leraar chirurgie aan de Eras mus Universiteit. Hij maakte onderscheid tussen actieve en passieve informatie. „De behandelend geneesheer zal per patiënt moeten beoorde len wat hij aan informatie geeft. Het is fout om ongenu anceerd alle informatie die je hebt, over de patient uit te storten. Als men er om vraagt ja, maar niet zonder meer alles want dat kan de patiënt in verwarring bren gen". Volgens hem is er in ons land sprake van een pas sieve discriminatie: de pa tiënt die goed de weg weet, heeft toegang tot meer ge zondheidszorg dan de passie ve patient, die maar afwacht wat hem wordt aangeboden. Prof. Jeekel zette zich gister avond af tegen wat hij noem de „een gevaarlijke ontspo ring van het zelfbeschik kingsrecht van de mens", daarmee doelend op het ge bruik van het omstreden middel Vasolastine en het Moerman-dieet, dat hij als zinloos omschreef. Het is niet bewezen dat het slecht is, maar het is ook niet bewe zen dat het goed is. Ik heb er in elk geval slechte ervarin gen mee. Door dit soort za ken onttrekt men zich aan behandelingen die zonder meer nodig zijn. Ik vind hel een gevaarlijke ontwikke ling'". Pratend over rechten consta teerde Prof, Leenen overi gens een vreemde paradox in de gezondheidszorg. De pa tiënt moet worden verdedigd tegen het hulpverlenings-sy- steem, dat nota bene in het leven is geroepen om hem te helpen. Hij noemde dat een veeg teken. Donderdagavond 25 maart om acht uur wordt gespro ken over de relatie gezond heidszorg, maatschappij en politiek. Welke plannen ter verbetering van de huidige gezondheidszorg bestaan er in de politiek en hoe houden we de huidige kostenexp3osie in bedwang. Sprekers zijn prof. dr. S. A. de Lange, hoogleraar neurochirurgie aan de Erasmus Universiteit, mevrouw I. Muller-van Ast (PvdA), lid van de vaste ka mercommissie voor volksge zondheid en drs. D. J. Dees lid van de zelfde commissie voor de VVD. De discussie avond wordt gehouden in collegezaal 4 van de medi sche faculteit. Rotterdam Na tweeenhalf jaar studie is. het rapport gereed gekomen over de risico's van zes industriële objecten in Rijnmond. Aanstaande woensdag wordt het rapport of- ficieel overhandigd aan de staatssecretaris van sociale zaken, drs.H.d'Ancona, en aan staatssecretaris Ineke Lambers-Hacquebrad van volksgezondheid en milieuhygiëne. Het onderzoek werd destijds ingesteld door het openbaar lichaam Rijnmond, de stichting Europoort Botlek Belangen, het Directoraat- Generaal van de Arbeid en de contactgroep Veiligheid Omwonenden. In de studie, dat tweeënhalf miljoen kostte, is dieper ingegaan op de opslag van giftig mate riaal en op het fysisch chemisch proces, dat met ontzwaveling gepaard gaat. De studie is binnenkort in de boekhandel verkrijgbaar. B en W in beleidsnota: Rotterdam Het is niet ïe- ker of er een tweede Delta komt. Burgemeester en wet houders van Rotterdam wil len eerst onderzoeken of de geplande 420 bedden van Delta 2 in Ridderkerk niet gebruikt kunnen worden voor kleinschalige, gediffe rentieerde voorzieningen in de bevolkinsgecentra. Dat blijkt uit de beleidsnota geestelijke gezondheidszorg, die gisteren door burgemees ter en wethouders van Rot- De reeds afgeronde straatnamenserie van Rotterdam Centraal-redacteur Cor Docter moet gewijzigd worden: de Herman Robberstraat is namelijk omgedoopt tot Herman Bobbelstraat terdam is uitgebracht. In de nota, die maandag om een uur in de raadscommissie voor de volksgezondheid wordt besproken, zeggen zij, dat de vraag of er een twee de Delta moet komen, in elk geval niet op voorhand met ja, moet worden beant woord. In het voorgesteld? beleid wordt het accent gelegd op de ambulante hulpverlening (waarbij patiënten niet wor den opgenomen) en op ver betering van de relaties van de hulpverlening met de zo genaamde 'eerste lijn' in de gezondheidszorg. Verwacht wordt dat dit leidt tot een af name van het aantal opna mes in een psychiatrisch zie kenhuis. Bè sluitvorming over een eventueel Delta 2 is pas dan aan de orde als duidelijk is of dat kans van slagen heeft èn als overleg met het rijk dui delijk heeft gemaakt op wel ke wijze alternatieven voor een tweede psychiatrisch zie kenhuis te realiseren zijn. De inkrimping van het Delta ziekenhuis in Poortugaal (tot 450 bedden) moet wel door gaan. Wegloophuis Een wegloophuis (voor psy chiatrische patiënten die het tijdelijk niet meer zien zitten in een psychiatrisch zieken huis) willen B en W wel rea liseren, op voorwaarde dat er een garantie is voor goed be heer van het budget. Daar naast zou men te allen tijde moeten kunnen terugvallen op de deskundigheid van de maatschappelijke dienstver lening en de geestelijke ge zondheidszorg. Rotterdam Het bureau reisdocumenten gaat wegens bezuinigingen in de maanden april tot en met juli 's avonds niet meer open Tot nu toe was dat in de drukste maanden van het jaar voor het aanvragen van, pas poorten en toeristenkaarten wel het geval De afdeling Burgerzaken kan met de sluiting jaarlijks 46.500 gulden besparen. De argumenten voor sluiting zijn dat er tij dens de avonden maar 6 procent van het to taal aantal reisdocumenten afgegeven wordt en dat de service-verlening aan de burgerij nauwelijks vermindert. In rond 80 procent van de gevallen, gaat het om de aan vraag van een paspoort, waarvoor men maar ééns in de vijf jaar naar het bureau hoeft te komen {en bij ver lenging hoeft men niet zelf te komen, zodat men eigen lijk maar ééns per tien jaar zelf naar het stadhuis hoeft). Over het algemeen krijgt men het paspoort binnen een uur mee. De commissie voor algemene' zaken heeft bezwaar aange tekend tegen dit besluit maar de argumenten waren -niet. zwaarwegend genoeg om het college te overtuigen. Per* jaar worden er 61.197 reisdo cumenten uitgegeven. Rotterdam De Herman Robberstraat heet sindskort Herman Bobbelstraat. Huur ders- en Belangenvereniging Wereldhave heeft de straat omgedoopt in een volgens haar mening bijzonder toepasselijke naam. De huurders vinden, dat het wegdek van de straat, 'die vroeger Herman Robber straat heette', slecht genoeg is om de uitgevoerde, cynische naamsverandering te kunnen rechtvaardigen. De voorzitster van Wereldha ve, mevrouw E. Maas, vertelt daarover: „Het valt niet mee voor ons. Al jaren kloppen we bij de gemeente Aan om goede maatregelen te nemen ten be hoeve van ons woongebied Dat alles blijkt echter alleiriaal tevergeefs te zijn. In *81 zou er een herstructureringsplan voor onze wijk worden uitge voerd, maar de uitvoering van dat plan blijkt verschoven te zijn naar eind '82. Nou, reken maar uit: aan het eind van het jaar is het zo koud, dat er toch niks terecht komt van die voorgenomen ophogingswerk zaamheden. Dus zullen we wel weer moeten wachten tot na de volgende winter..." Dat er in het Wereldhave-ge- bied omgrensd door Goudse- singel, Vondelweg, Warande en Boezem weg niets gedaan wordt door de gemeente zal mevrouw Maas zeker niet ont kennen. „Er wordt enorm veel gedaan. Ze hebben voldoende tijd om de Vondelweg om te spitten. Om verbeteringen aan te brengen aan de doorstroom- wegen. Maar van die door stroomwegen hebben we al leen maar last", onthult me vrouw Maas, die alles behalve blij is met de huidige situatie. De Huurders- en Belangenve reniging hoopt met haar 'Bob- belstraat-actie' de verantwoor delijke gemeentelijke diensten (nogmaals) wakker te kunnen schudden, opdat toch nog op korte termijn aan de verlan gens van de bewoners van Wereldhave gedaan zal wor den. Afvoer naar Duitsland slechts beperkte tijd Rotterdam /Wiesbaden Ge- .durende een periode van zo'n drie jaa» kan Rijnmond zijn chemisch afval kwijt bij de Hessische Industrie Muhl (HIM) in West-Duitsland, een verbrandingsbedrijf voor che misch afval bij Wiesbaden. Daarna zal Rijnmond zelf op lossingen gevonden moeten hebben voor .het chemisch en industrieel afval dat in deze regio wordt geproduceerd- Rotterdam staat klaar om bij de inmiddels overgenomen NV Afvalverwerking Rijn mond (AVR), een nieuwe ver brandingsoven voor chemisch afval te bouwen. Het is echter praktisch zeker, dat het aan zienlijk langer dan drie jaar gaat duren, voordat deze in stallatie is gerealiseerd. Momenteel heeft de HIM ruimte in de sinds drie maan den draaiende installatie om ook afval van Rijnmond te verbranden. Jaarlijks kan Rijnmond ongeveer 15.000 ton naar de HIM afvoeren. 3n het industriegebied van Rijnmond is overigens al practisch 15.000 ton chemisch afval aan de AVR ter vernietiging aangebo den. Bovendien moet ook het chemisch afval van het voor malige bedrijf Uniser-EMK nog worden vertverkt, hetgeen eveneens rond 15.000 ton is. Directeur G. Erbach van de HIM maakte een gezelschap Rotterdamse technici en politi ci tijdens een bezoek aan de verbrandingsinstallatie bij Wiesbaden duidelijk, dat hij ervan uitgaat, dat de import van chemisch afval naar West- Duitsland beperkt blijft. Vol gens een EEG-richtlijn moet ieder land voor eigen vervver- kïngsmogelijkheden zorg dra gen. Daarom dat de tijd, dat Rijnmond vuil naar de HIM kan afvoeren beperkt is..In die tijd moet men in Rijnmond zelf oplossingen hebben ge vonden. Rotterdam Binnen twee jaar zullen Rotterdammers, die nu een wekelijkse wer kloosheidsuitkering hebben, maandelijks geld ontvangen. Met deze maatregel wil de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) de service aan de bur gers verbeteren. „Sinds januari geldt deze si tuatie voor schoolverlaters", legt een woordvoerder van de GSD uit. „Per maand is makkelijker, omdat we met een computer werken, die nu wekelijks alles opnieuw uit rekent. Vervolgens moeten we het geld aan de banken doorspelen. Dat kost te veel tijd". Volgens de sociale dienst krijgen steeds meer werken den een maandelijkse uitbe taling, waardoor de overstap naar een uitkering soepeler kan worden geregeld. Bo vendien loopt het uitgekeer de bedrag parallel met de maandelijkse vaste (woon lasten. Ook de zogenaamde 'ver- dienstenkaart', waarop de werkloze elke week zijn of haar inkomsten noteert, wil de GSD voortaan maande lijks ontvangen. „We houden meer tijd over voor hulpverlening aan onze cliënten", meent de dienst. „Alleen in noodgevallen, zoals bij ernstig verslaafden die wellicht meteen hun geld opmaken, handhaven we het wekelijkse bedrag". Rotterdam De technische'; en nautische dienst van het gemeentelijk havenbedrijf heeft een nieuw onderkomen: aan de Eemhaven werd giste-', ren een royaal complex in ge- - bruik genomen, dat van allel gemakken is voorzien, inclu- - sief een half-overdekte helling en aanlegsteigers. De verhui zing vén de Dokhaven was noodzakelijk geworden door de woningbouw en de rioolwa terzuiveringsinstallatie. Maar daar treurde men niet om. Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even g Naanj; verandering in. k Adres- Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I Pasic en goed beloond! Want voor die kleine® moeite krijgt u een verzilverd °0cpiaafs- miniatuurvan.de f eitJUr*IS{iank M Adres; Pos'code: maanddb, Laurenskerk. "eJe/oou- I nJVJTlg erd m jniaf «"rensicerfc

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4