ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Huisvuilcontainers op straat niet gewenst' Staatssecretaris pleit voor betere verdeling arbeid BASISBEWEGING VEROORDEELT UITSPRAKEN HULPBISSCHOP Maand gevangenis voor steken met vleesmes Bijna 30 organisaties in beroep tegen ultrarechtse lijsten Zeelieden- bond wil Altena weer in dienst nemen Eerste paal Coolse nieuw bouw geslagen Wolf er t van Borselenpenning voor Hoekse deelraadsvoorzitter Advies volks gezondheid aan Rotterdam: Inval in gokpand Werklozen krijgen maa nd - uitkering Rotterdamse architecten winnen prijsvraag voor energiezuinige woning Overkanters kampioen ZATERDAG 20 MAAKT 1932 Rotterdam De zeelie- denbond FWZ heeft gis teren voor de Rotterdam se kantonrechter geïegd, dat nu de bond ongelijk heeft bekend, niets meer in de weg staat om de ge schorste inspecteur Jo- han Altena weer in de gelederen op te nemen. Altena bracht daar, bij monde van zijn advocaat mr. G.P-F. Vollebregt, te gen in dat deze veran derde houding van de FWZ is ingegeven door de toegewezen eis tot schadevergoeding van. 200.000 gulden. Kanton rechter mr. Sarolea zal over twee weken beslis sen over het verzoek van FWZ het ontslag van Al tena in te trekken. De advocaat van de FWZ, mr. F. van de Wind beriep zich giste ren op uitspraken van de bond dat zij zich 'loyaal en constructief wil op stellen als Altena de kan toren weer binnenstapt, „Als alle werkgevers zich zo zouden opstellen, zou het arbeidsklimaat in ons land aanzienlijk verbete ren", aldus de FWZ-ad- vocaat Mr. Vollebregt bleef ove rigens sterk twijfelen aan de oprechtheid van de zeeliedenbond. „Waarom heeft de bond. toen in november een nieuwe renteregeling overeen werd gekomen, het onts- lagverzoek niet ingetrok ken", vroeg hij zich af. Mr. Sarolea liet door- schemeren dat hij geen problemen heeft met ontbinding van het ar beidscontract, maar nog twijfelt over de hoogte van de schadevergoe ding. i Voor het paalslaan werden mevrouw van der Wal en Ton Amalbers met man en macht in de daartoe bestemde kleding gehesen. Rotterdam De 75 woningwetwo ningen in de Van Brakel- en Een- drachtsstraat, waarvoor de Coolse wijkgeno- ten mevrouw Van der Wal en Ton Amalbers gister middag de eerste paal sloegen, zijn vooral bedoeld voor bewoners van Cool. De wijk zelf heeft regels opgesteld waaraan geïnte resseerden, die de drie-, vier- of vij- kamerwoningen met stadsverwar ming willen be trekken, moeten voldoen. Voorrang hebben degenen, die hun huis wegens sloop of renovatie ver laten en zij, die een medische of sociale urgentie verklaring krij gen. De eerste officiële handeling van burge meester Bram Peper was gisteren het uitrei ken van de de Wolfert van Borselenpenning aan de scheidende voorzitter van de deelge- meenteraad Hoek van Holland, L. van der Houwen. De heer Van der Houwen is vanaf 1962 lid geweest van de toenmalige wijkraad, tn 1966 werd hij voorzitter van de wijkraad en sinds de installatie van de Hoekse deelraad in 1973 is hij onafgebroken voorzitter van de deelge- meenteraad geweest. Bovendien was de heer Van der Houwen ac tief in een groot aantal maatschappelijke or ganisaties. Hij was onder meer lid van de hulsvestings-, strand- en kampeercommfssie van Hoek van Holland. De uitreiking vond gis teren plaats tijdens een zitting van de deelge- meenteraad. Rotterdam - „De Nederlandse Volksunie en de Centrumpar tij horen in onze vertegen woordigende lichamen niet thuis. Wij verzoeken derhalve dringend genoemde groeperin gen van de kiesregisters af te voeren, waartoe wij bij dezebe- kend maken bij de Raad van State in beroep te gaan". Aldus een schrijven van 29 or ganisaties en 16 privé-perso- nen aan de Raad van State waarin geprotesteerd wordt te gen het feit dat het centraal stembureau van de gemeente Rotterdam deze organisaties heeft ingeschreven in het kies- register, zodat NVÜ en Cen trumpartij zouden mogen mee doen aan de gemeenteraads verkiezingen van 2 juni. In het schrijven wordt een aantal voorbeelden gegeven waarmee de bezwaren van de ondertekenaars worden onder streept: 'dat het beide fascistie- se organisaties zijn, die onder meer rassenhaat stimuleren. Dordrecht-De rechtbank in Dordrecht heeft een 47-jarige inwoner van—HX Ambacht yeroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, omdat hij in september van het vorige jaar een 18-jarige plaatsgenoot met een vleesmes heeft neergesto ken. Pe man was op die avond met zijn zoon gaan wandelen, om hem „weer wat onder de men sen te brengen". De zoon was namelijk al meerdere malen dor een groep leeftijdgenoten bedreigd, omdat hij aan meis jes giftige cocaïne zou hebben verkocht. Eenmaal was hij in elkaar geslagen en een tweede 'maal was hij maar net aan zijn belagers ontkomen. Volgens de vader had de politie hen piet kunnen beschermen om dat de identiteit van de bela gers onbekend was. Tijdens de bewuste wandeling had de zoon in een groepje jongeren bij het zwembad de Louwert een van zijn kwelgeesten her kend. Hij was er toen met een fietsketting in de hand opaf gestormd. Het beoogde slacht offer wachtte echter de klap pen met de fietsketting niet af en zette het op een lopen. De zoon rende achter hem aan en dit duo werd weer gevolgd door de vader met het vlees- nies.Dit zag een van de vrien den van de opgejaagde echter niet zitten: Hij pakte" een gummyknuppel uit zijn auto pa rende achter het drietal aan. In een bocht verloor hij ze uit het oog. Toen hij de bocht uitkwam werd hij doqr de vader met het vleesmes neergestoken. Zijn middenrif tverd doorboord en zijn lever Rotterdam/Rijswijk Huisvuilcontainers op straat ter vervanging- van het wekelijkse ophalen is uit hygiënisch oogpunt niet gewenst. Dit is de mening van de regionale inspecteur van de volks gezondheid drs. W. E. Krul, die reageert op de plannen van de Roteb, de gemeentelijke reinigingsdienst, om in verband met de bezuinigingen containers in de wijken te zetten. In een brief aan wethouder H. van der Pols van bedrijven wijst Krul op de afvalstoffen wet, waarin staat dat de ge meente minstens één keer in de week bij elk pand vuil be hoort in te zamelen. „Deze regeling moet garande ren", benadrukt drs, Krul, „dat het ophalen van huisvuil op milieuhygiënisch verant woorde wijze blijft plaatsvin den". Volgens de inspecteur kan hij slechts in uitzonderingsgeval len ontheffing verlenen. Krul vindt, dat afval in dicht bevolkte gebieden 'niet langer dan strikt noodzakelijk op voor iedereen toegankelijke punten aanwezig blijft, ook al zou dit in containers zijn'. De gemeente snapt niet, waar om Krul de brief heeft ge stuurd. „Het voorstel van de Roteb is natuurlijk niet leuk", zegt een woordvoerder. „Maar de raadscommissie voor bedrij ven overlegt over deze nood oplossing. En pas na de zomer buigt de gemeenteraad zich er over. Kortom, niets is defini tief". De Roteb heeft over deze zaak geen contact met Krul gehad: „In een aantal wijken doen we een proef met containers, die we twee keer per week legen. Vah de omwonenden krijgen we niet extra veel klachten". mr. L.Frijda, niet bewezen geacht. Hij was van mening, dat de vader en de zoon zich zelf in de hachelijke situatie hadden gebracht door ap zoek te gaan naar de belagers van de zoon. Wel wilde de president reke ning houden met de onterech te verdachtmaking als zou de zoon cocaine hebben verkocht en zijn bedreigd en afgeran seld. Ook hield hij rekening met de leeftijd van de vader en het feit, dat deze bij langdu rige gevangenisstraf zou wor den ontslagen. De eis van de officier van justitie, negen maanden gevangenisstraf waarvan vijf voorwaardelijk, werd daarom omgezet in een straf van zes maanden, waar van vijf voorwaardelijk en een jaar proeftijd. Staatsse cretaris d'Ancona kijkt naar een optreden van een ma- jorettepele- ton, nadat rij het naam bord van het jongerencen trum De Sin gel heeft ont huld. Bij opening jongeren centrum De vader beweerde tijdens het Jennen te zijn gevallen en toen hij opstond had hij een achter- Volger met een opgeheven hand op hem zien toekome- b.In een reflex had hij het mes vooruit gestoken en de achter- volgerwas er ingerend. Het slachtoffer ^chter beweerde, Jat de man hem op de hoek had opgewacht. De vader be tiep-zich tijdens de rechtzitting JP noodweer, maar dit werd door de rechtbankpresident. Rotterdam De politie heeft gistermiddag een inval gedaan in een gokpand aan de Aelbrechtskade 159 B. Daar waren op dat moment zeven personen aanwezig, die niet aan het spelen wa ren. De politie nam in beslag twee roulettelakens, een roulettebak, twee blackjacklakens, twee gokautomaten, geluidsapparatuur, een hoeveelheid alcèhol en een bedrag van 700 gulden. Tegen de gelegenheidsgever wordt proces-verbaal opgemaakt. Ridderkerk- Staatssecreta ris Hedy d'Ancona van emancipatiezaken heeft gisteren in Ridderkerk een lans gebroken voor een be tere verdeling van de be taalde arbeid in Neder land. „Ik heb het dan over alle soorten van arbeid, verdeeld over zoveel moge lijk mensen. Bijvoorbeeld door verkorting van de ar beidsdag", zo zei zij bij de opening van het multifunc tionele gebouw de Populier en het jongerencentrum de Singel. De staatssecretaris toonde zich een voorstander van de plan nen van minister Van der Louw om werklozen te laten Brielle De Basisbeweging Voome- Putten-Rozenburg heeft zien in een verklaring uitgelaten tegen de door de vandaag gedijde hulpbisschop mon seigneur Bar van het bisdom Rotter dam uitgesproken tweeslachtige hou ding in de relatie tussen kerk en poli tiek. Met deze verklaring reageert de bewe ging op het artikel van de hulpbisschop „Christianity and Detercance" en ver oordeelt de verdachtmaking door de hulpbisschop van de christelijke vre desbeweging. In de verklaring roept men de kerkelij ke leiders op om op grond van haar verantwoordelijkheden en inspiratie uitspraken te doen over de afschrik king door middel van atoomwapens, in het bijzonder gelet op de morele en et hische aspecten daarvan. De Basisbeweging Voome-Putten-Ro- zenburg steunt het inspirerend voor gaan van Pax Christï en spreekt de hoop uit dat de bisschoppen van Neder land dit eveneens zullen doen. De bezwaren tegen de uitspraken van de hulpbisschop zijn onder meer, dat de door hem bepleitte „eenduidige duide lijkheid gedefinieerde visie op wapens, bewapening, leger en gerechtvaardigde verdediging van de hoogste kerkelijke autoriteit" door hemzelf ontkracht wordt door zich daartoe niet te beper ken. Met zijn pleidooi door een „loyaal vere nigd blijven binnen de Alliantie" doet de hulpbisschop een politieke uit spraak, waardoor hij niet boven de par tijen blijft staan, zoals dat door hem wordt bepleit, aldus de Basisbeweging. Onjuist wordt gevonden dat de hulpbis schop de christelijke vredesbeweging beschuldigt van „absoluut gebrek aan tolerantieen „slechts geïnteresseerd zijn in eigen belangen", wat volgens de beweging niet aangetoond kan worden. Verder vindt men, dat de hulpbisschop een poging doet de christelijke vredes beweging te ontkrachten door haan ten onrechte bedenkelijke partijpolitiek te verwijten en dat Pax Christi niet, zoals de hulpbisschop beweert, om een „leer stellige erkenning en zegen van de Kerk vraagt". werken of studeren met be houd van hun uitkering. „Ge lukkig is de angel van het ver plicht zijn hiervan eruit ge haald, want ik moet er niet aan denken, dat bijvoorbeeld een bejaarde moet worden verzorgd door een norse jonge re die helemaal niets in het bejaardenwerk 2iet" Vooral de werkloosheid onder de jon geren zit haar hoog. „We heb ben er m het werkgelegen heidsplan dan ook veel plaats voor ingeruimd." Voor het multifunctionele deel van het gebouw hebben al veel vrouwengroepen belang stelling. „Uiteraard hebben die ook mijn warme belangstel ling, want ook de arbeid voor de verzorging van huis en haard moet eerlijker worden verdeeld en dan niet alleen over getrouwde vrouwen en werkloze jongeren." Overigens zei ze ook van mening te zijn, dat niet alle aandacht alleen moet worden gericht op be taalde arbeid, maar dat na de betaalde arbeid ook ruimte moet zijn voor het-spelend be zig zijn Vandaar dat zij graag de beide centra wilde openen. Rotterdam Binnen twee jaar zullen Rotterdammers, die nu een wekelijkse werkloos heidsuitkering hebben, maan delijks geld ontvangen. Met deze maatregel wil de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) de service aan de bur gers verbeteren. „Sinds januari geldt deze situa tie voor schoolverlaters", legt een woordvoerder van de GSD uit. „Per maand is ge makkelijker, omdat we met een computer werken, die nu wekelijks alles opnieuw uitre kent. Vervolgens moeten we het geld aan de banken door spelen. Dat kost te veel tijd". Volgens de sociale dienst krij gen steeds meer werkenden een maandelijkse uitbetaling, waardoor de overstap naar een uitkering soepeler kan worden geregeld. Bovendien loopt het ui «gekeerde bedrag par allo] met de maandelijkse vaste woon)! a sten. Ook de zogenaamde 'verdien sten kaart', waarop de werk loze elke week zijn of haar in komsten noteert, wil de GSD voortaan maandelijks ontvan gen. „We houden meer tijd over voor hulpverlening aan onze cliënten", meent de dienst. „Alleen in noodgevallen, zoals bij ernstig verslaafden die wel licht meteen hun geld opma ken, handhaven we het weke lijkse bedrag". Amstelveen Het Rotter dams architectenbureau Pas- schier/Van der Steen voor ar chitectuur en stedebouw heeft 'gisteren in Amstelveen de eer ste prijs gekregen in een prijs vraag, waarin de opdracht luidde een zo energiezuinig mogelijke woning ter ontwer pen De prijs is behalve vijfduizend gulden ook een opdracht voor een project van vijftig wonin gen in Amstelveen. De tweede en derde prijs gin gen respectievelijk naar de werkgroep woningbouw en energiebesparing van de Tech nische Hogeschool in Eindho ven en naar D.E. van Woer den uit Groningen. Aan de opdracht was een aan tal voorwaarden verbonden over onder meer inhoud, ver trekken en de maximale hoe veelheid te verstoken aardgas, Bovendien zou de woning ais premieA-woning aanvaard baar moeten zijn. De prijsvraag is georganiseerd door SCOOP, de Stichting Comfort Optimalisering in Oegstgeest. De jury stond on der voorzitterschap van prof. dr R. den Buurman van de TH in Delft. Rotterdam Overkanters is in Bleiswijk zaalkorfbalkam- pioen van de afdeling Rotter dam geworden. De Rotterdam mers versloegen Weidevogels met 7-4 en USV met 7-3. Door deze resultaten vertegewoor- digt Overkanters de afdeling Rotterdam volgende week in Schiedam in de strijd- om de nationale titel. Bij de junioren versloeg Hoogvliet het Krim pe nse KOAG met 8-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1