Salon maakt tongen los WAARHINGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Help, ik wil eruit!' Gevolgen in Waterweggebied nog onduidelijk D'66 biedt boom aan 'Nu nog afsluiting van Zomerstraat!' Fietsers moeten voorrang krijgen Topdrukte op feestende Hoogstraat: 60.000 man '•mm Broederliefde Advies van j ury valt in museumcommissie verkeerd Ook kunst uit Waterweggebied Boze winkeliers: Hoogstraat verpaupert Flat Panora Weer vrouwen op markt bestolen Rozenburger aangehouden Steeds jonger achter stuur MAANDAG 26 APRIL 1982 Schiedam Een hele generatie Schiedammers heeft zaterdag op de Hoogstraat kunnen beleven, wat alleen de oudere stadsgenoten zich nog zul len herinneren. Een mensenzee, zeg maar oceaan, bewoog zich gestaag door de voor het eerst sinds tijden te nauwe winkelstraat. Van de Grote Markt, waar een spectaculaire ski schans stond, tot aan de Koemarkt moeten zich za terdagmiddag ruim 60.000 mensen hebben voortbe wogen. Kraampjes, oude ambachten, bierpompjes verspreid over de hele hernieuwde Hoogstraat brachten nog meer men sen op de been dan vorige week bij de officiële her opening. Een topdrukte. En toch was niet iedereen er blij mee. „Help, ik word niet goed, ik wil eruit", riep een vrouw angstig, toen zij middenin de voetgangers files stond, die tegen el kaar in stroomden nabij de bouwput naar de Lange Haven. Daar was de druk te nog erger dan vorige week, toen het Asosjaie Orkest op de afrol bij de Lange Achterweg speelde. Voetje voor voetje kwam je vooruit. „Het stedelijk museum, meneer? Dat is honderd meter verder. Maar dat duurt nog wel een uur, hoor!" kon je ho ren zeggen. Irritatie Het werkte, behalve vro lijkheid over zoveel ge drang, ook irritatie in de hand. „Ik ga d'r straks toch een zooitje tegen de vlakte rammen!" zei een opgeschoten knaap, die het dringen allemaal te lang was gaan duren en die zich doorgang wilde ver schaffen. Hij deed het niet. Maar goed ook, want de politie zou er lang over ge daan hebben om in te kunnen grijpen. De winkeliers zelf waren merkwaardig genoeg zelf ook niet onverdeeld ge lukkig met al die mensen massa's. Wie buiten een stalletje met eten of drin ken had slaan, kon jui chen, want middenin die drukte was er veel vraag naar. Maar het kostte veel mensen kennelijk zo'n moeite hun doel te berei ken, dat men in menige zaak minder klanten kreeg dan anders... De tal loze voetgangers zagen in de drukte de winkelpuien kenneliik over het hoofd. Ook de oude ambachten, toch een aardige attractie, vielen lang niet iedereen op. springschans daar had neergezet, enige moeite om daadwerkelijk tot de salto mortales over te kun nen gaan. Eerst kinderen, en later de volwassenen, kwamen steeds zo dichtbij staan dat het voor hen ên voor de skiers te gevaar lijk werd. Af en toe moest de skishow gestaakt wor den. Gezinsverzorgers demonstreren tegen imkrimping "jvz-ri Waterweg Meer dan 250 gezinsverzorgers uit het Water weggebied trokken vandaag naar Den Haag, om daar met collega's uit het hele land te demonstreren tegen de door het ministerie van CRM voorgenomen bezuinigingen op de ge zinsverzorging. De vernieuwde Hoogstraat in Schiedam op zaterdag: 60.000 man op de been. Dat werd dus schuifeJen... Over de directe gevolgen voor de gezinsverzorging is in de regio nog niet veel bekend. Wel dat de maatregelen lande lijk tienduizend gezinsverzor gers en twee keer zoveel van hun klanten zullen treffen. „Er is geen staat op te maken wat die bezuinigingen voor ons gaan betekenen", zegt di recteur F. van Dijk van de stichting Gezinsverzorging Vlaardingen, Maar veel goeds verwacht hij er niet van, want hij zegt: „Ik zou willen dat die bezuinigingsroes maar gauw voorbijging." CRM heeft echter plannen voor 45 miljoen bezuinigingen in de gezinsverzorging. Direc teur A. Verwaaïjen van de Schiedamse stichting heeft goede hoop dat de bezuinigin gen bij hem niet tot ontslagen zullen leiden. „Wij zitten in de uitzonderlijke situatie dat we vorig jaar een overschot aan uren hadden. Dat overschot kunnen we nu aanwenden om de bezuinigingen het hoofd te bieden." Toch heeft ook de Schiedamse stichting haar medewerkers opgeroepen om te gaan protes teren in Den Haag. „Uit soli dariteit", zegt Verwaaijen, „want wat er nu gebeurt is uit den boze." G.L. Bruinaars van het Cen trum voor Maatschappelijke Dienstverlening uit Maassluis zegt dat daar vandaan een kleine vijftig mensen zouden Gevaarlijk Op de Grote Markt kostte het de organisatie, die de Vlaardingen Een 19-jarige Vlaardïnger probeerde zondag de aanhouding van zijn 25-ja- rige broer door de politie te verhinderen. Die had, toen hij van de Hoflaan de Schiedam- seweg op wilde draaien, een lichtmast en een verkeersbord omver gereden. Hij reed door, hoewel de agent die ter plekke was, hem sommeerde te stop pen. Zijn broer was er niet zo mee ingenomen, dat de politie hem uit huis wilde halen. De twee broers werden dan ook niet gescheiden: ze konden beiden mee naar het bureau. De auto werd ook meegenomen. Schiedam Inderdaad zal het juryrapport over de Salon van de Maassteden aanleiding geven tot de nodige discussies. Zaterdag deelde PvdA-wethouder Herman Posthoorn, tevens voorzitter van de museum commissie in Schiedam, mee dat hij uiterst negatief stond tegenover de aanbevelingen van de jury om voortaan de Salon om te buigen tot een soort biënna le, waar kunstenaars op uitnodiging worden toegelaten. Ook andere museum com missieleden willen eerst wel eens de noodzaak verklaard zien. om de Salon, anders van opzet te maken. Op de openstelling van de gro te Rijnmond-expositie waren enkele honderden mensen aanwezig, overigens weinig buitenstaanders, ondanks een klein opschriftje dat aan de toegangsdeuren van het mu seum was geprikt en dat ver meldde dat iedereen er wel kom was. Het is lang geleden dat het m Schiedams stedelijk museum zo druk was. Ook daarom vond Posthoorn, dat de Salon-jury zich wel eens positiever over de tentoonstel ling had kunnen uitlaten. „Ze hadden de nadruk kunnen leggen op wat er wèl te zien is, niet op wat er niet te zien is", zei Posthoorn. „Een heel mu seum vol schilderijen, grafiek en objecten, en de jury moet zo nodig opmerken dat er geen video te zien is! Nee, ik ben hier erg ontstemd over." Mis Onder kunstenaars en aanwe zige politici werd volop be sproken, wat er met de huidi ge Salon mis is. „Het is jjonge wijn in oude zakken", zei een tekenaar, doelend op de zesti- ger-jaren-traditie die de Salon heeft en die nu niet meer zou aanslaan. Ook was er de theo rie dat 'gesettelde' kunstenaars zich niet meer door een vol- Schiedam Van de 77 kunstenaars, die vertegenwoor digd zijn op de Salon van de Maassteden, wonen er der tien in het noordelijk Waterweggebied. Uit Vlaardingen komen Auke Bergsma. Peter Dumas, Rob Janssens. Mar cel Molenaar en Hans Rikken. De Schiedamse kunste naars zijn Cees Bouw, Jeroen van Rijn, Lydia Schouten, Inge van Haastert, Jos Hachmang, Henny van Leeuwen en Ad van Otterloo. Maassluis levert alleen Eric van Straaten. Ook de tegenwoordig in Rotterdam wonende kunstenaars Age Klink (ex-Vlaardïnger) en Jaap Zwier (uit Schiedam) zijn op de Salon present. gens sommigen in deskundig heid afgenomen jury wen sen te laten ballotteren. Dit heeft echter te maken met de vrees in een reputatie ge schaad te worden. Zo waren er onderjde kunstenaars, die wel werkriadden ingestuurd maar niet tot de expositie toegelaten waren, maar weinig, die durf den toegeven dat zij meege- dongen hadden naar een plaatsje in het museum. Ze hielden het er dan maar op, dat zij geen werk ingestuurd hadden omdat de Salon zo'n achterhaald begrip was gewor den. Advertentie De museumcommissie zal zich nog een flinke buil gaan val len over de manier, waarop de kunstenaars uitgenodigd zijn voor deelname aan de Salon. In plaats van een gericht rondschrijven, met een goede uitleg van het waarom, heb ben de kunstenaars zelf op ad vertenties moeten letten en hebben zij zelf een briefje moeten sturen voor nadere in formatie. Als de jury dan ook de conclusie trekt dat het op deze manier niet meer gaat, zal de museumcommissie eerst eens naar de oorzaken willen kijken. Vooral ook omdat een tentoonstelling 'op uitnodi ging', zoals de jury aanbeveelt, het gevaar in zich heeft elitair van karakter te worden. Posthoorn zei niet de indruk te hebben dat museumdirec teur Hans Paalman, die aan vankelijk de Salon helemaal niet meer had willen organise ren, diens meningen er in de jury had weien door te druk ken. Daarvoor sloeg Posthoorn de jury te hoog aan. Vlaardingen De winkeliersvereniging d'Oude Hooghstraet veranderde het gezicht van hun straat zaterdag zo, dat het een die sfeer ademde. Franse wijn, Franse muziek, kraampjes, gezel lige drukte. Maar de winkeliers zijn ontevreden over het beleid dat de gemeente voert: de Hoogstraat zou verpauperen. Het gaat dan vooral om de verwaarloosde huizen aan het einde van de Hoogstraat die door de gemeente te koop worden aangeboden. Die verkrotte huizen zijn de winkeliers een doorn in het oog. De winkelstraat zou erdoor achteruitgaan. Nu heeft een landelijk organisatie, het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV), aangedrongen op een spoedige oplossing van dit probleem. „Pogingen om een en ander ten goe de te keren zijn stukgelopen op de weigering van het college om k--# medewerking van het bedrijfsleven te accepteren", schrijft het KNOV. Die vereniging vindt, dat de gemeente met de winkeliers van d'Oude Hooghstraet moet overleggen om de winkelstraat van verpaupering te redden. Een verkiezingsstuntje van D'66 in Maassluis; het bestuur van die partij bood burgemeester Jan van Es vrijdagmiddag een jong boompje aan. Een jonge witte kastanje, die ook diende als protest tegen het vele kappen van bomen in de eerste stad aan de Waterweg. De kastanje moet ook de jonge partij D'66 symboliseren. Burgemeester Van Es had toevallig een spade bij zich, en zette het ding meteen in de grond. gaan betogen. „Na de vorige bezuiniging van 50 miljoen is de hulpverlening gelijk geble ven. Of dat nu ook zo kan blij ven Is de vraag", meent hij. Het demonstreren van de ge zinsverzorging heeft geen ge volgen gehad voor de hulpver lening. De meeste gezinsver zorgers werken part-time; al leen degenen die 's middags vrij hadden gingen naar Den Haag. Schiedam Was Panora ook een Romeinse god heid, zoals Triton, Nereus en Poseidon? Wie avonds over de Havendijk in Schiedam wandelt, kan gemakkelijk die indruk krijgen. Er staan daar vijf flats, van wie er drie ge noemd zijn naar oude go den en waarvan de twee laatste panoramaflats zijn. Panora, staat er op één van die twee. Maar wie goed kijkt, ziet dat de ner onletters stuk zijn. 'Pano ra' doet het nog, maar 'maflat II* is gedoofd... Schiedam Opnieuw zijn twee vrouwen hun portefeuil le kwijt geraakt toen zij een bezoek brachten aan de Schie damse weekmarkt. Vorige week moesten ook at drie da mes het ontgelden. Een 65-jarige Schiedamse had haar portemonnee in haar handtas zitten, die weer in de boodschappentas zat. In een onbewaakt ogenblik werd ech ter toch de kleine tas gestolen. In de portemonnee zat een gi ropas plus vier betaalkaarten. Een andere vrouw (35) mist sinds vrijdag ook haar porte feuille. Hierin zat, naast een giro- en bankpas, een geldbe drag van 175 gulden. Wijkgroep VOP over wijzigingen VCP: Vlaardingen De wijkgroep in de Vettenoordsepolder heeft zeer verheugd gereageerd op het voorstel van het college van B en W aan de gemeenteraad met betrekking tot het verkeerscir- culatieplan vor de binnenstad. In dit voorstel is onverwacht door het college geconstateerd, dat de Zomerstraat 'bij nadere studie' niet moet worden be stemd als ontsluitingsroute voor de stadhuis-parkeerloka- tie. Tot nu toe hadden het col lege en de plangroep juist aan de Zomerstraat als ontsluiting vastgehouden, ondanks de fel le protesten daartegen in de Vettenoordsepolder, In een brief, die de wijkgroep aan de gemeente heeft ge schreven, wordt er nog eens op gewezen dat de Zomer straat de kern vormde van de problemen die waren gerezen rond het VCP In de VOP. De beslissing om de parkeer garage nu uitsluitend via de Maassluissedijk te ontsluiten opent volgens de wijk de mo gelijkheid, om op eenvoudige manier alle problemen in de wijk op te lossen: door de eer- Maassluis Een dief die zijn slag wiide slaan bij een wonin ginrichter aan de Goverl van Wijnkade in Maassluis is zater dagavond in de kraag gegre pen. Om kwart voor twaalf werd de politie gealaizneerd door het inbrekersalarm van de zaak. Zij kwam op tijd om de dader, een 29-jarige Rozen burger, te pakken. De man zit nog steeds vast op het politiebureau in Maassluis. De indruk bestaat dat de man in de afgelopen tijd bij nog meer diefstallen betrokken is geweest. der door de VOP aangegeven afsluiting van de Zomerstraat ter hoogte van het OJC. Dan zijn er geen interne afsluitin- gen in de wijk meer nodig, er\ de Wagnerstraat hoeft niet meer geheel dicht. In haar brief heeft de wijk-* groep er alsnog bij het ge-! meentebestuur op aangedronj gen, die afsluiting van de Zo-!1 roerstraat te realiseren. In eerr andere brief aan de gemeente! t wordt ingegaan op de alterna-] tieve mogelijkheden, die dan met betrekking tot de recon structie van de Wagnerstraat en de Mahlerstraat ontstaan. Vlaardingen Mensen gaan op steeds jongere leeftijd ach ter het stuur van een auto zit ten. Vrijdagavond gaf een 16- jarige Rotterdammer in een gestolen, niet verzekerde auto geen voorrang op de kruising van de Burgemeester Verka- desingel, de Kethelweg en de Anthony Knottenbeitsingel. Hij ramde de auto van een Vlaardinger. Een agent wilde de jonge joy rider laten stoppen, maar de de jongen reed verder. Hij werd na een kwartier alsnog aangehouden. Op de Bellstraat hield de poli tie een i5-jarige jongen aan, die ook al achter het stuur zat. Hij probeerde de agenten bo vendien te misleiden door een valse naam op te geven. PvdA -programma Vlaardingen „Naar ver keersborden kijkt toch nie mand". zei PvdA-wethouder Bas Goudriaan kort geleden op een wijkbijeenkomst in Vlaar dinger- A mbac htBa bbe rspol- der. Voor wie toen dacht dal hij een grapje maakte: die op vatting blijkt te wortelen in het verkiezingsprogram van zijn partij, Het aantal ver keersborden moet kritisch be keken en systematisch ver minderd worden, staat daarin. Dat zal overigens niet meeval len, want de socialisten willen enige zaken invoeren die on getwijfeld verkeersborden vragen. Het VCP moet inge voerd worden, rond scholen moeten verkeersbelemmeren- de maatregelen getroffen wor den om de situatie voor de kinderen zo veilig mogelijk te maken, en de 30 kilometer grens zou verder ingevoerd moeten worden. Openbaar vervoer, fietsers, bromfietsers en voetgangers krijgen de voorrang van de PvdA. De hinder van de auto wordt zoveel als mogelijk be perkt. De alternatieve insprekers on der leiding van Jan Bulva wil den ook de overlast van brom fietsen beperken, maar dat idee komt bij de PvdA niet te rug. Die wil het 'brommen' juist stimuleren. De partij wil meer fietsopstel- stroken, die fietsers bij kruis punten met stoplichten in de gelegenheid stellen om zich voor de auto's op te stellen. De gemeente zou bovendien de mogelijkheid van bewaakte fietsenstallingen in de winkel centra moeten bekijken. Het verkiezingsprogramma van de PvdA heet overigens Links Houden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1