20 1 Rotterdamse predikant uit Doebaigezet: 'Rotterdam pakt werkloosheid verkeerd aan' Officier: 'Eisen moeten afschrikwekkend werken' Gedenksteen gevallen verzetstrijder onthuld Fiets mee in metro Entrepothal op Zestienhoven Twee jaar cel wegens drugsbezit KAMER VAN KOOPHANDEL: Tien, acht en zes jaar geëist wegens drugssmokkel Celstraf voor Poolse wegens moordplannen r Dieven stelen garderobe bijeen Explosies en brand bij verbouwing school Dertien tons truck overrijdt havenwerker Verdwenen handelaar weer boven water Rotterdams Nieuwsblad ■woensdag S mei 1932 RZ/RV/KY/KW 'ik was fout, maar wil graag terug' Rotterdam Ogenschijnlijk is het gezin van domi nee 3. Leïj redelijk hersteld van de spanningen. Veertien dagen lang duurde de onzekerheid: mogen we wel of niet in Doebai blijven en wat zijn de eventuele consequenties. Het antwoord is inmiddels "békend: het gezin Leij, vader, moeder, Markus (12), Michiel (11) en Christien (7) moest Doebai verla ten, binnen tien dagen, op straffe van arrestatie. Zoover is het niet gekomen. Leij, hervormd koopvaardij- predikant met als standplaats Rotterdam en tevens schip- perspredikant in Antwerpen, pakte zijn biezen en heeft acht maanden eerder dan de bedoeling was de Verenigde Arabische Emiraten gelaten voor wat ze waren. Oorzaak van de uitzetting is het feit. dat het gezin Leij niet over een definitieve verblijfs vergunning beschikte. „Wij door Marti jn Verwaai jen zijn Doebai binnengekomen met een bezoekers visum", ver telt de dominee. „Het lag in de bedoeling het daar om te zet ten in een verblijfsvergun ning. Dat moest aangevraagd wo/den via een bedrijf, dat voor ons garant zou staan," En. juist dat belangrijke orga nisatorische onderdeel misluk te. Dominee Leij, voor één jaar uitgezonden door de Stichting Pas to raat werkers Overzee, ging hoopvol op stap- „Om dat, merkt hij op, „de Emira ten wel achter onze plannen stonden om wat meer te doen aan Nederlanders die tijdelijk in dat land gestationeerd wa ren. Ik zou dat jaar onder meer proberen een goed draaiend zeemansbuis op ie zetten". JRqet in eten Het bedrijf, dat garant zou staan, gooide echter roet in het eten. Leij: „De toezegging van de definitieve verblijfsvergun ning bleef uit tot ik op 18 maart bij het scheepvaartkan toor van het bewuste bedrijf werd ontboden. Het eerste probleem was al, dat uit on derzoeken bleek, dat het be drijf twaalf visa miste. Is dat het geval dan krijgt het bedrijf gaan nieuwe visa voordat ae ontbrekende zijn opgespoord. Wij zouden dus niet in aan merking komen". Maar dominee Leij xvachtte een nieuwe verrassing. „Er bleek ook iemand van de bin nenlandse veiligheidsdienst te zijn. Ik moest precies uitleggen wat ik eigenlijk kwam doen, wat voor preken ik hield, met wie ik contact had, kortom, ik werd uitvoerig ondervraagd. Toen kwam hij ook met een brief van mij, die ik aan alle Nederlanders in de omgeving van Doebai had gestuurd. Het bleek verboden te zijri derge lijke brieven, zeker in het Hol lands opgesteld, per post te verspreiden". Kennismaking De brief was eigenlijk niets meer dan een kennismaking en een uitnodiging voor het bijwonen van een kerkdienst. „Ik moest mee. Eerst werd ik twee uur lang onder bewaking van een paar jonge politiemen sen met het geweer voor het grijpen gehouden. Toen volgde het verhoor waarin me wel duidelijk werd dat men alles van me wist. Wat dat betreft hebben ze enorm veel werk verricht". Dominee Leij mocht weer ver trekken, maar werd enkele dagen later weer ontboden. „Weer hetzelfde, weer wach ten onder strenge bewaking en uiteindelijk een redelijk goed gesprek. Tk heb ze gezegd dat ik me te gast voelde in hun land en dat Ik me aan de re gels zou houden. Maar ze zijn enorm wantrouwend op dit moment. Kortgeleden is het proces begonnen tegen de mensen, die geprobeerd heb ben een staatsgreep op Bah rein uit te voeren. Daarom is met name de bezorgdheid over de komst van buitenlanders erg groot". Het kwam er uiteindelijk op neer dat Leij zowel het minis terie van Justitie als het minis terie van Islamitische Zaken tevreden moest stellen. Hij on- Dominee J. Leij: „Het liefst keer ik morgen terug naar Doebai". dertekende een verklaring, dat hij de wet niet meer zou overtreden en kwam er met een berisping vanaf. Althans, zo leek het. Bahrein „Door het zoekraken van die visa bij het betreffende bedrijf kwam ik niet meer in aanmer king voor een verblijfsvergun ning", zegt dominee Leij. „Dan is er echter nog een truc om in het land te kunnen blijven. Je moet dan even overvliegen naar Bahrein waar heel een voudig een bezoekersvisum is te krijgen. Je bent dan even het land uit geweest dus wordt het toegestaan. Alleen, in mijn geval met die kwestie van de binnenlandse veiligheidsdienst kon dat niet meer". Het leek er op dat het gezin Leij vroeger dan verwacht in Rotterdam terug zou moeten keren. Leij echter legde zich er niet bij neer en ging tele foontjes plegen. De ene mi nuut met hoopvol gevolg, de andere minuut beseffend dat er geen redden aan was. Hij, en met hem zijn gezinsleden, moesten binnen tien dagen Doebai hebben verlaten. Kort voor zijn vertrek wist do minee Leij alsnog een gesprek te arrangeren met de adviseur van sjeik Rashid bin Saeed al Maktoum. „Van die adviseur kreeg ik de tip een nieuwe kerk op te richten die in stich tingsvorm zelfstandig kan ope reren. Dat betekent dat die stichting visa kan aanvragen en we niet meer afhankelijk zijn van bedrijven". Het ontbrak Leij aan tijd om zich daadwerkelijk te be moeien met hgt opzetten van die stichting maar hij heeft nu alle hoop, dat het zal slagen. „In dat geval zal men voor mij een visum aanvragen en ik heb goede hoop dat ik dat krijg". Die hoop is voornamelijk ge stoeld op de manier waarop het gezin is vertrokken. „Ik had natuurlijk kunnen provo ceren, kunnen blijven hangen. Maar ik heb nou eenmaal een overtreding begaan, ik had die brieven niet mogen versturen. Blijf je, dan lijden de Arabie ren gezichtsverlies en kom je het land nooit meer in. Nu heb ik toegegeven, ben weggegaan, en dat respecteren ze". „Vandaar", meent de dominee, die momenteel zonder werk zit, „dat het altijd de beste ma nier is om die mensen te vriend te houden. Ze hebben ook een achtergrond waar ik respect voor heb gekregen. Daarom bestrijd ik ook dat ik het land ben uitgezet, door een samenloop van omstandighe den moet ik het land even verlaten". Op dit ogenblik komt het ge'- zin Leij bij van alle spannin gen. „Voor mijn vrouw en kinderen is het ook een moei lijke en vooral onzekere tijd geweest", zegt hij. „De kinde ren vonden het erg om weg te gaan, ze hadden het er uitste kend naar hun zin. En dan zijn er ook nog kleine bijkom stigheden. We hadden voor dat jaar mensen in ons huis in Rotterdam. Die wonen nu maar bij ons in. En ik heb mo menteel geen werk. Ik wacht maar even op de oprichting van die stichting en mocht dat lang duren, word ik waar schijnlijk voor één maand uit gezonden naar Libië, Egypte of Tunis. Maar het liefst keer ik morgen weer terug naar Doebai, dat is wel duidelijk..." Rotterdam De Echte Neder landse Fietsersbond (ENFB) wil, dat er bij de nieuwe me trostations fietsgoten langs de trappen worden aangebracht. Bovendien ijvert de bond voor de mogelijkheid de fiets in de metro mee te nemen, ook tij dens spitsuren. Het voorstel van de fietsgoten is eertijds door het gemeente bestuur afgewezen. De aanleg zou ie duur zijn. De fietsband schrijft nu echter in een brief aan het college dat er nooit een begroting is gemaakt. Vol gens eigen zeggen zijn de kos ten voor deze fietsgoten 25.000 gulden, exclusief btw. Wan neer de gemeente^ elke fietser zou verplichten één strip van de strippenkaart af te stempe len, zou de investering snel te rugverdiend zijn. Rotterdam Medio deze maand begint op de Luchtha ven Botterdam de bouw van een entrepothal voor A. van Herwaarden BV, dochter van de sigaretten fabriek Ed Lau rens in Den Haag. Het gebouw krijgt 1200 vier kante meter entrepotruimte; op de eerste verdieping wordt een kantoor ingericht. Eind dit jaar moet de bouw voltooid zijn. Botterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 37-jarige bedrijfsleider tot twee jaar gevangenisstraf ver oordeeld- De man had 268 gram cocaïne, twintig kilo hasj en een geweer met munitie in zijn woning verborgen. Hij verklaarde deze spullen voor een andere onbekende man te hebben bewaard. Officier van justitie mr. D. Copper had drieënhalf jaar celstraf geëist. TER NAGEDACHTENIS AAN BE rotteroahse verzetsman JANKWAK gevallen door verraad GEB.2S - 9 - 1916 GEFUS. (Z - 2 - 1942 Rotterdam De Kamer van Koophandel acht de scholingsplannen van de gemeente Rotterdam ^vol strekt onvoldoende. „Zij^ le veren geen daadwerkelijke bijdrage aan verbetering van de werkgelegenheid", meent een meerderheid van de Kamer. Alleen ver tegenwoordigers van de FNV toonden zich wel te vreden met de Rotterdam se aanpak. In de ledenvergadering van de Kamer gistermiddag werd for se kritiek uitgestort over de manier waarop Rotterdam door middel van scholing de werkloosheid te lijf wil gaan. De plannen zijn te slap menen vertegenwoordigers van de be drijven en zullen te weinig re sultaat opleveren. De Kamer van Koophandel heeft haar kritiek omschreven in een brief aan het college van burgemeester en wethou ders. In dat schrijven geeft men meteen aan hoe de werk loosheid wel zou moeten wor den bestreden. Daarbij gaat de Kamer er van uit dat de be- drijfsscholen veel meer inge schakeld moeten worden, en dat daar subsidie aan het be drijfsleven tegenover moet staan. In de Kamer van Koophandel keerde men zich gisteren te gen de grote invloed van so ciale zaken op de plannen. Men zou het scholingsbeleid liever ondergebracht zien bij economische zaken. De nota 'Met het oog op scholing' komt uit de la van de voormalige wethouder voor sociale zaken Elizabeth Schmïtz. In die nota was een belangrij ke rol weggelegd voor het Centrum voor Vakopleiding voor Volwassenen (CVV). Daarbij worden door de Ka mer van Koophandel nu vraagtekens gezet In de brief aan het college wijst men op geluiden dat veertig procent van de CVV-ers binnen vijf jaar weer werkloos is. Bij het bedrijfsleven heeft bijna ieder een na vijf jaar nog werk. De algemeen secretaris van de Kamer, Dr. A.D.J.Brantenaar: „Ik twijfel eraan of het CVV wel het juiste niveau kan vin den voor de scholing. Daarom zou alleen de primaire oplei ding bij het CVV moeten wor den gegeven en de werkelijke opleiding binnen het bedrijfs- leven, aldus de brief." Overigens zegt ook de Kamer van Koophandel geen garan ties te kunnen bieden op werk- na een opleiding. „Wij kunnen' alleen de kansen op een baan vergroten", aldus Brantenaar. Rotterdam „Vorig jaar verdedigde ik een koerier, die betrokken was bij de in voer van negen kilo heroïne. Hij kreeg uiteindelijk drie jaar gevangenisstraf opge legd. Nu wordt er acht jaar geëist tegen mijn cliënte, die ook van koeriersdiensten wordt beschuldigd. Waar gaan we naartoe, als de eisen binnen een jaar verdubbe len". Advokaat mr. J.L.A.M. Le Coq D'ArmanviLle kon gisteren nauwelijks een reac tie in de Rotterdamse rechts zaal onderdrukken, toen hij officier van justitie mr. L.A, J.M. de Wit acht jaar ge vangenisstraf hoorde eisen tegen een 27-jarige vrouw, die ervan wordt beschuldigd drieënhalve kilo heroïne vanuit Pakistan naar Neder land te hebben gesmokkeld. Even daarvoor had de officier tien jaar celstraf geëist tegen de 27-jarige vriend van de vrouw, een controleur in de Rotterdamse haven, in wie de aanklager de organisator van het drugstransport zag. Tegen een derde verdachte, een 29- jarige schoonmaker, die de drugs in Nederland in zijn wo ning zou hebben verborgen, Ruim veertig jaar na zijn dood is op de Hooidrift een gedenksteen t onthuld ter nagedachtenis aan de verzetsman Jan Kwak, Eerder werd een plein in de Alexanderpolder naar deze in de oorlog gefusilleerde verzetstrijder genoemd. Bij de onthulling van de gedenksteen, die is aangebracht op het woonhuis van de verzetsman, waren onder anderen vrienden van Kwak uit het verzet aanwezig. Onder hen, Joop de Zwart, die het initiatief tot de herdenking heeft genomen. Op verschillende plaatsen in Rotterdam zijn gisteravond de slachtoffers herdacht, die gevallen zijn in de Tweede Wereldoorlog. Burgemeester Bram Peper legde in het zuidelijk stadsdeel een krans bij een herdenkings monument, nabij het Zuidplein. Bij die plechtigheid was ook voorzitter Joop Franken van de deelgemeenteraad Charlois aanwezig. Enkele honderden mensen legden bloemen en kransen. Dat gebeurde ook op het Stadhuisplein. Botterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 33-jarige Poolse vrouw veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf, waar van vijf voorwaardelijk. De vrouw had twee mannen uit Dordrecht aangezocht om de echt genote van een vroegere vriend te vermoorden. De Dordtenaren deden alsof zij wel interesse hadden, maar stelden wel de politie op de hoog- Officier van justitie mr. L. Janssen had acht maanden celstraf voorwaardelijk geëist en zes dagen (gelijk aan voorarrest) onvoorwaardelijk en een geldboete van tweeduizend gulden. Een van de redenen voor deze eis noemde de aan klager destijds het feit dat de vrouw belist niet tegen gevangenisstraf zou kunnen. Rotterdam Inbrekers heb ben hun garderobe aanmerke lijk uitgebreid. Bij de kleding zaak Boys en Girls verdween voor 12.000 gulden aan kleren, nadat een ruit van de winkel was ingeslagen. Bij de heren modezaak Exotique aan de Slinge zou de kassa voor 30.000 gulden hebben gerinkeld als er voor de verdwenen kleding zou zijn betaald. eiste mr. De Wit zes jaar cel straf. De officier motiveerde zijn forse eisen door te verkla ren dat er een afschrikwek kend effect van moest uitgaan, gezien de omvang van het her- oïneprobleem. Te Iaat De zaak kwam aan het rollen, toen de politie in januari van dit jaar de woning van de ha- venconcroleur en zijn vriendin binnenviel. Twee kleine poe ders heroïne en een zoge naamd smok kei vest werden gevonden. Later gingen de re chercheurs naar de woning van de schoonmaker, waar eenzelfde smokkel vest werd gevonden en een zwarte tas, waarin restanten van heroïne zaten, evenals in de beide smokkelvesten. De schoonmaker bekende gis teren voor de rechtbank dat in de zwarte tas drieënhalve kilo heroïne had gezeten. Het spul was volgens hem door zijn me deverdachten vanuit Pakistan naar Nederland gesmokkeld. De vrouw zou één van de smokkelvesten hebben gedra gen. „Ik kreeg vijfduizend gul den om de heroïne te bewa ren. De havencontroleur kwam geregeld naar mijn wo ning en haalde dan wat uit de zwarte tas, totdat deze leeg was". Deze bekentenis ontlok te mr. De Wit de opmerking dat het jammer -was, dat de po litie te laat was gekomen. Zowel de havencontroleur als zijn vriendin ontkenden alle beschuldigingen. „Wij zijn twee keer naar Pakistan ge weest om zaken te doen in cos metica en koperwerk", ver klaarden zij. Het bezit van de smokkelvesten konden de ver dachten niet goed verklaren. Ook de grote welstand van de haveneontroleur - hij bezit twee luxe auto's en twee hui zen- wekte verwondering. Vrijspraak Ce raadslieden van de twee ontkennende verdachten con cludeerden dat er vrijspraak moet volgen, omdat er onvol doende bewijs is. Het zwakke punt in de bewijsvoering is dat de heroïne nooit door de poli tie is achterhaald. „Door nie mand is aangetoond, dat er drieënhalve kilo heroïne in die tas heeft gezeten. Er is al leen de verklaring van de schoonmaker, maar dat is geen sluitend bewijs", meende mr. Rotterdam Tijdens verbou wingswerkzaamheden is gis termiddag na verschillende explosies brand ontstaan in een dependance van de Albert Einstein-scholengemeenschap aan de Middenbaan in Hoog vliet. Een werknemer brandde een gasleiding door, nadat hij had doorgekregen dat er geen gas meer in de leiding zat. Doordat nog wel degelijk gas aanwezig, was ontstonden op drie verschillende plaatsen in het gebouw vrij zware ontplof fingen. Hierna ontstond brand. Door de explosies raakten di verse muren ontzet De brand weer had het vuur vrij snel geblust. Niemand raakte ge wond. De materiële schade Le Coq D'Armanville. De raadslieden vroegen daarop de rechtbank hun cliënten on- middellijk in vrijheid te stel len. Dit verzoek werd niet in-, gewilligd. "Uitspraken 18 mei. Rotterdam Een dertien ton zware vrachtautocombinatie heeft een 51-jarige havenwer ker uit 's-Gravendeel overre den bij pier zeven in de Waal haven. De man gaf de chauf feur van de combinatie aan wijzingen bij het achteruitrij den, maar werd daarbij over reden. Hij is met ernstig bek kenletsel en inwendige ver- won dingen in het Dijzigtzie- kenhuis opgenomen. was groot. Rotterdam Huizenhandelaar D.W. Peterse, die lange tijd spoorloos is geweest voor de twee curatoren van het faillissement van zijn Continental Property BV, is weer boven water. Gisteren had hij een gesprek met curatoren, P.M. Schollaart uit Krimpen aan den IJssel en A.G. Beets uit Rotterdam. "Via een dochter van Peterse hadden de curatoren een afspraak met de speculant kunnen maken. Als gevolg van het faillissement van Continental Property zullen zo'n tweehonderd woningen geëxecuteerd worden op veilingen in Rotterdam en Schiedam. Inzet en afslag daarvan vinden plaats op respectievelijk woensdagen 12 en 19 mei. Voor de te veilen panden zijn hypotheken genomen ter waarde van ruim acht miljoen gulden. Geldschieters waren met name de Westland/Utrecht Hypotheekbank en Slavenburg's Bank. Peterse heeft in totaal vijf besloten vennootschappen (bv's). Vorig jaar werd de eerste Lepelaarshof BV failliet verklaard. De tweede is nu Continental Property. De overige drie Poldermeesterhof BV, Peterse Onroerend Goed BV en Reijeroord BV zijn nog niet failliet. Maar curatoren vermoeden, dat ook voor deze drie spoedig een faillissement zal worden aangevraagd. En uitgesproken. Ondanks alle tegenvallers lijkt Peterse niet uit veld geslagen. Hij blijft actief in de onroerend goed handel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4