CPN ple it voor Schiedamse SER 'Knokken om te houden wat we nu hebben' CONTROLE DRIESi Centrum praat met Patrimonium lAAiDIHGS BAGBLAB SCHIIDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Complexen hard toe aan onderhoudsbeurt Veel hoorzittingen in elke wijk College wil toch windhaan van zes mille 'Geen goede omgang met mensen s5' Dag van de Arbeid': Inbrekers erg actief Dak van auto gestolen 1 mei-viering van PvdA: CARAVAN CHASSIS BOVENBOUW fiVees pitpfeeiuitót! Km Utie»! SPAANSEPOUXRM Schiedammers slaags met zichzelf en met politie Kermis- vliegtuigje wil niet landen HOGE RENTE, DIRECT OPVRAAGBAARS MAANDAG 3 MEI 1982 Schiedam De CPN bepleit in het zondagavond uitgeko men verkiezingsprogramma de oprichting van een stede lijk platform met politieke partijen, gemeenteraadsle den, vakbonden, midden standers en werkgevers, die met elkaar een actieprogram moeten maken voor de werkgelegenheid een soort lokale SER dus. Ook zouden de werknemers van de Schiedamse bedrijven werkgroepen moeten oprich ten om zelf de nieuwe pro ductiemogelijkheden van hun bedrijven te onderzoe ken. Deze verschuiving van be voegdheden en verantwoorde lijkheden naar de gewone bur gers staat de CPN ook voor ten aanzien van het gemeente lijk beleid. De lagere ambte naar moet desnoods meer ta ken krijgen, zodat hii hoger ingeschaald kan worden. En bij belangrijke beslissingen, zoals de jaarlijkse gemeentebe groting, zal eerst in elke wijk een hoorzitting gehouden moe ten worden, waarop de bur gers duidelijk te horen krijgen waar het gemeentebeleid op gebaseerd is. De gemeente zou daarbij actief moeten optreden en een overzicht moeten ge ven van de reacties van alle politieke partijen. Hoorzittin gen in alle wijken zijn voor de CPN een belangrijk instru ment. Bijvoorbeeld zulke bij leenkomsten, waarop over poli tie en sociale aspecten gepraat kan worden, zouden volgens ',de CPN het gevoel kunnen wegnemen dat je 's avonds op straat niet meer veilig bent. Meer inspraak voor burgers; meer individuele-verantwoor delijkheid van de ambténaren naast dit thema staan in het Schiedamse CPN-programma voorts de bestrijding van racis me, vrouwenonderdrukking en stijgende woonlasten cen traal. Voor de CPN is een ma nier om de woningbouw op te peppen de afschaffing van de luxe-BTW van 18 procent. Bij bouwprojecten zullen werk loze bouwvakkers in Schie dam ingeschakeld moeten worden. Wilton-Fijenoord zou van het image van oorlogsin dustrie afgeholpen moeten worden door een meer vrede lievende productie te active ren. Een puntje is ook de mo dernisering van het slachthuis. De CPN is tegen provinciale herindeling, maar als Rijn mond er komt, moet Schiedam hoofdstad worden, Maandhu- ren van maximaal 350 gulden voor een vier kamerwoningen; verzorgingsverlof van werk nemers; een warenhuis in de binnenstad; experimenten met kleinere bussen in het open baar vervoer; schrappen van rijksweg 19; bodemonderzoek bij nieuwbouw; meer steun aan jongeren en kunstenaars het is zo een greep uit het CPN-programma. VIanrdingen Er staat een toren spits met vogeltjes op de hoek van de le Van Leijden Gaclstraat en de Bin nensingel, maar het kost burgemees ter en wethouders de nodige moeite om daar een bijpassende windhaan op te krijgen. Die haan is de duurste vogei van de volière; hij kost name lijk zesduizend gulden en de commis sie stadsherstel was tot nu toe niet bereid om dat geld vrij te geven. Het college gaat het nu nog een keer vra gen, want wat is een torenspits zon der windhaan? Jan Landsheer van de afdeling stads ontwikkeling denkt dat de commisic nu wél bereid is om het geld beschik baar te stellen. „Toen ze tégen waren moest de torenspits nog geplaatst worden. Dat ding staat er nou, de vo geltjes zitten erin. Het heeft nu een functie gekregen. Burgemeester en wethouders vinden dat dat geld nu zonder meer op tafel moet komen." Op 13 mei bepaalt die commissie of de Oostwijkers voortaan de stand van de wind aan een haan kunnen aflezen, of dat ze zich moeten blijven behelpen met een natte vinger in de lucht steken. Aad van Lingen: geen sen satiezucht... Vlaardingen Deze maand zullen de bewonersgroepen in het centrum van Vlaardingen, die zich inzetten voor de com plexen 4 en 6 van Patrimonium, met de woningbouwvereni ging gaan praten om duidelijkheid te krijgen over de onder- houdsproblemen die aan de huizen kleven, en de oplossingen die hiervoor gevonden kunnen worden. Het gaat vooral om het com plex van 255 vooroorlogse woningen aan de Huygens- straat, Catsstraat, Van L.en- nepplaals. Van der Drif- straat. Vondelstraat en Markgraaflaan, dat hard aan een opknapbeurt toe is. Vol gens de bewoners heeft Pa trimonium tot nu toe niets meer willen doen dan het toepassen van wat oplapmid- delen. Al sinds januari is de bewo- nersgroep van het complex be zig, overleg over de zaak op gang te krijgen. Onder de be woners is een enquêtte gehou den, waaruit bleek dat bij één op de drie woningen grote klachten aanwezig waren, vooral over de daken, de ra men en kozijnen en de slechte bedradingen. Bij veel bewo ners is de angst aanwezig, dat een opknapbeurt onvermijde lijk een huurverhoging ten ge volge zal hebben, zo kwam ook uit de enquêtte naar vo ren. Dat laatste mag volgens de be- wonersgroep dan ook niet ge beuren. Het gaat om het weg werken van achterstallig on derhoud, en van geriefsverbe- tering in de vorm van een re novatie zou geen sprake zijn. Op 27 mei gaat de bewoners- groep met Patrimonium oyer de problemen praten.. Dan zal duidelijk moeten worden, of Patrimonium bereid is de pro blemen op te lossen Ook over een ander probleem- blok. complex 6 m hel cen trum. komt weer overleg me* Patrimonium Voor deze wo ningen ligt al een verlietc ringsplan klaar, waaien di bewoners onlangs echter heb ben uitgesproken dat het /on der huurverhoging gei cal1- seerd moet worden Putnmo- opknapbeurt te geven, de buitengevels het euistc- aan de beurt zouden moeien k*<- men. Er ligt inmiddels ven prijsopgave van aan nemer Van der Waal. Over complex (5 wordt op 10 mei met Patrimo nium verder gepraat CDA wil bewij zen in 'gluuraf faire' Vlaardingen Een aantal duistere elementen in Vlaardingen heeft de 'Dag van de Arbeid' dit weekeinde op eigen wijze gevierd. Bij verschil lende Vlaardingers op de Van Ho- gendorplaan werd ingebroken. Het ging voornamelijk om kleine som men geld, een kleurentelevisie en geluidsapparatuur ter waarde van 4.800 gulden. De inbrekers kwamen telkens via het balkon of de achter deuren binnen. In een woning op de Kethehveg werd een videorecorder, een casset tedeck en duizend gulden ont vreemd. Ook in een benzinestation en in het restaurant van de sporthal op de Floris de Vijfdelaan waren dieven actief. De buit bestond uit sloffen sigaretten en klein geld uit twee gokautomaten. "Vlaardingen Dat niets meer aan je auto nog veilig is, hebben twee Vlaardingers dit weekeinde moeten con stateren. Bij de één werd een ruitje ingeslagen, waarna de autodieven het uitschuifbare dak van de wagen afzaagden. De andere Vlaardïnger vond zijn rijdend bezit terug zon der het juiste aantal wielen. Het linker voor- en achter wiel was meegenomen. Wethouder Goudrïaan, aangehoord door wat oudere socia listen. Vlaardingen „Jullie zijn een soort voorhoede, die het par tijstandpunt moeten uitdragen" en; „Druk je kennissen op het hart, dat ze 2 juni gaan stemmen". Dat waren de woor den, die de socialistische Vlaardingers op de 1 mei-viering van de Partij van de Arbeid aan het eind van de middag meekregen. De 'Dag van de Arbeid', die de Vlaardingse PvdA in de Nivon-boerderïj De Hoogka mer vierde, bestond voor een belangrijk gedeelte in het op kalefateren van het zelfver trouwen. In eigen gelederen wordt er alles aan gedaan om de schok van de provinciale statenverkiezingen te boven te komen. De sprekers spra ken hun toehoorders moed ADVERTENTIE J Preventief onderhoud van het chassis F en de bovenbouw verlengen de levens- duur van uw caravan. Maak nog deze J week een afspraak voor een GRATIS f chassis controle. Rechtstreeks bij vakman J Dries. CARAVAN-SERVICE Bokdueg 100, 3125 AD Schiedam. Tel. OIO- 154540. in. Veertien, vijftien (de hui dige sterkte) of zelfs zestien zetels moet toch haalbaar volgens de laatste verkiezin gen, op 11,5 raadszeiel zou uitkomen. „We moeten zien te voorkomen, dat er straks een CDA-VVD-D'66 college komt", was een gehoorde uit spraak. Schelto Patijn, lid van de PvdA-fractie van de Tweede' Kamer, zei in zijn toespraak dat de socialisten nu eens achter hun partij moeten gaan staan. Het beeld dat de bevolking momenteel van de PvdA heeft is, volgens Pa tijn, dat er in de top zo wordt gevochten. Wethouder en lijsttrekker IJsbrand van der Velden kwam ook terug op het feit om als eenheid naar voren te treden. „We moeten knokken om te houden wat we hebben", sprak hij. In zijn toelichting van het verkiezingsprogramma nam hij onder andere het punt van de inspraak onder de loep. De PvdA is van me ning, dat de inspraak niet te gek ver moet worden door gevoerd. Dat maakt het steeds moeilijker het eigen program uit te voeren. In de middag stelden de kan didaatsleden voor de raad zich voor. "Ik vind het doodeng", sprak Ria Vermaat, als vijf tiende op de lijst. „Ik heb nog nooit voor zo'n grote groep mens. 1 iproken. Maar ik hoof iet in de toekomst vak. gebeuren. En als ik John (Ranshuizen) mag gelo ven, kom ik in de raad". De 1 mei-viering trok een re delijk aantal belangstellenden. De gehele Vlaardingse partij top was aanwezig, waaronder ook de nieuwe burgemeester Fred van Lier. In de loop van de ochtend was er een wat meer gemengd publiek, later bleven vooral de ouderen over. De barbeque en poffer tjes werden echter ook niet ge bakken. Gedichten en muziek (fluit, gitaar en accordeon) wa ren als vanouds aanwezig. E- venals trouwens de rode das sen en overhemden en de rode tulpen. Schiedam Drie aangescho ten Schiedammers hebben zichzelf en de winkelruit van een schoenenzaak op het Broersvest in elkaar geslagen. Het trio had rond middernacht ruzie gekregen. De reden voor de 25-jarige Schiedammer om zijn tien jaar oudere stadge noot door de winkelruit te slaan. Met een taxi gingen zij,- er vandoor, een schade van 2.000 gulden achter zich la tend. De politie wist de taxi echter op de Breedstraat te achterhalen, waarna de drie mannen bonje met de opspo ringsambtenaren kregen. Zij konden worden ingesloten en later naar het ziekenhuis wor den gevoerd met blauwe ogen en snij wonden. De man van 25 moést in het ziekenhuis achter blijven. Schiedam De beschuldiging van PvdA-voorzit ter Ruurd van der Veer, dat ambtenaren, van dc sociale dienst 's avonds bij cliënten naar binnen koekeloeren, heeft drie CDA-raadsleden verontwaardigd in de pen doen klimmen. Zij hebben bij burgemeester en wei houders het schriftelijke verzoek ingediend om Van der Veer uit te nodigen de 'persoonlijke bewijzen', die hij zegt te hebben, aan het college te overleggen. Ook vinden de drie CDA'ers dat de PvdA-voorzitter zijn ontboezemingen eerst had moeten doen aan de verant woordelijke bestuurders (B en W) of de directeur van de gemeentelijke sociale dienst (GSD), drs. Gérard Smits. Nu kwam* Van der Veer ermee in zijn 'maidenspeech' als voorzitter van de PvdA. op 22 april in zaal Irene. Hier door konden Smits en zijn ambtenaren er eerst via het Rotterdams Nieuwsblad ken nis van nemen. CD A-lijsttrekker Aad van Lingen vertelde vanmorgen desgevraagd; „Het getuigt niet van goede omgang met men sen, als je zulke beschuldigin gen zomaar naar buiten gooit zonder eerst de verantwoorde lijke bestuurders op de hoogte te stellen. Dat is de goede weg niet. Ik wil niet zeggen dat er over de sociale dienst geen klachten zijn en dal er niets gebeurt, helemaal niet, maar wat er nu gezegd is, vind ik tendentieus" Van Lingen heeft de vragen ingediend sa men met de twee andere CDA'ers die in de commissie voor sociale zaken zitten. Els Hellwig en Rein van Raalte. GSD-directeur Smits zei daags na de uitlatingen van Van der Veer dat zijn ambtenaren met buiten hun boekje gaan en dat hij er anders van zou weten. Mochten de bewijzen van Van der Veer echter kloppen, dan vindt Van Lingen niet dat er koppen moeten rollen. „Als het inderdaad voorkomt dat ambtenaren bij mensen naar binnen gluren, dan is dat niet correct. Controle uitoefenen moet, maar dan op een nette manier, met zo. Maar dan vind ik niet, als het voorkomt, dat de betrokken ambtenaren ont slagen moeten worden. Want ik ben ervan overtuigd, als zij het doen. dal het dan taak be wust gebeurt en niet uit sensa tiezucht." Van Lingen heeft niet de in druk dat de CDA-vragen over uitspraken van de PvdA-voor zitter storend zijn voor de PvdA.'CDA-coalitie. „De frac tie heeft een geheel eigen ver antwoording. Wat een afde lingsbestuur nf -voorzitter zegt, staat daar los van Schiedam Een vader eri zijn dochter hebben op Koningin nedag moeten ondervinden dat met alle vliegtuigjes op de Schiedamse kermis even zachtzinnig landen Het zweefvliegtuigje aan du molen, waarin liet tweetal rondvloog, weigerde pertinent naar beneden te komen De kermisexploitant rommelde wat met het hydraulische sy steem, waarop het vhegtu'gje wat al te snel uit de hemel viel. Pa liep een aantal gu- kneude ribben op; het kind bleef ongedeerd. ADVERTENTIE m Gi rasparen op de Ster rekening. Simpel vu het giroboekje, voordelig dankzij de huidige rente van liefst 10''n. En te allen tijde direct opvr.iagb.ur, tegen 2% kosten over het opgenomen bedrag. 13el nu (I2Ü-5D18015 voor de folder, bij een minimum inleg van f 50,- profiteert u tevens van de tijdelijke openingspremie van f 7,50. postgiro rijkspostspaarbank

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 1