Jeugdbende stal voor ruim 150.000 gulden 'Zanddrama' blijft gesloten boek voor Maassluise bevolking wig in 0 Hoogstraat op z'n kop VIAARDINGS DAGBLAD SGHIIDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Lutherse kerk dankt jubileum aan jenever Nieuwe burgemeester babbelt met raadsleden Rob Hijmans: het is de schuld van Terlouw PvdA: een christelijk tehuis niet verantwoord CDA: voor ons is er maar één gegadigde ZOS helpt Boemerang bij radio uitzending Praathuis zonder verrekijkers Schiedam werkt aan raad voor volksgezondheid Drie weken feest in Schiedamse binnenstad Auto ramt lichtmast WOENSDAG 7 APRIL 1982 Schiedam/Vlaardingen Met de aanhou ding van een groep van achtien jongens heeft de Schiedamse politie een jeugdbende opgerold, die het afgelopen jaar in Schiedam en Vlaardingen voor meer dan 150,000 gul den bij elkaar heeft gestolen. De jongens (in leeftijd variërend van veer tien tot achtien jaar) zijn afkomstig uit Schie dam en Vlaardingen. Zij opereerden in steeds wisselende groepjes en hadden het met name gemunt op woningen. In totaal werden zo'n zeventig inbraken gepleegd. In de Schiedamse Vogelbuurt sloegen de jon gens het afgelopen jaar veertien keer hun slag. Eenmaal werd voor 40.000 gulden aan sieraden buit gemaakt. Daarnaast werd in een huis aan de Stadhouderslaan een postzegelverzameling ter waarde van 25.000 gulden gestolen. Ook wa ren zij verantwoordelijk voor de diefstal van een kerstboom met complete verlichting uit het Jacob Gasthuis. In Vlaardingen was de bende met name actief in de Van Hogendorplaan en omgeving. Ook sportkantines moesten het re gelmatig ontgelden. Vijf maal werd een 'be zoek' gebracht aan de bouwspeelplaats in Vfaa rdinge n-Holy Van de gestolen goederen is voor ongeveer 50.000 gulden teruggevonden. Een groot deel van de sieraden en postzegels is inmiddels weer bij de rechtmatige eigenaars terug. De Schie-' damse politie trakteerde voorts ook vier helers op een proces verbaal. Fred van Lier, de nieuwe bur gemeester van Vlaardingen maakte gisteravond informeel kennis met gemeenteraadsle den en het personeel van het stadhuis. Hier in de oude hal drukt CDA-fractievoorzitter Jo Schriel hem de hand. Op de achtergrond staat mevrouw Van Lier. De opvolger van bur gemeester Wim Kieboom be gint zijn werk in de op 2 juni nieuw te kiezen raad. Maassluis Mokkend zette de gemeenteraad van Maas sluis gisteravond een punt achter de zogenaamde zan- daffaire. Van de toegezegde openbaarheid naar de bevol king toe is niets gekomen. Alle fracties waren het ero ver eens dat het college in dat opzicht heefi gefaald. PPR-raadsIid Jaap van der Griend kon echter geen en- Schiedam ..lk heb er altijd rekening mee ge houden dat die vierde plaats niet veilig zou zijn. En zelfs Marcel Houtkamp moet nog op passen." Rob Hijmans, het huidige Schiedamse gemeenteraadslid voor D'66, berust, er al in dat het voorlopige einde van zijn politieke loopbaan daar is. „Maar je doet er niets aan. Het is eigenlijk de schuld van Terlouw. Mensen stemmen toch op wat er landelijk in een partij gebeurt. Ik zeg ook niet dat hij het slecht doet, maar je bent ,er wel van afhankelijk." Rob Hijmans (in de ge meenteraad bekend ais de Schiedamse Pietje Bell) heeft zich voorge nomen de politiek straks grotendeels vaarwel te zeggen. Hij wil zeker hel eerste half jaar nog wel actief bezig blijven bin nen de kring van Schie damse democoralen. maar zal zich dan 'met heel andere dingen' gaan bezighouden. Bouw be j aardentehuis drijft Schiedam Het verzoek van de stichting Radio Boemerang om in dc week voor de raads verkiezingen een radio-ui tzen- ding te mogen houden wordt zeer waarschijnlijk door de ge meente Schiedam gehono reerd. Op het stadskantoor is de suggestie gedaan om Boe merang en de ziekenomroep Schiedam (ZOS) hierbij samen te laten werken. Een tv-uii- zending zal overigens uitgeslo ten zijn. De datum wordt ver moedelijk 26 mei. Vlaardingen Uit het Praathuis bij kinderboederij Holywood aan de Amster- damlaan zijn negen verrekij kers gestolen. De waarde van de buit bedraagt 1950 gulden. Vlaardingen Als agendapunt tien van de Vlaardingse gemeenteraadsvergade ring komt vanavond de verwikkeling rond het nieuwe verzorgingstehuis voor bejaarden aan de orde. Het probleem is toegespitst op de vraag, wie al dan niet de bouw van het toekomstige tehuis op zich mag nemen. De coalitiepartners PvdA en CDA staan hierbij lijnrecht te- „Dc nieuwe stichting moet de bouw op zich nemen op grond van hetgeen in het verleden ter sprake is ge weest". zegt Jo Schriel, frac tievoorzitter van het CDA* resoluut. ..Wij hebben maan dag ons eindstandpunt be paald: voor ons is er maar één gegadigde en dat is de protestant-christelijke stich ting. Waar praten wc eigen lijk over? Door de algemene stichting is tenslotte nooit een aanvraag ingediend". „Vaartland raakt door de re novatie 65 verzorgingsplaal- sen kwijt", vervolgt Schriel, „en die moeten ze terugkrij gen. Als Vaartland op eigen terrein had kunnen uitbrei den. was er nooit een pro bleem geweest". PvdA-fractievoorzitter Hans Versiuys echter: „Op grond van de bevolkingscijfers zijn wij van mening dat Vlaar dingen geen behoefte heeft aan een verzorgingstehuis met enige geloofsovertuiging. Als je naar de bevolkingsop bouw kijkt tussen nu en 25 jaar later, is er duidelijk sprake van een daling van het aantal gelovigen. Het lijkt ons daarom niet verant woord nog eens honderd plaatsen voor kerkelijke mensen te creëren. Die steeds algemener wordende signatuur, de ontwikkeling in de bevolkingscijfers, dat is Hans Versiuys: algemeen.. Jo Schriel: protestants... voor ons het belangrijkste motief". „De PvdA geeft plotseling een heel andere interpretatie aan al die cijfertjes; zitten er een beetje mee te goochelen. Er zijn momenteel niet te veel christelijke bejaardente huizen. Elk volgend tehuis, dat komt wel in aanmerking Schiedam Ook organisaties van vrijwilligers, zoals de rechtswinkel en het bureau voor rechtshulp, zouden volgens de PPR betrokken moeten warden bij de totstandkoming van een functionele raad voor de volksgezondheid en maat schappelijke dienstverlening in Schiedam. Wethouder Taverne heeft. er een eerste voorstel op tafel "gt, toegezegd dal de vrijwilli gers in tweede instantie over de plannen kunnen meepra ten. Op welke termijn er een raad ex artikel 61 van de gemeente wei zal zijn. valt in Schiedam niet te voorspellen. Een cultu rele raad liet ook ai jaren op zich wachten en lijkt zelfs in middels alweer van de baan te zijn. Ook zijn er nog steeds plannen voor een raad voor wel zijn saccom modal i es, ver zelfstandiging van de sport raad en een raad voor de stadsvernieuwing. Taverne meent dat de verant woordelijkheid over kinder dagverblijven in een volgende raadsperiode verschoven moet worden naar de portefeuille maatschappelijke dienstverle ning. Die problematiek valt momenteel nog onder vorming en recreatie, waarvoor PvdA- lïjsurekker Posthoorn wethou der is. V'-" genover elkaar. De PvdA is van mening dat gezien de Vlaardingse bevolkingsopbouw een algemeen bejaardentehuis moet worden gebouwd. Het CDA daarentegen wil een nieuw kerkelijk tehuis, omdat Vaartland en De Wetering door renovatie verzor gingsplaatsen hebben moeten inleveren. voor de algemene slichting, maar dit tehuis niet", re- gaeert Jo Schriel. Er kunnen problemen ont staan als de algemene stich ting zou worden gevraagd te bouwen. Nogmaals de CDA- man; „Ik weet niet wat we vanavond te verhapstukken krijgen. De formulering van het voorstel is niet juist. Er wordt alleen over locatiekeu ze gesproken. Meer is er dus eigenlijk niet aan de orde. Daarbij, bestuurlijk en juri disch gezien heeft de ge meenteraad hier helemaal niets over te vertellen. De raad heeft niet de bevoegd heid ja of nee tegen een bouwheer te zeggen. En als er geharrewar ontstaat, leidt dat alleen maar tot vertra ging, terwijl er toch een enorme nood is. Laten we ons bewust zijn van onze verantwoordelijkheid". „Het mag natuurlijk nooit zo zijn, dat de vestiging van het verzorgingstehuis op losse schroeven komt te staan", verduidelijkt Hans Versiuys het socialistisch standpunt. „Wanneer dat het geval zou zijn. moeten we ons opnieuw beraden. We hebben echter enige PvdA-leden van pro vinciale staten geraadpleegd en aan de hand van hun reactie hebben wij niet de in dicatie gekregen dat de keu ze voor de algemene stich ting erg veel moeilijkheden zal opleveren. Gedeputeerde staten blijft echter vrij om te- zeggen: bedankt Vlaardin gen, maar wij hebben een andere mening. Dan zullen wij dat bestuit van GS res pecteren". „Eventuele vertragingen van de bouw zullen afhangen van anderen", meent Ver siuys. „Wanneer Vaartland en De Wetering bijvoorbeeld bezwaar zouden aantekenen. Ik heb het idee, dat zij dat niet zouden doen. Mochten zij echter toch in beroep gaan, ja, dan krijg je een ui terst vervelende situatie. Trouwens, in het tegenover gestelde geval als de raad voor de protestant-christelij ke stichting kiest dan zul len wij ons ook loyaal opstel len". John van Buuren en Chris Coppens: „Als winkelier dingen durven doen.' Schiedam Als weihouder Chris Zijdeveld wil, mag hij straks toch op een kameel gezeten over de opnieuw bestraat te Hoogstraat rijden. De officiële openingshandeling zal dat echter niet zijn. De werkgroep Heropening Hoogstraat heeft voor de 17e april heel andere plannen: Zijdeveld moet ge woon in een open koetsje gaan zitten en zich wuivend, als ware hij Prins Christiaan zelf, naar het museumplein laten vervoeren. Daar moet hij de laatste steen de grond in slaan, op diezelfde plek waar hij de eerste steen lichtte. De uit negentig procent van de binnenstadswinkeliers be staande werkgroep heeft am bitieuze plannen met de Hoogstraat. „Wat je in Vlaar dingen hebt met het haring en bierfeest: zoiets moet toch ook in Sehiedam kunnen", zeggen animators John van Buuren en Chris Coppens broederlijk. „Juist nu moetje als winkelier dingen durven doen. Je hebt het r.odig en dat is het probleem van de jaren tachtig." De eerste aan zet is er in ieder geval. Voor de periode tussen 17 april en 8 mei is een groots program ma opgezet. Het begint allemaal met de officiële opening van de he ringerichte Hoogstraat. Ka melen lopen door de binnen stad. Kinderen kunnen tus sen dc* bulten plaats nemen. Op vijf plaatsen in de stad speelt een bandje. Contracten zijn reeds afgesloten met het A-sociale orkest en vanzelf sprekend Trio Mustang. Een week later staat een bra derie op het programma. „Met allemaal oude ambach ten. En dat moeten wèl men sen zijn, die iets laten zien. We zijn uitdrukkelijk op zoek gegaan naar mensen, die er niet gewoon zitten om hun spulletjes te verkopen", aldus John van Buuren. Op die 24e april zuilen er ook weer diverse artiesten optre den. Het staat al vast dat de Amazing Siroopwafels van de partij zijn. De organisatie stelt zich erg veel voor van de skipiste, die op de Grote Markt voor het stadhuis wordt gesitueerd. Er worden demonstraties gegeven door skiërs, die zich in de afgelo pen jaren in het zogenaamde free style skiën een wereld cup hebben toegeëigend. Op zaterdag 1 mei is er in de Schiedamse binnenstad niets bijzonders te beleven. „Be wust". aldus Coppens. „We denken dat veel mensen de Koninginnedag gebruiken om er een paar dagen tusse nuit te knijpen." Vol trots kondigt hij echter de activi- teiten op 8 mei aan. Een groots artiestengala. met Barry Hughes als speciale at tractie. Toevallig is het ook de dag van de welzijnsmarkt. Feest in heel Schiedam der halve. kele steun vinden voor een motie van afkeuring. Een af gezwakte motie uit de koker van de VVD werd wel una niem ondersteund. Do raad bleef erbij dat do no titie van het college over de zandzaak tekort schoot. De snelle uitbreiding, die Maas sluis in die tijd doormatikte. wordt daarin als oorzaak aangegeven van het gesjoe mel met zand. CDA-fractie- voorzitter Pons stelde dal door het college ondanks de onrust bij de bewoners over de zandaffaire geen stappen zijn genomen om de burgers een juist beeld te geven. Iri plaats van de zandaffaire sprak hij over het zanddra- ma. Enkele weken geleden was de raadscommissie voor algemene zaken al van mening dat het college met de summiere noti tie de plank had misgeslagen en gisteravond nam de raad er ruim de tijd voor om dat uitge breid nog eens aan de orde te stellen. Burgemeester Van Es bleef echter onvermurwbaar en zei er niets voor te voelen het uitgebreide dossier open baar te maken. „De zaak is daarvoor te ingewikkeld en er ziLten stukken bij die de pri vacy van de ambtenaren in het geding zouden brengen." Op hel voorstel van Manda Kapil (D'66) om dan sommige stukken wel en andere niet o- penbaar te maken antwoordde hij dat betutteling van de be- vuikiug zou Zijn. V VD-fraettevoorziuer John Scheerstra stelde dat hel colle ge toch ..had moeten begrijpen dat bij deze affaire de geest uil dc fles is en daarin mei nicer I tcruggestopi kan worden". daarmee doelend op het idee dat bij dc bevolking heerst dat de zaak in dc doofpot wordt gestopt. Ondanks de fikse kritiek sloeg burgemeester Van Es zich vrij gemakkelijk door hel raadsde- bai. Hij beaamde dat de afgelo pen jaren in Maassluis een 'epidemische vertou wenst* risis' heeft geheerst en sprak de hoop uit dat hel gemeentebe stuur hel vertrouwen van de bevolking kan herwinnen. Het college verklaarde geen enke- le moeite te hebben met de motie van de VVD, waarin het toenmalige co Ik ge onder lt-i- j ding van burgemeester Van Dijke cJe bestuurlijke verant- j woordelijkheid m de schoenen wordt geschoven. Verder wordt in de motie gesteld dat het huidige college kan wor- den verweten dat er nog steeds geen concrete maat re ge- len zijn genomen om herhalin gen van het gesjoemel met zand te voorkomen. Dat laatste punt werd door burgemeester Van Es bestreden. Hij ver klaarde dat enkele maanden nadat het gesjoemel rncl zand bekend werd er boekhoud- kundige maatregelen zijn ge nomen om meer controle uit ie oefenen. „Waarom heeft u dc raad daarover vier jaar gele den al niet ingelicht''", vroeg VVD-fractievoorz.itter Scheer stra zich af. Typerend voor de geslotenheid van het Maasslui se college antwoordde Van ris daarop dat dat de raad daar in dertijd niet naar heeft ge vraagd. Vlaardingen Doordat de be- ,J stuurder de macht over het F stuur verloor botste gistera- vond op de Schiedamseweg i een auto tegen een lichtmast.; Dc afgeknapte lantaarnpaal'! werd over een afstand van veertig meter meegesleept. Dc 25-jarige Vlaardingse bestuur- der. die onder invloed van al- cohol bleek te verkeren, bleef J ongedeerd. "I Schiedam Dc evangelisch Lutherse gemeente in SAchie- dam viert begin mei haar 225-jarig bestaan met een ere dienst. waarin dominee A. C. J. van der Poel zal terugblik ken op de geschiedenis van deze kerk in Schiedam. In het vanochtend verschenen gemeenteblad Onze Kerk refereert de predikant alvast aan de oprichting in de zeventiende eeuw, die volgens hém te danken is aan de Schiedamse jene verindustrie. „Deze tak van nijverheid trok nieuws, werkkrachten tot zich. Zo kwamen veel Duitsers naar Schiedam, Deze buitenlandse werknemers konden zich in de calvinistische kerk van Ne derland niet thuis voelen, zij verstonden nauwelijks Hollands en de berijmde psalmen waren hun vreemd, de kerkelijke gebruiken evenzeer," aldus ds Van der Poel. De aanwezigheid van een Lutherse kerk en hulp vanuit Am sterdam inspireerden de korenwijn- en jeneverstokers tot fondsvorming voor een kerkgebouw en een predikantstrak tement. aldus Van der Poel, die op de 'zondag Jubilate' 2 mei in het kerkgebouw aan de Lange Nieuwstraat, nabij de Oranjestraat, aandacht zal schenken aan de nauwe verwe venheid tussen de Lutherse gemeente en de stad Schiedam. i'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1