22 ROTTERDAM „Brood op de plank'': waardering en scepsis 'Aannemen smeergelden zwaarder bestraffen' Er is iets mis met het insluitingsbeleid bUBUNERS D0BÜ Verplichting tot stadsverwarming lijkt te vervallen Tussen Peper en Riezenkamp lag brood op de plank... Rotterdamse advocaat over cellentekort: -GISTERAVOND OP TV i KRONIEK EN KRITIEK }tloüerdum wil rii' l~' 'uzeïf verdelen Bedrijfsleven leerde niets van Papa Blanca Rechtskundig adviseur Vijftig miljoen voor banen in Rotterdam Spreekuur Raad en Daad Schillenboer terug in Rotterdam Voor stadsvernieuwingsgebieden: (Cellen vol: Overvallers naar huis. Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 26 maart 1982 RZ/RY/RW Kotterdam Waardering voor, en scepsis over het iafect van de nota's over werkgelegenheid en scho ling wisselden elkaar donderdagavond in de Rot terdamse gemeenteraad af. Bijna vier uur heeft de raad gesproken over de nota's zonder tot een afron ding te kunnen komen. Daarom zal de raad er in de teerste vergadering in mei opnieuw over praten. men. „Ik heb de indruk, dat de PvdA ztch nu alleen maar omwille van de werkgelegen heid met de economische ont wikkeling wil gaan bemoeien, maar daarvoor zijn wel meer redenen aanwezig", zei hij. Zijn fractie vond, dat het de sectoren van ruimtelijke orde ning, stadsvernieuwing en be drijven zijn, die meer en meer het economisch beleid bepalen en niet economische zaken. Dat blijkt uit negatieve facto ren voor de bedrijvigheid, zoals hinderwetsleges, erf- pachtsvoorwaarden, grondprij zen enzovoort. Daarom moet volgens het CDA vooral het vestigingskli maat voor bedrijven in Rotter dam aantrekkelijker worden. De heer Pex vroeg 2ich af of de nota Brood op de Plank daarvoor wel de middelen geeft en hij vreest een mager effect. Het CDA vroeg dan ook om de belemmeringen voor in standhouding en uitbreiding van de bedrijven in Rotterdam weg te nemen. Mevrouw R. van der Maesen van het CDA had felle kritiek op de scholingsnota, die vol gens haar niet verder kwam dan het weergeven van de huidige stand van zaken. Zij Het PvdA-raadslid R, van Middelkoop klaagde over de eenzijdige opbouw van de kerkgelegenheid in Rotter dam, wereldhaven nummer eén. Hij vroeg zich af, hoeveel arbeidsplaatsen het college niet de stimuleringsvoorstellen Jjlt de nota's denkt te kunnen creëren. De PvdA is van me- jwng, dat als er geen nieuwe werkgelegenheid komt, het bestaande werk zoveel moge lijk moet worden verdeeld, on der meer door arbeidstijdver korting. Kritiek had het raadslid op het féit, dat enerzijds de afdeling économische zaken moet be zuinigen, terwijl er anderzijds 28 extra mensen worden be loofd om uitvoering aan de sti muleringsvoorstellen te geven. Ook het CDA-raadslid drs. P.L.M. Pex vond het vreemd 'om nu een bezuiniging van en kele duizenden guldens te vra gen en straks met een extra bedrag van 8,5 miljoen gulden voor stimulering van economi sche activiteiten te komen. De heer Pex vond het jammer, dat Rotterdam niet een aantal jaren geleden, toen het finan cieel nog kon, maatregelen ter bevordering van de economi sche ontwikkeling heeft geno- Wethouder J. Riezenkamp was kwaad, dat de adviezen, die in de nota staan, zonder overleg met bedrijfsleven, werklozen en de onderwijswe reld tot stand zijn gekomen. Ze eiste daarom terugtrekken van de nota en daarmee pas terug komen na een betere uitwer king in overleg met de betrok kenen. Van wethouder drs. J. Riezen kamp, die in deze functie zijn laatste vergadering meemaak te, kreeg zij de wind van vo ren. Riezenkamp vond haar aanval unfair, van laag allooi en uitsluitend negatief. „De nota is uniek, er is nog in geen enkele andere gemeente zo aan gewerkt. Er is een uitste kend stuk werk geleverd", zei hij. Wethouder drs. R. den Dunnen gaf toe, dat de advie zen zonder overleg tot stand zijn gekomen, maar wees erop, dat daaraan voorafgaand re gelmatig overleg met alle be trokkenen is geweest. Ch.G- Faasen van D'66 ging vooral in op de gelijkwaardig heid van wonen en werken in de stadsvernieuwingswiiken, die nu in de nota erkend wordt. Hij constateerde, dat het beleid van het college ge lukkig aan het veranderen is. Dat leverde meteen een aan varing met wethouder drs. J.G. van der Ploeg op, die meldde altijd aandacht te heb ben gehad voor de werkgele genheid in de oude wijken, maar daaraan toevoegde, dat maar één belang het hoogste kan zijn en dat is voor hem nog altijd het wonen. De heer Faasen wees vervol gens op de onevenwichtige aandacht bij de gemeentelijke diensten tussen wonen en wer ken. Bij stadsontwikkeling zijn wel 500 ambtenaren bezig met stadsvernieuwing, terwijl de dienst voor het midden- en kleinbedrijf er straks hooguit zestien tegenover kan stellen om een tegenwicht tegen te grote aandacht voor het wo nen alleen te bieden. Mevrouw H. de Vos-Krul zei er niet in te geloven, dat meer winst ook meer werk bete kent. Zij vond, dat de overheid best zelf bepaalde economische activiteiten ter hand mag ne men of erin mag deelnemen, zoals bijvoorbeeld een over slagbedrijf. VVD-raadslid mr, J.A. Reus vroeg zich af of de nota's wel een oplossing bieden voor de duizenden werklozen in de stad. Hij vond, dat de nota een richtsnoer moet zijn voor het ruimtelijk beleid, dat Rotter dam voert en het leek hem daarom logisch het verkeers circulatieplan te herschrijven. Bereikbaarheid is immers een dwingende eis voor bedrijven. Schoonheidsfout De VVD vond het een schoon heidsfout om in de nota's met geen woord te reppen over de luchthaven Zestienhoven, waar bij sluiting 800 arbeids plaatsen op de tocht staan. De mogelijkheid erfpacht af te ko pen noemde hij een doorbraak voor het college. De heer Reus deed het voorstel om het rijk te vragen subsidies voor het steunen en stimuleren van het bedrijfsleven aan Rotterdam te geven en de verdeling ervan aan de gemeente over te laten. In zijn antwoord op de lange verhalen van de partijen moest wethouder Riezenkamp wegens de tijd kort blijven. Hij wees er vooral op, dat de no ta's niet de pretentie hebben om oplossingen te bieden voor de 29.000 werklozen van Rot terdam. „Het is slechts een bij drage in de smalle marge, die de gemeente heeft om zelf iets aan het probleem te doen", zei hij. De wethouders zullen schriftelijk uitgebreider op de vele gemaakte opmerkingen ingaan, zodat de raad in mei met hernieuwde moed de dis cussie kan voortzetten. botterdam Het bedrijfsleven heeft niets geleerd van de ge vangenisstraffen, die zijn uitgedeeld in onder meer de beruchte Papa Blanca-zaak, „Daarom moet het openbaar ministerie zich te beraden over hogere straffen". Dit zei mr. H. de Doelder gis teren tijdens de behandeling van de derde rechtzaak in de smeergelden-affaire bij ICI en Akzo. een uitvloeisel van de miïjoenzwendel in het Rijn mondgebied. Volgens mr. De Doelder is het aannemen van smeergeld in Rijnmond nog steeds aan de orde van de dag. evenals het optreden van koppelbazen. ^.Binnenkort komen in deze De rechtskundig adviseur van jiel Rotterdams Nieuwsblad houdt elke dinsdagmiddag Vanaf 14.00 uur een spreekuur iii het gebouw van de krant aan de Coolsingei 67. Afspra ken kunnen 's ochtends tussen 9 en 10 uur telefonisch (010- 144144) gemaakt worden. •Rotterdam De gemeente -Rotterdam krijgt vijftig mil joen gulden om in het kader •van het banenplan van minis ter Den Uyl 5100 arbeidsplaat sen te creëren. Hiervan komen .2800 banen ten goede aan jon- 'geren onder de 23 jaar. Dit »s het Rotterdamse arbeidsbu reau toegezegd. Het bedrag betekent een fikse meevaller voor het Rotter damse gemeentebestuur. Rot- jterdam had volgens wethou der voor sociale zaken me- door Karin Kuijpers jvrouw mr. E.M.A. Schmitz ..hooguit gerekend op twintig jmiljoen. Als een gedeelte van >de banen in deeltijdarbeid ver- 'vuld kan worden, hoopt de ^wethouder ruim negenduizend 'mensen aan werk te helpen. '„En dan zijn we een aardig ^eind op streek". ^Rotterdam heeft zoveel geld %ekregen voor de invulling ••van arbeidsplaatsen om zijn /hoge werkloosheidscijfer en de igrote groep migranten. De stad /telt momenteel dertigduizend ^werklozen en ruim zestigdui zend buitenlanders. £Het gemeentebestuur zal bin nenkort bekijken op welke ïmanier de arbeidsplaatsen pas sen in de gemeentelijke plan den. Men denkt de meeste ar beidsplaatsen te scheppen in de uitvoerende diensten van 'het gemeentelijk apparaat. Ook zullen de alternatieve plannen van de gemeente, om werklozen met behoud van 'uitkering aan het werk te zet ten, ingepast worden. rechtbank zaken voor, waarbij de verdachten zich recentelijk schuldig hebben gemaakt aan het aannemen van steekpen ningen. Daarbij zijn bedragen van een ion nog steeds geen uitzondering. Gezien deze situ atie vraag ik me af of straffen van enkele maanden tot een klein -jaar voldoende zijn, nu gebleken is dat het bedrijfsle ven de signalen van het open baar ministerie niet heeft op gevangen". Tegen de verdachte, die giste ren terecht stond, een vijftigja rige ex-chef van ICI. eiste mr. De Doelder negen maanden gevangenisstraf. De man, die na zijn arrestatie is ontslagen en failliet werd verklaard, wordt verweten gedurende twee jaar van een koppelbaas uit Ouddorp ongeveer 350.000 gulden ie hebben aangepakt. Andere onderaannemers zou den tussen 1976 en 1979 in zijn woning diverse klusjes hebben opgeknapt. De karweitjes wer den nimmer in rekening ge bracht. Eveneens in ruil voor de ver wachting meer werk bij ICI le krijgen, zou een directeur van een bedrijf uit Oud-Beijerland de auto van de cx-chef hebben gefinancieerd. De verdachte ontkende al deze feiten: „2e hebben geprobeerd mij de zwarte Piet toe te spe len, omdat ik destijds naar de politie ben gestapt, nadat ik had geweigerd om één van de directeuren te helpen met geld". Die directeur, de inmid dels tot twee jaar gevangenis straf veroordeelde koppelbaas uit Ouddorp, was een goede vriend van de verdachte. Sa men waren zij eigenaar van de antieke tweemaster Phoenix. „Toen ik niet met het geld over de brug kwam, heeft hij bij de politie mijn naam ge noemd en heeft hij in afspraak met andere verdachten de be lastende verklaringen afge legd", luidde het verweer van de verdachte. Mr.De Doelder hechtte weinig waarde aan die verklaring. „Hij is als een vis in een net. Hij ontkent zo hardnekkig en spartelt zo hard dat hij met de dag verwarder raakt in de ma zen", aldus de officier van jus titie. Uitspraak over veertien da gen. Maandagochtend voor 10.00 uur kunnen telefo nisch <010-144144) afspra ken worden gemaakt voor het spreekuur van Raad en Daad, dat 's middags vanaf 14.00 uur in het ge bouw van het Rotterdams Nieuwsblad aan de Cool- singel wordt gehouden. Rotterdam De schillen boer komt terug in Rotter dam, Wethouder Schmitz heeft toestemming gegeven voor een schilleboerprojeet van het Bureau Alternatief Werk. In samenwerking met de sociale dienst zal een aan tal werklozen er binnenkort met de „ijzeren hond" op uit trekken om de mensen op te roepen hun schillen weer buiten te zetten. Voorlopig wordt er in drie wijken begonnen. De zes 'schillenboeren' zullen hun uitkering behouden totdat het werk loont. Het project is gestart, omdat veevoeder de laatste jaren zo duur is ge worden, dat men het ophalen van schillen weer lonend acht. Minister De Koning van landbouw heeft in een infor meel gesprek met wethouder Schmitz reeds te kennen ge. geven bezwaar te hebben te gen de terugkomst van de schillenboer. Het zou een be dreiging zijn voor de veevoe dercontracten in de EEG. Rotterdam Het begint er naar uit ie zien, dat de bewo ners van stadsvernieuwings- wijken in de nabije toekomst zélf mogen beslissen of zij wel of geen stadsverwarming wil len hebben. Plaatsvervangend wethouder voor stadsvernieuwing Pim Vermeulen vertelde in de ver gadering van de raadscommis sie voor stadsvernieuwing, dat hij denkt, dat de uitkomst van de stadsverwarmingsdiscussie in het college er op neer 2al komen, dat de oude wijken zelf kunnen kiezen. „We koersen aan op een beleid van vrijheid van keuze", deel de hij mede. Over twee weken hoopt het college de nu al his torisch te noemen stadsver warmingsdiscussie te kunnen afronden. De vergadering van de ko mende en de gaande man. De komende: burgemees ter Bram Peper in zijn de buut als raadsvoorzitter. De gaande: wethouder Jan Riezenkamp in zijn zwanezang als hoeder van de haven en de stedelijke economie. De komende: Peper heeft een ferme slag over zich. Als hij de hamer laat val len hoor je dat ook. Hij heeft tenminste begrepen 'een speciale relatie met de hamer te moeten op bouwen'. Zijn eerste be sluit bekrachtigde hij met de uitspraak 'de omtrek ken van het geheel nog niet helder te overzien'. Maar kwaad kon dat niet. Het ging om een simpele doorverwijzing van een bezwaar naar de beroeps commissie. Voorts kent hij het reglement van orde nog niet uit het hoofd, maar hij heeft de ambitie het te gelegener tijd wel te kennen. En over een heel onbeteke nende kwestie hield Pe per een hoofdelijke stem ming onder het motto 'dat ook meteen een keer te willen meemaken'. Het turven van de stemmen vond-ïe spannend en het klopte nog ook. Waartoe dit gossipuch- tige signalement? Om aan te geven, dat Peper de ver gadering in een heel ont spannen sfeer leidt. Overigens mocht men me delijden met hem hebben. Het is, zoals mr. Hans Reus (VVD) het zei: op de universiteit duurt een goed college niet langer dan twintig minuten. Als het langer duurt valt het gehoor in slaap. Men mag daarom van een prestatie spreken om gisteren bij de discussie over de nota 'Brood op de plank' wak ker te blijven. 'Brood op de plank' gaat over het economische be leid en de werkgelegen heid in de stad Rotter dam. Het biedt niet de op lossing om 29.000 Rotter dammers aan werk te kunnen helpen of 17,000 ongeschoolden een zodani ge opleiding te geven, dal ze wat meer kans op werk maken. Bij de publicatie heeft het vrij veel instem ming gekregen. Niet om dat het ei van Columbus erin onthuld werd, maar meer omdat Rotterdam de weinige middelen, die het zelf ter stimulering van economisch klimaat en werkgelegenheid heeft, ook zo goed mogelijk be nut. Daarmee is Rotter dam andere steden ver vooruit. Zonde daarom, dat zo'n stuk bij de behandeling in de raad wordt doodge- praat. Politici menen ken nelijk, dat de lengte van de betogen evenredig moet zijn aan het belang van het onderwerp. De werkeloosheid is angst wekkend groot en de mo gelijkheden de economie op stedelijk niveau te sti muleren zijn uiterst be- perkt. Dus moet je daar kennelijk eindeloos lang over praten. Maai- nieuwe gezichtspunten werden niet aangedragen. Alleen het bureau, dat voor de stenografische verslagleg- ging zorgt, heeft er enig extra werk aan. Onder het motto, dat er geen tijd te verliezen is, hadden de nota's een kor date, puntige behandeling verdiend. Iedereen is het in feite over de uitgangs punten eens, en dan heeft het weinig zin elkaar nog wat polititieke vliegen af te vangen. 'Het brood' ver kruimelt dan zo gauw tot de flintertjes, waarmee Klein Duimpje volledig de mist is ingegaan. Men had rustig kunnen vol staan met de uitspraak, dat 'de grote lijn' goed is en dat die moet worden vastgehouden. Wonderen mag men niet verwachten. Afgezien van wat extra ambtenaren om het beleid te kunnen uit voeren, levert de nota geen directe werkgelegen heid op. Een gemeente kan daaraan zelf ook wei nig doen. Maar als het zou lukken het vestigingskli maat zodanig zonniger te maken, dat bedrijven zich hier willen vestigen (dan wel er van afzien te ver trekken), dan is er al heel wat bereikt. Het is be langrijk vast te stellen, dat naast wonen als prio riteit (gericht op de stads vernieuwing) werken in het beleid een gelijkwaar- dige plaats gaat innemen. Een beetje doorbrekend 'nieuw realisme', dat de PvdA de komende maan den hard nodig zal hebben om de Rotterdammer te inspireren weer naar de stembus te gaan. De verdediging van 'Brood op de plank' was de laatste hoofdrol van Riezenkamp. Zoals be kend gaat hij naar CRM De wethouder blonk uit in de eigenschappen, waarom hij als gaande man werd geroemd: eigen zinnig. non-conformis tisch intelligent (Peper), gedreven, de vloer aanve gend met wie het niet met hem eens is en zijn zaken kennend ('t 46-ste). Uiteraard werden de nodi ge plaagstoten uitgedeeld. Burgemeester Peper her innerde aan Riezenkamps reislust: 'hij vond dat Rot terdam ook wel van een afstand bestuurd kan worden', daarbij kenne lijk doelend op het ver wijt dat Riezenkamp in dertijd burgemeester Tho massen maakte, toen deze op reis was door Austra lië en Nieuw Zeeland. 'Wordt Rotterdam van het buitenland uit bestuurd?', vroeg Riezenkamp zich toen af. En nestor Wini Bagger man (VVD) schilderde Riezenkamp als een man, die ongelijk durft te be kennen. 'Toen hij zag, dat promotiereizen voor Rot terdam inderdaad van groot belang zijn, heeft hij zich loyaal op dit deel van zijn taak geworpen'. Maar ter zake: Riezen kamp is de man van het museumbeleid, hij zorgde bij het Rotterdams Phil- harmonisch voor 'tien procent en betere waar' (Baggerman), hij is de man van geul, Hartelslui- zen en ECT op de Maas vlakte. Het mooiste compliment kreeg hij van Bram Pe per. 'Er zal straks sprake zijn van 'de periode Rie zenkamp', en dat onder streept zijn betekenis voor Rotterdam'. Er gaat weer een goede vent weg. Als je dat zo na gaat levert Rotterdam heel wat bestuurskracht aan Den Haag. t 46-ste. Rotterdam „Je gaat toch niet een zakkenroller, meestal een junkie, insluiten en dan een overvaller naar huis sturen. Dat is niet consequent. Zoiets werkt rechtsongelijkheid in de hand." Volgens mr. Steef Top van het advocatencollectief is er iets mis met het huidige in sluitingsbeleid van het open baar ministerie in onder meer Rotterdam. Hij vindt, dat justitie haar insluitings beleid moet gaan aanpassen aan het cellentekort en in ie der geval rechtsongelijkheid moet voorkomen. „Dat zou kunnen door, in vergelijking met andere wetsovertreders, meer de mensen, die verdacht wor den van zwaardere misdrij ven, vast te houden", sugge reert hij. Geluiden om onder anderen drugsverslaafden, krakers, totaalweigeraars en ADVERTENTIE 2 SHOWROOMS Nieuwe Binnenweg 311 'Z.r itarhtm <lui rr in <lc nu hufi »ertlrn (zro<imvi> Uit onze Krant van gisteren. atoompacifisten buiten de ge vangenis te houden, kwamen eerder al op uit de Coorn- hert-Liga, de vereniging voor strafrechthervorming, en de reclassering. Een aangepast insluitingsbe leid, zo zegt Steef Top, zou verandering kunnen bren gen in de inmiddels 'gebrui kelijke' situatie, dat verdach ten vaak wekenlang in een politiecel verblijven, terwijl ze al lang in een huis van be waring hadden moeten zit ten. In Rotterdam en omge ving zijn er gemiddeld dertig mensen, die dit overkomt. Hun rechtspositie komt hier door ernstig in de knel, er kennen nu ook politie en jus titie zelf. Overstuur Top spreekt van een onge zonde situatie. De Rotter damse advocaat heeft mo menteel een cliënt, die al tien dagen in een politiecel zit. „De man heeft geen en kel recht. Hij mag alleen zijn raadsman ontvangen. Maar recht op bezoek, werk, re- door Robert van de Roer creatie, spon, zoals je in een huis van bewaring hebt, heeft hij niet. Hij zit alleen maar in zijn cel. Hij mag niet roken, niet schrijven. Hij kan niets kopen. Ja, hij mag kranten en boeken hebben." De persoon in kwestie is he lemaal overstuur van deze ervaring, zegt Top. „De man heeft nog nooit In de bak ge zeten èn weet niet wat hem overkomt. Hij ligt als het ware te trappelen, dat hij naar een huis van bewaring wil. Ik heb nu gevraagd of hij medische verzorging kan krijgen. Want dat is er ook helemaal niet in een politie bureau." Vol is vol De Rotterdamse rechtbank president mr. F.J.M. Nivard zei nog niet zo lang geleden van een verdachte, in af- tijdens een kort geding, dat waehting van de zitting, als zowel het naar huis sturen hem in een politiecel onder brengen niet in de haak is. Toch moet je dan voor plaat sing in een politiecel kiezen, vond de rechter. Ook de Hoge Raad heeft intussen een uitspraak van die strek king gedaan. Plaatsing in een politiecel is niet onwettig. De beginselen wet gevangeniswezen zegt niets over het feit of gevan genhouding móét plaatsvin den in een huis van bewa* ring. In ons land vyorden oven1 gens steeds meer verschillen de theorieën gebezigd over het capaciteitsprobleem binf nen het gevangeniswezen, dat voornamelijk in het wes? ten heerst: vol is vol, de rest moet maar naar huis, heejt ergens een officier van justi; tie al geroepen. 3 Advocaat mr. Steef Top: „Een zakkenroller insluiten en overvaller naar huis sturen. Dat is niet consequent." ADVERTENTIE MH JOHNNIF^r-WKT Ifc iJM 38 7' p n fe di n; 'i k ;di 'dc le di hl jtei 'ee 5s 1 itOi I 'Er ge fW< SU dr pis ruf 1ste doe soo de :zen sin jseh der 'gei •ma kor Vin, •wir ."om ■f :ten 'Ka ÏDe ;het hiol Ee der Kaart«" 1 32.5° Kassa Doelen ulu-wi MOtteraams Nieuwsblad 010-144144 010-142311,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4