E Milieupolitieman Korteland: „Ik ben niet zo geliefd' I VU# ES "RW "Wateringen Erg ge liefd ben je niet als je portret in menig tuinders- schuur hangt met daaron der een tekst als zou je een methyljager zijn en kwekers daarmee het brood uit de mond stoten. Wonderwel echter werd milieupolitieman J. M. Korteland samen met zijn collega G. Flinterman bij vrijwel alle tuinders vriendelijk ontvangen en positief tegemoetgetre- den. Enkele dagen na de grote inleveracties van bestrijdingsmiddelen in 's-Gravenzande en Wate ringen, waarbij respectie- velijk negentienhonderd en dertienhonderd kilo gif werd ingeleverd, be- whuve.u sloot het tweetal een rou tine-onderzoek in te stel len rond Wateringen. De resultaten waren verbluf fend. Het witte Fiatje hobbelt een tuin- derslaan op bij de Korte Noordweg. Korteland vertelt: „We lopen ge woon eens bij een paar tuinders bin nen. Vinden we iets, dan staan we niet direct klaar met ons bonnen boekje. Kijk, als ze DDT hebben staan, dan valt er weinig aan te waarschuwen en als. hij middelen buiten de kast heeit staan, dan krijgt hij ook direct een bekeuring. Wij lopen makkelijk zc'n schuur in door Pieter Harcksen en dat doen kinderen dus Ook".., De tuinder voelde zich tot voor kort - heer en meester op zijn eigen be drijf. „Niemand had er iets te ver tellen", verduidelijkt Korteland, „maar dat is vandaag de dag geluk kig anders. Er moet gewoon contro le mogelijk zijn. Het is in het belang van iedereen... ook in dat van de -tuinder". "Wanneer het duo bij de schuur arri veert, wordt de tuinder opgezocht Hij reageert lakoniek maar niet on vriendelijk. De man gaat voor naar een afgelegen schuur waarin een oude kast staat Het vereiste slot en de doodskopsticker ontbreken. On der dik stof bevindt zich een aantal dozen, zakken, potjes, flesjes en spuitbussen. Korteland hurkt en baalt de verpakkingen stuk voor stuk tevoorschijn. Zijn collega haalt -het bestrijdingsmiddelenboek erbij. „Dit soort blikken, waar geen etiket meer op zit", legt Korteland aan de "tuinder uit, „moetje inleveren. Ook spullen die niet meer worden ge bruikt moeten op de inleverplaatsen -worden gebracht1'. IDe tuinder staat er nonchalant bij. Af en toe is er verbazing in zijn blik -2Is er iets uit het kastje komt waar van hij niet eens meer wist dat het nog in zijn bezit was. ,,Ik gebruik weinig bestrijdingsmid delen", mompelt de man. Hij fronst sijn voorhoofd als Korteland hem «en pak onder de neus houdt waar op te lezen staat 'Bevat als werkza me stof DDT'. „Ach", reageert hij, „hoe oud dat is1 -weet ik niet". Ook het middel Gesa- xol wordt gevonden. „Zolang ik al geen tomaten meer jkweek", stelt de man, „gebruik ik <iat spul niet meer". Korteland zet de puntjes op de 'i': „Heeft u er ooit over gedacht om deze spullen in te leveren". Tja, -weieens aan gedacht. .„Maar als je leest over zo'n inleve- xaetie, dan sta je er zelf nauwelijks tij stil", bekent hij. Xe kweker krijgt geen bon, maar «en waarschuwing. Hij moet op de «erste maandag in aprii de midde len komen inleveren aan de Dorps- lade bij het pand van gemeente werken. Alle ingeleverde bestrij dingsmiddelen worden dan in vaten verpakt en afgevoerd naar de Af valverwerking Rijnmond (AVE). Ontbladeringsmiddel „LT zit al achttien jaar onbewust fout te zijn", benadrukt Flinterman, „deze middelen zijn al sinds 1963 verboden". De naam van de midde len en die van de tuinder Worden Gp een lijst genoteerd. Wanneer hij ze bij de volgende actie niet inle vert, haalt de politie de stoffen op en krijgt de man alsnog een bekeu ring. De tuinder reageert sportief als de politie hem voorlicht over de middelen en over het nut van de in leveracties. 3Nog voordat de twee milieupolitie nmannen de schuur verlaten komt er mog een flesje tevoorschijn. „Ik weet mi et wat erin zit", zegt de tuinder als hij de dop eraf draait. Flinter man kan hem net weerhouden eraan te ruiken. Bij bestudering van f>et etiket blijkt het om een ontbla deringsmiddel te gaan, dat 2,4,5,-T- ester bevat Deze stof bestaat onder meer uit het levensgevaarlijke kan kerverwekkende dioxine. Dit mid del ltet in Vietnam de nodige sporen achter en zorgde voor een ramp bij 3Pbilips Duphar in Amsterdam. „Ik fceb er deze zomer nog mee gespo- ren", herinnert de tuinder zich... ^Ik vind het een prima actie", stelt de kweker na afloop, „maar ik heb Vruchtbaar gifritje door het Westland t%&CfftE"? bij de veiling nog nooit klachten ge kregen over mijn produkten. Ik heb nimmer een waarschuwing gekre gen dat er bepaalde stoffen in de to maten zaten'Bij het verlaten van het erf wijst Korteland nog op de mesthoop, waarvan het vocht de sloot kan insijpelen. Ook daarvoor krijgt de tuinder een waarschuwing. „Zie je hde nonchalant de tuinder kan zijn", zegt Korteland, „ze weten niet eens wat ze in hun bezit heb ben, hoe oud het is en wat er in eti- ketloze verpakkingen zit". Folidol Ook bij de volgende tuinder wordt een onafgesloten kast aangetroffen. Wanneer de politie op het terrein arriveert wil de tuinder net ver trekken. Hij keert echter om en brengt de twee milieumannen naar de bestrijdingsmiddelenkast. Hoe wel de kast er erg degelijk uitziet is de inhoud op z'n zachtst gezegd twijfelachtig. Boven het geronk van de ketels uit roept de tuinder iets naar de politie. „Oh, mag je dat niet hebben. Dat wist ik nier', schalt hij terwijl een kolossaal blik Folidol stuif uit de kast komt. In het bestrij dingsmiddelenboek staat het om schreven als een levensgevaarlijk insecticide, dat al achttien jaar ver boden is. Daarna karnen nog twee flessen tevoorschijn. Eén ervan is Agro Cipc en het andere flesje bevat - evenals bij de eerstgecontroleerde tuinder - 2,4,5-T-ester. „Ik heb een tijdje geleden wel wat spul ingele verd", bekent hij, „Maar die drie dingetjes zijn zeker blijven staan". Nadat de jonge tuinder uitvoerig is voorgelicht over de inleveractie en is opgeschreven op de lijst, vertrekt de politie. Ook hij krijgt geen be keuring... Methylbromide Op het volgende bedrijf waar we ar riveren is geen sterveling te beken nen. De bestrijdingsmiddelenkasten in de schuur zijn niet alle gesloten. Korteland en Flinterman stappen over twee pakken bestrijdingsmid delen heen die op de grond in de schuur staan... Uit een niet afgeslo ten kast wordt direct een fles ge haald. „Een laagje in een borrel glas", stelt Flinterman, „is al vol doende om de pijp uit te gaan". Hij wijst op het etiket waarop staat ge meld dat de inhoud organische fos- forverbindingen bevat, De verbo den middelen worden opgeborgen in een afsluitbare kast. De naam van de tuinder en het aantal verbo den stoffen worden op de lijst gezet. Onderweg vertelt Korteland: „Ik ben een ontzettende idealist. Mijn vrouw beschuldigt me weieens van overijverig optreden op dit terrein. Maar ik wil op mijn bescheiden ma nier eraan bijdragen om een zo ge zond mogelijk milieu te creëren. Ik wil proberen om door te gaan. Dat heeft ertoe geleid dat ik in het Westland niet zo'n geliefd persoon ben. Ze weten dat ik kom zoeken als ik op het bedrijf arriveer. Ik Terwijl G. Flin terman (links op de foto rechts) wijst op de doodskop van een be strijdingsmid del, haalt J. M. Korteland een bfik verboden Folidol uit de kast. Op de lin ker foto de be strijdingsmid delenkast: een wrakkig kastje zonder sloi met ais inhoud een aantal af schuwelijke stoffen. Flinterman en Korteland lich ten een tuinder voor over de inleveracties van bestrij dingsmiddelen. ,yJ.V fete probeer om veel met de tuinder te praten en niet direct te gaan schrij ven. Maar begrip kweken is niet eenvoudig. Mijn portret hangt in sommige tuinderkassen. Deze vent, staat erop, maakt jacht op methyl bromide". Onbeschoft Waar Korteland wel mee zit is het vergunningenstelsel van de hogere overheid. „Terwijl ik hier bezig ben de mensen een beetje bewust te ma ken geeft de regering toestemming vuiligheid in zfee te lozen. Ik heb er weieens aan gedacht om met de mi nister hierover te gaan praten, i? in weten ze in Den Haag te-*n?5iïite ook waarmee ie bezig ben Fr is ontzettend veel aan de hand. Nee, ik lig er nog niet van wakker, maar als je eens wist wat er allemaal ge beurt op dit gebied"... Nadrukkelijk: „Kijk, ik werk veer tig uur pef week. Daarvoor word ik betaald. Dan wil ik mijn werk zo goed mogelijk doen ook. Ik ben echt niet tegen methylbromide; van mij hoeft dat spul niet te verdwijnen. Maar er zijn nu eenmaal regels door de overheid opgesteld en daaraan moet men zien houden. Dat moet gewoon worden gecontroleerd. Ik wil heus niet de boeman spelen. Ik probeer de tuinders correct te be handelen en dat verwacht ik ook van hen. Als iemand onbeschoft te gen me is en nog iets in huis heeft dat verboden is ook, gaat 'ie op de bon als ik wat vind, want dat pik ik niet. Ik heb zin om wat aan al die misstanden te doen en ik sta er voor honderd procent achter. Ik zou dit werk ook in burger willen doen. Dit pakkie maakt heus niets uit, afge zien van het feit dat het wat meer gezag uitstraalt". Korteland begon twee jaar geleden in 's-Gravenzande. „In het begin zat - ik op de fiets en hield ik me bezig' met hondenproblemen en vuilnis zakken die te vroeg werden buiten- gezet Ik heb geen speciale opleiding gehad maar in de avonduren ben ik gaan lezen en dingen gaan leren over de milieuwetgeving. Ik heb een prima verstandhouding met de Westlandse korpsen. We tippen el kaar en ik ga, wanneer ze iemand vrij kunnen maken, met een in het milieu gespecialiseerde collega op pad. Ieder korps heeft een politie man, die zich met de milieuproble- matiek bezighoudt", legt hij uit. Agressief IDat Korteland niet overal hartelijk wordt ontvangen blijkt bij het laat ste adres, dat die ochtend wordt be zocht. Wanneer we de schuur wil- len binnengaan stormt een agressie ve tuinder breed zwaaiend op ons af. De man begint te tieren en scheeuwt dat we eerst toestemming hadden moeten vragen om zijn be drijf binnen te lopen. Korteland slaat spijkers met koppen. Hoewel alles bij de tuinder aan de eisen lijkt te voldoen wordt een limonadefles jmet B9 gevonden. Korteland legt hem uit dat het verboden is midde len op te bergen in flessen met een etiket dat niet slaat op de inhoud. „Ik gebruik bijna geen vergif', bromt de tuinder. Na de controle wil de kweker zijn gasmasker in de gifkast opbergen. Korteland fijnhes: „Dat zou ik maar niet doen als ik u. jwas. Als u dat ding binnenkort eens, (moet gebruiken lijkt het me voor u niet zo prettig als het ding tussen het gif heeft gelegen"... «a. Ri ^ran «ne, *8 en

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 6