'Waarom zijn bomen belangrijker dan onze broodwinning?' Maasland leidt verkeer naar rij ksweg om RIJNSTROOM ULAARBINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Rolstoel taxi's moeten ritten registreren 1 Schiemond wil experiment met deeltijdarbeid Knutselende inbreker Politiek schrikt van de Bond Burgerband Bibliotheek op Stadserf moet er heel snel komen Kerkgebouw in aanbouw? Waar dan Bruggeman herbenoemd Verbouwing begint bij het kappen van bomen HfNKES 99 r zijn $!echis van 5 aanbiedingen.. DONDERDAG 1 APRIL 1982 Schiedam In politiek Schiedam is met hevige verbazing gereageerd op de deelname van de Bond Burgerband Schie dam aan de gemeente raadsverkiezingen. Toen bekend werd wat voor partij de BBS nu eigen lijk was, kon niet meer tegen de inschrijving in beroep worden gegaan. De kritiek richt zich ei genlijk niet zo op de Schiedamse tak van de Bond Burgerband, maar veel meer op de landelij ke afdeling (de BBN). In publicaties menen som migen uiterst-rechtse ele menten te herkennen. Een discussie hierover barstte vorige week los in het besloten gedeelte van de commissie alge mene bestuurlijke zaken. Er werd gepraat over ra cistische tendensen in de maatschappij en wat je daar nu als politicus te gen kunt doen. Al snel werd hierbij ook de naam van de BBS ge noemd. De Schiedamse afdeling wordt weliswaar gezien ais een groepje goedwillende zendama teurs. maar gevreesd wordt voor „een doctrine van bovenaf". Wat enkele commissiele den vooral dwars zit is het feit dat de gemeente secretarie niet vooraf heeft nagevraagd wat dat nu voor een partij was. Daar werd toen schou derophalend gezegd; „Wij weten het ook niet. We hebben alleen een post busnummer in Voor burg..." Verbouwing huidig pand financieel niet haalbaar i Schiedam Er zal snel een bouwplan en geld moeten ko men voor een nieuwe biblio theek op het Stadserf. Wet houder Herman Posthoorn zal ,hier op één van de eerstvol gende B en W-vergaderingen een krachtig pleidooi voor ;houden. In een notitie aan de leden ivan de commissie voor Cul tuur. sport en jeugdzaken stelt 'Posthoorn „dat bij de ontwik keling van de binnenstad re kening gehouden moet wor- ^en met een nieuwe centrale bibliotheek. Onze voorkeur gaat dan uit naar het Stadserf. gEn die realisering kan niet langer uitgesteld worden." ffDe dienst gemeentewerken heeft onlangs onderzocht of :het wellicht rendabel zou zijn 'het huidige pand van de bi bliotheek aan de Lange Haven jiusdanig te verbouwen dat 2lsnog aan de minimumeisen yan net ministerie van CRM ^oldaan werd. Hieruit bleek tiat de enige oplossing lag in jeen ingrijpende verbouwing en de aanleg van een kelder. Dit zou de nieuwbouwprijs Échter ver overtreffen. U-Vat er na het vertrek van de ^bibliotheek met het pand aan ;Üe Lange Haven gaat gebeu ren is nog niet bekend. In de notitie wordt er vanzelfspre kend wèl op aangedrongen |dat de herinvulling met zorg |ient te geschieden. Verpaupe ring van een zó waardevol Kjeel van onze binnenstad moet gorden voorkomen." J Schiedam In de nieuwe Jaargids van de hervormde gemeente Schiedam staat over de wijkgemeente Be- jnelkapel In Schiedam-Zuid: I-Kerkgebouw: in aanbouw." !>Waar dan?" zo vroegen wij Vanochtend om elf uur aan Mevrouw E. van de Boon fooi, scriba van de wijkge- meente. „Ja, ziet u, dat zou yigenlijk de bedoeling moe ten zijn, maar zover is het BOg niet gekomen," zei zij- "orig jaar al werden alle Plannen voor 46 bejaarden- koningen en een kcrkzaaltje Sepresenteerd, maar de zaak gestagneerd, en volgens pevrouw Van de Boon zijn :r slechts zeer geleidelijk Mwikkelingen. In aan duw is er dus nog niets. De «trvormde gemeente is al te optimistisch. Schiedam De gemeente wil meer inzicht hebben in het gesub sidieerde rolstoelvervoer. Het Rode Kruis en stichting Lente feest, die in Schiedam over een taxi geschikt voor het vervoer van rolstoelen beschikken en daarvoor beide een subsidie van tienduizend gulden krijgen, moeten voortaan de ritten registre ren. Op het stadhuis bestaat de indruk dat Lentefeest en het Rode Kruis overlappende ritten maken. Om daar duidelijkheid over te verkrijgen zuilen beide organisaties aan de gemeente moeten doorgeven hoeveel ritten en hoeveel kilometers ze per dag ma ken, hoeveel personen ze vervoeren en de bestemming van de ritten. Tevens dient te worden opgegeven het aantal personen dat wordt vervoerd, waarbij onderscheid gemaakt moet 'worden tussen personen met en zonder rolstoel. Van gemeentewege wordt niet uitgesloten dat de uitkomsten ge volgen zullen hebben voor de subsidiebedragen. Boeren demonstreren in Midden-Delfland .Vlaardingen/Maassluis Kleine Jo 78, een mooie zwart-bonte koe, liet zich gister middag bij het Oeverbos gewillig van de ene bomenplanter naar de andere leiden. Over haar rug hing een spandoek waar de gezamenlijke plattelandsjongeren in Delf land leuzen op hadden geschilderd. De koe Kleine Jo, die voor de jonge toeren uit Midden- Delfland gisteren ais protestuiting tussen de bomen- planters wandelde Schiedam Directeur XV. van der Veen heeft goede hoop dat de hedrïjfsge- meenschap Schiemond binnenkort mag gaan ex perimenteren met deel tijdarbeid. Nog voor staatssecretaris van socia le zaken Ien Dales het startsein heeft gegeven voor het experiment 'deel tijdarbeid in dc sociale werkvoorziening', ligt de aanvraag van de Schie damse sociale werkplaats al bij het ministerie op de mat. Van der Veen noemt het schrijnend dat deeltijdar beid bij sociale werk plaatsen niet is toege staan tenzij er dringende sociale of medische rede nen zijn. „Een rare zaak, temeer daar de overheid deeltijdarbeid propageert om meer arbeidsplaatsen te scheppen. Als de func tie het toelaat, vind ik dat een ieder die mogelijk heid moet hebben. Ook bij sociale werkplaatsen! Het zou zelfs toegejuicht moe ten worden." Van der Veen zegt dat er pas nog iemand bij de be- drijfsgemeenschap ont slag heeft genomen toen hij niet de mogelijkheid kreeg om halve dagen te gaan werken om een stu die te kunnen volgen. De staatssecretaris liet desge vraagd weten geen ont heffing te kunnen geven, maar zei wel van plan te zijn binnenkort een expe riment te starten. Vrijwel direct daarop heeft de ge meente Schiedam ge vraagd voor dat experi ment in aanmerking te mogen komen. Tot op he den is van het ministerie niets vernomen. De directeur van Schie mond zegt wel te begrij pen dat het rijk voorzich tig is met het invoeren van deeltijdarbeid bij so ciale werkplaatsen. „De vrees bestaat dat het geld gaat kosten omdat het vervoersaspect een rol speelt. Bij veel werk plaatsen komen de werk nemers van buiten de stad niet op eigen gelegenheid; die worden thuis opge haald. Maar hier speelt dat niet. Alle werknemers wonen in Schiedam en die komen met het openbaar vervoer of op eigen gele genheid." Maasland Al het verkeer, dat vanuit het centrum van Maasland naar rijksweg 20 moet, zal straks over de Koningin Julianaweg omgeleid worden. Dat heeft te maken met de eindelijk te verwachten aanleg van een voetpad langs de Kerkweg in Maasland, waartoe op deze weg eenrichtingverkeer zal worden ingesteld. Maandag wordt met de aanleg van het voetpad begon- De Kerkweg is dan nog toe gankelijk vanaf de Korte- buurt in de richting van het dorp. Het eenrichtingverkeer geldt voor alie weggebrui kers, uiteraard de voetgan gers uitgezonderd. Met cle aanleg van het voetpad is naar verwachting een perio de van twee maanden ge moeid. Getracht wordt het ongerief voor bewoners en leveranciers tijdens de werk zaamheden zoveel mogelijk te beperken. Het voetpad wordt anderhal- Vlaardingen Bij een in braak in een winkel aan de Westhavenplaats werd een bouwpakket gestolen. Daar had de inbreker, ais hij het ge kocht had, honderd veertig gulden voor moeten betajen. Maar de strop voor de winke lier bleef niet tot dat bedrag beperkt. De dader vernielde namelijk ook de winkelruit, en die was aanzienlijk duurder dan het bouwpakket. Duizend gulden was de schade. ve meter breed en wordt op. wegniveau aangelegd. Door middel van een verhoogde trottoirband wordt het van de weg gescheiden. Het bre dere bestaande voetpad ter hoogte van het Nieuw Huis ter Lucht blijft ongewijzigd. Het nieuwe voetpad wordt niet verhoogd aangelegd vanwege de vele in- en uit ritten die het pad kruisen. Er zouden in dat geval talrijke bezwaren zijn te verwachten van de bewoners van de dijkhuizen. Bovendien speelt ook het kostenargument een rol. Sinds 1978 wordt al over het voetpad gesproken maar omdat de gemeente het niet eens kon worden met de be woners werd de aanleg tot nu toe steeds uitgesteld. Er zal een aanvullend krediet door de raad beschikbaar moeten worden gesteld, Van rijkswege kan men rekenen op een bijdrage van ruim 58 mille in het kader van de verbetering van de woonom geving. In de Maasiandse gemeente raad zijn door CDA-fractie voorzitter W, van Geest en kele kanttekeningen ge plaatst over het voetpad. „Omdat de fietsende school kinderen nu om de gepar keerde auto's heen moeten", aldus Van Geest, „wordt het voor hen levensgevaarlijk". Hij pleitte dan ook voor het verlagen van de opstaande rand van tien naar vijf centi meter en voor het afronden van de scherpe hoeken. „Dan kunnen de fietsers er in geval van nood over heen". Volgens wethouder Chr. Keijzer, die openbare wer ken in zijn portefeuille heeft, wordt het verkeer door het ter plaatse toegestane parke ren gedwongen rustiger te rijden. Tijdens de werkzaam heden wil hij bekijken in hoeverre het veriagen van de trottoirband wenselijk js. Schipluiden De Schiplui- den.se burgemeester A. J. A. L. Bruggeman is herbenoemd voor een tweede periode van zes jaar. Tijdens de raadsver gadering is hij door de ge meenteraadsleden gefelici teerd. „Waar moet ik nu eten? Dat zal Borgman wel weten." Gedeputeerde drs. Joop Borgman had, voordat hij de eerste boom plantte, een kor te discussie met de jonge boe ren. Hij beloofde hen dat het in Midden-Delfland niet bij bomen planten blijft, dal ook aan het agrarisch bedrijf ge dacht zal worden. De bomen die op de plantdag werden neergezet zijn het begin van een tiental hecta ren bebossing, dat in de ko- door Aad Rietveld mende twee maanden in Midden-Delfland nabij het Oeverbos wordt geplant. Voor Borgman reden om m de grote tent die speciaal voor deze gelegenheid was opgezet, en waarvan het zeil doek klapperde in de wind, te spreken van een feestelij ke dag. „De reconstructiecommissie gaat nu eindelijk iets doen", sprak de gedeputeerde. „En de stedebouwers zullen het niet meer in hun hoofd krij gen dit gebied te bebouwen." Het Midden-Delf landgebied moet een groene buffer zijn in het meest verstedelijkte deel van Zuid-Holland. Trein op gang De Vlaardingse wethouder Cees Bot, voorzitter van het recreatieschap Lickebaert, sprak van een trein die met dit project weer op gang kwam. Hij was wat cynisch over wat sinds het Lieke- baertgebied bij Midden-Delf land is getrokken is gebeurd, of liever gezegd: niet ge beurd. In het oeverbos tussen Vlaardingen en Maassluis, dat destijds door hel recrea tieschap De Lickebaert is in geplant, zijn heel wat bomen te zien en er wordt ook druk gebruik van gemaakt. ,,U hebt u door de bomen heen moeten werken om hier te komen", zei Bot, die tussen de regels door zijn te leurstelling liet blijken dat er sinds de overname van het gebied door de reconstruct ie- commissie alleen nog maar gepraat is over de voortgang van het project. Maar hij was blij dat er nu eindelijk een begin werd gemaakt: „We moeten niet pralen, maar werken." Maar voor de demonstreren de jonge agrariërs was boom- plantdag zeker geen feestdag. Het spandoek op de brede rug van de argeloos voort stappende Kleine Jo getuigde hiervan. „Dit is boerenland. Een afwisselend en mooi landschap, dat door cfe boe ren zo gemaakt is", zeiden ze. Ze voelen zich achterge steld, zien geen toekomst meer voor hun bedrijven. Geen toekomst Dit project kan ontzettend snel gestart worden, buiten de reconstructiecommissie om, en als de boeren eens iets willen dan kan het niet. Dat is de voornaamste grief van de boeren. „Als wij maar een bruggetje willen verleg gen dan mag het al niet- Dat is al twintig jaar zo." De kansen voor landbouwers 2ijn al klein, en worden door de recreatie in het gebied nog kleiner, betoogden de demonstranten. Door al de onzekerheden over de be stemming van de grond, door het over een groot oppervlak versnipperde land, durven veel boeren geen investerin gen meer te doen. „D'r is op die manier geen toekomst voor ons." Door wat kleine veranderin gen, door herverkaveling en verplaatsing van een aantal boerderijen zouden de mees te landbouwbedrijven vol gens de jonge boeren weer gezond gemaakt kunnen worden. Maar dan moet er wel voldoende land voor agrarisch gebruik beschik baar blijven. „Waarom moe ten die bomen hier geplant worden, waarom 2jjn die be langrijker dan de landbouw waar wij ons brood mee moe ten verdienen?", vroegen ze zich af. In de verzekering van Borg man, dat hun belangen zeker niet vergeten zullen worden, hadden ze vooralsnog niet veel vertrouwen. „We zullen maar afwachten", zei er een. Schiedam Er komt schot in de verbouwingsplannen voor het wijkcentrum Nieuw land aan het Dr. Wibautplem. Aan het gebouw zelf wordt nog niet gewerkt, maar de nodige maatregelen voor de nabije omgeving van het pand zijn reeds getroffen. Burgemeester en wethouders hebben toestemming gegeven om vijf populieren te kappen, die straks, wanneer aan de uit breiding van de wijk ruimte wordt gewerkt, in de weg zou den staan De bomen staan op het Wibautplein en op het ter- remtje nabij dc Ruijs de Beer- enbroucklaan. ADVERTENTIE JONG torn JONGE GENEWR J HP-KIFfCq N WE. BINNENWEG 186 hoek 's-Gravend ij kwal) Tel. 769847 N WE. BINNENWEG 285 (t.o. Albert Helin) Tel.760418

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1