HTTEfliAM 19 T aaldrukwerkplaats maakt vrijheid van drukpers waar Combiteam biedt perspectieven aan ex- drugsverslaafden i<m>r Het gedrukte woord van zijn voetstuk stoten 13250 ter meiilen natuurlijk m «.us mkw HUis- wi;bk rekem-k is tÊÊÊÈÊm Ook in Bospolder/ Tussendijken Gemeente bundelt krachten Rotterdams Nieuwsblad vnjdag RS RZ/RV/RY/RW 23 apnl 1982 Ik voel me een trut omdat ik in een gezelschap mijn zegje niet durf te doen zoals gisterenavond met ouderavond Rotterdam „De vrijheid van drukpers en de vrij heid van meningsuiting zijn in onze maatschappij maar schijn vrijheden. Wie kan immers drukken wat hij wil en wie weet zijn woordje te doen op het moment dat dat nodig is? Dat zijn er maar weinig. Verschillende mensen zeggen dat zij het woord voor ons. vieren. Politici, leraren, pastoren en cultu reel werkers vertellen ons wat onze belangen zijn. En zij doen hun mond open op het moment dat beslissingen genomen worden." De mensen van de taaldruk werkplaats in de Sint Maria- straat in Rotterdams Oude Westen hebben geen hoge pet op van de mondigheid van de mens in de moderne maat schappij. Het ontbreekt hem aan mogelijkheden om de we reld te laten weten wat hij denkt, menen Frans van Es (37) en Krysia Peka (33). „Mensen hebben zo vaak de kous op hun kop gekregen, zijn zo dichtgetimmerd, dat zij soms alleen nog maar kunnen schelden. En schelden is een onmachtsuiting, als je dat doet wordt er al helemaal niet meer naar je geluisterd." De beide taaidrukkers helpen in hun winkeltje in de Rotter damse volkswijk de buurtbe woners om greep te krijgen op taal en door de taal greep te krijgen op hun omgeving. Sommige Nederlanders zijn niet aardig en sommige zijn aardig bijvoorbeeld ze geven aan buitenlanders geen buis 'ze zitten in oude huizen ik vind dat vervelend De taaldrukwerkplaats werd vier jaar geleden opgericht op initiatief van de scholen in het Oude Westen. Meesters en juf fen hoorden dat de taal die op school werd geleerd heel an ders was dan de taal die op straat werd gesproken. 'De schooltaal sloot niet aan bij de belevingswereld van het kind' heet zoiets in diezelfde school taal. Er is toen gezocht naar een middel om aandacht te kun nen besteden aan die taal van de straat In Amsterdam was toen net een taaldrukwerk plaats begonnen en dat idee was volgens de Rotterdam mers het ei van Columbus. De kunststichting had een potje over voor een creatieve werk plaats in de wijk en financier de de ruimte. De stichting Mu sische vorming betaalde twee beroepskrachten. In die taaldrukwerkplaats staat de éigen taal centraal. De taal van de straat wordt er ge drukt en daarna verspreid. De mensen Ieren er te zeggen wat zij willen zeggen. Veel mensen kunnen dat niet volgens Kry sia Peka. „Zo kan het opmer kelijk stil blijven als een uitge breide uiteenzetting op een ou deravond wordt besloten met: Drukletters geven een boodschap kracht mee. De drukapparatuur is voor mensen die voor het eerst komen vaak het interessantst, toch is het voorbereidende werk nog belangrijker lx smr ip i TE&Effövr» »LTOfCS vTi jDE ff^ESTjER- VI SCHRJ s. Overleggen in groepjes voordat de tekst moet worden gedrukt. Taalfouten doen er het minst toe Taaidrukwerk uit het Oude Westen Zo, heeft iemand hier nog iets over te vragen?" Mama Wat is spuiten" vroeg mijn dochter van vier Op de lagere school nemen taallessen een belangrijke plaats in. Hele lessen gaan over het brandende probleem van d en t. Urenlang wordt er gepraat over het naamwoorde lijk gezegde en een bijvoeglij ke bepaling drijft talloze kin deren tot wanhoop. Maar taal is niet alleen een grammati caal stelsel. Het is vóór alles een communicatiemiddel. In het taaiprogramma van Krysia Peka wordt aan dat laatste aspect van de taal aan dacht besteed. Alle scholen in het Oude Westen nemen er aan deel. Het programma be gint in de kleuterschool, maar ook het lager onderwijs en voortgezet onderwijs doen eraan mee. „We proberen alledaagse din gen naar boven te brengen", zegt Krysia. „Daarvoor moet het dwangmatige van bezig zijn met taal verdwijnen. Om dat te bereiken zijn alle activi teiten heel speels. Het zijn vaak spelletjes die ongemerkt iets met taal te maken hebben. De eerste keer gaan wij naar school toe en we nemen een stapel kaarten mee. Op die kaarten staan alledaagse plaat jes en het is de bedoeling dat de kinderen een plaatje uitkie zen naar aanleiding van iets dat zij meegemaakt hebben." Mijn buren kijken altijd via hun spionnetje wie er bij mij binnengaat „Als iemand het eng vindt om het verhaaltje aan de hele klas te vertellen, mag hij dat zacht jes aan zijn buurman doen. Als het verhaaltje uit is moet die buurman het navertellen. Dan kan worden bekeken of het verhaal goed is verteld en of door Richard Stomp die buurman aandachtig ge noeg heeft geluisterd." „Daarna wordt het op een stencil geschreven. Dat blijkt dan heel makkelijk omdat het al twee keer is verteld. Ter plekke worden de stencils af gedrukt en de eerstvolgende bijeenkomst op de taaldruk werkplaats wordt er een boek je van gemaakt. Op die manier is het voor alle kinderen heel vanzelfsprekend. Ze vertellen een verhaaltje, schrijven het op, drukken het en op die ma nier kunnen opeens heel veel mensen het verhaaltje lezen. Dat vinden die kinderen heel grappig. Het is ook nogal wat als je verhaaltje opeens in druk verschijnt," „De taaldrukwerkplaats blijft in de keuze van onderwerpen zo dicht mogelijk bij huis. Als op school les wordt gegeven over het thema oorlog en vre de, dan denken wij weieens: Oorlog en vrede? Dat staat een heel eind van de kinderen af. Maar dan kun je in de taal werkplaats gaan praten over ruzie. Wie heeffer weieens ru zie en waarom? En hoe be langrijk is die ruzie voor je? Dat zijn dingen die de kinde ren dagelijks meemaken. De moralistische ingang van school kun je dan ombuigen naar de eigen situatie van de kinderen." De TV Oh, ik haat die uitvinders van de TV. Moet je die rot Top-Pop weer horen. Ik denk da t ik die stomme TV stiekum kapot zal maken. Een nieuwe kopen wij nog lang niet. Alledaagse dingen vormen de onderwerpen waar in de taal drukwerkplaats over wordt gepraat. Hekel hebben aan iets of aan iemand is bijvoorbeeld zo'n onderwerp geweest. Maar bok: dingen die je eng vindt; is iets werken of niet? Het leeuwendeel van de acti viteiten van de taaldrukwerk plaats vindt plaats met school- Eigenlijk zou elke wijk een taaldrukwerkplaats moeten hebben, vinden de mensen uit de Mariastraat. In Bos polder/Tussendijken is zoiets nu op komst. Men is echter nog op zoek naar een geschikte ruimte en naar voldoende vrijwilligers, die de werkplaats draaiende kunnen houden. Wie belang stelling heeft kan contact opnemen met Henk Buising <804260), of met de stichting Musische Vorming (361366). kinderen. Daar is het project ook om begonnen. Maar steeds meer gaat de werkplaats zich richten op de hele buurt. Zo is er een project geweest over de stadsvernieuwing. Al tien jaar is daar in het Oude Westen sprake van en al die tijd is er over de hoofden van de bewo ners heen gepraat over die stadsvernieuwing. Worden de huizen nu gesloopt of niet, dat was de telkens terugkerende vraag. Krysia: „Wij hebben toen ge probeerd de mensen uit hun tent te lokken. Er was een me vrouw die opschreef, dat haar man al veertig jaar duiven op zolder houdt. Maar in de nieuwbouw 2it een kelder en géén zolder en in haar huis wilde die mevrouw die duiven niet hebben. Die beesten wa ren voor haar dus het belang rijkst van de hele stadsver- Rotterdam „Wij willen bewust geen nieuwe hulp verlening voor ex-drug verslaafden creëren. Er is al zo'n berg aan instellin gen. Dan moet je als ge meentelijk apparaat er niet nog één bijmaken. Wij proberen alleen op beperkte schaal een stukje concrete hulpverlening in de vorm van huisvesting, werk en inkomsten te bie den", aldus Johan Breu kels, hoofd van de eerste deconcentratie van de so ciale dienst aan de Midde- landstraat en tevens coör dinator van het zoge noemde combiteam. Dit combiteam is een samen voeging van het arbeidsbu reau, sociale dienst, woon ruimtezaken en GG&GD, en tracht iets te doen aan de situ atie van Surinaamse ex-drugs verslaafden op en rond de Kruiskade. Geen afkickprogramma dus, en geen methadonverstrek- king, maar een stukje laag drempelige hulpverlening in de vorm van begeleiding bij het zoeken naar werk, huis vesting en inkomsten. Dat dit slechts op kleine schaal •kan gebeuren, lijkt duidelijk: wat huisvesting en inkomsten betreft kan het combiteam de door Karin Kuijpers cliënt redelijk tegemoet ko men. Echter, de kans op werk is, gezien de slechte economi sche situatie, gering. „De invoering van het combi team werkt, zowel voor de cliënt als voor de gemeentelij ke instellingen, verheide rend", zegt Johan Breukels. „Je weet van elkaar wat je doet en er zijn gemeenschap pelijke spreekuren. Tevens kunnen wij problemen signa leren naar het college toe. Hoewel de kanalen naar parti culiere hulpverleningsinstel lingen summier zijn, kunnen wij toch, als dat nodig is, door verwijzen." Clean Het combiteam is voortgeko- ,men uit het 'Kwakoe-experi- j ment', dat na een onderzoek naar de positie van Surinaam se drugsverslaafden op en rond de Kruiskade in 1979, is gestart. „De ex-drugsverslaafde heeft over het algemeen weinig per spectief als hij clean is. Hij of zij moet een geheel nieuw le ven beginnen, vaak op een wankele basis. Geen huis, geen werk, geen sociale contacten, buiten die van de Kruiskade, 'en geen inkomsten. De Tem pel heeft een arbeidsgewen- ningsproject voor ex-drugs verslaafden, maar er zouden veel meer soortgelijke- en ver volgprojecten moeten komen. In de sociale werkvoorziening zie ik kansen genoeg om dit te realiseren, maar daar ontbre ken nog wettelijke mogelijk heden voor. Daar zie ik juist perspectieven: de persoon wordt volledig betaald, waar door die financiële binding met de sociale dienst vervalt Dat blijft immers iets waarvan men zich toch altijd afhanke lijk voelt." „Wel zouden de ex-drugsvers laafden in bestaande projecten ingepast moeten worden, want het doel is tenslotte dat zij weer aan het maatschappelijk leven gaan deelnemen. Dan moet je weer niet aparte hok jes maken. Ook zijn we beïig met het bureau alternatief werk, dat wellicht ook tijdelijk werkvoorzieningen kan bie den, en het Test- en Trainings object, waar deze mensen voor een vervolgopleiding terecht zouden kunnen", aldus Johan Breukels. Actieve bemiddeling Het combiteam werkt klein schalig. Er wordt zorg gedra gen voor vijfentwintig cliën ten. Verdere aanmeldingen worden op een wachtlijst ge plaatst. „Om de cliënten actief te bemiddelen kunnen we er niet meer aannemen dan vijf entwintig. Er gaat vrij veel tijd in zitten en wij moeten het werk doen naast onze gebrui kelijke taken", aldus Johan Breukels. „Daarnaast denk ik, dat dat stukje concrete hulpverlening waar wij voor staan, maar op beperkte schaal gerealiseerd kan worden. Belangrijk is ech ter, dat de ex-drugsverslaafde niet van het kastje naar de muur gestuurd wordt. Hij heeft een praatpaal en zal zich ook moeten inzetten voor het toch wel verleidelijke aanbod van onze kant. Als die inzet is getoond, gaan wij ook vrij ver mee met de cliënt Verwijzen hem niet door wanneer het moeilijk wordt, maar begelei den. Veel particuliere instel lingen zijn vrij eng omschre ven en verdiepen zich in structuren, waardoor zij veel cliënten uitsluiten. Het combi team zegt wij nemen vijfen twintig man en trachten bin nen onze club een stukje con crete hulpverlening te realise ren. Ik ben ook niet van plan om van die dikke jaarversla gen te gaan schrijven, daar is de cliënt niet mee geholpen." Moeilijke zaak Een moeilijke zaak blijven de sociale contacten. Vaak heeft de drugsverslaafde alleen maar kennissen in de 'scene*. Bij dit stukje opvang faalt bij na elke hulpverlening. Johan Breukels: „Niemand kan voor iemand bepalen wel ke contacten goed voor hem zijn." De mogelijkheden om ex- drugsverslaafden aan werk te helpen binnen de gemeente en de overheid zijn minimaal. Jo han Breukels vindt dat daar iets aan gedaan moet worden. „De drugsproblematiek is nauw verweven met een straf blad. De overheid weigert con sequent mensen met een justi tieel verleden in dienst te ne men. Dat vind ik niet klop pen." Hoogpolig tapijt... van 100% polyamide Ge schikt voor huiskamers Dikke schuimrubber rug In drie mo dieuze kleuren blauw, camel of naturel 400 cm breed Per meter voor nïeuwing. Dat heeft zij op een' affiche weergegeven. Daaro- ver was zij zo trots dat zij het' aan iedereen heeft laten Ie-; Er zitten al .Tunics op de' trap vlakbij de kreche van m'n zoontje Volgens Frans van Es wint een mededeling aan kracht als hij in druk verschijnt. „Als het netjes is gedrukt, met mooie letters, op een mooi affiche dat overal wordt opgehangen, krijgt het meer aandachts- waarde. Meer mensen nemen dan plots kennis van jouw me- ning. Dat bleek ook toen be- woners in een actie tegen de overlast door de heroïne een protestaffiche drukten. Ze hebben dat affiche aangebo- den aan de minister. Ze heb ben toen gezegd: Kijk eens, dat hebben wij gedrukt. Dat is nou ons standpunt" In de taaldrukwerkplaats heb ben Krysia Peka en Frans van Es gescheiden taken. Krysia doet het taaiprogramma en Frans zorgt de week daarop voor het drukwerk. Dat wil zeggen: hij begeleid het druk-, ken, want er gebeurt in de werkplaats niets in opdracht. Iedereen drukt zelf zijn tekst af. De teksten die door een klas I zijn gemaakt worden voor dat er gedrukt gaat worden over vier stapeltjes verdeeld. Bij elk stapeltje komt een groepje en gezamenlijk moet men bepalen welke tekst er zal worden afgedrukt, „Bij het kiezen van een tekst is de leesbaarheid erg belang- rijk. We doen niet aan mooi schrijverij, maar het is wel zo dat een boodschap duidelijk moet overkomen. Ik bedoel: het moet geen wartaal zijn." Boodschap Ik heb de pest aan boodschap Ik wil nooit boodschappen doen want ik heb de pest aan boodschap Podverdomme moet ik weer 1 naar de bakkerij ik ga niet Fouten in de teksten zijn vol- gens Krysia en Frans niet erg j belangrijk. „Vooral tijdens het schrijven wordt daar nauwe- 1 lijks aandacht aan besteed. Als je constant moet bedenken of iets met een D of een T wordt* geschreven, belemmert dat het schrijven zelf. Hoogstens' wordt vóór het afdrukken ge- corrigeerd op fouten. Maar" dan is het altijd de groep zelf' die erop wijst dat een woord verkeerd is geschreven. Pas als de tekst volslagen onlees- baar dreigt te worden grijpen i wij zelf in." Het verspreiden van de tek-, sten wordt erg belangrijk ge-- vonden. Door de hele wijk- heen zijn opplakpunten voor- 1 de affiches. Ze kunnen bij de. j dokter, of bij de tandarts ko-- men te hangen, maar ook bij. een winkelbedrijf op de Kruis- kade. Een enkele keer komt- j een affiche in een tram terecht, j en sis het om een protest gaat brengt men ze wel naar het. stadhuis, of zelfs naar de mi- nister; ze komen eigenlijk. steeds terecht op de plek- j waarop ze zijn afgesteld. j Het is volgens Frans een hele- i kick als iemands tekst overal? wordt opgeplakt. Maar dat is. niet het enige belangrijk.? „Door zelf te drukken kom je. - erachter dat het gedrukte? i woord geen onomstotelijke. waarheid is. Stukjes in een j krant worden ook maar ge- schreven door iemand die er gens een mening over had en. dat opschreef. Het gedrukte woord staat in onze maat-. 1 schappij op een voetstuk en; dat is iets dat binnen de taal-" drukwinkel wordt gerelati veerd." Mijn ouders zijn de baas omdat ze alles aan ons geven Volgens Frans en Krysia heeft de taaldrukwerkplaats in haar i vierjarig bestaan zeker aange toond dat het om een belang- rijke voorziening in een wijk gaat. „Eigenlijk zou je iets derr- gelijks In elke wijk moeten hebben", zegt Krysia. Boven dien zouden buurtbewoners meer gebruik van de werk- plaats moeten maken. Dat ge beurt nu nog te weinig, maar we willen ons er meer op gaan richten de komende jaren." Wie meer wil weten over het werk van de taaldrukwerk plaats kan morgen een kijkje nemen op de boekenmarkt, die vanaf tien uur op het Lijn baanplein wordt gehouden ten - behoeve van Nicaragua. De taaldrukwerkplaats is daar met een stand aanwezig. Ook kan contact op worden geno- men met de Stichting Musi sche Vorming, waar men in het bezit is van een diaserie over de werkplaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 5