BAH wil kleine winkels en bedrijven opzetten Zuid ziet initiatief de grond ingeboord Stadsgehoorzaal en Passage slaan handen eindelijk ineen Maassluis wil geld Maasland krijgt een D*66-vrouw VI AARlilGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT WjEIIWE WATERWEG GDOBAN1 De 4 van Vlasch Pand aan Hoogstraat geopend Bijdorp voor de Bij dorpers Feest Kaalslag pas volgende week Schiedam zoekt 'lastige' bedrijven Ziekenomroep zichtbaar Nieuwe scholen gemeenschap gaat 'De Vaart' heten V er wondering over politieke kleur nieuwe burgemeester 9 Weer frustreert Zijdeveld onze inzet bij de stadsvernieuwing DONDERDAG 29 APRIL 1982 Vlaardingen De bëwoners van het nieuwbouw project Kaalslag in de Vlaardingse Oostwijk zullen pas vrijdag 7 mei hun feest vieren en niet vanavond. De bewonersgroep zal zie zelf dan ook opheffen, omdat alle problemen achter de rug zijn en de bouw is afgerond. Het is de bedoeling dat een huurders vereniging uit het as van de bewonersgroep herrijst. Alle betrokkenen bij de nieuwbouw op het voormalige Kaalslagterrein zijn voor het feest uitgenodigd, ook de bewoners van het complex. De verwachting is, dat bouw- wethouder Bas Goudriaan zelf ook een pintje komt vatten. Schiedam Of milieu- hinderlijke bedrijfjes, die in de buurt van woningen gevestigd zijn, zich maar even bij de gemeente Schiedam willen melden. Omwonenden mogen dat ook doen. Een dergelijk verzoek is onlangs de deur van het stadskantoor uitgegaan. De mogelijkheid bestaat in aanmerking ie komen voor 'De Bijdrageregeling Sane ring Mi lieu hinderlijke Be drijven', die eind vorig jaar in werking is getreden. bedrijven, die niet meer dan 35 personeelsleden in dienst mogen hebben, krijgen dan geld, waarvoor „zodanige voorzieningen kunnen wor den getroffen, dat de gecon stateerde hinder_verdwijnt". Mocht dit niet lukken, dan zal verhuizing tot de moge lijkheden behoren. De gemeente Schiedam moet voor 1 juni een lijst bij het O- penbaar Lichaam Rijnmond hebben ingeleverd^ waarop alle voor sanering~ln aan merking komende bedrijven staan vermeld. Vlaardingen Mensen die willen kijken hoe de Zieken en Bejaardenomroep Vlaardin gen het feestprogramma voor 30 april in elkaar zet, kunnen morgen binnenlopen in de stu dio in de lezingzaal van het Holyziekenhuis. Er zijn repor tages uit de stad, verzoekpla ten, en misschien artiesten in de studio. Wie in de geheel vernieuwde studio de sfeer van een live-uitzending wil proeven, kan morgen tussen 9 en 16 binnenstappen. Vlaardingen De nieuwe scholengemeenschap voor la ger beroepsonderwijs, die zal ontstaan na het fuseren van de Prins Bernhardschool voor leao en de Planciussohool voor hno zal, als de gemeenteraad daar begin volgende maand mee instemt, 'De Vaart, scho lengemeenschap voor open baar voortgezet onderwijs lbo/mbo' gaan' heten. Dat is het voorstel van de stuurgroep bestaande uit vertegenwoordi gers van de beide scholen, de onderwijsinspectie en de afde ling onderwijs van de gemeen te. Dit voorstel is door het col lege van B en W overgeno men. Bij het bedenken van de naam is de stuurgroep er van uit ge gaan, dat de naam enerzijds betrekking moet hebben op de plaats van vestiging en ander zijds iets in zich moet dragen van het type onderwijs dat door de scholengemeenschap wordt gegeven. Samenwerking, maar geen streektheaterj Trots op hun langverwachte samenwerking: de Vlaarding se wethouder Arij Maarle- veld, directeur Walter van Ginneken van de Stadsge hoorzaal, Passage-mede werkster Connie Eggink en de Schiedamse wethouder Herman Posthoorn VI aardingen/Schi edam Samenwerking tussen Stadsgehoorzaal en Pas sage blijft in de toe komst weliswaar be perkt tot een louter pro grammatisch brainstor men, maar: eindelijk is de samenwerking er ten minste en dat is al heel wat. De twee schouw burgen, die het hele ge bied ten westen van Rot terdam rijk is, hebben elkaar voor het eerst ge vonden, nadat de 'bui tenwacht' al jaren ha merde op het ineenslaan van de handen. Ook al gaat het maar om vier voorstellingen, volgens de wethouders van cultuur Arij Maarleveld (Vlaardingen) en Herman Posthoorn (Schiedam) voorzien de gezamenlijk ge contracteerde theatergroepen m een lacune. Het zijn de kwaliteitsgroepen Sater, Baai, F'act en de Theater-Unie die Schiedam en Vlaardingen ko mend seizoen zullen aandoen en dat was niet het geval ge weest, als de culturele samen werking ook nu weer was uit gebleven, zei gistermiddag de scheidende directeur van de Stadsgehoorzaal in Vlaardin gen, Walter van Ginneken. door Kor Kegel De Vlasch-serie in Passage en de Stadsgehoorzaal bestaat uit vier voorstellingen, verspreid over het komend seizoen. Een abonnement op alle vier kost 25 gulden en de voorverkoop start op 1 juli. Op 29 september komt in de Stadsgehoorzaal de Theater-Unie met het stuk 'Veile vrouwen'. Op 4 november brengt F'act het programma 'De moed der doden' in Passage. Op 2 februari is de Stadsgehoorzaal weer aan de beurt, toneelgroep Baal komt dan met 'Aus der Fremde'. Passage besluit het kwartet op 21 maart met 'De hordenloopster' van toneelgroep Sater. vooral op jongeren en emanci- patiegroepen gemikt. Over de crisissituatie in hei Schiedamse Passaget heater gisteren geen woord. Wel ver klaarde Posthoorn nog even heel in het kort waarom Pas sage meer ziet in uitbreiding van theater dan in een film programma. maar de personele consequenties daarvan voor zover die er zullen zijnble ven onbesproken. De toehch-" ting stond geheel m het leken van de anti-verschraling van het theateraanbod. In zijn inleiding kwam Maar- Ie veld vrij simpel voor de dag met de mededeling, dat er zul- ke leuke samenwerkingsver- j banden zijn tussen Schiedam f en Vlaardingen (en ook Maas sluis). onder meer op hel ge- 'I bied van gezondheidszorg, de o nderwijsbegelei d i ngsd i e ns> t (OBD) en de streek muziek- j school. Ook noemde hij de re gionaal npgf7Plie Salon v;»n drj Maassteden in het Schiedamse museum en de Vrije Aacade- mie te Vlaardingen. Eigenlijk, zei Maarleveld, hebben de rel- i letjes in 1978 tussen Schiedam se en Vlaardingse jongeren de enige hobbel gevormd tussen de twee gemeenten sinds de inwoners ervan eeuwen gele den eikaars huizen in de heiis deden vliegen. Vlaardingen Voorzitter Ria Zeef, die nog niet zo geleden bij het JAC in Vlaardingen wegging, heeft gisteren het gebouw van de Stichting Bureau Al ternatieve Hulpverlening Vlaardingen aan de Hoog straat geopend. Een bureau dat, na een tijd alleen be reikbaar te zijn geweest bij het BAH in Schiedam, nu een eigen teleioon en openingstijden heeft. Subsidie van de gemeente is er nog niet, maar Ria Zeef noemde dat van ondergeschikt belang. „Het BAH in Vlaardin gen bestaat en het pand is nu geopend." van een zeefdrukkerij, een punkwinkel in tweedehands kleren, een bedrijf voor her gebruik van afval en een op vanghuis voor jongeren met een goedkoop eet- en thee huisje. Het BAH, dat alleen met vrijwilligers werkt, is geopend op woensdag- en vrijdagmiddag van één tot vijf uur; op woensdagavond van zeven tot tien uur. Tele fonisch is het bureau bereik baar op nummer: 355085. Zo'n veertig mensen zorgden voor gezelligheid in het huis je, dat de vrijwilligers in de afgelopen weken zelf hebben opgeknapt. Ria Zeef kon al samenwerking met de groep Vitamien, die zich met de ge zondheid van vrouwen be zighoudt, aankondigen. Vita mien gaat haar spreekuur verplaatsen naar het pand in de Hoogstraat. Verder waren er ook de werkgroep Drugs en Alcohol en het comité Vrouwen in de Bijstand, die zeiden op een goede samen werking te hopen. Of het kraakpand behouden kan worden, is nog de vraag. De huisjes aan de Hoogstraat worden door de gemeente voor het symbolische bedrag van een gulden verkocht als de koper de verplichting op zich neemt te renoveren. Er is een andere belangstellen de, die het eerste recht van koop heeft. Het BAH moet dan naar een ander pand uit zien. Het bureau wil echte alter natieve hulp gaan verlenen. Iets wat het JAC volgens hen allang niet meer doet. Ria Zeef: „Het JAC in Vlaar dingen is moreel failliet. Fi nancieel zal het binnenkort ook wel failliet gaan." Ken merk van de hulpverlening van het BAH noemde zij, dat die principieel achter de hulpvrager zal staan, en niet achter de rug van de klant informatie zal inwinnen of verstrekken. Plannen zijn er genoeg. ..Wij zijn van plan groepen op te zetten van hulpvragers. Daarbij valt te denken aan een sociale dienstgroep, een jongeren huisvestingsgroep, een militaire dienstgroep en groepen voor meiden- en vrouwenwerk." Kleine projecten die werk gelegenheid bevorderen zit ten ook in het vat. Er zijn plannen voor het beginnen Gemeente 'verkoopt' trefcentrum Schiedam Wijkvereniging Bijdorp krijgt het buurt huis in eigen bezit. De gemeente verkoopt Trefpunt Bijdorp voor tienduizend gulden. De wijkvereniging moet dit bedrag snel op tafel brengen, maar moeilijk heden zal dit niet geven. De Schiedamse gemeente raad zal namelijk binnenkort gevraagd worden ak koord te gaan met een kredietverlening van tiendui zend gulden, bestemd voor Bijdorp. Het gemeentebestuur maakt overigens om een wel heel bijzondere reden haast met de overdracht van het trefcentrum. Het is namelijk gebleken, dat er de komende twee jaar nog voor 16.000 gulden aan onder houd dient te worden uitgevoerd. Wanneer het pandje nu al van de wijkvereniging is, zullen die kosten, door zelfwerkzaamheid, veel lager kunnen blijven. Maassluis De gemeente Maassluis wil alsnog bijna een ton vorderen van het bedrijf ACT BV uit Tilburg, dat een model terrastafel van het bedrijf voor gemeentelijke sociale werkvoor ziening heeft nagemaakt. De gemeente heeft rechten op dat mo del en ACT heeft die rechten geschonden, dat heeft de recht bank toegegeven. Een vordering werd door diezelfde rechtbank echter afgewezen. Maassluis wil nu bij het gerechtshof tn Maassluis in hoger be roep alsnog halen wat haar recht zou zijn. ACT heeft de terras tafel nagemaakt, en dal heeft de gemeente geld gekost, is de me ning van het college. Of hel inderdaad tot een hoger beroep komt moet de raad in de komende vergadering beslissen. Het financieel risico was dan voor zowel Passage m Schie dam als voor de ,SGZ te groot geweest. Nu komt er een we derzijdse reclamecampagne, vooral gericht op jongeren, vrouwen en instanties zoals het Nivon, en bij gemiddeld 200 bezoekers per voorstelling zijn betde theaterbolwerken uit de kosten. Groepen als Baal en Sater zijn ook niet zo duur en de entreeprijzen heb ben dan ook een uiterst lage prijs: 25 gulden kost het abon nement voor alle vier de pro gramma's, die gehouden wor den onder de titel 'Vlasch': een uiterst creatieve samentrek king van de beginletters der beide steden. Als het succes heeft en Schie dam er bijvoorbeeld niet meer bij inschiet dan Vlaardingen dat hangt een beetje af van waar de bezoekers vandaan komendan ligt voor vol gende jaren ook een nauwere programmatische samenwer king in het verschiet. Maar verder zal die integratie niet gaan. Gisterenmiddag nog trachtten Maarleveld en Post hoorn de geruchten te ontze nuwen, dat Van Gmnekens opvolger Theo Putman over een tijdje ook directeur van Passage zal worden, waar nu immers al een paar jaar een vacature bestaat. Zelfs bezuinigingen zuilen Schiedam en Vlaardingen, als het aan de2e wethouders ligt, moeilijk kunnen bewegen tot een soort streek theater met twee vestigingen. „Wat mij be treft moet die gemeentegrens er wel blijven," aldus Maarle veld. Posthoorn sprak legen, dat de krappe kas van beide theaters de gemeenten gedwongen heeft tot samenwerking. Hot gaat volgens hem echt om leemten in de programmering op te vullen. Hierbij is nu De nieuwe burgemeester van Maasland, mevrouw I W. H. J. Bloemendaal-Und- hout. Maasland Het burgemeesterloze tijdperk in Maas land is ten einde. Gistermiddag werd bekend gemaakt dat met ingang van 16 mei mevrouw W. H.J. Bloe- mendaal-Lindhout van D'66 tot nieuwe burgemeester is benoemd. De benoeming van mevrouw Bloemendaal is een totale ver rassing. Ten eerste vanwege haar politieke kleur en ten tweede, omdat zij uil de in to taal 37 kandidaten voor het Maaslandse burgemeester sambt de enige vrouw was. Ook was zij door de uit de drie fractievoorzitters en loco-bur gemeester Kwakkelstem be staande vertrouwenscommissie niet als eerste kandidaat aan de commissaris van de konin gin in Zuid-Holland, mr. Vro lijk, vooi'gedragen. De com- Schiedam Met een aan onge loof grenzende verbijstering heeft de bewonersvereniging Schiedam-Zuid moeten ervaren, hoe door toedoen van PvdA-wet- houder Zijdeveld opnieuw een aardig initiatief de mist in is ge gaan. Al een paar maanden zoekt de werk groep 'Schiedam-Zuid m de steigers', aangesloten bij de bewonersorganisa tie, naar een informatiewinkel voor het projectteam stadsvernieuwing, de bewonersdeskundigen en opbouwwer ker Van Puyvelde. Maar nu er einde lijk een pandje is gevonden, heeft Koos Osterhoft, secretaris van de werkgroep, ineens te horen gekregen dat zo'n winkei voor Zijdeveld niet meer hoeft. Osterhoit voelde al nattigheid, toen de bewonersvereniging met de dienst ge meentewerken „oeverloos touwtrek ken" moest over de inrichtingskosten van het pandje aan de Groenelaan, na bij de Zuidlandsestraat, waar vroeger een brillenzaak zat. Volgens Osterhoit kon het allemaal veel goedkoper dan gemeentewerken becijferde en hij prijst nu dan ook „de beruchte trage besluitvorming bij de gemeente" het graf in. „Een staaltje gemeentelijke on weer gezege- doordachtheid heeft vierd," 2egt hij. Daarna bleek hem echter dat Zijde veld het initiatief niet meer zag zitten. Hij gaf als suggestie het projectteam en het opbouwwerk onder te brengen in het gekraakte hoofdkantoor op het GTB-terrein. „Wie schetst op dit punt onze verbazing?" aldus Koos Osterhoit. „Zijdeveld denkt zomaar eigenmachtig te kunnen besluiten over het gebruik van het clubhuis Schiedam-Zuid. Want daarvoor wordt het vroegere GTB- kantoor nu gebruikt. En daarvoor wordt door zijn collega-wethouder Posthoorn nu een huurcontract voor bereid om een eind te maken aan de kraaksituatie." Volgens Osterhoit zijn er trouwens in het clubhuis aan de Dwarsstraat helemaal geen ruimten meer vrij, wel voor incidentele verga deringen, maar niet voor dagelijks kantoorgebrusk. Osterhoit: „Wij zijn echt pissig. Zijde veld vindt zijn eigen winkeltje op de Hoogstraat kennelijk belangrijker dan wat er in Schiedam-Zuid aan stadsver nieuwing-gedaan wordt. Voor de zo veelste keer frustreert hn de actieve inzet van onze leden. Wij krijgen steeds meer het idee dat zinnige plan nen, die wij nota bene met instemming van het projectteam Schiedam-Zuid ontwikkelen, systematisch achteraf de grond in worden geboord." missie had een CDA-kandi- j daat als eerste op de uit zes personen bestaande t oor- j dracht geplaatst Mevrouw Bloemendaal is 34 jaar, gehuwd en moeder van twee kinderen, lid van D'66 en van evangelisch-lutherse ge zindte Zij woont »n Den Haag- Loosdurnen, werkt momenteel als docente Nederlands op een christelijke school voor voort- gezet onderwijs en behoort tot het dagelijks bestuur van de li commissie Groot-Loosdurnen. Haar benoeming tot burge meester van Maasland is nog' zo pril, dat er op du moment nog geen installatiedatum be kend is. Mevrouw Bloemen-1 daal volgt burgemeester J. van der Brink (CDA) op, die sinds 1 januari de nieuwe burgerva- 11 der van Barendreehi is. De politieke kleur van me- vrouw Groenendaal heeft ver--| wondering gewekt bij het!- CDA en in mindere mate bij I de VVD. De Open Groepering; toonde zich enthousiast met de.L keuze. Zoals bekend claimt:! D'66 nog enkele tientallen;! burgemeestersposten, terwijl (r er volgens de minister meer A vrouwen in het burgemeester-I sambt moeten worden be-t noemd. De keu2e van de D'66-|l kandidate moet ook in datï! licht worden bezien. Een interview met de nieu-!'| we burgemeester cn het com-'L mentaar van de Maaslandse' I raadsfracties is te lezen op'l pagina 19.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1