pTÏEBPflM 17 pchiOenboer Hoss komt terug op de ij zeren hond 1 ind van school houden wordt zelden vervolgd' GRAAGfiEDAAN. Geen gedwongen ontslagen bij Unimills ',BON Rotterdam trekt zich niets aan van staatssecretaris Alternatief werknemersplan: Resultaat onderzoek van geluidswal in najaar Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 27 maart 19B2 Rotterdam „Ik heb met mijn eigen publiciteit m'n schillen wijk opgebouwd en dat heb ik Hoss van Bo nanza nog niet zien flikken. En weer zal ik om acht uur door de wijken trekken en jodelen 'de schiiille- booeeer...' fee schillenophaler terug .inRotterdam. Een ge dachte waar Rotterdam Wen aan zal moeten wen- faèn, maar binnenkort is m weer in het Nieuwe [IWesten te zien: J.C. Rijs wijk, alias Hoss uit de be kende televisieserie Bo nanza, gaat voor zichzelf Jèginnen. Beroep: schille- 'böer en Rotterdams cow- l>oy sinds hij heel wat ja- Jen geleden veelvuldig Iftérgeleken werd met [Ross. Zijn roem is getaand 'én na enig malheur in zijn leven, heeft hij de moed gevonden zijn oude vak op te pakken. Een vak dat tój door het uitbreken van de? tweede wereldoorlog tftóest loslaten. Het Bureau Alternatief Werk, een instelling die pro jecten realiseert voor mensen zonder werk, helpt hem, als hij herstelt is van een inge klapte long, bij het sehille- hoerproject. Hoss zal voorlo pig de enige neo-schilleboer lijn van Rotterdam, maar het door Karin Kuijpers bureau verwacht dat als het project eenmaal draait en zichzelf terugverdient, er zich meer mensen zullen aandienen. Oude branche Paard en wagen blijven in de stal. Hoss komt terug per „yze- reif hond", een klem motor karretje, en twee keer per maand in een grote tweede hands bus met microfoon, waarin hy de Rotterdammer}, op zal roepen afval resten in een emmer op de stoep te de poneren. Wam Hoss laat zich niet ken nen. Hij ontvangt een WAO- uitkering en op een suggestie van de dokter om papier te gaan prikken, antwoordde hij- „Daar voel ik mij te hoog voor". Hij vertelt. ,,Ik wilde terug in mijn oude branche. De één sticht een vereniging als hij niets meer te doen heeft, de ander begint een krantenwijk. Waarom dan geen schillen wijk? Dan heb ik nog jets op te bauwen voor de laatste jaren. Ik ben nu 55 jaar De mensen ^kunnen dan nog zeggen 'dal heb Hoss geflikt, want in Rotterdam kennen me allemaal' Hoss zal voorlopig zijn nieuwe wijk m tweeen delen en s morgens vanaf acht uur schillen, broden en resten bami en nasi goreng ophalen. Op zijn wagen zet hij twee em mers, waarvan er één gevuld wordt met schillen en de an der met het 'nat voer'. „Dat blubberige afval moet echt apart hoor en dan zou ik ook graag zo'n apparaatje hebben waar je die messies en scherpe voorwerpen mee uithaalt. Want dat kan immers dadelijk zijn voor de dieren." Hoss zal tot ongeveer twee a drie uur 's middags schillen ophalen, want hij moet ook aan zijn huishouden denken. Het bureau alternatief werk zal om die reden ook een knecht voor hem zoeken als het project eenmaal draait. Is het succesvol, dan volgen nog "meer schilleboeren. Veevoeder Belangrijkste reden voor het initiatief is de enorme prijsstij ging van de veevoeders. Voor een kilo schillen wordt mo menteel twaalf cent betaald. Veevoeders als soja en granen kosten vijfenveertig cent per kilo. Het bureau alternatief werk verwacht niet dat de boeren, naar wie het afval toe gaat, het vee met alleen schil len kunnen voederen. Minister De Koning van land bouw hoeft dus niet bang te zijn voor concurrentie. Eerder heeft hij in eert informeel ge- sprek verklaard de terugkomst van de sehilleboer als een be dreiging te zien voor de vee voedercontracten die hij in EEG-verband heeft afgesloten. Hoss hoopt op den duur zijn eigen inkomsten te vergaren. Totdat de kosten, de aanschaf Foto's: Lex de Herder Schillen boer Hoss:,, Met tumtum metjes afval ophalen.." Hoewel paard en wagen niet meer in het stadsbeeld terug komen, wordt de sehilleboer weer een vertrouwd beeld. van de ijzeren hond en de af valemmers, zijn gedekt be houdt hij zijn uitkering Wel krijgt hij vijf gulden per dag onkostenvergoeding. Of de vraag of de mensen be reidt zullen zijn hun afval te scheiden, zegt hij: ..Dat is een kwestie van beleefd zijn. Als ik dadelijk mijn nummertje heb bij de Kamer van Koop handel, koop ik een grote bus met snoepies bij een groot handel en voer die aan de kin deren. Dat kost niks, maar ze zeggen dan wel de volgende keer 'rna of pa, zet de schillen buiten, want ik krijg turn turn- metjes van hom'. Je moet het een beetje aantrekkelijk ma ken. Ik hoop dat ik hiermee weer een beetje liefde voor de dieren kan kweken. Dat was in 1940 ook zo. De mensen gooien zo vreselijk veel weg, dat je daar de nelft van de derde wereld aan eten kan helpen. Als we nou op deze ma nier de dieren kunnen hel pen, moeten we het niet nala ten." Wie geïnteresseerd is in het schillenboerproject kan infor matie inwinnen bij het bureau alternatief werk, Schiekade 139b, telefoon 676791. Zwijndrecht De vakbon den en ondernemingsraad hebben gisteren aan de di rectie van Unimills een al ternatief afslankingsplan ingediend, waarbij in totaal 39 arbeidsplaatsen verloren gaan. Gedwongen ontslagen kunnen echter vermeden worden. Half februari maakte de direc tie van het bedrijf bekend dat 104 van de in totaal 740 werk nemers ontslagen zouden wor den. De vakbonden en de on dernemingsraad wezen deze plannen van de hand en be gonnen meteen aan een alter natief te werken. Volgens hun plan moet de soja-ver werking op éénvierde van de huidige capaciteit blijven draaien. De voederproeven met biggen, kalveren en nertsen, welke al enige tijd plaatshebben, geven volgens de werknemers aan leiding tot positieve verwach tingen. "Deze proeven zullen volledig uitgevoerd dienen te worden waarna de situatie van de textureerfabnek opnieuw bezien zal moeten worden", al dus FNV-distnctbestuurder HU Peperkamp. Verder moet volgens het werknemersplan de reparatie en nieuwbouw, welke op dit moment door derden wordt uitgevoerd, door de eigen technische dienst ter hand worden genomen. Vol gens Peperkamp levert dit een besparing op van 3,5 miljoen gulden op jaarbasis en 41 ar beidsplaatsen. De invoering van de vijf-ploe gendienst, waarover op cen traal niveau onderhandeld wordt, levert volgens het werknemersplan 19 arbeids plaatsen op. Verder beveelt het plan aan de zaadopslag ten behoeve van de Umlever-be- d rijven in Zwijndrecht te doen plaatsvinden en de verwer king van zachte zaden, waar voor nauwelijks investeringen behoeven te worden gepleegd, bij het bedrijf ter hand te ne men, De directie zal haar standpunt ten aanzien van het werknemersplan half april be kendmaken. Papendrecht De re sultaten van het nieu we onderzoek naar vervuiling in de ge luidswal bij Papen drecht zullen pas ïn het najaar bekend zijn. De peilbuizen, die bin nenkort in de wal ge plaatst worden, blijven voorlopig staan. Wet houder Jonker heeft een en ander deze week aan de raad meegedeeld. De raad had op zijn beurt geen probleem met het kre diet van 75.000 gulden voor het onderzoek. Het onderzoek zal wor den uitgevoerd door een onafhankelijk instituut in samenwerking met de technische milieudienst Dreehtsteden. Verder kondigde wethouder Jonker aan dat er een brief op poten gaat naar de staatssecretaris van volksgezondheid en mi lieuhygiëne en aan alle fracties in de Tweede Kamer. Ondanks het nieuwe 'ge wroet1 van de raad werd niet duidelijk of het plaatsen van peilbuizen als voorwaarde was op genomen in de door de provincie afgegeven hin derwetvergunning voor de geluidswal. De PvdA'er Van Os meende dat het onderzoek als een slotronde van het geheel beschouwd moet worden. Verder betoogde hij: „We zullen ons moeten neer leggen bij het resultaat van het onderzoek. Als het nodig blijkt voor de volksgezondheid zal de geluidswal afgegraven moeten worden". Verder concludeerde hij dat het justitieel onderzoek niet volledig is geweest en stappen heeft belem merd. Rotterdam Ouders die in Rotterdam hun kinde ren van school houden, worden maar zelden gestraft. Daarmee gaat de stad rigoreus in tegen de opvattingen van staatsse cretaris van onderwijs, Ad Hermes, die op Kamer vragen antwoordde dat elk gemeld geval van schoolverzuim moet wor den vervolgd. De Rotterdamse ambtenaren die met het spijbelen te ma ken hebben, halen hun schouders op en glimlachen flauwtjes als het standpunt van staatssecretaris Hermes ter sprake komt. „Onbegrij pelijk" is de enige kwalifica tie die ze kwijt willen. „Rot terdam volgt letterlijk de wet, waarin immers staat dat eik geval sociaal benaderd moet worden. Pas in laatste en dan werkelijk allerlaatste instantie wordt er vervolgd." Lourens Groene woud (48) heeft twee jaar geleden voor het laatst proces-verbaal opge maakt. Hij is een van de zeven leerplichtambtenaren die Rot- ®aaidabo, r zijn mensen die onze krant nog met J lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. a Adres: Maak hem of haar abonnee. 2o gefikst f Postcoj~ en goed beloond! Want voor die kleine» e' moeite krijgt u een ^ÊSÊtÊ^*k c kruidenwijzer. I B AdrGS: I Postcode; I W«Maals: Telefoon^ m buurdebn - 'dea»iKernaa '°B"® terdam rijk is En hoewel zo'n ambtenaar bij veel mensen het beeld oproept van een boeman die je, net als de politie, beter ver van je deur kunt houden, spreekt Groene woud zelf van een sociale taak. Zijn werk is eerder gericht op het oplossen van moeilijkheden dan op het opmaken van processen-ver baal, zegt hij Sociaal werker ...Ie hent eigenlijk een heleboel dingen tegelijk Sociaal wer ker. begeleider, boeman, poli tieman. Je komt bij de mensen thuis om te onderzoeken waar om hun kind niet op school verschijnt en dan krijg je met werkelijk alle denkbare pro blemen te ma ken. Je hebt na tuurlijk de notoire spijbelaar- tjes. maar er zijn ook gezinnen waar moeder alleen is komen te staan en het kind thuis houdt om haar eenzaamheid wat dragelijker te maken. Aan de andere kant heb je ouders die vmden dat leren lezen en schrijven voldoende is. De rest kunnen ze de kinderen dan zelf wel leren". De procedure die wordt ge volgd als een kind zonder toe stemming van school thuis blijft is wettelijk vastgelegd Het hoofd van de schooi meldt het verzuim op voorbedrukte formulieren aan het college van burgemeester en wethou ders. Die buigen zich vanzelf sprekend niet zelf over de spij belende kindertjes, maar stu ren dc formulieren door naar het bureau Toezicht Leer plicht, waar zeven ambtenaren werkzaam zijn. Die leerplichtambtenaren on derzoeken van elk geval waar om schooltijd is verzuimd. Zij doen dat meestal door bij de ouders op bezoek te gaan en te gaan praten over de oorzaken. Samen worcij dan naar oen op lossing gezocht en vaak wordt daarbij de hulp ingeroepen van andere instanties. Dat kan zijn de raad voor de kinderbe scherming, maar ook bijvoor beeld het maatschappelijk werk Gebrek aan zorg Vervolging vindt pas plaats als er aantoonbaar sprake is van gebrek aan zorg btj de ouders. Zo schrijft de wet hei voor en dat ts dan ook de richtlijn die men in Rotterdam hanteert. In slechts zeven gevallen meen den de Rotleidumse leerplich tambtenaren dat die zorg bij door Richard Stomp de ouders ontbrak en slechts zeven maal werd dus proces verbaal opgemaakt. Dat ts een bijzonder weinig gezien het to tale aantal kinderen dat school verzuimde in dat jaar. 950. Maar de officier van justitie die die zeven gevallen op zijn bureau kreeg, besloot boven dien nog eens dat er in vier gevallen mei voldoende grond was voor vervolging. Uiteinde lijk zijn in het schoolseizoen 1980-1981 dus maar drie geval len van verzuim vervolgd Een heel ander geluid dan de staatssecretaris in de Kamer verkondigde. Het grootste deel van het schoolverzuim wordt gevormd door kinderen die wel met een schooltas de deur uitgaan, maar nooit op school aanko men. Onderweg blijven han gen in patatzaak of buurthuis, maar thuis volhouden dat alles goed gaat op school. Groene- woud: „Vaak is dat spijbelen ook wel te begrijpen. Als je ziet hoeveel kinderen tussen de middag thuis komen in een leeg huis en zelf het eten moe ten klaarmaken omdat vader en moeder hele dagen wer ken... Die kinderen worden nauwelijks gemotiveerd in het schoolbezoek en dan is het niet eens zo heel verwonderlijk dat zij gaan spijbelen." Buitenlanders De buitenlanders vormen ook een grote groep spijbelaars Vaak worden de meisjes thuis gehouden als zij "volwassen1 geworden zijn Hel komt zelfs voor dal ouders met eens we ten dat zij verplicht zijn om hun kinderen hier naar school te sturen Dan moet een leer plichtambtenaar uitleggen dat die kinderen nu onder de Ne derlandse wet vallen Een aan tal malen komt een ambtenaar helemaal voor niets bij een buitenlands gezin aan de deur Het kind staat dan wel inge schreven in het bevolkingsre gister, maar ztt nog gewoon in Marokko of Turkije. Gastar beiders denken soms dat zij bun kroost moeten laten in schrijven om tn aanmerking te komen voor kinderbijslag Anders dan in andere gemeen ten heeft Rotterdam geen pro blemen door de wintersportva kantie. Onderwijsvoorlichter Loek Elfench: „Het is gek, maar daar hebben wij hele maal geen moeilijkheden mee. Ik denk dat de bevolkingssa menstelling daarvan de oor zaak is. Er wonen hier veel mensen met lagere inkomens die nauwelijks een winter sportvakantie kunnen betalen. Kortom: de Rotterdammer gaat gewoon minder op win tersport." Verzuim wegens vakantie ge beurt alleen in de zomermaan den. Vaak willen mensen die nauwelijks een vakantie kun nen betalen op afwijkende da gen vrij voor hun kinderen. Zij zouden normaal niet op va kantie kunnen, maar zien kans om buiten het seizoen een caravan of een huisje te lenen van familie of vrienden In dat soort gevallen wordt meestal wel toestemming ver leend Voetbal verlof Iets dergelijks dreigde enkele jaren geleden mei te gebeuren Meisjes uit een arme buurt konden geen vrij krijgen voor bel voetbaltoernooi in Ameri ka waarvoor zij waren uitge nodigd. Het hele jaar had de familie van die meisjes extra werk aangepakt om de reis te kunnen betalen. Maar toen het voor die families immense be drag bij elkaar was gespaard en de reis kon beginnen, bleek het schoolhoofd geen toestem ming te willen geven voor het schoolverzuim. De leerplichtambtenaren heb ben toen het schoolhoofd na veel moeite kunnen overtui gen dat het belang van de kin deren niet met een dergelijke weigering was gediend en dar- door kon het Amerikaans avontuur toch doorgaan. Groe- newoud: „Het leukste van alles is dat het Rotterdamse dames voetbalelftal dat toernooi in Amerika, waaraan 51 deelna men. nog wonnen ook." Alarmerend is volgens de leer plichtambtenaar, dat het spij belen voorkomt op steeds jon gere leeftijd. Vroeger lag de piek bij veertien en vijftien jaar, maar daar komt duidelijk verandering in. Steeds meer kinderen van twaalf en der tien verzuimen school. Uit de cijfers blijkt ook dat het spijbe len bij meisjes meer voorkomt bij jongens. Groenewoud: „Er zijn ouders die het niet zo be langrijk vmden dat dochter naar school gaat. Als zij maar lezen en schrijven kan. is dat eigenlijk al genoeg volgens die mensen. Er wordt vanuit ge gaan dat die dochter toch gaat trouwen en het enige wat men clan belangrijk vindt is dat het kind hel huishouden beheerst. Nou er zijn moeders die zeg gen. blijf jij maar lekker thuis, dan leer ik je wel koken." Gaten in de wet Waar de leerplichtwet geen rekening mee heeft gehouden is het verschijnsel dat jongeren steeds vroeger het ouderlijk huis verlaten om op zichzelf te gaan wonen. In die gevallen is er niemand meer die je kunt vervolgen, de ouders kun je immers niet meer verantwoor delijk stellen en met de jeugd zelf kan alleen worden ge praat. Optreden met de wet m de hand is in dat geval niet mogelijk en steeds meur mer ken de leerplichtambtenaren dat de wetgever daar een gat heeft opengelaten. Nog zo'n gal in de wet: de par tieel leerplichtigen. Het enige wat werkelijk verplicht is voor die categorie schoolgaanders is inschrijven bij een opleiding. Een verschoningsplicht is niet in de wet geregeld, dus ook in die gevallen kan een leerplich tambtenaar niet meer doen dat overreden Maar het vervolgen van spij belaars komt zo weinig voor dat Groenewoud over die ga ten m de wet niet wakker ligt. Dat doet hij soms wel door de problemen die zich rond som mige kinderen voordoen. Daar liggen volgens hem de werke lijke taken van de leerplich tambtenaren en niet, zoals de staatssecretaris suggereerde, bij het vervolgen van elke keer dat een school wordt ver ruimd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3