Met een stofkam door de begroting Ruurd van der Veer voorzitter PvdA Giftig slib Wilton: Schiedam in de pen Bouwspeelplaats bang voor inkrimping VUARDINGS DAGBLAD SCHIHIAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Afgewezen kunstenaars zien af van anti-Salon Yj De Walviseh draait niet. op Nationale Molendag Nieuwe PvdA-voorzitter zegt bewijzen te hebben Maassluis bezuinigt op kerstboom en vlag Nieuw geld in museum Job Gorree: 'Zwaard van Damocles' Piet Bosman: 'Ik weet van niks' AVR: enkele miljoenen winst Fietsendief aangehouden VRIJDAG 23 APRIL 1982 Mankement niet voor 8 mei verholpen Schiedam Waren tij dens de televisieuitzen ding van 'Van Gewest tot Gewest' alle vier de Schiedamse molens nog in volle bedrijvigheid te zien; uitgerekend nu de Nationale Molendag na dert zijn de mensen van molen De Walviseh ge confronteerd met een mankement aan het bo- venwiel. Die molen zal op zater dag 8 mei zeker niet draaien. De andere drie molens (De Noord, De Vrijheid en De Drie Koornbloemen) wèl, als er die dag voldoende wind staat tenminste. Evenals vorig jaar ont breekt ook dit keer de broodbak-wedstrijd niet op het programma. Het gaat hierbij om brood, dat thuis is gebakken, maar gemaakt is van meel van molen De Vrijheid. Daarnaast kunnen de molens bezichtigd wor den en draait er in het proeflokaal van De Noord een film. Reinier Scheeres, Schie dams wethouder en voorzitter van de Stich ting De Schiedamse Molens, fungeert zater dag 8 mei als gids. On der zijn leiding wordt 'de historische molen- wandeling' gedaan. De tocht voert ook langs de plekken waar vroeger molens stonden. Ruurd van der Veer: „Grove aantasting van persoonlijke sexuele leven..." Schiedam Ruurd van der Veer (54), gisteravond bij acclamatie gekozen als nieuwe voorzitter van de PvdA-Sehie- dam, is niet de eerste de beste. Lid van de PvdA geworden kort na de oorlog, heeft hij sindsdien talrijke functies bin nen het partij-apparaat bekleed. Hij was onder meer gemeenteraadslid en fractievoorzitter en stapte in juli 1980 nogal abrupt op als lid van de PvdA, omdat er volgens hem ondermijnende krachten werkzaam waren die zijn ei gen functioneren bemoeilijkten en die, aldus Van der Veer in zijn afscheids brief, uit waren op persoonlijk gewin. Van der Veer kon dat volgens eigen zeggen niet rijmen met zijn socialis- tisch-marxistische principes. Een jaar later zei hij van zijn vertrek uit de PvdA „een beetje spijt" te hebben. Hij werd weer lid en werd door een grote groep mensen enthousiast binnenge haald. Ondanks de grote bekendheid, die Van der Veer zich in Schiedam als huisarts verworven heeft (ook is hij di recteur van een particuliere abortuskli niek in Den Haag), kon het vorige af delingsbestuur er niet toe komen om hem verkiesbaar te zetten voor de vol gende fractie. Zijn vertrek in '80 had daar alles mee te maken. Hij belandde na een interne stemmenslag in de afde ling toch nog op een achttiende plaats (een van de eerste opvolgersplaatsen voor de nieuwe PvdA-fractie) en bleef gisteravond over als enig kandidaat voor het voorzitterschap van de Schie damse PvdA-afdeling. Gérard Smits: „Ik zou een stomme ambte naar zijn, als ik daar als directeur niets van wist..." GSD-ambtenaren van gluren beschuldigd Schiedam „Ik heb persoonlijk de bewijzen in han den, dat ambtenaren van de sociale dienst op dit mo ment kijken wie bij wie in bed ligt, om te zien of die uitkering misschien niet kan verminderen." Hij was gisteravond nog geen twintig minuten voorzit ter, of Ruurd van der Veer trakteerde de PvdA-Schie- dam op de volgens hem schokkende feiten, dat sommi ge gemeenteambtenaren „als een sociale recherche op treden". Uitkeringstrekkers worden, aldus de nieuwe PvdA-lei- der, de dupe van een 'voor oorlogse stem pel mentaliteit' waarbij zij „hun gat niet kunnen roeren", of ze lopen al kans hun uitkeri ng te ver liezen. „Deze duidelijke bemoeizucht mei het persoonlijke sexuele leven moet absoluut niet kun nen", aldus Van der Veer in een toelichting na afloop van de vergadering. „Als die amb tenaren nou maar eens ge woon hun werk zouden doen, dan hadden ze die uitbreiding bij de sociale dienst misschien niet eens nodig." Hiermee wil Van der Veer niet beweren, dat de uitbrei ding met viereneenhalve amb tenaar bij de GSD, waartoe de gemeenteraad maandag be sloot, te veel van het goede is geweest. Maar verdere uitbrei ding is wat de nieuwe PvdA- voorzitter betreft ondenkbaar, als „deze grove aantasting van het privéleven" tot de werk zaamheden behoort. Van der Veer zal een en ander doorspelen aan partijgenoot Hans Konings, die gevraagd Maassluis De Maassluise fracties hebben voor het grootste gedeelte met de bezuinigings- en ombuigingsnota, zoals die door het college van B en W is opgesteld, kunnen instem men. Tijdens de gisteravond gehouden commissievergadering van Financiën, waarvoor alle raadsleden waren uitgenodigd, heerste voornamelijk een stemming van: „Je moet toch er gens beginnen". Alleen het PPR-lid Van der Griend had eni ge moeite met de bezuiniging van vijf procent op de subsidies voor het merendeel van de sociaal-culturele instellingen. Het is voor het eerst, dat de gemeente Maassluis een gat in de begroting heeft. Nog dit jaar moet er bijna 750.000 gulden worden bezuinigd. Zonder ingrijpen loopt het tekort binnen twee jaar op tot ruim anderhalf miljoen. Om die reden werd er een bezuinigings- en ombuigings nota opgesteld, die direct 770.000 gulden zou kunnen opleveren. Daarnaast zijn er nog posten aangegeven, waarop in de toekomst zou kunnen worden gekort. „We hebben alle pasten beke ken zonder een speciaal ge richt beleid", zei chef afdeling financiën Vork in zijn toelich- lllllllllllil[Iltd1II[(ITIIIiriülllfl III lllflilllll[lltllIIIIIllIIIIJII III 11IIIIIII III J If II III I El III!II111Jlll IJlJ|]l Schiedam De 174 kunste naars uit het Rijnmondge bied en omgeving, die zijn afgewezen voor deelname aan de Salon van de Maasste den, hebben voor zover nu bekend is geen plannen om een alternatieve Salon-expo sitie in te richten. Het unieke initiatief, dat de overleden Schiedamse kunstenaar Hein de Koster vele jaren geleden nam, zal anno 1982 niet na gevolgd worden. Museumdi recteur Hans Paalman vindt dat ergens wel een beetje jammer, want die tegen-Sa lons waren vroeger wel aar dig, vindt hij. De Salon van de Maassteden gaat morgenmiddag om drie uur open. Op deze regionale tentoonstelling zijn in totaal 112 werken van 77 kunste naars tentoongesteld. Maar 370 werken van 174 kunste naars werden door de jury beneden de maat gevonden en zullen nu niet te zien zijn. Dat maakt dat deze Salon kleiner is dan de bekende Salons van de jaren zestig. De tentoonstelling beperkt zich tot de linkervleugel van het stedelijk museum op de Hoogstraat. Hein de Koster organiseerde in 1967, toen ook vele kun stenaars uit het Rijnmondge bied afgewezen waren, in het toenmalige zalencomplex Musis Sacrum op de Lange Haven de Exposition des Nezs Froids: de Salon van de Kouwe Neuzen, zo genoemd omdat veel kunstenaars bij de officiële Salon in de kou moesten blijven staan. Deze anti-Salon was door zijn spontane karakter haast nog aardiger dan die in het mu seum. iiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiKiiriuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiimitiiiiiiiiiiiit ting. „Er is niet naar een be paald bedrag toegewerkt. Dat kwam pas naar voren, toen we gingen optellen. We hebben er gewoon uitgehaald wat er uit te halen is. Deze bezuiniging moet structureel gaan door werken in de begrotingen voor de komende jaren". Stofkam Raadsleden in de commissie van financiën spraken van „een stofkam door de begro ting heenhalen" (Van der Griend) en Evers van de VVD zag het meer als „de opgebla zenheid, de lucht uit de begro ting pompen". Niemand vond het echte bezuinigingen. CDA'er Pons: „Het is meer een nauwkeurige raming van de kosten. Het is een feitdat in het verleden vaak ie hoog begroot is. dat er een over schot was. Wat we nu doen is het terugbrengen van de uit gaven naar de juiste propor- ties". Dat het college van Maassluis ernst maakt met de bezuini gingen, blijkt wel uit het kor ten op zelfs de kleinste uitga ven. De bevolking zal bijvoor beeld straks met Kerstmis dan ook nog maar één kerstboom in de gemeente zien staan (een besparing van 10.650 gulden) en de bloembakken zullen een versobering ondergaan door het planten van heesters, wat 33.000 gulden scheelt. Ook zal de nationale driekleur minder vaak worden buitengehangen (besparing van 1.500 gulden). Verbazing Alleen Volkshuisvesting hoeft tot nu toe met in te leveren. Dat wekte de verbazing van zowel D'66 als de PPR. Van der Griend van de partij radi calen reageerde enigszins zuur: „Ze roken op kosten van de gemeente en ze zitten tot laat in de nacht bier te drinken. Ze moeten maar eens weten, dat dat nu ook niet meer kan...". zal worden hierover te rappor teren in de raadscommissie voor sociale zaken. „Als ik zie hoe wij op het mo ment behandeld worden!", zei Van der Veer in zijn 'maiden speech' als opvolger van Hans Bakker, waarna hij met de GSD-praktijken kwam opdra ven. Later legde hij uit: „Ik weet dat dit vaker gebeurt, die aanwijzingen heb ik. Ik heb er vier jaar geleden al voor ge waarschuwd en de directeur van de sociale dienst heeft mij toen verzekerd, dat de contro le op uitkeringstrekkers zich door Kor Kegel zou beperken tot een admini stratieve. Nu geloof ik, dat Smits een loyaal directeur is, die exact uitvoert wat politiek besloten wordt. Daarom is mijn indruk, dat het hier een persoonlijk initiatief van enke len van zijn ondergeschikten betreft, waar de directeur wel licht niet eens weet van heeft." Directeur Gérard Smits van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) noemde dat vanochtend „de grootst mogelijke onzin". Smits: „Ik vind het onzin, als je als burger dót weet, dat je daarmee dan in een vergade ring van een partij moet ko men. Dan zou je toch de wet houder op de hoogte kunnen stellen, denk ik. Ik vind dit een erg kwalijke zaak." „Het is algemeen bekend dat wij geen sociaal rechercheur in dienst hebben", aldus Smits, „en dat kan ook helemaal niet. Kijk, uiteraard plegen wij on derzoek. Als mensen na sa menwoning op zichzelf gaan wonen en bijstand vragen, krijgen ze dat, en zodra ze op nieuw gaan samenwonen, beeindigen wij de uitkering. Maar zulk onderzoek ik be nadruk dat doen wij zo open mogelijk naar de dienten toe. Als gesuggereerd wordt, dat in de avonduren gekeken wordt wie er ergens in bed ligt, dan is dat echt onzin." Smits zegt „uitermate be nieuwd" te zijn naar de per soonlijke bewijzen, die Van der Veer zegt te hebben. Gebeurt niet Op de vraag, of hij uitsluit dat enkelen van zijn onderge schikten toch op eigen houtje zulk avondonderzoek plegen, antwoordt Smits: „Dan ben ik verantwoordelijk, niet mijn ambtenaren. Daar ga ik mij niet achter verschuilen, Maar het gebeurt niet. Ik zou als di recteur wel een erg slechte ambtenaar zijn, als ik van die praktijken niet op de hoogte was. Ik zie het verband niet met mijn loyaliteit: als het zou gebeuren, zou ik namelijk een stomme ambtenaar zijn, geen goede," Schiedam Wie anders dan financieel wethouder Reinier Scheeres zou op 4 mei de tentoonstelling kunnen ope nen van 's rijksmunten? Scheeres verricht de ope ningshandeling op deze dins dagmiddag om vijf uur in het museum op de Hoogstraat. 'Het nieuwe geld van Neder- land', zoals de tentoonstelling heet, bevat ontwerpen van nieuwe munten. Schiedam Het bericht, dat Wilton-Fije- noord giftig slib uit de Wiltonhaven op ei gen terrein wil dumpen, heeft burgemees ter en wethouders van Schiedam ertoe doen besluiten een brief te schrijven aan de provincie, met het dringende verzoek de 'stadsbelangen' ten aanzien van volksge zondheid goed in de gaten te houden. Toch kan het college van B en W moeilijk verontrust ge noemd worden. Formeel zou er niet eens sprake zijn van een echt collegebesluit. zo valt op te maken uit voor zichtige nuanceringen van PvdA-wethouder Reinier Scheeres (economie). Ook zijn collega en partijgenoot Chris Zijdeveld (milieu) be vestigt niet in die woorden dat het ais agendapunt op de vergadering van B en W heeft gestaan, maar zegt slechts: „We hebben het er met elkaar over gehad." Zijdeveld het gisteravond des gevraagd wel weten, dat een initiatief is genomen om de provincie op eventuele geva ren voor de volksgezondheid te wijzen. Hij zei dat men op het stadskantoor niet heeft zit ten wachten, totdat de provin cie zelf misschien eens om een advies zou komen vragen. Wel benadrukt Zijdeveld, dat de provincie de aangewezen in stantie is om de milieu-aspec ten van de verontreinigde ha ven bagger te bezien. pT'-f} ïS f A De Bouwspeelplaats, waar volgens Job Gorree een halve arbeidsplaats op de tocht staat. Vlaardingen „Het zwaard van Damocles hangt boven ons hoofd, en we verwachten dat het nog dit jaar valt." De gemeente wil al heel lang een halve kracht wegnemen bij de Bouwspeelplaats, het buitenbeentje onder de club- en buurthuizen, en Job Gorree verwacht dat dat nog dit jaar gaat gebeuren. Volgens Gorree, de enige be roepskracht van de bouw speelplaats die daar veertig uur f>er week werkt, moet er een vaste figuur aanwezig zijn. „Iemand die de kinderen elke keer zien als 2e na schooltijd binnenwandelen." Maar de gemeente 2ou twintig uur van 2ijn baan af willen knabbelen. Gorree heeft ai twee keer een brief geschre ven, omdat hij er een halve beroepskracht bij wil hebben, „Maar daar is niet op gerea geerd." De bouwspeelplaats is ondergebracht bij de Heipaal, die daarmee drie mensen in loondienst heeft. Dat is er één meer dan de andere instellin gen in Vlaardingen. Niets over bekend Piet Bosman, ambtenaar jeugdzaken van de gemeente. doen, want hij wil zijn visie te genover die .van de gemeente kunnen zetten. Te veel werk Volgens Gorree is een halve extra kracht nodig, omdat er zegt niets te weten over plan nen tot inkrimping. „Nee, daar is nog niets over bekend. Er wordt nu een onderzoek ge daan naar de toekomst, naar het functioneren van de Bouwspeelplaats, maar daar is verder nog niets over bekend. Als er iets zou gebeuren zou dat in verband staan met alle bezuinigingen in Vlaardingen. Maar tot nu toe weet ik alleen, dat ze er een halve kracht bij willen hebben." Bosman gaat een nota maken over de Bouwspeelplaats. Gor ree gaat overigens hetzelfde nu teveel werk op vrijwilligers neerkomt Gorree: „Het is na tuurlijk heel aardig dat die mensen willen helpen, maar als ik ziek ben of met vakantie komt het werk helemaal op hun neer. Dat is niet correct." Aan een vaste figuur hecht Gorree heel sterk. „De kinde ren zien je toch als een soort 'baas' van de Bouwspeel plaats." Maar op meer mensen hoeft de Bouwspeelplaats niet te re kenen. „We hoeven er geen doekjes om te winden. De ge meente zit te loeren, kun je wel zeggen, of mijn arbeids plaats ingekrompen kan wor den", zegt Gorree. Volgens hem zou dat het einde van de Bouwspeelplaats in de huidige vorm zijn. „Dan kunnen we geen experimenten meer doen." Op de vlakte Scheeres hield zich aanmerke lijk meer op de vlakte. Toen het Rotterdams Nieuwsblad hem confronteerde met de slibplannen van de Wilton-di rectie, beperkte hij zich tot de opmerking dat de gemeente Schiedam niet de instantie is om daar een oordeel over uit te spreken. Op een verdere vraag, of B en W dan niet een gevoelen omtrent de bagger- slorl kenbaar kan maken, ant woordde Scheeres in termen van 'tja, misschien wel' en 'ach, dat zou kunnen'. RN: „Vind je het zelf nodig om dat te doen?" Scheeres: „Ach, nodig... Je kunt je afvragen of het zin heeft. Je hebt toch niets te vertellen." RN: „Heb je niets te verteL- len?" Scheeres: „De gemeente heeft in die dingen niets te vertel len." Niettemin is er, aldus Zijde veld, toch een brief naar de provincie gestuurd. Grondwater De drijfveer is, dat hei dum pen van vies slib uit de Wil- tonhaven zich wel beperkt tot het golfterrein op de scheeps werf zelf, als men daar althans vergunning voor krijgt, maar dat de zware metalen en che mische verbindingen zoals PCB's in het grondivater zou den kunnen geraken en dat grondwater houdt niet op bij de Wilton-grenzen. Meer Schiedammers zouden daar mee te maken kunnen krijgen. Een tweede aspect is, dat er op het bedrijf van Wilton uiter aard oo ie mensen werken, waarvoor de gemeente Schie dam zich verantwoordelijk zou kunnen voelen, ook al gaat het om een bedrijfsbelang. Scheeres: „Maar moet je een bedrijf iets verwijten, omdat het de werkgelegenheid wil trachten te handhaven?" Rotterdam De NV Afval verwerking Rijnmond (AVR) in Rozenburg heeft in 1981 en kele miljoenen guldens winst gemaakt. Hel is de eerste keer in het negenjarig bestaan van het afvalverwerkingsbedrijf dat een positief resultaat is be reikt. In 1981 werd bij een verwer king van 797.000 ton een om zet van negentig miljoen gul den bereikt. Eenderde daar van kwam voor rekening van elektriciteitslevering aan het openbare net en de productie van gedistilleerd water. Ook de huivuil- en de chemische afdelingen werkten zonder verlies. Naaldwijk De politie van Naaldwijk heeft gisteren een 16-jarige tuinarbeider uit Vlaardingen aangehouden. De jongen wordt verdacht van diefstal van een fiets in 's-Gravenzande. De tweewie- Ier was aan de Naaldwijkse- weg in die gemeente gesto len. r

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1