ROTTERDAM 21 Kampioenskeuringen van stamboekpony's hoogtepunt GRAAGfiEDAAN. f'flO NCC FEYENOORDER ZIET SALARIS GEHALVEERD, MAAR... 1 1 ÉB&Si Volgende week Houden van Dieren en Buitenleven Kamervragen over baggeren in Petroleum haven f y°°»pl*aZ Eotlercsams Nieuwsblad woensdag ?v 'PW, S3 24 maar! 1982 Karei Souwens: 'Ik zal wel moéten tekenen' Rotterdam Feyenoord wil volgend seizoen met vijf contractspelers min der door het leven. Voor vijftien spelers is ont slag aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau. Niet omdat pen ningmeester Ger de Vries straks vijftien spe lers minder op de loon lijst wil zien staan, maar omdat Feyenoord de spelers, van wie de contracten aflopen, vol gend seizoen een minder salaris wil (en kan) aanbieden. Om echter te voorkomen dat de spelers, die eigenlijk niet meer gewenst zijn, als ama teur kunnen vertrekken, leg de Feyenoord ze een mini mum-salaris voor, zodat bij eventuele belangstelling van een andere club altijd een vergoedingssom kan warden gevraagd. Wie niet voor dat minimum-salaris wil teke nen, valt af. Welke vijf spe lers dat zullen zijn, is afhan kelijk van de verkopen en welke spelers hun nieuwe, verlaagde contract weigeren te tekenen. De procedure eist dat voor alle spelers van wie de contracten aflopen (en een lager krijgen aangeboden), een ontslagaan vraag wordt ingediend bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Dit bureau zendt de aanvragen door naar de Stichting Ar beidszaken, die op zijn beurt het arbeidsbureau van advies door Piet Ocks dient betreffende de aanvraag. Komt de bewuste speler in aanmerking voor ontslag (of voor salarisvermindering), dan moet het ontslagbewijs even veel weken voor het aflopen van het contract (31 mei) in handen zijn van de speler als het aantal jaren dat hij in dienst is bij de club. Blijft de vraag of het Geweste lijk Arbeidsbureau de ontslag aanvraag voor alle spelers ac cepteert. Karei Bouwens, een van de vijftien; „Feyenoord wil dat ik full-prof blijf, maar financieel kan dat niet. Ik zou dat ontslag wel eens juridisch willen aanvechten. Ik ben daarover al bij de WCS ge weest. Er is nog nooit een rechtszaak van gemaakt, maar volgens mij zit er iets scheef in de reglementen. Ik zou dat best eens willen uitzoeken". Procedure Excelsior voigde vorig seizoen eenzelfde procedure met Ton- nie Pattinama en Carlo van Tour. Hun salaris ligt verhou dingsgewijs hoger dan dat van de overige spelers. Excelsior wilde nivelleren, maar kwam daarvoor te laat bij het Gewes telijk Arbeidsbureau, dat mede gelet op het nodige advies van de Stichting Arbeidszaken, geen kans meer zag om be doelde spelers voor de ge noemde termijn van een onts lagbewijs te voorzien. Noodge dwongen moest Excelsior het vorig seizoen geldende con tract verlengen, dat overigens nooit is ondertekend. In feite spelen Pattinama en Van Tour zonder contract, omdat het te gen de zin van Excelsior stil zwijgend werd verlengd. Feyenoord zal met het kas boek in de hand het arbeids bureau kunnen overtuigen van de noodzaak van het ont slag van de spelers en het te rugschroeven van de salaris sen van de vijftien (Van Enge len, Bouwens, Budding, Troost, Groenendijk, Snoey, Duut, Brard, Paul en Marcel van den Blom. Eggers, Van Demsen, Wotte, De Leeuw en Mulder). Feyenoord, dat het verlies over dit seizoen op een miljoen begroot, tracht met de nivelle ring tot dit bedrag te komen. Het lijkt daarin aardig te sla gen. Niet alleen door het ver trek van een derde trainer, maar tevens is het salaris van Hans Kraay drastisch lager dan dat van Jezek met zijn 170.000 gulden, waarvan onge veer de helft voor Prago Sport Onverteerbaar Voor de meeste spelers is de salarisvermindering een on verteerbare zaak. Karei Bouwens reageerde dan ook voorspelbaar. „Hier teken ik niet voor", sprak hij aanvan kelijk resoluut „Ik denk trou wens dat de meeste spelers niet zullen tekenen. Ook niet als ze geen nieuwe club vin den. Desnoods word ik dan trainer bij een amateurclub. Ik heb mijn B-diploma". Later relativeert Karei Bouwens: „Maar ja, dan moet je ook een stap terug. Niet dat ik niet zou willen inleveren, dat moet iedereen. Maar niet zo fors als nu het geval is. Dit heeft niets meer met inleveren te maken, want alles bij elkaar ga ik er zo'n vijftig procent op achteruit. En als je weet dat mijn basissalaris zo hoog is dat ik nog m hel ziekenfonds zit, dan begrijp ik niet waarom ie dereen altijd maar uitroept dat die Feyenoorders zo veel ver dienen. Dit seizoen bestaat mijn salaris voor eenderde uit premies. Ik heb onlangs een flatje betrokken. Daar betaal ik negenhonderd gulden per maand voor en dan komen mijn autokosten er nog bij. Nu pas besef ik dat tk me twee jaar geleden bij de contractbe sprekingen heb laten beetne men. Nee, op deze manier kan ik geen full-prof blijven. Ik zal er een baantje bij moeten zoe ken. Maar dat is in deze tijd ook niet zo eenvoudig". Bestuurslid Aad van der Laan: „Bouwens heeft een contract op basis van full-prof. Daar zijn normen voor. Maar als hij er baantje bij wil zoeken, lijkt me dat we daar in onderling overleg wel uit kunnen ko men. Hij moet echter een be paald aantal uren beschikbaar zijn voor de club. En dan, de part-time baantjes liggen ook niet voor het oprapen". Bevoorrecht „Aan de andere kant", beseft Karei Bouwens, „ben ik na tuurlijk bevoorrecht. Nu pas bemerk je, als je eenmaal gaat nadenken, wat c-en mooi leven je hebt als profvoetballer. Daar sta je eigenlijk nooit by stil. Maar nu de nood aan de man komt, ga je je dat pas realise ren. En als je dan verder denkt, dan vraag ik me af- wat moet ik dan als ik geen andere club vind. Dan zal ik wel móé ten tekenen. Ik heb geen an dere keus. Daarbij is het leven van een profvoetballer toch ei genlijk wel mooi". Vind je jezelf meer waard dan het nu aangeboden contract? Bouwens: „Toen ik twee jaar geleden dat contract tekende, vond Feyenoord me dat ken nelijk waard. In die twee jaar ben ik door mijn ervaring al leen maar meer waard gewor den. Dat is moeilijk in geld uit te drukken, maar ik ben ik elk geval niet minder waard ge worden". Maar Feyenoord moet bezuini gen omdat er minder publiek komt, dus de inkomsten wor den minder. Bouwens: „Maar het 2ijn toch niet alleen de spelerssalarissen waaraan het geld opgaat? Het zijn juist de spelerssalaris sen die op de begroting druk ken, dat zijn de grootste uitga ven voor elke club. Bouwens: „Ja. dan zal het wel Karei Bouwens: ,,Als profvoetballer ben ie bevoorrecht, be sef ik nu". nodig zijn. Maar als ik semi- prof word, maak ik ook min der kans op het eerste elftal, waardoor ook je premies min der worden. Van zal je je ais semt-prof tn het eerste moeten spelen. Bo vendien ziet het ernaar uit dat Feyenoord over een of twee jaar alleen nog maar over semi-profs kan beschikken. (Aad van der Laan echter „Het is niet zo dal we daar naar toe willen, maar als het moet ts dat een andere zaak"). Het is de tendens bij elke club Ajax, PSV en AZ zullen tn de nabije toekomst nog slechts niet full-profs werken Bouwens: „Zou dat echt de toekomst zyn van het betaalde voetbal?" Rotterdam Voor de derde maal zal van vrijdagavond 2 tot en met zondagmiddag 4 april 'Houden van Dieren' in Ahoy' worden gehouden. Deze manifestatie loopt pa rallel met de nieuwe publieksbeurs 'Ruitenleven', welke zijn poorten opent op 2 april en sluit op 6 april. Dankzij deze beurs zullen de bezoekers, die gedurende het week einde een twee-in-één-prijs betalen, kennis kunnen ne men van het nieuwste op het gebied van sport-en cam pingartikelen, alsmede tuin-en terrasmeubilair. Kortom, de zomcrrecreatie viert hoogtij op 'Buitenleven'. Handvol lente Dat 'Houden van Dieren', dat verleden jaar meer dan tien duizend bezoekers trok, weer kan worden gehouden, is te danken aan de inbreng van onder meer Ahoy', Buro Koe- dood en het Rotterdams Nieuwsblad. Het belooft dit jaar extra interessant te wor den, want er zullen tientallen pony's van diverse stamboe ken zijn te bewonderen. Bo vendien zijn er op zaterdag of ficiële kampioenskeuringen van deze dieren. Dit belooft een bijzonder kleurig schouw spel te worden. Verder zal op ruime schaal aandacht worden besteed aan het 125-jarig bestaan van de Rotterdamse Diergaarde. Dit gebeurt in een grote inloop stand van de Vereniging Vrienden van Blijdorp, waar Rotterdam De Tweede Ka- roerfractie van D'66 wil minis ter Zeevalking (verkeer en waterstaat) en staatssecretaris mevrouw d' Ancona (sociale zaken en werkgelegenheid) aan de tand voelen over de mogelijke gevaren van bagger- werkzaamheden m de Eerste Petroleumhaven bij Rotter dam, De Kamerleden Tommei en Mik hebben de bewindslieden mondelinge beantwoording ge vraagd op vragen naar aanlei ding van berichten over het gifgehalte van de bagger in de aan het Shell-complex gren zende haven. De politici vra gen zich af of bij het baggeren voldoende rekening wordt ge houden met de gezondheid van de betrokken werkne mers. Milieu-organisaties spreken van verregaande slordigheid van de baggeraars en het be wust misleiden van degenen, die contröle op de werkzaam heden moeten uitoefenen. Pril leven in de Itfpderboerderij. door middel van foto's, teke ningen, affiches en dergelijke de roemrijke geschiedenis van de Diergaarde wordt getoond. Er is echter meer in deze stand, want men wil vooral ook naar voren brengen, dat Blijdorp niet alleen een die rentuin is, maar ook een voor aanstaande botanische tuin. Daartoe zal de Botanische Af deling het publiek zeldzame produkten tonen. Bovendien kan men er terecht voor voor lichting over dit 'floristische' onderwerp. De kinderboerderij, reeds nu een onmisbaar element op door Ben Swaep 'Houden van Dieren", zal dit jaar voor een groot gedeelte het accent leggen op, wat wordt genoemd: doe-activitei- ten. Zo is het niet alleen moge lijk naar dieren te kijken, maar men wordt ook in de ge legenheid gesteld er mee om te gaan. Onder uiteraard deskundige leiding zullen jon ge bezoekers bijvoorbeeld op pony's kunnen rijden. Er is een zogenaamde knuffelhoek; er wordt streng op gelet, dat de dieren, die deze hoek be volken, niet te lijden hebben onder al te veel liefkozingen. Demonstraties spinnen, kaas maken en bezembinden zullen ongetwijfeld veel belangstel ling trekken. Belangstellenden kunnen zichzelf er ook aan wagen. Echte doe-activiteiten dus! Met een quiz wil men de bezoekers testen op hun even tuele kennis van oude boeren- gebruiken en agrarische voor werpen ofwel gereedschappen. Demonstraties Op de grote demonstratievloer worden op alle dagen van de manifestatie belangwekkende demonstraties gegeven. Uiter aard zullen er weer asielhon den (-en katten) zijn, die hope lijk aan een nieuwe baas zul len kunnen worden geholpen. Tal van instellingen, die het goed menen met het dier, zijn in attractieve stands vertegen woordigd. Een be'angrijke bij drage wordt geleverd door de w .Jhs;, s --"<5 Natuurlijk zijn er ook weer katten op 'Houden van dieren'. Klein Dieren Sport Rotterdam en Omstreken In het verleden jaar zo succes voile Praathuis zullen belang wekkende onderwerpen wor den aangesneden, waartoe op hun specifieke gebied voor aanstaande sprekers zijn uitge nodigd. Eén van hen is de die renarts Hans van Noortwijk, die bovendien de veterinaire leiding heeft van de manifes tatie. Dierenbescherming, waarvan in september het nieuwe op vangcentrum officieel wordt geopend, besteedt uiteraard aandacht aan deze sterk ver beterde huisvesting. Verder is er een grote prijsvraag uitge schreven, waaraan alle bezoe kers van 'Houden van dieren' kunnen deelnemen. De prijzen liegen er niet om. Zo is er een aantal reizen als prijs beschik baar gesteld. In de 'inloopbioscoop' kan men films bekijken over zowel het huisdier, groot en klein, als het dier in de vrije natuur en in de dierentuin., Zomerrecreatie In deze bioscoop ook worden films vertoond, die zijn afge stemd op de zomerrecreatie en die vormt de basis van de beurs 'Buitenleven'. De orga nisator daarvan. Jacques Koe- dood, vertelt erover, dat hy als organisator van de vakbeurs Spovak, die met een kleine onderbreking reeds 22 jaar in Rotterdam wordt gehouden, van vele kanten en vele keren het verzoek had gekregen ook zo'n soort publieksbeurs te creëren. Koedood besloot die verzoeken te honoreren, vooral ook om dat hij het een goede combina tie vond met 'Houden van Die ren'. Het publiek kan nu in volle glorie zien, wat er op de recente najaars-Spovak aan monsters van gloednieuwe aangelegenheden aanwezig was. Immers, inmiddels heb ben groothandelaren en detail listen hun collecties Samenge steld aan de hand van hetgeen zij op de Spovak hadden ge zien. Met andere woorden: uit voorraad leverbaar. De organisator is ervan uitge gaan, dat het publiek bijvoor beeld rustig in een tent moet kunnen kruipen om zelf na te gaan, zelf te ervaren wat er voor ruimte in wordt geboden Het gaat natuurlijk niet alleen om tenten en bijbehorende spullen; zo is er een enorme collectie meubelen voor tuin en terras en dat in een natuur lijke omgeving. Barbecues, tn de meest uiteenlopende uit voeringen, lichte fietsen met tassen, die in een handomdraai tot een ruime rugzak zijn te transformeren, kleding voor elke sport, die maar is te be denken, trimappa raten.'Bui tenleven' biedt inderdaiJtl e«.u groot scala aan artikelen en mogelijkheden, waarbij de heer Koedood cr op wijst, dat het geen specifieke vakantie beurs is In die zin dan, dat men er over reizen kan wor den geïnformeerd en dergelij ke. Cadeaus De tienduizendste bezoeker krijgt een tuinset Voor de 25.000-ste is er een fraaie zil verkleurige lichtgewicht fiets, compleet met de eerder ge noemde fietstassen, die ook al& rugzak zyn te gebruiken. Zowel "Houden van Dieren' als 'Buitenleven' wordt op vrij dagavond 2 april om zes uur geopend. Het dierengebeuren is daarna te bezoeken op zater dag van uen uur 's morgens tol zes uur 's middags en op zondag eveneens van tien tot zes uur Deze lijden gelden tijdens het week-einde ook voor 'Buiten leven'. Op maandag 5 en dins dag 6 april zijn de openingstij den van de recreatie beurs van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags en van zeven uur tot half elf 's avonds De toegangsprijs bedraagt op alle dagen, dus op vrijdag, za terdag en zondag voor beide manifestaties, zeven gulden per persoon Kinderen tot 12 jaar en G5-p]ussers betalen viet- gulden Houders van het Rotterdams Nleu wsh lad -paspoort k rijgen drie gulden korting, maximaal twee peisonen per coupon. Er zijn mensen die onze kranl nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f Naam verandering in. - 4dres. Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een verzilverd miniatuur van het Rotterdamse Stadhuis. n 'als "«naar; 00apiaa(s. Adres; -- p°slcod0. Teleloon:-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5