ROTTERDAM Uitspraak over sexboten in juli te verwachten 'Automoet milieu te vriend houden9 9NSdiscrimineert openlijk junks en buitenlanders9 Wéér sleepboot-incident tussen Smit en Kooren Snel vervolg op schorsing Cyprus veroordeelt Nederlandse kapitein Celstraffen voor gewapende overvallers Rotterdam koopt voelbalkooi Man in rug gestoken Partijen praten met elkaar m-m Rijnmond: Zand naar het strand dragen Na verwijdering uit restauratie op CS fjrip mpdtidpn tnt ia rid m a vierpolitie spreekt van grove intimidatie Jaar cel voor verkrachting in jeugdsoos Bejaarde geschept Rotterdams Nieuwsblad woensdag 28 apnl 19S2RZ/RY/RW Vervolg van voorpagina Rotterdam De eind mei te houden zitting kan worden gezien als een vervolg op de zitting van 20 november 1980. Toen willigde de voorzitter van de afdeling rechtspraak» mr. J. van der Hoeven, het verzoek in van talloze instanties en personen om de sexboten-vergunning te schorsen. De bezwaren waren vooral gebaseerd op de vermoedens, dat de geplande sexboten bij de Parkkade en Waalhaven een uitwaaiering van overlast zouden veroorzaken. Van der Hoeven schorste de sexboten-vergunningen met narne. omdat volgens hem artikel 250 bis van het wetboek van strafrecht overtreden zou worden. In dat artikel staat, dat het verboden is wanneer iemand een beroep of gewoonte maakt van het opzettelijk bevorderen van ontucht van anderen met derden. De gemeente gaf vervolgens opdracht aan advocaten, mr. E. Droogleever Fortuijn en mr. E.W.J.il. de Liagre Sohl, om ccn verweerschrift op te stellen. In dat verweerschrift vechten zij de uitspraak van Van der Hoeven aan. Het juristenduo vindt, dat het uitgeven van een sexboten-vergunning niet in strijd is met artikel 250 bis. Zij stellen daarentegen, dat de sexboten er eerst moeten liggen, voordat artikel 250 bis überhaupt overtreden kan worden. Met andere woorden: het openbaar ministerie moet uitmaken of de sexboten door de beugel kunnen. Na de behandeling op 27 mei duurt het nog hooguit zes weken, voordat de definitieve uitspraak van de afdeling rechtspraak verwacht kan worden Indien de Raad van State akkoord gaat met de sexboten, zullen deze binnen afzienbare tijd afgemeerd worden. Daarvoor verantwoordelijk is de Stichting Exploitatie en Beheer Eros- en Vermaakcentrum Rotterdam, die de vergunning heeft aangevraagd. Rotterdam Ook de ge- meente "Rotterdam wil voor aankomend voetbaltalent speciale kooien gaan neerzet ten, die voorkomen, dat om wonenden last hebben van die jeugdige voetballertjes. De geschiedenis heeft name lijk geleerd, dat het wel eens voorkomt, dat een slecht ge mikte bal in plaats van in het doel door een ruit vliegt. In navolging van de gemeen te Utrecht heeft Rotterdam nu een speelkooi besteld. Als vdeze klaar is, komt de kooi m de Kas Jimgeriusstraat in Charlois te staan. Het ge vaarte is geheel afgeschermd met netten en het is niet mo gelijk om een bal eruit te schieten. 'Bevalt de voelbalkooi, dan wil Rotterdam er nog wel wat meer van aanschaffen. De tweede plek, waar er een tje zou kunnen staan, is het pleintje in de Vijlpakker- straat in het Oude Noorden. Rotterdam De 30-jarige D.M. Silva Gomez uit Rotter dam is aan de Mathenesserdijk door een 37-jarige stadgenoot' in de rug gestoken tijdens een hevige ruzie. Die twist begon in café Het Gouden Zwaantje, maar zette zich buiten het eta blissement voort. Daar werd Silva Gomez geraakt met een mes. Hij is opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis, Rotterdam Smit In- fernationale en de Sleepdienst Jan Kooren proberen deze week nog een eind te maken aan hun conflict over het assisteren van zeeschepen in de Rot terdamse haven. Beide par tijen hebben dat besloten na een gesprek dat zij gis- teren met nautisch ad junct-directeur mr. W- - Schol ten van het gemeente lijk havenbedrijf hebben gehad. Rotterdam De auto en vooral de vrachtwa gen moet milieuvriendelijker. Daarom is het zaak. dat de regering maatregelen neemt, waar door er minder gassen m de lucht komen. Dit zegt de Rijn mond raad, die zich eensgezind uitliet over een door de PvdA ingediende motie van die strekking. Het gaat de raad vooral om stikstofoxyde. een restprodukl van benzine en kolen. Zeventig procent van de stikstofoxyde in de lucht is volgens die motie afkomstig van niet-industriële bronnen als verkeer. Stikstofxyde veroorzaakt een verzuring van de bodem en vergroot de kansen op fotoehemische smogvorming. Omdat binnenkort energie wordt opgewekt met kolen zal de hoeveelheid stikstofoxide in het Rijnmondgebied aanzienlijk toenemen, aldus de motie van de PvdA. De Rjjnmcndraad behandelde de zogenoemde kolen nota, waarin de gevolgen staan van de overschakeling bij de energiecentrales van gas op kolen. Verschillende woordvoerders maak ten zich tijdens het debat over die kolennota zorgen om de luchtvervuiling, die het gebruik van kolen met zich meebrengt. Milieugecommitteerde mevrouw Lenie van Rijn-Vellekoop was optimistisch gestemd. Vol gens haar zal de milieuverontreinig ook na de overschakeling binnen de aanvaardbare nor men blijven, terwijl de technologische ontwik keling in de toekomst een bijdrage zal leveren aan de verbetering van het leefklimaat. Gunstig oordeelde de Rijnmondraad over de economische gevolgen van op kolen gestookte energiecentrales. Vooral de onafhankelijkheid van andere enrgiebronnen dan olie en een la gere energieprijs voor groot- en kleinverbrui kers viel bij de meeste politieke partijen in goe de aarde. Na het opspuiten vrijwel het gehele strand van Hoek van Holland blijken zich tooh nog enkele moeilijkheden voor te doen. Vóór het opspuiten van het gedeelte bij de Noorderpier stak dat stuk strand een eind zee in. Het ophogen heeft echter nieuwe stromingen teweeg gebracht, zodat juist daar een inham is ontstaan. Zo groot dat er zelfs een gevaarlijke situatie kan ontstaan. En daar denkt Rijkswaterstaat nu iets aan te doen. Voordien was het een kwestie van zand naar het strand dragen. Rotterdam De Rotterdamse Junkiebond, het Breed Front en dominee Hans Visser van de stichting voor Kerkelijk So ciale Arbeid (KSA) in Rotter dam beschuldigen de Neder landse Spoorwegen van 'open lijke' discriminatie van onder anderen heroïneverslaafden en buitenlanders. Zij komen tot deze uitspraak na de verwijdering van zo'n dertig junks uit de restauratie van het CS afgelopen maan dagmiddag door de spoorweg politie, èn de weigering om nog verslaafden toe te laten. Ook mensen, die maar enigs zins lijken op een drugsvers laafden, worden nu geweerd, aldus de betrokken instanties. „En daarmee maakt men na tuurlijk een verschrikkelijke fout", zegt Nico Adriaans van de Junkiebond. De bond van verslaafden heeft al acties aangekondigd. Tijdens het spitsuur vanavond worden op en rond het Centraal Sta tion vermoedelijk enige dui zenden pamfletten uitgedeeld aan voorbijgangers. Daarin wordt schande gesproken van de opstelling van de NS en restauranthouder Servex uit Utrecht. Dominee Visser heeft inmid dels al geprotesteerd in een open brief aan de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Hij wijst er op, dat 'deze open lijke discriminatie van mede burgers in strijd is met de grondrechten, welke gelden in onze samenleving'. „Mensen mogen toch niet op l«1r« Ironmar. Ds. Hans Visser gaf dominee Visser zich met Nico Adriaans naar de restau ratie op het le perron 'voor een gesprek binnen het kader van de uitoefening van mijn beroep, predikant van de Ne derlands Hervormde Kerk'. In de brief aan de NS staat: „De restauratie was geopend, maar een ambtenaar van de spoor wegpolitie gaf ons le verstaan, dat mijn gesprekspartner niet kon worden toegelaten tot de restauratie. Op onze vraag naar het waarom werd geant woord, dat mijn gesprekspart ner tot 'de bekende junks' be hoorde." In een toelichting vertelde de betrokken ambtenaar, dat groepen junks en leden van andere minderheidsgroepen zoals Turken en Marokkanen! de afgelopen dagen onrust hadden veroorzaakt, aldus de dominee, „Mijn gesprekspart ner had echter niet deelgeno men. Daarom heb ik tegen deze gang van zaken ernstig bezwaar. Wie medeburgers in de restauratie overlast bezorgt, wordt terecht in sommige ge vallen verwijderd. Doch men sen, van wie het vermoeden bestaat, dat zij betrokken zou den kunnen zijn bij voorko mende gebeurtenissen kunnen binnen het kader van onze rechtsstaat niet worden ge weerd," Met dezelfde strekking is bij de NS ook een telegram bin nengekomen van het Breed Front, de Rotterdamse organi satie van onder anderen we tenschappers, politici, hulpver leners, artsen en junks, die het huidige drugsbeleid verwer pen. ken, of betrokkenheid bij maatschappelijke groeperin gen geweerd worden bij het betreden van de restauratie, die de functie heeft van een o- penbare ontmoetingsplaats voor alle burgers, ongeacht hun huidskleur of maatschap pelijk geaardheid", schrijft hij in de brief. Enige plaats Volgens een NS-woordvoerder zorgen de verslaafden in de restauratie voor 'herhaaldelij ke ordeverstoringen', waarvan niet alleen de personeelsleden van de restauratie, maar ook de reizigers last hebben. „Dat varieert van het op tafel zitten tot het tappen van dubbele comsumpties, waardoor de gla zen overlopen en men toch maar voor een drankje wil be- tien. Op zich is die problema tiek niet nieuw. De zaak speelt nu alweer een paar maanden." Vorig jaar kwam het in de res tauratie op het eerste perron enkele malen tot een massale ontruiming. De woordvoerder bevestigt, dat de 'bekende verslaafden' momenteel niet mem- worden toegelaten tot de restauratie. Of ook andere mensen, die er uitzien als drugsverslaafden, worden geweerd, weet hij niet. „De NS zal dat moeten onder zoeken." De Junkiebond zegt, dat de restauratie de enige plaats in de stad is, waar verslaafden te recht kunnen. „We kunnen nergens anders naar toe. Een lijd terug hebben we al willen praten met de beheerder van het restaurant. Die wil echter niet met ons praten", zegt Nico Adriaans van de Junkiebond. Rechtsstaat Afgelopen maandagavond be- M. JL Rotterdam De 36-jarige Nederlandse kapitein Berend van der Laan uit Oude-Pekela is gisteren op Cyprus veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De Nederlander is gestraft omdat hij, na het Turkse gedeelte van Cyprus te hebben aangedaan, ook het Griekse gedeelte heeft bezocht. Volgens een acht jaar oude regeling op Cyprus is dit verboden. De regeling werd indertijd ingesteld na de moeilijkheden tussen Griekenland en Turkije. De Nederlandse kapitein werd zaterdagavond gearresteerd na-1 dat de havenautoriteiten in zijn scheepsaantekeningen hadden gelezen dat hij drie maanden eerder de havenplaats Fomagusts in het Turkse gedeelte had aangedaan. Een woordvoerder van de maatschappij, die het management van het Nederlandse schip verzorgt, zegt dat de de regeling bij de firma bekend is. De maatschappij verwacht echter dat Van der Laan nog deze week vrijkomt. De advocaat van de Nederlander, die onmiddel lijk hoger beroep heeft aangetekend, acht de kans dat er vrij spraak volgt vrij groot. De advocaat is door de Nederlandse ambassade in het Libanese Beiroet, waar de Nederlandse belangen op Cyprus worden be hartigd, aangewezen. Rotterdam Vijf mannen uit Den Haag, Schiedam en Ca- pelle aan den IJssel zijn door de rechtbank in Arnhem ver oordeeld tot gevangenisstraf fen variërend van negen maanden tot vier jaar. Het viertal werd schuldig bevon den aan enkele gewapende overvallen. Twee broers uit Schiedam werden veroordeeld tot vier jaar cel. Twee mannen uit Den Haag kregen twee en half jaar en vijftien maanden gevange nisstraf. Een inwoner van Ca- pelle aan den IJssel werd ver oordeeld tot negen maanden cel. Het 'brein' achter de overval len zou de Haagse ex-brand- kastenkraker Aage M. zijn. Vorig jaar overvielen de man nen een projectontwikkelaar in Renkum. De man werd on der bedreiging van een sten- gun gedwongen een bedrag van 8000 gulden en zijn auto ter waarde van anderhalve ton af te geven. Ook werd vorig jaar een koppelbaas in Tiel overvallen. De buit bedroeg toen ruim tienduizend gulden. De politie heeft verklaard dat Aage M. deze personen heeft uitgekozen, omdat hij ver wachtte dat zij voor enkele tonnen aan zwart geld zouden bezitten. De Hagenaar werd enkele weken terug gearres teerd. Het onderzoek naar hem is echter nog niet afge rond. go po ba he de Rotterdam Een aantal ha vensleepboten van Smit Inter- nationale heeft met intimidatie ■verhinderd dat twee boten van de Sleepdienst Jan Kooren het Griekse vrachtschip Niki R. - ter hoogte van de Waalhaven vastmaakten. De Smit-boten - voeren zó dichtbij de Kooren- ■boten dat de havenloods van- ,'wege de veiligheid op de rivier <le kapitein op het laatste mo- _ment adviseerde om de sleep boten van Smit de Niki H. naar de Lloydkade te laten x brengen Dit incident, dat vrijdagavond "Iaat speelde en nu pas bekend Is geworden, is tot nu toe het ernstigste in een reeks van conflicten tussen beide ha- 5 vensieepdiensten. Jan Kooren doet al enige tijd pogingen om "een klein deel van het sleep- -werk in de Rotterdamse haven 'te verrichten, maar de Smit- bemanningen voelen dat als een bedreiging voor hun werkgelegenheid. De directie van Smit Internationale heeft hun al enige malen gezegd dat er niet mag worden geïntimi deerd en dat Kooren z*n gang moet kunnen gaan als dat be drijf een contract heeft voor het assisteren van zeeschepen. Smit-directeur A.W. Kienhuis door Bram Oosterwijk heeft echter ook begrip voor de ongerustheid vari zijn per soneel: „Ook zij weten dat het sleepwerk in de haven minder wordt." Smit heeft er tot nu toe niet in toegestemd dat Kooren deel gaat uitmaken van de Sïeepvaartcentrale, de organisatie die het merendeel van het havensleepwerk in de haven verdeelt. Kienhuis: „Er zijn al teveel havensleepboten en Kooren is te klein". Problemen Het Havencoordinatiecentrum verwachtte vrijdagmiddag al dat er problemen zouden kun nen ontstaan bij het assisteren van de Niki R„ want men had van die kant de rivierpolitie gevraagd van een afstand de zaak in de gaten te houden. Verder stapte, behalve de ha venloods, ook een vertegen woordiger van de leiding van de havenloodsdienst aan boord van het ruim 6.000 ton meten de Griekse schip (de sleepboot Buizerd had hen beiden bij het loodsenstation aan de Merwe- haven afgehaald). Enkele sleepboten van Smit waren vanaf de Merwehaven tegelijk met de Kooren-boten naar de Niki R. mee opgeva ren. Op het moment dat de be manningen van de Buizerd en de Henja de werplijnen al aan boord van de Nikt R. hadden gebracht en de trossen wilden overbrengen, kwamen de Smit-slepers zó dichtbij dat de loods de (Zuidkoreaanse) kapi tein adviseerde de Kooren-bo ten weg te sturen en Smit te laten assisteren. Intimidatie Directeur C. Kooren van de Sleepdienst Jan Kooren: „Vol gens de rivierpolitie is er op een grove manier geïntimi deerd. De politie heeft mij ge zegd respect te hebben voor onze bemanningen, die niet op de provocaties zijn ingegaan en zich rustig hebben terugge trokken- Was dat niet gebeurd, dan was het oorlog op de ri vier geweest, Overigens: daar komt 't toch een keer van. Onze mensen pikken dit niet meer. De loodsdienst-cbef die aan boord van de Niki R. was, heeft tegenover mij geen com mentaar willen geven op wat er is gebeurd. Hij heeft me wel gezegd dat er minstens twaalf boten van Smit bij het incident waren betrokken. De rivierpo litie spreekt van zes". Smit-directeur Kienhuis ont kent dat zijn bemanningen hebben geprovoceerd: „Uit het rapport dat ik ontvangen heb, blijkt daar niets van. Volgens mij had de loods ons gevraagd om twee sleepboten achter de hand te houden, als de boten van Kooren het niet alleen zouden aankunnen. Van zes of twaalf sleepboten weet ik niets". Directeur C. Kooren vindt, dat diverse havenloodsen te ge makkelijk zijn sleepboten af wijzen. Dat gebeurt volgens hem, omdat die loodsen zeggen dat de Kooren-boten onge schikt zijn voor het assisteren van zeeschepen. De loodsen varen volgens hem teveel dicht op de kwaliteiten van Smit. Het voorlaatste incident speel de zich af met Pasen, toen Kooren met drie sleepboten het vrachtschip Watergeus* moest verhalen van de Wilhel- minakade naar de Waalhaven. Op het laatste ogenblik gaf de loods de gezagvoerder toen het* advies om boten van Smit te nemen. Kooren: „Enkele da gen geleden pas heb ik ge hoord dat het Havencoördina tiecentrum hem had laten we ten dat enkele boten van Smit van plan zouden zijn geweest de Waalhaven te blokkeren". Irritatie Nautisch adjunct-directeur mr. W. Scholten van het gemeen telijk havenbedrijf die o.m. verantwoordelijk is voor de veiligheid in de haven wil niet dat de strijd tussen Koor en en Smit over de ruggen van de loodsen wordt uitgevoch ten: „Dat is niet correct". Hij vindt dat Kooren enigszins on zorgvuldig begonnen is met havensleepwerk en dat zoiets irritatie heeft gewekt bij Smit. Hij is voorstander van een sa menwerkingsverband tussen beide bedrijven: „Maar voorlo pig zie ik dat er toch niet van komen." De gemeente heeft geen dwingende middelen om dergelijke incidenten te voor komen. Scholten wil niettemin proberen beide partijen bij el kaar te brengen. „Ik wil geen sleepbootoorlog op de rivier. Maar het moment dat ze el kaar in puin varen, lijkt me niet zo veraf meer." Rotterdam De rechtbank heeft twee Rotterdammers van 19 en 20 jaar veroor deeld tot een gevangenisstraf van een jaar wegens ver krachting van een jonge vrouw op 2 janauri. Dit ge beurde in jeugdsoos De Fiets in de Rubroekstraat. De verdachten maakten deel .uit van een groep jongeren, die de aan hero'ine verslaaf de vrouw gedurende tweeën half uur vernederden. 2ij moest tal van sexuele hande lingen verrichten. De officier van justitie had vijftien maanden cel gebist Rotterdam De 72-jarige Krijgsman uit Rotterdam heef' hoofdletsel opgelopen, doorat zij op het zebrapad op de kn* sing van het Noordplein en Noord mol en straat werd aanf reden door een personenauto Het slachtoffer is opgenornr"1 in het Bergwegziekenhuis. f wc nu ste tal EI] pr< ei u eei vai M er ;de< 'wo spi dei zos - bet da) Pr« lijk - lin, iev en: Pa, me kei wo dex pre He de toe tijd ker ten wo

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4