Ruud Pillard ontkent vertrek bij SG niet FNV vlijmscherp over Passagebeleid Banen bij gemeente op het spel? s Doek valt nog niet over speelweken Nors Bij standsvrouwen vragen gemeente weer om subsidie VLAARDINGS OAGBIAO SGHIEBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Geheimhouding schokt cultureel Schiedam u 'Gift Juliana-fonds mag niet in gevaar komen' Caravan groot r genoeg voor Mensen Zonder Werk Sinds Posthoorn zich ermee bemoeit, gaat het slecht' Weinig geld meer te halen Bias*#®» Raad neemt weer geen besluit Posthoorn zondag in illegale uitzending Oud alarmnummer in nieuwe Gouden Gids VRIJDAG 9 AFR.'L 1982 NOC hoeft niet terug te betalen Vlaardingen Het ziet ernaar uit dat de gemeente het nood- opvangcentrum (NOC) niet 2al vragen om in het verleden ge geven voorschotten terug te betalen. Niet omdat, zoals Don Rodrigues van D'6S zei, „het slecht veren plukken is van een- kale kikker", maar omdat daarmee een gift van het Ko ningin Julianafonds in gevaar zou komen. En dezelfde Rodri gues zei: „We zouden wel erg dom zijn als we geen gebruik maakten van externe geld schieters." Het NOC heeft bovendien door verhoging van de dag prijs de bestaande schuld voor een groot deel weggewerkt. Het bestaansrecht van het NOC, dat mensen in het Wa- terweg-Noordgebied die geen onderdak hebben helpt, was voor iedereen duidelijk. „Het heeft een bewezen functie", aldus wethouder Jelle Wijn stok, „en daar hoef je helemaal niet gelukkig mee te zijn." De zaak gaat nu, zoals bijna al les wat in de afgelopen raad werd behandeld, terug naar de commissie. Wijnstok wil tiaar haast achter 2elten, om het Koningin Julianafonds zo snel mogelijk te laten weten wat de gemeente besloten heeft. „De gift van dat fonds" 2ei Willem ,van der Velden (GPV), „mag op geen enkele manier in ge vaar komen." Vlaardingen De vereniging mensen zonder werk moet het met de veel te kleine caravan op het Veerplein blijven doen. Een verzoek om in aanmer king te komen voor ruimte in hei vlakbij" gelegen Weeshuis is afgewezen. ür zou geen ruimte beschik baar zijn en bovendien voelen burgemeester en wethouders ;er. met de precaire financiële 1 middelen van dit moment, ab- 'sotuut niets voor om bij te springen. De vereniging die opkomt voor de belangen van werklo zen kijkt ai jaren uit naar een andere ruimte. Over de cara van, die wordt gebruikt ais vergader- en informatieruim- le, is een lange klachtenlijst opgesteld Zo is de ruimte te klein, is er geen wc en geen Wa' »r, het is er in de winter te koud en het tocht. De vereni ging meent dat daardoor het geven van informatie en het functioneren van de vereni ging wordt belemmerd. Schiedam Een bericht, dat hij na vijftien jaar binnenkort zou vertrekken als directeur van de stichting Sehiedamse Gemeen schap, heeft Ruud Pillard giste ren niet tegengesproken. Maar bevestigen deed hij het evenmin. Ruud Pillard: „Dan stuur ik je een brief..." Er ontspon zich een vermakelijk gesprek tussen onze krant en de SG-directeur. RN: „Klopt het dat je weggaat?" Pillard: „Als dat zo is, stuur ik je een brief." RN; „Wanneer kunnen we die brief verwachten?" Pillard: „Geen commentaar." RN: „Oh, dan zal het ook wel geen zin hebben om je te vragen naar waar je naar toe gaat, of dat positieverbetering is, wanneer dat is, enzovoorts?" Pillard: „Nee." RN: „Maar ken je wel de geruch ten dat je vertrekt?" Pillard, na enige twijfel: „Eh... nee." RN: „En ken je wel dergelijke ge luiden? om van iets anders te spreken dan geruchten?" Pillard: Nee." RN: „Zou je kunnen verklaren waar die geruchten vandaan ko men?" Pillard: niet." „Ja, maar dat doe ik Het bleek gisteravond bij een groot aantal van Piliards kennis sen met bekend te zijn, dat over zijn vertrek bij de SG/VVV ge sproken wordt. Naar verluid zou een eventueel vertrek te maken hebben met het culturele klimaat in de stad Schiedam. Eerder al vertrok Pillard als waarnemend directeur van het Passagetheater Personeel Passage thuis overspannen Herman Posthoorn: hoofdrolspeler in Passage-tragedie... Schiedam De uiterste geheimhouding van de plannen om voortaan films uit Passage te weren, is gestuit op grote onvrede en verbazing onder de di rect betrokkenen. Het Sehiedamse theater, dat ook in 1981 de gemoederen danig bezighield, beleeft daarmee zijn nieuwste politieke rel. Schiedam /Rotterdam De bij hei Passage theater betrokken contactpersoon van de dienstenbonden-FNV, Lou Wijnen, heeft gis teravond een ongekend scherpe aanval geo pend op de Sehiedamse wethouder Herman Posthoorn. In het Rotterdamse kantoor van de diensten bonden op de Westzeedijk zei Wijnen: „Sinds Posthoorn zich ermee bemoeit, gaat het bar slecht met Passage. Ik heb nog nooit zoveel klachten van werknemers ontvangen als ik de laatste tijd van het Passage-personeel krijg," Lou Wijnen zegt door de Sehiedamse wet houder nog niet benaderd te zijn over moge lijke ontslagen in Passage. Hij heeft ook ner gens de indruk uit gekregen dat zulk contact er binnenkort wel zal zijn. Met het personeel van Passage onderhoudt de FNV'er goede contacten, maar over de nu spelende kwestie was hij gisteravond nog niet gealarmeerd. Wijnen. „Onder de vorige directeur van Pas sage ging het allemaal veel beter. Er waren goede reglementen en afspraken, uitstekende arbeidsovereenkomsten en garanties, het zag er toen gewoon verzorgd uit. Maar nu is het zo'n puinhoop.,." Wijnen denkt er een zware kluif aan te krijgen. De door hem bedoelde ex-directeur van Pas sage, onder wiens beleid het volgens de FN Ver goed ging, was Henk Berg, een uitge sproken filmkenner die voortreffelijk film materiaal naar Schiedam wist te halen. Om dat Berg hiervan niet wou afzien, werd hem het werken door Posthoorn onmogelijk ge maakt; hij ruilde Schiedam in voor een top functie bij een groot bioscoopbedrijf. Vlaardingen „Er valt weinig te graaien. Het zal waarschijnlijk een gro te bak met 'nieten' worden.' Loco-bur- ..gemeester IJsbrand van der Velden maakte met die woorden duidelijk, dat er in Vlaardingen niet veel geld meer te halen valt. Toch gaai de gemeente hot proberen. Zo lijnrecht als de par tijen %voensdagavond tegenover elkaar stonden toen het over een nieuw ver zorgingstehuis ging, zo eensgezind wa ren ze nu over de noodzaak om te be zuinigen. De kans dat dat banen gaat kosten bij de gemeente is levensgroot aanwezig. „We zullen heel zorgvuldig zijn als het om het personeel gaat", zei wethouder Cees Bot. Maar hij verhulde niet, dat het personeelsbeleid zeker problemen gaat geven. Alle wethouders krijgen de taak om in hun eigen portefeuille naar geld te zoeken. „Dat geeft een 2ekere vrijheid aan de uitvoerders", zei Van der Velden, die erop wees dat nu alle bezuinigingen mogelijk zijn. De Ianza- merhand bekende woorden klonken weer: „De pijn moet verdeeld worden," Het college biedt in haar voorstel toch nog enig perspectief, door te stellen dat bezuinigingen de enige mogelijkheid zijn om investeringen van de gemeente in stand te houden. Vooral Jo Schriel, fractievoorzitter van het CDA. was daar erg gelukkig mee. „Als dat niet zo was zou het er slecht ui., an voor ons Vlaardingen", zei hij, En misschien is dat toch wel zo: toen de nota over de bezuinigingen geschreven werd waren er zestienhonderd werklozen, dat zijn er inmiddels tweeduizend. "/'bi Vlaardingen Wat de showband Liberté op de eerste avond van de raadsvergadering bereikte hun problemen met de huurverhoging werden terug verwezen naar de commissie voor sociaal-culturele za ken bleek gisteravond ook voor de club- en buurthuizen mogelijk. Ook over de speelweken die zij in de zomervakantie voor kinderen in de wijken houden nam de raad geen besluit. dertigduizend gulden die het college daarop wilde bezuinigen Roeten gevonden worden, daar was iedereen het over eens. Maar waar precies is nog maar de vraag. Via een amendement dat door alle par tijen was ondertekend werd het probleem teruggeschoven naar de commissie. De commissie vakantiebesteding moet in ieder geval inleveren. Of dat nu op activiteiten in de zomer of de winter moet gebeuren staat nog niet vast. Wethouder Cees Bot is meer onder de indruk van het grote aantal kinderen dat rond de kerst de vakantiedorpen in de Lijnbaan hallen en het OJC bezoekt, dan van de wijkgerichte activiteiten in de zomer. „Hel is> moeilijk om daarop te beknibbelen", zei hij. De buurthuizen voerden nu juist aan. dat die getallen niet zoveel zeg gen, omdat in de kerstvakantie alle kinderen op één plek samen komen. In de zomer is er voor de kinderen in alle wijken iets te doen. „Daar om", betoogde Bart Noyon van de Heipaal, „lijkt het misschien dat daar minder belangstelling voor is, maar dat is beslist niet zo." De tien tallen mensen die gisteren kwamen protesteren tegen de bezuiniging, die zij a-sociaal noemden, hebben toch iets bereikt. Uitstel. Een nors uitziende jager speurt in het rond. Zijn vervaarlijk uitziende snavel noodt niet tot dichtbij komen. Nu houdt deze hoogbenige, statige vogel ook niet van menselijk gezelschap, dus is er voor de mens van hem niet veel gevaar te duchten. Fotograaf Hans Gebuls had dan ook een teie-objectief nodig om dit wild te 'schieten'. De reiger is een vogel, die het vlakke pol derland met al zijn watergangen op de juiste waarde weet te schatten. Voor hem is dit vlakke, waterige land een prima jachtterrein en menige vis heeft dat let terlijk aan den lijve ondervonden. Voor de mens is de reiger een mooi gezicht in het landschap. Zowel onder het personeel als onder bestuursleden van de Sehiedamse Gemeenschap (SG) en de stichting Passage- theater bestaat grote verbij stering over het overleg ach ter gesloten deuren, dat over afzienbare tijd tot inkrim ping van het personeel zou kunnen leiden. De spanning in het Passage theater is om te snijden. De personeelsleden, de meesten in vaste dienst, zien de bui eigenlijk al drie jaar hangen, maar zij voelen zich „ernstig geschokt" over de heimelijk heid van een voorbereidend overleg, dat wethouder Post hoorn nu plotseling geopend heeft met de de SG en het •Passage-bestuur over de inte gratie van Passage met het Zoldertheater in de Teer- stoof. Over de gevolgen zal de vakbeweging binnenkort officieel geïnformeerd wor den. Een paar leden van het thea- terpersoneel zitten overspan nen thuis. Het vertrouwen dat de werknemers koester den in SG-voorzitter Arte Ouweneel, die als bemidde laar optrad, is bij een aantal hunner geknakt Gisteravond maakte de be minnelijke en doorgaans zeer bedaarde Passage-medewer ker Jan Matson er geen ge heim van, dat ook hij „be hoorlijk confuus" is van de alarmerende berichten. Onder het overige personeel wordt het zo langzamerhand Steeds duidelijker, waarom vorig jaar SG-directeur Ruud Pillard bedankte voor de eer om nog langer de waarne mend directeur van Passage uit te hangen. Pillard bleef toen wel aan als directeur van de Sehiedamse Gemeen schap/VVV. Onder de Passa ge-werknemers heerst sinds dien het onbehaaglijke ge voel, dat mensen aan de top altijd bijtijds de pet aan de wilgen hangen en dat het la gere personeel gewoon op straat wordt gezet. Het perso neel heeft de indruk, dat via een in de politiek vaak toe gepaste salami-tactiek het Pvd A-raadslid Jan Simons geleidelijk zijn zin krijgt: Si mons is voorstander van slui ting van het gehele theater. Bedankt! Luud Snel, CDA-raadslid en tevens plaatsvervangend be stuurslid van de stichting Passagetheater Schiedam, was gistermiddag hoogst ver rast over de plannen met film en personeel. „Bedankt voor de informatie!" zei Snel. „Ik had als plaatsvervanger op zijn minst verwacht dat ik ervan gehoord zou hebben, maar ja, ook in mijn positie weet je niet alles." Cor van Tilborg, VVD-raads- üd en penningmeester van de Sehiedamse Gemeenschap (SG), kan zich Snels verba zing voorstellen, „en ook dat Posthoorn van kleur ver schiet als hij bedenkt hoe de vakbeweging zal gaan steige ren bij het vernemen van deze plannen". Van Tilborg zit evenals de wethouder in een vertrouwenspositie en wil geen informatie, prijsge ven, want, zei hij, „ik zou niet willen dat de mensen van Passage de paasdagen ingaan met het idee, dat zij hun baan kwijt zijn. Dat zou den leuke paasdagen worden voor die mensen." Volgens Van Tilborg zullen behalve Luud Snel wei meer bestuurders in het culturele veld verbaasd zijn. Vorige week dinsdag heeft strikt ge heim overleg plaatsgevonden tussen gemeente en dagelijks bestuur van de SG en na die tijd is er nog geen vergade ring geweest, waarop de SG- stichtingsraad of het voltalli ge Passage-bestuur kon wor den ingelicht, „Ik denk dat er vanavond wel tien SG-bestuurdcrs rondlopen met het gevoel dat zij informatie missen," zei Van Tilborg, „welnu, die ge gevens krijgen ze op de door Kor Kegel eerstvolgende stiehtmgs- raadsvergadering." Ook die zal in beslotenheid plaatsvin den, omdat, zoals Van Til borg zegt, „je over belangen van het personeel praat." Op de kast Volgens hem is het personeel niet gebaat bij voortijdige in formatie. „Het heeft geen zin die mensen zomaar op de kast te jagen met allerlei va rianten in de trant van: we kunnen dit, en wc kunnen dat je moet eerst als be stuur de consequenties eens goed bekijken," aldus Van Tilborg. Een der verbouwereerde SG- bestuurders, die nog van niets weten, is Trudy van den Akker, aankomend ge meenteraadslid voor D'66. „Ik heb het gevoel dat wij niet al te goed op de hoogte worden gehouden," zei zij gisteravond. Zij verlangt in de komende SG-vergadering op woensdag 21 april uitge breide informatie op tafel te krijgen. Volgens haar zouden de tilmpiannen meer in de richting van een alternatief circuit zoals het Venster te Rotterdam moeten gaan in plaats van dat Passage, nu een tweederangs-bioscoop, zijn aanbod maar overboord gooit. Wat de mogelijk op handen zijnde ontslagen betreft, zijn noch Snel. noch Van Tilborg, noch Van den Akker veront waardigd. „Niets is eeuwig, zo simpel ben ik wel," zegt CDA'er Snel. D'66-kandidate Van den Akker denkt meer in d= richting vsrt ccr. parui- me-dienstverband voor Pas- sage-personeel. Snei: „Voor mijzelf houd ik altijd vast aan het idee: als je een goede directeur hebt die de zaak goed verkoopt, dan krijg je gewoon een ander theater waar je met plezier naartoe gaai." Ook PvdA- raadslid Ton de Vos vindt dat met het schrappen van het filmprogramma een te gemakkelijke weg wordt be wandeld en dat er weinig creatief wordt gedacht, maar hij vermoedt dat Posthoorn zich tegen de Shnons-ideeën om Passage te sluiten teweer stelt door binnen de bestaan de begroting van het theater naar mogelijkheden voor het voortbestaan te vinden. Ont slagen zitten dan in de lucht. Luud Snel acht het in dit verband aangetoond, dat de films in Passage niet lopen en dat er moeilijk vijf man personeel ingezet kunnen worden voor drie man pu bliek. Schiedam Het langverwachte radio-interview van de Sehiedamse Illegale Radio Omroep (SÏRO) met sportwet houder Herman Posthoorn wordt zondagochtend tussen tien en twaalf uur uitgezonden. Gisterochtend zag de SIRO zijn afspraak mei Posthoorn nagekomen, tot verrassing overigens van velen In politieke kring heerste al de in druk, dat Posthoorn voor de illegale radio-uitzending was teruggeschrokken na de veroordeling van zijn landelijke partijgenoten Relus ter Beek en Sicco Mansholl, die aan zo'n uitzending hadden meegewerkt. Vlaardingen Het comité vrouwen m de bijstand geeft de moed niet op, nadat het te horen heeft gekregen dat een subsi dieverzoek is afgewezen. Voor de tweede maal binnen enkele maanden hebben de vrouwen een aanvraag ingediend Op het eerste verzoek kreeg noemen. Overal in het land het comité een negatief ant woord. Burgemeester en wet houders lieten de vrouwen weten dat in andere steden dergelijke comité's het ook zonder subsidie moeten doen en bovendien zou de aanvraag te laat zijn ingediend. In het verzoek aan de gemeenteraad om financiële ondersteuning schrijven de vrouwen, dat bij- standyrouwen in andere ge meenten wel degelijk subsidie krijgen. Comitélid Map van Brandwjj- k:„In Rotterdam krijgen ze 6000 gulden en in Alkmaar ruim 13000 gulden. En zo zijn er veel meer voorbeelden te schieten comué's van bijstand vrouwen als paddestoelen uit de grond Het ib gewoon hard nodig. Er vindt veel overleg plaats tussen die verschillende groepen. Daarvoor moet je wel eens naar andere steden en dat kost geld. Voor dergelijke din gen hebben we subsidie nodig Ook voor voorlichtingsmate riaal. Er zijn nog zoveel vrou wen in de bijstand die niet we ten dat er een belangenorgani satie is die voor hen opkomt Om geld voor een postzegel uit te sparen heb ik de brief met het verzoek om subsidie zelf maar op het stadhuis ge bracht." Schiedam In de nieuwe Gouden Gids voor Rotterdam en om streken wordt voor de Sehiedamse brandweer het verouderde alarmnummer vermeld. Het huis aan huis verspreide opzoek boek wordt op particulier initiatief doch met medewerking van de PTT uitgegeven, maar in plaats van het juiste telefoonnum mer 735544 wordt het reeds lang afgesloten nummer 254848 op gegeven. Een wakkere lezer van de Gouden Gids trof gisteren deze blunder aan en maakte daar onmiddellijk melding van.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1