G «OTTERDAM 11 Vrouw in haar woning gewurgd Oplossing voor problemen in het stukgoed GRAAGGE >AAN. 1 JDODE DIEREN I LANGS DE ROTTE Dode en drie gewonden in Ambacht DADER HAD HEKEL AAN VROUWEN Akkoord tussen SVZ en Vervoersbonden Bejaarde aangereden Koffer uit auto gestolen Flinke buit bij inbraak in woning w—«„7 f Rotterdams Nieuwsblad maandag RZ RVVRY/RW 29 maarr 1982 Tandartsen vullen gat in zorg voor gehandicapten Rotterdam „Ik heb het meegemaakt dat een moeder haar gehandicapte kind voor de deur uit zijn rolstoel tilde en het dan letterlijk op haar nek nam om het de tandartspraktijk in te dragen. Dat zijn geen menswaardige omstandigheden". Kaakchirurg en prothestist J.A. Tolmeijer vertelt het slechts terloops. Maar het geeft wel het onderwerp van gesprek goed weer: de gebrek kige tandheelkundige zorg voor gehandicapten. Tandheelkundige behandeling van gehandicapten vraagt een heel aparte aanpak. Nu het tandartstekort van enkele jaren gele den weer glad gestreken is, durft men er in tand heelkundige kringen eerlijk voor uit te ko men. „Ze zijn een verge ten groep". Daar moet iets aan gedaan worden, vinden de Rotter damse tandartsen en zieken fondsen. In concreto: er is een stichting voor bijzondere tandheelkunde in de maak, die ervoor moet zorgen dat gehandicapten terecht kun nen in een omgeving waar ze beter behandeld kunnen worden, bij tandartsen die daar beter op zijn ingesteld. Dat wil zeggen: alleen als de eigen gezinstandarts daar geen kans toe ziet. Zoals Tolmeijer zegt: „Iemand die blind is kan normaal gesproken natuurlijk gewoon door de eigen tandarts worden behandeld". Het gaat de stichting om wat genoemd wordt 'buitengewoon moeilijk behandelbare patiën ten'. Kinderen en volwassenen oude i. ezit s di \\vou* heil I ee se o e bi Rotterdam Een 49-jarige Schie dammer heeft bekend zaterdaga vond de 38-jarige Sonja van der IVIeulen in haar woning aan de Lie ve Versehuierstraat in Rotterdam te hebben vermoord. Het slachtoffer had de dader de zelfde avond in een café aan de FuikJaan ontmoet. Na het cafébe zoek gingen beiden naar de woning van de vrouw In de woning wurg de hij haar. Als motief de verdachte op, dat hij een Lekei aan vrouwen heeft. Wat zich precies in de wo ning ber't afgespeeld, is nog niet duidlik. De adc? heeft zichzelf zaterdaga vond bij de Schiedamse politie ge meld. Hij zei tegen agenten, dat hij die avond een vrouw in Rotterdam had gewurgd, maar hij wist niet precies waar. Met de Rotterdamse recherche maakte hij een rondrit door de stad. Al snel bleek dat de betreffen de woning zich in de buurt van de Claes de Vricselaan moest bevin den. Uiteindelijk eindigde de speurtocht in de Lieve Versehuierstraat. In de woning op de derde etage vonden rechercheurs het stoffelijk over schot van de vrouw naakt op de vloer van de woonkamer. k« Rotterdam De problemen in de stukgoed sector in de Rotterdamse haven kunnen wor den opgelost. De werkgeversorganisatie SVZ en de Vervoersbonden FNV en CNV hebben zaterdagochtend vroeg, na een hele nacht ver gaderen, overeenstemming bereikt over een herstructureringsplan. Bat plan houdt in, dat alle stukgroedwerkers van 57Vz jaar en ouder vrijwillig met werken kunnen stoppen met be houd van negentig pro cent van hun salaris tot hun 65ste. Het rijk moet dan een WWV-uitkering geven aan de uitgetreden havenarbei ders. De werkgevers zijn be reid die uitkering aan te vul len met het geld, dat zij an ders aan de 'Vut* kwijt wa ren geweest. Alle gelden worden gestort in een op te richten herstructurerings fonds Rotterdamse Haven. De oplossing voor de proble men in de slecht draaiende stukgoed-sector, waar tot 1986 ongeveer tweeduizend arbeids plaatsen moeten verdwijnen, is door de zogenoemde Commis sie Middelen bereikt. Geen ontslagen Verwacht wordt, dat aan de nu voorgestelde regeling onge veer 560 werknemers 2ullen deelnemen. Met de andere overeengekomen maatregelen (zoals een vacaturebank voor =5 Rotterdam Langs de oever van de Bergse Ltnker Rot- S te kade zijn vrijdagmiddag verschillende dode dieren ge- f SS vonden. De doodsoorzaak is onduidelijk. S= Voorbijgangers vonden de hjken van een reiger, drie wa- i 1= terhoentjes, zestien eenden en een kat. De doodsoorzaak wordt onderzocht door de Keuringsdienst van IVaren. i het Diergeneenskundig Instituut en Milieubeheer Rijn- jBj mond. De dieren vertoonden geen sporen van mishande- ling. w^ti?rc*arri 84-jarige werd eerst naar het Zuider- J.C.N, Geene uit Rotterdam ziekenhuis vervoerd, ts zaterdagmorgen door een personenauto geschept, toen Gezien zijn ernstige toestand hij de Spinoza weg overstak. hij later naar het Dijkzigt- Hij raakte zwaar gewond en ziekenhuis gebracht. de haven, een vrijwillige ver trekpremie voor jongere werk nemers en een seholmgspool) en rekening houdend met na tuurlijk verloop hoeven er geen gedwongen ontslagen te vallen, veronderstelt de com missie. Districtsbestuurder Ger Ros van de Vcrvoersbond FNV schal de kosten, die met het herstructurering»fonds zijn ge moeid, voorzichtig op 170 mil joen gulden. Hiervan zou on geveer zestig miljoen worden bijgedragen door de werkge vers. de rest moet van de over heid komen. De commissie zal zijn plannen binnenkort aan minister Den Uyl voorleggen. De Vervoersbonden zullen de plannen zo snel mogelijk aan hun leden voorleggen. Ger Ros is redelijk tevreden met het resultaat. De uitkering, ne gentig procent van het netto loon inclusief alle toeslagen, is veel hoger dan in de 'Vut'. Bo vendien is overeengekomen, dat de pensioenpremies door het fonds worden doorbetaald. De SVZ zal een regeling ont werpen, waardoor de bijdra gen van de betrokken bedrij ven worden gegarandeerd, ook als er een bedrijf failliet zou gaan. De havenbedrijven zul len naar gelang het aantal ou dere werknemers dat ze in dienst hebben aan het fonds bijdragen. Voor de voorfinan ciering van het fonds zal mo gelijk bij de gemeente Rotter dam worden aangeklopt. De commissie komt eind van dit jaar weer bijee,: om te be kijken of aanvullende maatre gelen nodig zijn. Rotterdam Uit een auto. die geparkeerd stond op de Rand weg, is vrijdagavond een kof fer met apparatuur, ter waarde van tienduizend gulden, gesto len. Men heeft de auto met een valse sleutel geopend. Weinig is meer over van de auto waarin de slachtoffers vie len. r H.I.Ambacht De 36-jarige mevrouw J.K. van F. uit H.I. Ambacht is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een ernstig verkeersongeval op de Reeweg. Van de drie andere inzittenden van de auto werden er twee ernstig gewond. Het ongeval gebeurde toen de bestuurder van de auto, de 21- jarige J.W. uit Dordrecht van af de Reeweg links de Antoni- uslaan wilde inrijden. De auto werd daarbij in de flank ge grepen door een tegenligger De bestuurder van die auto, P.S. uil Ambacht werd licht gewond. Drie van de inzittenden van de andere auto moesten door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. De bestuurder werd met een ribfractuur, her senschudding en kneuzingen naar het Refaja ziekenhuis overgebracht. De 39-jarige me vrouw T.v.H. uit Papendrecht ging naar datzelfde ziekenhuis met een hersenschudding en kneuzingen. Haar i8-jarige dochter werd met ernstige verwondingen overgebracht naar het gemeenteziekenhuis in Dordrecht. Mevrouw J.K. van F. overleed op weg naar het ziekenhuis. Beide auto's werden totaal vermeid. Rotterdam Uit een be- drijfs- en woon pand aan het Staringplein is vrijdagnacht voor negentigduizend gulden aan goederen gestolen. De bewoners waren afwezig. toen de voordeur van de wo ning werd geforceerd en de video-installatie, ongeveer zevenhonderd bespeelde vi deobanden, achthonderd pla ten en een aantal sieraden werden weggenomen. die vanwege hun handicap of hun extreme angst voor de tandarts meer tijd en aandacht vragen dan de gewone gezin standarts kan geven. De mees te tandartspraktijken zijn domweg met ingericht op mensen met een lichamelijke handicap. Lang niet iedere tandarts weet hoe hij een geestelijk gehandicapte moet benaderen, of hoe hij een erg angstige patient op zijn gemak moet stellen. Er is voor de ge handicapte weinig keus. Meer dan eens zijn ze daardoor be land in malafide 'trekinstitu- ten'. De stichting voor bijzondere tandheelkunde wil gehandi capten kunnen verwijzen naar speciale tandartsen, die beter 'voor dat werk zijn ingericht en die de patiënten desnoods onder narcose behandelen. „Want", heeft men in tand heelkundige kringen steeds meer ondervonden, „het be handelen van gehandicapten is een apart vak. Je hebt er apar te vaardigheden voor nodig. En eigenlijk ook wel een apar te instelling". Tandarts Tolmeijer in het zie kenhuis Dijkzigt is een van de initiatiefnemers van de stich ting. Hij zegt: „Gehandicapten zijn toch al een kwetsbare groep. Bij veel van hen is nooit iets gedaan a3n mondhygiëne. Door slechte voeding, slecht voor het gebit, hebben ze vaak slechte gebitten. Gehandicap ten met een totaal verwaar loosd gebit zijn helaas geen uitzondering. Ér zit dan vaak nog maar één ding op: alles trekken. Maar juist voor deze patiénten is het dragen van een kunstgebit vaak hee) moeilijk. Met andere woorden: je zou juist extra aandacht aan deze mensen moeten beste den". Toeval Speciale tandartsen zijn er wel in Rotterdam, maar ze werken erg los van elkaar en hebben allen hun eigen specialisme, zodat het mm of meer toeval is als de patiënten in de juiste stoel belanden. Ze werken veelal in ziekenhuizen en heb ben zich allen 'gespecialiseerd' in een tak van deze bijzondere tandheelkunde. In Dijkzigt bij voorbeeld behandelt tandarts Sonke kinderen mei gespleten gehemelten en maakt prothes tist Tolmeijer uitneem hare prothesen. Tn het RRTI (Da niel den Hoedkliniek) maakt Tolmeijer samen mei de tech nici Peters en Klein prothesen voor hei gelaal voor mensen die ogen, neus of oren missen. In dat zelfde Radiotherapeu tisch Instituut geeft landarts Visch intensieve tandheelkun dige behandelingen aan men sen die bestraald zijn om ie voorkomen dat het gebit daar te veel onder lijdt. In het Cla- ra-ziekenhuis tenslotte behan delt tandarts Klaassen gehan dicapten onder narcose. Eorst spelen Een van de tandartsen die vrijwel uitsluitend gehandi capten behandelt is tandarts L L. Visch. Samen mei collega M. Sanders heeft hij de tand heelkundige zorg voor zo'n driehonderd kinderen van het revalidatiecentrum De Adnaanstichting Zijn praktijk ziet er op het eerste gezicht uit als doorsnee. Toch verschilt het wezenlijk met een pnvé- praktijk. Bij de inrichting is rekening gehouden met de handicaps van de patiënten De entree is zo ruim dal een bed makkelijk de kamer inge reden kan worden en ook de stoel is maKkeüjker te 'be klimmen'. Bovendien is het in strumentarium zó opgesteld, dat er geen ravage kan ont staan als een van de kinderen onverwachte bewegingen met armen of benen maakt. „Spas tische kinderen krijgen nu eenmaal gauw last van hun door Reina ten Bruggenkate spasmen als ze bang of gespan nen zijn. Daar moet je reke ning mee houden. Daarom is de angstonderdrukking een belangrijk aspect in ons werk". Geruststellen en vertrouwen winnen is dan ook een van de eerste opdrachten van de 'spe ciale' tandarts. Daarom moet niemand er"vreemd van opkij ken als de tandarts eerst een half uurtje met zijn patientje gaat zitten spelen.,. Tandarts Visch geeft de voor keur aan een 20 normaal mo gelijke behandeling, omdat be handeling onder narcose 'toch altijd belastend voor de pauent is en het altijd gaat om risico- pa tionten'. Behandeling onder narcose ge beurt alleen als de patient zo angstig of gespannen is, dat ook het vooraf toedienen van valium onvoldoende is. Zo'n behandeling gebeurt tn het So- ph ia-kinderziekenhuis, waar de tandarts de hulp krijgt van een anaesthcsist. Juist voorkomen Tandheelkundige hulp in bij zondere gevallen houdt in dat de tandarts op de hoogte is van het ziektebeeld van zijn pa tient Bovendien moeten ze erg veel aandacht besteden aan preventie: omdat sommige geestelijk gehandicapten nau welijks goed borstelen, (ande ren dal om andere reden met goed kunnen) is de achter stand in mondhygiëne vaak zo groot, dat juist daaraan veel tijd besteed wordt Daar komt nog bij. vertelt tandarts Visch, dat sommige patiënten vaak jaren achter een medicijnen krijgen tegen hun ziekte, wat gezwollen tandvlees veroorzaakt. Visch: „Vooral bij kinderen is het van enorm belang dal ze goed behandeld worden. „Tandheelkundige hulp in bij zondere gevallen is een aparte discipline", zegt hij. „met apar te tandheelkundige technie ken. Je moet nogal eens im proviseren, want het gaat niet altijd volgens het boekje". Aparte centra Tolmeijer verwacht halverwe ge dit jaar de stichting te kun nen presenteren. De Maat schappij tot bevordering \'an de tandheelkunde, gehandi capten veren.gen, zieken fondsen en de vereniging tot bevordering van de tandheel kundige gezondheidszorg voor gehandicapten, hebben allen al een vertegenwoordiger klaar slaan. -- Het wachten is op het ministe rie van volksgezondheid. Diiar heeft de directie van Dijkzigt in 1978 al gevraagd om erkend te worden als universitair Sen trum (of daarmee vergelijk baar) „en 'onmiddellijk' daar na, in 1982, kregen we dtiar toestemming voor". De stich ting wil nu een deel vanTdie bevoegdheid overnemen--en delegeren aan de centra dicunu al bijzondere tandheelkunde plegen. -- Alleen dergelijk erkende cen tra zouden op kosten van het ziekenfonds behandelingen mogen geven die afwijken van de doorsnee tandheelkundige behandeling. De wel noemt twee groepen: de geestelijk en/of lichamelijk moeilijlr te behandelen gehandicaptenwet! mensen met een bijzondereüaf- wijking in de mondholte of het gezicht. Patiënten dus -die kaakgewnehtsklaehten heb ben. patiënten met aangeboren afwijkingen of (bijvoorbeeld kanker-)patiënten die geope reerd zijn en die speciale ge bitten nodig hebben. „De bijzondere tandheelkunde functioneert nu al jaren opi>a- sis van particulier initiatief', aldus Tolmeijer. „Het is"ge woon geboren uit behoefte Het enige wat wij als stichting willen is het structuren van dat werk. Het voorkomt over lappingen, wildgroei en c-en eventuele concurrentie op dit gebied". Bovendien wordt het voor de ziekenfondsen makkelijker om het in rekening gebrachte werk te controleren. Omdat ei meer tijd besteed wordt, decla reren de tandartsen namelijk op uurbasis. Plaatsje „We stellen ons voor. dat we ergens een plaatsje krijgen, misschien wel bij het zieken fonds m Rotterdam, waar wc iemand hebben zitten die kan verwijzen naar de praktijken waar de bijzondere tandheel kunde plaats vindt. Het voor deel van zo'n stichting is, dat de tandartsen elkaar ook mak kelijker kunnen vervangen in vakanties en in hel weekein de. Zo'n adres is dan aan spreekbaar en herkenbaar. Ook voor de patiënten. Hel kan best zijn dat we daarmee een enorme toeloop losmaken Een jaar of tien geleden heb ik eens aan de organisatie van ouders van gehandicapte kin deren gevraagd of hun kinde ren behandeld werden en of ze- belangstelling hadden voor be handeling onder narcose Ik kwam toen op een duizend pa- tienten per jaar Kinderen al leen al. Op een inwonertal van 1.2 miljoen mensen m het Rijnmondgebied kunnen we nog een aardige nood tegenko men" Er zijn mensen die onze krant nog niet lezen. Uw beste vriend of vriendin misschien. Breng daar even f verandering in. j kdies Maak hem of haar abonnee. Zo gefikst en goed beloond! Want voor die kleinej moeite krijgt u een originele pepermolen en zoutvat. a-ndak moejf pePerm0j naar- f w«aam: Adres;^^ I P°stcod^ beloon.- m StUlIr- - - a'ne'8^. 300o7gSg'^ *1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3