ROTTERDAM 23 I Tien jaar zorg voor groen op 9eiland van een half miljoen7 BOTH SAAB TURBO Grienden vereniging doet meer dan alleen snoeien ■mmi; Koos van Donk: „Lukt het nietdan stoppen we ermee VOOR MENSEN DIE DURVEN! 'N DAG LANG PROEFRIJDEN IN EEN BIJ E AS. NATUURLIJK! ÏÏi'k.fJr f schoenen tassen ALEXANDRIA BARKER BOTH BRUNO MAGLI TESTONI RZ/KV/RY/RW/RS Rotterdams Nieuwsblad vrijdag 26 maart 1382 Vogelklas wil botanische 9? De tamme raaf, die blaft als een hond, maar straks weer de vrije natuur ingaat. tuin behouden.. Rotterdam De overlevingskansen van de gewond geraakte roerdomp waren tot nul ge reduceerd. De vogel hinkte nog slechts wat rond, de gebroken poot levensloos met zich meebungelend. Zo werd het dier aangetrof fen door een sportvisser, die de vogel ving en overbracht naar de stichting Vogelklas Karei Schot. Daar werd het 'gebroken pootje gespalkt en de bewegingen van roer domp nauwlettend in de ga ten gehouden. Zes weken duurde het herstel, toen wees 'een röntgenfoto uit dat de vogel weer de vrije natuur in kon. En vorige week zater dag trok een groepje school kinderen onder leiding van Koos van Donk naar de om geving waar de vogel ooit was gevangen. Even liep het dier er wat onwennig in het fond, begon prompt te ren nen en vloog weg... C,Een fantastisch moment", ;zegt Koos van Donk, terug blikkend op die zaterdagoch tend. „Je weet dat je weer een bijdrage hebt geleverd, 't Js niet veel, maar je hebt •toch weer iets gedaan". En zo levert de stichting Vo gelklas Karei Schot steeds weer een bijdrage aan het in stand houden van de natuur 'en het tegengaan van milieu vervuiling. Het werk van de circa tien vrijwilligers tellen de stichting lijkt zo op het oog op de spreekwoordelijke druppel op de gloeiende plaat. Want tegenover het te rugzetten van die ene her stelde roerdomp staat de dood van vele tientallen soortgenoten ten gevolge van :de met regelmatige tussenpo- ren terugkerende oliemor- singen. Terwijl in de botani sche tuin aan het Afrikaan- ■derpiein, waar de stichting gehuisvest is, een sterk ver magerde reiger op verhaal komt van doorstane ontbe ringen tijdens de afgelopen 'winter, komen er elders vele 'om het leven. Maar er wordt .tenminste iéts gedaan... 'Karei Schol •De Vogel klas werd in 1953 in 'het leven geroepen door de biologieleraar Karei Schot van de Van Oldebarnevelt- school aan het Afrikaander- plein. Tijdens de lessen bracht deze op 54-jarige leef tijd overleden initiatiefne mer de leerlingen zoveel liefde voor vogels bij, dat de kinderen ook in hun vrije tijd de natuur ingingen. Een van hen was Koos van Donk, die op twaalfjarige leeftijd met de Vogelklas kennis maakte en nu het werk van Karei Schot tracht voort te zetten. De aanpak is dezelfde geble ven. Nog steeds trekken de vrijwilligers van de stichting met circa dertig leerlingen door Hans Soeters van de brugklassen de na tuur in, richting Haringvliet en de Grevelingen. Meestal vormt het terugzetten van vogels de aanleiding. Het is de plezierige kant van het werk, want soms ook wordt de stichting onder minder prettige omstandigheden te hulp geroepen. Zoals vorig jaar, toen de 7e Petroleumhaven besmeurd was met tweehonderdvijftig ton olie. Maar liefst 52 pro cent van de vogels in dit ge bied kwam door deze mor sing om het leven. Koos van Donk praat met ingehouden woede over deze kant van zijn werk. „Het is verschrikkelijk om te doen. Niet het redden van. de vogels natuurlijk, maar wel het afmaken van de vogels die absoluut niet meer te redden 2ijn. Die vogels zitten onder een centimeterdikke laag olie. Alleen aan de oog jes kan je nog zien dat het vogels 2ijn. Zeshonderd heb ben we er toen noodgedwon gen moeten afmaken. En het erge is, dat de dader van de oliemorsing nog steeds op het kerkhof ligt..." Maar soms worden er opmer- Een medewerkster van de stichting met een eend, die zon der zwemvliezen werd aangetroffen. ADVERTENTIE EURO AUTO Euro Auto Service bv, 's-Gravelandseweg 408, 3125 BK Schiedam, Tel. 010-378444 (showroom zaterdag geopend). kelijke resultaten geboekt. Onmiddellijk na een olie morsing in januari werd er in een laboratorium geëxpe rimenteerd met een mengsel van Teepol en Dobanol voor het schoonmaken van de met olie besmeurde vogels. „Het resultaat was verbluffend", verklaart Van Donk, „want na behandeling bleken de vogels nog volledig water dicht te zijn. Van de 43 meerkoeten die we op deze manier behandelden stierf er maar één". Koos van Donk praat opval lend nuchter over de vele as pecten van zijn werk. Hij is vol lof over de medewerking van diverse instanties en be nadrukt enkele malen hoe goed de samenwerking wel is met de Vogelwacht Voorne- Putten en de Vogelopvang in Schiedam. Vooral tijdens olierampen leidt die bunde ling van krachten tot opmer kelijke resultaten. Vorig jaar gebeurde dit zelfs tot twee keer toe, waarbij gebieden vervuild waren vanaf de Ro zenburg sluizen tot aan Hoek van Holland toe. „Op die mo menten zijn we dagen ach tereen onafgebroken in touw. Zo makkelijk laten de vogels zich namelijk niet vangen. Benader je ze in het water, dan vluchten zc het land op en als je dan ook het land opgaat, rennen ze weer het water in. Maar je blijft be2ig, want vang je ze niet, dan gaan ze zeker dood", verklaart Koos van Donk. Justitie Maar de stichting doet meer. In de botanische tuin aan het Afrikaanderplein werden enkele grote kooien neerge zet, waar gewonde vogels worden verzorgd en ook zo genaamde 'Justititievogels' een onderkomen vinden. In dat laatste geval gaat het om beschermde vogelsoorten, die op last van Justitie in beslag zijn genomen. In afwachting van de officiële uitspraak zijn zij tijdelijk aan de zorg van de stichting toever trouwd. Zo verblijft er mo menteel zelfs een gitzwarte raaf. De vogel is tam en blaft als een hond. De politie haal de het dier bij een Rotter dammer vandaan, die er ne genhonderd gulden voor be taald had en de vogel hield als huisdier. Koos van Donk, verontwaar digd: „Zo iets kan natuurlijk niet. Nederland telt nog maar honderd raven, waar van slechts tien broedparen. Deze vogel gaat dan ook weer terug de vrije natuur in, want daar hoort 'ie thuis". Ook tijdens de winter breken drukke tijden aan voor de stichting. Dan worden de wintervoederingen gecoördi neerd en worden talloze in stanties benaderd voor finan ciële steun. Ook de graanbe- drijven worden in die perio des verzocht voer te leveren. Want al schenkt de dieren bescherming jaarlijks een be drag van drieduizend gulden bestemd voor het kopen van vogelvoer, de stichting doet zijn uiterste best om zoveel mogelijk op eigen benen te kunnen staan en opende dan ook een gironummer (4049613 t.n.v. stichting Vo- felklas Karei Schot). Zo wor- en er momenteel pogingen in het werk gesteld om geld bijeen te krijgen voor de bouw van een nieuwe twin tig meter kooi en een over kapping van het bassin, zo dat ook de gewonde roer dompen er op verhaal kun nen komen. In de omgeving van dat bas sin, in het midden van de bo tanische tuin, lopen momen teel ganzen en zwanen. De ganzen zijn door de stichting aangeschaft om te waarschu wen tegen eventuele indrin gers, terwijl de zwanen tot de categorie 'Justitievogels' ho ren. Vliegen kunnen ze voorlopig niet meer, want de eigenaar bij wie de vogels werden weggehaald, heeft hen de vleugelpennen uitge rukt. Het blijkt een veel voorkomende vorm van die renmishandeling te zijn, want ook andere vogels die bij de Vogelklas werden af geleverd blijken op deze ma nier te zijn 'gekortwiekt'.. Toch wordt het werk van de stichting bedreigd. Zo zelfs, dat Koos van Donk zich tij dens een wandeling door de botanische tuin liet ontval len: „Als de plannen door gaan, dan stop ik ermee. Ik pas ervoor om het werk van jaren zomaar kapot te laten maken..." De inzet van die plannen blijkt diezelfde botanische tuin te zijn. Toen de stichting enkele jaren geleden naar het Afrikaanderplein ver huisde, troffen' de vrijwilli gers er een sterk verwaar loosd stuk grond aan. „Een wildernis was het", blikt Koos van Donk terug. „Een soort vuilnisbelt waar van al les ingeworpen was. We zijn toen meteen aan de slag ge gaan. Stukje bij beetje heb ben we de zaak opgeruimd. Vaak ook met behulp van de leerlingen van de Van Olde- barneveltschool". Het resultaat is een schitte rend stukje natuur, middenin een oude stadswijk. „Maar de projektgroep Afrikaander- wijk heeft nu gesteld dat de botanische tuin opengesteld moet worden .voor het pu- bliek. Iedereen moet er in en uit kunnen lopen, de hele dag door. Het heeft iets te maken met een subsidie, die er anders niet komt. Wij ver zetten ons tegen deze plan nen, want hoe kan je hier nu de hele dag door mensen la ten in en uit wandelen als er op dit stukje grond ook 'Jus- titievogels' lopen. En denk ook eens aan de gewonde vo gels; de rust wordt verstoord en dat betekent dat er voor ons niet meer normaal ge werkt kan worden. En bo vendien; wie houdt er de hele dag toezicht? Nu is het al zo dat we 's ochtends eerst een rondgang moeten maken om alle rotzooi die over de hekken is geworpen weg te halen. Wie voorkomt straks dat er vernielingen worden aangericht. Hier staan talloze bijzondere bomen. Wie let er op? En dan de fruitbomen; heeft iemand de illusie dat de jeugd de vruchten laten hangen? Nee toch zeker..." Daarom informeerden leden van de stichting bij de om wonenden. Daaruit bleek dat het merendeel van de bewo ners van het Afrikaander plein niet staat te juichen bij het plan om de botanische tuin open te stellen voor het publiek. „Nu kijkt men van uit de huizen op een mooi stukje natuur en dat wil men zo houden. Ook de Van Ol- debarneveltschool ziet niets in de plannen. Gelukkig heeft de bewonersorganisatie Afrikaanderplein (BOA) een soort compromis voorgesteld; de botanische tuin twee uur per dag open te stellen voor het publiek. In zo'n tijdsbe stek is controle nog een haal bare kaart. In zo'n alterna tief zien we wel iets, wat aan de ene kant kunnen de men sen dan genieten van een stukje natuur middenin hun wijk en aan de andere kant kunnen wij op een zo rede lijk mogelijk manier door gaan met ons werk". En dat doet de stichting Vo gelklas Karei Schot nu al bij na dertig jaar. Werk dat ïthoon Leden van de Carnisse Grienden uit Rhoon kunnen nachten wakker liggen als het gaat om het lot van zomerklokje en dotterbloem. Zij doen alles om te voorkomen dat wilgen, die overdadig uitgroeien, onder het eigen gewicht omvallen en ze zorgen dat de grien den in de omgeving van menselijk vuil worden ont daan. Maar niet alleen de plantjes en de grienden wekken de bewo gen interesse van de mensen uit Rhoon. Het gehele eiland IJsselmonde (bijna een half miljoen bewoners) vormt het werkterrein, van de Grienden- 'Wij bewaken het groen op een eiland van een half miljoen' is een leuze die de activiteiten van de vereniging uitstekend dekt. De vereniging uit Rhoon be staat tien jaar en dankt haar naam aan de actie waarmee het allemaal begon. In 1972' dreigden de Carnisse Grien den hun bestaan te eindigen onder een dikke laag slib van het baggerbedrijf Adriaan Vol- ker, dat het gebied speciaal daarvoor had aangekocht Juist op tijd kwamen echter protesten uit Rhoon en omge ving tegen de aantasting van het laatste zoetwatergetijden- gebied in West-Europa. Bin nen een paar maanden wisten de actievoerders van toen te bereiken dat Volker de grond tegen kostprijs weer van de hand wilde doen. Het werd aangekocht door de speciaal daartoe in het leven geroepen stichting ROM (Recreatieschap Oude Maas) waarin verschil lende gemeenten participeren. De actie in '72 redde niet al leen het stukje natuur, het be tekende tevens een belangrij ke herwaardering voor de grienden, die jarenlang door een ieder als vrij waardeloos werden beschouwd. De hout productie die het gebied aan vankelijk economische beteke nis verleende, was gestopt, omdat plastics en kunststoffen veel goedkoper bleken dan het wilgehout uit de grienden. Met het wegvallen van die economische waarde taande de belangstelling voor de grien den aan de Oude Maas en ei genlijk liet iedereen ze links liggen. Iedereen behalve de vogels die er een rustige broedplaats vinden. En behal ve het zomerklokje, dat in de wereld slechts op drie plaatsen voorkomt: Aan de Wolga, bij het Naardermeer en in Rhoon. Het comité "Redt de Carnisse Grienden' gaat na haar succes door. In afgeslankte vorm wel iswaar, omdat de hoogste nood voor de grienden voorbij is. Maar hoewel minder urgent, werk ligt er genoeg op IJssel- monde. De belangrijkste taak van de jonge vereniging wordt het bewaken van< het land- schap op het eiland. Een harde kern van acht bestuursleden neemt die taak op zich. „Hoe wel, bewaken: dat is zo'n eng woord, daar houd ik niet zo van. Je kunt beter spreken van een signaalfunctie" verbe tert bestuurslid Wil Bouw meester. „Centraal IJsselmonde is een groot agrarisch gebied" ver volgt hij. „IJsselmonde is ei genlijk het drukst bewoonde eiland van heel Nederland en het centrale stuk agrarisch ge bied is het enige grqen dat er nog over is. Dat moet bewaard blijven. Je moet dus proberen Door Richard Stomp het nog verder volbouwen van het eiland te voorkomen. Een grote stad bij Smitshoek, zoals de plannen waren, mag niet worden gebouwd. Dat zou een gevaar zijn voor de agrariërs. Als je nu nog afkalving van het agrarische gebied toestaat dan kun je ervan opaan dat het in zijn geheel zal verdwij nen." De signaalfunctie wordt bin nen de vereniging gezien als de belangrijkste, maar het is een zeer moeizame taak. Voorzitter Arnold van Mee- nen: „Je kunt niet volstaan met het schrijven van een brief en daarna rustig achtero ver leunen. Dat haalt niets uit. Je moet de zaken voortdurend blijven volgen en telkens weer protesteren als de ontwikke lingen de verkeerde kant op gaan. Neem alleen al die ster ke uitbreiding bij Smitshoek. Daar hebben wij destijds tegen geprotesteerd, maar telkens ADVERTENTIE 115 &ZJVfS sjs&yj? ._x- ""v' MÉ De grienden bij Rhoon in het jaar dat de vereniging werd opgericht. Giuliettai# v-d- V. Alfa OFF. DEALER 23490. yog GROOT ROTTERDAM. r auto-hotel lUR 'rotterdam' b.v. Mariniersweg 257 L Rotterdam -Tel. 11.33.45. weer steken dergelijke plan nen de kop op. Nu gebeurt dat weer in verband met vliegveld Zestienhoven. Als daar geen woninguitbreiding komt, gaat men naar andere locaties zoe ken en wordt ook Smitshoek weer genoemd. Zo moet je al tijd oplettend blijven; altijd op het vinketouw zitten. Hetzelfde geldt voor de ge plande aanleg van een grote nieuwe weg die ten Zuiden van Rhoon zou moeten lopen. Ook daartegen protesteerde de vereniging De Carnisse Grien den, Als je niets doet legt men, net als in Amerika grote we gen aan, die de mensen recht streeks naar de recreatiegebie den voeren. Die natuurgenie- ters kunnen dan hun auto par keren, een wa idelingetje van vijf minuten maken en daarna weer weg. Zo gaat dat daar. Verder lopen willen de men sen gewoon niet en die ten dens neemt ook in Nederland toe." Het recreatie-element, daar is men bij de Carnisse Grienden niet kapot van. Recreanten verstoren de natuur, dat blijkt telkens weer. Vogels worden verjaagd, plantjes ruw ver trapt Toch erkent ook de Rhoonse vereniging dat er Iets aan die recreatie moet worden gedaan. „Er moet eigenlijk voor elk wat wils zijn" meent Wil Bouwmeester. En dat hebben wij hier in de grienden. We hebben de Rhoonse grienden die volledig zijn opengesteld voor het publiek en er puur voor de recreatie zijn. Daar naast hebben we de Carnisse Grienden, waar wel mensen mogen komen, maar slechts in bescheiden mate. Daar is nog voldoende rust voor enkele vogels. Tenslotte hebben we dan het 'Klein Profijt' een puur naturreservaat, waar mensen geen toegang hebben en de natuur zijn gang kan gaan. Op die manier kunnen griendpartijen in al hun diver siteit bewaard blijven." Het leeuwendeel van het werk van de Carnisse Grienden is vrij abstract. Het bestaat uit bestemmingsplannen doorne men, brieven schrijven en pa pierbergen verzetten. Om daar enige tegenwicht aan te geven doet men ook praktisch werk. Elk jaar worden wilgen in het agrarische gebied geknot en elk jaar houdt men een grote schoonmaakactie in de Carnis se Grienden. Zo'n laatste actie vindt ook zaterdag weer plaats. Tientallen leden trek ken dan oude kleren aan en werken een dag lang het vuil weg dat andere mensen in een jaar hebben geproduceerd. Containers vol worden op zo'n dag bij verzameld in de grien den. Wegwerpverpakkingen ontsieren de groene paden, flessen schieten op tussen het struikgewas en vorig jaar stond er zelfs een verdwaald bankstel. „Elk jaar blijkt het weer opnieuw een enorme ra vage te zijn. Je vraagt je daar-y ADVERTENTIE en vele andere TOPMERKEN maten van klein tot zeer groot en van smal tot zeer breed. TASSEN In pastel ttal. KINDERSCHOENEN 50% korting SCHIEDAMSEVEST 63 bij de Coolsingel Van OLDENBARNEVELTPC. 2S bij de Lijnbaan WEISSENBRUCHUUN166 Hillegersberg ROTTERDAM VAM OLDENB ARNEVELTPt. 25 soms veel weg heeft van de spreekwoordelijk druppels op de gloeiende plaat, maar soms ook tot opmerkelijke resultaten leidt. „Vooral 's winters zit het hier barstens vol vogels", verduidelijkt Koos van Donk tenslotte. „Overal vandaan worden dan vogels gebracht. We zijn dan ook de enige organisatie in Rotterdam die zich hier mee bezighoudt. Daarom ook zou het betreurenswaardig zijn als we er mee zouden moeten stoppen. Alleen maar omdat men het zo noodzake lijk vindt dat de omwonen den zonder omweg het Afri kaanderplein moeten kun nen oversteken..." om weieens af waar je mee be zig bent." Toch gaan de mensen van de grienden door met die actie en ze roepen een ieder die wil helpen op om zaterdagochtend om half tien naar het startpupt aan de ingang van de Carnisse Grienden te komen (Achter zeedijk). Werk blijft er de eerste jaren genoeg voor de club uit Rhoon. Niet alleen moet con stant worden gewaakt tegen aantasting van het agrarische karakter van IJsselmonde, er zijn ook nog taken waar men nu niet aan toekomt. Zo zou den de bestuursleden eigenlijk wat meer wilgen willen plan ten en ook willen proberen de weidevogels beter te bescher men. „Bovendien zou het wer ken met leerlingen van de la gere scholen weer ter hand moeten worden genomen", vindt mevrouw T.Visscher van Heest (secretaris). „Dat werk hebben we een tijdje gé- daan en ik moet zeggen, dat was bijzonder leuk." Maar aan een dergelijke uit breiding van activiteiten komt men nauwelijks toe. De be stuursleden hebben alleen een full-time baan en moeten hun vrije tijd aan de vereniging be steden. Pas als er meer men sen komen die daadwerkelijk willen helpen kunnen de werkzaamheden worden uit gebreid.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5