Aanval van CDA schaadt samenwerking Ombuigen vóór verkiezingen' VLAARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHICOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT m Van Toledo: politietaak is dienstbaarheid ONS wijst tv-kijkers op verkiezings- uitzendingen Whisky- slag Bij RSV Conflict tussen ondernemings raden over Iteun Terlouw Militair ramt vier auto's boekhandelaar verzet zich tegen overval PvdA ontstemd over uitspraken Schriel Agenten tegen Jos van der Lugt: 'Ubent meneer Van der Graat Man aangereden door heftruck Ziekenomroepen in Vlaardingen en Schiedam gaan na 26 mei aan de slag Gé Brouwer (PvdA Geen ambities Nieuwe commissaris Vlaardingen neemt afscheid van Capelle WATERWX WOENSDAG 21 APRIL 1982 Rotterdam Er is een con flict ontstaan tussen de on dernemingsraad van Verol- ïne Bollek en de centrale on dernemingsraad (cor) van RSV over de voorwaarden, Rie minister Terlouw heeft jperbonden aan de steunope ratie aan het scheepsbouw- goncern. De cor heeft unaniem beslo- »n af te zien van een hogere jonus dan 5 procent bij eventuele winst. De or van frerolme Botlek vindt dat er gerst meer zekerheid over de toekomst van het bedrijf moet komen voordat aan Svelke voorwaarde dan ook (vordt voldaan. I Eventueel wil de or naar de techter stappen om zijn ge lijk te krijgen. Elk jaar krij gen de RSV-werknemers vijf .rocent extra uitgekeerd en iij winst maximaal acht pro- rent. Volgens woordvoerder Louis Couwenbergh van de or van Verolme Botlek (1400 werk nemers) is nog teveel ondui ïielijk wat er precies tussen Terlouw en RSV is afgespro ken en welke voorwaarden fean de steun van 300 miljoen gulden zijn verbonden. Cor-voorzitter W. van Schel- lebeek wil er echter voor Zorgen, dat van werknemers- kant alles wordt gedaan om de steunverlening zeker te pellen. „Anders staan zeven tienduizend mensen op Étraat." Bestuurder Ties Hagen van Be Industriebond FNV is niet gelukkig met de ruzie. Hij vindt overigens, dat het snel le besluit van de cor zijn on derhandelingspositie bij RSV verzwakt. Maassluis De politie van Maassluis heeft na een blik- emactie gisteravond laat m de /ërtowijk een dienstplichtig inilitair aangehouden, die even daarvoor in het Elzendal tegen vier auto's was aangereden. Even voor middernacht werd 'de buurt opgeschrikt door twee doffe dreunen. Een huis vrouw, die toevallig de vuil niszakken buiten ging zetten, tag het ongeluk gebeuren en slaakte van schrik een keihar- 'de gil. Andere buurtbewoners itvaren direct ter plaatse, maar [de dader was toen al verdwe nen. jEcrst ramde de. waarschijnlijk bnder invloed rijdende mili tair, een personenauto die ver moedelijk total-loss is, en stak .achteruit tegen een gele fVolkswagen die eveneens •werd beschadigd. Door de klap ,die de eerste wagen opliep ^werden ook nog eens twee an dere wagens, die achter de >ersonenauto stonden gepar- ceerd zwaar beschadigd. .De dader doofde direct zijn 'lichten en sloeg op de vlucht. ïNiet voor lang, want de direct 'gewaarschuwde politie kon ,hem snel inrekenen. De dader •is overgedragen aan de Ko ninklijke Marechaussee Vlaardingen Gehuld in le- ;gexjassen en grijze bivak mutsen hebben twee Vlaar- dingers gisterenmiddag een boekhandel/postagentschap J de Rozenlaan overvallen. Iet een speelgoedrevolver .dwongen de 17- en Overvallers de boekhande laar de kassa te openen. man verzette zich echter. ^De twee jeugdige overval lers sloegen hem toen op aijn hoofd en gingen er daar na zonder geld mee te ne- ijlings van door. ankzij de aanwijzingen wan verschillende getuigen i£On de politie de twee kna pen later op de middag aan houden. De 46-jarige boek handelaar hield er twee bui len aan over. Vlaardingen De PvdA heeft zich geërgerd aan het optreden van de CDA- fractievoorzitter Jo Schriel tijdens de raads vergadering over de nieu we verzorgingsflat. Vooral het verwijt van anti-con- fessionalisme aan hun adres is in het verkeerde keelgat geschoten. De ver standhouding tussen de twee coalitie-partners is hierdoor behoorlijk be koeld, wat verder samen werking na de verkiezin gen wel eens ernstig zou kunnen bemoeilijken. In een brief aan de chris- ten-democraten schrijft Hans Versluijs bijzonder ontstemd te zijn over „de wijze waarop uw fractie voorzitter meende ons als coalitiepartner samen met alle andere niet-confes- sionele fracties op één hoop te kunnen gooien". De frac tievoorzitter van de PvdA noemt het verder „een uit politiek oogpunt gezien on- begrijpelijke en ook onver standige aanval, die de sa menwerking tussen ons schaadt". Integriteit „Wanneer uit mijn woorden tijdens de raadsvergadering af te leiden zou zijn ge weest, dat ik de mensen in hun persoonlijke geloofso vertuiging heb aangetast, dan was dat niet de bedoe ling", reageert Jo Schriel, tegen wie de brief van de socialisten voornamelijk is gericht. „Ik heb hun inte griteit niet in twijfel willen trekken". Het zit zijn fractie, meldt Schriel, nog steeds erg hoog dat in het verleden de con sulent godsdienstige vor ming door de raad is wegge stemd. Dat heeft indirect ook een rol gespeeld tijdens de discussies over al dan niet een christelijk tehuis. „Op het gebied van onder wijs", geeft Versluijs toe, „zijn er voortdurend wrij vingen geweest. Zoiets irri teert. zeker net voor de ver kiezingen. Ik denk dat het wel degelijk consequenties voor de toekomst heeft. Het punt onderwijs zal in een volgende periode nog eens goed besproken moeten worden". Over het tweede verwijt de PvdA was niet in kennis gesteld van de motie die het CDA indiende, zoals de af spraak tussen de twee coali tiepartners luidt zegt Schriel verontschuldigend: „Dat is een misverstand. Op het laatste moment, vlak voor de raadsvergadering, heb ik die motie ontworpen om een uitspraak van de raad te krijgen over het verzorgingstehuis. Ik heb de PvdA niet willen passe ren, maar omdat het zo kort dag was, vergat ik hen te informeren. De verstand houding is altijd te goed ge weest om nu op het eind moeilijkheden te maken". Politie neemt Freepop- posters in beslag Schiedam Gisteravond, half elf. Op een tafeltje in wijkcentrum de Blauwe Brug staat een pot lijm. Daarnaast liggen enkele affiches die aangeven dat er op 1 mei een popfestival is: Freepop. Op twee meter afstand zitten opbouwwerker Jos van der Lugt en jongerenwerker Jaap van der Graaf aan de bar. In hun bijzijn nog enkele jongeren uit Groenoord. Geanimeerd sfeertje; veel wijkbewoners op de been. Dan stappen twee politiedienaren binnen. Ze beschuldigen Van der Graaf ervan die avond in Schiedam-Noord illegaal geplakt te hebben en ze nemen de affiches van. Van der Lugt in be slag. Zonder enige verdere discussie. De opbouwwerker neemt dat niet. springt in de auto, rijdt naar het politiebureau in de Lange Nieuwstraat om zijn affiches terug te vragen, maar in plaats van zijn rechtmatig eigendom krijgt Jos van der Lugt te horen: „U bent me neer Van der Graaf. We hebben u zelf vana vond nog 2ien plakken. U droeg een groene jas en een baard." Van der Lugt sputtert dat hij nooit geplakt kan hebben; dat hij een vergadering had en zo on geveer twintig getuigen heeft, onder wie drie Jos van der Lugt... baard... door Kor Kegel PvdA-wethouders, maar voor de politie blijft hij 'meneer Van der Graaf'. Hij heeft geplakt, zeggen de agenten, en hij zal er wel meer van horen. Zonder zijn posters keert Van der Lugt terug in de Blauwe Brug, waar de anderen zich nog verbazen over het politie-optreden. Nu heeft Jaap van der Graaf ook een baard, dat komt wel meer voor in het welzijnswerk. Maar geen groene jas. „Ik hèb ook helemaal niet geplakt'zei hij gisteravond. Wel heeft de jongerenwerker de ware plakkers „een lift" ge geven. „Maar hoe kan de politie dan zeggen dat ze mij hebben zien plakken?" Onder de plakkers bevindt zich een baard (de derde dus die in het geding is) met een groene jas. Van der Graaf heeft wel een verklaring voor de vraag hoe de politie aan de naam Van der Graaf komt: „Bij een bushalte waar we een affiche plakten, stond een oud mannetje, die heeft het kentekennummer genoteerd. Nou, dan weten ze 't bij de politie zó." De agent en zijn vrouwelijke collega, die in de Blauwe Brug lijmpot en posters in beslag na men, lieten weten dat de organisatie van het Freepop-festival de rekening wel gepresenteerd zal krijgen van de kosten, die de gemeente zal moeten maken voor het verwijderen van de af fiches, waarvan er zelfs eentje op de garage deur van het hoofdbureau van politie zit. En passant vroeg de agente nog, of de organisatie van Freepop wel een vergunning voor het fes tival op de Parallelweg heeft. „Oh, wel tien", riep Van der Lugt uit. „want zoveel heb je er in Schiedam wel nodig!" Ondertussen wil hij nog steeds zijn posters terug. Hoofdinspecteur Piet van den Hengel weet niet of dat gebeurt. Van ochtend wist hij nog nergens van, de inbeslag name stond, vreemd genoeg, niet in het dagrap port van de politie. Maar Van den Hengel vond het wel vreemd. „Dit is nou echt weer een Schiedams verhaal," zei hij. Jaap van der Graaf... ook baard... Schiedam Een 41-jarige Ha genaar is gistermiddag aange reden door een plotseling ach teruitrijdende vorkheftruc. De man moest met een gebroken been in het Schielandzieken- huis worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde in de Fokkerstraat, waar de Hage naar bij de firma Rola BV werkzaam is. Afscheid van Vlaardingse commissaris Een paar van de vele flessen drank die scheidend commissaris Ben van Tole do gistermid dag aangebo den kreeg. Sehiedam/Vlaardingen Mensen, die laat op de avond nog wel eens de diverse kanalen op het televisietoestel afzoeken, zullen zich verbaasd hebben over de testuitzending van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Gaat de gemeente nu óók al films uitzenden teneinde de piraten de loef af te steken? Dit blijkt niet het geval, De ONS wil de CAI-abonnees er de komende weken op attenderen dat er straks via de radio plaat selijk georiënteerde uitzendingen te beluisteren zijn. Dit alles in het kader van de op 2 juni te houden gemeenteraadsverkiezin gen. In de week van 26 mei tot 2 juni zullen er via het FM-kanaai speciale uitzendingen te ontvangen zijn. In Schiedam is dat een discussie tussen de diverse lijsttrekkers van de aan de verkiezin gen deelnemende politieke partijen. Dit wordt verzorgd door de Schiedamse Zieken Omroep (ZOS). Ook hun Vlaardingse colle ga's zijn voornemens met een dergelijk programma te komen. De Stichting Radio Boemerang had in Schiedam graag een der gelijke uitzending voor haar rekening genomen. Want minister Ed van Thijn (binnenlandse zaken) had immers de diverse ge meenten opgeroepen van dit experiment gebruik te maken. Het verzoek van Boemerang werd echter afgewezen. Testen De Openbare Nutsbedrijven Schiedam zijn momenteel al druk aan het testen. Sinds vrijdagavond is er steeds, na het nieuws voor slechthorenden, een vast beeld op Nederland 1 te bewonde ren. Dit is, volgens een woordvoerder van de ONS, om te bekij ken „cf de letters duidelijk te lezen zijn". Binnenkort zullen hier de tijdstippen en frequenties van de gemeentelijke radio-uitzen- dingen op kenbaar worden gemaakt. Op welke data, en hoe re gelmatig, dit zal zijn is echter nog niet bekend. De twee zieke nomroepen zijn druk doende een programma samen te stellen. De ONS interesseert dit ook eigenlijk niet zoveel. Zij zorgt er slechts voor dat de mensen straks weten op welke frequentie zij, desgewenst, hun radio kunnen afstemmen. Schiedam Het heeft er alle schijn van dat de Schiedamse gemeente raad pas eind mei de ombuigingsoperatie krijgt voorgeschoteld. Aanvankelijk was een datum aan het eind van de maand maart of be gin april aangehouden. Dit betekent dat de di verse politieke partijen vager dan ooit tevoren hun verkiezingscampag ne moeten voeren. Uit de hoek van de Schiedamse PvdA zijn reeds felle protesten ge komen. De vrees bestaat, dat de fracties beloften aan hun potentiële kie zers doen, die nooit waargemaakt kunnen worden. Mensen zouden op die manier hélemaal hun vertrouwen in de politiek verliezen. Fractievoorzitter Gé Brouwer: „Loze beloften worden er natuurlijk al tijd gemaakt. Maar je moet er de komende maand in de campagne wèl rekening mee hou den, dat er op zaken be zuinigd gaat worden. En je weet zelf al wel een beetje wat er nu wel en niet kan. Wij zijn echter van mening, dat deze fracties de ombuigingso peratie moeten afhande len. Het móet voor de verkiezingen." Hij rekent er zelf op dat de gemeenteraad eind mei zijn oordeel over de 'bezuinigingsronde' mag vellen. Eerst 2al er ech ter nog in de diverse commissies over gepraat moeten worden. Mocht ook die datum niet haal baar zijn, dan resteert de maand juni nog. Want in die maand komt de hui dige gemeenteraad voor het laatst bij elkaar. Schiedam Wat! Ik wethouder? Ik zou wel eens willen weten waar dat verhaal vandaan komt." De huidige fractievoorzitter van de PvdA, Gé Brouwer, ontkent met klem dat hij ambities zou hebben om het baantje van de wethouder Chris Zijdeveld over te ne men. „Ik heb gezegd dat ik in principe overal inzetbaar ben, maar zo'n baan am bieer ik echt niet Brouwer staat overigens op het standpunt dat het huidige wethoudersbestand uitge breid moet worden tot vijf wethouders. „Gezien het werk dat er de komende ja ren komt te liggen, zijn vijf wethouders gewoon nodig. De wethouders werken al te hard. Kijk naar Posthoorn. Maar je in breng neemt heus niet toe door veel uren te maken...." Schiedam Uit de opslag plaats van een transportbe drijf aan de Bettoweg zijn 134 dozen met whisky gesto len. In elke doos zaten twaalf flessen. Dit betekent in totaal 1608 flessen kwaliteits whisky. De winkelwaarde per fles is 35 gulden. Transportbedrijf ABC heeft inmiddels aangifte gedaan bij de Schiedamse politie. Vlaardingen Politiecom missaris Ben van Toledo kreeg gisteren bij zijn af scheid zoveel flessen drank cadeau, dat zijn collega's ver wachtten in hem binnenkort een heel bijzondere '26-er' zo heet iemand die een over treding begaat als hij teveel gedronken heeft in politie taal te kunnen aanhou den. De op 23 april 1922 in Steen- wijk geboren Van Toledo, die bijna twaalf jaar commissaris in Vlaardingen was. kreeg van de kersverse burgemeester Fred van Lier de versierselen opgespeld die horen bij de be noeming tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Van Toledo, die al in J940 in dienst trad bij de Arnhemse politie, was in zijn Vlaardingse tijd voorzitter van de Provin ciale Commissie voor de Mo biele Eenheden van Zuid-Hol land en Zeeland, Een taak waar hij altijd een beetje af stand van genomen heeft, want „ik ben geen militair. Maar ik was daar nu eenmaal voor gekozen." De taak van de politie is volgens hem dienst baarheid aan de samenleving. Nooit gedragen Van Lier kreeg ook iets terug van de scheidende commissa ris: hel teken van waardigheid dat bij zijn ambt hoort, een zil veren ereteken aan een oranje lint. Van Toledo heeft het nooit hoeven dragen. „Ik ben zo groot, dat ze mij toch wel herkenden." Hij wenste zijn opvolger Ton Spel uit Capelle veel succes in zijn nieuwe be trekking. Een lange rij sprekers, voorna melijk collega's, zwaaide Van Toledo lof toe voor wat hij de afgelojsen twaalf jaar voor de Vlaardingse politie heeft bete kent. Hij heeft de politie moe ten leiden in een tijd van grote maatschappelijke veranderin gen. Van Lier zei, dat het mis schien niet zo vreemd is, dat met het vertrek van de com missaris ook anderen bij het Vlaardingse korps aan opstap pen denken. Hoofdinspecteur Maarten Keizerwaard is daar de eerste van, hij vertrekt bin nenkort naar Hellevoetsluis om daar korpschef te worden. Capelle aan den IJssel Commissaris van politie in Capelle. A. Spel, neemt vanmiddag afscheid. Dat gebeurt tijdens een recep tie in het politiebureau aan de Slotlaan. Spel ver trekt als korpschef naar Vlaardingen. Sinds 1 juli 1978 is hij com missaris yan politie. Hij volgde zijn opleiding aan het rijksinstituut tot oplei ding hogere politieambte naren in Hilversum en werd in 1965 benoemd tot adjunct-inspecteur bij de Rotterdamse gemeentepo litie. Sinds 1976 is Spel korpschef in Capelle. Over zijn opvolging is nog niets bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1