■irirnmiHi iq Wij kopen niet zómaar een koelkast morvnen Verstandig besluit. Den Rooden Leeuw werd kopje klei eer gemaakt nu 11 LiiimiTi p2 rv ry rw rs 23 maart 1932 m ADVERTENTIE Want een koelkast moet lang meegaan. Mooi, betrouwbaar en praktisch zijn. Enje wilt ook niet te veel betalen. Voor mensen die zo logisch nadenken maakt Marynen koelkasten. Met de nuchterheid die ons eigen is. Alle modellen hebben Kema-keur en een regelbare thermostaat. Er zijn ook typen met een uitgekiende variabele indeling, links- of rechtsdraaiende deur en automatisch ontdooisysteem. Ook in Baii-bruin of Savannah-beige. Bovendien zijn alle Marynen koelkasten uitgerust met het energiebesparende Roll-Bond koelsysteem. Dat scheelt! Dus: Wie nuchter nadenkt, die wil Marynen. Tafelmodellen De Marynen "Special"- serïe biedt volop keuze in I-. 2- en 3-sterrenmodellen en koelers. Verkrijgbaar in wit terwijl enkele modellen ook in Savannah-beige verkrijgbaar zijn. Luxe inte rieur en zuinig met energie. Koelers Deze modellen hebben geen vriesvak. Handig als u extra veel koelruimte wenst. Zeer zuinig met energie en allen met auto matische ontdooiing. Leverbaar in 160-, ISO en 240 titer uitvoering. Ook in beige. 2-deurs modellen Ideaal, zo'n tv/eedeurs- koelkast met een royale diepvriesruimte. Crote invfiescopacitcit en alle maal met volautomatische ontdooiing Diverse modellen met links- of rechtsdraaiende deur. Ook in Boli-bruin of Koel-/ vriescomblnaties Tweedeurs koelkasten met een extra grote diepvries- ruimte van maar liefst 00 liter. Vier kilo per etmaal in vries capaciteit Koelruimte op ooghoogte maakt bukken overbodig De inhoud van de koel- Sav3nnah-beige. ruimte is 200 liter. Voor uitvoerige informatie: IAZ Internationa! Nederland B.V.. Postbus 120.2400 AC Alphen aan cfen Rijn Aan de nog: niet lang geleden aangebrachte nieuwe bar in café Den Rooden Leeuw aan de 's-Gravenweg drinkt oud kastelein Simon Koogendoorn (69) zïjn 'morgemvatertje'. Gewoon een glaasje jonge jenever, waarvan deze geboren Capellenaar zich er volgens eigen zeggen vier per dag gunt. „Maar het loopt wel eens een enkele keer uit de rails," voegt hij er ondeugend lachend aan toe. Simon Hoogen- doorn heeft tot zo'n jaar of elf geleden gedurende 35 jaar Den Rooden Leeuw gerund. Een groot gedeelte van de eer schuift hij echter door naar zijn bijzonder gezond ogende echtgenote. Hij had ook nog een expeditiebedrijf, dat vooral op het transport van melk was afgestemd. Daardoor kon hij niet permanent achter de tap staan, wat hij wel eens jammer achtte, want hij vindt het kasteleinschap een bij zonder gezellig beroep. En zeven dagen per week elke morgen reeds voor dag en dauw honderden, vijftig kilo wegende bussen met melk op een auto laden is nu niet be paald een lolletje. Maar zijn le ven bleef enerzijds beheerst door de meer mans makende melk en anderzijds door het plezier scheppende bier. En natuurlijk andere sterkere en zwakkere dranken. De heer Hoogendoorn weet heel veel van de geschiedenis van Den Rooden Leeuw, wel ke teruggaat tot 1735. Of ei genlijk, zijn vrouw weet er nog meer van, wat hij ruiter lijk erkent. Als gevolg van het feit dat het echtpaar hoewel het zich nog slechts voor de tap ophoudt-nog altijd in de woning naast het eaEé woont, is de oud-kasteleines snel bij de hand. Gewapend met foto's, een aquarel en enkele vergeel- de acten uit de tijd, dat deze gemeente Cappelle op d'IJssel heette, treedt zij binnen. Op vallend is de hartelijke ver standhouding met het echt paar Joek en Leny de Vogel, dat sinds een jaar de zaak in pacht heeft. Nieuwe heren Simon kijkt eens naar het pla fond van het. onder Monu mentenzorg staande pand en merkt op, dat nieuwe heren nieuwe wetten introduceren. Eigenlijk echter is die wet in Den Kooden Leeuw niet zo nieuw, want terwijl Hoogen doorn indertijd de zoldering glad had laten maken, heeft De Vogel de eiken balken weer gedeeltelijk te voorschijn gebracht. „Kijk, zo gaat dat nou. Zo'n jaar of vijfentwintig geleden wilden de mensen alles gladjes hebben. En nou moet het oude in ere worden hersteld," con stateert mevrouw Hoogen doorn wijs. „Ik weet niet beter of zo'n beetje van het begin af is het hier al een herberg met uit spanning geweest," meldt de heer Hoogendoorn tussen twee nipjes door. Heel wat genera ties van de familie Molenaar hebben er in gezeten. De 's- G ra ven weg was dè verbinding tussen Gouda en Kralingen en verder naar Rotterdam. Er wordt wel eens gedacht, dat met het gezegde 'Zo oud als de weg naar Kralingen' de Kra- lingseweg wordt bedoeld, maar dat is niet waar, het gaat om de 's-Gravenweg." Er ontstaat een levendige dis cussie over de vraag hoe oud de 's-Gravenweg eigenlijk wel is. Mevrouw Hoogendoorn haalt een boekwerkje te voor schijn, geschreven door dt le gendarische J. Verheul Dzn. Daarin brengt de auteur naar voren, dat er reeds omstreeks 1300 melding werd gemaakt van de weg van de Graaf of wel 's-Gravenweg. Deze wordt in één adem genoemd met de Oudedijk, waarvan reeds zo'n kleine duizend jaar geleden sprake zou zijn geweest. Graaf Diederik de Tweede zou deze waterkering hebben laten aan leggen. Maar er zijn ook me ningen, die voorzien in het be staan van de 's-Gravenweg als een Romeinse heir weg. „Hoe het ook zij," merkt Si mon Hoogendoorn abrupt op, „Napoleon is er over heen ge trokken. Het zou best kunnen, dat hij hier heeft aangelegd. Het is het laatste pand van Ca- pelle aan den IJssel voor Nieu- werkerk. De grens loopt door de sloot." ne agrarische gemeente als Ca- pelle met toch wel veel inwo ners, die bijzonder streng in de leer waren. M'n moeder is ge boren op de Johannahoeve; juist, de oude boerderij, welke nu restaurant is. M'n vader trok er in nadat zij waren ge trouwd en ik ben er op de we reld gekomen. Als één van een tweeling. M'n ouders waren er op geabonneerd. Van de zeven kinderen waren er drie twee lingen. Toen m'n vader ach tenvijftig was, kon hij Den Rooden Leeuw pachten van Lambertus Molenaar. De goe de man was in de wolken, maar op de dag van de ope ning hij had juist een paar boterhammen met spek gege tenoverleed hij aan een hartaanval en zo ben ik in de zaak gekomen. Later heb ik het pand gekocht en dat is mo menteel nog van mij." Simon Hoogendoorn is een voorloper geweest, waar het er om ging in het toch wel stren ge Capelle aan den IJssel op zondag geopend te mogen zijn. Hij liet het op een proefproces aankomen, dat hij won. De rechter voerde daarbij aan, dat het niet aanging onder de rook van een grote stad als Rotter dam café's op zondag gesloten te moeten houden. „Nou had ik hier altijd een club wielrenners op zondag. Die jongens kwamen een kop koffie of zo drinken, maar mooi, dat ik ze niet langer mocht ontvangen. Ze waren te naaktl Nou vraag ik je. Henge laars, die in de polder gingen snoeken of in de IJssel gingen vissen, kwamen ook vaak in Den Rooden Leeuw. En de veeboeren en de drijvers, die de koeien naar het abattoir en de veemarkt in Rotterdam brachten." Mevrouw Hoogendoorn: „Toen wij er in kwamen was de ge lagkamer, waarin een piep klein buffetje stond, veel klei ner. Er achter was een huiska mer; die hebben wij er bij la ten trekken. Boven hadden we opslag; nou woont de familie De Vogel er." Verkeerde ramen De heer Hoogendoorn heeft vijftien jaar geleden nog in de clinch gelegen met Monumen tenzorg. Hij had de zijgeve! Ja- ten vernieuwen omdat de oude het dreigde te begeven. In- plaats van ramen met kruis- sponningen werden ramen a zonder zulke 'krui2en' aange- bracht. Gemakkelijker voor het zeem werk, meende hij. maar hij heeft het geweten, f Hij werd stevig gekapitteld en -l achteraf bezien acht hij dit juist. De gemakkelijk te zemen j ramen zijn er overigens nog. Nieuwe heren, nieuwe dames. nieuwe wetten, dat geldt ook voor de uit de vee- en vlees- handel afkomstige Joek {hij lijkt verrassend veel op wie- Ier baas Peter Post! en Leny de Vogel. Nieuw interieur en de komende zomer een totale ex- p terne opknapbeurt, maar ook l een nieuwe aanpak van de ex- j ploitatic. Zo is er elke veertien dagen een jazzavond, die klinkt als een klok. 'j Joek de Vogel: „Hel is hier dan stampvol en ze komen zelfs uit Brabant en uit de om geving van Leiden en zo. Er wordt een goed stuk muziek gemaakt, al zeg ik hei zelf. Daar gaan wc zeker mee door." jij De fundering van Den Rooden Leeuw, die uit gevlochten wil- gentenen heet te bestaan, kan het blijkbaar goed hebben. Al is het pand enigszins uit het lood geslagen, maar dat mag wel na bijna tweeen halve eeuw, zegt mijn lekeverstand. i Dat verstand zegt mij ook, dat het plaveisel van de 's-Gra- venweg een moordaanslag op je auto pleegt en je fiets uit el- kaar doet trillen. Dat blijkt -L echter niets nieuws onder de zon te zijn. Verheul schreef in 1939, dat het onderhoud van de weg geruime tijd zeer on- *1. voldoende was. Er is volgens i de architect /auteur in vroeger lijden veel over getwist en ge- v schreven. Rotterdam heeft tenslotte 1500 J gulden per jaar bijgedragen aan het onderhoud van de weg. die van de Maasstad via j Capelle aan den IJssel naar j Nieuwerkerk aan den IJssel loopt en dus kilometers lang is. Momenteel lijkt het er echter j op, dat er geen cent voor wordt uitgetrokken... Aangelegd Aangelegd is er vaak in Den Rooden Leeuw, die een opval lend fraaie facade van zware kastanjebomen heeft. Daartoe was in de zogenaamde 'Zwart Geteerde Schuur' naast het café een uitspanning met rui ven en drenkbakken voor de paarden ingericht. Terwijl deze dieren zich te goed deden aan voedsel en water, laafden ruiters, koetsiers en eventuele passagiers zich in de herberg. Aan de overzijde van de weg stond op palen, half boven'de sloot het tolhuis. Het verhaal wil, dat de tol gaarder een met jenever be loonde afspraak met de kaste lein had om het kalmpjes aan te doen bij de afhandeling van Tekst: Ben Swaep Tekening: Charles Kemper karren en paarden. Daardoor kwamen er altijd wel wach tenden even een dronk halen in Den Rooden Leeuw. Vol gens de heer Hoogendoorn zou vroeger het embleem, de rood geverfde leeuw, boven de in gang hebben geprijkt. Bij een restauratie is die dan meer op zij van de deur aangebracht. De 'Zwart Geteerde Schuur' werd zo bouwvallig, dat dit bouwsel is afgebroken. Mevrouw Hoogendoorn weet dat heeft zij elders op een prent geziendat er nog een verdieping is geweest op het pand. Daar zou tijdens de jaar lijkse kermis naar hartelust zijn gedanst en ook zouden er wel danslessen zijn gegeven. Het schuine dak was echter zo verrot dat het op den duur mogelijk was er waterplanten te kweken. Schimmels tierden er in elk geval welig. Besloten werd de kap van het pand te lichten, waarbij en passant ook de door het weer sterk belaagde verdieping werd verwijderd. Het pand werd dus gewoon een kopje kleiner gemaakt en daarna voorzien van een nieuw dak. De familie Molenaar zou de restanten van de oude kap en de IJsselsteentjes van het ver wijderde gevelgedeelte hebben gebruikt voor de bouw van een stal. Graag kastelein „M'n vader wilde altijd al graag kastelein worden," her* innert Simon Hoogendoorn zich. „Maar dat zou een schan de voor de familie zijn ge weest. Zo lagen die dingen in die dagen, vooral in zo'n klei- De kastanjebomen van Den Rooden Leeuw zijn danig geknot.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5