18 ROTTERDAM 'Laat provincie en gemeente beslissen over vervoerszaken' 'Hillwoning, plaats waar ex-verslaafden kunnen werken' m 'Popsymposium werpt toch nog vruchten af' 'Veenwegkliniek' naar Zevenkamp Twee schepen 'ontvluchten' staking 199.-, 5?8 ter meulen natuurlijk Minister bij opening metrolijn ter meuKen natuurlijk jjp li Wethouder Van der Have: Plan van Stadsontwikkeling maandag in deelraadscommissie: mwr Kapiteins kappen trossen Rotterdams Nieuwsblad donderdag 6 met 1982 RZ RV/RY/RW, Rotterdam „Het rijk moet een deel van zijn verantwoordelijkheden over vervoerszaken over dragen aan de lagere overheden. Deze taakuit breiding zal echter niet tot een financiële lasten verzwaring moeten lei den." Dit zei minister H.J- .Zeevalking van verkeer en waterstaat vanmorgen bij de officiële opening van de nieuwe metrolijn Coolhaven-Capeisebrug. Besluiten over regionale ver- voersprojecten werden tot nu toe altijd door het rijk geno- men. Ook draagt de overheid bij in de tekorten van de o- penbaar vervoersbedrijven, De gemeenten hadden hierin geen enkele zeggenschap. -Minister Zeevalking zei dat het huidige beleid in strijd i« met het streven van de over heid om de gemeenten meer verantwoordelijkheden toe te schuiven. „De minister van het open baar vervoer is nu meer een superwethouder. Hij moet zich te veel bezig houden met gemeentelijke en be drijfsmatige zaken." Zeevalking wil in overleg met de provincie („die op dit moment geen enkele rol speelt"] en de gemeenten ko men tot een beleid, waarbij besluiten genomen worden door 'bestuurlijke niveaus waar de problemen zich af spelen. Dit zou een integratie met andere sectoren van het overheidsbeleid bevorderen. Overigens prees Zeevalking de manier waarop Rotterdam zijn metrolijn heeft aange legd met de gegeven boe veelheid financiële midde len. „Maar", zei hij in de Schouwburg, „de maand mei blijkt voor Rotterdam een vruchtbare periode. Twaalf jaar geleden, ook op 6 mei. won Feyenoord als eerste Nederlandse voetbalclub de europa-cup X. Twee jaar gele den, op 7 mei werd door mijn amtsvoorganger hier de eer ste strippenkaart gekocht en gebruikt en vandaag wordt de oost-west lijn geopend." De minister werd verwel komd door burgemeester Bram Peper en het RET- mannenkoor onder leiding van dirigent Piet Struijk. Na de toespraken m de Schouw burg, maakte de minister de openingsrit op het traject Coolhaven-Capeisebrug. Het traject, dat gedeeltelijk ondergronds (5,9 kilometer] en deels bovengronds (2,3 ki lometer) is aangelegd en tien haltes telt, kostte in totaal ze venhonderd miljoen gulden Aan de bouw is negen jaar gewerkt. Zoals bekend kunnen zater dag en zondag de toekomsti ge passagiers gratis kennis maken met de nieuwe lijn. waarna maandag de normale dienstregeling van kracht wordt. Dan zal de metro tij dens de spitsuren om de vijl minuten rijden en daarbui ten om de zevenenhalve mi nuut. Met eer» stemgeluid van Grace Jones en wijlen Janis Joplïn samen had gelegen heids- zangeres Frederlque Spigt gisteravond weinig moeite om het discussie karakter van het pop symposium te doen vergeten. door Kees Jonker Rotterdam Het popsympo sium van de Rotterdamse Kunststichting lijkt toch nog een succes te zijn geworden. Het slotfestijn van de intel lectuele praatmarathon be stond namelijk niet uit het in besloten kring aanhoren van een forum van cultuurpoliti ci, aankomende popvak bond s vertegen woord igers, poprecensenten of dwarslig gende popartiesten, maar ge woon: er trad een band op. Eenvoudiger had het niet ge kund. Onder het motto 'Popmuziek en geen gezeur' was de af sluiting van het zwaarwichti ge symposium aangekondigd. Nou, dat was waar het pu bliek kennelijk op zat te wachten. Want in tegenstel ling tot de matig bezochte Hoek van Holland Na alle discussies over De Hillwo- ning als huisvesting voor Su rinaamse ex-verslaafden zal de Rotterdamse wethouder W.van der Have thans trach ten deze Hoekse boerderij, in afwachting van een defini tieve lokatie, als 'werkobject' voor die groep door de Maas- stedelijke gemeenteraad te krijgen. Daarnaast bekijkt de gemeenteraad de mogelijk heid van een woonoord op het industrieterrein aan de Kulkweg. De Hoekse deel- - raad heeft een voorkeur voor die lokatie uitgesproken. De gemeenteraad van Rot- terdam buigt zich deze maand nog over de opvang van Surinaamse ex-verslaaf den in Hoek van Holland. Het voorstel dat daarover op tafel komt zal tweedelig zijn. Enerzijds wordt de mogelijk heid van een woonoord aan de Kulkweg bekeken. An derzijds zal een oordeel wor den geveld over De Hillwo ning als 'werkobject' voor de ex-verslaafden. „De voormalige voorzitter van de deelraad, L. van der Houwen, heeft De Hillwo ning destijds onder onze aan dacht gebracht. Wij hebben daarbij alle pro's en contra's afgewogen. Ik blijf erbij, dat die boerderij de beste kans van slagen voor het hele project biedt", vermoedt Van der Have. Enkele voordelen van de Hillwoning als werkobject zijn volgens drugscoordinator A. P. Woudenberg: „Naar een werkobject hoeft niet meer te worden gezocht om dat de jongens direct in De Hillwoning aan de slag kun nen. Bovendien wordt het opknappen van het gebouw door het rijk gefinancierd, terwijl diezelfde instantie dat monument tot nog toe niet zag staan. Als het allemaal doorgaat wordt De Hillwo ning straks gratis gerestau reerd". Met de keuze van de deel raad vóór de Kulkweg als huisvesting voor de ex-ver slaafden is wethouder Van der Have niet erg gelukkig. „Aan de Kulkweg staat op dit moment niets. Het bou wen van een woning voor Wethouder Van der Have die groep gaat naast geld ook de nodige tijd kosten. En die tijd hebben wij niet. Iedere dag dat er wordt gewacht, betekent een vergroting van de ellende. Ons doel is om die ellende met deskundigen enigszins draagbaar te ma ken. Maar als het voorstel straks in de gemeenteraad komt zullen we wel degelijk rekening houden met het ad vies van Hoek van Holland. Het enige voordeel datje aan een bouwlokatie Kulkweg overhoudt, is misschien dat het als permanente vestiging voor dit doel kan gaan die nen". Het aantal voorzieningen op dit gebied in de Maasstad weerhouden de plannenma kers er niet van een derge lijk project in Hoek van Hol land neer te zetten. „We kunnen niet ongestraft door gaan deze jongens laagdrem pelig op te vangen terwijl door Peggy Wijntuin hen daarna geen perspectie ven worden geboden. De verslavingsproblematiek van de Surinamers heeft een heel andere aard dan die van de blanken. De zwarte verslaaf de is kansarm en wordt daarbij ook nog eens achter gesteld. Daarnaast zijn wij het enige land in Europa dat met deze dubbele problema tiek van zwart en blank kampt. Dat kan zo niet door gaan. Er is wel sprake van positieve discriminatie, ja. Maar dat komt alleen omdat deze groep de kansarmste onder de kansarmsten is. Als het project slaagt is dat maar een druppel op een gloeiende plaat", meent de wethouder. Zijn drugscobrdinator vult aan: „De Hoekse inwoners zullen zich blameren als zij dit project afwijzen op grond van de afkomst van de men sen. Rassendiscriminatie is Prins Alexander Volgens een plan van de directeur van de diensi voor stadsontwikke ling moet in de wijk Zeven kamp een psycho-geriatrische kliniek worden gebouwd. Voor deze kliniek voor geeste lijk gehandicapte bejaarden zou men een plaatsje moeten aanwijzen in het zogeheten derde deelpjan in de nieuw- bouwwijk Zevenkamp- De te bouwen voorziening moet dienen ais nieuw onder dak voor gemeentelijke kli niek aan de Veenweg. Deze werd in 1959 in semiperma- nente vorm voor maximaal tien jaar gesticht De staat, waarin bet complex zich thans bevindt, maakt een snelle Ver vanging noodzakelijk. Dat men heeft gekozen voor een woonwijk Zevenkamp als nieuwbouwlokatie vloeit voort uit de gewijzigde inzich ten ten aanzien van het psy chiatrisch beleid in Nederland. 'Vroeger bouwde men dergelij ke psychiatrische klinieken het liefst op een eiland. Tegen woordig vindt men daarente gen, dat een geïsoleerde plek om de bewoners van psycho geriatrische klinieken te later» integreren in de samenleving. En andersom. De kliniek aan de Veenweg telt 150 bedden. Daarvan zijn er 90 bestemd voor tijdelijke opvang van somatisch (licha melijk) zieken. De overige 60 bedden zijn voor psycho-geria trische patiënten. Het is de be doeling, dat de te bouwen kli niek ongeveer even groot wordt als die aan de Veenweg. Ceen bungalow Qua ruimtelijke opzet za! in Zevenkamp evenwel niet lan ger sprake kunnen zijn van een 'Veenwegcomplex', dat ge heel in één bouwlaag is uitge voerd. Bouwen in meerdere lagen is een harde stedebouw- kundige voorwaarde. In een gesprek met het dage lijks bestuur van de deelge meente Prins Alexander heb ben de directeuren van Ge meentelijk Dienst Verpleegin- juist -verkeerd is: het is beter - richtingen en die van de Ver- pieegmncnung veenweg ver teld, dat zij inzien, dat er geen kliniek in de vorm van een bungalow gebouw kan wor den. Dat zou veel te veel grond opeisen. Dat nam echter met weg, dat zij in dat gesprek op 27 april wèl verklaarden het door Stadsontwikkeling aangewezen plekje in het der de deelpian veel te klein von den om er een goede khniek op te bouwen. In plaats van circa één hectare pleitten zij voor één komma twee hectare, De 'Veenwegkliniek' moet volgens het ministerie voor so ciale zaken en volksgezond heid in '85 een nieuw onder dak hebben. Het streven is er dan ook naar om reeds eind '83 met de bouw te beginnen. Bavo-ziekenhuis Het dagelijks bestuur van de deelgemeente staat positief te genover de komst van de psy cho-geriatrische inrichting in Zevenkamp. Mogelijke vor men van sociale integratie ko men het bestuur als uitermate wenselijk en zinvol voor. Wat betreft de aangewezen lo katie wenst het bestuur zich nog te beraden. Om de volgen de reden: Er zijn oriënterende besprekingen gaande over een mogelijke vestiging van een psychiatrisch ziekenhuis, te realiseren door de Stichting Centrum Sint Bavo. De vraag is alleen waar dat komt? Of in Capelle aan den IJssel óf in Zevenkamp? Vóór 15 mei valt een besluit te verwachten of er in '85 in Capelle kan worden gestart. Zo niet, dan maakt Ze venkamp nog een goede kans om het ziekenhuis in zijn mid den te mogen opnemen. Het wachten is dus nog eventjes op 15 mei. De deelraadscommissie voor ruimtelijke ordening en wo- ningbouw-noord praat maan dagavond over de plannen om de psycho-geriatrische kliniek in Zevenkamp onder te bren gen. De openbare vergadering begint om acht uur en wordt gehouden in zaal 2 van wijk- gebouw De Romeynshof aan de Stresemannpïaats 8. iets verschrikkelijks. Je kunt geen menging van zwart en blank hebben omdat dat fi nancieel een zeer grote opga ve zou betekenen. De Suri naamse ex-drugsverslaafde heeft vaak een andere ach tergrond dan de Nederland se. Bij menging van beide groepen krijg je problemen met onder meer scholing en vorming. Naast het financië le aspect zou dan ook de om vang van het personeelsbe stand een rol spelen.". Voorlichting over deze mate rie is belangrijk om alle vooroordelen bij de bevol king weg te halen. „Maar dat zal niet meer in grote groe pen gebeuren. Wat mij vorig jaar in De Hoek is overko men mag nooit meer (De wethouder kon tijdens een uiteenzetting over zijn plan nen nog maar net aan een pak slaag van tegenstanders ontsnappen, red.) Mensen in een grote menigte hitsen el kaar op. Als er wordt voor gelicht gebeurt dat zeker in kleine groepen. Je kunt be ter een gespreksbasis hebben dan een lezing. Het is geble ken dat dat veel effectiever werkt. We gaan in september met een experiment begin nen. Op scholen zouden jeugdproblemen bijvoorbeeld in het leerpakket kunnen worden meegenomen. En dan komt daarbij automa tisch het drugsprobleem in zijn algemeenheid aan de orde", denkt Van der Have. Het sinds vorig jaar in het Rotterdamse Crooswijk zete lende opvangtehuis Tang Boeng heeft tot nog toe slechts één positief reslutaat geboekt. Volgens Wouden berg komt dit omdat de indi vidualiteit daar centraal staat. De ex-verslaafden moeten daar zelf hun weg naar de maatschappij terug zoeken. Toekomstperspectie ven zouden hen daar weinig worden geboden. „Maar in De Hoek wordt alles op de gemeenschap geënt. Daar wordt met deskundig perso neel gewerkt. Bovendien zal de gemeente de touwtjes strak in handen houden om te voorkomen dat zich finan ciële problemen voordoen. En ook worden de jongeren daadwerkelijk met deskun dig hulp de maatschappij weer ingesluisd. Hoek van Holland zal van hen geen hinder ondervinden omdat wij zullen trachten hen in Rotterdam aan werk en woonruimte te helpen", al dus de wethouder. De drugscoördinator tot slot: „We financieren miljoenen in de toekomst van deze jon geren. Er moet dus echt iets gebeuren. Want we mogen niet uit het oog verliezen dal de samenstelling van de be volking er in het jaar twee duizend heel anders zal uit zien dan thans het geval is". Halve prijzen... Supervoordelige fantasievi trage in wit 220 cm hoog Per meter van 12,50 voor 250 cm van 14,50 voor 6,98 300 cm van 16,98 voor 8,50 babbelbijeenkomsten van de popwetenschappers, was het gisteraAmnd wèl druk in de Lantaren. Het was eigenlijk zo vol, dat het helemaal niet leek op iets wat met het popsymposium te maken had. Dat was dus een tegen valler. Tot overmaat van ramp was de sessieband, die het sympo sium mocht afsluiten, ontzet tend goed. Dat was jammer, want een hele slechte band had wellicht nog aanleiding kunnen geven voor een ver warrende discussie, waar voor het popsymposium zich zo uitstekend heeft blijken te lenen. Kortom, nog een te genvaller. Alhoewel? Weinig mensen gingen gisteravond teleurge steld naar huis. Integendeel. Een paar honderd mensen werden geboeid. Niet door ongetwijfeld mooie, ellenlan ge volzinnen, maar door mu ziek. Een twaalf muzikanten tel lende gelegenheidsformatie deed net alsof zij al jaren on derling samenspeelde. Ter wijl zij in werkelijkheid slechts vier keer met elkaar hadden kunnen repeteren om eventjes «een aardig showtje op te bouwen. Die korte inwerkperiode had de eenmalig optredende band er uiteraard toe genoodzaakt om zich te beperken tot het instuderen van bestaande nummers (op z'n Engels: co vers). Eigen composities be denken had te veel tijd ge kost. Dat nam echter niet weg, dat het allemaal wel erg knap klonk. Cori feeën Niet zo gek natuurlijk, als je bedenkt, dat zich in het ses sie-gezelschap enige eori- feeen van de vaderlandse popwereld bevonden. Ex- Shocking Blue-drummer Cor van den Beek heeft met "Ve nus' nog nummer een ge staan in de Amerikaanse Billboard. Saxofonist Lau rens de Jonge heeft een tijdje in Gruppo Sportivo gespeeld, Pianist Paul Vink was de componist van Spooky's Day Off van de Swinging Soul Machine. En nog wel meer mensen uit de sessie-forma tie weten hoe vergankelijk roem kan zijn. Het relativeren of diepzinnig benaderen van het optreden van de sessie-band zou ech ter flauwekul zijn. En aange zien het om 'Popmuziek en geen gezeur' ging, kan hier beter worden volstaan met de opmerking, dat het gister avond de moeite waard was om in de Lantaren aanwezig te zijn. Rotterdam Bij de vestiging van Frans Swarttouw aan de St. Laurens-haven en bij het erts-overslagbedrijf EMO op de Maasvlakte het personeel van beide bedrijven is sinds dinsdag in staking zijn schepen vertrokken die daar wer den gelost. Bij de EMO 'ontvluchtte' gis termiddag de bulkcarrier Ta- gel us de staking, nadat de bemanning aan boord de trossen met een hakbijl los kapten. De kapitein van de in de St. Laurens afgemeerde Stereo auto radio-kassette kombinatie... Deze 2 x 30 Watt stereo-kombmatie ontvangt FM- stereo en middengolf A F C ingebouwde kassei- tespeler met automatische omschakeling naar radio ingebouwde loudnessfilter instelbare antennetrim mer voor perfekte ontvangst met ingebouwde booster (versterker! 2 x 30 wattvolume-, toon- en ba lansregeling 6 maanden garantie Dit weekend 80,- voordeel Van 279,- voor I 2 X 30 WATT )t£J C1«C j l assi Marokkaanse vrachtboot Sidt Daoui besloot enkele uren la ter hetzelfde te doen. Zeesle pers van Smit haalden beide schepen van de kant. In de ruimen van de Sidi Daoui ligt 17.000 ton fosfaat; de bulkcarrier Tagelus, die eigendom is van Shell en Zuidafrikaanse steenkool vervoert, is voor driekwart gelost. Het stakende personeel van EMO probeerde het vertrek van de Tagelus te verhinde ren, op het moment dat de sleepboten Europabank en Schouwenbank van Smit al hadden vastgemaakt. Maar, terwijl bestuurder Kees Voormeulen van de ver- voersbond-FNV via een haastig overboord gezet tele foontoestel in contact stond met de directie van Smit, trokken de twee slepers de Tagelus van de kant. De ko lenboot zet vermoedelijk koers naar Antwerpen, aldus Voormeulen, De vervoers- bond beeft contact opgeno men met de Belgische bond, die voor een boycot van de Tagelus moet zorgen. De Sidi Daoui heeft koers gezet naar Terneuzen, waar de boot mogelijkerwijs gelost wordt door het containerbe- drijf Ovet. Ook hier heeft de vervoersbond contact opge nomen met de vakbondsle den, om te komen tot een boycot. Op dit moment liggen twee Russische schepen voor Hoek van Holland, een Engels schip, de Navior Conqueor, is uitgeweken naar Amster dam, maar zal ook daar met een boycot getroffen worden, aldus een woordvoerder van de vervoersbond.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1982 | | pagina 4