ROTTERDAM 1 groei-impuls fruitoverslag nodig IF £"=5(808— Terug naar vroegertoen in Rotterdam alles kon Terreur door bende van zes naar Antwerpen Rotterdamse haven heeft a\Ta-'' Rotterdams Nieuwsblad. 1 zaterdag 20 maart 1982 8 Angst beheerst de Larenkamp Rotterdam In wijkcentrum de Larenkamp heerst de angst. De tien personeelsleden durven niet langer naar hun werk te gaan als er geen bewaking is en bezoekers van de bibliotheek schieten haastig door het gebouw heen naar achter de boeken. Men is hang voor een hand jevol aggressieve bezoekers van het centrum: in totaal zes mensen die het wijkcentrum geheel terroriseren. Be dreigingen komen herhaaldelijk voor en activiteiten worden ruw door het zestal verstoord. Afgelopen woens dag bereikte de spanning in het centrum een triest diep tepunt toen tientallen bezoekers met elkaar op de vuist gingen en er zelfs één met een herschudding moest wor den afgevoerd. Het personeel heeft na woens dag gezegd: tot hier en niet verder en nu lopen er twee mannen rond met honden. In gehuurd bij een van de vele bewakingsdiensten die ons land rijk is. Contmu patrouil leren zij door de Larenkamp. op zoek naar ordeverstoorders of erger. Henriette Smit, con sulent wijkaangelegenheden: Ik vind het zelf ook een wal gelijke maatregel. Het is wel het allerlaatste wat je in zo'» geval kunt doen, maar we konden gewoon niet anders meer. Het enige alternatief •was het centrum totaal te slui ten en als je dat doet krijg je de gehele wijk over je heen. Crimineel Henriette haast zich de maat regel verder te verklaren. „Je moet niet denken dat het om gewone ïeugdagressie gaat. De agressiviteit van dat zestal is gewoon niet normaal meer; het is puur crimineel gedrag. Het gaat om drie jongeren tus sen de 16 en 20 jaar en drie mannen van een jaar of veer- Itïg. Notoire barhangers die las- tig worden nadat zij teveel bier hebben gedronken. Er valt met die zes mensen ge woon niet te praten; ze zijn voor geen rede vatbaar." Enkele weken geleden brand de het open jongeren centrum Alcatraz af. De jeugd die nor maal daar heen ging, komt nu naar de Larenkamp. Die jon geren worden dan meegetrok ken door het zestal en dan is de boel helemaal niet meer te houden. Op die inmiddels be ruchte woensdag leidde dat tot een handgemeen met studen ten die een toneeluitvoering irr .de Larenkamp hadden. Toen die voorstelling luidruchtig werd verstoord onstond de knokpartij. Personeelsleden belden onmiddellijk de politie om aan het gebeuren een ein de te maken. „Ze zitten schuin aan de overkant bij ons, maar waren pas na twintig minuten aanwezig. We hebben de in druk dat zij gewoon hebben afgewacht tot de zaak wat was bekoeld" klaagt het personeel kamp. Om de rust althans voor even terug te brengen heeft de raad voor gemeente lijke wijkaccomodattes, m sa menwerking met de beheers commissie, besloten tot het in schakelen van de bewakings dienst. 'Het was de enige mo gelijkheid om even rustig adem te halen', motiveert men het besluit. Die adempauze hoopt men te benutten voor een structurele oplossing. Smit:„Die kan al leen worden gevonden met de gehele wijk. Het personeel kan de zaak niet meer aan. We hebben het er wel over gehad om dte beruchte groep uit het centrum te weren, maar de werkers in het centrum weige ren om zelf voor de deur van de Larenkamp te gaan staan, Verschillende wonen in de buurt van de wijk en vreïen respresailles als zij mensen aan de deur tegenhouden. ,Het is al eens gebeurd dat een perso neelslid onder politiebewaking naar huis moest vanwege de bedreigingen." Bij de politie heeft men vol- door Richard Stomp gens Henriette Smit geen idee over een afdoende oplossing. De wijkagent komt volgens haar regelmatig over de vloer in het centrum, maar ziet evenmin mogelijkheden om een einde te maken aan het agressieve gedrag. De betrok ken wijkagent was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Nadenken over oplossingen doet ook de voorzitter van de deelgemeenteraad Joop Fran ken. Maar hij komt voorlopig niet verder dan de suggestie: er moet met die kleine groep gepraat worden. Komende dinsdag roept hij daartoe alle betrokkenen bijeen en geza menlijk probeert men dan tot een passende strategie te ko men. Zelf denkt Franken uit eindelijk aan sluiting van het gebouw voor jongeren. Maar dat is pas een allerlaatste mid del. We hebben hier voorzie ningen voor jongeren getrof fen en dat is niet voor niets gebeurd. Aan de andere kant; als je ziet dat een peperdure installatie van 21 duizend gul den in een avond helemaal wordt vernield, dan vraag je je toch af: waar zijn we nou mee bezig; dit kan toch 20 niet lan ger. Sociale controle De enige mogelijkheid die vol gens de medewerkers van de Larenkamp nog open ligt is een ingrijpen door de wijk zelf. Geen burgerwacht, maar een vorm van sociale controle. De gebruikers van het wijk centrum moeten het niet lan ger pikken dat zij door die bende worden geterroriseerd, meent Henriette Smit. Zij moeten maar duidelijk maken dat het gedrag van die groep niet getolereerd wordt. Dan weet het personeel zich boven- Bewakers met honden moeten de bende van zes in Larenkamp in bedwang hou den. dien gesteund en kan het weer met een gerust hart aan het werk. De komende dagen komt de staf van de verschillende orga nisaties in het wijkcentrum bijeen. Zij moeten dan de han den ineen slaan en de bezoe kers bij het probleem proberen te betrekken. Lukt dat niet, dan sluit de Larenkamp een gebouw waar de gehele wijk op is aangewezen vanwege de aanwzigheid van bibliotheek, sociale dienst, jongerencen trum, muziekschool). Oplossingen Hoewel er geruime tijd naaï oplossingen wordt gezocht 'heeft nog niemand een zinnige suggestie gedaan om aan de overlast een einde te maken. Voor het personeel staat wel "vast dat er iets moet gebeuren. L'Anders moei het centrum •Imaar dicht' roept men hardop **in de gangen van de Laren- ADVERTENTlE JOH.M AANDIK SPHK. itV KANTOOR EN ROUWKAMER: Mathencsserlaan 282 (hoek Claes de Vrieseiaan) ROltOrdam 010-763188 (dag en nachtj Krimpen a/d iJssel 01807-13147 Cape/Ie a/d IJssef 010-501640 Rotterdam Nog een enke le maand en dan móét het duidelijk zijn of Rotterdam een belangrijke fruithaven wil en kan blijven. De jaren lange stagnatie rondom de dringend noodzakelijke be slissing om de Rotterdam Fruit Pier aan de Merweha- ven uit te breiden en te mo derniseren, werkt nadelig voor de Rotterdamse haven en tegelijk in het voordeel van buitenlandse havens: Antwerpen (die vooral, als dichtstbijzijnde). Hamburg en Zeebrugge. Rotterdamse im porteurs, die zowel voor Ne derland als voor enige West- europese landen fruit aan voeren, krijgen steeds min der binnen via hun eigen ha ven. De reden: Rotterdam heeft negen maanden van het jaar (in het van maart tot september lopende seiïoen) een fors capaciteitstekort. Directeur ir. H, Molenaar van het gemeentelijk havenbedrijf schetst de situatie als hoogst ernstig en serieus: „We verlie zen steeds meer terrein. Vóór de zomer moet Rotterdam we ten boe of wat. Daarna hoeft 't Een Marokkaans fruitschip lost bij de Rotterdam Fruit Pier niet meer, want dan zou de ontwikkeling al t wel eens te ver in het negatieve kunnen zijn". In het kader van de almaar ontoereïkender wordende op en overslagfaciiiteiten van de' Rotterdam Fruit Pier speelt zich een nietes - welles spel af. Alles draait om het aangren zende stukgoedterrein van Müller-Thomsen, dat nodig is om de uitbreiding te kunnen door Bram Oosterwijk realiseren. Een terminal waar voor dit stuwadoorsbedrijf niet zoveel werk meer heeft en dat men dan ook wil verkopen. De transactie is echter nog steeds niet gesloten omdat Muller- Thomsen en de gemeente Rot terdam het niét eens kunnen worden over de prijs. Daar naast zijn er nog wat andere Ei zijn mensen die onze krant nog met lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daareven f "aai»:, verandering in. Adres;. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst I PosfCodT en goed beloond! Want voor die kleine^ WOQQpj i Sfui moeite krijgt u een telefoonklapper. ff kw*£*J}S?h&*isch °°nida moeite "««Maat ^We/oom kwesties. Wat moet er bijvoor beeld gebeuren met de enkele tientallen werknemers van Müller-Thomsen die overcom pleet worden? Ook de beteke nis en de eventuele verdeling van stuwadoorsbelangen in het fruit houden, de betrokken partijen gescheiden. Groei-impuls De Fruit Pier heeft dringend een groei-impuls nodig, omdat de huidige 6 000 vierkante me ter loodsoppervlakte de los- en opslagcapaciteit van het totale bedrijf èn de positie van Rot terdam als fruithaven teveel beperkt. Er ligt 260 meter kade en dat kan tegelijk met de loodsuitbreiding tot 14.000 vierkante meter 600 meter worden; ligplaats voor vier schepen. Op het terrein van Müller-Thomsen staan vier (oudere) loodsen, die te gen de grond moeten als de koop tot stand komt. Een mo derne, optimale Fruit Pier vergt op dit moment een in vestering van ongeveer twin tig miljoen gulden, Voor directeur Dick van Aken van Velleman en Tas de grootste fruitimporteur van Rotterdam en deelnemer in de Rotterdam Fruit Pier is het duidelijk waaraan het schort „Iedereen geeft iedereen de schuld, maar zo is het natuur lijk niet. Voor mij is er maar één die fout is en dat is Mül ler-Thomsen. Dat bedrijf ligt dwars, tegen het belang van de Rotterdamse haven in". Van Aken beweert vijf jaar geleden reeds te hebben aan getoond dat de Fruit Pier zo snel mogelijk moest worden vergroot en gemoderniseerd (vooral meer koelioodsen). Zegt nu dat het nóg urgenter is; begint de moed trouwens langzamerhand te verliezen. „Ik vraag me af of ie er ooit nog wel komt", bekent hij pes simistisch. „Het is toch heel ernstig dat de nieuwe pier op papier al driemaal is gebouwd, maar dat een echt besluit er nog steeds niet is. Rotterdam zou de groei kunnen hebben die nu naar Antwerpen gaat. De Antwerpse haven, waar bijvoorbeeld al het fruit uit Zuid-Afrika wordt aange voerd, krijgt steeds meer fruit- schepen. Men heeft er meer faciliteiten dan wjj, die veel moderner zijn ook. Bovendien wordt er harder gewerkt. Het is geen loos dreigement, maar als de Westeuropese fruitim- port zich inderdaad steeds meer daar concentreert en de elkaar dwars zittende Rotter damse stuwadoors mets doen, dan zou ik ook wel eens ge dwongen kunnen worden met mijn bedrijf naar Antwerpen te verhuizen. Ik moet tenslotte daar 2itten waar het meeste fruit binnenkomt" De fruitimport van de Rotter damse haven wordt vrijwel uitsluitend afgewikkeld bij de Rotterdam Fruit Pier en bij het eveneens aan de Merwe- haven gevestigde stuwadoors- bedrijf Seaport Terminals, dat geen koelcapacitelt heeft, maar dat ruwweg toch twee derde doet van de circa 450.000 ton die beide bedrijven per jaar lossen: vooral sinaas appelen uit Cahfornie, Zuid- Am erika en Marokko plus ap pels en peren ook uit Zuia- Amenka. Spaans fruit komt tegenwoordig uitsluitend per auto en per spoor naar ons land. De Fruit Pier (waarvoor Seaport Terminals het stuwa- doorswerk verzorgt) heeft vo rig jaar ongeveer 150.000 ton fruit gedaan: zeven miljoen dozen en kisten, aangevoerd met bijna zeventig schepen. Müller-Thomsen verwerkt jaarlijks aan de Merwehaven- terminal ook nog eens circa 50.000 ton (Cubaans) fruit Zoals bekend, verloor thi stu- wadoorbednjf een jaar geleden de complete bananen-overslag voor United Brands (300.000 ton per jaar aan de Prinses Beatnxhaven) aan Antwerpen Drie jaar Directeur Van Aken rekent erop dat de Rotterdamse ha ven met een vemteuwde Fruit Pier, die binnen drie jaar klaar kan zijn, èn met de bestaande faciliteiten van Seaport Termi nals uiteindelijk met veel min der dan één miljoen ton fruit per jaar kan gaan lossen. Ir- Molenaar gaat wat dat betreft niet helemaal met hem mee. Zegt: „Dat is tè veel. Maar dat we weer zullen groeien en een deel van het verloren terrein zullen terugwinnen, dat staat vast". Sinaasappelen worden in kisten op pallets aangevoerd Molenaar heeft zijn hoop op een doorbreken van de pat stelling nu gevestigd op ir- .J. A. P. Montijn, die sinds eni ge maanden als voorzitter van de raad van bestuur het con cern van Internatio-Müller leidt (waartoe Müller-Thom sen behoort). „Ik heb begrepen dat hij er iets aan wil gaan doen", zegt Molenaar. „Hoor ik echter de komende week dat er nog niets is onderno men, dan zal ik toch proberen om bepaalde gesprekken te gaan stimuleren. Misschien moeten we aansturen op een soort van beheersmaatschap- pij, waar alle betrokkenen voor een bepaald deel inzitten. Als het over fruit gaat, is het enige belangrijke voor Rotter dam dat we dc neergaande lijn kunnen keren en tegen de klanten kunnen zeggen dat we gaan moderniseren, uitbreiden en efficiënter kunnen gaan werken". Ir. Molenaar is er voorstander van dat Müller-Thomsen op een bepaalde manier kan gaan deelnemen m het nieuwe Mer- wehaven-bednjf, maar hij rea liseert zich tevens dat Seaport Terminals daar niet op zit te wachten, als stuwadoor voor do vijf importeurs die samen de Fruit Pier vormen. „Dat bedrijf doet natuurlijk veel meer fruit en zal z'n positie bedreigd voelen", aldus Mole naar. Directeur W. P. Mouton van Müller-Thomsen bekent dat hij de wens tot deelname als een van de argumenten de prijs is trouwens het belang rijkst in de overname-on derhandelingen met de ge meente hanteert. Maar Mou- fon weet eveneens dat zijn col lega's van Seaport Terminals een dergelijke inmenging af wijzen. Hij wil overigens in het langzamerhand beslissend wordende stadium niet ai te veel zeggen over de moeizame fruit-affaire. Alleen: „De ge meente heeft volgens mij de laatste tijd niet zoveel haast meer. Althans, ik heb al we ken niets meer gehoord". 'Als ik daar lamp naast lamp zie branden in het ene huis naast het andere, in de ene woning op de an dere, rijst voor mij steeds weer de vraag: waarvan le ven al die mensen, die on der die lichten huizen. Hoe is het mogelijk, dat elk van hen een levensonder houd wint voor zich en zijn geziij Hoe moet dat worden verwezenlijkt Prof. drs. H. W. Lambers, tot voor kort hoogleraar aan de Erasinus Universi teit, deed die uitspraak in 1946. Hij moet een voor spellende geest hebben ge had. Een kwart eeuw later komt de confrontatie met het antwoord hard aan. Het lukt nïet, het blijkt niet mogelijk, 'dat ieder van hen een levensonder houd voor zich en zijn ge zin wint'. Burgemeester Bram Peper herinnerde in zijn installa- tiespcech aan de woorden van Lambers. Hij heeft er ook de tijd voor genomen de installatie- en af scheidsredes van zijn voor gangers te bestuderen. Dat moet, zeker voor een we tenschapper, een boeiende bezigheid zijn geweest. Want ze leveren een tijds beeld op over het na-oor log se Rotterdam. Zo'n verkenning geeft waardevolle aanwijzin gen. Ze legt bijvoorbeeld verschillen bloot, die in de loop van die jaren onge merkt zijn ontstaan in de wijze van 'stedelijk onder nemen'. Men raakt al gauw in een sfeer van legendarisch chauvinisme, als men er aan herinnert, dat 'vroeger in Rotterdam alles kon'. Als elders in het land nog over plannen werd nage dacht, had Rotterdam ze al uitgevoerd. De herbouw van de gebombardeerde stad berust op die instel ling. Rotterdam werd de grootste haven van de we reld op basis van eigen ge meentelijke initiatieven, door de eigen autonomie en beleidsruimte uit te buiten, door niet te behoe ven wachten op wat hoge re overheden er over te be slissen hadden. Peper wees er op, dat de zelfstandigheid van een stad als Rotterdam voor het voeren van een eigen sociaal-economisch beleid steeds verder is ingeperkt. Van een eigen beleid is nauwelijks nog sprake. Maar, zo stelde de nieuwe burgemeester met bewo genheid vast: de door werkloosheid getroffen mensen bevinden zich wel in onze stad. En wie kan zich hun lot beter aantrek ken dan de overheid, die zich het dichtst bij hen be vindt Peper: 'Door de beleidsin strumenten en de daarbij behorende gelden meer in handen te leggen van het stadsbestuur, kunnen ini tiatieven in groot-, mid den- en kleinbedrijf wor den gehonoreerd, die hiér ontstaan en waarvan nu vele afsterven in hun tocht door het woud van regelin gen dat in de loop der ja ren over ons land is ge- door Koos de Gast legd. Slechts op deze wijze kunnen problemen en de oplossingen daarvoor bin nen het verantwoordelijk- hei dsbereik van het ge meentebestuur worden ge bracht. Het inzicht zal moeten doordringen dat in een in hoge mate gedecen traliseerde economie een gedecentraliseerd bestuur lijk antwoord past. De ur gentie van die decentrali satie kan niet genoeg wor den onderstreept'. Komende donderdag zal al duidelijk blijken hoe noodzakelijk die grotere hele ids- en ondernemings- ruimte voor Rotterdam zijn. De werkloosheid dreigt de komende jaren op te lopen naar twintig procent, wat staat voor 50.000 mannnen en vrou wen zonder werk ïn 1985. Donderdag behandelt de gemeenteraad een aantal nota's over werkgelegen heid, economisch beleid, om-, her- en bijscholing. Je kunt daar heel hoopvol 'Brood op de plank' hoven zetten. Maar voor de tien tallen initiatieven, die tot enige verlichting van de problemen kunnen leiden <het woord oplossing zou in dit verband misplaatst zijn) zijn luttele miljoe nen nodig. En die zijn er niet. Je vraagt je dan in derdaad af: waarmee zijn we bezig En dat, terwijl de stad ge confronteerd wordt met de gevolgen van werkeloos heid: sociale onthechting, gevoel van zinloosheid, verveling, vandalisme, verslaving, diefstal. (Bram Peper). Terug naar de stad, moe ten we. Dat constaterend, dient Pepers stelling toch enige aanvulling te krij gen. De daadkracht van de gemeentelijke overheid is niet alleen door Haagse in vloeden ondermijnd. Bin nen de politieke partijen - en met name binnen Pe pers eigen PvdA - is er ook op lokaal en regionaal ni veau zoveel veranderd en zijn de prioriteiten zoda nig verlegd, dat op zijn minst ook in die kring be zinning op een meer doel gerichte besluitvorming nodig is. Je kunt wel meer bevoegdheden eisen, je moet ze ook aankunnen. Er zijn te veel voorbeelden van zaken, die fout zijn ge lopen door interne ver deeldheid binnen dit ge bied, om er maar een voor bij te gaan. En over Zes tienhoven, zo hadden we ons voorgenomen, spreken we nu even niet

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3