20 ooflH Afgeluisterde telefoongesprekken moeten bewijs leveren STAATSSECRETARIS: Op Visma draait alles om de hengel RET maakt van auto een spookbeeld.... STAD PLEIN Toch nog kansen voor een moskee Nieuwe bossen in Zuid- Holland 'Bedrijfskunde' naar Woudestein, niet naar Weena ZEVEN JAAR GEEIST VOOR HEROÏNEHANDEL Bewoners bezetten Dordts stadskantoor PvdA twijfelt aan klussenplan Radarpersoneel dreigt scheepvaart lam te leggen Be j aarden - woning uitgebrand Van Rotterdam naar de Sinaï NA PROTEST Rotterdams Nieuwsblad woensdag 24 maart 1982 RZ/RV/RY/SVV Rotterdam Offieier van justitie mr. L.A.J.M. de Wit heeft gisteren zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen een 29-jarige opera tor, die hij ervan verdenkt een 'grote jongen' in de heroïnehandel te zijn. De Rotterdamse politie was de Turkse Rotterdammer op het spoor gekomen, nadat uit afge luisterde telefoongesprekken in Zaanstad bleek, dat hij de* leverancier was van een pond heroïne aan landgenoten in Noord-Holland, die het spul op 'de Amsterdamse Zeed jk moesten verkopen. Na de mededeling van hun collega's in Zaanstad braken november vorig jaar Rotter damse rechercheurs de kle dingkast van de verdachte open bij zijn werkgever. Ruim een kilo heroine was de oogst Uit de afgeluisterde telefoon gesprekken had de politie in Noord-Holland begrepen, dat er moeilijkheden waren over de betaling van een pond her oïne. De operator moest 35.000 gulden voor 'het spui' hebben, maar de afnemers bleken niet over een dergelijk bedrag te beschikken. Er ontstond ruzie. De operator bedreigde de afnemers m Zaandam. Als ze niet snel zou den betalen, zouden hun vrou wen en kinderen het wel mer ken. De operator ontkende gisteren alle beschuldigingen. Eerst be schuldigde hij zijn familiele den, die de heroïne in zijn kle dingkast zouden hebben ge legd, later hadden de Grijze Wolven dat gedaan. De afge luisterde telefoongesprekken ontkende hij te hebben ge voerd. Mr. de Wit hierover: „Hij ont kent zelfs dat hij z'n eigen te lefoon opneemt, met z'n eigen naam". Volgens de officier was de operator een belangrij ke schakel in de heroïnehan del Over de telefoon had hij wel eens laten blijken voor ne gentien kilo te kunnen zorgen, als daar behoefte aan was. Fa milieleden van de operator zijn onlangs in Zuid-Limburg met acht kilo heroïne aange houden en ook in België en Spanje zijn leden van dezelfde familie met drugs aangehou den. Volgens de raadsman van de verdachte was het bewijs on voldoende om zijn cliënt te kunnen veroordelen. Zwakke schakel vormt het feit, dat de politie het pond heroïne, dat in Amsterdam is verkocht, niet heeft kunnen achterha len. Uitspraak 6 april 'Dordtse gif wijk weet genoeg' Rotterdam Staatssecre taris Ineke Lambers-Hac- Vjuebard (milieuzaken) is niet van plan opnieuw met de bewoners van de Dordt- se wijk Merwedepolder te gaan praten over het gif in de bodem onder hun hui zen. Volgens haar kan ze de Dordtenaren op dit mo- ^nent niets vertellen wat ze •nog niet weten. =Tn antwoord op vragen van de ;PSP-Tweede Kamerfractie •'schrijft mevrouw Lambers dat •ze op 15 februari een gesprek heeft gehad met twee verte genwoordigers van de Vereni ging Stop Vervulling Merwe depolder in aanwezigheid van vertegenwoordigers van de ge meente en van de provincie Zuid-Holland. Bij die gelegen heid is gepraat over de resulta ten van het bodemonderzoek en de manier, waarop de pro blemen verder aangepakt zul len worden. Ze wijst verder op bet feit, dat de provincie de bodemveront reiniging in de Merwedepolder heeft opgenomen in het pro gramma bodemsanering 1982. Aan die informatie heeft ze momenteel niets toe te voegen. Ze ontkent dan ook, dat van haar kant geweigerd zou zijn opnieuw met de vertegen woordigers van de bewoners ie praten. Ze vindt het alleen niet zinvol. Ook de bewoners zelf hebben volgens haar alle gelegenheid gehad om hun in formatie aan de staatssecreta ris over te brengen Bezetting Vijftig beworers van de Mer wedepolder zijn gisteravond onverwacht het gemeentelijke stadskantoor binnengetrok ken. Zij etsten inzage m het archief van de reinigingsdienst om na te gaan welke hoeveel heden gifstoffen in de loop der jaren m hun wijk zijn gestort. Volgens voorzitter mevr. C. van Bokhoven van de bewo nersvereniging, die de actie overigens niet had georgani seerd, heeft wethouder ing. C. de Kovel van milieuzaken vo rige week vrijdag toegezegd dat de bewoners het archief mogen doorlezen. „Afgelopen maandag wilde een aantal wijkgenoten dat doen", vertelt mevrouw Van Bokhoven. '„Maar plotseling mocht het niet. Vandaar onze woede". Wethouder De Kovel, die sa men met burgemeester J.H. van Zuuren met de bewoners sprak, zegt zich niets te herin neren. „Misschien had ik een black out. Het lijkt me sterk dat ik zoiets vergeet Wel heb ik het over een brief van de reinigingsdienst gehad waarin staat dat de bewoners de laat ste ontwikkelingen kunnen nalezen. Gewoonlijk is een be drijfsadministratie niet open baar". Vier van de actievoerders, die om half twaalf weggingen, hebben de brief gelezen. Zij plegen overleg met hun ach terban. v In het Dordtse stadskantoor eisten bewoners van de wijk Merwedepolder gisteren inzage in het ar chief van de reinigingsdienst. Daarin denken ze te kunnen vinden hoeveel gif er nu precies in de grond onder hun woningen zit. Rotterdam Manshoge te keningen zullen op de don derdag te openen Visma Ahoy' 82 de belangrijkste ei genschappen laten zien van de zogenoemde match-hen gel, de karperhcngel, hen gels voor op strand en op zee, spïnhengels, de vaste hengel en de vliegenhengel. Op de Visma, die tot 30 maart te bezoeken valt, draait straks alles om de hengel. e meeste standhouders zullen 'inhaken* op dit voornaamste attribuut in de hengelsport. Hoe in de fabriek een hengel hengel wordt gemaakt, wordt getoond op grote fotopanelen en aan de hand van produkten in de verschillende verwer kingsstadia van het ruwe hen- gelmateriaal. Hengelbouwer Peter den Hollander zal in een speciale stand laten zien hoe je zelf een hengel kunt maken en zodoende kunt bezuinigen op de liefhebberij. Ook het ministerie van land bouw en visserij is present. Er wordt een doorlopende quiz gehouden, waarmee de kennis over vijftien verschillende hengels en hun betekenis in de visserijwet wordt getest. In een spectaculaire show toont de wereldvermaarde Ian Blagburn de mogelijkheden van de vliegenhengel en voorts zullen leden van de Castingclub Amsterdam de monstraties geven met werp hengels. De organisatie ter verbetering van de binnenvisserij brengt de bezoekers op de hoogte van de gevolgen van het vissen met de meertandige haak op snoek. Daarvoor werd een spe ciaal onderzoek gehouden. Teksten en foto's geven aan hoe het wel en niet moet. Nieuw is een prikbord 'Vraag en aanbod* irude entree van de hallen. De bezoeker mag daar op gratis laten weten welk tweedehands materiaal hij te koop heeft of vraagt. Ook op het gebied van visbo- ten is er nieuws. Een jachtwerf ontwierp en bouwde speciaal voor het zeevissen de Reuso- ihea. De vijf meter lange en 2.20 meter brede polyester boot valt op door de vast inge bouwde wielen, die het te wa ter laten en weer op het droge brengen tot een peuleschil ma ken. Rotterdam Zuid-Holland kan er in de komende tien jaar tussen duizend en tweeduizend hectare bos en bosachtig ge bied bij krijgen. Gedeputeerde Borgman noemt een dergelijke opgave 'zeker niet te gedurfd'. Hij verwacht trouwens dat deze provincie op den duur een nog veel groter aandeel zal hebben in de ontwikkeling van de 7000 tot 12.000 hectare bosgebied, die voor de gehele randstad Holland zijn voor zien. Borgman zei dit als voorzitter van een kersverse stuurgroep 'Randstadgroenstructuur Zuid- Holland', die zich vanmorgen in het Provinciehuis door commissaris der koningin M. Vrolijk zag geïnstalleerd. In dit team werken de leidingge vende functionarissen van de provinciale diensten samen met vertegenwoordigers van de departementen CRM, land bouw en visserij en volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning. Gesteund door een brede werkgroep houdt de stuur groep KandbiadgrueiiiirucLuur zich onder meer bezig met plannen voor bosaanleg op Oost-IJsselmonde, in het ge bied tussen Nieuwerkerk en Capelle a/d IJssel (het Hit land bos), in het gebied van Leidschendam-Zoetermeer- Delft (de gecombineerde Star re vaart- en Damhouderpolder) en tenslotte in de Rode en Bos polder aan de oostkant van Leiden. Rotterdam De Rotterdamse PvdA-fractie neemt voorlopig afstand van het plan van mi nister Van der Louw (CRM) om werkloze jongeren tijdelijk gemeenschapstaken te laten vervullen. In een gesprek met de vak bond NVV- Jongerencontact hebben de raadsleden Piet Hoogendoorn en Ruud van Middelkoop toegezegd het hoofdstuk 'Gemeenschapsta ken' uit de gemeentelijke nota 'Jongerenwerk in de jaren '80' niet zonder meer te accepte ren, De nota loopt vooruit op de ideeén van Van der Louw. Het bewuste hoofdstuk be schrijft, hoe werkloze Rotter damse jongeren zich zouden kunnen inzetten voor de sa menleving. Rotterdam Het radarperso neel in het Waterweggebied wil harde acties tegen de opzet van hel nieuwe verkeersbege- leidend systeem. Het is het ra darpersoneel m het verkeerde keelgat geschoten, dat loodsen de belangrijkste posities op de nieuwe radarposten zouden krijgen. Vandaag vergaderen de radar waarnemers over de vorm, waarin de acties worden ge houden, Men sluit met uit, dat het scheepvaartverkeer op 's wereldsdrukste vaarroute door de acties wordt vertraagd of zelfs stilgelegd. 'Rook uit de televisie' Rotterdam Een uitslaande brand op de zesde verdieping van het bejaardentehuis Tuy- nenburgh heeft gisteravond rond acht uur het appartement van een Rotterdammer in de as gelegd. De brandweer rukte met groot materieel uit om bij overslaan van de vlammen de bejaarden tijdig te kunnen evacueren. Dit was echter niet nodig. Volgens de bewoner is de brand ontstaan nadat er plot seling rook uit de televisie kwam. René Groeneveld (op de voorgrond) kan de overgang van Rotterdam naar de warme Si naï blijkens deze foto best aan. Sa men met drie van zijn maten vult de uit de Maasstad afkomstige militair zijn tijd voorlopig vooral met bruin- bakken. Het groot ste deel van de zend-ontvang in stallatie voor het Nederlandse Sinaï- detachement moet nog komen. /■*/- VX. - Ons aller RET heeft het lumineuze idee gehad een hoekje open te doen over het bedrijf. Het is gericht op de bovenbouw van het basisonderwijs en de on derbouw van het voortge zet onderwijs. Het uit- door Koos de Gast gangspunt is heel direct: - maak de jeugd duidelijk dat het openbaar vervoer een gemeenschapsvoor ziening is: - leg uit, dat de RET voor een stukje van jezelf Is, en - houd de jeugd voor, dat cr wel een steek aan je los moet zijn als je iets van jezelf vernielt. Er is geen hogeschool voor nodig om de opvoed kundige waarde van het in RET-geel gestoken boekje te kunnen door gronden. Natuurlijk kun je in dit type voorlich tingsboekjes niet te diep graven. Er mag ook best enige wervende invloed van uitgaan. Maar moet je er nu ook politiek mee bedrijven? Een overdre ven vraag? Helemaal niet. De wijze, waarop de voordelen van het open baar vervoer worden aan geprezen en de nadelen van de auto worden aan gedikt doet indoctrine- rend aan. *t Zal de bedoe ling wel niet geweest zijn; het argument zal wel zijn, dat je door de beperktheid van de moge lijkheden nu eenmaal kort moet zijn en daar door niet volledig kunt zijn. Maar het aantal we glatingen is dan wel erg ruim. Oordeel zelf: Autorijden gaat nog snel ler (dan wandelen, fietsen of brommen) en binnen is het droog en warm. Je zou dus denken dat de auto hei idealevervoermiddel is. Toch is dit niet waar. Au torijden heeft vooral in de stad veel nadelen. J.Er is weinig ruimte in Rotterdam. Als iedereen een auto had, kon niemand meer rijden. De wegen wa ren propvol, overal zag je files. En op alle stoepen stonden geparkeerde auto's, zodat kinderen er niet meer kunnen spelen. 2. Autorijden is erg duur. 3. Het grootste nadeel van de auto is natuurlijk de luchtvervuiling. Hoe meer auto's op de weg, hoe vie zer de lucht die we inade men. In Tokio (Japan) ge beurt het soms al dat de mensen met zuurstofmas kers moeten lopen. Anders worden ze ziek van de uit laatgassen. Wij willen niet dat dit in onze stad ook zo ver komt Als je nu nog de schrik niet te pakken hebt.... Dan is hier nog een voor deel van het openbaar vervoer: De passagier heeft geen zorgen over reparaties. Als een bus kapot gaatf zorgt de RET voor een andere. De reparatie behoef je niet zelf te betalen, die is bij de prijs van het kaartje inbe grepen. Metro en trams hebben geen uitlaatgassen. Tuinen kinderen daar nu in?, vraag je je af. Als ie dereen een auto heeft wordt het vol ja, maar lang niet iedereen heeft een auto. De ruimte voor het verkeer is beperkt ja, maar meer doordat de Verkeersdienst op grote schaal plannen uitvoert om wegen te versmallen (kijk op het Weena en de Schiedamsedijk) dan doordat de capaciteit van het wegenpatroon be perkt is. Als iedereen op de stoep parkeert, kun je niet buitenspelen ja, maar kun je dat in één straat in Rotterdam met al dat openbaar vervoer wel? En neem nu de afschuwe lijke luchtverontreini ging door al die uitlaat gassen. De laatste tijd is het misschien wat beter. maar wat waren volgens de Milieudienst Rijn mond de grootste vervui lers? Inderdaad: die auto bussen van de RET met hun oliewalm achter zich aan. En is dat schrikbeeld van Tokio niet wat overdre ven? Nooit geweten, dat er onder die simpele monddoekjes zuurstof maskers zitten. Altijd ge dacht, dat de Japanners die doekjes voor de mond hielden om niemand met een verkoudheid te kun nen besmetten. Het enige dat klopt is. dat metro en trams" geen uitlaatgassen hebben. Maar hoe staat het met de geluidshinder? Daaro ver schijnen, al of niet overdreven, nogal wat klachten te bestaan. Je moet maar bij een halte wonen. Er is trouwens toch een chauvinistisch schrijver aan het werk geweest Met veel nostalgie vertelt hij, dat er in 1887 wel 230 paarden hij de RTM in dienst waren, die elk 6000 kilo hooi, stro, haver en mais per jaar opaten. Een leuke tijd was dat, met de koetsier op de bok en de conducteur in de met pluche, spiegels en klok opgesierde rijtuigen. Maar hoe stond net niet al die 'hopen' op de straat? En passant worden er postuum nog enkele dreunen uitgedeeld. De concurrerende Rotter damse Omnibus Maat schappij wordt verweten haar paarden niet te vre ten te hebben gegeven, En de letters MAV (Mo torbusmaatschappij Al gemeen Vervoer) stonden vanwege de voortdurende motorpech voor 'Morgen Avond Verder'. Het doet alles natuurlijk niet af aan de prestaties van de 3000 RET'ers, die tien tramlijnen, 33 auto buslijnen, 13 nachtbuslij- ncn en de metrolijn run nen: samen goed voor een half miljoen passagiers per dag. Gelukkig dat er openbaar vervoer is. Maar laat niemand op grond van de schrikbeel den in dit boekje be schaamd zijn auto aan kant doen. Als iedereen morgen de wagen laat staan, raakt de RET in de grootste problemen. Zo erg veel meer kan 'ons bedrijf er niet meer bij hebben. Rotterdam De faculteit bedrijfskunde van de TH in Delft zal niet worden gevestigd in de nieuwe bebouwing, die aan het Weena komt In de Weenaplannen van wethouder mr,J. Men tink was plaats voor deze faculteit ingeruimd op de hoek van het Weena en het Kruisplein. Het rijk vindt de plannen echter te duur en heeft gekozen voor een goedkopere vestiging van de faculteit bedrijfskunde bij het complex van de Erasmus Universiteit op Woudestein. Rotterdam Er komt een onderzoek naar de overlevingskan sen van de moskee aan het Rotterdamse Zwaanshals. Met dat besluit is een kort geding tot ontruiming, vrijdag, van de baan. Huiseigenaar woningbouwvereniging De Combinatie besloot tot deze stap, nadat zij gisteren onverwachts bezoek kreeg van 75 kjnderen en een vijftiental Marokkaanse volwassenen, die stil zwijgend protesteerden tegen de dreigende sluiting van de mos kee. Het oude winkelpand aan het Zwaanshals wordt door de Marok kaans Islamitische vereniging sinds vorig jaar als gebedsruimte gebruikt. Woningbouwvereniging De Combinatie is hierop tegen en is een procedure gestart tot ontruiming. „Het is levensgevaar lijke situatie. Boven het winkelpand wonen gezinnen. Het brandgevaar is erg groot", aldus een woordvoerder van de wo ningbouwcorporatie. Volgens de Marokkanen zijn oplossingen mogelijk. Het benodig de geld willen zij' voor een deel uit eigen zak betalen, terwijl de gemeente in hun visie lean bijspringen met subsidie. Na een gesprek met een delegatie toonde De Combinatie zico gisteren bereid om te onderzoeken of de plannen realiseerbaar zijn. Met de gemeente Rotterdam zal tegelijkertijd bekeken w®r' den of er in de wijk andere ruimten zijn, die geschikt zijn v<x> inrichting ais moskee.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4