Scheeres als 'n Heer van Stand Pun tensysteem huurverhoging net als in 1980 'Nederland zal nooit meer tennistoppers leveren' Investering SVV afhankelijk van vertrek Peitsman Bouw Taanstraat en de Put snel van start Corporaties willen gaan bouwen met zon en hout Museum slaat munt uit expositie nieuwe geld Moeders en kernwapens Woudhoek- Noord: bouwen vóór goedkeuring van bestemmingsplan Bewoningsresten tonen nut onderzoek aan Rommelmarkt in de VOP Zijdeveld weer in z'n winkel Gelukwens van Lems Renê de Jongis bezeten van zijn vak, maar: II Nol de Ruiter: 'Ik heb wat namen op papier staan7 HBSS haalt in Wandeltocht TrimfietstocKi; SPORTAGENDA Schiedam De Sehiedamse woningbouwverenigingen wil len weer gaan werken met zonneenergie en houtskelet- bouw. In het Engelse Cam bridge is daarover op het ogenblik een meerdaagse cur sus aan de gang. waarvoor de samenwerkende woningcorpo raties (SSSW) hun directeur Gerard Prins hebben afge vaardigd. De ervaringen van Prins zul len behalve voor de SSSW ook van nul zijn voor de stichting Stadsherstel Schiedam <SSS, zonder W), waarin naast Prins nog een andere expert op het gebied van de houtskeletbouw zit: stadsarchitect Hans Huis in 't Veld, die op deze materie is afgestudeerd. Heer van stand Scheeres bij een grote uitvoering van de nieuwe gulden. In zijn hand eer doosje met een oude munt uit de Balkan. „Geld stinkt niet." zei hij onder meer. Schiedam Gelijk zijn favoriete heer van stand Ollie B. Bommel voelde wethouder Reinier Scheeres zich gistermiddag, toen hij tijdens de opening van een expo sitie van geld kon zeggen dat geld geen rol speelt. Veel gemeenteraadsleden zullen hem daar nog wel over aanschieten, want tenslotte presenteert Scheeres mor genmiddag in het stadskantoor een hoogst belangrijke nota over de op handen zijnde bezuinigingen in Schie dam. Het zit er nu dus toch dik in, dat dc ombuigingsoperatie nog dezo maand in de ge meenteraad kan plaatsvin den. „GeJd speelt geen rol" Scheeres zei het echt, toen hij voorbeelden gaf van hoe geld in het dagelijks taalgebruik in gevoerd is. Geld als water, geld stinkt niet; Scheeres schudde ze zo uit zijn mouw. De wethouder voor financiën en economie sprak in Schie dams stedelijk museum voor een kleine groep van twintig Haagse heren, die alien met geld te in aken hebben. Een aantal van hen vormt de com missie voor de beeldenaar, dat is een club die de ontwerpen voor het nieuwe geld van Ne derland selecteert en die be staat uit vertegenwoordigers van het Binnenlands Geldwe zen; het Koninklijk Kabinet van Munten, Penningen en Gesneden Stenen; het Staats drukkerij- en Uitgeversbedrijf; CRM; de PTT en de rijks- muntmeester zelf. Ook waren de Sehiedamse burgemeester Te Loo en wethouder Post hoorn aanwezig, want de ten toonstelling van Nederlands nieuwe geld is een primeurtje voor het Sehiedamse museum. De tentoonstelling is alleen nog op het ministerie zelf te zien geweest. 's Rijks nieuwe munten liggen in de kelder van het museum. door Kor Kegel naast de oude archeologische vondsten uit eigen stad. Alle muntontwerpen zijn er te zien, onder andere van Jaap Drup steen, Marte Röling, Jan Snoeck en Eric Claus, en ook de winnaar, Bruno Ninaber van Eyben, wiens ideeën we nu dagelijks in onze handen hebben, 't Is alleen al om die reden een bijzondere expositie, omdat het niet vaak voorkomt dat afgewezen kunstenaars toch tentoongesteld worden. Het is ook best de moeite waard, het zal wel druk wor den, en zo slaat het museum er nog munt uit ook, Scheeres hield voor het selecte gezelschap een praatje over het waarom van geld, met een helderheid die we in de poli tiek minder van de doctoran dus gewend zijn. Toen onze voorouders nog primitief leef den kon het voorkomen, aldus Scheeres, dat de één goed was in visjes vangen en de buur man-holbewoner een kei was in konijntje jagen. En dan ruil de je gewoon, had je van alle bei wat! Maar. aldus Scheeres, toen de specialisaties van het bestaan wat verder gingen, kon dat niet meer. Hij hing het bekende verhaal op van de mandenmaker, die bij de kleermaker een nieuwe jas wou hebben maar het kleding stuk voor manden niet ruilen kon. De kleermaker had liever brood, die had niks aan man den. Dus ging de mandenma ker naar de bakker om daar te proberen manden te ruilen voor brood, zodat hij met het brood weer naar de kleerma ker kon. Als hij nou pech had en de bakker hoefde ook geen manden... „U ziet wel, zo zou het in ons tegenwoordige be staan niet meer kunnen, het handelsverkeer zou veel te las tig worden, en daarom hebben wij het geld uitgevonden," zo besloot Scheeres zijn betoog. De wethouder voor financiën kreeg als dank voor zijn inter essante beschouwing een oude munt van de Joegoslavische stad Dubrovnik uitgereikt uit handen van museumdirecteur Hans Paalman. Vlaardingen Van het comi té 'Vlaardingen tegen Kernbe wapening* krijgen de Vlaar- dingse moeders dit jaar een bijzonder moederdagcadeautje. Ter gelegenheid daarvan wor den ze op zaterdag 8 mei op een speciaal aangepast stukje kermvapenproblematiek ge trakteerd. „Moeders zijn'ten slotte de belangrijkste opvoe ders en zij leren de kinderen omgaan met begrippen als vre de. vrijheid en gerechtigheid'V luidt de filosofie. De vrouwen krijgen een folder, waarop een lezing staal van de Australi sche kinderarts Holen Caldi- cot. Zij trekt de gehele aardbol over om over het nucleaire vraagstuk te spreken. Er is een stand opgebouwd met anti- kernwapenaffiches uit de hele wereld. Dit om te illustreren dat hel verzet tegen de nu cleaire bewapening een inter nationale zaak is. Verder krij gen de kinderen kleurkaarten die ze speciaal voor moeder kunnen kleuren. Voor wie haar nog meer wil verwennen 2ijn er ook boeken, buttons en affiches. Zaterdag 8 mei vanaf 11 uur op het Liesveld. Schiedam De praktijk zal wel leren of het nog nodig is, maar voor de zekerheid willen B en W alvast de artikel-19- proeedure starten voor de ver dere woningbouw in Woud- hoek-Noord. Dat houdt in, dat een verzoek wordt ingediend om. met de bouw te mogen be ginnen, nog voordat de Kroon het bestemmingsplan heeft goedgekeurd. Bij de eerste deelplannen mocht het en daarom probeert het college dat nu voor de bouwplannen 2-B, -C en -D en 4-B1 op nieuw. Het kan nu echter zijn dat de Kroon zijn uitspraak over het bestemmingsplan al doet. nog voordat artikel 10 toegepast hoeft te worden. In dat geval is er weinig aan de hand. Als althans de Kroon de bezwaren tegen het bestem- mingsplan niet deelt, want dan moet alles anders... in 1979 werden al negende eeuwse resten aangetroffen in het Vlaardingse centrum. Op deze foto botten en een stenen schaats, behorend tot de Visbankvondsten. In het centrum van Vlaardingen, op het terreintje naast de Hema, zijn weer oude bewoningsresten uit de negende eeuw en latere perioden gevonden. Het onderzoek dat de afgelopen weken heeft plaatsgevonden toont weer eens aan, dat door de gezamenlijke inspanning van de gemeente, de provinciaal archeoloog en amateurs informatie kan worden verzameld. Gegevens, waarmee de ge schiedenis van de stad wordt uitgebreid, zodat een duidelij ker inzicht ontstaat in de ont wikkeling van de bewonings- geschiedenis. Over de tijd, waaruit de vond sten dateren, is uit de schrifte lijke bronnen iets bekend. Vlaardingen zou in de achtste eeuw al een bekende handels plaats zijn geweest, waar Wü- lïbrord aan het einde van de zevende eeuw een kerk had gesticht. Tijdens de restauratie door Albert Brouwer en Ingena Vellekoop van de Grote Kerk werden in 1967 wel fundamenten gevon den van een twaalfde eeuwse kerk, maar niet van een ze vende of achtste eeuwse. Na de dood van Karei de Gro te kwam het rijk in het bezit van zijn zoon. Na diens dood werd het grote rijk verdeeld. Ons land behoorde tot Neder- Lotharmgen. De Viking God- Vlaardingen Wijkvereni- ging Vettenoordsepolder houdt op zaterdag een rommelmarkt ten bate van het jaarlijkse kin- derkamp. Dat zomerkamp voor VOPpertjes van zes tot twaalf jaar wordt dit jaar ge houden van 10 tot en met 17 1 juni. Opgeven kan nog. Alles wat nog bruikbaar en verkoopbaar is kan op de markt worden aangeboden. De medewerkers van het wijk centrum komen op aanvraag de spulletjes ophalen. Telefoon 34.38.41. Behalve de rommelmarkt zal er aanstaande zaterdag ook een kleine kinderkennis wor den gehouden rond en in het buurthuis aan de Willem Pij perstraat. fried de Zeekoning wist het bestuur over het toenmalige Friesland, waarin ook Vlaar dingen lag, te bemachtigen. In 855 werd hij vermoord. Ge- rulf, de stamvader van de Hol landse graven, nam het be stuur over. Langzamerhand kregen zijn nakomelingen meer land in ei gendom. De naam Holland werd pas in 1100 gebruikt voor het gehele graafschap. Voor dien werden de graven aange duid naar de verschillende ge bieden die zij in eigendom hadden. Vlaardingen bezat in de elfde eeuw een grafelijk hof, waar van de plaats niet bekend is. Vanuit dit hof vonden ontgin ningen plaats ih de Hollér- hoekse Polder. Clattenburch, Holy en de Joffer Aechtenwo- ning zijn hier voorbeelden van. Omstreeks deze tijd werd ook met de bouw van de kerk op de Markt begonnen. Hier voor werd een heuvel opge worpen, waarna de bouw een aanvang kon nemen. Grondboringen in de School straat en de Peperstraat toon den eveneens bewoning uit deze periode aan. Door het laatste archeologische onder zoek aan de Hoogstraat kon de 'plattegrond' van Vlaardingen in de elfde en twaalfde eeuw weer wat kompleter worden. Op II mei om 21.00 uur zal de provinciaal archeoloog, drs. Hallewas, een lezing houden in het Hollandiagebouw over zijn werk. Op deze avond zal hij de vondsten, gedaan bij zijn onderzoek op het terrein van Blokker, de revue laten passe ren. Vlaardingen De advies groep van huurders en ver huurders die door het college van B en W is ingesteld om de huuraanpassing per 1 juli 1982 voor te bereiden heeft aanbe volen, dezelfde richtlijnen bij het toekennen van de punten te hanteren als vorig jaar. Zoals gebruikelijk wordt de 'waarde' van de gemeentelijke huurwoningen vastgesteld vol gens een aantal criteria, die ie der een bepaald aantal punten opleveren; de grootte cn de ligging van de woning, de ver keersveiligheid in de directe omgeving en dergelijke. Voor negatieve aspecten worden vervolgens weer punten afge trokken. De adviesgroep heeft besloten om in de gehele stad een aan tal punten af te trekken we gens de milieuverontreiniging, waar de hele stad in meerdere of mindere mate last van heeft. Het deel van de stad ten zuiden van de lijn Buys Ballot laan, Marnixlaan, Maassluisse- dijk, Schiedamseweg en de spoorlijn krijgt een aftrek van twintig punten. Alle woningen ten noorden van die grens zijn met tien aftrekpunten wegens milieuvervuiling gewaardeerd. Wie precies wil weten, hoeveel huurverhogingspunten zijn huurwoning toegerekend heeft gekregen kan op de afdeling stadsontwikkeling op het stad huis terecht. Rotterdams Nieuwsblad woensdag 5 met 1982 Maassluis Er wordt hard gewerkt om het terrein achter het gemeentemuseum bouwrijp te maken, zodat nog deze maand de eerste paal de grond in kan voor een dertigtal wo ningen. Het bouwplan dat er wordt uitgevoerd (Taanstraat en de Put) omvat in totaal 62 huur woningen; 34 in de woning wet- en 28 premiehuursector. De bouw van de woningwet woningen zal het eerst van start gaan. Is het werk een maal op gang gekomen dan zal na enige tijd ook worden be gonnen met de bouw van pre- miehuurwoningen. Bij de wo ningwetwoningen gaat het om twee- en vierkamerwoningen, terwijl in de premiehuursector uitsluitend tweekamerwonin gen zullen worden gebouwd. De huurprijzen van beide complexen zuilen komen te liggen tussen 425 en 460 gul den. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld zit vrijdagmorgen weer in zijn informatiewinkel- tje in de Sehiedamse Hoog straat. Van tien tot twaalf uur beantwoordt hij vragen, die betrekking hebben op de bouwplannen in de binnen stad. Schiedam Als een waarde vol relikwie bewaart Anton Wiegel de brief, die hij dezer dagen ontving van oud-burge meester Arie Lems. De voor zitter van de stichting van sa menwerkende Sehiedamse woningcorporaties (SSSW) wordt door Lems gefeliciteerd met het koninklijk lintje, dat hij op koninginnedag kreeg uitgereikt. Er blijkt uit dat Wiegel zijn onderscheiding niet te danken heeft aan zijn 42-jarig ambtsjubileum bij de PTT, maar aan zijn vele acti viteiten ten dienste van de ge meenschap. De woningwetwoningen zul len worden gebouwd op het terrein waar vroeger het gara gebedrijf was gevestigd en de premiewonïngen zullen voor- namenïijk langs de Haven en de Zuiddljk komen. De afgelo pen maanden zijn de oude ge bouwen op het terrein onder aan de Zuiddijk gesloopt en nu is men bezig de funderingen eruit te halen zodat de heiers die over enkele weken aan het werk gaan niet voor onder grondse verrassingen komen te staan. Maassluis Nu in Neder land de tennisparken als paddestoellen uit de grond vliegen, wordt de tennissport steeds meer als een sport voor ieder een beschouwd. René de Jong juicht die ontwikke ling van harte toe. De in Vlaardingen woonachtige, maar in Maassluis, bij Be Quick, werkzame tennis- leraar heeft er zelf ook profijt van gehad: „Vroe ger zou het ondenkbaar zijn, dat ik, een doodge wone jongen, het zou kun nen brengen tot tennisle- raar. Het is de tweede sport van Nederland en de stempel van elite-sport is allang achterhaald." René de Jong is bezeten van tennis. Spijbelde op school om naar de tennisbaan te kunnen gaan. Gaf er zelfs zijn Havo opleiding voor op. „Ik heb van mijn werk mijn hobby kunnen maken en dat is maar voor weinig mensen weggelegd." banadrukt hij nog eens zijn be voorrechte positie. „Het is een zwaar vak. Omgaan met men sen is ontzettend leuk, maar het legt ook een grote druk op je. Iedereen verwacht een IU0 procent inzet van je. Terecht, want de mensen betalen om iets goed te krijgen. De moti vatie moet altijd optimaal zijn." Roem Ondanks de bloei van de ten nissport. blijven de succeseen op sportief gebied ver achter. Internationaal teert Nederland nog steeds op de roem van Tom Okker en Betty Stove. Tijden waaraan iedereen met weemoed terugdenkt: „Neder land," zo stelt René de Jong het hard, „zal nooit meer een toptennissers afleveren. De mogelijkheden zijn er gewoon nier voor. Als iemand talent heeft moet hij ontzettend hard gaan trainen. Tennis is één van de moeilijkste technische sporten, het vergt heel veel van een speler en hij moet daarom, om echt door te wil len breken, iedere dag op de baan staan om te trainen. Die trainingsuren moeten wel be taald worden en wie kan het tegenwoordig nog opbrengen." Verschil Ook het verschil in lesgeven maakt het bijna al onmogelijk om door te stoten. De Vlaar dingse tenmsleraar, nu op, he) puntje van zijn stoel zittend met een lichte verheffing in zijn stem: „Iedere tennisleraar heeft het zo zijn eigen metho des. Heeft een spelertje talen I dan gaat hij naar de district- straining, waar hij op een heel andere manier les krijgt: Zc krijg je ze natuurlijk nooit op één lijn en dat is nu eenmaal funest voor de prestaties." En; „Kijk, toen Björn Borg al les was in de tennisport. moest iedereen gaan slaan zoals hij Toen plotseling was John Mc En roe het grote voorbeeld eri nu wil iedereen weer spelen als Ivan Lend!. Nee, Neder land is er het land niet naar om topspelers af te leveren." „Jonge spelers moeten inter nationale ervaring in hei bui tenland opdoen. In eigen- land heb je immers geen sterke'ei gen toernooien. Het geld jont- breekt om de talenten te laten reizen. Alleen Eric Wilborts vormt een uitzondering." René de Jong heeft het naar zijn zin bij de Maassluise ten nisvereniging. Is tevreden-met zijn huidige status, maar' het ideaal, het beheren van een ei gen tennsihal. blijft zijn -grote wens; „Echt, dat is mijn toe- komstideaal. Als »k de kans krijg om een een hal te gaan beneren stop ik met het géven van ten n isles." door Chris Woerts René de Jong, hier de jeugd lesgevend: „Het beheren van een tennishal is mijn ideaal." Schiedam Het ziet er voorlopig naar uit dat SW in eigen gelederen op zoek moet naar een op volger voor linkerspits Paul Kooien. Eén en an der hangt nauw samen met de beperkte financiö- le middelen van de Sehie damse eerste divisieelub, die nog altijd met smart op een telefoontje uit Bel gië wacht, ten teken dat de onderhandelingen kunnen beginnen, öf dat het management van het door Sandor Popovïcs ge trainde Waregem defini tief afziet van de aankoop van Cor Peitsman. Oorspronkelijk was het de be doeling dat Waregem de ge blokte puntspeler uiterlijk eind april zou laten weten waar hij aan toe was. Peitsman Schiedam Het duel tussen FC Maluku en HBSS, dat za terdag wegens de slechte toe stand van het terrein werd af- felast, wordt donderdag inge- aald. Het duel is voor HBSS niet meer van belang, maar FC Maluku is nog in degrada- tiegevaan Het bekerduel Hermes DVS- RVC staat eveneens voor don derdag op de rol. Ursus bekert donderdag thuis tegen DORR, terwijl Zwaluwen VI. op be zoek gaat bij Barendreeht, dat vorige week de reserves van SVV elimineerde. Alle wed strijden beginnen om 19.00 Hoek van Holland HSV*46 houdt zaterdag 15 mei haar vijftiende wandeltocht. Start (vanaf negen uur) en finish zijn bij het clubgebouw van HSV'46 aan de Hoekse Hilï- weg in Hoek van Holland. Wandelaars kunnen zich opge ven voor de 5, 10, 15, 20 of 25- kilometertocht. Inschrijfgeld 3 gulden 50. Inlichtingen: Me vrouw R, Boon-Bruinenberg. 01747-3932. zelf gelooft nog steeds in een vertrek over de landsgrenzen, waar hij dan een tweejarig contract als full-prof zal on- door Donald Bax der teken en, temeer daar ge bleken is dat Piel den Boer en Remco Boere (beiden Excel sior) voor Waregem financieel geen haalbare kaart zijn. Zolang SVV echter geen be richt heeft ontvangen, kan en mag het zich niet orienteren op het lijstje van de stichting arbeidszaken, dat nu al meer dan honderd namen omvat. De uitgaven van SVV worden streng gecontroleerd door het (B(udget) B(ewakings) (Insti tuut) en bovendien is de club niet bij machte om uit eigen middelen een forse investering te plegen, hoe broodnodig deze ook zou kunnen zijn. Derhalve was Nol de Ruiter gisteravond opnieuw op Harga aanwezig om het tweede elftal in aktie te zien. Enerzijds om een indruk te krijgen van een zevental nieuwe spelers (Ricky Westdijk. Dick Sparreboom, Edwin de Man, Pietje Merre- laar, Fred van der Horst, Aad Bierhuizen en Jeronimus) dat door assistent-trainer Aad Put ters was uitgenodigd voor een testwedstrijd en anderzijds om nogmaals Edwin Bleiksloot, in principe een linker vleuge- laanvaJIer, aan het werk te zien. Aanvulling „Hij speelde nu beier dan de vorige keer dat ik hem in ak tie heb gezien", aldus De Rui ter. „Zolang we niet weten wat er met Peitsman gaat gebeu ren, moet de aanvulling uit het tweede elftal komen. Maar ik geloof niet dat Bleiksloot nu al aan het eerste elftal toe is. Nogmaals, ik heb voor mezelf al wat namen op papier staan, maar dat wordt eigenlijk pas serieus als Peitsman verkocht wordt. Zo niet, dan houdt alles op". SVV won de 'testwedstrijd' te gen afelingselub Honselersdijk met 2-0 dank 2» treffers van Jeronimus (HION) en Aad Bierhuizen (Excelsior *20). Vooral Edwin de Man en Piet je Merrelaar, beiden van de amateurafdeling van Feye- noord, maakten een goede-in druk. Het is de bedoeling dat Putters morgenavond, na-de tweede testwedstrijd (tegen SFC) bekend maakt welke nieuwe spelers de plaats inne men van het vijftal dat moet vertrekken. De spelers van de A-selectie die voor een contract in aan merking komen, hebben in middels van het bestuur van SVV op schrift te horen ge kregen wat de voorwaarden zijn waaronder zij een nieuwe verbintenis kunnen aangaan Te verwachten is dat inde loop van de volgende week de eerste spelers hun handteke ning zullen plaatsen. VLce- voorzitter Koos de Haas: „Echt er over praten is er niet bij. Ze kunnen ja of nee zeggen...."* Schiedam De fietstoerciub 1 Rijnmond houdt op zes achter- eenvolgde dinsdagavonden fietst rim tochten. De ritten gaan over een afstand van-30 t! kilometer. De deelnemers - worden begeleid door ervaren sportfietsleiders. Zij zien ér*jp toe dat er gereden wordt i>p een aanvaardbare snelheid, Ongeoefenden kunnen - dus ook aan de tocht meedoen.* De eerste trimtocht gaat dinsdöga- I vond vier mei om 19.00 uur van start. Het vertrek heeft «i plaats vanaf de kantine aan de ij Olympiaweg in sportpark Har- :i ga. j; De kosten bedragen één ghl- 'J den per deelnemer. Voor in formatie kan men terecht bij Aad van der Zalm (010- 71.13.43). Donderdag 6 mek Zaalvoetbal; 2Q-.30 Olympus S-AII Greens, 20.30 GAS- Schledam. 20.30 HBSS-Trouw Kwar tet {alle Energiehal); Handbal;' 19,00 Meeuwen-Sat urn us (beker herèn)- Voatbal: 19.00 HBSS-FC Malüku (competitie), 19.00 Barendrecht-2wa- luwen Vl (beker), 19.00 Ursus-DQRR (beker), 19.00 Hermes DVS-RVC (be ker). 19.00 uur SVV 2-SFC (vrtenü- schappelljk). Vrijdag 7 mei; Biljarten: 19.30 Flrtale vierde klasse bandstoten In De Grif fioen te Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 3