ROTTERDAM 23 Peper zal het wel rooien.... Peper mist brandweer fuik Samen komen we er wel uit9 KRONIEK EN KRITIEK Nieuwe burgemeester dr.Bram Peper: Mis— iiiiiiiNfe! Rotterdams Nieowsbkd vrijdag RZ/'RV/ RY/RW RS 19 maart 1982 Dr. Bram Peper, de nieuwe burgemeester achter de collega- tafel. 'Herstel economie van stad en haven belangrijkst' Botterdam „Als het de stad slecht gaat, gaat het het land slecht. Slechts uit een geschakeerde grootstedelijke cultuur kunnen de impulsen komen voor ver nieuwingen". Met deze woorden uit zijn instailatïerede maakte dr.Bram Peper donderdag de Rotterdamse gemeente raad duidelijk, hoe hij tegenover de gro te stad staat. Hij vindt, dat het rijk daar om op op sociaal-economisch terrein taken naar de grote steden moet overhevelen. Het meest klemmende pro bleem, waarvoor de stad zich de komende jaren gesteld ziet, noemde de nieuwe bur gemeester van de Maasstad de schrikbarend hoge werk loosheid, opgehoopt in een klein gebied en voorzien van sombere vooruitzichten. „Herstel en versterking van de economische structuur van stad en haven beschouw ik als één van de belangrijk ste taken, die ons wachten", zei hij. „Wie in samenhang met het leefbaarheidsbeleid en het sociaal-economisch beleid de werkloosheid weet te bestrijden, bestrijdt tezelf dertijd problemen, die zich in het voetspoor daarvan op houden: sociale onthechting, het gevoel van zinloosheid, alcohol- en drugsmisbruik, vandalisme en diefstal". Nadat de wethouders H. van der Pols en drs.J, Riezen- kamp de nieuwe burgemees ter de raadszaal hadden bin- negeleid, verwelkomde loco burgemeester drs.J.G. van der Ploeg de vele aanwezi gen, onder wie de vrouw en de moeder van de heer Pe per, evenals zijn zoon Bram en dochter Meinke. De echtgenote en de moeder van burgemeester Peper volgen de instaliatieplechtigheid met belangstelling. Loco-burgemeester drs.J.G. van der Ploeg feliciteert burgemeester Peper Commissaris der Koningin mr.M. Vrolijk wenst burgemeester Peper en zijn vrouw g'eluk met de ambtsaanvaarding. Twee oud-burgemeesters onder de toehoorders, voor Andrê van der Louw met zijn-vrouw en achter W. Thomassen'met zijn vrouw. - In zijn toespraak ging de heer Van der Ploeg vooral in op het begrip macht, waarbij hij fel uithaalde naar groepe ringen, die zich verzetten te gen het establishment. Democratie „Het is niet moeilijk de han den op elkaar te krijgen te gen het structurele geweld van een maatschappij, die berust op een gemengde eco nomie en een parlementaire democratie. Ik verheug me over de toe genomen mondigheid, maar niet ten koste van onze vorm van democratie, waarin de meerderheid de minderheid niet onderdrukt maar res pecteert en de gelegenheid biedt via overtuiging een meerderheidspositie te berei ken", aldus de heer Van der Ploeg. In zijn instaliatierede kwam foto's Henk Speksnetjder burgemeester Peper op deze woorden terug." „Hoewel do mogelijkheid om invloed uit te oefenen ongelijk is ver deeld, onslaat dat niemand van de plicht, of het nu be stuurders of belangen- en ac tiegroepen zijn, de democra tische spelregels na te leven en de discussie met gevoel voor argumenten in te gaan. Het tijdig verhelderen van standpunten en verantwoor delijkheden is een belangrijk middel om het inzicht over te dragen, dat democratie ook tot beslissingen moet lei den", waren de woorden van de heer Peper. Bescheiden Burgemeester Peper zei het inzicht te huldigen, dat zijn bijdrage aan het stadsbestuur slechts bescheiden kan zijn. Hij wil als voorzitter van de raad boven de partijen staan zonder echter tol kleurloos heid te vervallen. Als belangrijkste laak ziet hij de instandhouding en ver sterking van de typische Rotterdamse mentaliteit, die daadkracht verbindt met het noemen van zaken bij hun naam. De heer Peper beloofde de representatie niet te schu wen, al zou er er niet in de eerste plaats zijn kracht zoe ken. Wel vindt hij, dat de promotie van Rotterdam in binnen- en buitenland moet worden geïntensiveerd. Hij eindigde zijn speech met de hoop en de verwachting, dat de raad hem in staat stelt zich in te werken met begrip voor de fouten van een nieu weling. Nieuwe burgemeester Bram Peper is gisteren niet in de 'fuik' gelopen, die honderdvijftig brandweerlieden in de hal van het stadhuis voor hem hadden opgezet. De brandweerlieden, die in uniform wa ren, wilden Peper feliciteren met zijn benoeming en tegelijkertijd aandacht vragen voor de problemen, die zij heb ben met de bezuinigingen. Het 'stijlvolle' protest ging echter niet door, omdat de brandweerlieden arri veerde op het moment dat de kersver se burgemeester van Rotterdam al lang in het stadhuis was. Een delegatie bracht later op de middag tijdens de receptie alsnog de felicitatie en de zor gen van de brandweer over aan burge meester Peper. VVD-fractievoorzitter W. Baggerman tij dens zijn welkomsrede namens de gehele gemeenteraad. Namens de gehele gemeenteraad kreeg burgemeester Peper een hartelijk wolkom van raadsnestor W. Baggerman van de VVD. In een komische speech, waaruit veel warmte sprak, verheelde de heer Baggerman niet, dat hij het was, die de voorkeur aan de andere kandidaat S. Pa- tijn had gegeven. „Maar, zo zei hij, dan is er in ieder geval iemand, bij wie u mee kan vallen". De heer Baggerman zegde de nieuwe bur gemeester alle steun toe van de gehele raad. „Rotterdam kent veel problemen, al lijkt één ervan over een paar manden op gelost. als er waarschijnlijk een ander col lege zit. Wij zoeken in Rotterdam echter niet naar de geschilpunten in opstelling, maar juist naar de punten, waarover we het samen eens kunnen zijn. Wij zijn sa- i men geroepen de stad te besturen, cn dat is niet gemakkelijk met weinig geld en - veel problemen. Maar samen komen we er wel uit", aldus de heer Baggerman. Bram Peper kan er tegen aan, De ambtsketen hangt als gegoten om zijn schouders. Hij heeft zijn eerste krachtproef door staan: de eerste demon stratie (van de brandweer de hal), de eerste raadsvergadering en twee eindeloze, maar gezellige recepties, 't Was allemaal ?°g wat onwennig, voor iedereen eigenlijk. Maar to de praktijk van alle dag zal dat wel gauw °ver zijn. Rotterdam heeft weer een burge- meesterspaar. t Is zoals loco Van der Ploeg het treffend uit-_ drukte: de benoeming van Peper is 'zonder ruis ver lopen'. Bij de komst van Van der Louw ontstond indertijd nogal wat com motie. 'Velen vonden het erg dat hij kwam, en ve len nog erger toen hij ging'. Peper is met vrij grote eenstemmigheid be groet. Dat schept ver plichtingen. Maar Van der Ploeg stelde hem tege lijk gerust. 'Zomin Van der Louw Thomassen de Tweede behoefde te wor den, zomin verwachten we in U een Andrê te krijgen'. En zo is het. Snor en pijp lijken dan wel saillante overeen komsten tussen beiden, maar daarbij moet het dan wel blijven. Hoe deed Bram Peper het? Het antwoord is vrij een voudig: je zult er maar voor staan. Natuurlijk zat Peper nog wat onwen nig op die stoel in het midden. Natuurlijk sprak hij soms wat haperend. En natuurlijk deed hij geen krasse uitspraken. Maar Peper had wel iets te zeggen. Ais het van be lang was klonk zijn stem doortastend genoeg. En als het even kon was er de wat studentikoze rela tivering. Het is duidelijk, dat hij graag improvi seert, een wat onderkoel de humor loslatend, en dan zo graag uitweidt, dat het moeite kost weer in het gareel van het ver haal te komen. Hij had van zijn installa- tiespeech veel werk ge maakt, bijna een college. Daarin kwam zo onge veer alles aan de orde. De problemen van de grote stad, zo goed als de kwali teit van het bestaan van de stedeling. Wat minis ters en staatssecretaris sen in de zaal het sterkst onthouden zullen hebben (hoopt 't 46-ste) is, dat tal van problemen, zoals de ontstellend grote werke loosheid, beter op regio naal niveau dan met schrale nationale banen plannen te lijf kunnen worden gegaan. En het zal 'de haven' heb ben aangesproken, dat Pe per zich wil inzetten voor de promotie van de ha ven; een voorbeeld ne mend aan Van Agt, zoals de burgemeester zei: 'geen gemiezemous, maar ge woon handel'. Vergaderingen als deze plegen altijd iets plecht statigs te hebben. Ieder een kent iedereen, of ze nu Meijer of Van der Doef heten, Saskia Stui veling of Liesbeth den TJyl, of Iseha Meijer of Jenny Arean. Over en weer is het bij zo'n gele genheid een proberen van aan elkaar te wennen. En toch zijn er ineens die momenten waarin de emotie 'toeslaat', dat er even de vonk van ontroe ring is. een sfeer van on derlinge saamhorigheid en verbondenheid tussen zowel Peper en de mensen die voor hem gekomen zijn, als met de stad waarin we wonen en wer ken. Zo'n ogenblik was er toen Peper na zijn toch flinke rede aan het eind die vastberadenheid van zich aflegde en beschei den beloofde zijn best te zullen doen om voor Rot terdam een goede burge meester te zijn. Zo'n bijna intieme span ning groeit er in de raad bij dit soort gelegenheden ook altijd als Wim Bag german (VVD) als nestor van de raad zegt wat hij op het hart heeft. Hij deed het met een briljante speech, waarop letterlijk niets viel aan te merken. Hij sprak over de dingen die gezegd moeten wor den met een warmte en een humor, die in deze kring van de Rotterdam se raad min of meer ge bruikelijk zijn, maar voor de gasten uit andere steden een verademing blijken te zijn. Men zou kunnen zeggen: hoe brengt een iemand het op om na toch als politicus acht jaar door de PvdA buiten het colle ge van B en W te zijn ge latentoch met zoveel genegenheid over het raadswerk te spreken en de raad voor te houden, dat het er er niet niet om gaat de verschillen bloot te leggen maar de over eenkomsten te zoeken. Pe per de verzekering ge vend, dat hij récht heeft op de steun van de raad. Politiek bedrijven mag dan een hard vak zijn, als Baggerman er over spreekt, krijgt het toch een andere dimensie: ge loofwaardigheid. Hij creëert bij uitstek de sfeer, waarin een nieuwe burgemeester zich opge nomen weet als eerste Rotterdammer voor alle Rotterdammers. Het ge voel van thuis te zijn. Peper kan er tegenaan. Hij zal het wel rooien. 't 46-stc.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5