10 mam» Latijns-Amerika manifestatie: strij dbaar, ingetogen en leuk 595 *195 sssf 'Samen met de PvdA? Graag! 795 Q95 9Oostenrijkse9 koe in Schiedam gesignaleerd Huurcommissie; 'Gemeente gaat buiten boekje9 trm VVDlaa t idee van afspiegelingcollege varen m B< Veiling brengt meer geld op dan verwacht Ow Xcn p® DE GEHELE WEEK RUNDERHART SLECHTS SCHOUDERHAM \AI I FFN WOENSDAG I l Hazepad vol met kapot serviesgoed Tafelzilver gestolen Vaststellen stookkosten: Verhuizen? Emigratie? Opslag? Van der Ent! ill Rotterdams Nieuwsblad maandag 29 maart 1982 RW Vlaardingen Het einde van de culturele avond van de Latijns-Amerika manifestatie die Vlaardin- gen voor Ontwikkelingssamenwerking vrijdag hield in de Stadsgehoorzaal. Het publiek ging staan, de mensen hielden de gebalde vuist in de lucht. Net als de Salvadoriaanse muziekgroep Yolo- camba-i-ta op het toneel, die samen met de Cubaan se zangeres Sara Gonzalez schitterende close-har- mony had gebracht. Dat laatste optreden was het mooiste van de culturele avond. Er klonk strijd baarheid door in de muziek, maar toch was het in getogen. En het bracht iets van het solidariteitsge voel in de zaal, waar het de organisatoren om te doen was. Een dag later moest die sob- dariteit op de kunstveiling voor Nicaragua worden om gezet in klinkende munt. Pe- .ter Blanker veilde meer dan „2estig werken, die samen on geveer vijftienduizend gul den opbrachten, het dubbele van waar de VLOS op ge mikt had. Het geld gaat naar een project voor alfabetise ring in het vissersplaatsje plaatsje Bluefield. Emotionele verhalen Op de culturele avond zaten Zuidamerikaanse artiesten in Vlaardingen: tranen in de ogen van sommige toehoorders.. ADVERTENTIE OOOK^kilQ MAGER NU ORIGINELE 150 GRAM KILO 0 15D GR.. RUNDER- «KILO 9^9 KILO DONDERDAG sommige mensen met tranen in de ogen bij de emotionele verhalen over onderdruk king, die verschillende La- tijnsamerikaanse artiesten vertelden. Maar het was niet allemaal droefheid, vooral de Cubaanse presentator Louis A ra ven a zorgde voor hilari teit toen hij zichzelf aankon digde met de woorden: „Ik ben maar een bescheiden zanger, ik ben geen André Hazes/' Maar hij genoot zichtbaar van de verbazing bij het publiek toen hij begon te zingen. „Dat hadden jullie niet gedacht, hè? Zo'n grote stem bij zo'n klein manne tje." Aravena wist de langzaam op gang komende avond al snel leven in te blazen. Hij liet de zaal meezingen, zelfs een Spaans liedje, vertelde grappen over Pinochet en over zichzelf. „Mijn naam wordt op zo veel verschillen de manieren uitgesproken, dat de overheid wel moet der."ten dat er tien Aravena's in dit land rondlopen." Niet gemakkelijk Het werd het publiek niet al tijd even gemakkelijk ge maakt. Het verhaal van de Salvadoriaanse schrijver Manlio Argueta, die een stuk van zijn boek Een dag in El Salvador las, en van de Chi leense Marisa Carmona, die in moeizaam Nederlands vertelde over de gruwelijke praktijken van het leger in haar land, vroegen veel van de luisteraar. Toch was dit het doel van de avond: de mensen via de cultuur iets duidelijk maken van de toe stand in Latijns-Amerika. En de zaal bleef vol. De Cubaanse zangeres Sara Gonzalez werd door het pu bliek twee keer teruggeroe pen. De laatste keer kwam ze blij zwaaiend met haar gitaar weer het podium op. En bij het slotnummer stond ze daar weer net zo enthousiast te zingen, samen met de groep Yolocamba-i-ta, voor een meeklappend publiek. Het grote geld „De kunstkenners zijn op koopjes uit, ze verliezen de gedachte aan solidariteit een beetje uit het oog", zei Peter Blanker zaterdagmiddag in de Harmonie, toen de veiling van kunstwerken een half uur geduurd had. Maar het VLOS kon tevreden zijn; de kunstveiling bracht twee keer zoveel op als zij had ge hoopt. In het begin moesten veel kunstwerken worden teruggenomen bij gebrek aan belangstelling, maar bij een werk van Leen Droppert be gon het grote geld te stro men. De waterverf collage Zeegezicht van Henk de Vos bracht het hoogste bedrag op: achthonderd gulden, volgens kenners een aardig stukje boven de prijs. Wethouder Arij Maarleveld, die op bijna alle werken bood maar bij de meeste vrij snel uit de strijd raakte, ging met vijf stukken naar huis, waaronder de ets Chaos van Wout van Heusden. Het zal in zijn portemonnee waar schijnlijk niet zoveel pijn hebben gedaan als bij de wat minder bemiddelde koper, die van zijn vrouw te horen kreeg: „Daar gaat je week geld." Misschien waren de woorden van Blanker een geruststelling voor de vrouw: „Ook ongedekte girobetaal kaarten worden geaccep teerd", zei hij toen het bie den wat minder werd. In ie der geval kan de VLOS te vreden zijn met de geslaagde manifestatie. De kopers bekijken de door kunstenaars gratis ter be schikking gestelde werken voor de veiling begint. ELSALWB3C Schiedam Een bewoner van een huis In de Stadhouders laan keek bij thuiskomst vreemd op toen hij een schil derij van hem in de tuin zag staan. Binnen bleken twee in brekers nog druk in de weer te zijn. Zij kozen, met medene ming van een zak vol geselec teerd serviesgoed, snel het ha zepad. De bewoner zette de achter volging in en dat maakte het tweetal zo nerveus, dat ze de zak op de grond gooiden. Van het servies was weinig meer over. De eigenaar schat de schade op 250gulden. Schiedam Het wordt voor de Schiedamse PvdA steeds aan trekkelijker een samenwerkingsverband met de VVD aan te gaan. Iets waar de liberalen vrijdagavond bij de presentatie van het nieuwe program èn de voornaamste kandidaten ook druk over speculeerden. Niet voor niets hebben ze het Rijnmond-lid Theo Bakkers naar voren geschoven. Hij staat klaar wanneer er een wethouderspost aan de VVD te vergeven is. Chris Zijdeveld zijn baantje in? Het college dat Schiedam de laatste vier jaar bestuurde (drie PvdA-wethouders en één van het CDA) zal in die vorm zeker niet meer terugkeren. Daar heeft de nieuwe lijsstrek ker van het CDA, Aad van Lingen, al een stevige stok voor gestoken. De Schiedamse cijfers van de woensdag ge houden verkiezingen voor provinciale staten laten hem weinig twijfels: nooit zal zijn partij meer genoegen nemen met één wethouderspost. Van de vier huidige wethou ders is het voor Riet Taverne (CDA) haar laatste ambtspe riode. Zij trekt zich vrijwillig terug. Haar drie collega's kij ken elkaar nu aan. Levert Schiedam Voor 1500 gulden aan tafelzilver mist de bewo ner van een pand aan de Boer- havelaan. Een onbekende gris te eind vorige week vijftig stuks tafelzilver weg. Ook in een woning in de Schoolstraat werd ingebroken. Men ging hier, na een ruitje te hebben ingeslagen, aan de haal met een bandrecorder, een tuner/versterker en een casseltedeck. Dit alles met een waarde van 650 gulden. Voorbijgangers op de Schiedamseweg ke ken vrijdagavond vreemd op. Dat leek wel een Oostenrijkse koe; en dat zo maar in Schie dam. De bel om haar nek, was de koe al heel ver trouwd. Maar ook dat was niet zc. vreemd. Het beest was gewoon, aan de hand van haar baas, vanaf een weiland in Kethel komen lo pen en had al enige dagen een bel om de nek gehad. Om te wennen. Het dier stond niet zo maar op de Schiedam seweg. Het nabij gelegen restaurant 't Oude Raedthuys organiseerde een grote Tiroler- happening en het leek eigenaar Paul Engelen wel aardig om dat een beetje Oostenrijks te doen lijken. Compleet met koe dus. Het zal derhalve niemand verbazen dat de zo uit Kuf- stein weggelopen skifanaat ook gewoon uit Zuid-Holland komt. De koe hoefde echter niet heel de avond op de stenen te blijven staan. Toen alle gasten binnen waren, mocht ook zij weer haar vrien dinnetjes in het weiland opzoeken. Zo nieti doet Herman Post hoorn dit dan? Of wellicht Reinier Schecres? De drie PvdA'ers hopen er vanzelfsprekend op dat hun partij straks in de onderhande lingen alsnog drie wethouders zetels eruit weet te slepen. De enige mogelijkheid hiertoe lijkt een uitbreiding van het college met één wethouder. Daar echter zijn VVD èn CDA weer falikant op tegen. „In een tijd van bezuinigingen niet haalbaar", viel al uit de mon den van Aad van Lingen en li beraal Cor van Tilborg te ver nemen. Van Tilborg was vrijdag, twee dagen na de voor zijn partij zo glorieus verlopen verkiezin gen, goed geluimd. Optimis tisch ziet hij de gemeente raadsverkiezingen op 2 juni te gemoet. Zijn partij lijkt te kun nen rekenen op zes zetels. De VVD heeft zich altijd sterk ge maakt voor een zogenaamd af spiegelingscollege ('de juiste persoon op de juiste plaats'), maar heeft dit streven noodgedwongen? enigszins laten varen. 'raad haalt hij zijn schouders op. Dan blijft hij liever in de Rijnmondraad. Voor de Schie damse liberalen is het overi gens nog onzeker of ze echt op Bakkers kunnen rekenen. Na de verkiezingen voor provin ciale staten is namelijk ook de mogelijkheid aanwezig, dat Bakkers als gedeputeerde aan de slag gaat. En dat is hem vanzelfsprekend meer waard, dan een baantje als wethoudf in de gemeente Schiedam. Cor van Tilborg, vaak gczit als een ambitieus politicus cli staat te trappelen om der te mogen worden, hee geen interesse. Hij heeft ee goede baan en weigert die o te geven voor het onzekere bt staan van een wethouder, d' wellicht al na vier jaar wet zijn biezen kan pakken. door John Bunte Samen met de PvdA een coali tie vormen, dat lijkt Van Til borg wel wat. „Met de nu sa mengestelde PvdA-lijst be staan'de mogelijkheden daar toe. Daar is voor ons heel goed mee samen te werken. En de PvdA weet nu ook dat het CDA twee wethouders wil le veren, Wij hoeven er maar één." De socialisten zullen zeer zeker weer deel uit moeten maken van het college, vindt ook Van.Tilborg. „Het zou niet reeél zijn hen uit te schakelen. Als je veertien zetels hebt, moet je gewoon wethouders le veren." Gezamenlijk zouden de twee partijen, zoals het er nu uitziet, op twintig van de in totaal te vergeven 35 raadszetels uitko men. Een meerderheid die door velen toch als te krap be stempeld zal worden. Wordt dit het breekpunt bij de onder handelingen over de Schie damse coalitievorming, dan zal ook D*66 ingeschakeld wor den. Deze partij lijkt nu op drie raadszetels uit te komen. Genoeg om de verbintenis PvdAfD'66/'VVD aan een rui me meerderheid te helpen. Dan echter zullen ook de de mocraten een wethouderspost claimen. De PvdA zal zich op dat moment weer heel sterk maken voor vijf wethouders, maar daar willen de liberalen weer niets van weten. Het be loven derhalve geen eenvoudi ge onderhandelingen te wor den. Onzeker Theo Bakkers is dé wethou derskandidaat voor de WD. Voor 'slechts' een plekje in de Maassluis Volgens de huurcommissie gaat de gemeente Maa sluis buiten zijn boekje bij de vaststelling van stookkosten in meenteflats. Het percentage dat wordt berekend voor derving kosten is te hoog. Ook zou de gemeente de ombouw van verwa: mingsinstallaties van olie op gas niet aan de huurders mcgt doorberekenen. de Beethovenlaan liggen al ruime tijd met de raad van» volkshuisvesting, die destóo kosten vaststelt, in dc clta over de hoogte van het bedn Zij vinden de voorschots veel te hoog. Aan het eind u het afgelopen stooksei» bleek dat de bewoners geiw deld 350 gulden teveel hadi betaald, omdat de voorsch ten te hoog waren gescfc Andere punten waar de bc* ners commentaar op hebt zijn de onderhoudskosten t de verwarmingsinstallatie in een jaar omhoog gingen 8500 naar 13000 gulden, elektriciteitskoslen van de stallatie en de adminstra' De huurcommissie, die is inge schakeld door bewoners van de middelste flat aan de Beet hovenlaan, acht het percenta ge van 3,97 dat aan de huur ders wordt berekend als der- vingskosten te hoog. Dervings- kosten worden geheven om verminderde inkomsten op te vangen die worden veroor zaakt doordat flats af ten toe leegstaan. In die woningen wordt weliswaar niet gestookt, maar de vaste kosten gaan wel door. De huurcommissie heeft de bewoners laten weten dat twee procent het maximum is dat de gemeente „als hoogst redelijke vergoeding" aan der- vingskosten mag opvoeren. Ombouw op gas Een ander punt waarvoor de bewoners de huurcommissie hebben geraadpleegd, zijn de kosten die de gemeente op hen wil verhalen voor de ombouw van de verwarmingsinstalla ties van olie op gas. Nog voor het volgende stookseizoen zal dat gebeuren in de flat aan de Beethovenlaan. De gemeente wil en wil de huurders daar jaarlijks 140 gulden voor laten betalen. De huurcommissie heeft de bewoners echter laten weten dat ze dat bedrag niet hoeven te betalen omdat er geen sprake is van geriefsver- betering. De commissie vindt dat ombouw een aanpassing aan de huidige normen is, die voor rekening moet komen van de verhuurder, die „daar bij op de langere termijn het voordeel heeft dat er minder onderhoud, zoals bijvoorbeeld schoonmaakwerkzaamheden aan de installatie, gepleegd hoeft te worden, aangezien een gasgestookte installatie aan vervuiling onderhevig is". Voorschotten De bewoners van de flats aan kosten die gemiddeld st£( der met ongeveer vijftig prccet ERKEND VERHUIZER IN BINNEN- EN BUITENLAND Tel. hoofdkantoor Vierpolders/Bnelle 01810-4677 Regular removal service to U.K. Rott J.c.: is z; pers hij Hij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 2