120 Lyceum maakt proefrit met nieuwe metrolijn Personeel Gulf stapt nu ook naar rechter Gepeperde ontvangst vóór burgemeester in Bloemhof n i Nog geen debat over Zestienhoven Toneelraad wil 2 acteurs meer voor RO Theater 1 I Wijzigingen bus- en tramlijnen na opening metro 'Politiek stunt je' D'66 mislukt Kans op acties in olie-opslag neemt toe Hi Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 27 april 1982 EZ/KVRY /RV, Rotterdam Het Rot terdams Lyceum heeft gisteren als eerste school een proefrit mogen ma ken met de nieuwe me tro, die vanaf tien mei zal gelden als de twee 'slagader' van het open baar vervoer in Rotter dam en de regio. De Jijn Wordt 6 "mei geopend door de mi nister van verkeer en waterstaat, tiir H J.Zee- vaikmg Aan de voltooiing van de nieuwe metrolijn oost-west is een bouwperiode van negen jaar vooraf gegaan. In 1973 zijn de eerste bouwstenen ge legd voor de tunnel van het Eendrachtsplein naar de Kralingse Zoom. Uitgangspunt van gemeente werken, die dit enorme project van 700 miljoen gul den m samenwerking met particuliere bedrijven heeft geklaard, was om tijdens de bouw bet dagelijkse leven zo normaal mogelijk te laten verlopen. Onrust bij bewo ners werd door de opgerichte metrobegeleidingscom missie opgevangen en bepraat met gemeentewerken. Verder is men ervan uit ge gaan dat voor het nieuwe traject zo mm mogelijk ge bouwen moesten worden ge sloopt- Om het verkeer zo mm rnogelyk te hinderen, zijn daarom diverse delen in fasen uitgevoerd. Tevens werd bij het heien van de damwandplanken voor de bouwsleuf en de funderings palen gebruik gemaakt van 22 meter hoge mantels, die aan de heistelling werden vastgemaakt om het geluid te beperken. Het Rotterdams Lyceum maakt als eerste school een proefrit op de nieuwe me trolijn oost-west. De Rotterdamse grond is vol gens gemeentewerken niet de meest ideale om een tun nel te bouwen, De doorgaans slappe veen- en kleilagen zijn niet geschikt om hier gebou wen op te maken Er zou dus geheid moeten worden. Bovendien moest gemeente werken rekening houden bij het graven van de tunnel met het zogenaamde onder grondse verkeer, de stelsels van Kaoeis, ïeiai ngen en out- zen, want ook die moesten hun plaats ruimen voor de tunnel. Na het heien en het omleggen van al deze kabels, kon pas met de eigenlijke tunnelbouw worden gestart- Na het uitzetten van de as van de tunnel, werden aan weerszijden stalen damwan- den voor de bouwsleuf gesla gen zodat men daarna ge makkelijk de heipalen kon installeren. Dit damwand- scherm alleen is echter niet sterk genoeg om alle verdere funderingen te kunnen dra gen. Om verplaatsingen van de grond te voorkomen, die aan huizen dichtbij de bouw sleuf schade zou toebrengen, zijn stempelramen aange bracht. Dn zijn zware stalen balken tussen de danwand- schermen. Na het weggraven en het aanleggen van een wericvioer wordt beton gestort, om de tunnelvloer te maken. Zodra dit beton is verhard na onge veer veertien dagen wordt de bekisting weggehaald en kan men doorschuiven naar het volgende stuk tunnelbuis. Schal enbouw De tunnelbouw in de 's-Gra- venweg is een extra pro bleemgebied geweest. Want een tunnel maken van 1 kilo meter onder een vrij smalle weg met waardevolle bebou wing en beplanting, is een opgave. Gemeentewerken koos voor de schalentunnel: dit is een systeem waarbij de wanden en het dak van de tunnel niet ter plaatse worden gemaakt. Deze 'schalen' zijn gemaakt in Noord-Beveland en wer den over het water naar Rot terdam gebracht, waar zij bij de Maasboulevard werden overgeladen op diepladers voor transport naar de 's- Gravenweg. Dit systeeem is in Nederland voor het eerst toegepast bij tunnelbouw. Grote voordelen van deze methode is de beperking van de overlast en de snelheid waarmee gewerkt kan wor den: Over het 1- kilometer traject bij de 's-Gravenweg werd slechts veertien maan den gedaan. Doordat de metrotunnel op sommige plaatsen onder de bebouwing door zou lopen, moest iets gedaan worden aan geluidsoverlast. Door afgeveerde platen die via trillingdempers op de tunnelbodem rusten, is dit verminderd met 25 decibel, Deze platen zijn aangebracht op het Groenendaal, 55 me ter, de Slaak-Gerdesiaweg, 284 meter, de Voorschoter laan 465 meter en de 's-Gra- venweg 115 meter. Rotterdam Na de officiële opening van de nieuwe metro lijn oost-west op 6 mei en de feestelijke kennismaking van de Rotterdammers met deze uitbreiding van het metronet op za terdag 8 en zondag 9 mei, zal maandag 10 mc-i de nieuwe dienstregeling ingaan. Veel vvijzjgmgen zullen er met de nieuwe metrolijn met ko men- Het gedeelte Capelseburg-Om moord, dat in 1983 wordt geopend, zal daarentegen ingrijpende veranderingen m het o- penbaar vervoer teweeg brengen. Beperken we ons tot het op 6 mei te openen gedeelte, dan zal met name Krahngen de traditionele vervoerslijnen missen. Tramlijn 8, die voorheen tot diep in Kralmgen reed, wordt ingekort en eindigt zijn traject bij station Blaak. Komend van af de Van Oldenbarneveldplaats gaat lijn 8 dan rijden via de Coolsingel. het Churchillplein, Blaak en Nieuwstraat naar het eind/beginpunt bij het NS- en het RET-station Blaak, waar ook tramlijn 3 zijn eind/beginpunt heeft. Tramlijn 7 en 9 die ook Kralingen aandoen, blijven gehandhaafd. Autobuslijn 34, die nu vanaf Capelle aan den IJsseJ naar het Dijkzigtziekenhuis rijdt, wordt vanaf maandag 10 mei inge kort tot hel metro/sneltramstation Kralingse Zoom. De route is dan als volgt: vanuit Capelle rijdt bus 34 via de Abram van Rijckevorselweg, Kralingse Zoom en 'sGravenweg naar het eind/begmpunt van het metro/sneltramstation Kralingse Zoom. De zogenoemde dijkritten gaan via Nesserdijk, Kra lingse zoom en 's-Gravenweg naar het station Kralingse Zoom. In de richting Capelle rijdt lijn 34 vanaf het station Kralingse Zoom via 's-Gravenweg. Kralingse Zoom, Abram van Rijcke vorselweg, Homngerdijk (rond de keerius van tramlijn 1), Abram van Rijckevorselweg en verder via de reeds bestaande route naar Capelle aan den IJssel. De zogenoemde 'dijkritten' van lijn 34 worden vanaf het station Kralingse Zoom gereden via 's-Gravenweg, Kralingse Zoom, Nesserdijk en verder via de reeds bestaande route naar Capelle aan den IJssel. Deze bussen rijden dus niet via het eindpunt van tramlijn 1 bij de Homngerdijk. Een kleine wijziging ondergaat autobuslijn 48 die rijdt van het NS-station Lombardijen naar Ommoord. Met ingang van 10 mei krijgt deze autobuslijn een halte bij het metro/snel- tramstation Kralingse Zoom. Verder blijft de route van bus 48 ongewijzigd. Bij het metro/sneltramstation Capelsebrug komen haltes voor een aantal autobuslijnen van het streek vervoerbedrijf West nederland. Om deze wijzigingen te verduidelijken, heeft de RET een nieuw lijnennetplattegrond gemaakt, die binnenkort bij de haltes wordt bevestigd. Tevens is er een folder uitgegeven, die verkrijgbaar is bij de informatieposten op het Stations plein en het Zuidplein. I Rotterdam De ondernemingsraad van Gulf stapt naar de rechter om een sluiting van de che- I mische fabriek te voorkomen. I Al eerder besloot de personeeisvertegenwoordi- I ging de voorgenomen sluiting aanhangig te ma ken bij de ondernemingskamer. Ken gerechtelijke oordeel over de sluiting is nodig, I omdat een uistpraak van de ondernemingskamer nog- I al wat tijd vergt. „Laten we deze stap dan lopen we I het risico, dat de ondernemingskamer straks een voor I ons positieve uitspraak doet en Gulf ondertussen de I afbouw van de chemie gereed heeft en de mensen al I heeft ontslagen", aldus secretaris Couwenhoven van ■de ondernemingsraad. I De directie van Gulf is van plan om begin mei de I laatste stappen te zetten voor het ontslag van twee- I honderd personeelsleden. Pas eind mei wordt een uit- I spraak van de ondernemingskamer verwaeht. J Tussen de directie en het personeel bestaat nog steeds I een verschil van mening over de afvloeiingsregeling. I "De ondernemingsraad en de vakbonden willen praten J-óver een sociaal plan voor alle zeshonderd werkne- iTmers, terwijl de Gulf-directie uitsluitend een regeling 1 „wenst te treffen voor de tweehonderd personeelsle- In tal van gesprekken kreeg de burgemeester te horen, dat de maat vol Is in Bloemhof Rotterdam Een niet al te vriendelijke ontvangst wachtte burgemeester Bram Peper gistermiddag in Bloemhof. Ternau wernood ontsnapte hij aan een nat pak door een kiepende emmer water die in hinderlaag was gehangen. Tijdens het bezoek van de burgemeester aan Bloemhof werd het gezelschap voort durend gevolgd door een busje met een tiental agenten. Een voorzorgsmaatregel omdat er vroeg in de middag enige onge regeldheden in de wijk waren ontstaan. De Roteb kwam tot verbazing van omwo nenden namelijk plotseling een aantal straten en slooplokaties opruimen. Een groep jongeren uit Bloemhof vond dat hun burgemeester cp die manier niet bij de neus genomen mocht worden en leegde weer een aantal vuilniszakken op straat om het vertrouwde beeld weer te herstel len. De Bloemhoffers vinden, dat eindelijk de rest van de Seringenstraat maar eens ge sloopt moet worden. De putten die over bleven na de sloop van de eerste twintig panden in deze straat zijn na een jaar nog steeds niet gevuld. Op die manier maakt de gemeente er zelf een troep van, vindt men. De bewoners eisen op korte termijn maatregelen. Rotterdam Er komt eind mei in de Rijnmondraad geen' discussie over het open blijven of sluiten van het vliegveld Zestienhoven. Ondanks een interpellatie van D'66 blijft het uitstel van het debat, waartoe het dagelijks bestuur van Rijn mond eerder had besloten, gehandhaafd. Lie motie, waarin u oo ver zacht om de politiek omstre den Zestienhoven-kwestie vol gende maand alsnog op de agenda te zetten, werd met ruime meerderheid verwor pen. Alleen de VVD, coalitie partner van de PvdA in de Rijnmondraad, en het onaf hankelijk raadslid H.Mol steunden het voorstel. Volgens gecommitteerde drs.J- .Laan is discussie op dit mo ment niet haalbaar, omdat het wachten is op studies van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Laan ontkende dat het dagelijks bestuur het debat over Zestienhoven over de verkiezingen van de nieuwe Rijnmondraad in juni wil heentillen. Volgens D'66- woordvoerder H.J.Rang wek ken de PvdA en de socialisti sche gecommitteerden die schijn. „Omdat ik geen enkele reden zie het debat uit te stel len", aldus Rang, die liever een 'creatief en preventief' ad vies van Rijnmond aan de re gering ziet dan dat er wordt gewacht op beslissingen van anderen. De fractie van D'66 vindt het onverantwoord om langer met een besluit over Zestienhoven te wachten. „Zeker niet tegen de achtergrond van de econo mische belangen, de werkgele genheid en de gemoedsrust van de twaalfhonderd werk nemers, die bij een sluiting van Zestienhoven direct of in direct brodeloos worden", al- dus Rang. 'Stuntje' Gecommitteerde Laan begreep overigens niet waar de plotse linge haast van D'66 vandaan kwam. „In de commissieverga dering bleek daar niets van",, aldus de Rijnmond-bestuurder, PPR-woordvoerder Henk Tiesma wist de verklaring: „Dit hele verhaal van D'66 is niets anders dan een politiek, stuntje in het kader van de Rijnmondraadsverkiezingen. Dat initiatief juich ik toe, om dat de verkiezingscampagnes- al jaren achtereen zeer mat riin verlopen". Laan daarentegen voelt niets voor een verkiezingsstrijd met Zestienboven als inzet. „Laten we voorkomen dat Zestienho ven, open of dicht een politiek al te beladen zaak wordt. Daar is niemand meegediend, Daar om hoop ik dat het zakelijke discussie blijft in het licht van financiën, ruimte en werk gelegenheid". Rotterdam Het RO Theater heeft na een aantal jaren van betrekkelijk beperkte publieke belangstelling in het seizoen 1980/1981 het aantal bezoekers ongeveer twee en een half maal zo groot zien worden als in-de seizoenen daarvoor. Uit het gehouden publieksonderzoek blijkt dat de waardering ook in kwalitatieve zin positief is. net ku x neater zal twee ac teurs moeten aantrekken wil men dezelfde lijn blijven vol gen en met name gedurende langere tijd in de schouw burg dan wel het Theaterca fé aanwezig kunnen zijn. Eerder is de wens uïtgepro- ken het gezelschap uit te breiden tot 15 acteurs en ac trices, het huidige bestand is 13. Ter vergelijking: het Pu- bliekstheater heeft 27 en de Haagse Comedie 30 vaste ac teurs en actrices. Dit staat in de 'evaluatierap portage' van de stichting To neelraad Rotterdam, die op donderdag 29 april in een ex tra openbare vergadering van de Commissie voor de Kunstzaken ter advisering wordt voorgelegd. Toen de Toneelraad werd opgericht was de randvoor waarde dat het nieuwe bestel niet meer zou mogen kosten dan het subsidie dat daar vóór werd toegekend aan de Stichting Nieuw Rotterdams Toneel. Hoewel dat destijds, niet onbegrijpelijk was is' daar wel veel op aan te mer ken, zeker als in de periode daarna geen belangrijke cor recties worden aangebracht. De cyfers illustreren dat de Rotterdamse toneelvoorzie ning' in zijn complexiteit en verscheidenheid in verhou ding goedkoop is. Onder staand de tekorten van enke le repertoiregezelschappen op basis van de begroting voor het seizoen 1981/1982: Publiekstheater 4,8 miljoen, Haagse Comedie 7 miljoen, RO Theater 4,2 miljoen, To neelgroep Theater 5,8 mil joen en Globe 4,1 miljoen. F Act heeft het aantal pro- dukties per jaar terugge bracht van vijf naar drie, maar ook die drie produkties zijn nog nauwelijks te reali seren. Meer dan vier a vijf acteurs is onhaalbaar gewor den, evenals produkties met meerdere oudere acteurs. De daarmee corresponderende salarislasten zijn niet op te vangen met de beschikbare subsidies. Een aanpassing van het budget met 50.000,- per produktie of wel ^150.000,- is gewenst. De garantiefondsen zijn in de loop der jaren zelfs niet trendmatig verhoogd. Ook die situatie begint nu te knellen en een tegenslag leidt direct tot overschrijding van het budget. Een budget verhoging van 10.000,- is onvermijdelijk wil verschra ling van het beleid worden voorkomen. Het Onafhankelijk Toneel heeft voor de toekomst plan-. nen ontwikkeld waarmee aanzienlijke eenmalige subsi dieverhogingen gewenst wa ren. Nadat CRM wel en Rot- terdam niet wilde ingaan op, de gevraagde verhoging zal de groep zich opnieuw bera den. Het Hoofd Kunstzaken Frans Hengeveld meent, dat het evaluatierapport één van de bewijzen is, dat de situatie zich de laatste jaren heeft ge stabiliseerd en de unieke structuur van het toneelbe- stel in Rotterdam de juist- t heid van zijn bestaan daad- werkelijk begint te bewijzen. Rotterdam De kans dat er" stakingen komen bij de drie Rotterdamse olie-opslagbedrij- ven Paktank, Nieuwe Matex en Panocean neemt toe. Inzet van het dreigende arbeids- 1 conflict is arbeidstijdverkor ting voor de totaal 1.100 werk nemers. Het personeel van Paktank- heeft zich vrijdag reeds voor acties uitgesproken. De Ver-' voersbond FNV raadpleegt vandaag werknemers van de twee andere bedrijven over het stellen van een ultimatum* aan de directie. De bond wil dat de arbeidstijd' met behoud van salaris— wordt verkort tot 33,5 uur per week dit jaar en tot 31,5 uur per week in 1983. De bond* stelt dat de drie winstgevende bedrijven dit gemakkelijk'; kunnen betalen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4