Directeur in overal! om geld uit te sparen :iiii:k komtdat* Goudriaan verdedigt IJsselhoevezelf IIIIIIIS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Voor samen met Delft Stookkosten doen bewoners Groenoord-Znid verenigen Erfpachtsvoorstel verzorgingstehuis maand aangehouden Bejaardenwerk wil soort SG worden Geen uitbreiding centrum voor welzijnsplanning Oprichtingsbijeenkomst massaal bezocht Twee fondsen voor Rijnmond en Drechtsteden Open dag bij Drink waterleiding PSP en CPN vrijwel zeker samen Meer verkeer op Brederoweg WCTEflWïG VRIJDAG 2 APRIL 1982 Schiedam Om geld uit te sparen voor het bejaardenwerk in Schiedam heeft M.Paul van Mansum, directeur van de stichting Raad voor het Bejaardenwerk, dc overal! maar aan getrokken. Het is zijn werk niet, maar in de deze maand te openen wijkpost voor bejaarden aan de Groenelaan in Sehic- dam-Zuid is hij zelf gaan schilderen en timmeren en ook zijn andere staf krach ten doen mee. „Ja, je kunt je afvragen: is hij nou voor dal soort klusjes aan genomen?" zei gisteren Hans Piepen brink, secretaris van de raad voor het bejaardenwerk. „Maar je moet maar zo den ken: als ze dal niet deden en allerlei schilders en aannemers moesten aantrekken, dan zou het te duur worden en dan kwam zo'n wijkpost er nooit. Er is echt weinig geld voor handen. Daar moeten we zo zuinig mogelijk mee omsprin gen." De situatie toont een beetje aan hoe de sLichting op haar manier wil bezuinigen. Gister middag kwamen zo'n tachtig ouderen uil Schiedam bijeen in dienstencentrum 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan om er te praten over komende bezui nigingsoperaties. „Prima, die grote belangstelling j/an oude re mensen die denken: daL gaat ons ook aan," zei Piepen- brink. Maar do materie waaro ver gesproken werd, was moeilijk. Waarop moet eigen lijk bezuinigd worden? Op de war mc-maaï tijd en diensten? jaarden werk houdt liever vast aan een zekere autonomie. Hel liefst nog zou de stichting een A-instelling worden, een soort Schiedaitise Gemeenschap dus, die niet alleen de subsidies vonr de eigen activiteiten ver deelt maar die ook adviseert over subsidies voor soortgelij ke activiteiten van andere, in stellingen. De SG doet dat voor cultuur, de raad voor het bejaardenwerk zou het voor het zeggen willen krijgen ten aanzien van alle aspecten van het ouderenwerk. Maar bezuinigen op dit mo ment? Piepen brink: ..Ik waag mij niet aan speculaties. Vaca tures zullen we gewoon opvul len. En als de gemeente het er niet mee eens is, laat ze dan tenminste duidelijk zeggen dat ze op personeel willen bespa ren." Tachtig oudere Schiedammers kwamen gistermiddag naar de 4 Molens om over bezuinigin gen in het bejaardenwerk te spreken. AZSVM betrokken bij grote ziekenfondsfusie Op activiteiten in de diensten centra? Is er bij de gemeente én bij de meeste politieke par tijen niet juist een neiging om ihéér aan ouderenwerk te dóen? En daar komt bij: volgens de rijksbijdrageregeling subsi dieert liet rijk zowat tachtig procent van de meeste activi teiten in hot gecoördineerd be jaardenwerk. Zou de gemeente Schiedam willen snoeien, dan levert dat de gemeente slechts een besparing van twintig pro tent per activiteit op. Is dat de moeite? Binnen de stichting denkt men Jan ook dat eventuele bezuini gingen in het bejaardenwerk vooral in de personele sfeer gezocht moeten worden, meer omdat de gemeente wil weten wanneer er vacatures zijn en of die opgevuld moeten worden. Met het melden van de vacatures heeft het bejaar denwerk geen moeite, maar dat de gemeente zou bepalen of er opgevuld mag worden, dat gaat de bestuursleden iets te ver. Tenslotte, zo redeneert men. heeft de gemeente alle font role op de stichting door dat de jaarbegrotingen telkens ter goedkeuring worden voor- gelogd. De raad voor het be- Vlaardingen De FNV van het district Zuid-Holfand-zuid gaat zich voorbereiden op dc plannen die er zijn tot de vorming van een regionaal ziekenfonds Rijnmond en één voor de Drechtsteden. Ook het Alge meen Ziekenfonds Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis (AZSVM), dat zelf pas sinds enkele jaren in fusïeverhand werkt, is daarbij betrokken. i Boerderij Landvreugd barstte bijna uit haar voegen. De huurderscommissie Groenoord-Zuid werd opgericht. Vlaardingen Het Vlaar- dtngs centrum voor welzijns planning krijgt geen perso neelsuitbreiding. Hel minis terie van CRM heeft laten Weten daarvoor geen geld beschikbaar te willen stellen. minister komt daarmee terug op een verleden jaar gedane toezegging. Door de bezuinigingen ziet hij geen kans voor de extra formatie plaats geld beschikbaar te stellen. Het centrum had om Uitbreiding gevraagd omdat het voorbereiden en opstel len van het sociaal-culturele plan door de deeeniralistie steeds meer aandacht vraagt. Vrijwel gelijktijdig met het negatieve advies van de mi nister liet de staatssecretaris van CRM weten dat het so ciaal-cultureel plan voortaan soepeler zal worden beoor- deld. Op het Vlaardingse plan van vorig jaar kwamen van hel rijk nogal wat op een aanmerkingen. Zo zou het te globaal zijn. De gemeente klom daarop in de pen en maakte duidelijk dat toen de verantwoorde lijkheid voor de sociaal-cul turele planning nog bij het ministerie berustte de plan ning net zo globaal was en dat de gemeente dus dat ver wijt niet kon worden ge maakt. 'Jjfifdingen t)e 1-aprilstunt. die de Vlaardingse sociëteit uA T gisterenavond in gedachten hadheeft niet het gewenste ®uect opgeleverd. In een brief hadden zij aan het 'begin van .2e wëek aangekondigd dat een wethouder, die niet met name S^noemd wilde worden, Vanessa en And ré Hazes had gechar- u-Vot>r een optreden in DAT. Dit ter compensatie voor het uitblijven van een nieuw gebouw voor de sociëteit, wast een dertigtal leden, reageerden echter geen Vlaardingse jongeren op de 1-aprilgrap. Het was de bedoeling dat alleen de h^5eiJ met een °P^ëSSing voor het pandprobieem de sociëteit 'paden mogen betreden. leden zelf hebben gisteravond mei witte verf nog eens hun ogenoegen over hun huidige onderkomen duidelijk gemaakt. Jp de buitenmuur van het pandje in de Hoogstraat kalkten zij ie leus: „Niet meer dan 35 man in de soos; als we buiten staan, wprdt de buurt boos: geef ons gewoon een ander panddan is er Jjets meer aan dc hand". fok schijnen op het voormalige huis van oud-burgemeester Kie- «om twee affiches te zijn opgeplakt met dc mededeling ..Hier tomt DAT". Schiedam „Ik heb de verwarming eens op 0 ge zet, maar dat maakt niks' uit. Het blijft even warm. Die installatie deugt ge woon niet." Bewoners uit Groenoord-Zuid waren gisteravond massaal naar Boerderij Landvreugd ge komen om de gezamenlij ke problemen met de stookkosten eens op pa pier te zetten. Er werd meteen maar een huurderscommissie opgericht, die straks op velerlei fronten actief zal zijn. Boerderij Landvreugd barstte uit haar voegen. Op zo'n grote opkomst (bijna tweehonderd man sterk) had niemand gere kend. Iedereen klaagde steen en been over de stookkosten en de installatie, die hoog no dig aan vervanging schijnt toe te zijn. Nadat de woningen waren geï soleerd rekenden de bewoners op een fiks verlaging van de stookkosten. Dit bleef echter beperkt tot vijftien procent en dat kan volgens de huurders nooit de bedoeling zijn ge weest. Daar willen ze nu graag opheldering over hebben van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora ties (SSSW). Besloten werd gisteravond om een huurderscommissie op te richten, die hierover met dc SSSW gaat praten. De bewo nerscommissie Bachplein is hierbij het grote voorbeeld. Gekscherend werd er gistera vond in de wandelgangen zelfs al gesproken van 'het Ver- speek-baeterie". Die commissie, met Paul Verspeek als voorzit ter. werkt nauw samen met de SSSW, waarbij de woningcor poratie het lidmaatschap in de huur doorberekend. De 'administratieve romp slomp' wordt ook door de SSSW gedaan. Voor Groe noord-Zuid zou het betekenen dat de huurders dertig cent per maand betalen en de SSSW daar nog eens vijftien cent bij doet. „En", spiegelde ad interim-voorzitter Ser Louis gisteravond voor, „het hespaart de commissie natuur lijk een heleboel werk." Enkele bewoners van het ge bied ten zuiden van de Laan van Bol'es waren hier gistera vond maar moeizaam voor te- porren. „Dat :s samenheulen met de vijand. Wij vechten te gen de SSSW en er dan nog lid van worden ook? Ik ver dom het!" Het ging echter slechts om een enkeling. Bij de stemming gingen de handen, bijna massaal de lucht in. De kersverse huurderseoni- missie Groenoord-Zuid gaat zich voorlopig richten op de stookkosten. Hel licht echter in de bedoeling werkgroepen te formeren, die zich ook «met andere zaken (servicekosten) bezig gaan houden. De bedoeling is dat er een aanbeveling gaat naar de be sturen van de ziekenfondsen, dat er vóór I januari 19S3 per ziekenfonds een principebe sluit genomen wordt van zo danige strekking, dat er in Zuid-HoIland-zuid twee re gionale ziekenfondsen ge vormd zullen worden. De AZSVM zou in deze opzet moeten fuseren met het zie kenfonds in Delft. Verder betekent het plan een sa menvoeging van de zieken fondsen van Dordrecht, Slie- drechi en het gedeelte Zwijndrecht (ZHE), dat bij de gezondheidsregio hoort van Dordrecht. Een andere sa menvoeging is die van Brid le (ZWE) en het deel van Zwijndrecht (ZHE), dat tot de regio Rijnmond hoort. In Rotterdam blijft de situatie voorlopig gehandhaafd. Men wil de samenvoegingen voor 1 januari 1984 rond hebben. De samengevoegde zieken fondsen van Schiedam- Vla a rd i ngen Ma assl ui s. Delft, Brielle, Zwijndrecht het Rotterdamse AZR zouden nadat de koppeling tot stand is gekomen geza menlijk één beleidsorgaan Rijnmond moeten oprichten, om daarmee naar éénzelfde beleid te groeien. Het is de bedoeling van de zieken fondsdirecties om de opbouw naar de twee grote regionale fondsen Drechtsteden en Rijnmond voor 1 januari '"1? klaar te hebben. Rotterdam - De Rotterdamse Drinkwaterleiding in Kralin gen. nabij de Bnenenoordbrug. houdt voor belangstellenden een open dag op 24 april. Van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags bestaat de gelegenheid het bedrijf te be zoeken De laboratoria kunnen worden bezocht en tevens zijn er rondleidingen over het pro- duktiebcdrijf. Het bedrijf is per bus vanuit Rotterdam te bereiken. Er is vol doen de pa rkeerge legen heicl voor degenen, die per auto ko men. Gratis toegangskaarten kun nen worden besteld bij het bu reau Public Relations van de Drinkwaterleiding. Galvani- straat 15, Rotterdam, telefoon 010-89681L Vlaardingen Het is zo goed als zeker dat CPN en PSP'met een gezamenlijke lijst de ge meenteraadverkiezingen in zullen gaan. Morgen vindt een laatste ver gadering plaats waar de sa menwerking zal worden be krachtigd. Ook zal de kandida tenlijst worden samengesteld en het gezamenlijke verkie zingsprogramma worden opge steld. De linkse combinatie gokt op twee raadzetels. Blijft het er maar bij een dan zal de plaats in de gemeenteraad de helft van de vier jaar durende raad speriode worden ingenomen door een PSP'er die daarna plaats moet maken voor ie mand van de CPN. of anders- Tijdens de huidige raadsperio de is die constructie ook al toe gepast door PSP en SP. Die l\yec werken echter niet in houdelijk samen. Het gaat uit sluitend om een technische af spraak om geen linkse stem men verloren te laten gaan. Hel kwam niet tot een geza menlijk verkiezingsp rogra m - ma. PSP en CPN gaan samenwer ken op basis van een gemeen schappelijk programma en zul len ook gezamenlijke fractie vergaderingen houden. De SP gaat alleen de verkiezingen in met Remï Poppe als lijsttrek ker. Vlaardingen Het Vlaardingse college van B en W heeft besloten het raadsvoorstel om de grond op de hoek van de Westhavenkade en de le Van Leyden Gaelstraat, dat bestemd is voor de bouw van een nieuw verzorgingstehuis, in erfpacht uit te geven aan de Alge mene Stichting voor huisvesting en verzorging van be jaarden, toch nog maar een maand aan te houden. Oorspronkelijk stond dit voor stel op de agenda van de raadsvergadering voor volgen de week, maar nu is besloten het voorste] in le trekken en pas in mei aan de orde te stel len. Tegen hei B en W-besluit om de algemene stichting de nieuwbouw van het verzor gingstehuis te gunnen is van diverse zijden hevige kritiek gekomen. De CDA-wet hou ders in het college en met Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan gaat, samen mei enkele medewerkers, per soonlijk naar Den Haag om de voorgeno men nieuwbouw op het IJssoI hoe veter rein in Holy-Noord te verdedigen tijdens een zitting van de afdeling rechtspraak van de Raad van Straie. Dat gebeurt op 16 april, wanneer de Raad de bezwaarschriften be handelt die dc heer A. Brussaard en 14 an dere omwonenden van het terrein hebben ingediend. De bewoners zijn in protest gegaan tegen hel afgeven van de verklaring van geen bezwaar die in de zogeheten artikel-19-pro- cedure door Rijnmond is afgegeven. Tegen de bebouwing van het IJsselhoeve- lerrein, waarvoor het plan is ontworpen door Margry, Jacobs, Tuns en Horsting BV, wordt al geruime tijd geprotesteerd. De om wonenden vinden dat op het terrein, waar tot voor enkele jaren de oude boerderij De IJsselhoeve heeft gestaan, geen woning bouw mag plaatsvinden, omdat op die ma nier het karakter van het stuk grond ge heel verloren gaat! Hei uitzicht dat de be zwaarden vanuit hun huizen nu hebben, vrij over de polders van Midden-Delfland, zou door de bouw vrijwel geheel verloren gaan. Overigens is het vrijwel uitgesloten dat-de bouw snel zal kunnen starten, wanneer de afdeling rechtspraak van de Raad van State de bewoners in het ongelijk zou stellen. Hei IJsselhoeveterrein valt buiten het aantal woningen dat Vlaardingen dit jaar zal kun nen realiseren, omdat er te weinig wonin gen aan de stad zijn toegewezen. De mogelijkheid lijkt zelfs niet uitgesloten, dat er ook volgend jaar niet voldoende hui zen in het Vlaardingse contingent zitten om woningbouw op het IJsselhoeveterrein mo gelijk te maken. hen de raadsfracties van CDA en SGP, alsmede nog een aan tal andere raadsledenzijn van mening dat de Protestants Christelijke stichting, die is opgericht door de al bestaande verzorgingshuizen Vaartland en De Wetering, recht heeft op die nieuwbouw, omdat met deze huizen al geruime tijd over de nieuwe accommodatie wordt gesproken. Daarnaast raken de bestaande flats door renovaties zo'n 90 bedden kwijt. Volgens chef stadsontwikke ling M.Ouwens heeft het uit stel niets te maken met het meningsverschil binnen het college. „Het is absoluut geen politieke aangelegenheid. De boekhoudkundige verwerking van de uitgifte kost wat meer tijd. Verder loopt alles zoals gepland." Schiedam De Brederoweg in Schiedam-Noord zal in het vervolg niet meer uitsluitend toegankelijk zijn voor taxi's en HET-bussen. Het college van burgermeester en wethouders heeft haar goedkeuring ge hecht aan een wijziging van de algemene politieverordening. Dit betekent echter niet dat ie dere auto in het vervolg gé bruik van deze weg zal kun nen maken. De ontheffing betreft uitslui tend het groepsvervoer in bus sen. Dit is met name bedoeld om een eenvoudiger route voor bussen van bedrijven en scholen mogelijk te mak" in.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1