Teerstoof zonder directeur met sluiting bedreigd iiill m Ui; y SPORT 21 oBAUMDIGo Peter van der Waal wil niet van zijn lengte profiteren Ni I 'Zeggenschap openbaar onderwijs hoort bij ouders en leraren' Cor Peitsman weer in basis WSiSf:' 'En het Passage Theater verkommert verder Van Mansum begint project burenhulp Expositie Japanse bloemschikkunst in de Rozenhof m'i Man gewond :door val Orgelseizoen van start Excelsior Mkoestert nieuwe vedette Vader en zoon Van Hattem de favorieten Afdelingsclubs in Margriethal de org. jns-An>« avondu P het i lukt o. komstjg je Casa •n te hi ardingE eur va^j den- meer mens«Ë iddel k i etten iff- s. Jn en ziJ"^ en poli lands <ar dooi volkt- neer op ra Gon- l Salvj- Yolo- ^raverii JS (Urn- de ma- iet m rmomt is be- abetise- Schiedam - „Het niet aanstellen van een directeur betekent onherroepelijk sluiting van De Teerstoof." Het bestuur van het kleine Schiedamse zoldertheater is zich een hoedje geschrokken nu de Schiedamse Gemeenschap (SG) haar bezuinigingsvoor stellen bij de gemeente heeft ingeleverd. Hoog op dat lijstje prijkt de ge plande directeur voor het Pas sage Theater en De Teerstoof, ook wel 'stafmedewerker pas sieve cultuur' genoemd. In een open brief aan alle be trokkenen heeft het Teerstoof- bestuur haar ongerustheid en r woede kenbaar gemaakt. Zij ziet een veel grotere bezuini- ging voor de gemeente in het verschiet. Want zonder direc teur kan De Teerstoof binnen kort wèl sluiten, zo wordt ge vreesd. „Het voorstel van de SG betekent gewoon dat de subsidie aan De Teerstoof ook wel geschrapt kan worden. Die directeur is echt noodza kelijk. Vreemd genoeg lijkt de SG die conclusie niet te kun nen trekken." Schiedam Ook in Schiedam gaat binnenkort een project ~rburenhulp van start. „Het is niet onze bedoeling een nieuwe ^organisatie in het leven te roepen. 'oermj fp»Wat wij willen is een samen- bundeling van het werk van *'de groepen en verenigingen -r die al met dit werk bezig zijn", Lr zegt projectleider M.P. van Mansum er over. Hij is in het ^dagelijks leven directeur van 7de stichting raad voor het be- yaardenwerk in Schiedam. j;';De stichting is al enige tijd be- jt'zïg om ook in Schiedam eens '-een project burenhulp van de grond te krijgen. Er is inmid dels een werkgroep gefor meerd en een aantal groepe ringen is al bereid mee te wer ken aan een eventueel samen werkingsproject. Nog niet alle instellingen die zich op dit Wak actief tonen zijn echter benaderd. Heel simpel om de reden dat hun namen niet be kend zijn bij Van Mansum, Hij hoopt hen echter wel op 21 april om 14.00 uur in diensten centrum De Vier Molens te zien, wanneer de eerste verga dering wordt gehouden. Van Mansum: „Het is de be doeling die vrijwilligersgroe- peringen te bereiken, die zich op dit moment al bezig houden met de vrijwillige burenhulp". In andere gemeenten komt een dergelijk project ook altijd eenvoudig van de grond, maar blijkt over het algemeen geen doorslaand succes. Van Man sum heeft er alle vertrouwen in dat het in Schiedam wèl lukt. 975 00 W De gemeente had de SG ge vraagd 129.000 gulden te be zuinigen. „Daar kan dan een ton Teerstoof-subsidie bij op geteld worden", aldus het be stuur. „Het niet aanstellen van de stafmedewerker betekent dat De Teerstoof definitief van de baan is en het Passage Theater nog verder verkom mert." Een jaar of vier geleden wend de het bestuur zich tot de ge meente met het voorstel Pas sage en Teerstoof te doen sa mensmelten onder één direc teur. Hiermee zou het voortbe staan van het zoldertheater, dat al bijna tien jaar uitslui tend met vrijwilligers werkt, zijn gegarandeerd. Ook cul tuur-wethouder Herman Post hoorn liep warm voor het idee. De SG heeft nu echter juist deze, in de begroting opgeno men, post voor de zwarte vilt stift voorgedragen. „Zou dit bedoeld worden met het bij de SG gehanteerde begrip 'passie ve cultuur'?", vraagt het be stuur van het in de Schiedam se Nieuwstraat gevestigde Theater De Teerstoof zich af. „En zou dat ook passen in de bedoeling van het gemeente bestuur, wanneer zij zegt te willen snijden in zaken die het minst noodzakelijk zijn? Moet het culturele leven in Schie dam maar gewoon op de hel ling worden gezet?" Wethouder Herman Posthoorn èn de directeur van de Schie damse Gemeenschap, Ruud Pillard, waren, vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. „Als die stafmedewerker niet wordt aangesteld, dan bete kent dat sluiting van Theater De Teerstoof', aldus het be stuur. Een fraai voorbeeld van Japanse bloemschikkunst. Maasland Tot en met zondag is er in de Rozenhof in Maas- land een expositie te zien van de afdeling Rotterdam van de Ne- t derlandse Ikebanaclub. Ikebana betekent Japanse bloemschik kunst en is een boeiende mogelijkheid tot zelfexpressie. De expositie wordt vanavond geopend door mevrouw C. S. j Kraaijenbrink-de Zeeuw, voorzitter van de Nederlandse Ikeba- 1 naclub. De openingstijden zijn vanavond van negen tot tien uur, zaterdag en zondag van half elf tot negen uur, terwijl de exposi- tie op maandag 29 maart speciaal geopend is voor belangstellen- den vanuit het onderwijs. ^Schiedam Een 70-jarige Schiedammer met een beperkt l gezichtsvermogen is gister- morgen op de Lange Haven over een steen gestruikeld. I Hij liep hierbij een fikse hoofdwond en een gebroken Pols op. De man is overge- bracht naar het Schielandzie- kenhuis. Kinderen maken mooie plannen uit onderwijsnota onuitvoerbaar Vlaardingen „Als Vlaardingen de nota onderwijs in samenhang gaat uitvoeren, zei een collega tegen mij, ben ik over een poosje geen onderwijzer meer, maar een pedagogisch di dactisch procesbegeleider bij heterogene groepen." Leraar en CDA-bestuurslid Arjen van der Velde heeft niet veel op met de gemeentelijke nota onderwijs in samenhang. Zijn partij heeft in het verkie zingsprogram gezet dat die nota moet worden uitgevoerd. Een amendement van Van der Velde om dat niet te doen on derging eenzelfde lot als een amendement van hem over stadsvernieuwing: het werd niet aangenomen. De CDA-er wil bij het openbaar onderwijs veel meer medezeggenschap voor leraren, leerlingen en ou ders. Van der Velde was diep ge roerd bij de bespreking van de nota in de raad. „Het was om te huilen wat daar gezegd werd. De tranen schoten in mijn ziel. Maar zolang ik met een klas met dertig kinderen zit kan ik al die mooie plan nen wel vergeten." Volgens hem komt er door al die expe rimenten in het onderwijs zo langzamerhand een einde aan het incasseringsvermogen van de leraren. Elke keer zitten ze voor de vraag: hoe moet het nou weer? Niet slim Politiek vindt Van der Velde de passage in het verkiezings programma ook niet slim. „Wij moeten het beleid van het col lege niet tot inzet van de ver- Schiedam Onder het mot to 'Schiedammers spelen voor Schiedammers' opent de orgelconcertcommissie van de Grote Kerk op zater dag 3 april het nieuwe orgel seizoen. Dit gebeurt door middel van de inmiddels traditionele open orgelmiddag, waar vorig jaar zon tweehonderd mensen op af kwamen. Vanaf 14.00 uur zullen die dag diverse Schiedamse organisten op het krukje achter het orgel plaats nemen. Eén van hen is de huidige organist van de Grote Kerk, André Verwoerd. Behalve Verwoerd is in het programma ook plaats inge ruimd voor Dorine Lissenberg, Arie Metaal, Kees Passchier en Wim Veldhuizen. kiezingen maken. We moeten nu zelf opnieuw kiezen welke kant we opwillen in het on derwijs." Er valt in het onderwijs veel te verbeteren, maar emancipa tie is volgens Van der Velde geen onderwijskundig verhaal. „Dat is een maatschappelijk probleem. Zolang een hoogle raar honderdduizend gulden verdient, een veelvoud van wat anderen krijgen, dan ligt daar het probleem Intellectue len worden te hoog geschat. Als mensen nu eens niet be oordeeld werden op wat ze kunnen, zouden we een eind verder zijn." Een ander voorbeeld van de CDA-er „Als er een nieuwe wet op het ziektegeld was ge komen, dan was er voor veel mensen in hogere beroepen niets aan de hand geweest. Dan zeggen ze als ze ziek zijn gewoon: Ik werk vandaag thuis." Die ongelijkheden los je volgens hem niet alleen via het onderwijs op. Belangrijke stem De nota wordt volgens Van der Velde ook op de verkeerde manier vastgesteld. Per augus tus komt er voor het openbaar onderwijs een voorlopige me dezeggenschapsraad, waarin ouders en docenten zitten. Die moet samen met de gemeente een reglement gaan maken voor een definitieve medezeg genschapsraad. Die zou, meent Van der Velde, zeker bij het maken van zo'n nota een be langrijke stem in het kapittel moeten hebben. „Dan leg je de verantwoorde lijkheid waar hij thuishoort", zegt de CDA-er. Zo'n raad zou echt medezeggenschap moeten hebben in belangrijke zaken. Dat zou een gemeentelijke commissie moeten zijn, met op z'n hoogst twee raadsleden, een commissie waaraan het gemeentebestuur^ bevoegdhe den overdraagt. „Inspraak is niet genoeg. Dan wordt het een wassen neus." Hij vindt dat het niet meer in deze tijd past, dat de gemeente het be voegd gezag van een school is. Hij wilde dat voor hem zo be langrijke punt, medezeggen schap voor de betrokkenen, in het verkiezingsprogram van het CDA terugzien. Maar zijn voorstel vond geen genade in de ogen van de fractieleden. K. Bode De Vlaardinger Kees Bode, campagneleider en hoofd voorlichting van de Partij van de Arbeid, is benoemd tot be leidsmedewerker van Rotter dams nieuwe burgemeester, dr. Bram Peper, De heer Bode is 40 jaar.Hij volgt Saskia Stuyvelmg op, die beleidsme dewerkster was van burge meester André van der Louw. Momenteel is Bode wethouder in Venhuizen. G.C. Blacquière Gerardus Cornells Blacquière heeft uit handen van de Vlaardingse burgemeester de bronzen eremedaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau gekregen wegens zijn 40-jarig dïenstjubileum bij Wil- ton-Fijenoord in Schiedam. Hij werkt bij dit bedrijf momen teel als bankwerker. In zijn vrije tijd is hij trainer van de Schiedamse honkbalvereni ging HSVV. P.M. van der Ven De Schiedammer P.M. van der Ven heeft vanmorgen van burgemeester Te Loo de zilve ren eremedaille in de orde van Oranje Nassau opgespeld ge kregen. Dit gebeurde in het kantoor van de Eerste Neder landse Fabriek van Manome ters BV, waar Van der Ven vandaag zijn 40-jarig bedrijfs- jubileum vierde. A Rotterdams Nieuwsblad vnjdag 26 maart 1982 Na clubshawls, nu ook clubdassen bij Excelsior M SW heeft voor Cor Peits- man werktijdverkorting aangevraagd Twintig minuten per wedstrijd ia ruim vol doende voor hem Donderdagavond groot feest bij HBSS Vanaf 20.15 uur is de Schiedamse sportwereld welkom Willen diegenen met een kwade dronk de feestavonden van DVO '32 mijden Kan DHS eigenlijk nog wel scoren"? De door deweekse wedstrijden gaan volgende week van start De klok moet zaterdag nacht een uur vooruit worden gezet en niet een uur achteruit Willen vooral de voetballers van Olympus daar acte van nemen De SVV-elpee is nu ïn Schiedam overal te koop Vrijdag 2 april instuif bij w Vlaardingen, als afsluiting van het jubi leumjaar De bouwvergunning voor HBSS is afgekomen Nu het geld nog Rïen Klink heeft trouwens veel weg van André van der Louw Eindelijk weer eens een overwinning voor w Vlaardingen Was na de winterstop nog niet voorgekomen Se cretaris Herman Berkhout (De Hollan- diaan) weet niets van besprekingen in Café Rotterdam SVV'er Ruud van Dijk is gestopt met dansles Weer te hoog ge- 1 grepen, Ruud Wie blijven er volgend jaar eigenlijk wél bij VDL Jan van Dijk heeft bij Excelsior M meer dan 1400 trainingen achter de rug Baldadig heeft geen traï- ning nodig Maassluis Het staat hem niet langer vreemd, die Hol landse driekleur, sinds mensenheugenis het visitekaartje van Excelsior Maassluis. Peter van der Waal, 23 jaar jong nog maar, heeft zich na nauwelijks een half seizoen weten op te werken tot Excelsiors steun en toeverlaat in nu steeds banger wordende dagen. De boomlange, ietwat intro verte, technicus, staat met stip genoteerd bij de nog altijd rijendikke aanhang, daar aan de Lavendelstraat, waar zijn inbreng voor Excelsior op vrij grote schaal van immens be lang wordt geacht om inder daad de terugkeer op het op één dj hoogste podium van het zaterdagvoetbal te bewerk stelligen. Maar toch, die wisseling van De Hollandïaan, waar Van der Waal meer dan zeventien Sei zoenen in- en ontspanning vond, naar Excelsior, hel was één van de grote verrassingen die zich vorige zomer tijdens de 'levendige handel in voet ballers' aandiende, „Ik kon bij De Hollandïaan te veel doen en laten wat ik wilde", zegt Van der Waal nu. „Trainen wanneer ik zin had bijvoor beeld. Ik vond ook dat ik voor mezelf moest beslissen om één door Donald Bax ding goed te doen. Of voetbal len of stappen, Ik heb er an derhalf jaar voor nodig gehad om daartoe te komen. Soms stond ik bij De Hollandiaan als een Zombie in het veld, nadat ik op zaterdag lekker was we zen stappen. Dat is nu voor- bij". De student fysio-therapie, die via oud-klasgenoot Roel-Jan Abbas en trainer Fer Groene- weg („zijn aanpak spreekt me erg aan") in Maassluis beland de 'vond het ook wel eens aar dig om zich ergens blind in te storten'. Het avontuurlijke dus, dat misschien nog beter tot ui ting komt in zijn spel. Dat eer der op schoonheid dan op ef fectiviteit lijkt geent. „Ik ben geen spits, maar ook geen mid denvelder". filosfeert Van der Waal. ,,In het begin heb ik bij Excelsior in de spits gestaan, maar ik ben steeds verder te rug gegaan. Dat betekende we! dat ik m'n conditie een beetje moest aanpassen. Net voor de winterstop had ik echt het ge voel dat ik er was". Van der Waal bewees in die fase inderdaad met de regel maat van de klok een verster king te zijn in de ware zin des woords, die uitsluitend vanuit het technische aspect de voet ballerij wenste te benaderen, „Ik vmd het zo goedkoop om van mijn lengte te profiteren. Het doet me goed dat ik dit seizoen maar driemaal met het Peter van der Waal...'Kam pioenen van de cadeautjes bestaan niet'... hoofd heb gescoord en de rest met het voetje heb gedaan. Ik wil niet voor een beuker wor den uitgemaakt. Ik probeer al tijd mijn tegenstander over de grond uit te spelen. Heerlijk natuurlijk, als je de bal even tjes door de poort kan spelen". Onmacht Maar juist na de onderbreking, zo bleek, brak voor Excelsior de periode van de onmacht aan. De riante voorsprong op de naaste belagers, van wie nu alleen nog Vlaardingen zich nog steeds serieus aanmeldt, bleef slechts intact dank zij de medewerking van die concur rentie. „Maar ik blijf er bij, dat kampioenen van de cadeautjes niet bestaan. Ik heb het.al meer gehoord. Als er een ploeg is die over het hele sei zoen de meeste punten pakt, dan is die toch de terechte kampioen. Dat betekent dat'.de anderen gewoon niet in staat zijn geweest om het betetÜte doen. Ook al heeft die kam pioen af en toe nog zo slecht-of matig gespeeld", Z In die kwakkelende hervat ting ook ontbrak de aan de lies gekwetste Van der Waaljjm een aantal belangrijke ontmoe tingen. waardoor de suppor ters hun 'vedette' nog inniger koesterden. „Ben je gek. We hebben toen alleen van Vier dingen en DUNO verloren. Vlaardingen is thuis gewoon erg sterk en van DUNO had den we nooit mogen verliezen. Dat neemt niet weg dat weJhet nog moeilijk genoeg krijgen Maar dat was een beetje, le verwachten met deze jortge ploeg. Er is soms te weinig rust, te weinig koelheid. 3Me kunnen het nog zelf maken, maar we kunnen het net -zo gemakkelijk nog zelf wegge ven..." Vlaardingen In biijartcentrum De Griffioen te Vlaardingen wordt vrijdagavond aanvang 19.30 uur— begonnen met het districtskampioenschap driebanden klein biljart. De wedstrijden worden zaterdag en zondag voortgezet. Op beide dagen is de aanvang 13.00 uur. Van de 37 deelnemers die aan de voorwedstrijden deelnamen, wisten de volgende acht zich voor deze eindstrijd te kwalifice ren: Aad Pronk (De Kroon), Wtm Gijtenbeek (Wilskracht), Her man Glansbeek. Henny Houtbraken (beiden BOG), Jan Verbqrg ('t Oosten) en Henk Steenhoek (Tonegido). Het achttal wordt gecompleteerd door vader Mary van Hattèm en jongste zoon Marco, beiden van De Kroon en behorend tot 2e favorieten. Via de m de voor wedstrijden bereikte resultaten zijjn de twee Van Hattems al zeker van promotie naar de tweede klasse. - Schiedam Cor Peitsman krijgt van Rob Jacobs in de eerste drie (uit)wedstrijden (Heracles, Heerenveen en Amsterdam) de kans om te bewijzen dat zijn puntgave hattrick tegen Wageningen geen vergissing is geweest. De geblokte puntspeler heeft de oefenmeester van SVV de afgelopen weken op de trainingen kunnen aanto nen dat zijn vormcrisis defi nitief tot het verleden be hoort. „Met Cor in de punt wil ik in elke linie beweging en vrij heid zien", blikt Jacobs voor uit op het treffen van morgen avond tegen Heracles. „We moeten nu eens proberen om in uitwedstrijden op balbezit te spelen, vervolgens snel tot de achterlijn zien te komen, waarna Peitsman aangespeeld moet worden. Dat betekent ook dat ik de laatste tien wed strijden nog meer op techniek en taktiek ga trainen". Wie in Almelo zeker niet op het lijstje geselecteerden voor komen, zijn Johan Versluis (dijbeenblessure) en Rob Kie- bert, die zich van Jacobs nog één heel duel in het schaduw- team moet bewijzen. Twijfel achtig is voorts de inzetbaar heid van Rob Koevermans (kuit) en Ferry Meerhof (teen). „Ik weet natuurlijk niet hoe het zich vrijdagavond op de training ontwikkelt", aldus Ja cobs, „maar ik denk dat zij eerst in het tweede wat ritme moeten opdoen". Jan Könemann definitief geselecteerd Schiedam Jan Kone- mann behoort definitief tot de zestien spelers die zich de komende ander half jaar via kwalificatie wedstrijden voorbereiden op plaatsing voor de in 1984 in Los Angeles te houden Olympische Spe len. De 19-jarige midden-^ velder van SVV, die op li Harga in de voetsporen is" getreden van zijn groot-- vader Jan en oom Henk, kreeg dinsdagavond naj de laatste training van- bondscoaeh Ger Blok lel horen deze test met goed"1 gevolg te hebben door staan. Schiedam In de Schiedamse Margriethal wordt morgen £et Nederlands kampioenschap voor korfbalclubs uit de afdeling ge houden. Er wordt om 10 uur begonnen, waarna rond 4 uur'de finale op het programma staat. De deelnemende verenigingen zijn in Poule A: 't Overschotje (Gelderland), Meko'74 (Noord), RWB (Zuid), Aurora (Noord- West), TOP (Overijssel), Archipel (IJ en Amstel) en in Poule -8' GKV (Zuid-West), De Overkanters (Rotterdam), Atlantis (MuU- den Delfland), De Dijkvogels (Rijndelfland) en Sportclub (Fries land). 1 De organisatie is in handen van de afdeling Rotterdam, met me dewerking van de Schiedamse verenigingen Harga, ODI en Suc ces.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3