Plannen voor 635 huizen in Holy- oord Extra gaswinst niet voor de bevolking ter meuten natuurlijk T ekorten Maassluis lopen uit de hand MMr Broekpolderbos lijkt bijna gered Bewoners zijn onduidelijkheid over Tankercleaning zat VIAARDINGS DAGBIAI SCH1EDASSCHE CQIfliANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT ter meuleri natuurlijk Flink bezuinigen is hard nodig 7Haalalle verkeersborden dan maar weg7 ««gt -I Zwangere zwaan Woningbouw in Vlaardingen voor op schema B en W van Maasland: Motie van wan trouwen tegen Trechter leider Te Loo zit forum voor Weer naar Raad van State Affiches nog bij politie VVV vindt steun voor plan langer open te blijven Bloembak en hek geramd Werknemers Wilton waarschuwen tegen civiele procedure DONDERDAG 22 APRIL 1982 Maassluis Ook de Eerste Stad aan de Waterweg, zoals Maassluis zich graag noemt, ontkomt niet aan forse en hier en daar pijnlijke ingrepen in de gemeentelijke uitgaven. Dat blijkt uiteen bezuinigings- en ombuigings- nota. die de afdeling financiën in op dracht van het college van B en W heeft opgesteld en die vanavond in de raadscommissie voor financien wordt behandeld. Uit de nota komt naar voren, dat Maassluis op de be groting voor dit jaar alsnog rekening moet houden met een tekort van ruim zeven ton, een tekort dat in de komende jaren zelfs op zal lopen tot 1,6 miljoen gulden, volgens de ra ming over 1984. Bij het becijferen Vlaardingen „Naar verkeersborden kijkt toch niemand." Die boude uit spraak deed wethouder Bas Goudriaan gisteravond bij het wijkoverleg in Vlaardinger-Ambacht. Een bewoner van de FaniusrScholtenstraat vroeg of daar één-rich ting verkeer kon worden ingesteld. De smalle straat, met vaak aan beide zijden geparkeerde auto's is, klaagde hij, onoverzichtelijk en ge vaarlijk. Maar dat kon niet, zei Gou driaan. De vrager veronderstelde, dat dat toch een simpele kwestie was van een rood bord met eer» liggende witte Istreep. Nee dus, want naar die borden «kijkt toch niemand. Wat de vragen- 'steller tot de voor de hand liggende ^conclusie bracht, dat je dan net zo goed ialle verkeersborden kunt weghalen. hiervan is nog geen rekening gehou den met de te verwachten verlaging van de inkomsten van de gemeente uit het gemeentefonds en besparin gen op velschillende rijksbijdragen. De uiteindelijke tekorten zullen dus zelfs nog hoger uitvallen. Voldoende In november vorig jaar al is, bij het vaststellen van de begroting voor 1982, gesignaleerd dat de financiële toestand dermate ernstig is, dat behoorlijk om gebogen en bezuinigd moet worden. De afdeling financien van de gemeen te heeft nu een lijst van posten op de begroting opgesteld, waarop mogelijk bezuinigd kan worden. Een aantal van die bezuinigingen kan al meteen wor den doorgevoerd en levert dan een be drag van ruim 770.000 gulden op; vol doende om het begrotingstekort over 1982 weg te werken. Om ook de ko mende jaren met een sluitende begro ting te kunnen komen moet er echter nog veel meer weggesneden worden. Posten Enkele posten waarop nog dit jaar be zuinigd kan worden zijn de represen tatiekosten van de gemeente, het on derhoud aan waarschuwingsborden en wegwijzers, de school tand ver zorging en de uitkering aan het gemeentelijke zwembad, en de ijsbestnjding en het sneeuwruimen van de Maassluise we gen, waarvan het voorstel luidt voor taan alleen nog de doorgaande wegen aan te pakken. Een belangrijk bedrag kan worden be spaard op de kosten van gemeentewer ken voor havens, vaarten, kademuren, sluizen en andere waterwerken. Ook de algemeen muzikale vorming van leerlingen in het basisonderwijs en de regionale muziekschool zouden met aanzienlijk minder geld toe moeten. Zie ook pagina 16 Er zijn hier en daar al jonge eendjes ge- I zien, maar iêtijke jonge eendjes? Dit I Vlaardingse zwanebeest doet er kramp achtig zijn best op, de nekspieren bunde- lend alsof het leven via de lange hals van- j uit de hemel naar het nest moet worden getrokken. Moeder Zwaan heeft haar plaatsje rustiek gekozen, in de momenteel nog weelderige flora van Holy-Noord. Viaardingen De woningbouw in Vlaardingen gaat zo snel, dat er wel heel vreemde dingen moeten gebeu ren, wil de gemeente de vierduizend woningen voor 1986 de voorwaarde van Rijnmond om de Broekpol der onbebouwd te latenniet halen. Het nieuwste bouwplan be helst 635 huizen in Holy- Noord, tussen de PTT-cen- trale en schoolgebouw het Anker aan de Albert Schweitzersingel. „Als de voortekenen niet bedriegen", zei .wethouder Bas Gou driaan, „kan de eerste paal in oktober de grond in." Daarmee is het contingent woningen dat Vlaardingen mag bouwen voor dit jaar al op- Maar daarmee zijn ook al meer dan drieduizend van de vierduizend huizen gebouwd, die nodig zijn om het Broek polderbos te readen. En dat is een wens van alle politieke partijen. Goudriaan wil in juni een extra contingent woningen van het ministerie lospeuteren. Die kans zou be staan, omdat andere gemeen ten minder huizen bouwen dan ze toegewezen kregen. Van de 635 nieuw te bouwen huizen in de bocht van de Utrechtlaan is zeventig pro cent kleine eenheden voor één- en tweepersoons huishou dens. Want daar is een schreeuwend tekort aan. Mocht er in de toekomst toch meer behoefte komen aan gro tere huizen, dan is een deel ge- makkelijk zo te veranderen, dat er van twee huizen één ge maakt wordt. De gezinswonin gen gaan bijna vijfhonderd gulden kosten, Goudriaan hoopt dat het daar net onder kan blijven. Jaren twintig De wethouder: „We zijn terug gegaan naar de goedkope en sobere bouw van, zeg maar, de jaren twintig. We zijn tot de ontdekking gekomen dat die toch zo slecht niet was." Het kenmerk van die jaren -twin - tigbouw is aaneengesloten rijen huizen. De huizen zijn zo gepland, dat het overgrote deel optimaal profiteert van de zonnewarmte. De ambtenaren zijn nog aan het studeren op een energiebesparende manier van verwarmen van de hui zen. Maar om dat rendabel te maken moeten er op dat sy steem meer dan 635 huizen aangesloten worden. De ge meente wil bij die energiebe sparende verwarming alle nieuwbouwprojecten in Holy- Noord betrekken. De distribu tie van de warmte zou dan in handen moeten zijn van het woningbedrijf. Veilig In het nieuwe plan is veel aandacht besteed aan de vei ligheid van fietsers en voet gangers. In die verbindingen zitten geen grote, gevaarlijke kruisingen. Kinderen die naar schoolgebouw het Anker moe ten hoeven niet over verkeer saders. Geparkeerde auto's worden netjes ..weggestof- feerd", zoals Goudriaan dat noemt, door bomen. Maasland Burgemeester en wethouders van Maasland zijn niet bereid het geld, dat de bevolking teveel heeft betaald aan gas, terug te betalen. Het CDA had daarop aangedrongen, maar volgens het colle ge is daarvoor geen enkele juridische basis aanwezig. De ex tra gaswinst is ontstaan door meetverschillen bij het H Gasbedrijf en bedraagt voor Maasland 750.000 gulden. Wel toont het college zich in principe bereid om de raad voor te stallen een gedeelte van het geld te besteden voor een com poster ingsbedrijf. De tuinders zijn met negentig pro cent uiteindelijk de grootste afnemers. Hei Maaslandse col lege wil hieraan overigens al leen meewerken, als de andere Westlandse gemeenten daartoe op evenredig?» wijze besluiten. De VVD is het met het stand punt van het CDA eens. „In principe moet het geld worden terugbetaald aan alle gebrui kers', aldus fractievoorzitster Groosman. Zij drong aan op een uitvoerige rapportage over de mogelijkheden van terug betaling. Eventueel heeft de VVD een voorkeur om dit ge meenschapsgeld te besteden voor de infrastructuur, in welk kader enkele maanden geleden een suggestie voor ka beltelevisie is gelanceerd. CD A-fractie voorzitter Van Geest bleef bij het standpunt dat de over de jaren 1976, 1977 »n 1978 ontstane gasoverwinst door de afnemers is veroor zaakt. „We kunnen hierover nog wel drie jaar doorpraten, maar de klein- en grootver bruikers zijn wèl benadeeld. Hoe dat juridisch zit zal me een zorg zijn". Nu vijf gulden voordeliger... Kunststof isoleerkan die dran ken lang op temperatuur houdt in beige/bruin^. Normaal ia,95 nuvpor Schiedam Al enkele opgestapte medewerkers van het werkioosneid- sproject Trechter hebben verklaard, dat een motie van wantrouwen is in gediend tegen coordinator Hans Ver linde. Het project, dat volgens de ex- medewerkers jarenlang met de man tel der liefde is bedekt, en dat een politiek troetelkindje van wethouder Posthoorn was, verkeert in een im passe nu er steeds minder bezoekers komen. Bovendien wordt de oor spronkelijke doelgroep: werklozen, nauwelijks meer bereikt. „Het heeft handenvol geld gekost en wat is er nu in feite mee gedaan?", vinden de medewerkers, die uit vol le borst beamen dat zij „gewoon ge vlucht" zijn uit de narigheid. Vol gens hen konden de informatie win kel op de Broersvest en het ontmoe tingscentrum aan de Overschiese- straat nog zo lang stand houden, door een ruime subsidiëring, die ge baseerd was op aantallen bezoekers. Maar volgens de medewerkers heeft Verlinde die aantallen behoorlijk op geschroefd. Verlinde zelf wilde eer der op soortgelijke berichten al geen commentaar geven. Schiedam Burgemeester John te Loo is bereid gevon den het politiek forum, dat gehouden worclt in het kader van de gemeenteraadsver kiezingen, voor te zitten. Het politiek forum is georga niseerd door de Schiedamse Ziekenomroep en die heeft daarbij de hulp van de WV/Schiedamse Gemeen schap ingeroepen. De discus sie zal in de week van 26 mei tot 2 juni, op een nog niet exact bekend tijdstip, recht streeks over de radio te be- sluisteren zijn. Schoonmaakbedrijf Tankercleaning in Schiedam-Zuid. De ministeries zetten zich, volgens de bewonersvereniging, niet in voor verhuizing van het bedrijf, omdat er een grote subsidie mee gemoeid is. Schiedam De wijkorganïsa- tie SSSN heeft de in beslag ge nomen affiches voor het Free- pop-festival nog niet terugge kregen van de politie. Op bouwwerker Jos van der Lugt zei vanochtend om kwart voor elf, dai hij al diverse malen beeft geprobeerd telefonisch contact op te nemen met com missaris van politie C. van der Haagen, maar dat het nog niet gelukt was. Van der Lugt vindt het een principiële kwestie; het aantal affiches doet er niet eens zo veel toe. Ook andere organisa toren van het op 1 mei aan de Parallelweg te houden popfes tival vinden het vreemd, dat de politie willekeurige affiches in beslag heeft genomen, om dat de posters bewijsmateriaal zouden vormen in de zoge naamde piakaffaire-Schiedam- Noord. Schiedam Het stichtingsbe stuur van de Schiedamse Ge meenschap ondersteunt het verzoek van de VVV ook op de koopavond en de zaterdag open te mogen zijn. Een derge lijk verzoek zal nu door de SG bij het college van burgemees ter en wethouders worden ge deponeerd. Grootste probleem hierbij zijn nog de financiën Wil de VVV langer open zijn. dan moet hier een uitbreiding van het personeelsbestand tegenover staan. Daarnaast zullen de hui dige werknemers extra uitbe taald moeten worden voor de onregelmatige diensten. De VVV rekent voor, dat hiermee een bedrag van ongeveer 25.000 gulden gemoeid zal zijn Vlaardingen Op de Mark graaflaan in Vlaardingen heeft een auto gisterennacht een bloembak en een hekwerk ge ramd. Dc 23-jortge bestuurder had teveel glaasjes op. Hij reed na het ongeluk door. De politie kon hem echter thuis aanhouden. De wagen moest de politie wegslepen omdat, zo hield de Vlaardinger vol, hij zijn autosleuteltjes niet kon vinden. Schiedam Werknemers van Wilton-Ftjenoord hebben di recteur Bob Sluys gisteren verzocht om de civiele proce dure, die het bedrijf na de re cente stakingen heeft aange spannen tegen de industrie bond-FNV stop te zetten. Vol gens woordvoerders van het personeel worden de Wilton- werknemers hoogst geïrriteerd door het directie-optreden, wat de arbeidsverhoudingen be paald niet verbetert. „We heb ben directeur Sluys gezegd, stop nou eens, wat wil je er nu mee bereiken? Maar hij houdt 2ijn poot stijf," aldus de woord voerders. De WF-direeteur heeft hen gezegd dat als RSV, waarvan Wilton deel uit maakt. zich van zijn voortbe staan kan verzekeren met geld van de vakbond, het concern dat dan niet zal laten. Het gaat om vier nuijoen gulden. RSV heeft dat ais schadevergoeding geeist van de FNV. die ais gangmaker wordt gezien ach ter de stakingsacties waartoe de rechter verboden had. ADVERTENTIE Schiedam De Bewonersvereniging Schie dam-Zuid gaat opnieuw proberen het om streden bedrijf Tankercleaning op korte ter mijn uit de woonwijk weg te krijgen. Diverse gesprekken met instanties hebben niets op geleverd en ook de drie ministeries, die be trokken zijn bij een mogelijke verhuizing van het schoonmaakbedrijf, laten niets van zich horen. Op 6 mei behandelt Raad van State het ver zoek van de bewonersvereniging om geen hinderwetvergunning meer aan Tankerclea ning te verstrekken. Dit, omdat een bedrijf waar met gevaarlijke stoffen wordt gewerkt en dat bovendien stank- en geluidoverlast zou veroorzaken niet in een woonwijk geves tigd mag zijn. De Stichting Studie Tankercleaning {met daar in vertegenwoordigers van Tankercleaning, Verolme en het Rotterdams Havenbedrijf) kwam acht maanden geleden met een lijvig rapport waarin voor verhuizing van het schoonmaakbedrijf naar de Botlek werd gepleit. De BVSZ is echter met zo content met net rap port Dit resulteerde vorige week in een ge sprek met de stichting, waarbij de grieven van de bewoners nogmaals naar voren werden ge bracht. Met name het kostenaspect van de ver huizing is hen te vaag. Hel rijk zou vier miljoen gulden in het exploitatietekort bij moeten pas sen. Een woordvoerder van de BVSZ zegt te begrij pen waarom er acht maanden na het verschij nen van het rapport nog niets van de overheid is vernomen: „De ministeries moeten erg met het rapport in de maag zitten. Er zal namelijk flink gesubsidieerd moeten worden. Bovendien schept het de nodige precedenten. Er zijn nog wel meer bedrijven, die op zo'n manier goed koop willen verhuizen en uitbreiden." De bewonersvereniging hoopt er nu maar op, dat de ministeries zich na 6 mei geen zorgen meer hoeven te maken. Wanneer Raad van State instemt met het schorsingsverzoek van de BVSZ zal Tankercleaning officieel moeten slui ten, omdat er geen hinderwetvergunning is. Veel zegt dit echter niet. Bij Kroonbesluit stond in 1978 al vast dat het bedrijf dicht moest. Tennlsrokje. Modieus model met twee plooien 100% polyester kwa liteit Nederlands fabrikaat in wit of marine 54 t/m 46 van 49,75 voor Zweetbanden Voor hoofd en pols Van ka toen badstof Handig op de baan in wit en marine Van 8,95 voor Lederen tennisschoen. Uitstekende tennisschoen voor de helfr van de prijs Rubber tenmszool In wit Ma ten 41 t/m 45 Van 59.- voor

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1